Oostduitse voet aan delegatie de grond kreeg geen Wegvervoerders eisen opheffing van „overzetgeld" bij de IJ-ponten HELDEESE NEEMT Secret-kast van de Staten- Generaal weer terug De geallieerden heroveren de „oude kale heuvel" Stalin niet geïmponeerd door de atoom- en waterstofbommen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Vliegende schotels doen hun intrede bij vlootoefening „Mainbrace" Maandag 22 Sept. 1952 77e Jaargang No. 11522 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Leden der groep spreken elkaar tegen Matern hoopt op nader contact met Bondsdag Nationale reserve bijna op gewenste sterkte Libanese volksfront begint een algemene staking Zware nachtelijke strijd aan Koreaanse front Navo-luchimach''oefening in begin October Eisenhower vraagt Nixon om opheldering Britse trei!er door de Russen opgebracht De Gasperi is in Bonn aangekomen Merkwaardig meubelstuk uit de Tweede Kamer Nennina zijn bezoek aan Moskou: Politburo voorspelt een economische crisis Tito zal bezoek brengen aan Engeland MEN KAN ZIJN „IJ" NIET KWIJT Zaterdag een grote demonstratie voor de bouw van een IJ-tunnel Interpellatie in de Tweede Kamer Rijksdag verkiezingen in Zweden Naguib neemt drastische maatrege'en Hjalmar Schacht naar Cairo DE KRANT GRATIS T nu een abonnement op de Directie: BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes'tot 15 woor den 1.—. elk woord meei 5 cent Abonnementen pet kwaï taal 6.05 per maand 1 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 049 ?e!CKaUe hecft '"B-nn voet aan de grond r* u geen enkele vooraanstaande YVestduitse politicus ontmoet men heeft haar voorstellen zelfs geen antwoord waardig gekeurd en anti communistische demonstranten hebben duidelijk doen blijken, dat zij van het bezoek in het geheel niet gediend waren. De visite heeft slechts een minimum aan tijd gekost. De delegatie, die er op had gerekend, tot Maandag in Bonn te kunnen blijven, vertrok Zaterdagavond reeds weer, aangezien het gemeente- nestuur van de stad in overleg met hot Rondsniinisterie van binnenlandse zaken de benodigde verblijfsvergunningen niet wenste te verstrekken. Niettemin heeft de delegatie toch nog kans gezien tot het houden van een persconferentie, waar de voorstellen, die zij had over te brengen, in een nieuwe gedaante zijn opge diend. Thans is gezegd, dat de Grote Vier het Duitse vredesverdrag en de daar mee verband houdende kwesties moeten bespreken, terwijl tegelijkertijd een commissie van Oost- en Westduitsers het vraagstuk der algemene verkiezingen zou moeten oplossen. TN deze vorm is het voorstel Zaterdag aan de Bondsdagpresident Ehlers overhandigd en op de persconferentie publiek gemaakt. De man, die het voor de verzamelde journalisten uiteenzet te, was Hermann Matern, lid van het politieke bureau der Oostduitse socia listische eenheidspartij (SED) en on dervoorzitter van het Oostduitse par lement. Hij ontpopte zich als leider der Oostduitse delegatie, tot grote verras sing van de zeer velen, die de vice- premier Nuschke als zodanig hadden beschouwd. Matern vond, dat bij uit- Duizenden SWG-leden op de Landdag ie Roiierdam Op de Zaterdag te Rotterdam gehou den Landdag van „Steunt Wettig Ge zag", die door duizenden vrijwilligers van de Nat. Reserve, de res. Grensbe waking en de res. Rijks- en gemeente politie werd bijgewoond, heeft de mi nister van Oorlog en Marine, ir C. Staf, een rede gehouden waarin hjj verklaarde dat de Nationale Reserve thans 14.000 man telt. Men had een sterke cijfer van 16.000 man voor ogen. De andere reserve-korpsen zijn op de sterkte welke men nodig acht. Hieruit bleek, aldus ir Staf, dat er in Neder land een wil leeft, om zich te verdedi gen. De aanmelding verloopt op het plat teland vlotter dan in de steden, zo constateerde ir Staf, weshalve men deze Landdag thans in Rotterdam hield. In de middagbijeenkomst hield dr J. Schouten een rede, waarin hij een serie afschrikwekkende feiten noemde, die gepaard zullen gaan aan een onverhoopte Russische bezetting van ons land. Hij besloot met de woor den: „Ban de angst voor de commu nistische macht uit uw ziel.... en be denk wat gij doen kunt tegen de ge varen die ons bedreigen". Prof. Romme verzekerde in een toe spraak, dat de integriteit van Neder land bij een eventuele Russische aan val gegarandeerd is. Ten slotte sprak ook nog de voorzitter van de P. v. d. A., de heer Koos Vorrink een opwek kend woord. Het Volksfront (oppositie) in Liba non heeft besloten vandaag een alge mene staking te beginnen en deze voort te zetten, totdat de huidige Kamer van Afgevaardigden is ontbonden. voering van zijn voorstel de vraag werd omzeild, welke kwestie het eerst zou moeten worden behandeld. Matern zei verder, dat hij was ge komen, om te waarschuwen tegen de conventies van Bonn, die hij beschouw de als een open uitnodiging tot zelf moord en een zekere weg naar een oorlog. Hij deed een beroep Vop het Duitse volk, om zijn lot in eigen han den te nemen en besprekingen te be ginnen over de eenheid van Duitsland. Uit het vorenstaande blijkt, dat de voorstellen, die Nuschke Vrijdag in zijn rede te Remagen heeft gedaan, volkomen persoonlijk zijn geweest. Hij gaf namelijk in overweging, dat drie commissies van de Grote Vier gelijk tijdig zouden beginnen met de bespre king van 1. een Duits vredesverdrag, 2. de Duitse eenheid en 3. verkiezin gen in geheel Duitsland. Uit wat Matern verder nog vertelde blijkt,' dat hij over een week of drie met zijn delegatie naar Bonn hoopt te rug te keren om een bespreking te be ginnen met leden van de. Duitse Bonds dag over alle ter zake dienende kwes ties. De vijf leden van de delegatie van het Oostduitse parlement: links Her mann Matern, verder boven O. Nuschke en dr. K. Hamann, onder N. Homann en E. Goldenbaum. De geallieerden hebben Zondag na een verbitterd gevecht tegen de Chine zen, waarbij gebruik werd gemaakt van revolvers, handgranaten en bajonetten, de Kelly-heuvel (de „oude kale") in West-Korea heroverd. De Chinezen na men drie dagen geleden bezit van de top. Aan de bestorming van de heuvel door dë geallieerde infanterie ging een bombardement der Chinese stellingen door Amerikaanse jachtbommenwer pers vooraf. De soldaten trokken op achter een hevig dekkingsvuur van ge schut en mortieren. Het gevecht duurde de gehele nacht van Zaterdag op Zon dag voort onder het licht van door bom menwerpers uitgegooide fakkels. De stormtroepen voerden kleine stalen bunkers met zich mee, welke ongeveer 34 kilo wegen en een afdoende bescher ming bieden tegen granaatsplinters. Het is de eerste maal dat hiervan gebruik is gemaakt. De Amerikaanse luchtmacht heeft voorts zware aanvallen ondernomen op fabrieken en opslagplaatsen van de De internationale vlootoefening „Mainbrace" heeft geheel de allure van een werkelijk grootscheeps offensief ter zee. Een communiqué van de vloot- commandant, admiraal Brind, maakt gewag van een evenwichtstoestand welke is ingetreden voor de „blauwe landstrijdkrachten in Noord-Noorwcgen. Om het geheel nog actueler te maken, verschenen er vliegende schotels boven de basis van de Britse luchtmacht te Topcliffe, boven de Westzwecdse haven Gothenburg, en boven midden-Zweden. Tien ervaren officieren ep manschap en hebben de vliegende schotels waar genomen en rapporten over de wonder lijke toestellen opgesteld. Naar te Londen is medegedeeld, zul len de eerste twee weken van October Jn het teken staan van een gigantische oefening voor de luchtmachten der At- Weerbericht Verwachti» g tot hedenavond MEER ZON EN MINDER WIND Wisselend bewolkt met nog maar enkele verspreide buien en flinke perioden met zonneschijn. Krach tige tot matige Noordwestel ke tot Westelijke wind. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. DINSDAG: Zon op 6.28, onder 18 36 Maan op 1135. onder 19 29 lantische staten. De oefening „Ardent", zoals ze genoemd is, zal boven Enge land worden gehouden en ten doel heb ben de Britse luchtverdediging te be proeven onder omstandigheden gelijk aan die in een oorlog. „Ardent" wordt de grootste luchtmachtoefening, welke ooit in vredestijd boven Engeland ge houden is. Inzake beschuldiging van wmstbe/ag Richard Nixon, de Republikeinse can- didaat voor het vice-presidentschap dei- Ver. Staten staat thans in Amerika in het middelpunt van de belangstelling. Het is bekend geworden, dat Nixon in twee jaar tijd voor het voeren van zijn politieke campagnes, een som van 18 235 dollar heeft ontvangen. Van ver schillende ziiden beschuldigt men hem er nu van, dat hij deze geiden, welke aanhangers hem schonken, heeft ge bruikt voor privé doeleinden. Enkele grote bladen vragen openlijk, dat Nixon zich als candidaat terugtrekt. Men be- schuldigt Nixon nog niet van oneerlijk heid, doch betoogt, dat de geest en de doelmatigheid van Eisenhowers „kruis tocht van burgerdeugd" gecompromit teerd worden door de feiten, die Nixon worden verweten. Eisenhower eist van Nixon een bevredigende opheldering Nixons aanhangers zijn reeds begonnen nm een nieuw bedrag voor hem bijeen te brengen. Noordelijken. Zo werd een aanval on dernomen op een munitiefabriek bij Sinoeidjoe en op de opslagplaatsen in de Oostkoreaanse haven Sintsjang. Volgens een radio-boodschap, afkom stig van een uit Grimsby afk#ih.stige trciler, is de Britse treiler „Equerry". welke ter hoogte van de kust van Noorwegen aan het vissen was, door een Russische kanonneerboot aange houden en opgebracht naar een onbe kende bestemming. Volgens het radio bericht, zouden Russen aan boord van het scheepje zijn gegaan. De dirg-tio van de rederij waartoe de „Equerry" behoort, ontkende, dat het scheepje /ou hebben gevist in het zeegebied, waar de oefening „Mainbrace" wordt gehou den. Men weet niet, of de treiler de Ru<-sische visserijrechten heeft geschon den. Vermoedelijk voor een bespreking met Adenauer over. de ErgpsDuitse onenigheid over het Saargebied en de Italiaanse bekrachtiging van het EVG- verdrag, is de Italiaanse premier, Al- cide de Gasperi, in Bonn aangekomen. Zijn bezoek is het eerste, dat het hoofd van een buitenlandse regering aan de Westduitse federale republiek brengt sinds haar ontstaan in 1949. De Gas: pri verklaarde niet te komen „om as sen te smeden, maar om bruggen te bouwen voor een gemeenschappelijk bouwwerk." Het Tweede Kamergebouw op het oude Binnenhof heeft er een merkwaar dig meubelstuk bijgekregen: de secret- kast van de vroegere Staten-Generaal, daterend uit dezeventiende eeuw. Wanneer de 'andsbestuurders uit ver vlogen eeuwen geheime stukken had den op te bersen. deden zjj dat in eeïi brede, lage. zwaar-eikenhouten kast, waarvan de openslaande deuren met een hangslot werden afgesloten. Als men deze deuren opent, worden talrijke vierkante laden zichtbaar, waarin eens de papieren rustten, die voor het oog van de gewone burger verborgen moes ten blijven. Op die laden staan nog vaag de opschriften. De verschillende Europese landen hadden hun eigen la. Er waren er voor geschriften over fi nanciën, over justitie en vele andere zaken, die tot de. bemoeienis van de Staten-Generaal behoorden. Deze bewaard gebleven kast heeft lang in het Prinsenhof in Delft ge staan. Vandaar ging zij naar de ten toonstelling over de Staten-Generaal, die in het Haagse gemeentemuseum ge houden is en dezer dagen wist men De „Sunday Pictorial", een in Enge land verschijnend blad, heeft in een artikel de indrukken weergegeven van de Italiaanse links socialist Fietro Nenni, over diens jongste bezoek aan maarschalk Stalin. Nenni zei, dat Sta lin niet overmatig onder de indruk was van atoom- en watei stof bommen, omdat hij deze niet ais beslissende wa pens beschouwde. Indien de Amerikanen Moskou ver woesten en de Russen New York, zou dit ifi Stalhis Ogen een ramp zijn voor beide landen. Een oorlog vinnen bete kent een land bezetten; en dit is iets wat de Amerikanen noch de Russen tot stand kunnen brengen. Sommige leden van het Politburo (Stalin niet) rekenen er volgens Nenni op, dat de Westerse herbewapening een economische crisis zal veroorzaken. Overigens is men er zeker van dat de Sowjet Unie de druk van een tien jarige bewapeningswedloop minstens zo goed kan doorstaan als de Westelijke wereld. Nenni zei voorts, dat Stalin geen uitdagende stap zal doen, die een oorlog zou verwekken, doch hij zal ook geen van de communistische winsten in Oost-Europa laten varen, om ae V. S. mild te stemmen. Naar te Londen verluidt zal maar schalk Tito van Joego-Slavië binnen kort een bezoek aan Engeland brengen, zulks op uitnodiging van minister Eden, die enige tijd geleden Joego- Slavië bezocht. De Gemeentcponten te Amsterdam, welke in onze tijd van supersonische snel heden, personen en voertuigen met een slakkengangetje over het IJ brengen, zijn reeds in alle toonaarden vervloekt. Jaren geleden begon men reeds met een actie voor de opheffing van de primitieve ponten en voor de bouw van een IJ-tunnel. Doch de bestaande toestand bleef gehandhaafd. Naarmate de ponten antieker werden, stegen de tarieven, tot grote ergernis, vooral van de wegver- voersbedrjjven. De Bond voor Bedrjjfsautoverkeer in Nederland, poogt thans enige lijn te brengen in het streven naar: primo afschaffing van de ponttarieven, en secundo de bouw van een IJ-tunnel. In een Zaterdagavond te Alkmaar ge houden vergadering heeft men besloten, een interpellatie in de Tweede Kamer, door het Kamerlid, tevens algemeen voorzitter van de B.B.N., de heer Krol, te bewerkstelligen. Het vuur waarmee de actie wordt gevoerd, zal naar buiten blijken, wanneer a.s. Zaterdag honderden vrachtauto's en autobussen, getooid met spandoeken een sterrit in de omgeving van Amsterdam houden. De leuze van deze grootscheepse demonstratie, welke vermoedelijk zijn climax zal vinden in een grote samenkomst van auto's op het Stadionplein, is: „Zij aan zij voor een tunnel onder 't IJ!" Amsterdam bekampen elkaar in feite de bouw van de eerste tunnel onder het IJ. (Zoals bekend, zal er één tun nel voor het doorgaande verkeet en één voor het havenverkeer moeten ko men)Nu de gemeente Amsterdam een post van een half millioen op haar be groting heeft staan, voor welk bedrag de tunnelplannen („haventunnel") in definitieve vorm. moeten worden gego ten, zal het Rijk wel haast willen ma ken. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat de beide tunnels tegelijk ge reed zullen komen. Dit is overigens noodzakelijk. Eén tunnel zou zoveel verkeer trekken, dat de binnenstad van Amsterdam één grote verkeersknoop zou worden. Een actie voor de ver betering van de toestand zou dus ge richt moeten zijn op de bouw van twee tunnels. De heer Meier wees de aanwezigen op de voordelen, welke een vrijwil lige samenwerking (geen centralisatile) van de vervoersbedrijven in Nederland zou opleveren. Ten slotte sprak de heer B. Vos, ge delegeerde van het dagelijks bestuur der BBN over „Economische belangen voor het wegvervoer". Hij wees op de machtspositie welke de N.S. innemen ten opzichte van de particuliere bedrit ven.De gekke figuur doet zich voor. dat het Rijk (door dat het bezitter is van de Nederlandse Spoorwegen), als zelf-belanghebbende regelend gaat op treden ten aanzien van de particuliere weg vervoersbedrijven. In het verleden en nu is duidelijk gebleken, dat de „medewerking" van de staat, hieruit In de verschillende redevoeringen, welke Zaterdagavond werden afge stoken, broeide duidelijk het misnoe gen over de abnormale toestand, welke de gemeente Amsterdam in stand houdt; althans niet van plan is op korte termijn op te heffen. Wegver voerders in geheel Noord-Holland on dervinden de nadelen van de aan wezigheid der gemeenteponten. De ponttarieven jagen de vrachttarieven omhoog, terwijl plaatsen als Edam, Purmerend en Volendam voor wat be treft de vestiging van industrieën (het stokpaardje van de regering is immers industrialisatie!) in een volkomen isolement zijn geraakt. Ook is er de alleszins dwaze, doch vooral onrecht vaardige kant van de zaak; dat auto mobilisten. die in de hoofdstd woneri. lagere ponttarieven moeten betalen dan degenen, die in feite het geld naar Amsterdam brengen. Bovengenoemde punten werden opgesomd door de heer R van Mourik. redacteur van het bondsblad der BBN. De heer A. Meier, hoofdambtenaar aan het ministerie van Verkeer en Wa terstaat, wees erop, dat men een be langengemeenschap moet vormen, welke de actie kan leiden. Een IJ-tun nel kan in vier jaar gereed zijn. We tekenen hierbij aan. dat. de IJ- vnnelkwestie in een ander stadium is gekomen. Het Rijk en de gemeente bestaat, dat de particuliere bedrijven worden benadeeld, of soms zelfs ont recht, ten behoeve van de dochter ondernemingen van de Spoorwegen welk lichaam overigens door het vesti gen van dochter-maatschappijen reeds dertig jaar lang buiten zijn boekje gaat. „De N.S. moet op de rail blijven; de weg geve men aan de particuliere vervoersbedrijven, die de pioniers zijn van dit wegvervoer, en die thans van hun terrein verdrongen dreigen te worden door het Rijk, dat dit doet met ons aller belastinggeld1", aldus de heer Vos. eigenlijk niet goed. wat men ermede beginnen moest. Zij neemt veel ruim te in beslag, weshalve het Prinsenhof er weinig prijs meer op stelde. De griffier van de Tweede Kamer, mr. A. F. Schepel, kwam op het, geluk kige denkbeeld de kast terug te bren gen in de omgeving, waarin zij histo risch thuishoort. Zij ging aan het pas- :en en meten en vond in een hal van een der gangen op de benedenverdie ping van het Tweede Kamergebouw 'n ruimte, die voor de plaatsing van de oude secret-kast geknipt was. Nu staat zij daar te pronken als een reliquie uil een grijs verleden ep als bewijs voor de tegenwoordige volks vertegenwoordigers, dat er in de gebrui ken en de gewoonten van het par'ement in de loop der iaren zo het een en an der gewijzigd is. Zetelverlies voor Communisten Soc Democraten en Boerenpartij De boerenpartij, de sociaal-democra tische partjj en de communistische partij hebben verliezen geleden bij de Rijks dagverkiezingen in Zweden welke gis teren gehouden zijn. De uitslagen lui den: Conservatieven 30 zetels (winst boerenpartij 27 zetels (verlies 3), Libe ralen 59 zetels (winst 2), sociaal-demo craten 109 zetels (verlies 3) en commu nisten 5 zetels (verlies 3). De verkiezingsstrijd was ditmaal op vallend gematigd en beantwoordde bo vendien vrijwel geheel aan de voorspel lingen. De onlangs aan het licht geko men gevallen van spionnage en het ge schil met de Sowjet-Unie over het neer schieten van een Zweeds vliegtuig bo ven de Oostzee, deden voor de commu nisten reeds zekere verliezen verwach ten. Er bestond onder de vier niet- communistische partijen geen verschil van mening over de betrekkelijk hoge Zweedse defensie-uitgaven. De verkie zingsstrijd werd voornamelijk gevoerd op het gebied van binnenlandse poli tiek, met de nadruk op de economie. Commentaar leverend op de uitslag, verklaarde de Zweedse premier, Erl an der, gisteravond, dat. vergeleken met vorige verkiezingen, de oppositie beter uit de bus was gekomen dan de rege ring, gevormd door sociaal-demoeraten en liberalen. Generaal Naguib heeft afgekondigd, dat alle vergrijpen tegen de nieuwe landhervorming zullen worden berecht door militaire tribunalen. Voorts moet iedereen, die in het bezit is van vuur wapenen, deze binnen een week inle veren. De regering-Nahas heeft verle den jaar alle Egyptenaren het recht ge geven vuurwapenen te dragen in het kader van de agitatie tegen de Engel sen. De Duitse econoom dr Hjalmar Schacht wordt heden in Cairo verwacht. De Egyptische regering heeft zijn hulp ingeroepen om de begroting in even wicht te brengen en advies uit te bren gen over nationale economische kwes ties. De Britse strijdkrachten in de zone van het Suezkanaai zullen in de naaste toekomst met een derde worden ver minderd. Zondag is onder Horst (Limb.) een auto uit Wassenaar geslipt en te gen een boom gevlogen. Een dei in zittenden was op slag dood. de andere werd zwaar gewond naar het zieken huis gebracht. Wie zich thans opgeeft betaalt né 1 OCTOBER het eerste abonnement* geld. Betaling is mogelijk per kwartaal, per maand ot per week Gemakkelijker kan het niet. Maakt gebruik van onderstaand formulier Invullen, ondertekenen en verzenden naar ons bureau ot afgeven aai onze bezorger of agent ter plaatse en de zaak is in orde Ondergetekende Straat Huisno te wenst zich met ingang van 1 OCTOBER 1952 te abonneren Betaling zal geschieden per: Kwartaal k t 6.20; maand a f 2.07; week i t 0.49 (incasso Inbegrepen Handtekening Datum

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1