Drie Nederlandse zeelieden in Mexicaanse gevangenis Drastische wijzigingen in het winterprogramma AVRO De tarieven leidingwater moeten mogelijk worden verhoogd Verdachte wilde ook moeder en twee broers van leven beroven Het plan-Schuman Verdacht van moord op een Cubaan .Gerechtelijke vergissing," aldus de kapitein van de „Alblasserdijk" Onze koopvaardijvloot groter dan ooit Vice-admiraal Moorman bezoekt Antillen De stem van Nederland werd gehoord Deviezencontrole voor de buitenlanders eenvoudiger De actie tegen verspilling van water is succesvol Sanitaire inrichting van woningen nog ongunstig Staking bij Ommelanden nog niet ten einde EMMER BRANDWEER IN BRANDENDE IJVER Bouwde zelf een auto De bonte trein wordt weer gesmeerd De hersengymnastiek en Zondagclub verdwijnen Briket uit houtafval De Bilthovense vergiftigingszaak Vergift door misleiding van drogist verkregen KcPii BjeAteJh Gezant uit Cairo biedt geloofsbrieven aan Voorstel tot opheffing van Chr. Werkmeestersbond Landbouwer stort van dak Vrachtauto onder trein geraakt Westerling-gevangenen in „bescherming" genomen Overgave op Zuid-Molukken Herenmodebeurs in RAI geopend HET ZEILDRAMA OP DE WESTERSCHELDE DF. kapitein van de „Alblasserdijk" ,1. i. i. van Blokland, die vorige week met t» -Amerika lijn, de heer H. medegedeeld, dat drie leden van /ii.. P ln ons land tRruShecrde, heelt gehouden in de strafgevangenis van rie MnninK op 1,ot "Senblik worden vast- achuldiging van moord. ZU wëiden gearrerteerHT86 Vera (ruz "e" naar aanleiding van het feit, dat in een v. i d<>°r Mf^caanse autoriteiten een Cubaan is aangetroffen, toen de Mblawë.'mL" VSn ^h'J? hct ,ijk van Cruz. „Aiblasserdtjk oponthoud had in „Vera yOLGENS mededelingen van de kapi- i* tein werd bij het schoonmaken van de ruimen op 2 Juli het stoffelijk over schot aangetroffen van de 25-jarige los- werkman Julio Rodriguez uit Cuba. De Mexicaanse autoriteiten werden van deze vondst in kennis gesteld en 't on derzoek, dat deze instelden, leidde er toe dat zes leden van de bemanning werden gearresteerd. Bij de lijkschouwing was komen vast te staan, dat de dode een gebroken kaak had en verwondingen san borst, onderlichaam en benen. In middels zijn drie van de gearresteerden weer vrijgelaten en naar Texas gereisd, waar zij door het schip werden opge pikt. Thans zijn nog in gevangenschap de olieman J. de Haas. de olieman W. Pijpers en de stoker H. Wagemakers, allen uit Rotterdam. Het is de overtuiging van de kapi tein, dat er in dit geval door de Mexi caanse autm-iteiten een gerechtelijke vergissing is begaan en dat de gearres teerden niets te maken hebben met de dood van de Cubaan. Volgens de kapi tein moet de man zich in Havanna in het ruim hebben verstopt en daarna in het donker een val hebben gemaakt door de opening van het sparredek. waardoor hij acht a negen meter diep op de stalen bodem van het onderruim is gevallen. Hieraan zouden de verwon dingen moeten worden toegeschreven. Bovendien meent de kapitein, dat in geval van moord de bedrijvers daarvan hun slachtoffer ongetwijfeld over boord zouden hebben gegooid. Tijdens het onderzoek is door het feit. dat de hulp van een tolk moest worden ingeroepen, nog een merkwaar dige vergissing gemaakt. De aanvanke lijk gearresteerde eerste stuurman had ji.1. gezegd, dat hij in Havanna een tip had gekregen, dat er een verstekeling aan boord was gegaan. De tolk vertaal de. tip als fooi. waardoor de indruk werd gewekt, dat de stuurman de man tegen een zacht prijsje aan boord had verstopt. De gezagvoerder heeft zich in ver binding gesteld met de Nederlandse ge zant in Mexico City. dr. H. R. van Hou ten. met de Nederlandse consul in Vera Cruz. de heer G. L. Barranco en met de agent van de HAL aldaar, doch de oplossing van deze zaak is tijdens het verblijf van de .Alblasserdijk" niet ver- kregen. De Mexicaanse autoriteiten zijn er van overtuigd, dat er een moord heef| pbats gehad en verklaarden dat zij ..de moordenaar wel zouden vinden". De drie bemanningsleden zitten nu al zes weken onder zeer slechte omstan digheden in de gevangenis van Vera Cruz. Toen de „Alblasserdijk" op 10 Juli vertrok heeft men hen nog wat Thet gevangenis eten zeer slecht was. Het valt te ver wachten dat het Nederlandse ministe- )>e van buitenlandse zaken s'apren zal „S-l1 J5'' de Mexicaanse gezant om de vrijlating van de drie mannen te ver- ^rijgen. De Nederlandse gezant in Mexico, zo vernemen wij van het ministerie van buitenlandse zaken, heeft reeds de no- dalvvlnPpeini-ge.da2ü' Van de resultaten öaaivan zal het afhangen of het mini sterie nog verdere maatregelen zal ne- men. Voor het eerst in de Nederlandse ge- ^h'edems meet onze totale koopvaar- n n Trtilans meer dan drie millioen i d gens de clJfers van het Cen- ♦I„faH voor de Statistiek omvat te de Nederlandse koopvaardijvloot op ,uSustxis j.1. 1174 schepen met een totale bruto-inhoud van 3.009.69!) ree ton. Onder Nederlandse vlag varen thans 1263 koopvaardijschepen, met een totale bruto-inhoud van 3.176.410 reg Vice Admiraal H. C. W. Moorman, staatssecretaris van marinebrengt momenteel een inspectiebezoek aan de Nederlandse Antillen. Bij aankomst op het vliegveld Hato op Curagao inspecteerde hij de Mari ne-erewacht. Rechts achter Z. Exc. Moorman loopt de gouverneur mr. A. A. M. Struycken. (Vervolg vun pagina 1 „Hoe beoordeelt men de perspectie ven op langere termijn wat betreft de verhoudingen met de Amerikaanse staalindustrie, waar, als het bewape- ningstempo eerlang wordt verlaagd, toch wel min of meer een te grote pro ductiecapaciteit voor de Verenigde Staten alleen zal blijken te bestaan?' zo werd de directie verder gevraagd. Veelal wordt uit het oog verloren, dat in de V.S. slechts 15 tot 20 pet. van de staalindustrie voor de oorlogproductie Werkt. Bovendien hebben de Amerika nen de eigenschap bij teruglopende conjunctuur de capaciteit veel sneller aan de werkelijkheid aan te passen dan in Europa het geval is, doordat zij sneller ertoe overgaan verouderde in stallaties te verschrotten. Voorts mag niet uit het oog worden verloren, dat het civiele verbruik in Amerika steeds blijft toenemen en dat daarin veelal op het ogenblik niet geheel kan worden voorzien. Wanneer de productie in de V.S. op een gegeven ogenblik te groot zou blijken te zijn, zal er wel even een neergaande lijn te bespeuren zijn, doen het aanpassen aan de werkelijkheid en de consumptie in de civiele sector zul len deze moeilijke periode waarschijn lijk snel opheffen. De concurrentiever-, houdingen tussen de gemeenschap en de Verenigde Staten zullen dan waar schijnlijk voornamelijk op derde mark ten komen te liggen. Resumerend gaf de directie van de Hoogovens het volgende als haar me ning weer: „Nederlands positie is die Van een klein land en daarom gevaar lijk. We dienen ons echter bewust te rijn van de morele grondslag van nc gemeenschap. Verheugend mag ne» W'orden geacht, dat ondanks de klein heid van ons land, bij de besprekingen is gebleken, dat zijn stem niet ïvcrc Veronachtzaamd. De gemeenschap kan zeker zegenrijk werken, wanneer zij riet vit haar voegen wordt gelicnt •loor een pure machtstrijd". Indien niet-ingezetenen bij binnen komst in Nederland beschikken over niet meer dan f 100 aan Nederlandse betaalmiddelen alsmede over maximaal 400 aan vreemd geld, kunnen zij vol staan met mondelinge aangifte aan de douane-ambtenaren, die dan een aan tekening maken in het paspoort. Hier door behoort het invullen van uitge breide aangifteformulieren voor een poot deel van de buitenlandse bezoe kers tot het verleden. De 19-jarige zoon van de landbou wer Van Leeuwen te Nijverdal. die zijn vacantie in Kortenhoef bad doorge bracht en Maandag naar huis terug zou keren wilde vóór zijn vertrek nog even zwemmen. Daarbij is hij verdron ken. Jaarverslag van het PW.N. £EN tariefsverhoging van het door het Provinciaal Waterleiding Bedrijf van oord-Holland te leveren water zal in de naaste toekomst onvermijdelijk zijn. Deze vrees voor verhoging der prijzen wordt uitgedrukt door de raad van toe- zicnt m het zojuist verschenen verslag van het Waterleidingbedrijf over 1951. Dit vindt voornamelijk zijn oorzaak in de ten aanzien van 1950 sterk gestegen exploitatiekosten, die in het verslagjaar 236.761,74 ongunstiger waren dan in 1.(50. Daardoor was het ook niet mogelijk iets toe te voegen aan de exploitatie- reserve en dat juist nu er weer enkele bijzondere projecten in voorbereiding zijn. Daarbij denken we aan de voorbereidingen, die getroffen worden door pro vincie en gemeente Amsterdam om een gemeenschappelijk rivier-duinwaterplan tot uitvoering te brengen. Daartoe is o.a. een tachtig km lange transportleiding voor water ontworpen, die zal lopen van Jutphaas naar Castricum. QVERIGENS heeft de daling van het waterverbruik, die het jaar 1950 te zien gaf ten opzichte van 1949 zich in versterkte mate voortgezet, zulks niet tegenstaande het feit, dat het aantal huishoudelijke abonnementen op de waterleiding nog met 3700 is toegeno men. Dit zeer verheugende verschijn sel moet, volgens het verslag, worden toegeschreven aan de intensieve wijze, waarop door het bedrijf lekkages in de leidingen worden opgespoord, waar door minder water verloren gaat. Daarnaast begint de actie, die gevoerd wordt tegen waterverspilling, haar vruchten af te werpen. Het onverant woorde verbruik en verlies van water, was in 1951 het laagste van de afge lopen periode van zestien jaar. Toch bedraagt dit nog steeds ruim twintig procent van het geleverde water, een percentage, dat zeker nog voor ster kere verlaging vatbaar is. Bijzondere aandacht werd ook dit jaar weer geschonken aan de aanslui ting op het net van de z.g. niet-renda- bele percelen. Er werd ruim acht en dertig km hoofdleiding gelegd om 356 tot dusver van leidingwater verstoken percelen te dienen. Voorts is aanslui ting van 343 van dergelijke gevallen goedgekeurd. Afgeleverd werd in 1951 een hoeveelheid van 22.759.209 kub. meter tegen 23.526.278 kub. meter wa ter in 1950. Het topverbruik van het gehele voorzieningsgebied werd ge registreerd op 11 Juni 1951. Het be droeg 82.000 kub. meter, hetgeen 8800 kub. meter lager lag dan het topver bruik in 1950. Interessante cijfers TN het jaarverslag troffen we een aan- tal voor zich zeker interessante cij fers aan, die we onze lezers niet willen onthouden. Zo wordt geconstateerd, dat de sanitaire inrichting der woningen nog op een betrekkelijk laag peil staat. Dit blijkt duidelijk uit de volgende ge gevens. In 1951 bedroeg het aantal huishoudelijke abonnementen op de waterleiding 125.760. Slechts 7674 aan geslotenen waren in het bezit van een badkuip en 8687 hebben een douche. Iets meer dan de helft, n.1. 79.075, heeft een closet. Het aantal badkuipen, dou ches en closets is overigens sinds 1935 met vijftig procent toegenomen. Het door het bedrijf beheerde kam peerterrein bij Bakkum was weer maximaal bezet, vele gegadigden voor een standplaats moesten zelfs worden afgewezen. In 1951 konden 4315 gezin nen van een verblijf op het kampeer terrein genieten tegen 3269 gezinnen in 1950. Het aantal verkochte toegangs kaarten tot de duinterreinen bedroeg 172.673. Het jaar 1951 was op 1950 na het nat ste jaar sinds 1941. Ook het aantal uren zonneschijn per jaar schijnt steeds minder te worden. In 1946 bedroeg het nog totaal 1650 uur. Een topjaar was zoals men zich nog zal herinneren 1947 met 1995 uur, daarna zakte het aantal z.onuren weer tot het in 1951 kwam op 1601 uur. Het klimaat schijnt er in ons land dus niet heter op te worden.... Arbeidsbureau corrigeert zijn aanvankelijke houding De staking bü de Groningse ccöpe- ratieve melkfabriek „De Ommelanden" duurt voort. Zaterdagmiddag werd door het N.V.V. aan de stakers geld uitge keerd. Het gewestelijk Arbeidsbureau te Groningen, dat tot nu toe heeft be middeld bij de werving van nieuwe arbeiders, die de plaats zouden inne men van de stakers, heeft thans in ge volge het Koninklijk Besluit van 14 October 1946 beslist, niet meer te zul len bemiddelen. Tot nu toe hebben zich 33 nieuwe arbeiders bij de fabriek ge meld. Voorts wordt het werk verricht door boerenzoons van deelnemende leveranciers. Het productieproces on dervindt daardoor geen onderbreking. Het Christelijk Nationaal Vakver bond en de Katholieke landarbeiders- bond hebben zich niet achter de sta kers gesteld. UET is al weer een paar jaar geleden, dat in de gemeenteraad van Emmen werd gesproken over de aankoop van een nieuwe brandweerauto. Men had een kloek en ferm troepje brandbe- strijders, doch de wagens waarop ze naar onverhoopte branden moesten ijlen, deden de goede Jan van der Hei den weinig eer aan. Die het gemis van modern materiaal het ergst voelden, dat waren de brandweerlieden zelf. Zij immers brandden van ijver; dat was al zo toen de Emmers de vuurtjes met emmers blusten. Kort en goed, toen het gekreun van de gemeentelij ke portemonnaie dat van de oude brandweerauto overstemde, besloot men zélf in te grijpen. De nobele am bachtslieden, die na of tijdens hun dagtaak als loodgieter, timmerman of smid, het reddingskoord om de schoe- ren plachten te slingeren, brachten nu hun gereedschap mee naar de brand weerkazerne en bouwden zelf hun brandweerauto. Gistermorgen werd dit monument van vuurbestrijdersijver door de gemeenteraad bezichtigd. De wagen is gebouwd op een twee dehands G.M.C.-chassis, met een motor van 140 ongecoupeerde paardenkrach ten. Er kunnen negen mannen in de cabine zitten en de wagen beschikt over een aparte 100 pk motor voor het aandrijven van de pomp. Verder is er een tank van 2500 liter inhoud. De bouw van de acht meter lange wagen heeft ongeveer een half jaar in beslag genomen. Het ontwerp is van de brandweercommandant van Emmen, de heer Berends. Tijdens de bouw werden er nog vele wijzigingen aan gebracht, want het motto, waaronder gewerkt is, luidde: „Steeds mooier".... Het schema voor het winterprogram ma van de AVRO is thans in grote trekken gereedgekomen, aldus heeft de voorzitter van de AVRO. de heer G. de Clercq, medegedeeld. Het program ma heeft enkele drastische wijzigingen ondergaan. Men streeft naar grote ac tualiteit in de uitzendingen, door het brengen van „stunts". In verband hier mede is het budget voor losse mede werkers met f 5000 per week verhoogd. Er komen voorts zeven nieuwe, klei nere orkesten naast „De Zaaiers" en „De Skymasters", terwijl contracten met verscheidene andere orkesten wer den verlengd. Daarbij bevindt zich ook „Musicorda" o.l.v. Ilugo de Groot, die per 15 September overgaat in dienst van de Ned. Radio Unie. Door het groot aantal orkesten hoopt men de verstrooiingsorkesten voldoende te kunnen variëren. Op de Zondag zal men in het AVRO- programma voortaan een mengsel van ernstige muziek en lichte tonen opge dist krijgen. Dé middag wordt gereser veerd voor een klassiek concert bij voorkeur door het Concertgebouw orkest. De sportrevue in de namiddag blijft. Zondagclub en Hersengymnastiek gaan verdwijnen. Voor deze laatste komt een ander program, waarin de luisteraars direct worden betrokken. Op de Maandagavond om de veer tien dagen is de radioscoop „ver dwenen" om plaats te maken voor een opera- en operetteprogram. De Don derdag brengt weer de serieuze avond met een volledig concert van het Con certgebouworkest en een hoorspel. De bonte Dinsdagavondtrein hoopt men in oude glorie te herstelleg. Daar toe heeft regisseur Muriloff reizen _„Na jarenlang experimenteren is de firma Wolfs te Baarn erin geslaagd voornamelijk uit afvalproducten van de houtverwerkende industrieën een briket te vervaardigen, die met 5360 calorieën per kilogram in kwaliteit de eierkolen evenaart, doch in prijs thans iets lager is", aldus heeft men op een persconferentie op het bureau van het Nederlands houtproducten instituut te Amersfoort medegedeeld. Naar men verder verklaarde, zou het nieuwe product de brandduur van kolensoorten uit de middenklasse en een zeer laag asgehalte bezitten. Ofschoon op het fabricage-procédé van de briket octrooi is aangevraagd, kon men nog niet mededelen, waar en wanneer met de productie zal worden begonnen. In het buitenland speci aal in Frankrijk, België en Noorwegen bestaat naar men verzekerde, be langstelling voor deze uitvinding. Het onderzoek in de Bilthovense ver giftigingszaak is practisch afgesloten. De 27-jarige zoon, mr W. K. F., die op 14 Augustus gearresteerd werd, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Na dat de vergiftiging van zijn vader, de oud-gemeentesecretaris van Amsterdam, door middel van arsenicum op 19 Au gustus reede door hem was erkend, heeft hij nu ook toegegeven enige ma len arsenicum door het eten van de andere gezinsleden, moeder en twee jongere broers, te hebben gedaan. Het een en ander is technisch bewe zen en door de hoofdinspecteur Schaap en inspecteur Brink, beiden van de Biltse politie, gereconstrueerd kunnen worden, Ten aanzien van het motief voor verdachtes daden heeft de rech tercommissaris, mr V. J. A. v. Dijk, geen klaarheid gekregen. Gedurende Juni en Juli heeft F. verschillende ma len arsenicum door het eten van het gezin gedaan en ook is komen vast te staan, dat hij in de ochtend van de 8ste Juli cyaankali in een poeder heeft gemengd, welke hij voor zijn vader klaarmaakte, die maagklachten had we gens de eerder toegediende arsenicum. Door deze vermenging heeft de cyaan kali niet, zoals anders met dit vergif ALS Theodoor weer eens de oorlog in moet. dan vraagt' hij óf plaatsing bij een bataljon gemotoriseerde verlofgan gers aan, óf opname in een divisie slaapgeweerjagers. Slaapgeweren, lieve vrienden, worden momenteel in het Kruger-wildpark in Zuid-Afrika ge bruikt. Daar wil men namelijk het groot wild gaan tellen en aangezien de wilde beesten in het park zich niets van nette verordeningen en dwangbevelen aan trekken, gaat men hen met .pijlen be schieten, die in de punt een injectie naald met een of ander verdovingsmid del hebben. Als alle beesten slapen komt een ambtenaar tweede klasse om de voorraad op te nemen. Twee Zuid-Afrikaanse studenten willen voor die tellerij uit de voeten zien te ko men. Ze gaan een tocht van veertien duizend kilometer door Europa maken. Hun voertuig is een oude, verbouwde taxi Ze kochten dat ding op het Wa- terlooplein in Amsterdam voor twee honderd daalders. Om nog eens op die slaapgeweren terug te komen, de Amerikaanse soldaten hebben daar een middeltje tegen. In Korea lopen de mariniers met pantseiwesten rond, die 70 goed voldoen, dat ze zichzelf gek scherend „soldaten in blik" noemen. Maar intussen, voor de landmacht den nu 25.000 van die vesten besteld lieer)ijk. zo'n ding. Je lapt iedere vijand aan je vessie. 5® hoort tegenwoordig anders niet veel meer over Korea, maar het kan er nog aardig spoken. Zo- als Donderdagavond, toen de verbon denen door middel van grote luidspre kers een brief voorlazen van een Chi nese vrouw, die haar echtgenoot beval, onmiddellijk thuis te komen. „Lap- swans", zei de vrouw in het Chinees, „je hebt wel wat anders te doen dan op spijkerschoenen te lopen en mensen dood te maken. Kom maar naar huis, daar hebben we je harder nodig!" De roden zochten zich naar om de luid- Zoals de ouden zongen, Zwijgen de jongen.,,, sprekers, die aan een vliegtuig hingen op te sporen. Ze waren vast bang, dat alle Chinezen de benen zouden nemen. Merkwaardigheden nopens Korea en de strijd aldaar zijn er genoeg. Nu heb ben de Amerikanen voor de vijfde maal een jachtvliegtuig geconstrueerd dat beter wordt genoemd dan de Russische „Mig"-jagers, die op Korea worden gebruikt. Radio Tass heeft het nog niet over beter of slechter van het Russische materïaal gehad, maar onpartijdige luchtvaartdeskundigen houden de „Mig" nog steeds voor het snelste jachtvlieg tuig ter wereld. In Oslo biedt de VVV de bezoekers van de stad een bij zondere service. Deze bestaat uit ver lichte kasten, waarin een plattegrond van de stad is opgehangen. Aan de zijkant zit een rits knoppen, elk voor zien van een kaartje, waarop de naam van een bepaalde bezienswaardigheid is geschreven. Drukt, men zo'n knop in, dan gaat er op de juiste plaats in de plattegrond een lampje branden, ter wijl tegelijkertijd de kortste weg fvan de kast af gerekend) erheen, wordt verlicht. Hoe aardig dit ook is, gebruik die dingen niet als ge naar Oslo gaat, want jeugdige knutselaars hebben er aan zitten knoeien. Wie het stadhuis wil gaan zien, maakt goede kans om aan de haven terecht te komen. Ze zijn nu van plan bij elke kast een op passer, tevens gids te plaatsen. Eigen lijk wel zo handig. Je spaart er de kost bare installaties mee uit. het geval is, direct zyn noodlottige uit werking gehad, doch enkele uren later. Na het klaarmaken van de poeder voor zijn vader vertrok de zoon naar Hil versum en hoorde 's middags bij zijn terugkomst van de dood van zijn vader. Nadien heeft hij noch de arsenicum, noch de cyaankali meer gebruikt. Hij heeft het flesje cyaankali te Amsterdam in het water bij de Hobbemakade ge gooid, waar het jongstleden Donderdag is opgedregd. De resterende arsenicum heeft hij in de kelder van het ouder lijk huis verstopt, waar het door de werkster is gevonden. Een onderzoek heeft tevens uitgewe zen, dat F. Zich door zeer geraffineerde misleiding van een Utrechtse drogist in het bezit van beide vergiften heeft we. ten te stellen. Aan Koning van Egypte en Soedan Het ministerie van buitenlandse za ken deelt mede, dat de Nederlandse gezant te Cairo, mr. W. Cnoop Koop- mans vandaag zijn geloofsbrieven zal aanbieden aan de regenten van Egypte. Deze geloofsbrieven zijn gericht aan Ahmed Foead II, koning van Egypte en de Soedan, met dien verstande dat de erkenning van deze titel geen poli tieke betekenis heeft en geen inbreuk kan maken op het onvervreemdbare recht van de Soedan en zijn inwoners om het eigen lot te bepalen. Op de buitengewone algemene ver gadering van de Nederlands Christelij ke Werkmeestersbond, die op 13 Sep tember te Utrecht zal worden gehou den, zal een voorstel van het Hoofdbe stuur worden behandeld, waarin wordt voorgesteld de bond op te heffen en medewerking te verlenen aan de op richting van de Ned. Chr. Beambten- bond. Dze op te richten bond zal een organisatie zijn voor administratief-, commercieel-, technisch-, chemisch-, leidinggevend- en toezichthoudend personeel. De 46-jarige landbouwer K. te Kruis land is, toen hij bezig was met het be leggen van een dak met asbestplaten, naar beneden gestort, doordat een der platen brak. K. stierf vrijwel onmid dellijk. Hij laat een vrouw en zes kin deren achter. naar Engeland, Belgie en Denemarken gemaakt. Om een betere keuze en af werking te krijgen wordt de repetitie op Maandagavond (voor publiek) weer ingevoerd. Ten slotte zal o.m. ook aan de jeugd meer aandacht worden besteed. De heer Herman Broekhuizen is in vaste dienst getreden en belast met de taak de jeugduitzendingen te leiden. Inzittenden bleven ongedeerd Op de onbewaakte overweg nabij Nootdorp is gisteravond een vracht auto onder een trein geraakt. De inzit tenden hadden zich, vóór het ongeluk geschiedde, reeds uit de auto begeven. Tengevolge van het ongeval was het treinverkeer op de lijn Den Haag Utrecht enkele uren gestagneerd. Het ongeval zou zijn veroorzaakt, doordat de motor van de vrachtwagen op de overweg is afgeslagen. Toen de inzit tenden de trein zagen naderen zijn zij uit de cabine gesprongen. De trein werd beschadigd en moest naar Den Haag worden teruggesleept. „Omdat de reactie op de vrijlating van de heer Leclerq c.s. niet gunstig is gebleken, heeft het basis-comman do van het gebied Groot-Djakarta het nodig geoordeeld, Leclerq c.s., in af wachting van een nader besluit, in bescherming te nemén", aldus heeft de woordvoerder van het militaire ba sis-commando van Djakarta, de heer V. Lumanov, gisteren aan Aneta ver klaard. Het betreft hier de heren B. Le clerq, C. W. Goldman, A. C. van On- selen en A. W. Burger Jr., van wie de heren Goldman en Van Onselen op 8 Augustus werden vrijgelaten. Zater dag meldde Aneta, dat drie andere der in verband met de zaak-Westerling gearresteerde Nederlanders voor een nader verhoor van Bandung waren overgebracht naar Djakarta. Blijkens een communiqué van het In donesische leger, hebben zich op 13 en 15 Augustus te Seti op Ceram, 85 leden van de strijdkrachten der republiek Zuid-Molukken aan een militaire post overgegeven. Op de Herenmodebeurs, welke Maandag in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam geopend 'werd, kunnen alle heren van welke leeftijd ook hun keus in de nieuwe herenmode bepalen. Deze heer past één van de vele nouveauté's op het gebied van de petten. Verongelukte was door Belgische krijgsraad ier dood veroordeeld Zoals gemeld werden 20 Augustus op de Westerschelde, ter hoogte van Bath de lijken van een ongeveer dertigjarige vrouw en een ongeveer veertigjarige man op een zandbank aangetroffen. Het vermoeden, dat zij van een verongelukt jachtje afkomstig waren is bevestigd. Eveneens de veronderstelling, dat zich nog iemand aan boord van het scheepje nroet hebben bevonden. „Het Volk" uit Gent weet thans nog de volgende bijzonderheden te melden: „Het betreft hier de stoffelijke resten van de 41-jarige kantoorbediende Bart van den Brandt en zijn 36-jarige echt genote Jeanne van Dessel, beiden uit Antwerpen. Inmiddels werd nog een derde slachtoffer opgehaald, de 65-jarige F. van Dessel, de vader van mevr. van den Brandt. Bij .iet onderzoek is komen vast te staan dat Bart van den Brandt door de Belgische krijgsraad bij verstek ter dood werd veroordeeld. Hjj was tij dens de bezetting hoofd van de con trolediensten te St. Niklaas-Waas (Bel gië) en speelde een belangrijke rol in de fascistische beweging „De Vlag" In 1944 vluchtte hij naar Duitsland. Hij was op weg naar Nederland om daar een zeiltocht te maken. BREDA ORANJESTAD BEGROETTE DE 600.000STE Gisteravond is in Breda Oranjestad de 600.000ste bezoekster begroet Het T,9,! J?63; Verschuren afkomstig uit Tuinhout (Belgie). Zij ontving een enveloppe met Inhoud en de penning van de stichting Breda Oranjestad.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3