Zaans gezin na vele desillusies uit Australië teruggekeerd f RIKKI DE BLAUWE VLINDER IJIster„ondergrondse" eist aftreden van de burgemesteer Bewijzen stapelen zich op tegen directeur van Sociale Zaken L Wat Ricus Stad en gezin meemaakten Emigreren is nü niet verantwoord Engelsen gaan voor RICJ De kortingen op Indon. pensioenen Vermoedelijk geval van brandstichting Fabrieksbrand woedde inMaassluis Nederlandse musicus in België overreden Britse straalbommenwerper maakte proefvlucht „Oppedijk aan de dijk... I" Pamfletten in alle De Winschoter fraude-zaak Verdachte is thans in verzekerde bewaring Knaap van 15 jaar bestal baders in zwembad brievenbussen Onze Korea-strijders uit goed hout gesneden Vier-jarig knaapje tijdens spel te water geraakt Nederlander in Zweden verongelukt Mei auio iegen een hek aangereden Grotafdaling door vijf Italiaanse geleerden Stormschade in Zweden Nieuwe Amerikaanse parti Overstroming op Mindanac eist talrijke doden Communistisch centrum or Formosa ontdekt Ex-minister Cordell Huil is ernstig ziek MAANDAG I SEPTEMBER 1952 ICUS STAD uit Koog aan de Zaan met vrouw en twee dochtertjes gisteravond met de „Fairsea"* uit Australië teruggekeerd, gedesilluision- neerd. Naar zijn mening is het onver antwoordelijk, dat er uit Nederland nog zoveel mensen naar Australië wor den gestuurd, want behalve een 2000 Italiaanse vrijgezellen, die nog altijd geen werk hebben kunnen vinden, zijn er nog 500 Nederlanders werkloos van de vorige reis van de Fairsea". Van de 38 pasagiers van de „Fairsea", zijn er slechts drie of vier, die weer terug willen naar Australië, de anderen, 34 of 35 Nederlanders, zien er voor zichzelf geen woning, geen toekomst en, wat de meesten ook zeer voornaam vinden, geen gezelligheid. Het eten in de kam pen is naar Australische aard, toebe reid door Russen en Polen. Vooral in één van de kampen, dat in een dal hg, is bovendien de hitte soms ondra gelijk. Er zijn volgens de heer Stad temperaturen genoteerd van 115 tot 120 graden. Ricus Stad vertelt dan, dat hij vijf jaar bij de Verkade-fabrieken werk zaam was geweest, maar om een toe komst op te bouwen had hij beslo ten te gaan emigreren. Een eigen bak kerij scheen immers in Australië in het verschiet te liggen. Vol vertrou wen trok hij eind Mei van het vorig jaar met de „Grote Beer" uit Amster dam. In Australië gekomen moest hij met zijn gezin naar het ontvangsteen trum Badhurstkamp. Daar verbleven veel Nederlanders. De reis erheen werd in de nacht afgelegd. Het was er vrese lijk koud, want men noteerde daar hartje winter. Reeds de tweede dag kreeg hij een betrekking aangeboden, met huisvesting werd er gezegd. Dat wekte vertrouwen voor de toekomst, 't Was bij een bakker in Mudgee. Wel zouden vrouw en kinderen er pas twee weken later terecht kunnen, maar dat kon voor een emigrant, die wist dat niet plotseling zijn bedje geheel ge spreid kon zijn, geen bezwaar opleve ren. In de nacht reisde hij erheen, maar toen zijn werkzaamhedenen er drie da gen geduurd haden, kwam aan het licht dat eigenlijk alleen de bedoeling was geweest voor enkele dagen een zieke knecht te vervangen. Zodra de man terugkeerde, kon Stad gaan en van de woning kwam natuurlijk ook niets. Hij keerde, volgens zijn verhaal, te rug naar het kamp, waar binnenkort ander werk in het vooruitzicht werd gesteld. Dat gaf nieuwe hoop. Juist op het moment dat die hoop verwezenlijkt scheen te worden, arriveerden er En gelse emigranten. En plotseling werd het hem duidelijk: de Engelsen hadden er voorrang. Die indruk werd later voortdurend bevestigd. Weer vergeefs MA veel wachten kreeg hij een be- trekking aangeboden in Orange bij de Emcofabrieken, die onderdelen voor wasmachines e.d. maakten. Huisvesting was er echter niet bij. Daarna sollici teerde hij op een advertentie naar Cambden, gelukkig bij een bakker. Zelfs een gedeelte van een huis zou hij kunnen krijgen. Maar toen hij er kwam, kon nog niet gezegd worden of hij aangenomen was. Hij zou wel be richt krijgen, maar wacht er nog op. Vervolgens werd het weer Orange, een fruitfarm. Stad pakte de baan met bei de handen aan, ging er met vrouw en In antwoord op een desbetreffend ver zoek door Nibeg-Nederland (Bond van ex-geinterneerden) aan da minister president gericht heeft de Nibeg van staatssecretaris Götzen bericht ontvan gen, dat volgens mededeling van de waarnemend Indonesische Hoge Com missaris in Den Haag het verzoek tot opschorting van de inhoudingen op de Indonesische pensioenen (Stbl. 1949 no. 462), wegens ttveel genoten rehabilita tie uitkeringen door de Indonesische regering is afgewezen. Wèl zullen deze inhoudingen worden verlaagd met 10% van het netto inkomen (pensioen, be zoldiging, toelagen enz. minus pensioen contributies en belastinginhoudingen) ten laste van Indonesië. Indien dit f 300 of minder per maand bedraagt en met 15 indien dit meer dan f 300 per maand bedraagt. Het uit te betalen be drag mag echter door deze inhouding niet dalen beneden f 270 per maand. Aangezien in de br.ef van staatssec retaris Götzen node enig antwoord wordt gemist or het dringend verzoek om te .bevorderen, dat Nederland com pensatie zal verlenen tegenover de in houdingen" heeft Nibeg-Nederland zich tot staatssecretaris Götzen gewend met een schrijven, wat in het vertrouwen wordt geuit, dat het dringende verzoek, tot de minister-president gericht, alsnog gehoor zal vind.-n en dat de staatssecre taris daarbij zijt medewerking zal wil len verlenen. Rampokbende verstoorde een dessa leest Eerst thans wordt gemeld, dat, toen °P de avond van 17 Augustus in de woning van de lurah van de dessa Dalapajam in het district Tongaran bij oalatiga ter ere van de onafhankelijk heidsdag feest werd gevierd, plotseling een uit ca 60 man bestaande bende de woning binnenkwam en de aanwezigen sommeerde alles af te geven, wat zii hadden. Vervolgens begaf de bende J'ch naar de verlaten woningen van de feestvierders en plunderde daar. De schade loopt in de duizenden rupiahs. i-. .sen zÖn reeds enige personen ge arresteerd, die bij de rampokpartij be trokken waren. De Nederlandse componist Willem jekker heeft op teks van Willem K Hordt een opera geschreven, geti ld „De Vredesapostel". De orkestpar- 'uur is geschreven voor klein orkest kind heen en stuurde er zelfs zijn meu bilair heen. Het scheen nu eindelijk safe te zijn. Vijf weken was hij er aan de arbeid, toen hij weer kon vertrek ken. De baas kon n.1. een Australiër in zijn plaats krijgen en die ging vóór. Een bakkerij, ook in Orange, wilde vervolgens van zijn diensten gebruik maken, doch een woning was niet te vinden. Dank zij ds Goudkamp, kon hij eindelijk naar het Badhurstkamp terugkeren en kreeg er meteen een baan aangeboden, De vreugde was er van korte duur, n.1. anderhalve dag. Hij mocht er niet werken, zei men, want er was gebleken, dat hij het kamp al uit was geweest. Hij mocht er zelfs niet meer blijven. Terug J^AAROP werd het Grethekamp zijn deel. Daar kwam eindelijk de lang gezochte baan: voorman van de vuil- nislieden. Zijn vrouw heeft er drie be- Arbeidersbehuizing ie Vriescheloo afgebrand Zaterdagavond werd brand ontdekt in een arbeidersbehuizing te Vriesche loo (Gr.), die bewoond werd door de gezinnen J. Schut en G. Leemput. Het gezin Schut, bestaande uit een echtpaar en een kostganger, was op dat ogenblik niet aanwezig. Van d« familie Leemput, vader, moeder en twee kinderen, was alleen de vader thuis. Toen deze de deur opende, die toegang gaf tot het achterhuis, sloe gen de vlammen hem tegemoet, waar door hij brandwonden aan hoofd en handen opliep. Het huis stond kort daarop in lichter laaie. Van de inboe del kon alleen een gedeelte van die van de familie L. gered worden. Deze inboedel was verzekerd. Of dat ook het geval is met de inboedel van hei gezin Schut, is nog niet komen vast te staan. De heer Leemput heeft verteld, er van overtuigd te zijn, dat hier geen sprake is van een ongeluk, maar dat er moedwil in het spel is. Waarschijn lijk is de brand ontstaan in het gedeel te dat bewoond werd door de fam- lie S. De Rijkspolitie stelt op grond van deze verklaring een nader on derzoek in. Het vermoeden bestaat, dat hier gesproken kan worden van een geval van brandstichting. trekkingen gehad, eerst als papierprik ster, vervolgens als hulp in de keuken wat volgens de heer Stad een ver schrikking was en later als oppas in de kinderafdeling. Gelukkig heeft men daar door zuinig leven zoveel kunnen overhouden, dat de terugtocht naar Ne derland kon worden bekostigd. „Wij hadden het allang bekeken," zei Ricus Stad. „Er zijn trouwens in het Grethekamp nog vier Nederlandse fa milies, die er niet willen blijven. De familie Stad keert nu naar Koog aan de Zaan terug en hoopt nu maar, dat er bij de Verkade-fabrieken weer werk voor papa te vinden zal zijn Dichie rook be'emmerde hei blussingswerk Zaterdagmiddag is door een tot nu toe onbekende oorzaak brand ontstaan in een opslagloods van bewerkte pro ducten, onder andere sleeptrossen, vloer bedekking en bindertwine, in de Ver enigde Touwfabrieken te Maassluis. Het was zeer moeilijk de vuurhaard, die zich vrijwel midden in het 6.000 vier kante meter beslaande gebouw be vond, te ontdekken, door de geweldige rookontwikkeling. Met 15 stralen van de fabrieks- en plaatselijke brandweer alsmede met assistentie van de Lierse brandweer werd het vuur in de op slagplaats bestreden. Toen men na ge ruime tijd kon doordringen tot de vuurhaard waren de vlammen vrij spoe dig gedoofd. De schade, vooral door het bluswa ter, is vrij aanzienlijk. In de loods lag voor ongeveer drie millioen opgesla gen. De verzekering dekt de schade. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. Schuldige nam mei zijn auio ijlings de vluchi Een Nederlandse tourist, de 47-jarige musicus G. M. M. var. Houten uit Bla- ricum is Vrijdag op de Koning Albert- laan in St Michiels bij Brugge door een auto aangereden en gedood. Hij werd over een afstand van 40 meter meege sleurd. De bestuurder van de auto nam met zijn wagen de vlucht. Men heeft op de weg delen van een koplamp ge vonden, die mogelijk de woeste rijder kunnen identificeren. De heer van Houten had met zijn ge zin in de omgeving van Brugge gekam peerd. Juist voor het ongeluk waren zijn vrouw en zijn drie kinderen naar Nederland vertrokken. De eerste viermotorige straalbom- bommenwerper wellicht een grote in- menwerper met driehoeksvleugel, de vloed zal hebben op de toekomstige Britse AVRO a698, heeft Zaterdag een ontwikkeling van de luchtoorlog en de eei'stc vlucht van 36 minuten gemaakt, burgerluchtvaart. De invlieger verklaarde zeer tevreden Pe machine zou in staat zi.in de snel- te zijn over de prestaties van hit toe- heid van het geluid te benaderen (cir- stel in de lucht. ca 1120 km per uur) en een groot ge wicht aan bommen kunnen vervoeren De Britse minister vén Bevoorrading, over grote afstanden en op grote hoog- Sandys, verklaarde, dat deze grote te vliegend waardoor zij een moeilijk Het toestel kort voor de proef' vlucht. doelwit vormt voor luchtafweer of jachtvliegtuigen. De Britse regering heeft onlangs besloten een aantal van deze nieuwe bommenwerpers te be stellen zonder te wachten tot het pro. totype de gewone proefvluchten achter de rug zou hebben. De directeur van de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken te VVins-ho- ten H. O., die onlangs verdacht van fraude werd gearresteerd, zal begin dezer week naar het huls van bewa ring te Groningen worden overge bracht. Behalve de gevallen die reeds bekend waren, zijn in de loop van het onderzoek, waarbij speciaal de post en girorekening van verdachte de aandacht had, nog enkele andere verduisteringen aan het licht geko men. Het betreft hier verduistering van gelden, waarover hij ook het beheer had en die eigendom waren van per- 'sonen, die onder de zorg van maat schappelijk hulpbetoon of de Dienst voor Sociale Zaken stonden. Zo is komen vast te staan, dat de heer O. de gelden van een spaarbankboekje van iemand, die in een stichting van christelijke liefdadigheid te Wage- borgen was opgenomen en daar over leed, op zijn eigen postgiro had laten overboeken. Het betrof hier ongeveer ƒ1600.—. Van een ander persoon, die in een stichting te Zuidlaren werd verpleegd, werd op dezelfde manier een som van 900 verduisterd. Ook is men er in geslaagd een geval te achterhalen van een tijdens de laatste bezettingsjaren in Duitsland over leden jongeman, van wie verdachte een spaarbankboekje, waarop een be drag van 800 stond, beheerde. Er zijn nog enkele andere gevallen in on derzoek, waarbij het gaat om gelden van personen, die verpleegd werden in huize „Avondlicht", het huis voor be jaarde mensen te Winschoten. Het totaalbedrag van de verduistering bedraagt nu ongeveer 15.000. Dezer dagen zag het personeel van een zweminrichting te Den Haag een 15-jarige jongen uit een badhokje ko men, waarin hij zich niet verkleed had. Men hield hem in het oog en na fouil lering werd een horloge op hem ge vonden, dat door een heer die zich te voren in het bewuste hokje had uitge kleed werd vermist. Bij de kinderpolitie, gaf de knaap een naam en adres op, die kennelijk vals waren. Toen de rechercheurs hem daar op opmerkzaam maakten, zei de jongen een lelijk woord en verklaarde, dat als de politie zulke opmerkingen maakte, hij niets meer zou zeggen. Later kwam uit, dat de knaap nog een horloge, alsmede een portefeuille in het zwembad had gestolen. Hij zal zich later voor de kinderrechter moe ten verantwoorden. Zaterdagavond hebben onbekenden te IJlst huis aan huis een pamflet be zorgd, dat de titel draagt „Oppedijk aan Met het KLM-toestel uit Tokio is Zondagavond in ons land teruggekeerd lt. kol. G. H. Christian, oud-comman dant van het Nederlandse detachement in Korea. Lt. kol. Christian zijn twee Amerikaanse onderscheidingen ver leend, t.w. het legioen van verdienste en de Amerikaanse zilveren ster voor het persoonlijk aanvoeren van de troe pen in de strijd. Lt. kol. Christian verklaarde, dat de oorlog in Korea duidelijk heeft bewe zen, dat onze infanterie uit keiharde knapen moet bestaan met een hoog mo reel. De in Korea vechtende Neder landse vrijwilligers zijn zo zeide hij gelukkig uit dit hout gesneden. Deze jongens willen onder alle omstandighe den hun plicht doen en wel met een koudbloedigheid en heldhaftigheid, die er mag zijn. Zij mogen gerekend wor den onder soldaten van de beste soort. De geest onder de troepen is uitste kend. Door onoplettendheid bij het spelen is Zaterdagmiddag de 4-jarige knaap S. Plokhaar uit de West Delstraat te Rot terdam in de Dokhaven gevallen. Hoe wel hij spoedig op het droge werd ge bracht mocht de kunstmatig toegepas te ademhaling niet meer baten. TOESTAND VAN DE VALERA HEEL GOED. De toestand van de Ierse minister president De Valera, die in de loop van vorige week in het ooglijdersgast- huis te Utrecht, door prof dr H. J. M. Weve werd behandeld voor een oog aandoening, wordt heel goed genoemd. Over het resultaat van de oogoperatie kan op het ogenblik nog niets worden gezegd. Verwacht wordt, dat de Ierse minister-president nog enkele weken in het ooglijdersgasthuis zal verblij ven. Eerst daarna zal kunnen worden vastgesteld wat de resultaten der be handeling zijn. de dijk!", dat gericht is tegen de bur gemeester van de schaatsenstad, mr. J. Oppedijk. Deze heeft zich het onge noegen van bepaalde leden uit de zgn. „Friese beweging" op de hals gehaald, door in een Vrijdagavond gehouden raadsvergadering de richting, waarin deze beweging zich begeeft, af te keu ren. In het pamflet wordt gezegd: „Zijn wij niet te fatsoenlijk? Pleit het we^ voor ons, dat de .burgemeester van de ze stad, die hier toch leeft, met rust gelaten wordt? Hebben wij dubbel vel voor het hoofd, en geen eergevoel? Schande over zo iemand!" Het pam flet was ondertekend met de woorden „Jong Friesland". Burgemeester Opoe- dijk heeft naar aanleiding van ziin woorden tot de Raad van IJlst veie adhaesiebetuigingen ontvangen. De 23-jarige Nederlandse vlieger K. Hoogreef uit Haarlem is Vrijdagnacht in het ziekenhuis te Angelholm (Zwe den) ten gevolge van een auto-ongeval overleden. Zijn metgezel, de eveneens 23-jarige vlieger J. J. M. van Rijn uit Haarlem, kreeg snijwonden en een her senschudding. Ook hij werd in het ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. De twee Nederlanders hadden hun vacantie in Zweden doorgebracht en waren met hun auto op de thuisreis. Hogreef zat aan het stuur, toen de auto plotseling slipte en tegen een hek aan reed. Het ongeluk wordt toegeschreven aan oververmoeidheid van de bestuur der. De beide jongelieden hadden pas hun vliegbrevet gehaald en waren daar na met vacantie gegaan. Exploderende fles Bufagas vloog over schuiiing Zaterdagmiddag om half vijf is in een schuurtje te Uithoorn, behorende bij een Butagas-depot, een kleine brand ontstaan doordat een van een drietal daar staande flessen door onbekende oorzaak explodeerde. Twee personen, een jongeman, die juist op het erf was, en een brandweerman, liepen brand wonden op. De fles vloog over een schutting tegen een raamkozijn doch richtte verder geen schade in de om geving aan. Plaquette voor Loubens in onderaardse gang Prof Pietro Parenzan is Zaterdag me! vijf Italiaanse grotonderzoekers af ge daald in de grot „Grava dit Vesolo" die op duizend meter hoogte in dr Calveiloberg, in de provincie Salernc ligt. Acht andere leden van zijn expedi tie onderhouden aan de ingang van d grot contact met Parenzan en zijn mei gezellen. De onderzoekers hebben ee' plaat met de naam „Marcel Loubens' de onlangs in de Pyreneeën om het le 'p gekomen Franse grotonderzoeke; Ji zich die zij in een van de onder aardse gangen willen aanbrengen. In Centraal en Zuid-Zweden is Don derdag veel stormschade aangerichi Een Oostduitse treiler is ter hoogt' van Gothenburg in aanvaring geko men met een Zweeds lichtschip, da zwaar beschadigd werd. Een Noorse treiler is bij Gothenbur aan de grond gelopen en maakte vee water. Reddingvaartuigen blijven in d buurt. In Nyköping (Oost-Zweden) verniel de een hevige storm een houtzager en in Bjuv (Zuid-Zweden) werd ee: arbeider door een omvallende muu. zwaar gewond. Zaterdag is te Philadelphia een nier we Amerikaanse politieke partij opg. richt, nl. de „Partij van de Constitr tie". De partij, die terugtrekking va de V. S. uit de V. N. eist, werd opgi richt, „omdat het bestaan van onze n publiek wordt bedreigd door een ,benc internationale samenzweerders, d reeds meer dan tien jaar lang spotte en een spel drijven met onze gronc, wet". De nieuwe partij stelt generaal Mar Arthur candidaat voor het presiden schap en de democratische senati Harry Bird voor het vice-presiden'. schap. Tijdens het afgelopen weekeinde zij in het Zuiden van de provincie Zarr boaga (op het Phillippijnse eiland Mir danao) tenminste 74 personen ten gt volge van overstromingen en aardvei schuivingen om het leven gekomei Met vele delen van de streek is hc contact verbroken en in officiële krir. gen vreest men. dat het aantal dode' mogelijk 300 is. Huizen en bruggen wei c'en vernield door overstromingen, wel ke door zware regenval zijn ontstaan. In de nacht an 2' Augustus is oj Formosa een belangrijk communistisc! centrum ontdekt. Meer dan honden personen zijn gearresteerd. Onder dr verdachten bevinden zich twee chef: van het hoofdkwartier der militain verdediging van Tormcsa. Een hove no- Iitieke persoonlijkheio en verschillend." wetenschapsmensen. Het centrum in directe verbindin; met comm-jnig. tisch China. Het merendeel der ver dachten komt van het Chinese vaste land. 7. Rikki beseft, dat zij te maken heeft met een koelbloedige, tot alles in staat zijnde man Wat wil hij? Wat drijft hem hierheen? Waar om heeft hij het licht uitgeschakeld? Hoe weet hij, waar de hoofdschakelaar zit? „Komt er nog wat van?" vraagt de hese stem. En Rikki gaat met twee, drie snelle passen naar de bank Het felle licht van de lantaarn volgt haar. Een kille woede kruipt in haar op; stom, dat ze haar revolver op het nachtkastje heeft laten liggen.Als ze gaat zitten, beschijnt de kerel haar opnieuw met de lamp in het gezicht. Maar Rikki zegt: „Houdt die lamp wat lager, het hindert me". Wonderlijk genoeg gehoor zaamt de indringer. Hij laat het licht spelen over haar benen, ze hoort hem grinniken, met een instinctieve beweging trekt ze de rok ovei de knieën. ,.Ik kom zaken doen", zegt de zware stem in de hoek van de kamer. „Jullie zoeken diamanten en vals geld.Rikki is te ver baasd om iets te zeggen, maar ze herstelt zich snel en vraagt: „Wat heb ik daar mee te maken?" De kerel grinnikt opnieuw. Cordell Huil. voormalig minister van Buitenlandse Zaken der V. S., is in ernstige toestand met thrombose in het ziekenhuis opgenomen. Cordell Huil is thans 81. In Novem ber 1944 nam hij uit zijn functie ont slag. Hij nam echter als Amerikaans afgevaardigde deel aan de conferentie van San Francisco. die de organisatie der Verenigde Naties in het leven had geroepen. Hetzelfde jaar ontving de Nobelprijs voor de vrede hij Bij Titograd in Montenegro zifn twee in op Britse uniformen gelijkende kleding gestoken Albanese spionnen gevangen genomen, die in Joegoslavië onder de Albanese minderheid spion nen moesten werven.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 5