Puistjes DDK Veeteeltproblemen in Suriname Cttefarine A Pim. Cam. foni in liet nieuwe huis fllfc mat 2te ute/ulw-mm Ï3&e.£dj&i 4 middelen in 1 lablei doen wonderen Donelly in Berlijn Maarschalk Juin tevreden over de oe.ening „Rosebush" Verbetering van de grond en kruisingen Een onderhoud met prof. De Jong Scheepvaartberichten Voortdurend gevechten aan het Koreaanse front Geallieerde gevangenen in Korea zonder pakjes India weigert hulp van rood China Onderhoud met Tsjoeikot Amerikaanse patrouille werd tegengehouden Bron van Amazone ontdekt? Binnenkort nieuwe proef op Eniwetok Vijf Engelse straaljagers verongelukt vMisschien kan de Rijn gehouden worden Republikeinen behouden voorsprong in Maine Europese landbouwers in Wiesbaden bijeen Het Radioprogramma WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1952 IX het ontwerp voor een langjarig ontwikkelings- en financieringsplan voor Suriname, dat de Stichting Planbureau Suriname dezer dagen aan de gou verneur van Suriname heeft aangeboden, komen de samenstellers tot de con clusie, dat de melk- en vleesvoorziening van Paramaribo zeer veel te wensen overlaat. De om de hoofdstad geconcentreerde melkveestapel bestaat uit 4000 Creoolse runderen, die jaarlijks ongeveer 3.000.000 liter melk produceren, zodat per hoofd der stadsbevolking per dag slechts circa 0.1 liter melk beschikbaar is. Volgens recente hygiënische onderzoekingen is een dagelijks melkdieet van 0.4 liter per hoofd gewenst. De melkproductie zal dus, Indien ook aan de import van melkconserven een einde wordt gemaakt, met ongeveer 7.000.000 liter moeten worden verhoogd. MAAR HOE Zo juist is prof. ir. W. de Jong, hoogleraar in de veeteeltweten schappen aan de landbouwhogeschool in Wageningen, uit Sufiname terugge keerd. Hij heeft daar, op de grondslag varl het tienjarenplan, dat door hem vrijwel geheel wordt onderschreven, onderzocht welke middelen zullen moe ten worden toegepast, om de melkpro ductie te verhogen. Wel geeft het plan daaromtrent enkele suggesties, doch zij lijn niet uitgewerkt. Prof. De Jong. met wie wij over zijn bezoek aan Suriname een onderhoud mochten hebben, ging vooral na. of en op welke wijze de melkproductie per koe kan worden opgevoerd en hoe in het algemeen een betere veestapel ver kregen kan worden. De melkveehouderij is om Parimaribo in handen van drie groepen, zo vertelde hij ons: van de Nederlandse afstamme lingen van de -mislukte kolonisatie in 3845, van de Hindoestanen en van de eigenlijke Surinamers. Zij allen voeren hun .bedrijf op een zeer primitieve wijze. De opbrengst per koe is zeer ge ring Zij wordt geschat op drie liter per dag.' In Nederland is dat 12 liter per dag, al moet hierbij in aanmerking ge nomen worden, dat de Nederlandse toe- Standen niet zonder meer met Surina me vergeleken kunnen worden. Opvoering van de melkproductie achtte prof. De Jong mogelijk. Daarbij zullen twee wegen ingeslagen moeten worden. De eerste is een grondige ver betering van de afwatering in het vee- teeltgebied en de tweede een kruising met hoogwaardig, geïmporteerd vee (bijvoorbeeld zwart-bont uit Neder land). Goede voeding DE EERSTE methode kan wellicht het best verklaard worden, als we van het vee af terugredeneren. Wat voor een goede melkgift nodig is, dat is goed voer, met name groenvoer. Groenvoer kan alleen geteelt worden op goede grond en niet op de moerassige Noord- surinaamse bodem. De bodemgesteld heid dient dus verbeterd te worden en daarvoor is nodig een juist systeem van afwatering. Hand in hand met de veeverbetering aldus prof. De Jong zal dus moe ten gaan verbetering van de landbouw kundige toestand. In een betrekkelijk snel tempo kan voorts door kruising een beter veeslag verkregen worden. Er ziin reeds stieren Uit Nederland aangevoed. Van de eer ste kruisingsproducten mag een belang rijke verbetering verwacht worden. Prof. De Jong was zich ervan be wust. dat men bij de uitvoering van verbeteringsplannen op verschillende moeilijkheden zal stuiten. In de eerste plaats zullen de veehouders zelf door drongen moeten worden van de nood zakelijkheid van hun medewerking Dat is niet gemakkelijk, want in elk der drie groepen zullen zij door hun eigen mensen voorgelicht dienen te worden. Bovendien ontbreekt het hun aan voldoende kennis. Er wordt in Suriname nog weinig gedaan aan land- Dongedijk, 6-9 van Vancouver naar R'- dam Haarlem, 8-9 van A'dam naar Bremen Haulerwijk, R'dam—Montreal, pass. 8-9 Belle Isle Luna, 8-9 van A' dam naar Hamburg Mariekerk, 8-9 van A'dam naar Hamburg. Nieuw-Amster- dam, New York—R'dam, 9-9 van South- ampton naar Le Havre Notos, 8-9 van Barranquilla naar Carthagena Stad Breda, 8-9 van A'dam te Houston Ta- lisse, A'dam—Tandjong Priok, pass. 9-9 Kaap Finisterre naar Port Said Ter- nate. R'dam—Tandjong Priok, pass. 8-9 10 uur Aden naar Belawan Waal, 8-9 van Barcelona naar Tunis. Almdijk, R'dam—New York—Golf van Mexico, 9-9 van New York te Havana ver wacht Amsteldijk, 8-9 n.m. van R'dam le New York Argos, 9-9 van Limazol te Izmir Groote Kerk, 9-9 v.m. van Antwerpen te A'dam Helicon, 7-8 n.m. van Haiti te New York Mentor, A'dam West-Indie, pass. 8-9 n.m. Fayal Ni- gerstroom, A'damW.-Afrika, 8-9 n.m. v. Duala naar Lagos Oranje, A'dam— Tandjong Priok, pass. 8-9 Socotra naar Colombo Rossum, Immingham—Se- villa, alwaar 9-9 n.m. verwacht Sing- kep, Java—A'dam, 8-9 n.m. van Surabaja naar Aden Sliedrecht, 8-9 van Rio de Janeiro naar Santos Straat Makassar, 10-9 van Manilla te Hongkong verwacht Sumatra, 8-9 n.m. van Semarang naar Surabaja Woensdrecht, Ras Tanura— Bremen, 9-9 v.m. te Suez. Aldabi, Buenos Aires—R'dam, 9-9 te Santos Algenib, R'dam—Porto Alegre, 6-9 le Santos Alphard, Buenos Aires— R'dam, 8-9 van St Vincent naar Antwer pen Alwaki, Buenos Aires—New York, 9-9 te New York Amstelland, A'dam— Zuid-Amerika, 8-9 van St Vincent naar Rio Grande Axeldijk, 8-9 van Balti- more naar Mobile Bonaire, Georgetown —A'dam, 8-9 van Paramaribo naar Ply- mouth Breda, Valparaiso—A'dam, 9-9 te Willemstad Caltex Nederland (t), Sldon—R'dam, 9-9 te R'dam Esso Den Haag, 8-9 van R'dam naar Baytwon Esso Rotterdam, R'damAruba, 9-9 te Aruba verwacht Graveland, A'dam Porto Alegre, 8-9 van Bahia naar Santos Hersilia, Polnt a PitreA'dam, 8-9 van Le Havre naar Antwerpen Johan van Oldenbarnevelt, A'dam—Sydney, 8-9 950 mijl noordwest ten westen van Fremantle Maasdam, 8-9 van New York te R'dam Nieuw-Amsterdam, New York—R'dam, 8-9 te Southampton Phrontis, A'dam— Indonesië, pass. 8-9 Kreta Prins Wil lem II, Houston—Nederland, pass. 9-9 Key- west Ruys. Zuid-Amerika—Japan, 9-9 te Santos Stad Arnhem, 9-9 van Casa- blanca te Pernis Stentor, 9-9 van Tri- nldad te Paramaribo verwacht Tawali, New YorkJava, 9-9 te Alexandrie Tomori, Tandjong Priok—R'dam, 9-9 te Genua Westland, Buenos Aires—A'dam, pass. 8-9 Fernando Noronha bouwonderwijs In Nederland zijn wij daar al dertig h veertig jaren mee bezig en we plukken er de vruchten van. Primitieve distributie AANDACHT verdient ook, zo vertel de prof. De Jong ons, de aflevering van de melk. De distributie moet verbeterd worden. De melkconsumptie is zeer ge ring, mede tengevolge van de primi tieve distributie. Daar komt bij. dat er veel vervalsingen voorkomen. Er zijn gevallen van twintig tot dertig verbalen tegen één persoon in een jaar wegens vervalsing. Een geluk noemde prof. De Jong het, dat de melkprijs vrij goed is. Hij deelde ons voorts mee, dat hij ook een bau- xietbedrijf heeft bezocht, waaraan een eigen boerderij is verbonden met het oog op de voorzieningen van het per soneel. Men heeft daar al veel betere resultaten1 bereikt dan bij Paramaribo. De melkopbrengst is met 75 pCt. ver meerderd. al is het totaal nog niet veel. In Brits Guyana zag prof. De Jong kruisingen met zwart-bont vee. Daar door en mede door een betere voeding werd een hogere opbrengst bereikt van 100 pCt. Ten slotte bezocht professor De Jong Nickerie, waar de nieuwe inpolderings plannen en de plannen voor mechani sche rijstbouw zeer belangrijk zijn. Vol lof was hij voor de Prins Bernhardpol- der, de proefpolder. die zeer serieus is opgezet. Hij verwachtte daar goede mogelijkheden voor de landbouw en met name voor de rijstbouw. Gezien de betrekkelijk geringe be tekenis van de veeteelt in Suriname zijn de problemen er niet groot, maar wel moeilijk en waard om opgelost te worden, vond prof. De Jong. Na een strijd, die de gehele dag heeft gedt'/urd, moesten Zuidkoreaanse keur troepen zich Maandagavond over een afstand van 300 meter van de „Kapi- toolheuvel" in de centrale Koreaanse frontsector, terugtrekken, 's Morgens hadden de Zuidkoreanen deze strate gisch belangrijke heuvel veroverd, om hem weinig uren later weer te moeten prijsgeven. Een Chinese aanval op „bun kerheuvel" in de Westelijke sector werd door Amerikaanse mariniers afge slagen. Amerikaanse bommenwerpers hebben een aanval uitgevoerd op een Noordkoreaanse militaire academie, na bij de Jaloe. In Korea en Japan worden voor ge allieerde krijgsgevangenen bestemde pakjes, ter waarde van een millioen dollar opgehouden, omdat de Chine zen en Noord-Koreanen weigeren af levering door het Internationale Rode Kruis te aanvaarden. De communisten zeggen, dat de gevangenen onder ide ale omstandigheden leven De regering van India heeft een be drag van 320.000 luldendat door de vakverenigingen in rood-China was af gestaan voor de aankoop van voedsel, geweigerd in ontvangst te nemen. Het geld is op verzoek van de schenkers naar China teruggezonden. Het was de bedoeling, dat het zou worden verdeeld door een communis tische organsatie in Madras, hoewel het aanvankelijk was overgemaakt aan het Indiase Rode Kruis. De regering van In dia verbood het Rode Kruis echter, het geld aan de communisten over te dra gen. Daarop is van Chinese zijde terug, gave van het geld verzocht, waaraan is voldaan. Wanneer U zich onbehaaglijk voelt, hevige pijnen hebt, doet 'n enkel tabletje Chefarine „4" wonderen. Door de samenwerking van 4 beroem de geneesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier Uw werk te doen. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET 'n4tje doet wonderen! (Advertentie Ing Med.) De Amerikaanse hoge commissaris in Duitsland, Donelly, heeft Dinsdag, tij dens zijn eerste bezoek aan Berlijn sedert hij McCloy opvolgde, een „vriendschappelijk onderhoud" gehad met generaal Tsjoeikof, hoofd van de Sowjet-contrölecommissie in Duitsland. Hij heeft medegedeeld, dat hij van plan is veelvuldiger Berlijn te bezoe ken en 'openhartig met de Russen ge schilpunten te bespreken. In de loop van het onderhoud van Dinsdag heb ben beide partijen verschillende grie ven ter sprake gebracht. Aan Berlijnse grens Sowjetsoldaten, geassisteerd door Oostduitse „Volkspolizei" hebben gis teren tot driemaal toe een Amerikaanse patrouille, welke op weg was naar een Amerikaans controlepunt aan de Ber lijnse zijde van de grote autoweg naar West-Duitsland, tegengehouden. De weg naar deze post loopt ongeveer drie kwart kilometer door de Sowjet-zone. Via een omweg bereikte de patrouille tenslotte toch de contrólepost. In het begin van de avond werd de normale toestand weer hersteld. De Amerikaan se Hoge Commissaris in Duitsland heeft over één en ander bij de Sowjet-auto- rteiten geklaagd. De Deense Koninklijke familie woonde een filmvoorstelling bij, die het bezoek van de familie aan Groenland tot onderwerp had. Ko ningin lngrid begeeft zich met de prinsessen Margrethe, Benedikte en Anne-Marie naar het theater. De prinsessen ontvingen geschenken. Sebastiaan Snow, 'n jonge Engelse ont- dekkingsreiziger heeft verslaggevers ver teld dat hij de eerste blanke was, aan wie het was gegeven de 5.000 km. lan ge tocht van de bron van de Amazone tot aan de monding te maken. Tijdens het grootste deel van de reis leed hij aan dysentrie en malaria. Het avon tuur duurde tien maanden. Hij en zijn reisgenoot, John Brown, vertrokken met het doel de oorsprong van de rivier te vinden en inderdaad vonden zij bij Carro de Pasco een giet- scher waarin een meertje lag, dat vol gens hen de bron van de Amazone is. De ontdekkingsreizigers gingen uit een om gescheiden hun exploratie voort te zetten. Nadat Brown naar En geland was teruggekeerd begon Snow zijn reis naar de mond van de Amazone. Hij kwam op zijn weg bij een stam van koppensnellers in wier midden hij tien dagen verkeerde. Vervolgens bleef hij gedurende vijf maanden in het gezel schap van enkele Indianen, die een vlot voor hem maakten. Met voorloper van H-bom Deze herfst zullen op het proefter- rein van Eniwetok in het midden van de Stille Ocaan een aantal atomlsehe proeven worden gehouden. De proeven, die onder leiding van generaal-majoor Clarkson zullen wor den uitgevoerd, zullen slechts door officiële Amerikaanse waarnemers worden bijgewoond. Zij worden gehou den met het oog op „de ontwikkeling van nieuwe atomische wapens". Volgens berichten zou wellicht de èen of andere vorm van een voorloper der waterstofbom, die duizend maal krachtiger zou zijn dan de atoombom, worden beproefd. Twee der piloten omgekomen Dinsdag zijn boven Engeland vijf Meteor-straaljagers verongelukt, waar door twee vliegers om het leven zijn gekomen. De vlieger van het eerste verongelukte vliegtuig, dat bij Wey- mouth in zee stortte, kon door een pas serend tankschip worden opgepikt. Een tweede Meteor stortte neer bij Tangmere in Sussex. Het toestel sloeg op een afstand van slechts zeven meter van een kinderwagen, waarin een kind sliep, in de grond. De vlieger kwam om het leven. De vliegers van twee Meteors, die boven Cambridgeshire in botsing kwa men, wisten met hun valscherm behou den de begane grond te bereiken. Het vijfde toestel stortte neer bij Sut- ton1 Bank in Yorkshire. De vlieger kwam om. 49. „Mijn zaklantaarn", rieP Pllf weer. „Hè, gelukkig, ik heb hem al Waar is die „Kiekeboe' nu z° *auw gebleven? Snappen jullie daar iets van?" Maar Pim en Pam konde"^" op geen antwoord geven Ze 't°™en evenals Pim voor een raadsel. „Zou het dan tóch een geest zyn? vroeg Pam zachtjes, terwijl hij zijn beetje angstig aankeek. Hij was bang, dat ze hem zouden uitlachen. Maar Pim staarde nadenkend voor zich uit. „Ik moet je eerlijk zeggen, dat ik het niet snap", zei hu eindelijk. Maar Pom had iets anders om over te denken. „Ach jongens, ik heb van de schrik mijn zak met meel laten vallen. Nu kunnen we geen pannekoeken meer bakken!" riep h{j half huilend. „En ik had nog wel zo'n trek in pannekoeken'" „Stil eens", riep Pim, terwijl hij zjj'« zaklantaarn over de grond liet schijnen „Kijken jullie daar eens in het meel' Zie je dat?" Verbaasd volgden zün broertjes met hun ogen de lichtcirkel die over de grond danste. „Zie je dat?" riep Pim weer. „Voetstappen! Dat be- wijst dus, dat wij niet met een geest te doen hebben. Geesten laten geen voetstappen achter! Dat is zo zeker als wat! Wij hebben hier dus met iemand van vlees en bloed te doen en zowaar als mijn naam Pim is, zullen wij die Kiekeboe" ontmaskeren!" Maarschalk Juin, de opperbevelheb ber van de landstrijdkrachten in de middensector van Europa, heeft grote tevredenheid geuit over de hoge graad van begrip en samenwerking onder de troepen, die deelnamen aan de zojuist beëindigde, geallieerde oefening „Rose- bush'V Maarschalk Juin, alsmede een hoge Amerikaanse officier hebben ver klaard dat iedere gelijkenis van de oefening met een mogelijke toekom stige toestand, louter toevallig was Wel was de operatie een zeer realis tische voorstelling van wat de gealli eerden in Duitsland zouden kunnen doen, in geval van aggressie. Een dag tevoren had maarschalk Juin gezegd, dat er in geval van een aanval uit het Oosten altijd hoop be staat, dat de Rijn gehouden zal kun nen worden. De Sociaal-democratische party in West-Duitsland herinnert thans waarschuwend aan Schumachers woorden, dat een verdediging, „zover mógelijk naar het Oosten" vereist is. Dat men thans over een verdediging van de Rijn spreekt, aldus een commu niqué der partij, is één van de voor het volk schadelijke gevolgen van de door de Bondsregering ondertekende ver dragen. Maarschalk Juin heeft later verklaard, dat hij niet het type van „verdedigend bevelhebber" was, maar één die de eerste de beste gelegenheid tot het doen van een tegenaanval zou benutten. Zijn strategie was voor waarts gaan. Omdat de NAVO nu eenmaal nimmer de aanvaller mag zyn, moet het Westen zich voorbereiden op het opvangen van de schok van de aan val, alvorens tot een offensief over ta gaan. (Advertentie. Ing. Med.) In de Amerikaanse staat Maine, een van ouds republikeinse staat, zijn een republikeinse gouverneur, een republi keinse senator en drie republikeinse vertegenwoordigers naar het Huis van Afgevaardigden verkozen. De nieuwe gouverneur, Burton Cross, republikeins voorzitter van de Senaat van de staat, kreeg volgens een onofficiële telling 52 pCt. van het aantal stemmen. Zyn democratische tegenstander, James Oliver, 32 pCt. Twee partijloze candida ten kregen 15 pCt. van1 de stemmen. De republikeinse senator, Frederick G. Payne, kreeg volgens de nog niet officiële telling 59 pCt. Zijn democrati sche tegenstander kreeg 39 pCt. Een aantal stemmen ging naar een demo craat, die zich als partyloos candidaat had gesteld. Het personeel van de Chileense luchtvaartmaatschappy „Linea Aerea Nacional" is Dinsdag voor onbepaalde tyd in staking gegaan. Het vliegverkeer ligt stil. 52. DOOR PATRICIA WENTWORTH „Ja, zie je, de man was om half elf, een paar uur, nadat ik hem bedreigd had, een lyk. In die twee uur zijn zo wel Rietta als ik daar geweest.... en is hij vermoord. Bovendien heb ik Riet- ta's of juister mijn eigen regenjas, doorweekt van bloed, er weggenomen. Dat die jas feitelijk van mij was, maakt het geval nog waarschijnlijker: Rietta erft immers een half millioen en ik koel myn wraak! Je ziet, dat de kan sen zowat gelijk staan tussen moord uit geldzucht en als wraakneming". Hy lag nog altyd naast haar geknield, doch raakte haar niet meer aan. Ze be proefde niet, hem te naderen, maar zei ten slotte peinzend: „Je gelooft, dat Rietta het gedaan heeft...." Nu stond hij langzaam op en stond met saamgedrukte handen voor haar. „Ik geloof niets.. ik kan het niet. Ik kan alleen de feiten zien en daar mee rekening houden. Welnu, als je duizend mensen die feiten voorlegt, zul len op zijn minst negenhonderd negen en negentig zeggen, dat als Rietta hem niet gedood heeft, ik het moet gedaan hebben. Maar we zullen niet met dui zend mensen rekening behoeven te houden; een jury telt immers slechts twaalf personen. En er is alle kans, dat ze het samen eens zyn". Ofschoon ze zweeg, drukte haar hou ding protest tegen zijn woorden uit, en juist dat stilzwijgen vuurde hem aan in zyn wanhoopsuitingen. „Och. waar dient alles toe? Het gaat nu om ons en tussen ons beiden. Rietta of ik. Welnu, ik heb het niet ge daan.... en dus?" „Maar Carr, geloof je heus?" „Ik zei je al, dat ik het niet kon en ik kan het nög niet. Maar wat ik ook doe of probeer, het komt aldoor op het zelfde neer; Rietta of ik, ik of Rietta". „En als je nu eens niet probeert te denken, Carr?" „O, er zijn lange ogenblikken, waar in mijn gezond verstand zegt, dat zij het niet kan gedaan hebben". „Ik ben bly, dat je van je gezonde verstand spreekt". „Helaas", zei hij somber, „ik verkeer in een soort nachtmerrie en wat doe je met gezond verstand daartegen?" Elizabeth stond nu ook op en kwam naar hem toe. „Wel ik geloof dat wy *t ermee zul len winnen „Wij, zeg je?" „Ja, lieve jongen". Hy greep haar zo heftig by de arm, dat ze er later een kneusplek op vond. „Als ik maar zeker wist wat van Rietta te denken, zou ik die ellendige verklaring afleggen, om er een eind aan te maken". „Ik voor my hèb die zekerheid". „Waarom?" „Omdatplotseling hield ze, half lachend, half snikkend op en ging na een poosje verder: „O, Carr, wordt toch wakker! Je moet wel een vreseiyke droom hebben om te kunnen geloven, dat Rietta in staat zou zijn, iemand van achteren te besluipen en hem, met een pook op het hoofd te slaan, tüfctdt wakker, want het is te gek om van te praten". HOOFDSTUK XXXII. Juffrouw Silver liep de oprijlaan af. Het was heel aangenaam weer, natuur lijk wel koud, maar ze was warm ge kleed in haar mantel van goed sterk laken en met haar geriefelijk bont kraagje. Voor deze en andere haar ten deel gevallen zegeningen was ze dan ook oprecht dankbaar. Er was een tijd geweest, dat ze had gedacht, haar ge hele leven in andermans huizen als on dergeschikte te moeten dienen, zonder enig vooruitzicht op een verzorgde oude dag. Nu echter, dank zij haar tijdige verandering van beroep, genoot ze een benijdenswaardige onafhankelijkheid Ze bewoonde een comfortabele flat, had een haar toegewijde en zorgzame dienst bode en een levensverzekering, die haar voor de toekomst zekerheid bood Onder de bomen was het aardig don ker, ofschoon nog niet zó donker, dat ze gebruik moest maken van de uit stekende zaklantaarn, haar geschonken door haar vriend en bewonderaar Frank Abbot van Scotland Yard, kort geleden van brigadier tot inspecteur be vorderd. Het struikgewas was enigs zins uit zijn kracht gegroeid en juffrouw Silver dacht met weemoed aan de ver waarlozing, waaraan tegenwoordig, ook als gevolg van de zware belastingen heel wat landgoederen ten prooi zyn. Ja, er was in de loop der jaren veel veranderd en hoewel ze het waardeerde dat de goede dingen der aarde nu bil lijker verdeeld waren, betreurde ze evenzeer de verdwijning van veel moois en aantrekkeiyks. Even vóór de twee pilaren aan de in gang van de laan sloeg juffrouw Sil ver het smalle paadje naar 't Poortge bouw in en trok daar aan de bel. Ca- therine Welby deed open en vroeg zich met enige verbazing af, waaraan ze het bezoek der oude schoolvriendin van mevrouw Voycey te danken had. Met geen mogelijkheid kon ze zelfs maar raden, wat de bejaarde ex-gouvernante hier kwam doen en Catherine bereidde zich voor op een vervelend half uurtje, dat ze niet al te goed gehumeurd zou doorstaan. Intussen zou spoedig blyken, dat het nu komende gesprek niet bepaald ver velend kon heten. Maar voor het zóver was, had juffrouw Silver, toen ze de zitkamer werd binnengeleid, de omge ving en het interieur terdege opgeno men. De practijk had haar geleerd, hoe. zeer het milieu, waarin iemand leeft, dikwyls de sleutel kan vormen voor 't beoordelen van zyn karakter. De be zoekster sloeg een blik op de zyden gMdynen, de pasteltinten en de hoeda nigheid van het meubilair, waaronder zich enige stukken van waarde bevon den. Boven de schoorsteenmantel hing een ronde z.g. Hollandse spiegel met een rand van geslepen glas, een spiegel aie het beeld van de in het blauw ge klede Catherine blauw, dat treffend harmonieerde met de kleur van haar mooie, sprekende ogen op allerbe koorlykste manier weerkaatste Juffrouw Silver stak dadelyk reso- luut van wal. Nauwelijks had ze op de haar aangeboden stoel plaats genomen of ze opende het gesprek met de woor den: „U verwondert zich zeker over myn komst hier, mevrouw Welby?" „Och nee", zei Catherine luchtig, teen accent, dat slechts al te duideiyk haar ontstemming verried al druiste het antwoord niet tegen de goede vormen in. „Dat kan ik me indenken", hernam makend^ haar halsbonti« los- Catherine zweeg en gevoelde eens klaps, dat ze beter deed te gaan zitten' In haar dokerblauwe ogen lag een vra gende uitdrukking, terwyl ze dfwenk- brauwen een weinig optrok. Ze had vrijwel evengoed kunnen vragen: ,Wat komt u m s hemelsnaam hier doen'" schouwen61 "lncldent" als «eeindigd be- Haar geduld werd niet lans? nn proef gesteld. „Ik kom hier".verklaarde juffrouw SUver. „omdat juffrouw Mat! u i mbn beroepshalve te verlenen hulp heeft ingeroepen". (Wordt vervolgd) Maandag is de vierde jaarvergadering van het Verbond van de Europese Landbouw te Wiesbaden geopend. Aan de besprekingen wordt deelgenomen door ongeveer 800 gedelegeerden uit landen van Europa, het Nabye Oosten en Noord Afrika. Ook Nederland is op de conferentie vertegenwoordigd. De president der C.E.A. deelde in zijn ope ningsrede mede, dat tijdens de verga dering, die een week zal duren, getracht zal woren een gemeenschappelyke doc trine voor agrarische problemen uit te werken. Hij noemde het familiebedrijf de beste ondernemingsvorm voor de landbouw. Engeland zal in de nacht van 15 op 16 September de macht in Eritrea overdragen aan de nieuwe federale unie van Eritrea en Ethiopië. DONDERAG 11 SEPTEMBER HILVERSUM I. 402 m.: 7.00 AVRO. 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws. 8.10 en 8.45 Gram.» muziek. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. muziek. 9.30 De Groenteman. 9.35 Water standen. 9.40 Gram.muziek. 10.35 „Ik weet, ik weet, wat U niet weet". 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Metropoie-Orkest. 11.30 „Nederalnders in den vreemde", causerie. 11.45 Gram.muziek. 12.00 Twee piano's. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Exotische muziek. 12.50 Gram.muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen ol gra- mofoonmuziek. 13.20 Dansmuziek. 14.00 Cabaret. 14.30 Orgelconcert. 15.00 Voor de zieken. 16.00 „Van vier tot vijf". 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Gram.muziek. 17.43 Regeringsuit zending: Mevr. Clara Eggink: „Buiten landse schrijvers over Indonesië". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Discogram. 19-30 Orkestconcert. 20.00 Nieuws. 20.05 Resi dentie-Orkest, koor en solisten. (20.35— 20.50 Voordracht.) 22.10 „Baby", hoorspel. 22.40 Gram.muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactuallteiten. 23.30—24.00 Gramo- foonmuziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Morgengebed en Litur gische kalender. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Gram.muziek. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 1100 Voor de zieken. 11.45 Gram.muziek. 11-50 ..Als de ziele luistert", causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30—12-33 Land- en Tuinbouwmededelingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Gram.muziek. 13.33 Piano recital. 14.00 Promenade-Orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram.muziek. 15.30 Harp-ensemble. 18.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal ensemble. 17.00 Voor <J« ieugd. 17.30 Pianospel. 17.35 Gevarieerde muziek. 18.00 Gram.muziek. 18.15 Vocaal ensemble en solist. 18.40 „Op de stelling" 18.50 Gram.muziek. 19.00 Nieuws en weer- beiichten. 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19-2-5 Pianoduo. 19.40 Radiokrant. 20.00 Geva rieerde muziek. 20.30 Gram.muziek. 20.45 ,,Een blinde kon alles, behalve zien", eau» s*j'e- 21.15 Gram.muziek. (Pl.m. 21.30 ..Het Wespennest"). 21.55 Buitenlands overzicht 22.15 Orgelconcert. 22.45 AVond- overdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berich- ten. 23.15—24.00 Gram.muziek. geneesmiddel tegen huidaandoeningen Zuiver en Ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de «lekteklemen worden gedood en de huid geneeft (Advertentie, Ing. Med.)

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 10