Schout bij nacht Burghard aanvaardde bevel over Zeemacht in Nederland Jimmy Brown als diepzeed^uiker DE PROVINCIE IN VOGELVLUCHT Afscheidsrede van schoui bij nacht Slot gcbm&d ÏUhX dntM.. Tevredenheid over de opbouw der Marine Commandeur J. J. Vink veertig jaar op de werf Tussen Haaks en Ruitje Keuken uitgebrand Hertog HendrikNeptunus op Ankerpark-terrein Kunst en cultuur Louis Cimberg speelt in een Franse film Studieconferentie van de wereldraad in Lucknow Vrouwen-zendingsdag in Amsterdam Commando-overdracht op Hr. Ms Jromp J7FN goudglanzend kroontje sierde de vlaggestok op het achterschip van Hr. Ms. lichte kruiser „Tromp" en vrolijk wapperde het geusje op de boeg, toen schout bij nacht C. W. Slot gistermorgen om elf uur het commando over de Zeemacht in Nederland overdroeg aan schout bjj nacht F. T. Burghard. Veertien maanden geleden aanvaardde deze, toen nog in de rang van commandeur, even eens tijdens een plechtigheid op het achterschip van Hr. Ms. „Tromp", het bevei over het Smaldeel V, dat thans wordt gecommandeerd door kapitein ter zee G. Koudijs. De scheidende vlootvoogd, die binnenkort de vice-admiraal J. B. Meijer zal opvolgen als vlagofficier Personeel, sprak voor het laatst de onder het bevel van de Commandant Zeemacht Nederland geplaatste commandanten, de tc Den Helder geplaatste hoofdofficieren, de officieren van het Commande- ment en de verschillende deputaties toe, onder aanwezigheid van de comman dant van het Korps Mariniers, de generaal-majoor M. R. dc Bruijne, hoofdvloot- predttcant ds J. H. Sillevis Smitt, hoofdvlootaalmoezenier mgr J. F. M. de Sain, en enkele autoriteiten van de Koninklijke Landmacht cn dc Luchtmacht, o» Schout bij nacht Slot zeide in alle be scheidenheid, dat geen grote verschil len konden wordon opgemerkt vergele ken bij anderhalf jaar geleden, toon hij met het bevel over de Zeemacht in Ne derland werd belast: „Wel heb ik het als een voorrecht beschouwd, de Ko ninklijke Marine op deze post te mo gen dienen in een tijd van opbouw, zo wel op materieel als op personeel ge bied", aldus de schout bij nacht, die de noodzaak van deze opbouw plaatste te gen de achtergrond van de internatio nale toestand, die ons aller paraatheid blijft vragen. De goede vorderingen, die bij de aan leg van de nieuwe haven worden ge maakt deden de scheidende C.Z.M. een steeds verdere concentratie van de Ko ninklijke Marine in Den Helder ver wachten. Het stemde hem voorts tot grote voldoening, dat het permanente oefensmaldeel voortreffelijk werk ver richt. „Dit smaldeel is noodzakelijk ge bleken voor de voorbereiding van het marinepersoneel op zijn eventuele oor- logstaak. Het is alleen jammer, dat op het ogenblik geen grote schepen tot het smaldeel behoren", zei de schout bij nacht, die vervolgens de betekenis be lichtte van de vlootoefeningen in inter nationaal verband. Het gunstige verloop van het oefen programma schreef schout bij nacht Slot voor een groot deel toe aan de toe wijding van het betrokken ^personeel, waarvan met de toeneming vdn de tech nische eisen steeds meer wordt gevergd. In dit verband legde de CZM er de na druk op, dat de taak der gezagsdragers bij de Koninklijke Marine ook een al gemeen opvoedend element inhoudt. „Vele jongeren staan critisch tegenover alle mogelijke zaken met betrekking tot de dienst, maar niet critisch tegenover zichzelf", aldus de commandant Zee macht, die zich ten slotte tot schout bij nacht Burghard richtte met de woord den: „Ik geeft het bevel aan u over In het vertrouwen, dat het hjj u in goede han den zal zijn. Ik hoop, dat de Zeemacht in Nederland zich onder uw leiding zal blijven ontwikkelen tot een krachtig gevechtsapparaat". Daarop werd de commandovlag van de scheidende vlootvoogd neergehaald. De saluutbatterij van Hr. Ms. „Neptu- nus" liet dertien schoten horen. Toen het gedaver van de laatste explosie was weggestorven, trad schout bij nacht Burghard voor de microfoon, vrijwel op dezelfde plaats als waarop hij ruim een jaar geleden het bevel over het Smaldeel V op zich nam. Loopbaan op zee „De laatste tijd heb ik kunnen erva ren, dat op zee de mogelijkheid bestaat, goede resultaten te bereiken met men sen, die slechts een korte opleiding achter de rug hebben. Ik ben niet ge wend, aan de wal te zitten, en prijs mij gelukkig dat ik een groot deel van mijn marineloopbaan op zee heb mogen doorbrengen. Ongetwijfeld liggen de moeilijkheden hier anders dan op zee. De woorden van waardering, die schout bij nacht Slot heeft gericht tot het per soneel onder het bevel van de Comman dant Zeemacht, geven mij echter ver trouwen in de toekomst. Gezamenlijk zullen wij onze beste krachten blijven geven aan de Koninklijke Marine, in dienst van Koningin en vaderland. Ik verklaar, het bevel over de Zeemacht in Nederland te hebben aanvaard." Ter ere van de nieuwe vlootvoogd werden wederom, na het hijsen van diens commandovlag, dertien saluut schoten gelost. Toen trad de Comman dant van de Onderzeedienst, kapitein ter zee O. de Booij, naar voren om overeenkomstig de traditie de zojuist neergehaalde commandantsvlag namens de bevelvoerende officieren aan te bie den aan schout bij nacht Slot, die voor het in een fraai gepolitoerd kistje ver vatte geschenk met enkele hartelijke woorden bedankte. De Marinierskapel, die tijdens de als altijd perfect georganiseerde-plechtig heid de voorgeschreven eerbewijzen had gegeven, stelde zich op ..«.der de ten hemel gerichte lop envsn de hek batterij, om tot besluit nog enkele pit tige marsen ten gehore te brengen. 29. Intussen zaten Jimmy Brown en kapitein Toontje nog steeds met z'n tweeën achter de tapkast van de her berg De Rode Ruiter te wachten op de dingen, die komen zouden. Maar er ge beurde niet veel, zodat kapitein Toontje alle gelegenheid had Jimmy alles te vertellen van de ondergang van de „Prinses Allegonda". „Wie is eigenlijk die Siem Soep precies?" vroeg Jimmy aan kapitein Toontje. „Was het de eer ste keer, dat je hem ,als kok aan boord had?" Kapitein Toontje wilde Jimmy hier juist antwoord op Beven, toen deur van de herberg open ge stoten en er een man de gelagkamer binnenstapte. De twee mannen doken dadelijk achter de tapkast weg, maar kapitein Toontje had net tijd genoeg om te zien wie er was bmnengekome je over de duivel spreekt, trap je m op z'n staart," fluisterde hij. t Is die deugniet van een Slem Soep! Jimmy knikte, ten teken, dat hij de ander staan had. Hij verschool zich zo goed mogelijk achter de tapkast.. Siem o P slenterde de gelagkamer in. Hij keek een beetje verbaasd om zich heen Wat is het hier een uitgestorven boel bromde hij, terwijl hij zich met een plóf op een stoel liet neerzakken. Met zijn hand begon hij ongeduldig op het ta. feitje te trommelenToen zette hij zijn handen aan de mond en schreeuw de; „Boukü! Komt d'r nog wat van?" Op hetzelfde ogenblik rees Jimmy van achter de tapkast op en zei: „Bouk i8 er niet. Kan ik je soms helpen?" De schilders van de Rijkswerf on derbraken gistermorgen om half twaalf hun werkzaamheden om hun jubile rende commandeur J. J. Vink, die veertig jaar in dienst was, een kleine huldiging te bereiden. Bij afwezigheid van de baas der schilders, de heer W. Schoonhoven, die voor een schriftelij ke gelukwens had gezorgd, sprak de waarnemend baas, de heer K. Troost, de jubilaris toe. Hij verraste de heer Vink namens de collega's op een ta felbestek en dieng echtgenote op een fraai boeket bloemen. Ook comman deur Ramler richtte hartelijke woor den tot zijn jubilerende collega, waar na de heer H. Ketner de gevoelens van „de ploeg" vertolkte.Namens de vakbeweging werd de heer Vink ge complimenteerd door de heer W. de Boer. Uit de toespraken bleek ten overvloede, dat commandeur Vink een geziene plaats in de schilderswerk- van de Rijkswerf inneemt. Hij bedank te in een sympathiek speechje voor de aandacht, die men aan zijn jubileum had willen schenken. In de loop van de morgen was de heer Vink reeds ontvangen ten kan tore van de directeur, de kapitein ter zee P. A. Riedel, (Advertentie, Xng. Med.) Gistermiddag vond aan boord van Hr Ms „Tromp" te Den Helder de overdracht plaats van het Com mando der Zeemacht in Neder land. Tijdens de saluutschoten: rechts vooraan de oude comman dant, Schout bij Nacht C. W. Slot en in het midden de nieuwe com mandant, Schout bij Nacht F. T. Burghard. Hr. Ms. landingsvaartuig „L 9601" is gisteren van de Buitenhaven naar de Binnenhaven gegaan en Hr. Ms. mijnenveger „Putten" van de Buiten haven naar het Bassin. Het is morgen hoog water om 7.30 en 20.25 uur en laag water om 1.35 en 14.30 uur. De temperatuur van het zeewater was 17.5 gr. Celsius. In d woning van de fam. Riechelman aan de Pieter Quantstraat is gister middag omstreeks drie uur brand uit gebroken. De familie R. was zelf uit- stedig. De dochter, die in de stad was gebleven, was juist even een bood schap gaan doen, toen de buren de brand ontdekten. Waarschijnlijk is een petroleumtoestel, dat in het houten keukentje stond te branden, gaan loe ven, waardoor de omgeving vlam heeft gevat. De brandweer, die om kwart over drie werd gealarmeerd, was spoedig ter plaatse en had het fel oplaaiende vuur met twee stralen op de waterleiding binnen een kwartier onder de knie. Men kon echter niet voorkomen, dat de keuken geheel uit brandde Het gerestaureerde Ankerpark-ter rein wordt vanavond om zes uur weer in gebruik genomen met een vriend schappelijke voetbalwedstrijd tussen de elftallen van Hr Ms „Hertog Hen drik" en Hr Ms „Neptunus". Ter op luistering van het marine-voetbalsei zoen 1952—1953 zal de geluidswagen van de Marvo uit Den Haag aanwezig zijn. Uit vele candidaten is Louis Gimberg gekozen om een rol te vervullen in de Franse film „Les moineaux de Paris" (Les petits chanteurs la croix de bols zo iets als het Nederlandse matro- zenkoor). „Les moineaux de Paris" is een productie van Marcel Cloche. Gim berg speelt de rol van de Amerikaanse impressario, die de zangers voor een Amerikaanse tournee wil engageren. De opnamen geschieden te Parijs en omgeving, de Cote d'Azur, Pyreneeën, Brertagne, etc. Men is 25 Augustus be gonnen te draaien, en eindigt ongeveer half October. Gimberg's zoon (John van Dreelen) speelt in een Franse film (Brelan d'as). FRITS SCHUURMAN LECTOR IN KAAPSTAD. Frits Schuurman, de oud-dirigent van het Haagse Residentie-Orkest, heeft een functie aanvaard als lector aan het muziekcollege te Kaapstad. Ook zijn echtgenote, Maria Neuss, is als eerste lectrice in vioolonderricht ver bonden aan dit college. Frits Schuur man heeft een tijd als eerste dirigent de scepter gezwaaid over het Johan- nesburgse Stedelijke Orkest. India zal de candidatuur van Ja pan bij de Verenigde Naties steunen. Dit is een uitvloeisel van de politieke vriendschap van India voor Japan. In Scha gen, zegt men, is ni-t veel te doen. Dat is met juist, want de gemeenteraad is voornemens er weer acht nieuwe woningen bij te laten b lu wen. Dit betekent geluk voor acht ge zinnen en zo'n geluk moet je g - woordig wel met een lantaarntje zoeken. In Zaandam hebben brutale en ongenode gasten hun slag geslagen, e heer R. D. Jongejans aan de Van Ostadestraat, die niet thuis was om de heren te ontvangen, werd slachtoffer van dit bezoek. De heren namen vier costuums en twee colliers mee. De po litie zit de gasten achterna op hoop van zegen. Aan de Zaan gebeuren trouwens meer lelijke dingen. Er is enige veront rusting door de grote vissterfte in de Zaan. Tijdens het laatste weekeind kwamen er duizenden vissen dood aan de oppervlakte en honderden meeuwen maakten goede buit. Het schijnt, dat de ramp onder de visstand het ver schijnsel is niet nieuw wordt ver oorzaakt door giftige afvalstoffen van Zaanse bedrijven, die in de Zaan wor den gespuid. Men zint op maatregelen maar eenvoudig is de oplossing niet. Een prettiger bericht is, dat de Zaanse jeugd ballonnetjes opliet. Van 154 kwam een kaartje binnen met de plaats van landing. Die van Benny Rijks sloeg alle records en kwam ergens in de provincie Holstein neer, een dik ke vierhonderd kilometer van huis. Zulke kleine ballonnetjes toch. Het geld ligt op straat, althans in Enkhuizen. Een ingezetene van deze goede oude stad verloor een heel bundeltje bankbiljetten, toen hij een reisje ondernam naar Hoorn. Terug in de Haringstad, spoedde hij zich naar de politie, waar de vinder zich bereids had gemeld. Compliment voor zoveel eerlijkheid! Te Blokker, een welvarend dorp onder de rook van Hoorn, ver keerde de toren van de Ned. Herv. kerk in een hopeloze staat van verval. In twee en een halve maand tijd is het zaakje gerestaureerd, doch nu is de ge meente ontstemd, omdat het haantje VERLANGEN UET is al vele jaren ge- leden dat deze Minutus (wederom waarnemende de taak van de uitstedige Gradus) voor het eerst naar school ging, en de voorspellingen van vele onderwijzers ten spijt heeft hij nog nimmer naar de bekrasteschoolbanken te rug verlangd. Hij weet nog goed, hoe zijn lip- trilde toen hfj aan moeders hand de eerste schooldag tegemoet ging. Zijn bankgenoot zette een keel op, een belachelijk kinderachtige reactie ver geleken bij, Minutus' zo be grijpelijke liptrillingen. Vast staat, dat beide peuters hun schooljaren niet bepaald met verlangen tegemoet zagen. Dat alles schijnt met de jaren anders te zijn ge worden. Men mag moppe ren op en klagen over de tegenwoordige jeugd, maar het lied „de school dat is een apenhok" en wat daar verder volgt is bepaald uit de mode. Wellicht begrijpt ook het kroost van thans, dat een zekere intellectuele en zedelijke verming bin nen de schoolmuren voor het latere leven niet zonder betekenis is. Tot deze over peinzing kwam Minutus, toen hij op de vroege mor gen van de eerste school dag langs een school fiet ste en bekomen was van de verwondering over het bordje „Hoofd en onder wijzers zijn onder schooltijd niet te spreken". Zijn die mensen dan zo gesteld op hun vrijheid, dat zij uit hun humeur raken zodra de schooldeur achter hen dicht slaat? De twee jongetjes, die daar 's morgens om zeven uur op de hardstenen stoep zaten, dachten er kennelijk anders over. Hun gezichtjes straalden als het ware van de hunkering naar het nieuwe (misschien zelfs hun eerste) schooljaar Zo dorst de jeugd van tegenwoordig naar kennis. Of zouden de knaapjes gelijk hun moe ders ten tijde van een uit verkoop op deze» wijze hebben gestreefd naar het beste bankje in de klas? Of gedongen naar de gunst van de meester of de juffrouw Ook dan zullen zij het ver brengen in deze (verdorven) wereld. KLACHT. MINUTUS is zelf ontroerd door deze laatste (som bere) conclusie, welke hem in de gewenste stemming brengt voor het doorgeven van een klacht. Men is name lijk Maandagavond in Tuin dorp verbolgen geweest. Zo als meer gebeurt, richtte de gramschap van de verzamel de menigte zich in eerste in stantie op de Helderse Cou rant, die het had bestaan te vertellen, dat het muziek korps van het Leger des Heils om kwart over zeven zou starten voor een rond- gangs. Langs de route, die óók in de krant had gestaan, schaarden zich al orn zeven uur vele mensen. Maar de muziek bleef uit. Niemand nem de moeite, ergens een fluistercampagne te begin nen met de mededeling, dat het Leger des Heils zich op het laatste ogenblik had te ruggetrokken. Minutus neemt aan, dat de motorbrigade des gevraagd graag bereid zou zijn geweest, even langs de route te rijden om hier en daar het teleurstellende nieuws ter verspreiding te spuien. Zulks geschiedde ech ter niet. Minutus, die de zaak grondig heeft onderzocht en begrepen heeft dat bij het afgelasten van een -muzikale rondgang haast nog meer mensen betrokken zijn dan bij het voorbereiden ervan, moet nu het gebruikelijke kluitje in het riet laten val len: Door een samenloop van omstandigheden werd ver zuimd, bekendheid te geven aan het niet-optreden van de Legermuziek. Het is jammer, dat veie honderden mensen tevergeefs wortel hebben staan schieten op de Tuin- dorpse trottoirs. Minutus, die het ook niet kon helpen, hoopt dat dergelijke samen lopen van omstandigheden voortaan achterwege blijven. Overigens meent hij, dat er muziek genoeg was, Maan dagavond. VREUGDE TER afwisseling een vreug de-geluid, wederom over de Huisduinerweg, althans over een stukje wegdek tus sen de Huisduinerweg en het kerkpleintje in (wijlen) on ze badplaats. Het „afschuwe lijke stukkie" even voorbij de Oostenrijkse woningen is nu prachtig geëffend en de straatmakers herstellen zelfs een gedeelte van het wegdek bij de bakkerij van Mahieu. Het gaat de goede kant uit. De Huisduiners kunnen nu tenminste enigszins op ver haal komen van de ramme lingen, die zij tussen stad en dorp hebben ondergaan wan neer zij huiswaarts keren. Zij hebben dan weer oog voor Lange Jaap, die van een fraaie roodbruine nieuwe verf jas wordt voorzien. Een helderrode muts siert reeds de bolle schedel boven Jaap's machtige oog. LICHT HE gaslantaarns hebben het zwaar te verduren. Minu tus las onder „Het gebeurde in, Nieuwediep", dat weer zo'n antiek exemplaar in de Schagenstraat omver is gere den. Gelukkig is juist reser ve-materiaal vrijgekomen, nu Boerhaavestraat, Javastraat en Timorlaan van keurige electrische lantaarns zijn voorzien. Het plantsoen voor „parkzicht" baadt nu 's avonds in een alleszins be hoorlijke verlichting. MOER TJA, en wat moet Minutus antwoorden op het brief je van mevr. W. uit de Ha vikstraat? Zij heeft een ser geant van de Koninklijke Marine zc.maar op straat te gen een mindere horen zeg gen: „Geen moer mee te ma ken!" Moet Minutus nu col lege gaan geven over het marinejargon, dat bestaans recht heeft naast het vissers latijn, de stadhuistaal, het Hooghaarlemmerdijks en de kanseltaal? Mevr. W„ Minu tus gelooft niet, dat die ser geant perse iets grofs of r.n- hebbelijks heeft willen zeg gen. Ware hij mede getuige geweest, zijn oordeel zou de gelijker kunnen zijn. „Arme ouders, die hun jongen net jes hebben leren spreken", verzucht mevr. W. uit de grond van haar hart. Och mevr. W„ het zit hem toch niet alleen in het netjes spreken (met twee woor den), hand-voor-je-mond- als-je-niest, lief zijn als er visite is en niet uit de suikerpot snoepen? MINUTUS. niet is verguld. Goede raad zal in dit geval wel bijster duur zijn. Bij een eerzame familie pan het Keern te Hoorn is Zondagmorgen tijdens het koffie-uurtje een paniek verwekt door een rat, die plotseling in de huiskamer verscheen. Er moet zich een formidabele klopjacht hebben af gespeeld, zelfs tot in de gordijnen, al vorens bet dier dat een lengte had van een-en-dertig centimeter, was over meesterd. Als er nu maar geen andere ratten op de begrafenis komen... Wij weten niet, hoe het er in andere steden bij staat, maar Bever wijk telt reeds weer 227 werklozen. En dat in een plaats, waar industriali satie aan de orde van de dag is. Castricum sloot het zomer seizoen af en is in doorsnee over het bezoek tevreden. Vooral voor de jeugd herberg bestond grote belangstelling; men boekte er niet minder dan 9000 overnachtingen. Het beste bericht is voor Alk maar, waar de spaarzin van de bur gers zeer groot is. Bij de Nutsspaar- bank werd over Augustus ruim 300.000 gulden meer ingelegd dan terugbetaald en dit nog wel ondanks de kermisweek. (Advertentie. log. Med.) Van 27 tot 30 December van dit jaar zal te Lucknow (India) een studie-con ferentie van de Wereldraad van Kerken gehouden worden. Het doel is om aan Christen-leiders in Azie de gelegenheid te geven met elkaar vraagstukken in studie te nemen, waarmede de kerken thans worden geconfronteerd, alsook om de band te verstevigen tussen de kerken in Azie in het algemeen. Deze conferentie is de tweede in de reeks Oost-Aziatische conferenties, waarvan in 1949 te Bangkok de eerste werd ge houden door de Internationale Zen dingsraad en de Wereldraad van Ker ken. Ter conferentie in Lucknow zullen o.m. de volgende vraagstukken in be spreking komen, mede als voorberei ding voor de algemene assemblëe van de Wereldraad van Kerken in Evanston (Illinois USA) in 1954: ,de gekruisigde cn opgestane Heer, de hoop der wereld" (thema van de conferentie van de Wereldraad in 1954), „de verantwoordelijke maatschappij'' „internationale verhoudingenen „rassenverhoudingen". Ongeveer veertig personen uit de ker ken in Azie, Australië en Nieuw Zee land zuilen de conferentie te Lucknow bijwonen. Aan dr. R. Manikam en prof. Admarayan is de voorbereiding opge dragen. Dit jaar zal op Donderdag 25 Sep tember a s. de Vrouwen Zendingsdag, georganiseerd door de commissie voor het vrouwenwerk van de Raad voor de Zending der Nederlandse Hervormde Kerk, gehouden worden te Amsterdam in het Instituut voor de Tropen. Het woord zullen voeren ds H. A. C. Hil- uering, zendingspredikant van Soeraba- ja en ds W. J. Rumambi, secretaris van de Raad van Kerken in Indonesië, die over zijn indrukken van de Conferentie van de Internationale Zendingsraad, m Jun te Willigen (Duitsland) gehouden, zal vertellen. Voorts wordt het lekenspel „Nieuwe Horizonvan de Wereldbond van Christen Jonge Vrouwen opgevoerd en daarna is er gelegenheid tot kennis making met in het land zijnde Indone sische dames en zendingsarbeidsler'. Mevrouw Tjanraatmadja, Sudanese, die met haar man de leiding heeft van het Internaat van de Hogere Theologische School te Djakarta, en mevrouw M. K ton Kate-Bruins van Korido, Nieuw Guinea, zullen o.a. korte toespraken houden. Rijkswerf, spuien. Hier dan een onnnm» „l verzocht, er nog één te ééngebonden benen tracht, de eerste prijs^in' Mn* loop voor heren te veroveren. e hxndernis- MEDEMBLIK, 2 Sept. 1952. - Bind- ff; ®r°f 9.80; Eerstelingen, grof 9.TO Alpha, grof 9; Meerlanders 8 20-9.20. Alpha 8.80; Eigenheimers 10.20; uien ?7i dne>ingen 9—11.50, nep 13-7J^ r°nde biet 5.50-6.60, B 4.20, C 2 (voor veevoer); Modjo 4.80» lange biet I 6.60; peen II 8.20, W ïfu 7~9; groene kool 6—8J®; dubbele bonen B 33—38, AB 38- bloemkool AI 12—15, AII 8-10, B' 10, Bil 8. OPPERDOES, 2 Sopt. 1952. - DVb' beie bonen, B 38—40, AB 43—45; u 9-60; groene kool 6.90—7.20.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 2