Werkloosheid oplossen met lagere belasting of méér staatsuitgaven Er is geen sprake van een „luchtmachtaffaire" Wij willen geen staatssocialisme Afrikaans-Amerikaanse ruzie over het hoofd van Emil Sachs TCoJil BzéleJk Chefarine „4" doet wonderen Poolse trawler bij Egmond op de banken U r» t; S&SLTJTZ; Beleid Verbondsbestuur goedgekeurd in het vervolg van zijn openingsrede Nederland wil bijeenkomst' van Noordatlantische Raad Augustus bracht ons te weinig zon Dagen waren te koel Wel een aanial afzonderlijke fraudegevallen Militaire autoriteiten ver breken stilzwijgen Zware straffen voor twee deserteurs Ze leefden van roof in Indonesië Oud-minister In 't Veld nam afscheid Commandotroepen gaan naar Suriname Izlist van xen uwen Het nieuwe kabinet in eerste zitting bijeen Time aangeklaagd door Johannesburgse rechter Britse en Franse politie voor een nieuw raadsel Mysterieuze dood van een verpleegster Enige overlevende is op vrije voeten gesteld Vertegenwoordiger maakte zestien duizend gulden op Twintigste congres van het N. V V. 1/1'i u/i///an ~1J spreker van het C.B.T.V. vroeg of «|ET koorzang en orkestmuziek Is gisteren in i.-.. x twintigste congres van het N.VV inceleiil i„ v"rzaa 48 Scheveningen het de voorzitter, de heer H. Oosterhuls. een Loot ,n»J open.,n*stoe8Praak kon n.«u«tmictAr .100* aantal aanwezigen welkom heten v-.o. oud-minister Joekes, Arbeid, Clarence Hunter, drs P. hoofd «riKom neien an li» ,ris. van dc Stichting van de „oordigers van werkgevers- en andere werknenïL'iMrL^MH^6^3»11!' vtertegpn" de Partij van de Arbeid en afgevaardigden 5Z Sïu bestuur van n-n. uit Israël en de Scanriinavfexh» i enlandse vakbonden. w.o dat het ledental van het NVV de 425.000 heeft ovërvhred» n T Wft KAB en CNV noemde hij over het aleLneen h.hn samenwerking NVV reserves". Sprekend over de Eenheids Vakcentrale' ''i ,f' heeft het een schare ontgoochelde arbeiders zal weg naar het NVV zullen terugvinden" merkte de voorzitter op, dat hij hoopte, dat „het grievend onrecht" van het bisschoppelijk verbod voor katho lieke werknemers om lid te zijn van het NVV spoedig ongedaan zal worden gemaakt. Spreker betreurde het. dat de Ned. Onderwijzers Vereniging heeft besloten zich niet bij het VNV aan te sluiten. Komend tot het onderwerp loonpoli tiek en werkgelegenheid zeide de heer Oosterhuis, dat hij een waarschuwing wilde doen horen tegen een te sfraffe deflatiepolitiek. De werkloosheid is in cjis land (117.000 in het bedrijvigste seizoen) te groot. Deze is niet slechts van structurele, maar ook van conjunc turele aard. De eerste vorm kan goed deels door ontwikkeling worden opge heven. De tweede achtte hij een ge volg van de deflationistische situatie van ons land. Overheid en particulier bedrijfsleven innen meer geld, dan zij uitgeven, althans zo lijkt het. Een op lossing voor de conjuncturele werk loosheid is volgens spreker een verho ging van de overheidsuitgaven of be lastingverlaging, mits deze verlaging tot hogere investeringen en daardoor tot vergroting van werkgelegenheid leidt en geen verschuiving in de ver deling van het nationaal inkomen ten gunste van de hogere inkomens bete kent. De nationalisatie HOEWEL de trage gang van zaken bij de uitvoering van de wet op de Publiekrechtelijke Bedrijfs Organisatie teleurstellend is, moet men. aldus spre ker, niet vergeten, dat dit langdurige technische voorbereidingen vergt. Daar om is de gang van zaken z.i. niet on bevredigend. Wat het etiket „staatssocialisme" be treft, dat door tegenstanders op vele strevingen van het NW wordt ge plakt, zeide spreker, dat het NW geen totale nationalisering van ons ccono- achterlatcn, die slechts moeizaam hun Het bericht, dat minister Eden op de volgende bijeenkomst van de Noordatlantische Raad een plan zou indienen voor een ingrijpende wijzi ging van de Westelijke strategie Is gisteren in Londen ontkend. Wel over weegt Engeland een bijeenroepen van de Raad op korte termijn, zodra de aangesloten hebben geantwoord op de stand van zaken bij hun bewapening. Nederland en Noorwegen bijv. heb ben gevraagd spoedig een bijeen komst van de Raad te beleggen. De Ver. Staten zeiden geen voorstander van dit verzoek te zijn zolang de pre sidentsverkiezingen «riet achter de rug zijn. Engeland, die dit standpunt wel zou kunnen delen, wil aan de andere kant voorkomen, dat de belan gen van de kleine mogendheden over het hoofd worden gezien. CONGRES OVER POLITIEKE WETENSCHAP Van 8 tot 13 September wordt in het voormalige Paleis Noordeinde in Den Haag het tweede congres van de „As- iociation Internationale de Science Po- litique "gehouden. (Van onze weerkundige medewerker). Brachten Juni en Juli met name hier in Noord-Holland weinig regen, voor Augustus waren de hoeveelheden vrijwel normaal. In Den Helder viel 72 mm, Eelde 107, Leeuwarden 116, De Bilt 86, Vlissingen 69 en in Maastricht 120 mm regen. Normaal valt er rond Den Helder 77, rond Hoorn 82 mm. Kwamen in De Bilt nog twee tegen normaal zes zomerse dagen voor maximum boven 25 gr. C.) hier langs de kust kon het kwik niet hoger dan 22 d 23 gr. C. komen en dan ook nog alleen op de warmste dag van de maand (12 Augustus). De gemiddelde etmaal-tempera tuur bedroeg te De Bilt 16.7 tegen normaal 16.6 gr. C. Behalve de maximumtemperaturen stelde ook het aantal uren ivaarop de 2°n scheen teleur. In Dc Bilt op 175 uren normaal op 190 uren. Geen wonder dan ook dat er in de badplaatsen geklaagd wordt °ver een te koele zomer, hetgeen met deze weercijfers juist blijkt te zijn. Voor de tuinbouw en ook voor de weidebedrijven was het weer gun- stig. Er is veel gegroeid door het vochtige weer, maar voor de va kantiegangers, die op de eilanden of langs ons Noordzeestrand heb ben vertoefd waren er te weinig warme en zonnige dagen in deze Augustusmaand. Deze was dan ook niet de beste van de drie. miseh en sociaal leven wenst. Wel heeft men daarbij het oog op een aantal sleu- teibedrijven. Over de samenwerking op internationaal niveau zeide hij, dat het verheugend is, dat de internationale so- liaariteit veld wint. Zij steunt op het Handvest en de arbeid van de Ver. Na- ties. Zij wordt gestimuleerd door de samenwerking tussen de Ver. Staten en Europa en gevoed door het 1VVV. ZÜ krijgt vorm en gestalte door de in tegratie die zich in West-Europa vol trekt. Loonpolitiek yiJDENS de discussies, die in de loop van de middag en de avond werden gevoerd, noemde een vertegenwoordi ger van de Alg. Bond v. Ambtenaren de geleide loonpolitiek een zegen voor de arbeiders en het gehele volk. De preker van het C.B.T.V. vroeg of het ogenblik thans niet is aangebroken, dat de vijf pet verbruiksbeperking. die men zich vorig jaar heeft opgelegd, wordt doorbroken en men tot een ver hoging van het loonpeil komt. De se cretaris. de heer A. Vermeulen ant woordde hierop, dat bij de aanvaarding van de consumptiebeperking werd overwogen, de noodzaak om de volle dige werkgelegenheid te handhaven. Een loonsverhoging zou de arbeids- enkosten voor exportproducten doen stijgen en onze uitvoer voor bepaalde landen doen ophouden. Men houdt de ze kwestie van dag tot dag bij. Ove rigens, aldus de heer Vermeulen, zul len er in de toekomst nog andere din gen te wachten zijn. Komen de huren in beweging, dan zal er b.v. ongetwij feld een verandering moeten komen. Een vertegenwoordiger van de Alg. Ned. Agrarische Bedrijfsbond zei, dat men in zijn organisatie slecht te spre ken is over de loonvorming in de landbouw. Van 1 Mei af leven de ar beiders in een contractloze periode. Hij hoopte, dat het nieuwe kabinet als een de£ eerste punten een beslissing zal ne men over de loonsverhoging voor de landarbeiders. In de middagvergadering werd het verslag 1949 tot 1951 en het beleid van het verbondsbestuur in deze periode by acclamatie goedgekeurd. Tevens werd een sympathie-telegram gezonden aan de stakende arbeiders van de zui velfabriek „De Ommelanden" te Gro ningen. Verleden jaar zijn er bij de luchtaanschaffingsdienst onregelmatigheden voor gekomen, in verband waarmee enkele personen zijn gearresteerd. Tijdens bet onderzoek verschenen er berichten over nieuwe ontdekkingen, en over daarmee verband houdende arrestaties, die de indruk wekten, dat het liier om een hele „affaire" ging. Intussen zijn er thans inlichtingen verstrekt, waaruit blijkt, dat deze indruk niet juist is. Er hebben zich enkele op zichzelf staande gevallen voorgedaan by verschillende onderdelen van onze weermacht, waarvan die bij de luchtmachtaanschaffingsdienst wel dc meest omvangrijke zijn. Deze hebben betrekking op een bedrag van ten naastebij een ton, zo hebben militaire autori teiten meegedeeld. De eerste luitenant Van B. is de hoofdfiguur in deze zaak. Hij heeft een spel gespeeld met een handelsonderne ming en enkele kleine textielfabrikan ten. De bonafide fabrikanten stonden hier bulten- De luchtmacht heeft in de afgelopen jaren grote orders aan textiel bij de Nederlandse bedrijven geplaatst. In de jaren 1947—'48 waren de grote bestaande zaken daarop nog niet zo gebrand. Zij zagen in de burgersector meer mogelijkheden. Na de oorlog op gekomen kleine zaken zagen echtereen kans, een afzetgebied te verkrijgen en probeerden dit te behouden, toen in de latere jaren ook de grote fabrieken zich meer voor legerorders gingen inte resseren. De kleine zaken vonden toen in luitenant Van B. een willig werktuig voor naar spel. Het begon met eer. etentje en later gebeurden dingen, die op verduistering geleken. De luitenant, zijn chef overste B. en vier burgers werden in arrest gesteld. De overste en twee burgers zijn later vrijgelaten. Het onderzoek is thans vrijwel gereed; de zaak zal nog dit jaar voor de krijgs raad dienen. Los hiervan staat een verduistering, gepleegd door een textielfabrikant te Budel. Deze heeft bij de vervaardiging van confectie voor het rijk een hoeveel heid hem verstrekte grondstoffen ach tergehouden ter waarde van f 5500 en Het Hoog Militair Gerechtshof heeft twee soldaten, die in Indonesië hebben gediend en daar in 1950 deserteerden, veroordeeld tot gevangenisstraffen van resp. twaalf en zes jaar met ontslag uit de militaire dienst. De ene, zekere B., deserteerde niet alleen, maar stal bij zijn vertrek f 14.500 en vormde later als TNI-soldaat een bende, waarmee hij op roof uitging. Hij wilde niet naar Nederland terugkeren, omdat hij een verhouding had met een Indonesische vrouw, waaruit een kind was geboren. De andere, H., wilde met weg, omdat hij werk kon krijgen op Ceram. Zijn commandant agtyte het arbeidscontract niet geschikt voor zijn toekomst waar op H. onderdook. B. en H. ontmoetten elkaar in de TNI en vormden, daar zij wel voedsel doch geen soldij kregen, een bende, die op roof uitging. B. trad daarbij op als commandant. De Indone sische autoriteiten zetten B. en H. ge vangen en leverden hen later aan de Nederlanders uit. De oud-minister van het departe ment van Wederopbouw en Volkshuis vesting, mr. J. in 't Veld, heeft gister morgen afscheid genomen van zijn ambtenaren. Daartoe waren in de grote ver gaderzaal van het ministerie alle hoof den van de onder het departement ressorterende diensten, alle hoofden van afdelingen en een groot aantal la- gore ambtenaren bijeengekomen. De afgetreden minister maakte met velen een vriendelijk praatje en het geheel kenmerkte zich door een sfeer van ge moedelijkheid en hartelijke belang stelling. confectie verkocht aan z.g. „army- stores". Ten slotte zijn er nog knoeierijen bij het Directoraat Materieel der Kon. Landmacht aan het licht gekomen. Een kapitein en een sergeant-majoor van de afdeling Inkoop Diversen zijn gearres teerd, evenals een vroegere inkoper en een fabrikant. De omvang van de ge pleegde onregelmatigheden kan op het ogenblik nog niet worden aangegeven. AUGUSTUS-OVERSCHOT BIJ R.P.S. RUIM VIJF MILLIOEN Voor de Rijkspostspaarbank is de maand Augustus gunstig verlopen. In leg en terugbetaling tijdens deze vacan- tiemaand beliepen resp, ruim f 32 mil- iioen en f 27 millioen, zodat het spaar tegoed per ultimo Augustus met ruim 5 millioen vermeerderd is. (Vervolg van pagina 1) j^ORT nadat de „President Steyn" was teruggekeerd, spraken wij even met schipper Ten Bruggen- cate, die de redding niet moeilijk had gevonden. Alleen de duisternis was een handicap geweest. Hij had zijn bemannir^g bevolen droge kleren aan te trekken en vervolgens terug te ke ren, teneinde op het eerste sein op nieuw te hulp te snellen. Terwijl de geredde Poolse vissers in café „De Boei" bijeen zaten en talloze nieuwsgierigen zich voor de ramen verdrongen om een glimp Van de schip breukelingen op te vangen, moesten de vier achterblijvers op de trawler machteloos toezien hoe hun schip steeds verder in de richting van het strand werd gestuwd. Omstreeks half twaalf verschenen de sleepboten „Hector" en „Nestor", alsmede de reddingboot „Neeltje Jacoba" uit IJmuiden, welk laatste vaartuig langszij het schip lig plaats koos. MAARMATE het nachtelijk uur vor derde, werd de situatie critiek. Er stond een sterke stroming naar de kust toe, waardoor de trawler over de twee de bank werd geslagen. De boot kon geen anker geven, zodat de „Nestor" zelf geen verbinding tot stand kon brengen. De aanwakkerende wind en de branding, die dc romp van de traw ler geselde en metershoge fonteinen van schuim over het schip joeg, brach ten de slepers tot de beslissing, de da geraad af te wachten. Vandaag zullen zy de eerste serieuze poging onderne men. om de „Drozd", eigendom van de rederij „Dalmor" te Gdynia, te bevrij den. In welk tempo „de weg naar de vryheid" zal worden afgelegd, dient vooralsnog te worden afgewacht. In de tweede helft van September zal uit Roosendaal de volledige 108e com pagnie commandotroepen voor zes maanden naar Suriname vertrekken. De compagnie, in totaal 113 man, staat onder commando van de kapitein R- J. de Graaf. Zij wordt gevormd door dienstplichtigen en aangevoerd door t'.e eigen beroepsofficieren en het eigen beroeps- en dienstplichtig kader. De bedoeling van deze detachering is o.m. om de groene baretten ook ver trouwd te maken met de dienst in een tropisch klimaat, zodat zij ook in dit opzicht paraat zijn. Mijah ardt's Zennwtzbletteo helpen U er OTerheen. (Advertentie, Ing. Med.), De nieuwe regering voor het eerst bijeen in de Trèveszaal op het Binnenhof. V.l.n.r. zittend, de ministers: Luns, Beyen, Beel, Drees en Cals. Staand v.ln.r.: Witte, Suurhof, v. d. Kieft, Staf, Donker, Mansholt, Algera, Kern kamp, de Bruyn en Zijlstra. Een rechter uit Johanncsburg, E. G. Halse, heeft een aanklacht wegens las ter ingediend tegen het Amerikaanse weekblad „Time" en 10.000 pond scha deloosstelling geëist. De aanleiding' voor deze aanklacht vormde een artikel in het blad over het proces tegen Emil Solomon Sachs, de oud-secretaris van de Z. Afrikaanse kleermakers-unie. Volgens „Time" was deze rechtszaak een farce. Sachs was voor de rechter gesleept, hoewel er geen toewijs be stond, dat hij communist was. De mi nister van Justitie hield echter niet van „de praatzieke Sachs" en had hem daarom aangewezen als communist. Rechter Halse had beter geweten, maar Sachs desondanks veroordeeld, omdat de minister van Justitie dit be volen had. Halse zou verder, volgens „Time", er kend hebben, dat de macht van de mi nister groot en drastisch was en dat hij de vrijheid ernstig aan banden leg de. Toch had Halse Sachs tot zes maan den gevangenisstraf veroordeeld. Het Hooggerechtshof heeft inmiddels de eis van rechter Halse in behande ling genomen en verlof gegeven om be slag te leggen op 1000 pond, welke „Time" tegoed heeft bij een bankin stelling in Johannesburg. Verder is aan eiser verlof verleend om „Time" te dagvaarden. „Time" heeft twee maan den tijd om verzet aan te tekenen. De ongehoorzaamheidsactie. Een en twintig Indiërs en negers, die Zondag j.1. opzettelijk voor blanken bestemde vertrekken van een station te Durban hebben betreden, zijn tot boe ten van zeven pond tien shilling ver- IIEVE mensen, wat 'n geruststelling! Nu pas kwam Theodoor iets ter ore over een „zwarte lijst", die de Gealli eerden in Duitsland hebben aangelegd van personen wier aanwezigheid binnen de grenzen van het Westelijke deel van Duitsland ongewenst is. Óp die lijst staat ook de naam van Adolf Hitier. De Amerikaanse soldaat is de best be taalde krijgsman ter wereld. De G.I.'s, die aan het front in Korea dienst doen krijgen nu boven hun normale soldy nog een toelage van 45 dollar per maand, als ze tenminste per maand zes dagen onder vijandelijk vuur doorbrengen. Een geoefend infanterist kan nu ongeveer 500.per maand vrij van belasting verdienen. Weinigen zullen voor zo'n bedrag hun leven in de waagschaal willen stellen. Levens zijn duur, zelfs in de oorlog. Knappe koppen hebben uitgerekend dat het in een moderne oorlog ongeveer negentig gulden kost om één vijandelijke soldaat uit te scha kelen. In de tijd van Caesar was de no tering zo om en by de drie kwartjes per vijand. Uit Noorwegen komt het be richt, dat daar do suiker en de koffie van de bon zijn. Met Nederlands élan heeft de Noorse regering dit heugelijke feit doen vergezeld gaan van de tijding dat de prijzen ongeveer verdubbeld zul len worden. Op de koffie kom je toch wel, ook in Noorwegen. We hebben >1 meer gehoord, dat de Duitsers deze oorlog het voordeligst hebben verloren. Wist u bijvoorbeeld dat de gedenk schriften van Joseph Goebbels tweemaal zoveel geld in het laadje hebben ge bracht als de memoires van Churchill, die in Engeland werden uitgegeven? In München heeft men bij een boek drukker duizend exemplaren „Mein Hihtnthmhththtnt! (Gronings volkslied Kampf" in beslag genomen. De inkt was nog nat. Binnenkort zal er ook een boek verschijnen over de activiteit van bet Duitse ministerie van. propaganda onder Goebbels, en de afdeling psycho logische oorlogvoering van het Duitse leger. De titel van het boek is: „Das Oberkommando der Wehrmacht gibt bekannt!" Het volgende politieke ge sprek tussen twee Russen mag Theo door u niet onthouden. De ene Rus zei tegen de andere: „We zouden een oor log tegen Amerika in een handomdraai kunnen winnen. We sturen eenvoudig zes man naar de „States", met elk een atoombom in hun koffer. Ze laten die bommen in de voornaamste Amerikaan se steden ontploffen en klaar is Alexan- der Alexandrewitsj. (Wij zeggen: Kees) Want we hebben toch wel zes atoom bommen?" Zegt die ander: „Ja, die heb ben we. Maar waar haal je zes koffers xndaan?" Wat je noemt „doorzich tige propaganda" vond Theodoor in een Belgische krant. Let op. „Het dorp Prodzdraj, ergens in de Balkan, was be rucht wegens de langvingerigheid van zijn inwoners. Een tourist, die 's nachts per auto onderweg was, vroeg de chauffeur waar ze zich bevonden. „In Prodzdraj" zei de man. „Maar ik zie he lemaal geen huizen", hernam de tourist. „Natuurlijk, dacht u soms, dat de men sen hier 's nachts hun huizen buiten la ten staan?" De negerbevolking en de Indiërs in Zuid-Afrika in actie tegen de „Apartheidswetten" van Premier Malan. De negers storen zich niet meer aan de borden in trei nen en trams, waarop staat dat deze uitsluitend voor blanken zijn bestemd.,Zij reizen in de wagons totdat zij door del politie gearres teerd en gevangen gezet worden, maar wegens plaatsruimte worden zij weer spoedig vrijgelaten. oordeeld, bij niet betaling te vervangen door een maand gevangenisstraf. De veroordeelden verkozen de ge vangenis. Te Port Alfred, in het Oostelijke ge deelte van de kaapprovincie, zijn Maandagavond 84 inheemse deelnemers aan de tegen de regering-Malan ge richte „ongehoorzaamheidsactie" gear resteerd wegens het geen acht slaan op de afgekondigde avondklok. Negen ar restanten zijn tot twee pond Sterling boete of een maand gevangenisstraf veroordeeld. Ook zij gaven de voorkeur aan de ceL Op 22 Augustus is op het strand bij de Franse badplaats Wimereux aan de kust van het Kanaal het lijk van de- 32-jarige Britse verpleegster Sybil Johnson gevonden. Men weet nog steeds niet. hoe zij om het leven is gekomen. Een der veronderstellingen is, dat zij door onbekenden is bedwelmd, daarna in een .boot buitengaats is gebracht en ten slotte in zee is geworpen. Men probeert uit te zoeken of er ver band is tussen haar dood en het over lijden van haar opvoedster, de 58-jarige miss Webster, die in haar woning door gasverstikking om het leven is ge komen. Hei drama ie Someren Sinds begin Augustus heeft in Den Bosch in voorarrest gezeten de heer S. uit Hamont, België, die op 4 Aug. nabij Someren met zyn auto in de Zuid- Willemsvaart is gereden, waarby zUn vrouw en zijn drie kinderen omkwa men. Hy werd ervan verdacht, opzetté- lyk te water te zyn gereden teneinde zyn vrouw van het leven te beroven. Hij is gistermiddag op vrije voeten gesteld, nadat het gerechtshof in Den Bosch de beschikking van de rechtbank aldaar, krachtens welke S. in voor lopige hechtenis werd gehouden, had vernietigd. Het Hof nam deze beslis sing op een verzoek van de raadsman van S. Deze meende namelijk, dat mis- dryf noch wettig noch overtuigend be wezen was. Een 29-jarige Rotterdamse vertegen woordiger is gearresteerd, omdat hij zijn patroon, een textielgrossier te Go- rinchem, voor meer dan zestien mille heeft benadeeld. Hij gaf gefingeerde orders op en verkocht de textiel ver beneden de waarde aan andere winke liers. Bovendien wist hij nog zesduizend gulden mee te krijgen voor de aankoop van een bepaalde soort werkschorten. Al het geld is in de tijd van acht maan den opgemaakt. BEROEMDE GENEESMIDDEL EN IN EÉN TABLET UGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN «F O 7( (Advertentie. Inn. Med DE NEDERLANDSE UITVOER NAAR WEST-DUITSLAND De Westduitse autoriteiten hebben machtiging verleend tot invoer van goederen uit Nederland voor een to tale waarde van 9.377.000 DM. Het gaat hier om handgebreide goederen, leer, scheikundige producten en rubber- artikelen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3