geheihenjn de west-friese" grond Fundamenten van klooster Nieuwlicht te Blokker zullen worden blootgelegd N.V.V.-congres aanvaardde het welvaartsplan Eens gastvrij oord voor de armen D. Verschueren, wereldkampioen van grote klasse KoAt ïi&Jbbek Puzzle-rubriek De geschiedenis van Nieuwlicht Prachtig gebouw Afbraak Tweede Kamerkeertzich tegen wetsontwerp Beroep van L.B.A. voor de Raad van State Hagepreek voor het klooster Cor de Best reed een uitstekende wedstrijd Jan Pronk goede derde Moeilijkheden Weer 119 gevallen van kinderverlamming „Moge het een richtlijn voor de regering zijn" Ir Vos over benoeming van minister Suurhoff niniiiiiitiiiitiiiifliniiiiiiiiiiitimiiiTijinnniiiniiiHiiiiiiniiiitiüiiiiiiiiiflniHiitiini Weer een Britse renner dodelijk verongelukt PBNA.ARNHEM ZATERDAG SEPTEMBER 1952 (Van een onzer redacteuren) Een paar honderd meter van de dorpsweg in Westerblokker vlak ,ir o^bbeldebo*Mie 1 l'and6Het"u 1jnd'dat bekend s^at als de ,',Klooslerwei" of het „Hobbeldebohbelland Het is eigendom van de R.K. Kerk te Wcsterhlokker en Arle Schouten heeft het al Jaren in pacht. Op dat stuk grond stond in vroeger tQden een klooster en de naam „Hobbeldebohbelland" duidt er op. dat er nog fundamenten in de bodem zitten. Al .jaren en jaren hebben mensen die ge dresseerd zijn in de historie van West-Friesland graag eens willen spitten in die hobbels en bobbels om te zien wat er te voorschijn zou komen, maar nooit kon men deze plannen ten uitvoer brengen, want een landgebruiker is doorgaans niet gesteld op vernieling van de grasmat en Schouten maakte op deze regel geen uitzondering, ten keer, het was als we ons wel herinneren in 1940, scheen het er van te zullen komen. De Commissie voor Landelijk Schoon uit het Historisch Genootschap „Oud-Westfriesland" had in overleg met de Heidemaatschappij een opzetje gemaakt, de piketten stonden al in de grond voor de afbakening van het graafwerk, maar toen veranderde de pachter van inzicht en het werk ging niet door. Het heeft er echter thans alle schijn van, dat binnen niet al te lange tijd de grondvesten van het klooster toch wel zullen worden blootgelegd. De ge meente Blokker heeft namelijk besloten De Bangert en de Koewijzend te ver breden en daartoe de Zuidelijke sloot die langs deze wegen loopt, de Kleine Wijzend, te dempen. Hiervoor zal ten deel van l'.et land van de heer Schouten worden afgegraven. Dr Glazema van de Dienst voor Oudheidkundig Bodem onderzoek heeft zich inmiddels met het gemeentebestuur verstaan en het ligt in de lijn der verwachtingen, dat de afgraving zal geschieden onder auspiciën en met subsidie van deze Dienst. Burgemeester Essing, die een man van de practijk is maar daarenboven een grote belangstelling koestert voor de cultuur en de geschiedenis van West-Friesland, verklaarde ons, dat hij buitengewoon in zijn nopjes zal zijn als de regeling tot stand komt. Nieuwlicht was een klooster van de Reguliere Kanunniken van Windesheim in OverijseL Het werd volgens de Hoornse kroniekschrijver Velius ge sticht in 1388 door leerlingen van Geert Grote, de oprichter van de Broeder schap des Gemenen Levens. Die stich ters waren Gerard van Hoorn en Pau- lus van Medemblik. Een zekere Mey- naart Eupesz stond het land gratis af en trok naderhand ook in het klooster. Ofschoon er dus van het begin af al een band bestond met het klooster te Windesheim, die band werd in 1395 versterkt omdat toen de kloosters Win desheim bij Zwolle, Eemstein bij Dor drecht. Mariënborn bij Arnhem en Nieuwlicht zich verenigden tot een ka pittel, het Capitulum Windeshemense, waarin Windesheim een vooraanstaan de positie innam. De prior van Win desheim werd aartsprior. In de eerste jaren is Nieuwlicht zeer arm geweest, maar naderhand kwam het door schenkingen en erflatingen rijk in zijn bezittingen. De armen uit de omtrek profiteerden hiervan, want nooit werd er tevergeefs een beroep gedaan op de gastvrijheid van het klooster, 's Winters is het meermalen voorgekomen, dat er dagelijks spijs en drank werd verstrekt aan meer dan duizend mensen. De Hertogen Philips van Bourgondië en Karei de Stoute keken met lede ogen naar de geweldige rijkdommen van het klooster en meermalen hebben ze getracht er wat van in de wacht te slepen. In 1476 legde Karei de Stoute het klooster een schatting op, die niet mis was, doch die nooit werd geïnd, omdat de hertog in 1477 bij Nancy sneuvelde. Volgens de beschrijving van Velius is het klooster een prachtig gebouw geweest. In 1834 zijn er op last van het R.K. kerkbestuur al enige opgravingen gedaan en toen heeft architect J. C. Genis te Hoorn een plattegrond ge maakt, welke nu nog in het bezit is van het parochiaal archief. Als we deze plattegrond nader beschouwen, dan zien we dat de kerk in Oostwestelijke richting ligt. Aan het Westeinde staat de toren, aan het andere eind is het priesterkoor. Ten Zuiden van de kerk, aan het Westeinde; bevindt zich de ga lerij, die de verbinding vormt tussen klooster en kerk. Binnen de galerij is de hof, tevens begraafplaats. De Oos telijke vleugel van het klooster zal de sacristie en de kapittelkamer hebben bevat, de Zuidelijke eetzalen en een brouwerij. In de Westelijke vleugel zien we di verse cellen voor de monniken. Het al- ler-zuidelijkst gedeelte van het kloos ter, door een open gang van het hoofd gebouw gescheiden, had een eetzaal voor de lekebroeders en de zieken, als mede een keuken. Dit is het conventszegel van Nieuwlicht. Het bevindt zich in het archief te Hoorn. Het zegel is van groene was en is bevestigd aan een perkamenten document, waarbij Jan van Beieren in 1424 aan de poorters van Hoorn vrij stelling gaf van tolrecht in Hol land en Zeeland. Het zegel geldt als een bewijs, dat prioren gemeen convent nota hebben genomen van deze maatregel. We zien op het zegel de H, Maagd met het kindeke Jezus. Het randschrift bevat voor zover leesbaar de woorden: Conventus beatae Mariae Novae Lucis canonicorum regula- rium Wendeshemensium prope Horman. (Klooster der H. Maria ten Nieuwlicht der Reguliere Ka nunniken van Windesheim, bij Hoorn). We lezen verder in Velius, dat in 1528 zekere meneer Jan Sluyck een in braak pleegde in Nieuwlicht. Maar in de jaren 15661568 werd het erger. Eerst kwam zekere Jan Lubertse met een troep Geuzen het klooster met een bezoek vereren, wat heus niet zo pret tig was; toen hebben de soldaten van Brederode er de boel kort en klein geslagen en ten slotte verscheen een twintigtal onzachtzinnige lieden uit Schagen, ónder leiding van Dirk Maertsz, aan de poort, om te kijken of er wat te halen viel. Dat zat hen ech ter niet glad, want de Hoornse schut ters werden gewaarschuwd en de Scha- ger boeven gepakt. Binnen een paar dagen bengelden ze aan de galg.... De vrees was echter groot, dat de Spanjaarden het klooster zouden ver overen om het te bezetten en van daar uit West-Friesland te beheersen. Na gemeenschappelijk overleg tussen ka tholieken en hervormden werd heslo- ten het klooster af te breken. Dat ge schiedde in 1573.'* Prins Willem van Oranje gaf zijn persoonlijke toestem ming tot afbraak. De kloosterlingen trokken weg en verscheidene van hen zijn op hun zwerftochten gedood. Na de Pacifica tie van Gent zijn enigen weer in West- Friesland teruggekeerd en ze kregen een redelijk pensioen. De goederen van het klooster werden onder de ste den Alkmaar, Edam, Enkhuizen, Hoorn, Medemblik, Monnikendam en Purmer- end, die zich veel geldelijke opoffe ringen voor de oorlog tegen Spanje hadden getroost, verloot. Schade voor Ind ambtenaren Het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp „tot re geling van de bezoldiging van de Raad van Staten, de Algemene Rekenkamer, de rechterlijke macht en ambtenaren, wier bezoldiging eveneens bij de wet geregeld is", bevat een ernstige critiek van zeer vele leden. Op grond van deze regeling wordt nl. een korting toege past op de bezoldiging van gepension- neerde Nederlands-Indische, Suri naamse en Curacaose overheidsdiena ren, die in Nederland door het Rijk zijn aangesteld. Deze korting treft deze per sonen ten zeerste en is onbillijk. De talrijke bezwaren tegen dit ontwerp overwegende dringt dit zeer grote aan tal leden der Kamer aan het wetsvoor stel niet te aanvaarden en het ge wraakte Kon. Besluit in te trekken. Sedert jaren leefde er bij honderden particuliere autobusondernemers, over het gehele land verspreid, de wens om hun autobus-ondernemingen onder te In de Z.W. hoek van de klooster- brengen in 31 coöperatieve verenigin- uii~+ gen pe ondernemers, verenigd in de Landelijke Bond van Autobusonderne mers, dienden derhalve een verzoek tot wettelijke goedkeuring van de in het leven" te roepen stichting in. De Com missie Vergunningen Personenvervoer wees op 4 Juni 1951 dit verzoek af. De L.B.A. is tegen deze beslissing in beroep gekomen bij de pas ingestelde Derde Kamer van de afdeling van de Raad van State voor de geschillen van Bestuur, welke in haar eerste open bare vergadering, gisteren het beroep in behandeling nam. Namens de L.B.A. werden aanvallen gedaan op de Commissie Vergunnin gen Personenvervoer, welke tijdens de oorlog een te grote macht zou hebben gekregen. De L.B.A. beoogt slechts het principe van streekvervoer en becon- Een merkwaardige bijzonderheid is, dat volgens Velius de eerste hagepreek in West-Friesland in 1566 vlak voor het klooster werd gehouden door Jan Arentsz de mandenmaker uit Hoorn. De bur gemeesters, de schout, de onder schout en twee jonge edellieden uit het Zuiden waren juist bij de prior te gast en ze hoorden het rumoer. Het gezelschap verliet de tafel en ging vlak achter de predikant staan. Maar Jan Arentsz was helemaal niet ver vaard en ging rustig door me' spreken. Tenslotte sprong ei van de kloosterbroeders in de sloot, blijkbaar met de bedoeling om het volk aan het schrikken, te maken en op de vlucht te jagen, maar hij had geen succes. De prior en zijn gasten trokken zich maar weer in het klooster terug, waarbij de schout heel lelijke dingen tegen Jan Arentsz geroepen schijnt te hebben. De veiTaasing van de revanchewed strijd van het wereldkampioenschap achter motoren was niet de magistrale overwinning van Dolf Verschueren. een wereldkampioen in optima forma, noch dat veteraan Lohman ook nu weer de tweede plaats bezette of dat Jan Pronk, die het de laatste dagen inder daad met zijn bror.chien te kwaad heeft, eervolle derde werd. De verras sing was het rijden van Cor de Best, die op de vijfde plaats eindigde, doch met slechts 190 meter achterstand op Verschueren, maar voor Lemoine, Bak ker, Besson en Schulte die van een tot vier ronden achterstand kregen. Na vijftien ronden was het Gerrit Schulte die de lont in het kruitvat stak. Met een felle rush kwam hij vanuit de achterhoede naar de tweede plaats ge stoven. Verder kon blonde Gerrit het niet brengen. Lohmann liet hem tot op twintig meter komen en daarmede was de rol van Schulte uitgespeeld. Hoogst waarschijnlijk zullen de 35.000 toe schouwers, die gisteravond naar het Stadion waren gekomen. Schulte voor het laatst achter zware motoren op de baan hebben gezien. Zoals wij reeds bij de aanvang van het zomerseizoen had- (Advertentie, Ing. Med.) plaats schijnt een grote boerderij te hebben gestaan. Bij de ingang verhie ven zich twee grote poorten alsmede een woning voor de portier. Het hele klooster werd door grachten en een muur omringd. In de loop van het bijna tweehon derdjarig bestaan van Nieuwlicht zijn de kloosterlingen niet gespaard geble ven voor vele moeilijkheden. Zo sloeg bijvoorbeeld in 1485 de bliksem in de kerk, waardoor een deel van het klooster in vlammen opging. Liquide middelen had men niet em de boel weer te laten opbouwen en derhalve werd er een beroep op Paus Innocentius VII! gedaan om geestelijke voorrechten te krijgen voor de mensen die door arbeid of geld hielpen bij de wederopbouw. De Paus stemde toe en schonk een volle aflaat aan hen die de Nieuwlichters hielpen. Toen het kloos ter weer geheel hersteld was, gaf de stad Hoorn een prachtig gebrandschil derd raam voor de kerk. Ijl 1834 maakte de Hoornse architect J. C. Genis een plattegrond yan Nieuw licht. Hoorns ereburger, de heer J. C. Kerkmeyer, was zo vriendelijk om <tan de hand van deze plattegrond nu deze tekening te vervaardigen. curreert dus met de Ned. Spoorwegen. Dochterondernemingen van de N. S. wensen het beroep van de L.B.A. on gegrond te zien verklaren. De Afdeling zal zich beraden en ad vies uitbrengen aan H.M. de Koningin. Blijkens een opgave in de Staatscou rant werden in de week van 24 t/m 30 Augustus in ons land 119 gevallen van kinderverlamming geregistreerd. In de provincie Groningen werden in deze periode zeven gevallen aangege ven, in Friesland negen, in Drente vier, in .Overijssel 10, in Gelderland 11, in Utrecht één, in Noord-Holland 14, in Zuid-Holland 23, in Zeeland twee, in Noord-Brabant 30 en in Limburg acht gevallen. Het congres van het NW in Scheve- ningen heeft gisteren met algemene stemmen een resolutie goedgekeurd, waarmede het zijn instemming betuigt met de in 't z.g. welvaartsplan gestelde richtlijnen. Thans hebben wij de plicht, aldus voorzitter Oosterhuis, de ge dachten van dit plan om te zetten in werkelijkheid. Ook op de werkgevers rust die plicht. De regering is de derde partij. Het NW zal haar in een adres zijn verlangens inzake de sociaal-eco nomische politiek kenbaar maken. Hij hoopte, dat het plan voor de regering een richtlijn zou zijn. Behalve door drs D. Roemers, die zijn visie gaf op de werkgelegenheids aspecten, werd nog het woord gevoerd door ir H. Vos, die sprak over „De bedrijfstakken en hun plaats in het welvaartsplan". Wij kennen thans het centraal planbureau en de Sociaal Eco nomische Raad, maar nog geen plan- bureaux per bedrijfstak en nog geen bedrijfschappen. Deze laatste organen zullen nodig zijn om de eerste aan te vullen. Zo kan coördinatie op sociaal en economisch terrein worden bereikt. In grote eenheden samengevat, vol doende geordend en krachtig geleid, kan het Nederlandse bedrijfsleven een grote bijdrage leveren bij een redelijk bestaanspeiL Afwijkende van zijn onderwerp, maakte ir Vos een opmerking over „het rumoer, dat is ontstaan toen de be noeming van de tweede voorzitter van het N.V.V., de heer Suurhoff, tot mi nister aanstaande scheen". De V.V.D. en de A.R, welke laatste haastig reti reerde, vielen de benoeming van Suur hoff aan, omdat deze met het N.V.V. verbonden was. Er ontstond een discus sie, waarbij onderscheid werd gemaakt tussen een minister uit het N.V.V. en een minister van het N.V.V. Het zal zeker niet zo zijn, dat deze minister al de door hem te nemen beslissingen eerst voorlegt aan het Verbondsbestuur om goedkeuring. Maar de man van het N.V.V. als minister uit het N.V.V. be hoeft geen andere jas aan te trekken. Kan men als minister van Sociale Za ken een betere richtlijn kiezen voor de politiek dan het zo hoog mogelijk opvoeren van de bestaanszekerheid en het bestaanspeil van het Nederlandse volk, de eerste conclusie uit het wcl- vaartsplan?" DUW GESCHAT zijn er in de bouwbe- v drijven honderdzestigduizend arbei ders werkzaam. Dat is een imposant cij fer, maar nog veel indrukwekkender is het getal der bouwarbeiders, dat in de loop van 1951 een arbeidsongeval heeft loshoofdig, doch door eigen schuld, was één van Theodoors vrinden, die des morgens om vier uur uit een Amster damse nachtclub kwam gewankeld. Hij knorde tegen de portier: „Zeg, beste vriend, wat hangt er een rage stank gekregen. Volgens een statistiek bedroeg had. Toen een deelnemende vriend in- hier!" Waarop de portier: „Dat is de het aantal ongelukken in 1951 ruim formeerde of het jongens of meisjes frisse lucht, mijnheer...." In de ge- 39.000, waaruit volgt, dat een kwart waren, zei de geleerde: „Tja, nou je 't meenteraad van Kettingwier, èen ge- van het totaal aantal bouwvakarbeiders me vraagt ik geloof dat de één een hucht in Friesland, kwam dezer dagen het vorig jaar door een ongeyal getrof- jongetje is en de ander een meisje, maar het aanbrengen van een hek rond de fen werd. Aan directe kosten, zoals ge- het kan ook andersom zijn!" Even gemeentelijke begraafplaats ter sprake, neeskundige behandeling en uitkeringen vergden deze ongevallen een bedrag van ongeveer vijf millioen gulden. Een flink sommetje, niet waar? Alle bouwvakarbeiders komen er namelijk niet zo goed van af als de montagewer ker F. K. uit Delft, die werkzaamhe den verichtte op het bouwwerk van het GEB aan het De Constant Rebecque- plein in Den Haag. Die man kreeg een hamer op het hoofd, welke van acht meter hoogte naar beneden was komen suizen. In een ziekenhuis bleek na on derzoek, dat K. alleen maar een wond in de hoofdhuid had. n Professoren worden ervan beticht niet zo'n stevige schedel te bezitten, althans als het op onthouden van alledaagse dingen aan komt. Zo vernam Theodoor het ver haal van een hoogleraar, wiens vrouw hem zojuist een tweeling geschonken Daar gaat-ie weer, jongens! Alle raadsleden waren het met "B. en W. eens, behalve één man. Desgevraagd zei hij tot de voorzitter: „Ik ben teuge, want d'r is helemaal geen hek nodig. Niemand die d'rin is kan d'r uit en niemand die d'r buiten staat wil d'r ln!" Een prille neef van Theodoor is on langs afgestudeerd aan de Amsterdamse universiteit. Zijn trotse pa vroeg hem na zijn thuiskomst: „En. Hannie, wat was nu wel het moeilijkste dat je op de universiteit geleerd hebt?" De knaap antwoordde: „Hoe je een bierfles open moet maken met een koperen cent In het Zuid-Afrikaanse blad „Outspan" las uw lijfaap het volgende: „Waar zijn de tijden gebleven, dat een pakje siga retten een kwartje kostte!" „Rook te je veel ln die tijd soms?" „Na tuurlijk niet. Een kwartje was een hoop geld in die dagen!" den voorspeld heeft de Bossenaar niet door kunnen dringen tot de eerste rij en van Europa's sterkste sprinters en hij kan zich zelfs niet met kans op succes in een 100 km wedstrijd meten met de Nederlandse stayers Pronk, Bak ker en De Best. Hij heeft nu eenmaal geen felle sprint en zonder deze eigen schap heeft een wielrenner achter de motor geen boodschap. Intussen wai wereldkampioen Verschueren tot de laatste plaats afgezakt. Toen Lohmann het tempo moest verhogen voor de aan val die Schulte van plan was in te zet ten, vond de Belg dat hij lang genoeg in de achterhoede had gehuisd. Hij had slechts zes ronden nodig om van de tiende naar de tweede plaats op te rukken. Ook zijn aanval op de lei dersplaats van Lohmann leed aanvan kelijk schipbreuk, maar twee ronden later was de Vlaming weer terug en scheerde met vlag en wimpel over d« taaie Duitser heen. Meteen ging Verschueren door en poogde hekkensluiter Pronk een lap te bezorgen. Pronk nam daar natuurlijk geen genoegen mee en achter de goed leidende Wiersma sloeg de Alkmaarder de aanval af. De Best had goed uit zijn ogen geke ken. Hij was naar de tweede plaats op getrokken en toen Verschueren even op adem moest komen van het harde duel met Pronk, nam de Nederlander de kop over. De vreugde was echter van korte duur, want enkele ronden la ter moest De Best weer het hoofd bul gen voor een pijlsnelle aanval van Ver schueren, die andernïaal probeerd» Pronk een lap te bezorgen. Ook nu te vergeefs, en weer was daar een andere Nederlander die daarvan profiteerde. De Zaankanter Bakker spurtte achter „platte" van der Bosch naar de leiding. Na vijftig kilometer werden de eerste twee plaatsen door Bakker en De Best ingenomen, maar vijf kilometer verder moesten zij zich door vechtjas Ver schueren laten passeren. Na 70 km vielen de eerste slachtof fers. Eerst werd Schorn van de rol ge reden in een duel met Pronk en dat kostte zo veel van zijn energie dat de Duitser meteen zijn eerste lap kreeg. Spoedig daarna moesten Schulte en Besson ervaren dat het tempo wel bij zonder hoog lag. Lemoine en Bakker zouden deze wedstrijd evenmin zonder een ronde achterstand uit mogen rij den. Zij behoefden zich echter niet te generen want Besson kwam zelf op drie toeren en Schulte eindigde met een achterstand van 1950 meter, dus bijna vier ronden. Schorn gaf er na 85 km, toen hij voor de achtste maal werd ge dubbeld, de brui aan. De uitslag luidde: 1 Verschuren (B.) achter Ville, 1 uur 19 min. 57 sec.; 2 Lohmann (Dld.) achter Groslimond, op 25 meter; 3 Pronk (Ned.) achter Wiersma, op 70 meter; 4 Diggelmann (Zwits.) achter Wamst, op 160 meter; 5 De Best (Ned.) achter Nosal, op 190 meter; 6 Lemoine, (Fr.) achter Pas- quier, op 630 meter; 7 Bakker (Ned.) achter v. d. Bosch, op 850 m eter; 8 Besson (Zwits.) achter Laval. op 1475 meter; 9 Schulte (Ned.) achter de Graaf, op 1950 meter. Tijdens de training voor de wed strijden om de Grote Prijs van Man heeft de 25-jarige Britse renner Ken- neth James het leven verloren. Dit is sinds Dinsdag de derde Britse motor renner, die tijdens de trainingveron gelukte. Een bekend spreek- Puzzle 257. woord. (Opl.) De 17 woorden, die uit de gegeven lettergrepen waren te vormen, en die voldeden aan de gegeven omschrijvin gen, waren: 1 ManDarijn, 2 BetOging, 3 VerEnigen. 4 Bedwingen, 5 MedEmblik, 6 ValLadolid, 7 DamEskaoper, 8 ZaaN- dam, 9 VerZamelen, 10 Bezichtigen, 11 VerEdelen, 12 PanNerden, 13 Druiven tros. 14 BetEugelen, 15 LanTerfanten, 16 BetOnen, 17 LemMer. De vierde letters van deze woorden vormen van boven naar beneden ge lezen: Doe wel en zie niet om! Er is met veel animo naar de oplos sing van deze altijd in de smaak val lende puzzlesoort gezocht. Er waren dan ook vele goede inzendin gen en na loting onder de inzenders van de oplossing is de wekelijkse prijs van f 5.— ditmaal ten deel gevallen aan: mevr. G. Blok-Snel, Corverslaan 95, .Velgen-Noord. Gefeliciteerd! Deze prijs zal worden toegezonden. En nu onze nieuwe opgave. Puzzle 258. De vermenigvuldiging der zessen. Twee getallen, elk van vijf cijfers, samen bevattende de cijfers van 0 tot en met 9, worden met elkaar vermenig vuldigd. Hieronder vindt men het diagram van deze vermenigvuldiging, waarin alle cijfers 6 die in de gehele uitwer king voorkomen, zijn aangegeven. X X X X 6 X X X X X X X X X X X XX 6 X 6 X 6 6 X X X X X X 6 X X XXXXXXXX 6 X Gevraagd wordt deze som geheel vol. ledig in cijfers in te zenden. Oplossin gen (per briefkaart) tot en —.et Don derdag 11 September aan de Redactie van dit blad. (Onder de inzenders van een correcte oplossing wordt weer een prijs van f 5.— verloot.) vraag prospactusf aan /velperbuitensingsl 922 (Advertentie, Ing. Mad.) -

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 5