Piet van Heusden wereldkampioen pim.Pam l'nmin het nieuwe huis TRUMPY Bakker en De Best faalden ook in de herkansing Geblesseerde Van Vliet toch bij de snelste sprinters [WuLumten- BeeldjeA De Rossi tot aan de grens van de uitputting gebracht Sprinter Patterson goed achtervolger Italianen sneller dan Hijzelendoorn wint altijd Nederlander reed als een motor In prachtig tempo reed Amsterdammer naar titel Sacchi dupe van combine Van Heusden kon met sche'den van zijn trui Zaankanter in reprêchage op zeven ronden De Best werd uit de strijd genomen Twee Nederlanders in de demi-finales Derksen herhaalde zijn sfunt van gisteren Bardsley's aanval was niet fel genoeg PATRICIA WENTWORTH SPONTANE REACTIE VAN MOTORRENNERS Een gelijkspel tegen Israël Nederlands mosterdzaad als brandstof Hel Radioprogramma Vk^nd#-e"<°pn:de,Li^ VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1953 (Van een speciale verslaggever.) PARIJS, 28 Aug. Een uur vóórdat de finale van het wereldkampioenschap achtervolging voor amateurs werd gereden, riep Piet van Heusden vol vertrouwen uit: „Ik klop hem", maar toen het grote ogenblik van de start was gekomen en de oranje-trui zich voor de ere-tribune opstelde met aan de overkant van de baan de wereld-kampioen 1951, de Italiaan "Je Rossi, was de Amsterdamse couran tenbezorger toch wel zeer nerveus.. De persfotografen, die een scherpe neus hebben voor grote kanshebbers richtten hun toestellen op de Nederlander, die door hen als de toekomstige wereldkampioen werd gedoodverfd. Deze voorspelling Is uitgekomen. In een prachtige race reed Van Heusden de Italiaan in de letter lijke betekenis van het woord murw. Na een dapper verweer van enkele ronden, moest een uitgeputte De Rossi de regenboogtrui aan zijn grote tegenstander laten. De Italiaan kon niet meer, snakte naar adem en ontliep ternauwernood de beschamende ervaring te worden ingehaald. juicht door de toeschouwers. De jeug dige Amsterdammer werd de regen boogtrui om de schouders gedaan door president Joinard en daarna klonk het Wilhelmus door het stadion van de Pare des Princes. Met bloemen gehul digd maakte onze landgenoot een ere- ronde. Hij werd voor de radio gesleept, door talrijke journalisten geïnterviewd en fotografen namen de nieuwe we reldkampioen in alle standen. 7OALS gewoonlijk had Van Heusden een langzame start en na een ron de lag hij tien meter achter. Die ach terstand werd nog groter in de twee de ronde, toen hij zeker 25 meter na de Italiaan de lichtjes passeerde. Na de derde ronde was de situatie dezelfde gebleven en ook na de vierde ronde ■was er geen verandering in de positie. Na de vijfde ronde kwam Van Heusden pas op dreef en toen liep hij zeker tien meter in. In de zesde ronde had hij zijn achterstand geheel weggewerkt en met vijf meter voorsprong ging hij over de streep. In de zevende ronde zette Van Heusden scherp aan en plot seling liep hij zeker 25 meter in on de wereldkampioen. Na de voorlaatste ronde kroop De Rossi over de baan, volkomen uitgeput en toen de bel luid de, gaf de Italiaan de strijd op. Hij was Volkomen geslagen en bijna werd hij nog door Van Heusden ingehaald. Nog nooit tevoren hebben wij een renner zo in elkaar zien zakken als vanavond met De Rossi gebeurde. De tijd be droeg 5 min. 9 4/5 sec., voor de derde achtereenvolgende maal voor Van Heusden in deze kampioenschappen ge noteerd. Met de armen omhoog was Van Heus den door de finish gegaan, luide toege- l Italiaanse via dolorosa (Van een speciale verslaggever.) PARIJS, 28 Aug. Deze mooie zo meravond is een via dolorosa geworden voor de Italianen. Na de ineenstorting van De Rossi verloren de Azurri ook de tweede achtervolgingstitel. Bevilac- qua, nog vorig jaar 's werelds sterkste achtervolger, zag zich nu geklopt door de Australische sprinter Patterson. De strijd om de derde plaats eindigde ten gunste van de Luxemburger Gillen, die fn de laatste ronde een tussenspriat wist te presenteren, waartegen de toch sterk rijdende Belg Glorieux niet was opgewassen. Aanvankelijk zag het er in de finale naar uit, dat Bevilacqua, die zijn sprong geleidelijk opvoerde tot 25 meter na zeven ronden, winnaar zou worden. Maar de wereldkampioen was, evenals De Rossi, te snel begonnen. Na de achtste ronde bedroeg het verschil twintig meter en een ronde later wa ren er weer een vijf meter afgeknab beld. Toen er nog twee ronden te rij den waren, had Patterson zijn achter stand tot op vijf meter ingehaald. In de voorlaatste ronde nam de Australiar een kleine voorsprong en toen de bel luidde voor de laatste ronde en ieder een begreep, dat Patterson ongetwij feld de sprint zou winnen, zakte Re- vilacqua volkomen in elkaar. Hij gaf de strijd op en werd nog bijna door Patterson ingehaald. Het was een fraaie en sterke overwinning van de Austra liër. De tijd van Patterson bedroeg 6 min. 27 sec., die van de Italiaan 6 min 362/5 sec. Ondersteund door drie man zocht Bevilacqua zijn cabine op, terwijl Patterson op dat ogenblik zijn ere-ronde reed. (Van een speciale verslaggever) PARIJS, 28 Aug. Een furieus pu bliek en de niet minder boze Italiaan se amateur-sprinter Sacchi, titelhouder op de sprint, protesteerden vanavond tevergeefs tegen de combine van de Engelsman Peacock en de Australiër Baker, een samenwerking, welke Sac chi de overwinning kostte. Onze land genoot Hijzelendoorn leverde in de kwart-eindstrijd een fel gevecht met de snelle Italiaan Morettini, een duel, dat onze landgenoot met slechts 1/5 Wiel verloor. De Fransman Lemoigne eindigde als derde. Dat deze rit zeer snel was geweest bewees de tijd, wel ke over de laatste 200 meter werd af gedrukt, n.1. 11,8 sec. De twee andere kwart-finales werden gewonnen door de Australische favoriet Mockridge en zijn landgenoot Cox. De Engelsman Peacock en de Austra liër Baker haalden de woede van het publiek op de hals door de wijze, waarop zij de titelhouder Sacchi in sloten en hem aldus de kans ontnamen vrijuit te sprinten. Hiertegen is echter weinig te doen. Toen de U.C.I. enige jaren geleden de ritten trois invoer de in plaats van de matches a deux, met de bedoeling de sprint weer uit zijn as te doen herrijzen, was het vol komen duidelijk, dat de weg naar de combine open lag. Sacchi werd hier van het slachtoffer. Peacock won de rit en de jury kon niets anders doen dan het protest van de Italiaan af wijzen. In de repechage lag voor Hijzelen doorn de laatste mogelijkheid op een plaats in de halve eindstrijd. Onze sprinter zag evenwel geen kans zich te klasseren. Hij werd op overtuigende wijze door de Italiaan Pinarello ver slagen. Dat Sacchi de tweede herkan- singsrit won en zich daardoor toch onder de sterksten plaatste, deed allen deugd. IN de halve eindstrijd had Van Heus- den kennis gemaakt met de vreemde beslissingen van de jury. Naar de tijd, door hem in de kwart-eindstrijd geno teerd had hij tegen de Brit Newton moeten starten, maar de wedstrijdcom missarissen houden van een verande ringetje. Met de verklaring, dat zij het ongewenst achtten, dat twee Italianen tegen elkander zouden rijden, plaatsten zij onze landgenoot tegen Campana en wezen Newton als tegenstander van De Rossi aan. Van beslissende beteke nis is deze vreemde beslissing niet ge weest. Na aanvankelijk een vijftal me ters te hebben voorgelegen, kwam Van Heusden op toeren en toen hij eenmaal was warm gedraaid, kon de Italiaan zijn koffers pakken. De voorsprong van de gelijkmatig draaiende Nederlander groeide van 10, 20, 40 tot 70 meter. Het publiek was enthousiast over het rijden van onze landgenoot en moedigde hem luide aan. Toen de tijd werd bekend gemaakt, bleek, dat Van Heusden. 5 min. 9 4/5 sec. had nodig gehad. De Rossi had de grootste moeite ge had met Newton Met siert !s 2/5 «■■"c. verschil had de Italiaan in 5 min. 14 3/5 sec. gezegevierd. (Van een speciale verslaggever) KET is begrijpelijk, dat in de kleed kamer van de Nederlandse renners grote vreugde heerste en het middel punt daarvan was natuurlijk de nieu we wereldkampioen, Piet van Heusden. Hij was onder de douche geweest, maar kon niet van de regenboogtrui scheiden en trok deze opnieuw aan. Aan onze verslaggever vertelde Van Heusden, dat hij zich pas in het na jaar van 1951 op de achtervolg'eg had gespecialiseerd, ofschoon hij al vier jaar aan wedstrijden deelnam Toen een week voor het kampioenschap- achtervolging van, zijn club Olympla uit Amsterdam enige renners wilden iraiven en geen tegenstanders vonden, 1 bood Van Heusden aan in deze trai- ningsritten uit te komen, Toen merkte hij ook. dat het achtervolgen hem het beste lag. Dit jaar ging de Amster dammer in klassiekers op de weg rij den, wat. geheel bedoeld was om zijn uithoudingsvermogen op te voeren. In de eerste van deze reeks wedstrijden, de Ronde van Noord-Holland, brak Van Heusden echter een sleutelbeen en was het voorlopig voor hem afgelo- pen. Na zijn herstel is hij weer serieus aan het trainen geslagen en de resul- 'aten hebben wij vanavond bemerkt. Over de wedstrijd was Van Heusden -cpr kort: „Ik start altijd nogal kalm en omdat het bekend is dat De Rossi rap vertrekt, heb ik mi) geen zorgen gemaakt, toen ik in de eerste twee en drie ronden achter kwam te Vggen. Pas na drie ronden kwam ik zelf op i toeren. En wat de toekomst betreft, voorlopig blijf ik als amateur rijden. 39 Pim Pam en Pom hadden Moe der moeten beloven, dat zij niet alleen in het huis op de Zwarteweg blijven. „Heus kinderen zei Moeder nog, toen zij al in de bus stapte, die haar naar Buldogstad zou brengen, ,,ik zou geen rust hebben als ik wist. dat jullie alleen in dat huis bleven. Ik was van plan om eens een hartig woordje met die meneer Vossestaart te spreken, maar dat moet ik nu maar even uitstellen". „Maakt u zich maar niet bezorgd, Moeder", herhaalden Pim. Pam en Pom nogmaals, „wij rea- den ons wel". Toen was de bus ver trokken en liepen de broertjes lang zaam huiswaarts. „Ik heb niets geen zin om weg te gaan", zei Pim eens klaps, terwijl hij zijn broertjes van terzijde aankeek. „Als we nu weggaan, denkt die „Kiekeboe", dat wij ban» voor hem geworden zijn en dat we da benen hebben genomen!" „Ja", riep Pom nu ook. „En als we dan terug komen, is hij misschien no; veel bru- taler geworden!" „Ja dat is wel zo" antwoordde Pam., „maar we hebben Moeder nu eenmaal beloofd, dat we naar ons oude huis terug zouden gaan Enwat je belooft, moet je doen ook!" „Vooruit dan maar", zuchtte Pim „Maar het spijt me anders wel", ai pratende waren de drie broertjes onge- merkt de weg naar hun oude huis in- geslagen en toen Pim plotseling het oude hok aan de rand van het bos zag staan, riep hij: „Vooruit jongens, wie het eerste er is". En meteen zetten ze het alle drie op een rennenl PIET VAN HEUSDEN gouden medaille (Van en speciale verslaggever.) PARIJS. 28 Aug. Jan Pronk zal In de finale van de wedstrijd achter grote motoren moederziel alleen de strijd moeten aanbinden tegen drie Zwitsers, twee Duitsers, twee Fransen en de oerstere Belg Adolphe Verschueren. Noch Cees Bakker, noch De Best hebben zich via de herkansing kunnen plaatsen. Onze Zaankanter reed vanavond achter De Graaf even matig als Woensdagavond in zijn serie. Na aanvankelijk op de tweede plaats te hebben gereden achter de Zwitser Dlggelmann capituleerde hij onmiddellijk toen van achter uit het veld de beide Fransen Lesueur en Lemoine bombardeerden. Deze beide stayers uit la douce France waren het veld gemakkelijk de baas en gaven alle andere deelnemers, Diggelmann niet uitgesloten, een of meer ronden achterstand. MIET minder dan tien stayers kwamen voor de repechage in baan, maar behalve Lemoine, die de rit won in de zeer snelle tijd van 1 u. 18 min. 51 1/5 sec., en Lesueur, die in de laatste ron den door zijn landgenoot gedubbeld werd, brachten de andere deelnemers er weinig van terecht. Diggelmann wist zich derde te plaatsen, zodat in de eind strijd, Zondagmiddag a.s. de volgende stayers aan de start zullen verschijnen: Besson, Meier, en Diggelmann (allen Zwitserland)Lohmann en Schorn (beiden Duitsl.), Lemoine en Lesueur (beiden Frankr), Verschueren (Belg) en de titelhouder Jan Pronk (Ned.). Goethals staakte de strijd op de helft van de wedstrijd. Martino steeg van zijn fiets, 34 ronden vóór het einde en De Best werd uit de strijd genomen door Paillard. toen er nog tien ronden te rijden waren. Bakker eindigde als 6e met zeven ronden achterstand. De uitslag van dit nummer luidt: 1. Lemoine (Fr.) 100 km in 1 uur 18 min. 511/5 sec.; 2. Lesueur (Fr.) op 1 ronde en 150 meter; 3. Diggelmann (Zwits.) op 2 ronden en 440 meter; 4. Frosio (It.) op 4 ronden en 410 meter; 5. Bouvard (Fr.) op 5 ronden en 230 meter; 6. Bakker (Ned.) op 7 ronden en 350 tn-; 7. Kilian (Dld op 8 ronden en 380 rn (Van een speciale verslaggever) PARIJS, 28 AUGUSTUS. Degenen, die een uur voor de aanvang van de kwart-finales sprint voor profs vanavond op de Pare des Princes-baan getuigen waren van de val, welke Van Vliet na het springen van zijn voorband tijdens de training maakte en waarbij hij zich ernstig bezeerde, vreesden, dat hij niet voldoende hersteld zou zijn om zich geheel te kunnen geven tegen de gerou tineerde en zeer slimme Italiaan Bergomi en tegen de nieuwe ster aan het Engelse sprintfirmament Bardsley. Het rechterbeen van onze landgenoot zat vol schaafwonden, waarvan hij veel last had. Desondanks zegevierde de gerouti neerde Woerdenaar. Jan Derksen herhaalde zijn stunt van gisteren. Hij liet zich in de kwart-finale door Senftleben verrassen en toen hij de achtervolging inzette, was het reeds te laat. In de herkansing won hij echter van Bergomi en Von Buren en schaarde zich zodoende toch met Van Vliet, Reg Harris, Senft leben, Patterson en Plattner in de demi-finale. UARRIS opende de kwart-eindstrijder 1 met een royale zege op de Zwitser Armin von Buren en de Belg Gosselin. In de volgende serie startte Van Vliet, die in de tweede bocht de snelheid op voerde, klaarblijkelijk met het doel (Advertentie, Ing. Med.) niet opnieuw te vallen. Nu was evenwel Bergomi dit lot beschoren. De Italiaan plofte omlaag en liep eveneens schaaf wonden op. De rit moest worden over gereden en nu had Bergomi de kop. met Van Vliet op de tweede en Bards ley op de derde plaats. Op het rechte eind ving Van Vliet de aanval van Bardsley voortreffelijk op, ging om Bergomi heen en won gemakkelijk in 12 sec. Een protest van Britse zijde, volgens welke Bardsley 150 meter voor het einde een lekke band zou hebben gehad, werd afgewezen. De race van Jan Derksen teven de Fransman Senftleben en de Zwitser Plattner was dramatisch. De Fransman hield tussen hem en Derksen, die in tweede positie lag, zeker een afstand van vijftien meter. Op het rechte ein de tegenover de ere-tribune, demar reerde Senftleben krachtig. Met het „grote mes" op, passeerde hij met drie. vier trappen op de pedalen Derksen en de aan de kop rijdende Plattner en ging zo snel door, dat noch Plattner. noch Derksen ook maar een kans kregen om zijn achterwiel te pakken te krijgen. De Australische sprinter Patterson bewees wederom zijn snelheid en voor al zijn enorme kracht toen Bellenger hem en Gillen verraste en uit derde positie demarreerde. De Fransman nam enkele meters, maar op het laatste rechte eind won Patterson met enkele forse pedaaltrappen zoveel terrein, dat hij gemakkelijk won. In de herkansing mocht Derksen te gen Von Buren, Cillen en Bergoni op nieuw een poging wagen. Het was eeen korte sprint tussen dit viertal. Derksen moest uit derde positie helemaal bui tenom komen om te winnen. Met veel machtsvertoon ging hij als eerste over de eindstreep, met Bergoni, die de sprint had aangetrokken als tweede. In de andere repechage kwam Plattner als winnaar met Bellenger op de tweede plaats. 42) DOOR Ik hoopte, dat hij en Elizabeth het, als ze elkaar terugzager samen weer goed zouden maken. Ze pasten inderdaad best bij elkaar en wareu erg verliefd. Mar- jory was een domme bevlieging van hem, een tragische dwaasheid, waaron der ze alle drie hebben geleden. Gister avond nu is Carr dadelijk naar Elizabeth gelopen, ik denk ten dele uit vrees, dat hij anders ietj verkeerds zou doen. In vertrouwen gezegd geloof ik, dat zijn eerste opwelling in die richting ging, toen hij het huis uitstormde. Maar hij deed het niet, hij zocht Elizabeth op en zij nam hem weer „in genade" aan, zoals hij het zelf uitdrukte. Begrijpt u niet, dat hij daarna niet meer in overijling zou handelen? Hij was gelukkig en te vreden. In zo'n stemming pleeg je geen moord. Zijn enige wens was, dat ellen dige hoofdstuk uit zijn leven af te slui ten. Toen ging hij naar Melling House, waar hij James dood vond liggen." „Maar waarom ging hij daarheen?" „Dat heb ik hem ook gevraagd. Het scheen hem iets, dat vanzelf sprak, toe, juist omdat hij aan die hele geschiede nis een eind wilde maken. Daarom was hij van plan, James mee te delen wat hij van hem wist, opdat zij elkander voortaan uit de weg konden blijven." „Ik begrijp het", zei juffrouw Silver. De hand naar haar hoofd brengend, zodat de lange, mooi gevormde vingers zich tegen haar slaap drukten, zette Rietta haar verhaal voort. „Toen hij op Melling House kwam, vond hij, zoals ik zei, James dood. Mijn of eigenlijk Carr's regenjas lag, afschuwelijk bevlekt, over een stoel. De rechtermouw was letterlijk doorweekt. U vroeg me, juffrouw Silver" haar stem, bijna toonloos, verried de span ning, waarin Rietta verkeerde „of ik er zeker van was, dat Carr het niet ge daan had. Welnu, dat ben ik volkomen en ik kan u ook zeggen waaróm. Hij dacht, dat ik de moord had begaan, kwam hier met de regenjas en vroeg me de reden voor mijn z.g. misdaad. En..en" hier veel de hand terug in haar schoot „ik weet feitelijk niet, of hij 't nóg denkt. Misschien zegt zijn ge- gevoel hem „neen", maar zijn verstand „ja". Daarom heeft hij geprobeerd, de vlekken uit de jas te krijgen". „Lieve help!" riep juffrouw Silver en die paar op zichzelf niet onvriendelijke woorden hielden een wereld van afkeu ring in. „Ja", zei Rietta, ademloos, „de hele rechterkant van de jas was vochtig toen de politie vanmorgen kwam en de jas meenam." „Hm", kuchtte juffrouw Silver, „ze zullen ongetwijfeld vlekken vinden, ten zij de jas door en door is uitgewassen. Weet u zeker, dat er veel méér vlekken waren dan de schram op uw pols had kunnen veroorzaken?" „O, ja", riep Rietta huiverend, „de mouw was immers doorweekt." XXVI HOOFDSTUK Juffrouw Silver bleef tot na drieën op White Cottage: Toen ze haar mantel, haar geel halsbontje en haar warme wollen handschoenen weer aantrok, was één kant van het voor de kleine Josephine Burkett bestemde manteltje voltooid.Ja, ze was al aan de andere kant begonnen. Ondertussen had ze het klaargespeeld, uit de mond van Rietta Cray alles wat deze wist van de gebeur tenissen op de avond tevoren zo uitge breid mogelijk te vernemen en een kort gesprek met Fancy had nog enkele aan vullende bijzonderheden opgeleverd. Fancy was trouwens maar al te bege rig om iemand, niet van de politie, die Carr en juffrouw Cray wilde helpen, zoveel ze kon in te lichten, 't Zou nooit in haar hoofd zijn opgekomen, dat een vriend of vriendin je wel eens aan de politie zou kunnen verraden en daar om sprak ze zonder omwegen. Juffrouw Silver kreeg uit Fancy's verhaal dan ook een bijzonder „sprekende" indruk van Carr's gedragingen nadat hij het portret van James Lessiter had ontdekt. „Hij keek zo akelig" Fancy rilde bij de herinnering „en was zo wit als een doek. Ik werd er heus bang van. Juffrouw Cray schrok ook toen ze de kamer binnenkam en riep: „Carr!' Ja, het was angstwekkend! Ze legde haar hand op zijn arm, maar hij nam er geen notitie van en wees enkel op het portret, terwijl hij vroeg: „Is dat James Lessiter?" En toen ze „ja" zei, riep hij uit, dat dit de man was, naar wie hij had gezocht, de man, die Marjory had meegenomen Ze was zijn vrouw, weet u en als u 't mij vraagt, kon hij haar best missen, maar toch riep hij: „nu heb ik hem" of iets van dien aard en rende het huis uit, de deur achter zich toeslaand. Ik wist. dat hij driftig was. maar zó had ik hem nog nooit gezien". Juffrouw Silver had, met een kuchje, gevraagd, of Fancy die interessante bij zonderheden aan hoofdinspecteur Drake had meegedeeld, maar met een blos van verontwaardiging was het meisje tegen zulk een verdenking opgekomen.. „O, neen, juffrouw Silver. dèt niet! Ja. die heren laten je soms dingen zeg gen vóór je het weet, maar ik heb hun niet verteld, wat Carr zei dat zou ik nooit doen!" Daar Carr Robertson dadelijk na de maaltijd was uitgegaan, kreeg juffrouw Silver geen gelegenheid, ook hem vra gen te stellen. Intussen had ze h.i. nu al stof genoeg tot nadenken. Terwijl ze over het dorpsplein liep, zag ze dominee Ainger uit het hek van de pastorie komen en langs het vijverpad in de richting van White Cottage gaan. In dien hij, wat waarschijnlijk was, Riet ta Cray ging bezoeken, hoopte juf frouw Silver vurig, dat hij zich tactvol zou gedragen. Ze hóópte het, doch. ondervinding had haar geleerd, dat mannen zelden tactvol zijnen ver liefde mannen vrijwel nooit. Men zei, dat de dominee op juffrouw Cray ver- liefd was, maar als zij die liefde had beantwoord, zouden ze toch zeker al jaren getrouwd zijn. En als zijn ge voelens niet door haar gedeeld werden, zou ze op dit n-enhljk zeker allerminst naar een opwind-nd twee- £fuPjj verlangen. Al voertw,-indelend ^id,de juffrouw Silver nauwelijks ^baar het hoofd. Ondanks a! haar eerbied voor mannelijke gevoelens en toegevendheid jegens mannelijke te- WH ?\ngCn' had ze vaak Seconsta- teerd, dat op ogenblikken van ernstige de-wegn1coenenzijnnan h°Pel°°8 Sta"in" Ongeveer hetzelfde voelde Rietta Cray, toen ze de deur voor haar be- h»mJt°pen Hi-' was er doelbewust •«ïïMSESL-hai hef& met de ouder. Ten bate van de nabestaanden van de op 11 Juli in Duitsland tijdens trai ning voor internationale races dodelijk verongelukte veelvoudige Nederlandse kampioen Lous van Rijswijk, zullen op Zondag 7 September op het circuit van Zandvoort nationale benefice motor wegraces worden gehouden. Voor deze races hebben bijna alle Nederlandse junioren en senioren ingeschreven. De deernis voor mevrouw Van Rijswijk, die met drie kinderen (van 3, 6 en 8 jaar) vrijwel zonder inkomen achter bleef, was onder de renners algemeen. Aan de oproep van de K.N.M.V. om belangeloos mede te rijden, hebben al len onmiddellijk voldaan. Er zullen derhalve geen startgelden of prijzen worden uitgekeerd: de renners ont vangen alleen een oorkonde. In de achtste ronde van het Fide landenschaaktornooi te Helsinki is in groep B de wedstrijd Nederland—Israël in een gelijke stand (2—2) geëindigd. De gedetailleerde resultaten lulden: Van Seheltinga'Czerniak 10, Cortle- verPoradh 01, DonnerOran 1—0, KramerAloni 9—1. De volleybalkampioenschappen De uitslagen van de Donderdag ge speelde wedstrijden in het tornooi om de wereldkampioenschappen volleybal te Moskou lulden: Dames; RuslandHongarije 30, Bulgarije—Frankrijk 3—1, Tsjechoslo- wakijeIndia 3—0. Heren: IndiaLibanon 30, Roeme nieFrankrijk 32. Een partij van bijna duizend kilo mosterdzaad is gisteren door de „Union Electric Com.pany" te St. Louis in de Ver. Staten ge bruikt als brandstof voor haar stroomopwekking^ bedrijf. Het zaad was door het Amerikaanse ministerie van Landbouw afge keurd. Volgens de eiectriciteits- maatschappij produceert het twintig procent meer warmte dan een gelijke hoeveelheid steen kool. delifk nl°hPer gewerkt en Rietta da delijk na haar verschijning bii de arm naar de zitkamer gebracht luid en die I R hu zag nam m C""' vermoeide gezicht £aa*rekkan Alleen™ en belac&ij^ ni. hoe f brengen °P?f™°nden informerend, wat moest betekenen. Toen nonsens" echter haar "bleke, al stomme gek zou jon hl \r]Iach1el«k«' -•ets in verband ^rengln t(ln™eldptohe,L AjPnglrfJprak' had kansel, zich noe nuf» J1 voor de korte afstand vondRIeu a °p overweldigend. Ze trok "Ïyfni? I h\ar handen Dank je, Henry". deze ze we! wat met enige terug en zei- (Wordt vervolgd) ZATERDAG 30 AUGUSTUS HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gram.muziek. 7.30 Idem. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram.muziek. 8.40 Idem. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gra- mofoonmuziek. (9.35—9.40 Waterstanden.) 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de ar beiders in de contlnu-bedrijven. 11.35 Viool en piano. 12.00 Gram.muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen, 12.33 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram- muziek. 13.30 Voor de Jeugd. 13.45 Gram.- muziek. 14.25 Vrouwenkoor. 14.45 Gro nings programma. 15.15 Amateuruitzen ding. 15.45 Dansmuziek. 16.'5 „Van de wieg tot hét graf", causerie. 16.30 Ka merorkest en soliste. 17.15 Sportpraatje. 17.30 Voor de Jeugd. 18.00 Nieuws. 18-15 Vara-varia. 18.20 Gemengd koor. 18.40 Lichte muziek. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 „Passepartout", causerie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 „De Stoel van de Koning", muziekspel. 21.15 Socialis tisch commentaar. 21.30 Ween8e muziek. 22.00 „Onder de Pannen", hoorspel. 22.20 Metropole-Orkest. 22.40 „Rond het kamp vuur", 23.00 Nieuws. 23.15 Orgelspel. 23.30 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n, 298 m.: 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Mor gengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. muziek. 9.00 Verzoekprogramma voor de huisvrouw. 9.35 Gram.muziek. 10.00 Voor do kleuters. 10.15 Gram.muziek. 11-00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 120° Angelus. 12.03 Gram.muziek. (12.30-12.33 Land- en Tuinbouwmededelingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws' en katholiek nieuws. 13.20 Amusementsorkest. 1400 Boekbespreking. 14.10 Gram.muziek- 15.15 Kroniek van letteren en kunsten- 15.53 Gram.muziek. 18.20 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.50 Voor de Jeugd- 17.50 Sport. 18.00 Nieuws. 18.15 Jour nalistiek weekoverzicht 18.25 Lichte mu- /iek- 18.45 Buitenlandse correspondenties- 19.00 Gram.muziek. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.08 Ve gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 Lichtbaken 20.35 Gram.muziek. 21.00 C»- haret. 21.30 Omroeporkest 22.20 Gram.- muziek, 22.30 Wij luiden da Zondag i«' ol'iü N'euws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.„j 24.00 Gramofoonmuziek.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 4