Australië is 's werelds droogste werelddeel f Pint. Pain. Pom in lift ©,e iWvdwjenen Waier de sleutel van een bloeiende toekomst is Flitsende wielen Maar in het Zuid-Oosten zijn grote overstromingen Jurist zwom van Alkmaar naar Purmerend LIKDOORNS SS r~ Schotland vierde oogstfeesten Kees Broekman komt in November naar Nederland Nederlands schaaktiental contra Zweden Heineman klopte Renooy Wrakstuk van „Villerville" waargenomen. Atoom-artillerie voor de Westelijke defensie Geheim defensieplan van het Westelijk halfrond Dem. gouverneur Kennen zwaait om naar „Ike" Russen bouwen voort aan een enorme luchtvloot Nog geen uitspraak in de zaak Samuels Medisch Tuchtcollege wenst nader rapport PATRICIA WENTWORTH Het Radioprogramma MAANDAG 8 SEPTEMBER 1952 (Van onze correspondent in Australië) AAN de vooravond van de grote conferentie van de Australische en Nieuw» Zeelandse Vereniging voor de Bevordering der Wetenschap, waaraan honder den geleerden uit alle delen van Australië zullen deelnemen, wordt veel aan dacht besteed aan de onderwerpen, welke op deze conferentie zullen worden behandeld en die voornamelijk betrekking hebben op de toekomstmogelijkheden van dit werelddeel. Hoeveel mensen zal Australië kunnen herbergen, hoe zullen de nauwelijks bevolkte en nauwelijks aangeroerde noordelijke gebieden van het werelddeel op doeltreffende wijze kunnen worden gebruikt voor het welzijn van de natie zelf en van de gehele wereld..7 Dit zijn enige van de Vragen, welke tijdens de conferentie behandeld zullen worden. En de sleutel tot welhaast al deze vragen is: water! een regenval tussen de 500 en 1.000 mm. per jaar valt alle regen in de maanden December tot Maart, zodat men om deze streken volledig in gebruik te ne men ook hier allerlei kunstmiddelen moet toepassen om het water te be waren. En ook dit kost handen vol met geld Deze streken, waar al het kostelijk hemelwater tegelijk naar beneden komt, vormen een deel van die 5 millioen vierkante kilometers Australische bo dem, welke ongeveer tweederde van het gehele vijfde werelddeel uitmaken en waar toch slechts 30.000 blanke men sen wonen. AUSTRALIë met zijn enorme, nog nauwelijks in gebruik genomen ge bieden, is het droogste werelddeel de zer aarde, hoe vreemd dit ook mag klinken, na de vreselijke overstromin gen, welke voor de derde maal dit jaar talrijke provinciesteden in de staten Nieuw Zuid Wales en Victoria geteis terd hebben. Doch terwijl de stedelin gen in het Zuid-Oosten van het wereld deel vochten tegen het water, ging het Noordelijk gebied door een van de vre selijkste droogteperioden van zijn ge schiedenis; de koeien en de paarden sterven er bij duizenden van dorst. Wanneer men over Australië spreekt, Is men nog al te veel geneigd zich te beperken tot de dichter bevolkte kust streken. Wanneer men echter over de toekomstmogelijkheden van het vijfde werelddeel denkt, dan moet men in de eerste plaats het nauwelijks ontgonnen en bevolkte stuk van Australië, dat groter is dan geheel West-Europa, me de in beschouwing nemen. En wanneer men Australië als geheel beziet, dan is het alle overstromingen in deze buurt ten spijt het droogste wereld deel van de aarde. Hëeft 47% van de oppervlakte van geheel Europa een regenval beoeden de 500 mm. per jaar en de Verenigde Staten van Amerika 52% (in Zuid Ame rika is het slechts 16%), Australië deelt met geheel Azië de twijfelachtige eer 67% grondgebied met deze onvoldoende regenval te hebben. Kent Europa geen gebieden met de tropische regenval van meer dan 1.000 mm. per jaar, het heeft over 53% van zijn gebied de zegenrijke regenval welke tussen de 500 en 1.000 mm per jaar ligt. De Verenigde Staten hebben hiervan 30% en Australië 22%. Dit betekent, dat slechts maximaal 22% van het Australische werelddeel zonder kunstmatige hulpmiddelen ge schikt is voor de gewone landbouw, tuinbouw en veeteelt. De geschiedenis heeft verder geleerd, dat de Britse land bouwer en zijn afstammelingen weinig weten te doen met de gebieden met een hogere regenval dan 1000 mm., waar van Australië in het tropische Noorden nog 11% heeft tegenover de Verenigde Staten 18%, Azië 18%. Afrika 28% en Zuid Amerika liefst 76"/». MATUURLIJK kan wel iets gedaan worden met een flink stuk van de 57% van Australië, dat minder dan 500 mm. regen per jaar heeft, doch daar is het, waar het water de sleutel tot ver dere openlegging en ontwikkeling is. Dergelijke streken voor de mens be woonbaar en bruikbaar maken, kost veel geld. En het is dan ook begrijpelijk dat de mens eerst met irrigatie, arteti- sche boringen en dergelijke kunstmid delen begint, wanneer een groeiende be volking hem hiertoe dwingt. En dit sta dium begint de mens in Australië eerst thans te bereiken. Dan is er nog een andere moeilijk heid. In een flink stuk van de 22% met Zesfien uur in hci waier De Dordrechtse strafpleiter mr P. L. van der Polder, die gistermorgen om kwart voor zeven van de Bierkade te Alkmaar in het Noordhollands Kanaal dook, heeft het gepresteerd zestien uur lang tegen de stroom in te zwemmen en 's avonds om kwart voor elf te Pur merend aan land te stappen. Dit was de tweede monster-zwemtocht die de heer Van der Polder maakte. Vorig jaar zwom hij namelijk onder zeer ongun stige omstandigheden in zeventien uur van Alkmaar naar Zaandam. De tocht van gisteren is deze advocaat zo goed bevallen, dat hij nu reeds spreekt over het traject EnkhuizenStavoren, dat hij volgend jaar wil afleggen. Toen de heer Van der Polder gister morgen om kwart voor zeven in het water ging, was er nog maar weinig be langstelling voor zijn krachttoer. Bij Spijkerboor echter iiepen al heel wat mensen langs de kant van het water mee en toen de Dordrechtse jurist ein delijk in Purmerend aan land ging, wa ren daar vele honderden toeschouwers. De heer Van der Polder heeft vrijwel de gehele tijd de schoolslag gezwom men. Onderweg zorgde zijn trainer, de heer G. W. Ebbelaar uit Zaandam, er voor dat hij van tijd tot tijd suiker en warme thee en koffie kreeg. Een bij zonderheid is, dat mr Van der Polder vier jaar geleden nog maar heel ge brekkig zwom. Van een monstertocht Alkmaar—Purmerend had hij tot twee jaar geleden nog nooit gedroomd. Toen wij de jurist gisteren na zijn langdurige zwemtocht wilden spreken, bleek dat, hij opnieuw het water had opgezocht; dit maal voor een warm bad. Hij verklaarde later niet overmatig vermoeid te zijn Weg met onhandige likdoormingen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver- Dit gebied omvat het Noordelijk Ge bied, Noord en West en Noord-Oost- Australië en Centraal Australië. En het is juist dit gebied, „het lege en open Noorden van het vijfde werelddeel", dat steeds zo'n zorgenkind geweest is. Heel veel kan in grote stukken van dit enor me gebied door mensenhanden nog ge daan worden. Doch in de eerste plaats zijn hiermede enorme bedragen gemoeid en verder is het moeilijk hiervoor het juiste soort pioniers te vinden. Onder de Nederlandse immigranten bevinden zich bijvoorbeeld maar uiterst weinigen, die voor het leven in de Noordelijke ge bieden geschikt zijn. Er is in deze noor delijke gebieden in de tweede helft van de vorige eeuw van alles en nog wat geprobeerd. Men heeft er Japanners heen trachten te halen en men heeft er Chinezen geimj orteerd, tot in 1911 de Australische deur voor Aziaten gesloten werd. SUIKER EN VEE MA proeven met rijst, suiker, kina, kof fie, sorghum en rubber is er alleen de bloeiende suikerindustrie langs de kust van Queensland overgebleven. Ver der strekken zich in dit lege land over een afstand van ruim 3.000 kilometer slechts de enorme veefokkerijen uit. Tachtig jaar lang zijn naast de 30.000 blanke Australiërs en de 50.000 Aus- traalnegers uit de reservaten slechts 6 millioen stuks vee de bewoners van dit enorme stuk aarde geweest. Thans begint zich in deze streken, waar slechts 1 vrouw op iedere 2 man nen leeft, nieuw leven ^te ontwikkelen. Ket vliegtuig hteft er het leven drage lijker gemaakt en het uranium lokt er de pioniers. Proeven met tabak en door vliegtuigen uitgezaaide rijst zijn gunstig verlopen en in de regenrijke gebieden bieden sorghum, katoen en aardnoten nieuwe mogelijkheden. Het water blijft er echter de sleutel tot de verdere ontwikkeling en het wa ter zal dan ook vele malen genoemd worden tijdens het congres van de Aus tralische en Nieuw Zeelandse mannen der wetenschap bij hun besprekingen over de toekomstmogelijkheden van het droogste en dorstigste werelddeel der aarde. Koningin Elisabeth van Engeland, woonde de traditionele Schotse oogstjeesten bi) te Braemer. Een overzicht van de menigte rondom het Braemer theater. De heer Roos, lid van de technische commissie van de K.N.S.B., deelde mee, dat de schaatsenrijder Kees Broekman 1 November naar Nederland komt om deel te nemen aan de centrale training, welke, evenals vorig jaar, onder leiding van dr. Carlier te Overveen wordt ge houden. De training is intussen Zater dag reeds begonnen. Anton Huiskes, Gerard Maarse, Egbert van 't Oever, Kokkie van der Eist, Schueler en Van der Berg hebben op die eerste dag heel voorzichtig de spieren wat los ge maakt. Het ligt in de bedoeling dat omstreeks eind December een aantal rijders naar Noorwegen zal vertrekken voor een ijstraining. Eerst daarna zal worden beslist welke rijders aan de komende grote wedstrijden zullen deelnemen. Op de eerste dag van de schaaklan- denwedstrijd tussen Zweden en Neder land heeft het Nederlandse tiental een 54 voorsprong weten te veroveren. De partij tussen Stahlberg en Van Scheltinga, die na zeven uur werd af gebroken, zal waarschijnlijk door de Zweed na de hervatting worden ge wonnen, zodat de stand na de eerste seance 55 zou worden. De resutaten luiden: Stahlberg Van Scheltinga afgebr.; Johansson— Donner 0-1; Jonsson—Cortlever y}-y, SundbergKramer 1-0; Carlsson—Ba- rendregt y, - y,Kinnmark—Mühring 1-0; Nilsson—Bouwmeester 0-1; Sterner Stumpers y-y, Bergqvist—Vlagsma Vs-H; BacklundSpanjaard 0-1. Gerrit Schulte heeft met zijn po ging als sayer furore te maken, mis- gegrepen. Dat is in verscheidene wed strijden welke dit jaar in het Olym pisch Stadion werden georganiseerd, overduidelijk gebleken. Op de Weg be hoort hij echter nog tot de gevaar lijkste concurrenten. Vorige week heeft Blonde Gerrit dat te Bazel bewezen en ook te Parijs in het criterium der Azen streed hij gisteren in de eerste regio nen. Hij eindigde op de vijfde plaats achter Rik van Steenbergen, die de 100 km. in 1 uur 53 min 21 sec. aflegde. Op 1 minuut 28 sec. volgde Bobet als tweede, Darrigade (Frankrijk) werd derde op 3 min. 4 sec en wereldkam pioen Muller eindigde op de vierde plaats met 3 min. en 6 sec. achterstand. Schulte had een achterstand van 3 min. 8 sec. Cracks als Petrucci (Italië), Kübler, Hörmann en Dito eindigden met een ronde achterstand, tèrwijl Ro- bic, Bevilacqua, Patterson zelfs op 2 toeren kwam. De Zwitser Koblet staak te de strijd. De Kölner Europapreis, een wed strijd achter grote motoren, werd door de Duitser Lohrnan gewonnen. Hij legde in één uur een afstand af van 71.000 m. Zijn landgenoot Schorn volg de op 15 meter. Wereldkampioen Ver- schueren had een achterstand van 180 meter. Lemoipe volgde op 920 meter en onze landgenoot Pronk werd vijfde met een achterstand vrn 1250 meter. Fausto Coppi en Gino Bartalt heb ben de vredespijp gerookt. Voor het eerst na zijn ongeluk te Pcrpignan kwam Fausto weer in een wedstrijd uit. Hit startte te Ravenna met Bartall als ploegmaat in een wedstrijd tegen bet uurwerk en in een pioeg-omnium- wedstrijd. De Italiaanse kampioenen wonnen beide wedstrijden. Tezamen met de Luxemburger Kemp heeft onze landgenoot Jan Lam- brichs geruime tijd op kop gelegen in de laatste Duitse wegwedstrijd van dit seizoen, de rit cm de grote Continriis. Kort voor het einde werden de vluch telingen echter ingelopen en Lam- brichs, die veel van zijn krachten had verspeeld, moest met een zesde plaats genoegen nemen. Winnaar werd de Duitser Holthöfer in een tijd van 7.50.23 over 282 km. Harm Smits werd in dezelfde tijd als de winnaar achtste. Piet van HeUsden, wereldkam pioen achtervolging heeft te Kopenha gen de oud-wereldkampioen Knud An- dersen met veertig meter verschil ge slagen. Tot twee ronden voor het ein de' had de Deen steeds een kleine voorsprong, maar de eindspurt van de Amsterdammer was zo fel dat Andersen tenslotte nog met grote achterstand door de finish kwam. Jan Derksen won de sprintwedstrijd met een totaal aan tal punten van zeven, voor Syd Pat terson ((10 pt.) en Kay Werner Niel- sen (Denemarken) 12 pt. Voor de motorwedstrijden, welke Zondag op het circuit van Zandvoort werden gehouden, wedstrijden waar van de baten ten goede zullen komen aan de nabestaanden van de onlangs om het leven gekomen motorrenner Louis van Rijswijk, bestend slechts eeri zeer matige belangstelling. Slechts zevenduizend toeschouwers woonden de wedstrijden bij. Bij de ..bromvliegen" zegevierde de Eysink-rijder Heineman in de tijd van 24 min 35.1 sec. over een afstand van 102.34 km. Op de tweede plaats eindigde zijn stalgenoot Dick Renooy. De handicap race was voor Piet Knii- nenburg, die met zijn 500 cc DKW 115.10 km aflegde in de tijd van 26 min. 13.7 sec. Henk Dammers werd winnaar van de zijspanraces. Een Amerikaan, die met zjjn bootje van Cann.es naar San Remo voer heeft wrakstukekn waargenomen van het bootje „Villerville", dat een tien tal dagen geleden verdwenen is, op weg van Marseille naar Ajaccio en dat toebehoorde aan de Nederlander Feiko Boersma, Franse en Italiaanse schepen stellen een onderzoek in. Zo als bekend verloren zestien personen b(j het vergaan van de „Villerville het leven. 47 Pim, Pam en Pom hadden beslo ten om die avond niet naar bed te gaan en dus zaten ze met hun drietjes in do salon té wachten op de dmgen, die zou den komeh. Af en toe keken ze eens op de klok, maar de wijzers kropen tergend langzaam die avond, „wat denk Je zou er nog iemand komen vroeg Pim, die een groot boek op zijn knieën had liggen, dat hij die middag juist uit de bibliotheek had gehaald. Het heette „Hoe boei ik een man. Maar hoe Pim ook al zoeht er stond niets in over het vangen van „gees ten". „Ach eigenlijk heb je hier ook niets aan", zei hij zuchtend, terwijl hij het boek weglegde. „Ik wou maar dat er wat gebeurde, dat wachten begint od mijn zenuwen te werken". „Eerlijk ge. zegd, heb ik ook al zo'n raar gevoel in mijn njaag", rieP Póm die een gro te valhelm had opgezet en verder nog met een pollepel gewapend wa« .Jongens ik weet wat, we hebben al. iémaal honger natuurlijk", riep Pom, terwijl hi) de kamer uitholde en terug kwam met een groot pak meel. „La- ten we pannekoeken gaan bakken Daar zullen we van opknappen! Alleen zal ik dan even Je pollepel moeten Ie- nen Pam". Juist óp dat ogenblik ging het üeht uit. (Advertentie. Ing. Med.) Generaal Collies voorspelt De Amerikaanse stafchef Cóllins, die momenteel een rondreis door Europa maakt, zal met de Amerikaanse bevel hebbers in ons werelddeel het gebruik van nieuwe wapenen, o.m. van atoom artillerie, voor de Westelijke verdedi ging bespreken. Superwapenen, zoals geleide projectielen, zullen worden ge bruikt ter ondersteuning van alle strijd krachten van de landen van het Atlan tisch Pact. Overigens zijn al deze wa penen nog niet onmiddellijk beschik baar. De Amerikaanse admiraal Milton Mi- les van de Inter-Amerikaanse defensie raad heeft verklaard dat er een geheim plan bestaat voor de verdediging van het Westelijk halfrond, waarin naast 21 Amerikaanse republieken, ook Brazilië een belangrijk aandeel zal hebben. Mi- les voert reeds overleg met de Brazili aanse autoriteiten. De democratische gouverneur Ken nen (Louisiana) heeft de gemoederen in Amerika danig in beroering gebracht, door te verklaren, dat hij de Republi keinse candidaat voor het president schap van Amerika, Eisenhower, zal steunen. „Ik ben democraat", zei Ken nen, „doch bovenal Amerikaan en dat laatste gevoel gaat boven alle partij politiek. Eisenhower is de man, die de moed en de wens heeft een einde te maken aan het „Trurnan-tijdperk", dat zich kenmerkte door corruptie, bevoor deling en vriendjespolitiek in de fede- lale regeringEr is sinds 1867 in Louisiana geen meerderheid voor een Republikeinse candidaat geweest. Luchtvaartdeskundigen in de V.S. hebben verklaard, dat de vliegtuigpro ductie van de Sowjet Unie zo groot is, dat elke tiende straaljager van het type „Mig 15" aan communistisch China kan worden afgestaan. Rusland zou een luchtvloot hebben van tenminste negen duizend „Migs" en een onbekend aantal machines van een ander type. Dertien honderd „Migs" zouden aan China over gedragen zijn. Het totaal der Sowjet- Russische luchtmacht zou 20.000 toe stellen bedragen. Er is een reserve, die men even omvangrijk schat als de actieve vloot. In 1954 zou Rusland over 20.000 straaljagers beschikken. Voórlopig zal het Medisch Tuchtcol lege nog geen uitspraak doen in de zaak tegen dr Jules Samuels te Am sterdam. Zoals men weet is deze Am sterdamse arts door de geneeskundige inspecteur voor de volksgezondheid in Noord-Holland aangeklaagd, omdat zijn kankertherapie in verregaande mate ondeugdelijk zou zijn. De zaak is dezer dagen in besloten zitting behandeld. Daarbij heeft dr Samuels een uitvoerig pleidooi gehouden, waarin hij tót de conclusie kwam, dat het tuchtcollege niet anders dan gunstig over zijn the rapie zou kunnen oordelen. De commis sie, welke zijn methode op doeltref fendheid moest onderzoeken, heeft 46 patiënten onderzocht; van deze was in 16 gevallen de diagnose kanker micros copisch gesteld, twintig verkeerden reeds in het derde stadium. Veertien door het college uitgezochte patiënten verkeerden twee jaar na het onderzoek nog in leven. Het college heeft thans aan de com- missie van onderzoek een schriftelijk rapport over elk der patiënten, door dr Samuels aan hem vertoond, gevraagd. Fietser door bus aangereden en gedood Doordat hij onverwacht met zijn rij wiel naar links uitweek is een zekere M. uit Chaam (N.Br.) op de Tilburgse- wég te Reusel Onder een autobus ge raakt en op slag gedood. Een tragisch detail is, dat M, op een sportdag te Reusel, juist twee bekers en een lau werkrans in ontvangst mocht nemen, daar hij enkele eerste prijzen had be haald. MAN VAN TRAP GEVALLEN EN OVERLEDEN Zondagavond is in een perceel aan de Klnkeratraat te Amsterdam de 66- jarige bewoner P. de N., vermoedelijk omdat hö onder invloed van sterke drank verkeerde, van de tweede etage van de trap gevallen enonmiddellijk overleden. 50) DOOR schrompelen niet wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzncaïne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Ukdnnmmtddel van f. 1.8B b-spaart U veel ellende (Advertentie, Ing Med.) Hij liet haar niet uitspreken, schoof zijn stoel achteruit en stond op. „Kom, laten we maar eens zien wat er van te maken is", zei hij. Enige ogenblikken later tuurde Mayhew, na de voordeur van Melling House te hebben geopend, nieuwsgierig naar buiten, maar het was een donkere middag en hij kon niet onderscheiden, wie in de auto zat. De hoofdcommissa ris, die was uitgestapt, ziende, vroeg de oude getrouwe zich af, waarom die autoriteit nu alwéér hier kwam. Ja, 't was een ellendige geschiedenis, als je bij elke bel een schrik op het lijf kreeg! „Wat blieft u, meneer?" vroeg hij ongerust, doch het antwoord klonk nog al kalmerend: „Het spijt me, dat ik u weer móet lastig vallen, maar ik zou graag nog even naar de studeerkamer gaan. Er is daar toch nog niets ver anderd?" „Neen. meneer. Hoofdinspecteur Dra- ke heeft me wel gezegd, dat ze er klaar waren en wij in die kamer terecht konden, maar ik wilde liever tot mor genochtend wachten." „Nu, ik zal er niet lang blijven. O, ja, ik heb een dame in de auto en ben bang, dat ze het daar koud zal krijgen. Tk zal haar even vragen, of ze ook wil binnenkomen". Na aldii» bet pad voor juffrouw Sil- ver te hebben geëffend, liep March weer naar de auto en Mayhew kon hem horen zeggen: „Het is hier erg koud: misschien wilt u liever zo lang naar binnen gaan 't Zal niet langer duren dan strikt noodzakelijk". Toen de aangesprokene te voorschijn kwam, herkende Mayhew haar dadelijk als de oud-gouvernante of onderwijze res, die bij mevrouw Voycey logeerde. Juffrouw Crook had beweerd, dat ze een soort detective was en misschien vond ze het interessant, de kamer van de moord te zien, maar hoe dan ook, het ging hem niet aan. Hij, Mayhew, had genoeg aan zijn eigen beslommerin gen. Nu, in elk geval liep ze met de hoofdcommissaris mee. Mayhew bracht hen in de studeer kamer, draaide de lichten op en trok de gordijnen dicht. Daarop ging hij de hall door en via een deur naar het ver trek waar zijn vrouw bij een nog niet afgewassen theeservies haar betraand gezicht zat af te drogen. Eerst toen hij goed en wel verdwe nen was, nam March 'opnieuw het woord. „Nu, hier is het dan. Zegt u maar wat u er uit opmaakt. Die vlek op de schrijftafel geeft aan waar hij voorover viel en zal niet gemakkelijk zijn uit te wissen. De haard zat propvol verbrand papier. Drake heeft het weggehaald en meteen nagekeken, maar er was niets meer van te lezen. Als 't bewuste me morandum erbij was, kunnen we het wel afschrijven". „Neen", zei juffrouw Silver hoofd schuddend, „ik kan me niét voorstellen, dat de moordenaar het risico zou heb ben genomen, om dat stuk hier te gaan verbranden. De as was afkomstig van indertijd door juffrouw Cray geschre ven brieven". March vertrok geen spier van zijn gezicht, toen hij antwoordde: „U hebt waarschijnlijk gelijk. Ze hebben haar vingerafdrukken volledig op de schoorsteenmantel gevonden, maar nergens anders. Als Carr er later ook was, heeft hij toch geen afdrukken achtergelaten en die van mevrouw Mayhew waren op de deurknop in de hall. Daar heeft ze staan luisteren. Het handvat van de pook is schoonge veegd en ook de buitenrand en knop van de tuindeur. Op de binnenknop troffen ze vingerafdrukken van Lessi- ter aan." „Jahij had de deur voor juf frouw Cray geopend." „Ik vergat nog te zeggen, dat we een bevlekte en halfverbrande zak doek hebben gevonden, bovenop de as in de haard. Die zakdoek was van Lessiter zelf en vermoedelijk heeft hij ze aan juffrouw Cray geleend, toen hij zag dat ze haar pols geschramd had. Ziedaar zo ongeveer alles wat ik u kan vertellen." Juffrouw Silver begaf zich naar het raam en schoof de gordijnen open. „Toen juffrouw Cray hier kwam, vond ze deze deur gesloten. Ze klopte en meneer Lessiter liet haar binnen. Daar ze later haastig wegliep, kan ze best de deur op een kier hebben ge laten. Als je me wilde helpen met een kleine proefneming, zou ik dat erg prettig vinden. Nu ga ik naar buiten en zodra ik de deur heb gesloten, moet je van de andere kant van de schrijf tafel iets wat ie maar wilt met je gewone stem zeggen." „Goed, maar pas oper zijn daar twee treden." Nadat de deur achter Juffrouw Sil ver gesloten was, liep March de kamer door en ging voor de lege haard staan. „Is het zo goed?" vroeg hij. „Kunt u me verstaan? Het lijkt zo dwaas ais je iets zegt alleen om wat te zeggen!" De deur ging weer open en de gor dijnen weken weer uiteen, zodat de viooltjes op juffrouw Silver's hoed te zien kwamen. „Och, t is niet dwazer dan veel gepraat in gezelschappen of zo, beste Randal. Ja. ik kon je uitste kend verstaan." „Komt u dan weer binnen en uit de kou, lieve juffrouw Silver," zei hij met zijn innemende glimlach, maar ze schudde het hóófd en antwoordde; „Nu nog niet!" Opnieuw verdween juffrouw Silver uit het gezicht, terwijl een koude luchtstroom hem tegemoet sloeg. Toen hij op zijn beurt naar buiten trad. zag hy haar op het pad onderaan het trap je «taan. terwijl ze een zaklantaarn uit haar omvangrijke handtas haalde. „Waar kijkt u naar?" vroeg hij en het antwoord luidde: „Hiernaar." Dit zeggende richtte ze de lantaarn op een kleine aardvlek aan de uiterste rand van de onderste trede. „Welnu, wat is daarmede?" wilde hij weten. „Die aarde is van een schoen afge- vallen- „Nu Ja, de politiemannen zijn de tre den af- en opgegaan." 3 SRI karakteristiek kuchje ver duidelijkte ze haar bedoeling. „Dit is aarde, vermengd met witte stukjes, die vermoedelijk kalk zullen blijken te zijn. Deze week heeft de tuinman, die a Vo^cey werkt, kalk op de wortels van haar seringenbosjes ge strooid. Het schijnt, dat seringen veel kalk moeten hebben. Ik heb geen ver. stand van tulnieren, maar Cecilia heeft me dat verteld." „En....?" „Het pad, dat op deze treden uit. komt, is van vlakke stenen, maar hier waar de heesters bij de vensters ein digen. zijn seringenstruiken. Laat ons nu eens zien. of op de wortels ook kïïk is aangebracht." (Wordt vervolgd) DINSDAG 9 SEPTEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 AVRO. 7.30 VPRO, 8.00—34.00 AVRO. - 7.00 Nieuws. 7.10 Gram-muziek. 7.50 Dag opening. 8.Ó0 Nieuws. 8.10 Gram.muziek. 8.45 Idem, 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gra mofoonmuziek. 9.30 De Groenteman. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram.muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Sopraan, bas-bariton en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en Tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor ons platteland- 12 40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen ol gram.muziek. 13.20 Reportage uit Rotterdam. 14.00 Gram.muziek. 14.40 Voordracht. 15.00 Gram.muziek. 15.45 „Van de hak op de tak, in en om de luln", causerie. 16.00 Gram.muziek. 18-30 Voor de Jeugd. 16.50 Kinderkoor. 17-15 Gram.muziek. 17.30 Gevarieerde muziek. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Orgel. 18.30 Gevarieerde muziek. 19.00 Pianospel. 19.15 „Paris vous parle". 19.20 Fanfare-Orkest. 19.45 Krontjong En semble 20.00 Nieuws. 20.05 Orkestcon cert. 20.35 Mededelingen of gram.muziek. 20.40 Portugees Orkest. 21.10 Lichte mu ziek. 21.35 „Ik weet. ik weet, wat U niet weet". 21.50 Dansmuziek. 22.15 Repor tage uit Rotterdam. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 „New Vork calling". 23.20—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 m.i 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Morgen gebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws op weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram.muziek. 9.40 „Lichtbaken", causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram.muziek. 10.35 Pro menade-Orkest. 11.00 Voor de vrouw. 11-30 Omroeporkest. 12.00 Angelus. 12.03 Gra mofoonmuziek. (12.03—12.33 Land- en Tulnbouwmededelingen.12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuWB. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Gram.muziek. 14.00 Gevarieerd programma. 14.55 Gra mofoonmuziek. 15.00 „Hier, vrij Europa"- 15.30 „Ben je zestig?". 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Zlekenlof. 17,00 Voor de Jeugd- 17.15 Felicitaties voor? da Jeugd. 17.45 Re- Seringsuitzending: j. j. v. d. Laan: Indo nesië en Australië. 1800 Koorconcert. 18.20 Sptrtpraatje. 18.30 Metropole-Or- kest en soliste. 18.52 Actueliteiten. 1900 Nieuws. 19.10 Gram.muziek. 19.20 „Dit leven", causerie. 19.30 Gram.muziek. 20.25 De gewone man zet er 't zijne van. 20 30 Kimerorkest en solist. (In de pauze: Ac tualiteiten.) 21.55 Gram.muziek. 22.00 Idem. 22.45 Avondgebed en Liturgisch» kalender. 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Gra mofoonmuziek. Experimenteel Televisieprogramma vil de KRO. - 20 15—21.45: 1. Gastenboek; 2. Debat; 3. Weeroverzicht: 4 Jan de Cler. - P4uze. - 5. Muziekfestival Hil"ersum-

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 4