Huurverhoging (met compensatie) wordt voorbereid Pim. Pain. Pom in lid nieuwe Imis (A eAckuetietiB-eeldje^i Vergelijking tussen 1952 en 1953 De Troonrede Ook definitieve regeling ouderdomsvoorziening De Rijksbegroting Botsing kostte aan twee motorrijders het leven Pronken met andermans veren M anus Oly weer voor Vijftig jaar kerkelijke zorg te Gronau „Hohe Messe" voor he» herstel van Oude Kerk te Amsterdam Herman Gorter herdach Toneelpremière in Den Haag Eerste kleurenfilm over de kathedraal van Chartres Al wat Uw huid Joop Bossen (NMC) is KNMV-kampioen in N. Holland Noord PATRICIA WENTWORTH Preston van de kook Jan Pronk werd derde te Valenciennes Wim van Est start in Grote Prijs der naties Drieentwintig renpaarden in vlammen omgekomen Het Radioprogramma (Vervolg van .aagina 1) f\E bereidheid bij het bedrijfsleven om tot nieuwe investeringen over te gaan is uiteraard in belangrijke mate afhankelijk van de verwachtingen om trent de afzet der producten. Daartoe zal handhaving en zo mogelijk verho ging van de koopkracht der bevolking van belang zyn. terwijl tevens de ex port zal zijn op te voeren. Dit geldt met name voor de uitvoer naar de Ver enigde Staten van Amerika en Canada, aangezien ook bij een overigens gunsti ge betalingsbalans het dollartekovt nog blijft bestaan. Een zo snel mogelijk tot standkomen van de wettelijke voor zieningen, genoemd in de Exoortnota, die in de afgelopen zittingsperiode aan de Staten-Generaal werd overgelegd, is daarom gewenst. De Regering zal, terwille van de toe neming van het handelsverkeer, krach tige steun verlenen aan pogingen om internationaal tot verlaging van invoer rechten te koihen. Waar nodig wordt de uitvoering van openbare, in het bijzonder ook cultuur technische werken versneld en de voor bereiding van nieuwe plannen wordt ter hand genomen. Voortzetting van een actief emigratie- beleid acht de Regering geboden. Het landbouwbeleid blijft gericht op een zo groot mogelijke bijdrage van de landbouw in de nationale productie, met inachtneming van de bestaansze kerheid voor de werkers in deze be drijfstak. In het bijzonder door een consequente voortzetting en uitbreiding van het vestigings- en crediet.beleid zal getracht worden de economische positie der mid- denstandsbedrijven zoveel mogelijk te verstevigen. (\T het gebied van de woningbouw zal gestreefd worden naar de bouw van tenminste 55.000 woningen. Een passende verhoging van de huren zal aanhangig worden gemaakt met compensatie van kosten voor die groe pen huurders, ten aanzien van welke dit mogelijk en nodig is. Om de krotopruiming dienstbaar te maken aan bestrijding van werkloos heid, wanneer in komende jaren de bouwbedrijvigheid zou teruglopen. zal de voorbereiding van saneringsplannen worden ter hand genomen. Het zal naar het oordeel van de Re gering ook tijdens het komende begro tingsjaar geboden zijn een deel van de lopende inkomsten van het Rijk aan te wenden voor het dekken van kapi taalsuitgaven. Het is twijfelachtig of zonder deze financieringswijze de mid delen voor de woningbouw en voor werken, noodzakelijk ook terwille van de werkgelegenheid, in voldoende mate zouden kunnen worden verkregen, ter wijl het tevens aanbeveling verdient, de nog steeds hoge staatsschuld zo be perkt mogelijk te houden. In verband met de zware lasten, die op de bevolking drukken, zal bij IN ons openingsartikel over de millioe- nennota gaven wij reeds aan, dat het herziene begrotingsbeeld van 1952 be langrijk ongustiger is dan de begroting voor dit jaar, zoals die oorspronkelijk is vastgesteld. Het tekort over 1953 van 492 milliocn is 119 millioen minder dan de herziene begroting 1952. Bij deze vergelijking moeten wt) niet uit het oog verliezen, dat in het herziene begrotingsbeeld 1952 ver schillende posten voorkomen voor doeleinden, waarvoor op de ontwerp MINISTER V. D. KIEFT .Lieftincks erfgenaam.... begroting 1953 geen gelden behoef den te worden uitgetrokken. Houdt men hiermee rekening, dan komen de cijfers voor 1953 in een minder gunstig licht te staan. Voor een deei is dit een gevolg van maatregelen, welke moesten worden genomen in het belang van de werkgelegenheid, doch ook bij verschillende normale factoren van de Rijksactiviteit valt in 1953 een aanzienlijke stijging van het uitgave-niveau te constateren. In het bijzonder moeten hier worden ge noemd het onderwijs In zijn verschil lende geledingen en verschillende uit gaven In de sociale sector. Voorts was het noodzakelijk voor kapitaalsver strekking aan de Posterijen, Telegra fie en Telefonie en aan de Saatsrnij- nen belangrijk hogere bedragen uit te trekken. Deze ontwikkeling baart grote zorg, omdat men aan deze ho gere uitgaven enerzijds niet kan ont komen, en van de andere kant moet worden gevreesd, dat 'M voor dek king van een en ander benodigde middelen van onze nationale economie zeer zware offers zullen vragen. de uitgaven grote soberheid zijn te be trachten. Naast de toenemende krachtsinspan ning voor de verdediging en op mate rieel gebied komt de noodzaak tot be houd en versteviging van de geestelijke waaiden van ons volk sterk naar vo ren. Voorzieningen, die hieraan dien stig kunnen zijn, zijn in de afgelopen jaren -voorbereid en, wat betreft de vernieuwing van het onderwijs, ten dele Teeds in de vorm van wetsont werpen aan de Staten-Generaal voor gelegd. Het ligt in het voornemen de verdere uitwerking hiervan ook in de komende Regeringsperiode met voort varendheid ter hand te nemen. Voortgang zal worden gemaakt met het treffen van maatregelen, opdat de Nederlandse bevolking zoveel mogelijk aan de verschillende vormen van on derwijs, kunsten en wetenschappen deel kan hebben. ANDERZOCHT zal worden of voor leerlingen van de lagere school wellicht voor alle leerplichtige leer lingen het schoolgeld ware af tc schaffen dan wel de regeling ware te vereenvoudigen. Tevens zal worden overwogen of meer belastingfaciliteiten nodig zijn voor kinderen, die in oplei ding zijn, of ter tegemoetkoming in de kosten van eigen studie. Verruiming van studietoelagen zal worden bevor derd. Aan de bemoeiingen van de overheid op het terrein van de vrije jeugdvor- ming zal een wettelijke basis zijn te geven. Een wetsontwerp tot regeling van de omroep en een ontwerp van wet tot heffing van kijkgeld hoopt de Regering in dit zittingsjaar aan te bieden. Ook overigens wacht op het gebied van de wetgeving Regering en Staten- Generaal een omvangrijke taak. Naast reeds genoemde wetsontwerpen zijn o.a. aanhangig een ontwerp inzake de om zetbelasting, dat heffing daarvan bij de detaillist wil beëindigen, een ont werp op de vervreemding van land bouwgronden om het ontstaan van on rendabele bedrijven te voorkomen, be nevens voorstellen betreffende herzie ning van het burgerlijk procesrecht en van de cassatieprocedure. Nadere voorstellen aangaande het burgerlijk procesrecht worden voorbe reid. In verband met de voorgenomen her ziening van het Burgerlijk Wetboek zullen in de vorm van vraagpunten een aantal principiële kwesties aan de Tweede Kamer ter behandeling worden voorgelegd. Gestreefd wordt naar een spoedige indiening van wetsontwerpen betreffen de een algemene regeling van de admi nistratieve rechtspraak. Een Staatscommissie zal een onder zoek instellen nopens in ons kiesstelsel aan te brengen wijzigingen. Voorts zal mede in verband met het vraagstuk van de samenvoeging van gemeenten de meest gewenste bestuursvorm voor de grote gemeenten in onderzoek wor den genomen. Een herziening der pensioen wetgeving is in voorbereiding. Een definitieve regeling van de ouderdomsvoorziening, ook voor zelf standigen, op de grondslag van de sociale verzekeringsgedachte zal wor den voorbereid, zodra het advies van de Sociaal-Economische Raad is ont vangen. Op dezelfde grondslag zal een definitieve regeling van de kinder bijslag voor zelfstandigen worden be vorderd. Vereenvoudiging van de admi nistratie van de sociale verzekering en de belastingen wordt voorbereid. De regeling van het ziekenfondswezen en de organisatie der gezondheidszorg zullen zijn te herzien. Op het gebied van de landbouw zijn o.a. voorbereid een Landbouwarbeids- wet, een Landbouwwet ter vervan ging van de zogenaamde crisiswetgeving welke aangepast zal ziin aan de wet geving inzake de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, en een herziening van de Pachtwet. Een krachtige doorvoering van de be drijfsorganisatie zal worden bevorderd, opdat deze binnen een redelijke termijn over de gehele linie van het bedrijfs leven wordt verwerkelijkt. Tevens zal bijzondere aandacht worden geschonken aan het vraagstuk van de „bezitsvor ming". Op de viersproilg te Kloosterhaai zijn Zondagavond om zes uur een mo tor en een auto met elkaar in botsing gekomen. De duo-passagier van de motor, de 25-jarige J. M. uit Beerzer- veld, werd op slag gedood. Het slacht offer was pas gehuwd. De bestuurder vam de motor, de 23-jarige heer H. J. T. uit Kloosterhaar werd in zorgwek kende toestand öpgenomen in het a,- gemeen ziekenhuis te Almelo, waar hij in de loop van de nacht is overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. De autobestuurder, de 29-jarige heer H. P. uit De Krim be kwam geen letsel. De Apeldoornse chef-kok H. H., die een week geleden met f 26.000 van een uitgeversmaatschappij te Haarlem ver dween, heeft niet veel plezier van zijn geld gehad. Hij had voor f 22.000 een Ford Mercury gekocht, waarmee hij echter niet durfde rijden. Daarom stal de hij de wagen in een garage te Arn hem, waar de politie het voertuig thans in beslag heeft genomen. H. is nog steeds niet gevonden. Manus Oly zal Donderdag in tweede instantie voor het Gerechtshof te Arn hem terechtstaan. Hij is indertijd door de rechtbank te Zuhfen tot vier jaar gevangenisstraf, gevolgd door ter be schikkingstelling van de regering ver oordeeld, zulks wegens diefstal met braak. Het Hof vond het na de behan deling van het hoger beroep gewenst, dat er a'snog een onderzoek naar de persoon van de verdachte werd inge steld. In Gronau is dezer dagen het feit her dacht dat vijftig jaar geleden in deze grensplaats een begin is gemaakt met geestelijke arbeid onder de Nederlands Hervormde Nederlanders, die hier een werkkring in de industrie hadden ge zocht. De immigranten dreigden alle banden met de kerk te verliezen. Daarom heeft toen de classis Deventer van de Ned. Herv. Kerk in een der kerkgebouwen in de stad geregeld godsdienstoefeningen belegd. Aanvankelijk gingen hierin twee godsdienstonderwijzers voor, later na men predikanten uit de grensgemeen ten het werk over. Drie jaar geleden is het werk uitgebreid naar Nordhorn. Hier wonen 700 Nederlanders, in Gro nau ziin het er 1500. Geref. Kerken. Beroepen te Capelle aan de IJsel: R- van Reenen, candidaat te Soestdijk. Be roepen te Pernis: J. H. de Boer te Nij- verdal. Aangenomen naar Leiderdorp: H Sweepe te Hardenberg. Aangenomen naar Avereest: P. R. Everaars te Lunte- ren. Bedankt voor Zaamslag: R. A. Hoogkamp te Holten. Chr. Geref. kerken. Beroepen te Zaamslag: H. van Leeu wen te Delft. Bedankt voor Haarlem Centrum: W. Heerma te Groningen. Vrije Evangelische gemeenten. Aangenomen het beroep voor het zendingswerk op Samosir (in samen werking met de Batak-kerk): J. Ypma te Apeldoorn. STEEDS groter wordt de kring van problemen, die U ter beoordeling worden voorgelegd. Niet alleen bin nenslands, maar ook internationaal vra gen voortdurend meer onderwerpen de aandacht van de Regering en Volksver tegenwoordiging. Temidden van de da gelijkse zorgen en ingewikkelde proble matiek wordt het steeds moeilijker het geheel te blijven overzien. Nog moeilijker is het tegenover de vraagstukken van deze tijd de nodige afstand te bewaren en aandacht te schenken aan verdieping van eigen in zicht Moge God wijsheid schenken en Gij ais goede vertegenwoordigers des volks in het komende zittingsjaar tot zegen van het Koninkrijk en voor zover het in ons vermogen ligt van de wereld werkzaam zijn. Onder deze bede verklaar ik de zit ting van de Staten-Generaal voor ge opend. 16 September 1952. Ter beneficie van de restauratie van de Oude Kerk te Amsterdam zal de Bachverenifing te Naaiden, onder lei ding van dr. Ar.ton van der Horst, op 1 October m het Concertgebouw een uitvoering geven van de Hohe Me:se van J. S. Bach. Medewerking verlenen Dora van Doorn-Lindeman, sopraan. Annie Hermes, alt. John van Kesteren. tenor, Carel Willink en Daved Holle- stelle, bas, Albert de Klerk, orgel en het Concertgebouworkest. In Krasnapolsky te Amsterdam heb ben gisteravond driehonderd belangstel lenden, onder wie minister-president W. Drees en zijn echtgenote, een herden king bijgewoond ter gelegenheid van de 25ste sterfdag van Herman Gorter, de socialistische dichter en schrijver. Als voorzitter van de organisatiecom missie opende Sam de Wolff de avond. Achter de groene tafel hadden voorts plaats genomen: Jan van Zutphen Lies- beth Sanders, die tijdens de avond en kele malen declameerde uit Gorters' werk, prof dr Garmt Stuiveling en Frit.s Kief. Aan de vleugel zorgde Cor Le- maire voor de muzikale omlijsting. Bij de opening van de Haagse Kunst- maand, welke is gewijd aan „Schoon heid en scherts", zal op 27 September in de Kon. Schouwburg een nieuw stuk van de schrijver Ary den Hertog wor den opgevoerd. Het heet Circus Europa en draagt de ondertitel „fantasie rond om een dierbaar bezit". Cees Labeur regisseert deze opvoering van de Haag se Comedie en speelt tevens een hoofd rol. Op het ogenblik legt Jacoues Bertier de laatste hand aan een kleurenfilm over de kathedraal van Chartres. De film brengt niet alleen de architectuur van deze kerk in beeld, maar ook de beroemde gebrandschilderde ramen in tientallen gevallen voor haar genezing, zuiverheid, gezondheid, en verbetering nodig heeft, is... (Advertentie. Ing. Med.) OPLOSSING KRUISWOORD PUZZLE Horizontaal: 1 loper; 5 abeel; 10 pel; 11 als; 13 el; 15 tip; 17 mas; 18 ra; 19 ter; 21 molen; 23 rif; 24 rook; 26 sen; 27 kolf; 28 bad; 30 bas; 31 matroos; 33 net; 34 sta; 37 neer; 39 moe; 41 Eire; 43 enk; 44 massa; 46 rak; 48 dik; 49 pan; 51 te; 52 pre; 53 ren; 55 Maarn; 56 odeur. Verticaal: 2 op; 3 pet; 4 Elim; 6 baan; 7 els; 8 es; 9 tetra; 12 Jaffa; 14 Leo; 16 pos; 17 men; 18 ril; 20 rob; 22 le proos; 23 ros: 25 kamer: 27 kaste; 29 dat; 30 bos; 32 Aneta; 33 nek; 35 air; 36 beker; 38 ent; 39 mak; 40 esp; 42 rat; 44 mier; 45 aard; 48 dra; 50 nee; 52 pa; 54 nu. ANTWOORDEN HERSENGYMNASTIEK 1. Ook wel bandjir; plotseling opko- mènde watervloed tengevolge van zware regens. 2. Boeren in Kennemerland, die in 1491 in opstand kwamen tegen de maatregelen van Maximiliaan. 3. Meteorologisch station. 4. f 2.626.589,91. 5. Diemerbrug en Muiderberg. 6. Iemand, die bezeten is door de liefde voor boeken. 7. Door twee pennen of potloden boven elkaar in de hand te nemen met de punten op papier. 8. In 1628. v 9. Wight, Anglesey, Man, Valentia, de Scilly-, Shetland- en Normandische eilanden. 10. Oudorp op de Veluwe. 54. Met angstige bhkken' was tegelijk bewondering te na keken Pom en Pam hun broertj terwijl deze zich voorzichtig naar beneden liet zakken. Alles gin» prachtig totdat Pim aan bet tweecL laken hing. Blijkbaar hadden Pomi en Pam in hun haast de laken® "}etwant vig genoeg aan elkaar geknoop plotseling draaide de knoop, die de twee lakens aan elkaar veFb°bd' f elkaar en Pim tuimelde met eenPlot op de grond, aeedóór de grond. Tot hun ontzetting zagen Pom.en Pi hun broertje door de aarde heenvai fen de diepte in! Ook Pim begreep er niets van. Terwijl hi) krampachtig De laatste wedstrijd om het kampi oenschap van het district Noord-Hol land Noord van de KNMV, georgani seerd door de Motorclub „Kennemer land" uit Beverwijk, heeft de beslis sing gebracht ten gunste van de Nieu we Niedorper Joop Bossen. Het resultaat van de rit was in de zware klasse: 1. en 2. N. J. Turken burg, Hillegom en J. Jansen, Oudkar spel 8 p., 3. J. Bossen, N. Niedorp 9 p„ 4. C. Veenus, Assendelft 14 p., 5. H. v. Gulik, Santpoort 17 p., 6. en 7. P. Boe- re, Lutjewinkel en A. Bonarius, Vel- sen 18 p., 8. T. Crock, Beverwijk 20 p., 9. A. Smit, Lutjewinkel 22 p., 10. T. Broekhuizen, Velsen 23 p., 11. Jb. Blok ker, N. Niedorp 27 p., 12. M. Dekker, N. Niedorp 13 p. In de lichte klasse zegevierde Cees Smak uit Winkel met 10 p., 2. P. Kui per, Heerhugowaard 11 p., 3. J. v. Her werden, N. Niedorp. De eindstand in de zware klasse werd als volgt: 1. en kampioen J. Bos sen 41 p„ 2. M. Dekker, N. Niedorp 34 p., 3a C. W. Veenus, Assendelft 25 p., 4. A. Plevier, Oterleek 19 p., 5. K. Bleeker, Assendelft 15 p„ 6. C. Bood, Bergen 15 p., 7. J. Stammes, N. Nie dorp 14 p., 8. C. Schot, Alkmaar 12 p„ 9 A. Moesbergen, Den Helder 10 p., 10. J. Stammes, N. Niedorp 9 p. En de lichte klasse: 1. en kampioen P. Kuiper, Heerhugowaard 36 p., 2. J. van Herwerden, N. Niedorp 31 p., 3. C. Smak, Winkel 27 p„ 4. P. Waiboer, An na Paulowna 17 p., 5. L. Bood, Wierin- gen 17 p., 6. Plevier, Schermerhorn 11 p., 7. C. Drijver, Texel 10 p., 8. P. de Groot, Oterleek 9 p., 9. J. Leeuwerik, Alkmaar 9 p. en 10. J. Kater, Den Hel der 9 p. ADVERTENTIE 't Begon met een scheut of steek Kruschen Salts bracht de bevrijding. Maar anders... Er zijn talloze gevallen ook onder Uw bekenden waar de wereldberoemde Kruschenkuur op korte termijn verlos sing bracht van die slopende rheuma- tische pijnen. De aansporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen kan ook bij U dat wonder te weeg brengen. Begin daarom vandaag nog de heilzame Kruschenkuur. Dan smoort ge Uw rheumatiek in de kiem, m plaats van te komen van kwaad tot erger. (Advertentie, Ing. Med.) 57) DOOR „O, ja, altijd. Dit is niet iets om te overdenken of te beredeneren; het zit me in het bloed, In mijn hart, overal" Opnieuw hem dicht naderend, sprak ze kalm: „Maar Carr heeft die zeker heid niet". „Wat blief je?" „O, het is niet zijn schuld. Hij wil wel zekerheid, ja hij snakt ernaar". „Carr is een jonge gek". Rietta schudde het hoofd. „Hij probeert zekerheid te krijgen, dat heb ik zelf gezien, maar dan gaat hij weer twijfelen, veronderstellen en ofschoon hij niets zegt, weet ik wat hij denkt, wat hij vreest. Als het bij jou ook zo was, zou ik het niet kunnen dragen". „Met mij zou dat nooit zo künnen zijndat durf ik je beloven". „O, het is Carr's schuld niet. Mis schien had ik hetzelfde van hem ge dacht, als niet zo duidelijk was geble ken, dat hij mij voor de schuldige hield. Hij vroeg me immers, waarom ik James vermoord had en liet me de regenjas uitwassen. Ik vrees, dat ik dit heel slecht heb gedaan". „Je had het helemaal niet moeten doen". „Dat weet ik, maar ik weet niet, of ik het niet opnieuw zou doen. Alles was zo vreselijk, zo plotseling.ik was bang om Carr en hij om mij. Ja. ik had wijzer moeten zijn, maar op dat ogenblik ieek het, alsof we niets beters doen konden. Nu daarentegen zal elke iury eruit onmaken, dat ik de moord heb gepleegd". „Praat niet over een jury.... zover zal het niet komen. We zullen wel uit vinden wie de moordenaar was. Ga, als je in zak en as zit, eens naar juffrouw Silver; zij zal je wel moed inspre ken". i „O, ,ik mag haar graag. Ik weet niet, hoe het komt, dat ze je imponeert, maar ze doet het. Soms krijg je het gevoel, weer op school te zitten en dan, alsof je in een sprookje een oude vrouw ontmoet, die een goede fee blijkt te zijn". March lachte luid. „Nu, ik vraag me af, wat juffrouw Silver wel zou zeggen als je haar dat vertelde! Misschien zou ze toegevend glimlachen, maar het is ook mogelijk, dat ze je zou berispen wegens overdreven praat! Ja, ze is bijna een wonder. Ik heb me laten ver tellen, dat die brutale Frank Abbott haar, Mandie, de Mascotta (ge.lukbren- ster) noemt. Niet in haar gezicht na tuurlijk, maar hij beweert, dat als zij zich met een zaak bemoeit de politie steeds met roem overdekt /ordt!" „En is dat zo?" „Ongeveer wel. Ze bezit een buiten gewoon goede neus of neen, het is veel meer; ze doorgrondt de mensen. Ze ziet recht door hun pogingen om iets ver borgen tq houden, om de schijn te be waren heen en velt daarnaar haar oor deel. Ik kan me nog herinneren, hoe we ons als kinderen voelden, wanneer we iets gedaan hadden, dat zij niet goedkeurde. Zelfs Isabel, die vrij goed kon liegen, gaf het doorgaans op en barstte in tranen uit". „Dat kan ik me van Isabel niet best voorstellen". „Neenze was nogal „taai", zou je zo zeggen. Maar ik heb het van haar gezien. Wat mezelf betreft, ik had al tijd het gevoel, dat het toch niet lukte, juffrouw Silver wat op de mouw te spelden en dus probeerde ik het maar niet. En ik kom er rond voor uit, dat ze nog vrijwel dezelfde indruk op me maakt". „Ja", gaf Rietta. wat flauwtjes lachend, toe, „ja, zo is ze. Toen ik met haar sprak, besefte ik al gauw, dat ze alles wat ik zou trachten te verbergen, toch wel zou ontdekken. En dus ver telde ik haar dingen, die ik nooit had willen zeggen. Maar nu moet ik gaan, Randal, anders zullen ze denken, dat er wat met mij gebeurd is". Ze namen afscheid n gingen ieder huns weegs. HOOFDSTUK XXXV De Vrijdag liep ten einde, maar voor hij geheel tot het verleden behoorde, werd Randal March aan de telefoon geroepen. Hij meende even, dat het zijn geliefde Rietta zou zijn, maar be greep, dat hij zich illusies maakte en via de draad klonk het school-Frans van juffrouw Silver hem in de oren. „Het spijt me, je te moeten lastig vallen, maar ik zou graag zien, dat je morgen zo vroeg als maar mogelijk is hier kwam. Ik heb twee gesprekken gehad, waarvan ik je de inhoud zou willen vertellen". Dat was alles, zonder groet of „tot ziens". Toen hij de hoorn ophing, floot March zachtjes voor zich heen. Hij kende juffrouw Silver. Als zij de ge wone beleefdheidsfrasen achterwege liet, moest er wel iets ernstigs aan de hand zijn. Bij zichzelf stelde hij vast, dat hij om half tien zijn opwachting zou maken. Juffrouw Silver had er allicht wel rekening mee gehouden, dat men in Melling de auto van de hoofdcommissaris voor het hok van mevrouw Voycey zou zien stoppen, maar dit bezwaar in de gegeven om standigheden niet van belang geacht March maakte zijn schrijfwerk af en ging naar bed, waar hij als gewoonlijk in een droomloze slaap verzonk. Anderen waren minder gelukkig en onder hen bevond zich Rietta Cray die de slaap maar niet kon vatten. Nu de eerste opwinding was bedaard en de gloed der hoop langzaam uitdoofde, nvtl u gezond verstand haar overwegen,hoezeer ze Randal's loop baan, ja zijn gehele toekomst zou be nadelen door met hem te trouwen Een korte poos had ze het geluk bin nen haar bereik geacht; nu echter zag verdwijnen"'16^ "U haar gezi<*tsveld Carr Robertson sliep wèl maar hart een vreselijke droom Op een donkere ♦Pin l,,latg f-en dode man aan zijn v« w, Pl0tseling raakte een koude hand hy wakker? het zweet werd kind, haar Cyrii. Hij was koud, honge- ng en ziek, maar ze kon niet bij hem komen. Ze gilde zo ellendig, dat Mav- iT ™akker werd en een kaars aan stak. Opnieuw schreeuwde ze het uit draa.de zich om en verviel weer in die boze droom. Haar man bleef rechten zich "ki? endh '?randende kaars. voelde zich kil en huiverig en vroeg zich af wat hun allen te wachten sténd M lme We]by was wakker. Even als Mayhew zat ze op in bed maar zii had maatregelen tegen de koude nomen Er brandde een klein electriseh kacheltje, het venster was gesloten en ze droeg een keurig gebreid iakie v™ dezelfde kleur als de lichtblauweklfa sens. Nu de make kus" ontbrak, zag ze bleek en haar^bfonde haren gingen onder een kant™ m„?d •schuil. Rechten zitteM las ^aTéin stuk door, bladzijde na hladzlirte hoofdstuk na hoofdstuk Zii hleef er mee doorgaan, maar als men haar gevraagd had wAt ze eigenlijk las zou het haar misschien moeilijk zijn géval len, het juiste antwoord te geven. (Wordt vervolgd) in de ene hand zijn zaklantaarn vast hield en in de andere had het laken kwam hjj met een bons op de grond terecht, viel er tot zijn grote verba zing dwars door heen en kwam pas tot stilstand op de bodem van één or ander onderaards gewelf. Tenminste zo leek het hem toe, terwijl hg zijn zaklantaarn om zich heen liet schij nen. Gelukkig was het ding niet ge- broken. „Ik ben mijn doel voorb(jge. schoten", dacht hij bg zichzelf, terwjji hij nogmaals met zyn zaklantaarn om zich heen scheen. „Maar gelukkig, in heb niets gebroken, dus allereerst moet ik proberen, hier weer uit te komen. Maar hoe?" Preston North End is door de neder laag tegen New Castle United even van de kook geraakt. Deze ploeg, die Zaterdag zijn eerste nederlaag moest incasseren, kon het gisteren in de wedstrijd welke voor de eerste divisie van de Engelse league werd gespeeld, tegen Stoke City niet verder dan een 0—0 gelijk spel brengen. De andere uitslagen luiden: Aston Villa—Wolver- hampton Wanöerers 01; Blackpool— Chelsea 3—1; Toltenham Hötspurs— Liverpool 31. Gisteravond heeft de Belg Ver- schueren een stayerswedstrijd over 100 km om de grote prijs van de Jaar- merkt te Valenciennes gewonnen. Zyn tyd was 1 uur en 27 min. Tweede werd de Zwitser Diggelmann en derde onze landgenoot Jan Pronk. De Italiaan Marüno eindigde op de vierde plaats. Zondag 21 September komen te Pa- lijs 25 renners aan de start voor de grote prijs der Naties, een wedstrijd tegen het uurwerk. Onze landgenoot Wim van Est start daar onder meer tegen de Belgen Blomme. Impanis, De- cock en Ockers. de Italianen Astma, Carrea en Petrucci en de Fransen Berton, Bobet, ièupont en Gauthier. Op de beroemde renbaan van Bel- mond Park in de omgeving van New York heeft een hevige brand een stal verwoest, met het noodlottige gevolg dat 23 paarden zijn omgekomen. De stal bevatte veertig paarden en werd in een kwartier in de as gelegd. Hoe wel de juiste cijfers nog ontbreken, schat men dat het verlies voor de eige naars in de honderdduizenden dollars zal lopen. JEAN SNEYERS WON VAN FERRACIN Te Brussel won de Belg Jean Snevers in een gevecht over tien ronden op pun ten van de Europese kampioen in het bantamgewicht Guido Ferracin (ItJ- Er stond geen titel op het,spel. WOENSDAG 17 SErTEMBER HILVERSUM I. 402 m.: 7.00 VARA, !0.00 VPRO, 10.20 VARA. 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gram.muziek. 7.30 Idem. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram.muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.muziek. (9.359.40 Waterstanden.) 10.00 School radio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. muziek. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land-en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram.muziek. 12.55 Ka lender. 13.00 Nieuws. 13.15 Accordeon- muziek. 13.45 Gram.muziek. 14.00 Ge sproken portret. 14.15 Gram.muizek. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Pianorecital. 15.30 Voor de zieken. 16.03 'Voor de jeugd. I?-13 Gram.muziek. 17.30 Lichte muziek, l?30 Regeringsuitzending: M. Gobee: .,2)ver" venr tussen Tjiliwung en TJitarum". 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 Actualitei ten. 18.30 R V.U.: Dr. C. van Peursen: „De mens- en zijn filosofie" 19.00 Discus sie over „Het recht op arbeid en de plicht tot arbeid". 19.20 Gram.muziek. '9.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Lichte mu ziek. 20.45 „Moord op de tweede etagei hoorspel. 22.25 Israëlische muziek. 22.45 .Zijn wilde dieren werkelijk zo gevaar lijk?", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Or gelspel. 23.30—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSCUM n, 298 m.: 7.00-2(00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8 00 Nieuws en weerberich ten. 8.18 Gram.muziek. 8.45 Idem. 0- Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9-35 Gram.muziek. 10 05 Idem. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Omroepo. kest. 11.40 Gra- mofoonmuziek. 12.00 Vioolrecital. Land- en Tuinbouwmededelingen. Gevarieerde muziek. 12 59 Klokgelui- 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interker kelijk Thuisfront. 13.20 Mandoline-muzlo* 13.50 Gram.muziek. 14.45 Voor de meis jes. 15.00 Kamerorkest. 15.45 Gramofoon muziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Or gelspel. 17 50 Militaire reportage. 1® Gram.muziek. 18.15 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven' 18.30 Gevarieerde muziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Gram.muziek- 19.15 Boekbespreking. 1930 Gram.muziek- W.40 Radiokrant. 20.00 Evangelisatie* avond. 21.00 Viool, claveclmbel en cello- f0 „Zoeklicht op Zuid Amerika". ca"' serie. 21.50 Opera-concert. 22.45 Avond everdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-he* fechten. 23.15—24.00 Gramofoonmuzi•l,•

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 4