Toenemende werkloosheid roept om energieke bestrijding Mr Donker sprak voor derde maal met mej. Tjeenk Willink In bouwnijverheid en landbouw zijn de meesfe werklozen Frankrijk wil de economische en monetaire unie handhaven Looneisen moeten beperkt blijven Grote Drie wensen een spoedige oplossing voor Triest Honderden arbeiders zijn bezig orde in de chaos te scheppen Nieuwe moeilijkheden metK.V.P. Dagblad voor Den Heldert Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Frankrijk wil geen inmenging der VN Weer botsingen in Teheran Navo-landen gaan confereren Peron neemt werk van Evita over Woensdag 20 'Augustus 1952 VERENIG DE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 77 e Jaargang No. 11495 Premier De Valera van Ierland in ons land Steun kost millioenen DE SAAR-KWESTIE Beslissing niet zonder de Saarlanders Geen levensgevaarvoor miss Truman in Zweden Als zij maar niet zingt Economische positie is reeds hachelijk Weerbericht Barkas sloeg om, twaalf personen verdronken Ambassadeurs spraken met maarschalk Tito De overstroming in Wesi-Engeland Er zijn 2000 daklozen Hoe lang nog? Beierse rechter was niet bevooroordeeld Ruiten van Tsjechisch gezantschap ingegooid Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 (Van onze Haagse redacteur) Het dreigt met de werkloosheid in Nederland weer de verkeerde kant op te gaan. Volgens de laatst gepubliceerde cijfers van liet Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal werklozen op 31 Juli j.l. 117.000, waarbij nog komen 2100 gedeeltelijk werklozen. Op 30 Juni waren er in totaal 112.100 werklozen en op 31 Mei 119.500 werklozen. Het getal van 117.100 werklozen verdeeld in 110.500 mannen en 6600 vrouwen steekt niet ongunstig af tegen dat van 31 Mei j.l, (119.600). doch wel tegen dat van 30 Juni (112.100). Ten opzichte van laatst genoemde datum zijn er in de maand Juli 1952 5000 bijgekomen. Het aantal van 112.100 op 30 Juni is echter enigszins geflatteerd, aangezien sommige be drijven arbeiders, die voor ontslag in aanmerking kwamen, de gehele maand juni in dienst hebben gehouden, ten einde hen in aanmerking te doen komen voor de uitkeringen krachtens de op 1 Juli j.l. in werking getreden Werkloos heidswet. Doch zelfs als men dit in aanmerking neemt, kan van een duidelijk stijgende tendens gesproken worden. De kwestie Tunis De Franse minister van Buitenland se Zaken, Robert Schuman, heeft te Parijs verklaard, dat Frankrijk er te gen is dat de Ver. Naties zich met Tunis gaan bezighouden, hieraan toe voegend dat de mogelijkheid bestond dat het punt Tunis op de agenda der Algemene Vergadering zou worde., opgenomen, daar gemeend wordt dac „bepaalde landen", die aanvankelijk tegen een behandeling van het Tune sische vraagstuk door de Ver. Naties waren, hun standpunt hebben gewij zigd. Schuman besloot met te zeggen, dat hij slechts zijn persoonlijke mening had weergegeven, daar de Franse mi nisterraad nog niet heeft gesproken over de mogelijkheid van een bespre king van het Tunesische vraagstuk door de Ver. Naties. Ter consultering van prof. dr Weve in Utrecht De minister-president van Ierland, Eamon de Valera, is gisteren in gezel schap van zijn zoon en zijn adjudant, Sean Brennan, per K.L.M.-vliegtuig van Dublin naar Nederland gereisd, teneinde de geneesheer-directeur van het ooglijdersgasthuis te Utrecht, prof. ör. H. J. M. Weve, te consulteren voor een oogaandoening, waaraan hij lij dende is. Prof. Weve bevindt zich met vacantie in eigen land. maar voor dit speciale geval is hij gisteravond naar Utrecht teruggekeerd. Tijdens de internationale bijeen komst van aquariumhouders op 23 en t j 1gustus a s- 'n Krasnaplsky te Am sterdam, zullen inleidende besprekin gen worden gevoerd over de oprichting yan een wereldfederatie van aquarium- houders. Vooral in vergelijking met verleden jaar is het aantal werklozen sterk toegenomen. Op 30 Juni 1951 waren er 61.300 en op 31 Juli van dat jaar 67.900. In 1950 was de toestand nog gunstiger: 65.400 werklozen op 30 Juni en 60.800 op 31 Juli. Een betrek kelijk geringe werkloosheid gaf 1949 te zien: 49.400 werklozen op 30 Juni en 46.400 op 31 Juli. Onder de 117.100 werklozen op 31 Juli 1952 bevonden zich 28.700 gere gistreerde DUW-arbeiders, met inbe grip van zieken, arbeiders die onge vallenuitkering ontvingen, benevens een aantal personen, dat in het „vrije bedrijf" werk vonden, zonder dat de arbeidsbureau's hiervan tijdig bericht ontvingen. Als men de verschillende bedrijfs takken vergelijkt, dan telde de bouw nijverheid op 31 Juli j.l. de meeste werklozen, namelijk 18.500. Daarop volgen de landbouw met 12.200 en de metaalnijverheid met 11.400 werk lozen. Voor rekening van het verkeer kwamen 8.700 werklozen; onder het kantoorpersoneel, ambtenaren en on derwijzend personeel kwamen 8000 werklozen voor en in de handel waren 4.700 personen werkloos. De uitkeringen Uiteraard nam het bedrag aan uit keringen volgens de overbruggings- ïn sociale bijstandsregeling toe, naar mate het aantal werklozen steeg. 1950 werd f 45.966.000 uitbetaald en in 1951 f 60.306.000. In het eerste kwartaal van 1952 betaalde men uit f 42.297.000 tegen f 19.881.000 in het eerste kwartaal van 1951. In de af gelopen maanden Mei en Juni alleen al is f 16.232.000 uitbetaald. Het werkloosheidsprobleem is een van de njjpendste vraagstukken, waarvoor de nieuwe regering zich ge plaatst zal zien. Reeds daarom is het van het grootste belang, dat ons land spoedig over een regering zal beschik ken, die de bestrijding der werkloos heid energiek ter hand neemt. De toekomstige status van het Saar- gebied blijft telkens opnieuw een zaak vormen, waarmede ook de Franse en Duitse politici zich ernstig bezighouden. Robert Schuman, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, heeft thans medegedeeld, dat het Duitse antwoord op de laatste Franse nota over het Saar- gebied in Parijs is ontvangen. Hij zeide, dat het antwoord een bevestiging in houdt van het reeds eerder bekend ge worden Duitse standpunt. Van welingelichte zijde wordt ver nomen, dat Schuman de Franse parle mentaire commissie van buitenlandse aangelegenheden heeft gezegd, dat van Westduitse zijde wordt geïnformeerd naar de mogelijkheid van het opnemen van een deel van het Franse Lotharin gen in het voorgestelde „Europese ge bied van de Saar". Schuman zou gezegd Margaret Truman, die momenteel In Zweden vertoeft, heeft daar nogal wat stof doen opwaaien. Of beter gezegd, haar twee Amerikaanse lijfwachten, die haar overal op de voet volgen, hebben alom in den lande verontwaar diging gewekt door hun aanmatigend optreden, waartegen de Zweedse pers fel van leer trekt. De kranten vertel len, dat de Amerikanen revolvers in hun okselholten verbergen en geven Margaret de raad „papa te vragen, de lummels, de achter u aanlopen, terug te roepen". De liberale „Expressen" schrijft boos, dat een van de lijfwach ten een persfotograaf, die een plaatje van de presidentsdochter wilde ma ken, toevoegde: „Als je foto's neemt, zal ik je buiten westen slaan!" En „Aftonbladet" zegt ten slotte: „Het leven van miss Truman verkeert in Stockholm toch heus niet In gevaar, want zij is toch niet van plan om hier te gaan zingen" Brilse Vakbondleiders waarschuwen De leiders van de Britse vakvereni ngen hebben hun acht millioen leden u S'steren voor gewaarschuwd, dat Se eisen voor loonsverhogingen de amPagne van het land voor econo- Verwachting tot Donderdagavond: NOORDELIJKE WIND Wisselende bewolking met enkele ®fspreide buien. Matige en in het Westen en Noorden van het land Hldelijk krachtige Noordelijke wind Weinig verandering in tem- Pwatuur. DONDERDAG: Zon op 5.33 onder J951. Maan op 6.21 ondpr 19.57 misch herstel zullen ondermijnen. Zon der een rechtstreeks beroep te doen op de arbeider om eisen voor hoger loon te beperken wees de algemene raad van het Trades Union Congress er op, dat hogere lonen de prijzen kunnen doen stijgen, waardoor Enge land van concurrerende exportmark ten kan worden verdrongen. In een rapport van de uitvoerende raad van de Engelse vakbeweging over de eco nomische situatie wordt aan de arbei ders gezegd dat zij een „vitale ver antwoordelijkheid" hebben om er voor te zorgen aat zij een „reeds hachelij ke positie" niet ernstiger maken. Het rapport, dat zal worden bespro ken op de jaarlijkse conferentie van de 186 vakverenigingen, die volgende maand zal worden gehouden, komt op een tijdstip dat bijna alle vakvereni gingen onderhandelingen voeren over hogerp lonen ondanks het beroep, dat 1e conservatieve regering heeft ge daan, de eisen te beperken. hebben, dat daarvan geen sprake kan zijn. Hij verklaarde tevens, dat Frank rijk, ook als het Saargebied „Europees territoir" wordt, een economische en monetaire unie met dit gebied wil on derhouden. Schuman heeft ook gezegd, dat iiiakn Duitsland en Frankrijk overeenstem ming bereiken over een Europees sta tuut voor dit gebied, de Saarlanders zich hierover zouden moeten uitspre ken of door verkiezingen of door een volksstemming. Aanhangers van de Perzische com munistisch gezinde Tuedeh-partjj zijn gisteren in do voornaamste win kelwijk van Teheran slaags geraakt met leden van de fascist'sche „Soem- ka"-partij. Nadat de politie de vech- benden had gescheiden, werden alle winkels in de wijk gesloten. De politie, die tien dagen geleden sinds de ophef fing van de staat van beleg, was te ruggetrokken, patrouilleert thans weer in de straten van Teheran. Generaal Hoessoeg, Perzisch onder staatssecretaris van defensie, is „om gezondheidsoorzaken" ontslagen. Hij wordt opgevolgd door brigade-generaal Taghi Riavri, vroeger directeur van de raffinaderijen in Abadan. Deze wordt een vriend van de „pe- troleumman" Makki genoemd. Over stand der herbewapening Vandaag zal in Parijs de NAVO-raad vergaderen ter bespreking van de da tum voor de volgende volledige minis terconferentie. Het verluidt, dat een aantal Navo-leden, in het bijzonder Noorwegen en Denemarken, voorstan der is van het houden van deze confe rentie binnen niet al te lange tijd, zo dat een onmiddellijke raming van de op het gebied der herbewapening gemaak te vorderingen kan worden gemaakt. Andere Navo-leden echter zouden niet willen bijeenkomen vóór de Ameri kaanse presidentsverkiezingen in No vember. In ieder geval zal de bijeenkomst naar vernomen wordt wel niet vóór October kunnen worden gehouden, aangezien de veertien Navo-leden enige tijd no dig zullen hebben voor het voltooien van een hun onlangs toegezonden vra genlijst over de door hen gemaakte vor deringen op het gebied der herbewape ning. Deze vragenlijsten zullen de basis vormen van de besprekingen over de te stellen doelen voor het volgende jaar. Bestuurder was dronken In de rivier Magdalena, in Colombia, (V.S.) is een barkas omgeslagen. Twaalf der inzittenden zijn verdronken, terwijl verscheidene andere worden vermist. Een overlevende zeide, dat het ongeluk is veroorzaakt door de bestuurder, die dronken was. Te Belgrado is officieel medegedeeld, dat het Joegoslavische staatshoofd en leider der regering, maarschalk Tito, Maandag op zijn zomerverblijf op het eiland Brioni, de Britse, Franse en Amerikaanse ambassadeurs heeft ont vangen. Na de bespreking die, naar men meent te weten, op verzoek der ambas sadeurs is gehouden, nodigde de maar schalk zijn gasten op een noenmaal. In gewoonlijk welingelichte Londense kringen is men van mening, dat de drie Westerse mogendheden én bij Italië, én bij Joegoslavië stappen hebben gedaan om uiting te geven aan hun „ernstige bezorgdheid over het nog niet vinden van een oplossing voor het geschil over Triëst". Men meent dat dit vraagstuk ook tijdens de besprekingen op Brioni is aangesneden. Na de bespreking met maarschalk Tito is de Britse ambassadeur bij de Joegoslavische regering, Sir Ivo Mallet, naar Triëst gereisd, waar hij de nacht van Maandag op Dinsdag ten huize van de militaire gouverneur van de stad, Sir John Winterton, heeft doorgebracht. Van gewoonlijk betrouwbare Londen se zijde wordt nog vernomen, dat de Britse, Franse en Amerikaanse diplo matieke vertegenwoordigers te Rome er ook bij de Italiaanse regering op hebben aangedrongen te pogen een op lossing voor het vraagstuk Triëst te vinden. Volgens een officiële schatting zal het ongeveer 20 millioen gulden kos ten om de wegen en bruggen, de wa terleidingen, de riolering, de electri- sche leidingen en andere installaties van de openbare diensten in het over stroomde deel van Noord-Devonshire te herstellen. Zeventien bruggen zijn geheel vernield. Honderden arbeiders met bulldozers en grote kranen zijn doende enige orde in de chaos te schep pen. In deze kaart geven %vij een over zicht van het overstromingsgebied in Zuid-West Engeland, waar ten gevolge van de hevige regenval vier rivieren zijn overstroomd en waarbij vooral het plaatsje Lyn- mouth door het water werd ge teisterd. (Van onze parlementaire redacteur) VOOR zover officieel is bekend geworden, had de kabinetsformateur, mr L. A. Donker, gisteren een rustige dag. H(j ontving alleen mej. mr M. Tjeenk Willink, voor de derde keer reeds! 's Morgens was mr Donker gedurende gerui me tjjd „zoek". Dit gaf in politieke kringen aanleiding tot het stellen van de vraag, of hü soms weer gelijk bij vorige gelegenheden op een nog onbe kende plaats met enkele vooraanstaande leden van de Party van de Arbeid overleg heeft gepleegd over de opnieuw met de KVP ontstane moeilijkheden. de niet te kunnen voldoen aan het A.R.-verlangen, dat de uit de kringen van hun partij voor een portefeuille aan te zoeken personen tot de poli- tiek-parlementair ervaren leden zou den behoren. Wat toch is het geval? De forma teur heeft voor de aan leden van de P.v.d.A. toeegedachte zetels drie per sonen, die reeds als minister in vorige kabinetten zitting hadden, benevens twee zeer ervaren parlementariërs, namelijk de heren Van de Kieft en Suurhoff, aangezocht. Daarentegen tracht mr. Donker voor enkele be langrijke, voor leden van de KVP „ge serveerde" posten personen aan te trekken, die óf weinig óf in het ge heel geen politieke en parlementaire ervaring hebben. Sterker nog, men mompelt, dat een der aangezochten zelfs geen lid van de KVP zou zijn. De opzet nu, zo vreest men In leiden de kringen van de KVP, zou n de praktijk wei eens cot een zeer sterk yOOR een dergelijk overleg zou na melijk in de gedachtengang van de formateur alle aanleiding kunnen be staan. Uit tal van aanwijzingen kan immers worden afgeleid, dat de moei lijkheden, die mr. Donker heeft met het aantrekken van ministers uit KVP-kringen niet alleen en uitsluitend van strict personele aard zijn. For meel kan men net zo nog wel steden, merkte men in KVP-kringen op, maar in feite zit er toch een geheel andere kwestie achter. Een kwestie overi gens, die ons sterk doet denken aan de verleden jaar van A.R.-zijde naar voren gebrachte bezwaren. Toen werd door de A.R.-Tweede Kamerfrac tie by monde van haar voorzitter, na dat overeenstemming was bereikt over het program en de zetelverdeling, ten slotte toch verdere medewerking geweigerd, aangezien de formateur van dat ogenblik, prof. Romme, meea- met ais gevolg, dat bepaalde speci fieke belangen en verlangens van de KVP in belangrijke mate in de ver drukking zouden kunnen geraken, het geen weer zou leiden tot vergroting van de toch al niet geringe interne moeilijkheden in de KVP. Met andere woorden, men verlangt naast de heer De Bruin een paar sterke en ervaren KVP-ers van een andere schakering in het kabinet opgenomen te zien, in de hoop, dat in dat geval ook de mi nister Beel en Rutten er in zullen toestemmen hun portefeuille te blij ven beheren. Daarbij komt dan boven dien nog de kwestie, of de heer De Bruin wel of niet een volledig zij het klein departement voor de P.B.O. zal krijgen te besturen. Dit punt is uiter aard van betekenis voor de zetelver deling in de R.E.A.f over welk college wij onlangs reeds uitvoerig schreven. Al met al begint men zich in politie ke kringen af te vragen, hoe lang de formateur nog van plan is, zijn hen gels uit te laten liggen, daar het nu toch werkelijk tijd wordt, dat er weer een volwaardig kabinet komt. BRITSE STRAALJAGERS VLOGEN TEGEN ELKAAR In Oost-Engeland zijn twee straal vliegtuigen van de luchtmacht met el kaar in botsing gekomen. Het ene vliegtuig, waarvan de piloot zich met zijn valscherm kon redden, vloog in brand en het andere kon, hoewel be socialistisch overwicht kunnen leiden, schadigd, een noodlanding maken. Een gezin uit Dulverton, dat naar zijn zwaar gehavende woning terug keerde, bezig met het bijeenzoeken van overgebleven meubelen en huisraad. Ongeveer 2000 daklozen moeten ge voed en ondergebracht worden. In Lynmouth verdelen vrijwilligers uit de burgerij en het leger gedragen kleren. In dit dorp werden 42 huizen, hotels en landhuisjes geheel vernield, 17 zwaar beschadigd en 20 beschadigd. Elf per sonen zijn als dood geregistreerd en vijf en twintig personen als vermist. Mogelijk is een aantal personen naar zee meegesleept. President Peron van Argentinië heeft, op verzoek van een aantal vrouwelijke senatoren, Dinsdag besloten de plaats van zyn overleden echtgenote als hoofd van de vrouwen-afdeling der Feronis- tische partij, in te nemen. Maandag heeft de president de taak van Evita in het ministerie van Arbeid, waar zij de behoeftigen ontving en hielp en zich in het algemeen bezig hield met welzijnszorg, overgenomen. Peron verrichtte zijn werk onder het tegen de muur hangende portret van zijn overleden echtgenote. Auerbachs raadsman: De verdediger van Philipp Auerbach, de Joodse leider in Beieren, die vorige week zelfmoord heeft gepleegd, nadat hij op beschuldiging van fraude, ver duistering en omkoperij tot een gevan genisstraf van twee en een half jaar was veroordeeld, heeft verklaard dat rechter Mulzer, die Auerbach vonniste, niet kon worden beschuldigd van sym pathie voor het nazidom, hoewel hij inderdaad lid van de NSDAP was ge weest, doch naar de mening van Auer bachs raadsman werkelijk had getracht naar eer en geweten te handelen. De verdediger voegde er aan toe, dat de vrijwillige dood van Auerbach „een brug voor een betere verstandhouding tussen Duitsers en Joden" moest wor den. Protest van gezant in Brussel De Tsjechoslowaakse gezant te Brus sel heeft Dinsdag aan het ministerie van buitenlandse zaken aldaar een nota overhandigd, waarin wordt medege deeld, dat Maandagavond de ruiten van het Tsjechoslowaakse gezantschap wer den ingegooid. In zijn nota protesteert de gezant tegen de houding der Belgi sche politie, die niet onmiddellijk na de aanslag een nauwkeurig onderzoek zou hebben ingesteld en die het gezantschap niet voldoende bewaakt zou hebben. Amerikaanse ploegbaas per zeilboot de wereld rond Al Peterson, een 40-jarige Ameri kaanse vrijgezel en ploegbaas in een fabriek, is na een zeiltocht om de we reld te New York teruggekeerd. In 1949 was hij uit Brooklyn vertrokken, zonder te zeggen waarheen hij ging. Sindsdien hadden zijn vrienden be richten van hem ontvangen uit Miami, een havenplaats aan de Stille Oceaan, Tahiti. Sydney, plaatsen aan de Rode - en de Middellandse Zee en ten slotte uit Dakar (West-Afrika). Peterson, Iie van zijn reis in het geheel geen ophef heeft gemaakt, werd te New York een grootse ontvangst bereid door de leden van zijn zeilclub.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1