Gemakkelijker invoer uit Europa in V.S. dringend nodig Japans parlement ontbonden Weer dag van druk beraad in eigen kring Belgische regering verkeert in grote moeilijkheden V.S. werken aan een atomische luchtmacht Kabinetswijziging in Egypte laat nog op zich wachten Parachutesprong in de Seine Zweden vernieuwt zijn vloot ,V*«dag 29 Augustus 1952 VERENIGDE DAGBLADEN 77 e Jaargang No. 11503 Dagblad voor Den HelderKoegrasTexelVlieringen en Anna Paulowna Drie en zestig nieuwe schepen in zes jaar Bondsregering besprak jongste Sowjetnota Witham H. Draper trekt conclusies Voorwaarde voor versterking Van de economie in ons werelddeel Integratie van Europa vordert Vier ex-nazi's pleegden grof verraad Nieuwe verkiezingen tegen 1 October Hervatting van handel met Peking-China? Gratiebeleid wekt storm van verontwaardiging Weerbericht Compensatie levert nog enkele problemen op Prof.C.P.M. Romme ziet ,,enig licht" Edenswittebroodsweken zijn voorbij De olie-maatschappijen verdedigden zich niet Tegen de beschuldiging van monopolisme Rectores magnifici van de Universiteiten Uitstel tot na 3 September Maher en Naguib ontkennen het oneens te zijn V.S. dragen Japan voor als lid der Verenigde Naties Steun aan buitenlanders De stopzetting afname van baconvarkens Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 Verjaardagciimt van vtiagande Opa De Zweedse marine is bezig met de uitvoering van een uitgebreid opbouw en vernieuwingsprogramma. In de loop ven zes jaar zal de marine over drie en zestig nieuwe schepen beschikken. Vele der bestaande eenheden worden rjd'erniseerd. De totale kosten van prpgramma worden op zeshonderd mijlio'en Zweedse kronen geschat. De oorlogsvloot bestaat op het ogenblik uit ongeveer 140 gevechtseenheden van uiteenlopende typen, van moderne «Sisers en oude „vestzakslagschepen" tot snelle motortorpedoboten toe. Volgorde agendapunten is onaanvaardbaar Zowel de Westduitse als de Oost- duitse regering heeft Donderdag de jongste Sowjetnota over Duitsland be sproken. De Westduitse regering be sloot een uiteindelijk oordeel over de nota uit te stellen tot 3 September als kanselier Adenauer is teruggekeefcL Jacob Kaiser, de Westduitse minister voor zaken geheel Duitsland betreffen de, verklaarde dat de door de Sowjet- unie voorgestelde volgorde van agen dapunten voor een Viermogendheden- conferentie onaanvaardbaar is. Vol gens hem moet de notawisseling wor den voortgezet tot over een conferen tie met meer kans van slagen overeen stemming zal zijn bereikt. De Oostduitse regering heaft ver- Waard bereid te zijn vertegenwoordi gers naar een Viermogendhedenconfe- rentie, zoals voorgesteld in de jongste Sowjetnota. aan te wijzen. De Oost duitse plaatsvervangende premier, Nuschke. heeft verklaard: „Indien er werkelijk viermogendhedenbesprekin- gen zouden worden gehouden, waar fundamentele kwesties zouden worden opgehelderd, zou natuurlijk als eerste stap tot algemene verkiezingen beslo ten worden." De Amerikaanse propagandist voor natuurgeneeswijze, Bernard Mac- Padden, bijgenaamd ,JDe vliegen de grootvader", die alom bekend staat door zijn gewaagde parachu te-sprongen, tuil zijn 84ste verjaar dag in Parijs vieren, met een sprong vanuit een vliegtuig in de Seine bij het Bois de Bologne. „De vliegende grootvader" bij aan komst op het vliegveld te Parijs. tJET economische welzjjn van Europa Is slechts gebaat met uitbreiding van de productie en een aanzienlijke verruiming van de mogelijkheden voor de export. Daarvoor is het nodig, dat er meer wederzijdse handelsovereenkomsten tussen de V.S. en de afzonderlijke Europese landen worden gesloten. Voorts dient de invoer van Europese goederen in Amerika te worden vergemakkelijkt. Alleen op deze wijze kunnen wij de financiële positie van onze Europese bond genoten versterken zonder de eigen export in gevaar te brengen. Dit zijn de voornaamste conclusies van het rapport dat ambassadeur Willlam H. Draper Jr., de Amerikaanse speciale vertegenwoordiger in Europa, aan president Truman heeft gezonden. Het rapport heeft betrekking op de eerste zes maanden van Drapers werk in Europa. HRAPER dringt er in zijn uiteenzettin gen op aan, dat de Amerikaanse dou ane-voorschriften zodanig worden ge wijzigd, dat buitenlandse goederen ge makkelijker kunnen worden ingevoerd. Verder acht hij een geleidelijke verla ging van de Amerikaanse invoerbe perkingen en invoerrechten nodig, als mede een uitbreiding van de Ameri kaanse regeringsgarantie tegen ont- ValseConventie van Bonn aan Ulbricht verkocht De officier van justitie van het fede rale opper gerechtshof te Karlsruhe, dr. K. Wichmann, lieeft een voorlopig on derzoek gelast tegen vier personen, die ervan worden verdacht een vervalste tekst van de contractuele overeen komsten van Bonn tussen Weet-Duits la nd en de Westelijke geallieerden san de Oostduitse waarnemende minister president Ulbricht te hebben verkocht. Het viertal heet lid te zijn geweest van de nationaal-socialistiscbe partij. De aanklacht luidt: verraad, vervalsing van documenten en omkoperij. De in het Frans gestelde tekst werd 16 Janu ari door Ulbricht op een persconferen tie te Oost-Berlijn als een sensatie be kendgemaakt. Het Oostenrijkse staatsverdrag Mexico heeft aangekondigd, de vol gende bijeenkomst van de Algemene Vergadering der V.N. te willen verzoe ken om bespreking van de kwestie van het Oostenrijkse staatsverdrag. eigening en andere abnormale risico's voor Amerikaanse particuliere investe ringen in het buitenland. In het rapport wordt voorts gewezen op de belangrijke vorderingen die er de laatste tijd met de politieke, eco nomische en militaire integratie van Europa gemaakt zijn. De Europese defensie-uitgaven zijn sedert het uitbreken van het Koreaan se conflict meer dan verdubbeld. Alle Navo-landen beschikken over een aan zienlijk sterkere strijdmacht dan twee jaar geleden. De Verenigde Staten heb ben zich echter genoodzaakt gezien Europa te helpen door de leverantie van zware wapens en andere militaire goederen, die in Europa nog niet in voldoende mate vervaardigd worden. Het z.g.n. „Offshore procurement"- program, een vitaal onderdeel van o.e wederzijdse steun bij de verdediging, achtte Draper van eminent belang om dat „het mes hierbij aan twee kanten snijdt". Niet alleen zyn talrijke Euro pese ondernemers in de gelegenheid hun fabrieken uit te breiden en nieu we producten te vervaardigen, doch bo vendien stelt het plaatsen van Ameri kaanse orders in Europa de vrije lan den in staat de opbouw van hun de fensie te versnellen. De Amerikaanse regering laat een programma ontwerpen, dat voor het komende jaar voorziet in ket plaatsen van militaire bestellingen ter waarde van een milliard dollars in Europa, zo wordt te Washington vernomen. Het Japanse kabinet heeft gisteren besloten het parlement te ontbinden en tegen 1 October nieuwe algemene ver kiezingen uit te schrijven. Bij decreet heeft keizer Hirohito dit besinit be vestigd. Oppositiebladen hadden reeos enige tUd ontbinding van bet parle ment en het houden van nieuwe ver kiezingen geëist, omdat zo motiveer de men zijn eisen nu Japan weer onafhankelijk is, het land zo spoedig mogelijk een nieuwe regering moet hebben. Het huidige kabinet onder pre mier Josjida bestaat nit liberalen. Volgens politieke kringen te Tokio heeft de zaak van de twee Britse zee lieden, die door een Japans tribunaal te Kobe tot dertig maanden gevange nisstraf zijn veroordeeld wegens dief stal van 1.700 yen, het besluit van de regering om het parlement te ontbin den, verhaast. Er werden in het parle ment veel interpellaties over deze zaak verwacht. Josjida zou van mening zijn, dat het incident niet had moeten ge beuren en hij zou de Britse autoriteiten hebben verzocht concessies te doen,^ten einde de oppositie te „ontwapenen". De ontbinding geschiedt op een ogen blik dat Japan op economisch terrein moeilijkheden hoeft, ondfcr meer als gevolg van invoerbeperkingen, in het bijzonder die van het Sterlinggebied. In bepaalde kringen stelt men als re medie voor de hervatting van de han- Naar verluidt staat België voor een nieuwe regeringscrisis als gevolg van het feit, dat Pholien, de minister van justitie, de „beul van Breendonck", een berucht rexist uit de bezettingsjaren, uie ter dood was veroordeeld, gratie heeft verleend. Dit besluit heeft bij socialisten, voormalige verzetslieden en Verwachting tot hedenavond. TOENEMENDE BEWOLKING Aanvankelijk zonnig, maar gelei delijk van het Westen uit toene mende bewolking. Nog vrijwel overal droog weer. Zwakke tot matige naar Zuidwest krimpende wind, Iets warmer dan gisteren. ZATERDAG: Zon op 5.48, onder Maan op 17.15, onder 0.00. personen die in concentratiekampen hebben gezeten, grote verontwaardiging veroorzaakt- De storm heeft zulk een hoogte be reikt, dat premier Van Zeeland de m Mexico vertoevende minister Pholien dringend naar Brussel heeft ontboden. Hij zou daar heden aankomen. Pholien zal zich moeten verdedigen tegen de beschuldigingen, die in ver,band met zijn gratiebeleid tegen hem zijn inge bracht De moeilijkheden voor de minister zullen nog te groter worden:n" Don- derdag een andere beruchte collabora teur, die aanvankelijk ter do°d werd veroordeeld is vrijgelaten. Het is Ariaen van Coppenelle, die tijdens de bezet ting hoofd van de gendarmerie is ge weest. Hij werd in 1948 door een mili tair tribunaal ter dood veroordeeld. Deze straf is in Juli van het vorige iaar veranderd in levenslange opslui ting en in Juli van dit jaar in twintig jaa® gevangenisstraf. Twee weken ge leden is hij vrijgelaten met het oog op zijn gezondheidstoestand. Thans be vindt hij zich in het buitenland. del met de communistische landen, in de eerste plaats met China. Waarnemers geloven niet, dat de re gering, die de huidige zal opvolgen, haar politiek zal veranderen, wegens het stelsel van „speciale bestellingen" van Amerikaanse zijde, die voor een groot deel bijdragen tot het ir» even wicht brengen van de Japanse econo mie. Gunstig getij voor Josjida? In diplomatieke kringen te Londen is mep van mening, dat het houden van de verkiezingen de onderhandelingen over de status der troepen der V.N. in bet land zal vertragen. Josjida heeft voornamelijk de steun van de landbouwende bevolking. De verkiezingen in October zouden samen vallen met het inhalen van een rijke rijstoogst en er zou tevredenheid bij de boeren heersen. Volgens de normale gang van zaken zou het parlement tot Februari aanblijven. Tegen die tijd tijd echter worden de belastingaansla gen op de oogst rondgezonden. (Van onze parlementaire redacteur) QOK de dag van gisteren was nog geheel gewijd aan onderlinge beraadslagingen. 's Ochtends bezocht minister Beel minister-president Drees. Na drie kwartier voegde ook minister Staf zich bij hen. Rond het middaguur ontving laatstge noemde op het ministerie van Oorlog de leider der K.V.P., prof. Romme. Later op de dag beraadden de P.v.d.A. en de K.V.P. zich in eigen kring. De Tweede Kamerfractie was 's avonds, gedurende twee uren in spoedvergadering bijeen. Om twaalf uur vervoegde prof. Romme zich opnieuw aan het ministerie van Oorlog teneinde de beslissing van zijn fractie aan minister Staf mede te delen. Na afloop van de bijeenkomst deelde prof. Romme ons mede, dat hij „enig licht" zag. Minister Staf voegde hieraan toe, dat hy Vrijdagmorgen nog enkele bespre kingen hoopte te hebben, waarna hy rapport aan H.M. de Koningin zal uit brengen. UEN gedeelte van de fractievergade ring der KVP werd ook bijgewoond door prof. Beaufort en de heer A. C. de Bruyn. Algemeen had men in politieke kringen de indruk, dat deze vergade ring van beslissende betekenis zou blijken te zijn, voor het verloop van de nog steeds door minister Staf in sa menwerking met dr Drees en prof. Beel ondernomen pogingen om de KVP voldoende compensatie aan te bieden voor het verlies van de portefeuille van Economische Zaken. Men achtte het waarschijnlijk, dat de KVP ten slotte toch zes zetels in het te vormen kabinet zouden zijn aangeboden. De post „reizende" minister van Buiten landse Zaken zal aan een partijloos man (mr Beijen?) komen, met mr Luns als „zittende" minister. De com pensatie zou, zo gaf men ons te ver staan, enerzijds een zetelruil (bijvoor beeld Justitie tegen Wederopbouw) en anderzijds het instellen van een niet in de vorige schema's opgenomen post omvatten (bijvoorbeeld een vice-pre- mier zonder portefeuille of een nieuwe post in de sociaal-economische sector.). Uit de mededelingen van prof. Romme valt af te leiden; dat nog niet op alle punten betreffende de compensatiepro blemen gisteravond reeds overeenstem ming was bereikt. Mocht minister Staf er echter in slagen, heden een oplos sing te vinden die de instemming heeft van alle partijen, dan zou de uiteinde lijke formatie van een vier-partijenka- binet wellicht nog deze week gereed kunnen zijn. Opmerkelijke verklaring van minister Finletter Op het jaariykse congres van het Amerikaanse Legioen, de organisatie van oudstryders, heeft Finletter, minis ter voor de luchtmacht, verklaard, dat de Verenigde Staten een plan voor atomische luchtstrydkrachten hebben uitgewerkt, dat „de meest verwoesten de" in de geschiedenis van de lucht vaart zou kunnen zyn. „Wij bouwen een atomische lucht macht op om anderen duidelijk te ma ken dat ze ons nooit moeten verplich ten hiervan gebruik te maken", aldus Finletter. Deze strijdmacht kon volgens de minister een vredesmacht worden genoemd, die klaar stond om te allen tijde de Verenigde Staten te verdedi gen. Namens de Amerikaanse Senaatscom missie voor de kleine bedryven is gis teren medegedeeld, dat geen der zeven grote oliemaatschappüen, welke zyn beschuldigd van monopolistische prac- tyken is ingegaan op het aanbod om te verschijnen voor de genoemde commis sie om de beschuldiging te bestrijden. Door een woordvoerder van de com missie is nog medegedeeld, dat men het zeer goed kan begrijpen, dat de maat- schappyen weigeren op de beschuldi gingen in te gaan, terwyi een onder zoek door de grand jury. en enige pro cessen hangende zijn. Premier Churchill en de minister van Buitenlandse Zaken Eden, zullen in het komende week-einde de volgende Brit se stap met betrekking tot de Perzische olie bespreken. Diplomatieke waarnemers menen, dat Amerika een snelle dollarhulp heeft aangeboden in ruil voor een meer realistische houding ten aanzien van het dringende vraagstuk hoe de olie industrie weer op gang kan worden ge bracht. Men gelooft, dat. hangende da hervattingen van de raffinage Enge land bereid zou zijn het aan de markt brengen van in voorraad liggende olie te vergemakkelijken, mits het verze kerd is van compensatie bij toekom stige verkopen. Bij K.B. is voor het studiejaar 1952/ 953 benoemd tot rector-magnificus aan de Rijksuniversiteit te Leiden prof. dr. J. J. L. Duyvendak, te Utrecht, prof. dr. V. J. Koningsberger en te Groningen prof. mr. J. H. Beekhuis en van de landbouwhogeschool te Wageningen de hoogleraar prof. ir. G. Minderhoud, al daar. ue heer en mevrouw Eden zijn weer van hun twaalfdaagse huwelijks reis uit Portugal teruggekeerd. Mevrouw Eden ontving bij aankomst op het vliegveld uit naam van de BOAC-directie een bouquet bloemen. Op de achtergrond minister Eden. De Woensdag als onmiddeliyk te verwachten, aangekondigde kabinetswyziging zaJ niet plaatsvinden voor 3 September, na de godsdienstige „Courban Bairam" feesteiykheden. Premier Maher is voor een paar dagen vacantie naar Mcsra Matroek vertrokken en voor zön vertrek heeft hy, wat ironisch, de persver tegenwoordigers verzocht hem op de hoogte te houden van de „geruchten over zijn eigen aftreden". Deze geruchten, die Woensdag in Caïro de ronde deden, schynen uit Wafdistische kringen te stammen. De regering heeft het Donderdag biykbaar niet nodig geoordeeld deze geruchten tegen te spreken. Wel ls er een gemeenschappeiyke verklaring van Naguib en Maher gepubliceerd, waarin nadrukkeiyk wordt ontkend, dat er een conflict tussen de generaal en de premier zou bestaan. komen om het agrarische hervormings plan van het leger te bespreken. De premier heeft meegedeeld, dat beslo ten is het departement voor paspoor ten en nationaliteitsbewijzen te reor ganiseren teneinde de 25.000 in Egypte verblijvende buitenlanders alle aan moediging te geven om in Egypte te werken en geld te beleggen. Hij heeft opdracht gegeven het verlengen van verblijfsvergunningen, tot op heden voor buitenlanders een voortdurende bron van ergernis, te vergemakkelij- ken. In de afgelopen week is aan ruim 250 buitenlanders de Egyptische natio naliteit verleend. Aan Prins Mohamed Aly, een 77-ja- rige neef van ex-koning Faroek, is of ficieel meegedeeld, dat hy troonopvol ger is van de zeven maanden oude koning Achmed Foead, zolang geen nieuwe wettige erfgenaam wordt ge boren. Voor de geboorte van koning Achmed is prins Mohamed Aly ook reeds vermoedelijk troonopvolger ge weest. Volgens het Wafdistische blad ,,A1 Misri" zal de Egyptische gezant in Den Haag, die een neef is van konin gin Narriman, worden teruggeroepen en vervangen door een ander. De V.S. hebben bij het secretariaat van de Veiligheidsraad een resolutie ingediend, die de toelating van Japan tot de Verenigde Naties aanbeveelt Volgens goedingelichte kringen is Maher van plan zes of zeven nieuwe ministers te benoemen en vier minte ters te ontslaan. Deze kabinetswijzl ging zal geen bijzondere politieke be tekenis hebben. De nieuwe ministers zouden in hoofdzaak technici zijn, die niet behoren tot politieke groeperin gen. Na de feestelijkheden zal de rege ring in buitengewone zitting bijeen Telegram aan de minister Gisteren heeft de Stichting voor de Landbouw aan de minister van Land bouw een telegram gezonden van de volgende inhoud: „Heden ontvingen wij de mededeling, dat met ingang van Maandag a.s., in gevolge een door U genomen beslis sing, de afname van varkens voor de bacon-export zal worden stopgezet. De Stichting voor de Landbouw, het ten zeerste betreurend, dat deze be slissing zonder voorafgaand overleg is genomen, verzoekt Uwe Excellentie dringend op deze beslissing terug te komen, daar hierdoor het vertrouwen in de ten deze zake gevoerde politiek wordt ondermijnd".

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1