PRINSJESDAG: Een dag van grote staatkundige betekenis Geallieerde vlootoefeningen zijn in volle gang Blauwe vloot onder de Noorse kust Kapitein Friesema (na zeven jaar) a|s logsbruidegom naar de V.S. oori „Critique" na einc van „Main Brace Een zinvol en kleurrijk schouwspel Verleden en heden Mr Sassen voorzitter van Christ. Democr. fractie Ook brandstofhandelaars steunen kankerbestrijding Fokker ontwerpt twee nieuwe vliegtuigen Vliegtuig bracht uitkomst De landarbeidersionen worden verhoogd D Nieuwe protestantse kerk op Ambon Tweede crematorium in gemeente Rheden De Gazellefabriek te Dieren bestaat zestig jaar Nederlandse jagers op bezoek in Zweden KoJit HtiteJd Strijd tussen schippers en suikerfabrikanten vanVuiteSls^zfkSt ministeiie Monument voor Paul Krugcr te Utrecht De bonte trein opwindend? Grote partij sigaretten en c°gnac in beslag genome" DINSDAG 16 SEPTEMBER 1053 (Van onze parlementaire redacteur) „CINDS een aantal jatten reeds pleegt men in woord en geschrift de derde Dinsdag van September aan te duiden als „Prinsjesdag". Aan te nemen valt, dat men hier te maken heeft met een opzettelijke aanknoping bij een term, eertijds gebezigd voor een gans andere gebeurtenis. In de oude republiek placht men de op 8 Maart feestelijk gevierde verjaardag van de Frins-Staühou- der, bepaaldelijk die van Willem V, welks viering in de patriottentijd een demonstratie van Oranjegezindheid was, Prinsjesdag te noemen". Aldus dr. E. van Raaltc in zijn onlangs verschenen studie over De geschiedenis van de opening der Staten-Gcncraal van 1814 tot 1952. De bedoelde aanknoping zou hebben plaatsgevonden, doordat op de dag van de plechtige opening der Staten- Generaal in ruime mate verknochtheid aan ons Vorstenhuis tezamen met huldebetoon aan het' staatshoofd tot uiting komt. MOG tal van andere wetenswaardig' heden en kostelijke bijzonderheden kan men in dit door de Haagse uitge verij Martinus Nijhoff keurig uitgegeven en rijk geïllustreerde boekje vinden Wetenswaardigheden en bijzonderhe den, deels betrekking hebbend op de grote staatkundige betekenis van de opening der Staten-Generaal, deels ook op het deze plechtigheid omgevende ceremonieel. Terecht wijst de schrijver er op, dat, hoewel het ceremonieel on getwijfeld voor velen het aantrekke lijkstè onderdeel van Prinsjesdag vormt, het zijn bestaansgrond heeft in over wegingen van verhevener aard dan alleen in het streven om met een kleur rijk spel de burgerij te pakken. „Er ligt ook geschiedkundig bezien, aan ten grondslag de wil om. met behulp van het ceremonieel, dat juist daardoor heel wat meer is dan een uiterlijk vertoon de wezenlijke betekenis van de opening op de voorgrond te plaatsen. Deze is, dat Koning en Volksvertegenwoordiging dan bijeen zijn, en dat bij deze gele genheid de Koning, onder verantwoor delijkheid van de Ministers, die teza men met hem de regering vormen, met een rede de Troonrede het nieu we werkjaar van de Kamer inleidt Die rede geeft aan de openingsbijeen komst haar bijzondere staatkundige in houd. De gouden koets JVAT men aan het de openingsplech- tigheid omringende ceremonieel ook in het verleden grote waarde toe kende blijkt wel uit het feit, dat in 1907 de route, langs welke de koninklijke stoet zich van het Paleis Noordeinde naar het Binnenhof placht te begeven, verlegde en aldus verlengde. Dit mag men wel toeschrijven aan de overwe ging, dat de oude route niet voldoende gelegenheid bood voor het steeds toe nemende aantal kijklustigen om de stoet waar te nemen. Zoals het zich thans laat aanzien, zal er het volgende jaar opnieuw, en dit maal een zeer aanzienlijke verlenging van de route plaatsvinden, aangezien de weg van het dan als Koninklijke residentie fungerende Huis ten Bosch naar de Ridderzaal verscheidene kilo meters lang is. In 1907 was er alle aanleiding om de route te verlengen, daar kort te voren de Gouden Koets voor de openings plechtigheid in gebruik was genomen. De Gouden Koets, die telkenjaar zo grote belangstelling trekt, is een ge schenk van de Amsterdamse burgerij aan Koningin Wilhelmina ter gelegen heid van haar inhuldiging in 1898. Bij het huwelijk van Koningin Wilhelmina met Prins Hendrik in 1901 werd de Gouden Koets ingewijd; sinds 1903 pleegt ons staatshoofd zich van haar te bedienen om zich naar de plechtige opening der Staten-Generaal te bege ven. Zij het dan ook, dat een enkele maal, met het oog op de weersomstan digheden, in de eerste jaren nog gebruik werd gemaakt van de Glazen Koets. Deze koets, in 1826 vervaardigd door een Brussels handwerksman,, werd vóór 1903 regelmatig voor dit doeleind ge bruikt. Behalve door Koning Willem IT. die zich tijdens zijn regering van 1840 tot 1849 te paard naar de ope ningsplechtigheid begaf. In zijn dagen vond deze plechtigheid nog plaats in het tegenwoordige Tweede Kamerge bouw; sinds 1904 komt de verenigde vergadering van beide Kamers der Staten-Generaal in de Ridderzaal te zamen. - I.cve de Koningin! nE thans traditionele uitroep „Leve de Koningin" weerklonk, aangeheven door een Kamerlid en overgenomen door alle aanwezigen, voor het eerst in 1897. Waarschijnlijk ging het initiatief in deze uit van het oudste lid van de Tweede Kamer, de heer Donner. Er was in dat jaar een duidelijk aanwijs baar aanknopingspunt voor 'deze mani festaties, ofschoon de eigenlijke beweeg redenen nimmer zijn opgehelderd. In 1897 was de toen nog minderjarige Koningin Wilhelmina namelijk voor het eerst aanwezig bij de plechtige sa menkomst van de door Koningin-Re gentes Emma te openen Staten-Gene raal. Wellicht heeft men de jonge Ko ningin, die het volgende jaar zelf de Troonrede zou moeten uitspreken, al vast aan de sfeer willen laten wennen De mogelijkheid bestaat intussen ook meent dr. Van Raalte, dat meer poli tieke redenen tot deze huldebetoning hebben geleid. In 1897 toch waren bij de verkiezingen een drietal socialisten tot Kamerlid gekozen; bij de toenma lige verhoudingen zou het te verstaan zijn, dat men bij de opening der Staten- Generaal nog eens extra de band tus sen volk en vorstenhuis heeft willen onderstrepen. In ieder geval gaven deze manifesta ties de socialisten aanleiding uit protest wegens wat zij een tegen hen gerichte politieke demonstratie achtten, jaren lang weg te blijven. Eerst na 1934 wo nen zij de openingsplechtigheid regel matig bij. Bedoelde toejuichingen vonden tot en met 1946 plaats op initiatief van één der Kamerleden: vele jaren de heer Duymaer van Twist. Sinds 1946 is ech ter een van veel oudere datum stam mend gebruik in ere hersteld. Te weten dat de voorzitter van de Verenigde Vergadering de leiding in deze neemt. Zo zal dan ook vanmiddag m'r. Jonk man, die als voorzitter van de Eerste Kamer tevens de leiding van de Ver enigde Vergadering heeft, het sein tot een drie maal herhaald „Leve de Koningin" geven. Daarmede als het ware symbolisch het beginsel van de onderlinge verbondenheid tussen volks vertegenwoordiging en staatshoofd ver tolkend: een beginsel, dat één van de hoofdpijlers van ons staatsbestel vormt. Het parlement der K.S.G. De Nederlandse afgevaardigde mr I. Sassen is gekozen tot voorzitter van de groep der Christelijk-Democratische afgevaardigden, die in het parlement der K.S.G. is gevormd. De christelijke fractie in het parlement telt 34 leden. De lberalen, 20 leden tellend, heoben ook reeds een fractie gevormd onder leiding van de Fransman Delbos. De 21 socialistische leden hebben welis waar reeds nauw voeling met elkaar gehouden, doch zij hebben tot dusver re nog geen fractieleider kunnen kie zen. De Federatie van de Nederlandse Brandstoffenhandel gaat op initiatief van de federatieve kring te Amsterdam een actie ontketenen ter ondersteuning der kankerbestrijding, omdat de 1 pet. actie, waaraan de middenstand heeft medegedaan in het kader der collecte minder geschikt was voor de brand stoffenhandel. In de vakpers worden de brandstoffenhandelaars thans opgewekt ten minste 1 pet. of méér van de ent vangsten der drukste week, die komen gaat, aan het Koningin Wilhelmina- fonds af te dragen. De Fokkerfabrieken werken op het ogenblik aan de ontwikkeling van twee nieuwe vliegtuigen, voorzien van twee schroef-turbinemotoren, welke bestemd zijn voor de vervanging van de DC-3. Het passagiersmodel zal de naam Friendship (vriendschap) krijgen, het vrachttoestel „Freightship" (vracht schip) heten Het is een hoogdekker, hetgeen wil zeggen, dat de vleugel aan de bovenzijde van het toestel is beves tigd. Bij beide typen is de lengte van de vleugel 29 meter, die van het ge hele toestel 19.95 meter. De passagiers- heeft op 6100 meter hoogte een maxi mumsnelheid van 441 km per uur en een kruissnelheid van 395 km per uur. Het vrachttoestel vliegt op 3050 meter ten hoogste 435 km per uur en door gaans 362 km. De timmermansknecht J. Meyer, kwam Zondagmiddag in een timmerwerkplaats op Schiermonnikoog met zijn arm in een zaagmachine terecht. De dokter kon slechts eerste hulp verlenen, doch oor deelde spoedige opneming in een zie kenhuis noodzakelijk. De kwestie van het vervoer leverde evenwel enige moeilijkheden op, De bereidheid van de commandant van de vliegbasis Leeu warden om het transport van de ge wonde eilandbewoner te verzorgen, maakte aan alle vervoersmoeilijkheden een einde. Een zuster, die op het Noor delijk strand van Schiermonnikot|; landde, bracht de gewonde naar "een ziekenhuis in Leeuwarden. Met 3 cent per uur Het College van Rijksbemiddelaars heeft uitgemaakt, dat* een basis-uurloon van 88 cent, met inbegrip van 3 cent voor de werknemersbijdrage aan de pensioenpremie, voor de vakarbeiders in de normale landbouwgebieden aan vaardbaar moet worden geacht. Dooi de Stichting voor de Landbouw was voorgesteld dit loon op 88% cent, met inbegrip van 3 cent voor de pensioen premie, te bepalen. Het huidige loon is 84% cent met inbegrip van 2-1 s cent voor de pensioenpremie. De lonen van de ongeschoolden mo gen niet verhoogd worden. De datum van invoering der loons verhoging is nog niet vastgesteld. Over deze en enkele andere kwesties moet nog nader worden onderhandeld. Te Beekbergen is gistermorgen een grote boerderij afgebrand. De brandweren van Beekbergen en Apel doorn hebben slechts een wagenschuur kunnen behouden. E Nederlandse ex-ka- tein der mariniers L. Friesema, onlangs na 24-jarige dienst gedern biliseerd, zal volgende week in de Ver. Staten aankomen als immigrant en „oorlogsbruidegom Kapitein Friesema ont moette zijn tegenwoor dige vrouw, een Arneri- kranse in de tweede we reldoorlog, toen zij bei den luitenant waren in het marinierskamp Le- jeune in Noord-Caro- lina. Na Kerstmis 1945 wilden zij trouwen, maar zeven weken daarvoor werd de bruidegom naar Indonesië gestuurd, zodat het huwelijk tïitgesteld moest worden. In 1946 werd hij gedemobiliseerd en toen duurde het nog tot Juni 1948 voor kapi tein Friesema verlof kon dienst, maar men urHtfen om van Djakarta hem te kennen. dat naar New^ York te vlie- niet voor .Tan,,..?at M gen om daar te trouwen 8 Het echtpaar woonde enige tijd in Indonesië e" in Nederland^Daarna ging mevrouw Friesema Brief aan de Koningin bracht uitkomst terug naar de Ver. Sta ten, waar zij, gebruik makend van haar recht als oud-nulitair, voor hsar man vergunning vroeg haar als immigrant te volgen. Kapitein frie sema vroeg zijn ontslag uit de Nederlandse niet voor Januari zou kunnen worden 53 geven..,. 8'- Toen koningin Ti.u in de lente van du !®1 Amerika bezocht, schi^ mevrouw Friesema h een brief met een ,a,r zoek om bemiddelin. voor het verkrijgen 1 een vervroegd 0nt,un voor haar man tv8 maanden later. zo h r'e mevr. Friesema aan R.,! ter verteld, kreeg man een brief van7 minister van Marine Z de mededeling, dat ontslag op 1 Septemh», 1952 zou ingaan Kapitein Friesema hoopt nu werk te krijg., bij een gamalenvissS bedryf in Miami. Zaterdag is in Ambon de eerste steen gelegd voor een protestantse kerk, een plechtigheid die door duizenden chris tenen werd bijgewoond. Daarbij hebben verschillende sprekers het woord ge voerd, onder wie de gouverneur van de Molukken, mr, Latuharhary. Aan president Sukarno werd een danktelegram gezonden namens de pro testantse gemeenschap op Ambon voor de oprichting van deze kerk. die dooi de regering geschonken wordt. De eer ste steen, die gelegd werd, was afkom stig van de oude kerk, die verwoest is. Als plaats voor het tweede cremato rium in Nederland is thans de ge meente Rheden door de vereniging voor facultatieve lijkverbranding uit gekozen, aangezien daar de meeste me dewerking werd verkregen. Het nieu we crematorium zal onder architectuur van H. C. P. Nuten uit Den Haag wor den gebouwd aan de Imbosweg te Die ren, tweehonderd meter van de grote weg af en zal in totaal acht en een halve h.a. beslaan. In tegenstelling met Velsen zal de kist bij het beëindigen van de plechtigheid in de aula niet verticaal, maar horizontaal uit de zaal worden geschoven. Eind 1953 zal het nieuwe crematorium in exploitatie ko men. De N.V. Gazelle Rijwielfabriek te Dieren heeft dezer dagen in interne kring haar zestigjarig bestaan gevierd. Als een klein bedrijf begonnen telt de fabriek thans 650 personeelsleden. In 1927 is door middel van een belangrijke gift een pensioenfonds gesticht, dat door een afzonderlijke stichting wordt be heerd. Meer dan veertig personen zijn veertig jaar of langer in dienst van het bedrijf geweest. De heer Claude R. de Vries, de jeugdige voorzitter van de Rotterdamse luchtvaartclub, gaf tijdens een wedstrijd van deze club een merkwaardige demonstratie met een door hem geconstrueerde „vliegende schotel", die door twee miniatuur reactie-motoren wordt aangedreven. De schotels stegen rechtstandig tot op een hoogte van 20 meter. De heer de Vries met zijn „vliegende schotel" met opzij de beide reactie-motortjes. Sedert dertig dagen is er in Noord- Europa reeds een strijd aan de gang tussen een „blauwe" en een „oranje" partü en heeft men op het kalenderblok als jaareüfer 1953 geschreven. Ziehier enkele der veronderstellingen, die gel den by de srote Navo-vlootoefening „Main braee", die op het ogenblik in volle gang is. Voorts wordt aangenomen dat een deel van „blauw"-Iand in het Noorden van Noorwegen bezet is door de tegenpartij en een strydmaeht van de tegenpartij (oranje) oprukt door het Noorden van Denemarken. De eerste phase van de vlootoefening is nu, dal een deel van de blauwe vloot opstoomt naar de Noordeiyke Noorse wateren om daar de linker flank van zyn troe pen te steunen. Een ander deel van de blauwe vloot dient voor het troepen- convooi van Engeland naar Noorwegen Op 18 September wordt de toestand in het Noorden zoveel beter geacht, dat het daarheen gezonden deel van de blauwe vloot beschikbaar komt voor steun aan andere gebieden (Denemar ken). Het troepenconvooi wordt dan ook in de richting van Jutland gediri geerd en er zullen aan de Zuidwestkust van Denemarken troepen aan land worden gezet ter versterking van de reeds vechtende blauwe troepen. Tenslotte zal getracht worden de in Denemarken behaalde successen verder uit te buiten. Eindexamen De oefening „Main brace" wordt voornamelijk beschouwd als een soort eindexamen voor de mannen der ver schillende verbindingsdiensten. Hetgeen in vroegere oefeningen werd geleerd en aan de hand daarvan is uitgewerkt, wordt nu voor het eerst in groot ver band in de practijk gebracht. De Ne derlandse deelneming bestaat, zoals men weet uit twee torpedojagers, twee fregatten, enkele mijnenvegers, twee onderzeeboten en enkele squadrons van de Marine Luchtvaart Dienst. De Nederlandse torpedojagers zullen met hun formatie tot circa 67 graden Noorderbreedte opvaren, bezuiden de Lofoten. Daarna zal de groep naar het Zuiden gaan. De „Banckert" en de -Van Galen" zullen na de oefening van 26 September af een niet-officieel be zoek brengen aan Göteborg in Zweden. MANNELIJKE en vrouwelijke vai- schermspringers hebben deze maand twee nieuwe wereldrecords gevestigd. Drie Russische springsters wisten na de sprong uit het vliegtuig, hun val scherm gedurende dertien seconden HUI ■mm onder de wapenen zullen worden ge roepen voor dienst in het leger. Het aantal sinds November 1950 opgeroe- penen zal dan stijgen tot 1.107.430. U Om het kopen van aardappels door West-Berlijners in winkels in de Sow- dicht te houden, zodat ze 1100 meter had de zeeman, die het weekend thuis letrussische sector van de Duitse hoofd „vielen Vier springers deden hun gjng doorbrengen, een lift gegeven. U ?t.ad tegen te gaan, heeft het Oostber- parachute pas open nadat ze 8400 me- p£e{ Amerikaanse departement van hJns® stadsbestuur de aardappels weer ter waren „gevallen. T°ch gevaarlijk, Defensie heeft medegedeeld,, dat pP de bon gedaan. Elke Oostberlijner vindt Theodoor, ook al ben je dan 470 000 jonge Amerikanen in November krll^t al® voorlopige toewijzing 125 gauw beneden. O De Russische boe- nnnri aarvformoic m ren mogen er anders ook zijn. Volgens radio-Moskou zijn ze er in geslaagd om aardappelen, kool en graan te ver bouwen op de eeuwig bevroren grond in het gebied van Toera, dat in Sibe rië, nabij de Poolcirkel is gelegen. U Zaterdag verklaard© een generaal van de Russische pantserstrijdkrachten, dat de Russen de gevechtswagen hebben uitgevonden en dat zij reeds in 1915 de eerste tank bouwden, evenals de Brit ten. Overigens zou het een vredelie vend land als Rusland meer passen, de laatste tank uitgevonden te hebben. Li Zaterdag hield tg Hasle, op Bornholm (in Denemarken) voor het groenten- winkeltje van Maria Jensen een grote blauwe Cadillac stil, met de Deense koning Frederik aan het stuur. Uit de auto stapte vol trots de zoon van de groentenvrouw, Gudmund Jensen, een lid van de bemanning van het konink lijke jacht „Dannebrog". De koning Wie zal dat betalen, zoete, lieve Alida? pond aardappels. Vrijdag zijn in Port Elisabeth weer 150 inheemsen veroordeeld tot boeten van vijftien pond sterling of negentig dagen hech tenis, wegens het overtreden van de apartheidswetten. De inwoners van de gevangenis van Scoetari (in Istan- bul, Turkije) zijn onlangs in opstand gekomen. Nadat veertien gevangenen, drie bewakers en de gevangenisdirec teur waren gewond, kon de politie de wanordelijkheden bedwingen. Er is een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de heibel. De politie vim de Si- ciliaanse stad Catania heeft een 38-ja- rge zwakzinnige bevrijd, die geduren de dertien jaar door zijn moeder in huis was opgesloten. De zwakzinnige bleek na zijn bevryding aan gewrichts verstijving te lijden. De moeder had twee jaar geleden de voorzorgsmaat- legel genomen, zich van een medische verklaring te voorzien. Toch is ze ge arresteerd. Dit bezoek zal vier dagen duren. Daar na wordt naar Den Helder gevaren, waar de bodems omstreeks de derde October zullen aankomen. In volle zee De blauwe vloot bevond zich gisteren ter hoogte van de Noorse kust. Maan dag was de „Van Galen" „oppikjager" van het Britse vliegkampschip „Illus- trious". Als zodanig had het schip tot taak vliegtuigen te bergen, die bij het starten van of landen op het vliegdek van de „Illustrious" in zee geraken, 's Middags heeft de blauwe aanvals- vloot in volle zee en tijdens de vaart getankt. Aanvaring De Amerikaanse torpedobootiager „Coates" is Maandag naar de Firth of Forth teruggekeerd na een aanvaring met het Amerikaanse depótschip „Tide water". De „Coates" heeft een gat op gelopen van twee vierkante meter en zal niet verder aan de oefeningen deel nemen. De „Tidewater" liep geringe schade op, die op zee kon worden her steld. Op 27 September, als de oefening „Main Brace" is geëindigd, zal aan boord van het Britse vliegkampschip „Eagle", in de haven van Oslo, een nabespreking worden gehouden, waaraan ongeveer tweehonderd militaire en civiele auto riteiten, die bij deze oefening waren betrokken, zullen deelnemen. De opper bevelhebbers van de Atlantische strijd krachten in het gebied van de Atlanti sche Oceaan en in Europa, admiraal Lynde D. McCormick en generaal Matthews B. Ridgway zullen deze „Cri tique bijwonen. Ten tijde van de „Critique" zullen ze ventien oorlogsbodems van zeven van de acht aan „Main Brace" deelnemende naties in Oslo liggen, waaronder Hr Ms fregat „Van Zijll'. Nederland zal op de ..Critique zijn vertegenwoordigd door de plaatsvervangende chef van de ma rine-staf, commandeur H. Bos. en door de commandant van Hr Ms „Van Zijll" kapitein-luitenant-ter-zee J. A. Bientjesï Volgens een mededeling van de stichting Nederlandse particuliere bin nenvaart zijn de suikerfabrieken een actie aan het voeren om zelf hun schepen voor het bieten- en pulpve voer in de aanstaande bietencampagne te werven zonder zich te storen fan de, -evenredige vrachtverdeling" De suikerfabnkanten zijn er echter niet in geslaagd voldoende scheepsruimte aan e verzekeren 660 r?,gelmat!*e aanvoer te verzekeren en zullen wellicht trach ten de ontbrekende ruimte over de schippersbeurzen te charteren Tn geval zullen de schippe" Ageren de bieten en de pulp over de beS afn hand "van" «t deling. Een Nederlandse oorlogsbodem, u-elke deelneemt aan de N.A.V.O. vlootmanoeuvre „Mainbrace" pas seert de Forth Bridge. van de evenredige vrachtver- B,ron Tuyll S.roosk.rk.„ secr.-gen. van Buitenl Zaken? Naar het A.N.P. verneemt is de k noeming te verwachten van mr s V baron van Tuyll van SeroofkerkJ ti landse delegatie bil de n,.i Neder- Europese Economische Samenwerfcn^ Vrijdag 10 October a.s. wordt in Utrecht een monument onthuld ter na gedachtenis van Paul Kruger. Het mo nument is geplaatst op het voorplein van het voormalige Oranjelust (thans Kweekschool op Geref. Grondslag), waar de Zuidafrikaanse president van 10 December 1901 tot -16 October 1902 heeft gewoond. De onthulling zal wor den verricht door de Zuidafrikaanse ambassadeur, de heer P. I. Hoogenhout, BEZWAREN TEGEN INPOLDERING VAN DE BIESBOSCH De Contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescherming in Nederland, waarbij tachtig organisaties op dit ge bied zijn aangesloten, zal zich dezer dagen met een adres tot de beide Ka mers van de Staten-Generaal richten. Zij heeft diepgaande bezwaren tegen de plannen der regering tot inpoldering van de Biesbosch en acht deze noch uit waterstaatkundig oogpunt, noch uit overwegingen van natuurbescherming en recreatie verantwoord. Het gebeurde op 1 April 's avonds om half 10 in de con treien van Purmerend, waar Willem G. juist van plan was de legerstede op te zoeken, toen er eensklaps op het raam werd ge tikt. De ganse familie zat ver lamd van schrik, de kinderen vlogen gillend onder tafel en Willem de Moedige greep een stok en stormde naar de deur. Buiten zag hij in het duister twee schimmen, die hij met de stok flink bewerkte. De slacht offers, van wie er één drie ge kneusde ribben kreeg, bleken echter twee dames te zijn, die alleen maar voor het 1 Mei-feest kwamen collecteren. ,.Hoe kwam het, dat u zo zenuwachtig was?", wilde de Alkmaarse politierechter voor wie G. gisteren terecht stond, weten. Jk had. naar de Bonte Dins- dagavondlrein geluisterd", aarzel de verdachte, Waarop de politie rechter terstond vroeg: „Is die dan zo opwindend?" Wat wilde G. niet direct be weren, maar hij was door dat luisteren langer opgebleven dan anders. Die klop op het raam had hem direct aan inbrekers en overvallers doen denken. Het vonnis werd ten slotte 15.— of dagen, omdat de rechter reke ning hield met het feit, dat ver dachte f312,65 schadevergoeding aan de gekneusde dame had be taald. De Rotterdamse rivierpolitie heeft nsamenwerking met de recherche te «otterdam een Nederlandse zeeman dfn -iSp?anse zeelieden aangehou- ff™ J cht .van smokkel. Zaterdag- i-iv „Weiv k'-i een haventerrein een 25 non "gehouden, waarin de politie Slsaretten vond. De inzittende 7» een Nederlandse zeeman. ParUj o<an boord van een in gekocht ?enj Spaans sch'P te hebbf» «Vhi i1 de machinekamer van dit heicVnS de poI'tie tussen een dub" «iof,. onder een tank nog 65.000 gaietlen en 420 flessen cognac.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 6