„Spinneweb-defensiestelsel" op proef gesteld bij „Holdfast" de Nota-oorlog tussen Oost en West duurt reeds zes maanden NEEMT „Open lijders" van de wei direct naar het slachthuis Maarschalk Tito uitgenodigd voor bezoek aan Engeland VS verhogen kaasimport uit Nederland met een derde Voor spek en bonen SPROOKJES PER TELEFOON Nederland en België hebben nieuwe fypen straaljagers nodig Westen herhaalt oude voorstellen Bloembollenexport naar VS nam laatste maanden aanzienlijk toe Woensdag 24 Sept. 1952 VERENIGDE,NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 77 e Jaargang No. 11524 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna CRlTISCH OVERZICHT DOOR DESKUNDIGEN Vervroegd spufum-onderzoek heelt voor t.bc- bestrijding grote voordelen Grove fouten op het gebied van camouflage HeJe vakbeweging in VS achter Stevenson Eden: Vrienschapsbanden verstevigd Britse minister naar Westelijke nota zonder nieuwe gezichtspunten Moskouse suggesties van de hand gewezen Justitieel onderzoeknaar „schenkingen" De VS kopen wapenen in Noorwegen en Italië Over hele linie vijftien procent meer invoer van zuivelproducten Wenen afgereisd Amerikaanse militair te De Rijp gearresteerd DE KRANT GRATIS TOT 10CTOBER A S nu een abonnement op de Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. ram Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 049 Tnige tijd geleden is er flinke deining L' ontstaan over het feit, dat een New- Yorks dagblad als zijn mening verkon digde, dat Nederland bij een Russische aanval niet zou worden verdedigd De voorzitter van de KVP-fractie in de Tweede Kamer, prof. Romme, stelde persoonlijk vragen aan de regeling, die na enkele dagen bevredigend door mi nister Staf konden worden beantwoord De verdediging van West-Europa ligt aan de Elbe en niet aan de Rijn! In verband met de voorbereiding van de burgerlijke verdediging hebben wij de vraag opgeworpen of ons land in een moderne oorlog wel verdedigbaar is. Het is begrijpelijk, dat tal van mili taire autoriteiten van deze kwestie een diepgaande studie maken. Zo diep gaand, dat wij hun publicaties niet kunnen analyseren, omdat zij te tech nisch zijn. Voor ons de gewichtigste zaak is, waar de Nederlandse onder delen van het Europese leger tegen een aanval zullen worden gebruikt. Want de defensieve inspanningen van het Westen mogen gemeenschappelijk zijn, het spreekt vanzelf, dat wij een prijs geven van het moeilijkst te verdedigen deel van het Westen, hetgeen ons land ongetwijfeld is, als absoluut onaan vaardbaar moeten verwerpen. Bij het beoordelen van zaken als deze «tuiten wij steeds op het probleem, dat militaire plannen nimmer aan de grote klok worden gehangen, dat zij altijd tot de top-geheimen moeten worden gere kend, zodat de commentator steeds op halve waarheden moet afgaan. Wij heb ben evenwel geleerd aan te voelen, dat publicaties als boven genoemd meestal wel ergens een grond van waarheid hebben. Er zullen wel militaire kopstuk ken aan de defensieve plannen wer ken, die niet uit kwaadaardigheid, maar om zuiver militaire redenen Nederland onverdedigd willen laten. In het grote verband van een Europese federatie ge zien, zouden wij misschien zoveel zelf verloochening moeten opbrengen, dat wij dit zouden moeten aanvaarden. Van de andere kant stellen wij vast, dat de militaire inspanning op ons volk een ontzaglijke last legt, die het gehele beeld van inkomsten en uitgaven, zoals dat in de Millioenennota is opgezet, be heerst. En de Nederlander is te allen tijde zakenman genoeg om te willen weten, wat hij voor zijn geld krijgt. Vandaar, dat het ons als een eis voor komt, dat militair andersdenkenden die er zeker zullen zijn er ten spoe digste van moeten worden overtuigd, dat de Nederlander weliswaar graag zijn volle medewerking geeft aan een Europese federatie, maar niettemin toch altijd van oordeel is, dat het hemd na der is dan de rok. TN de nazomer en de herfst van ieder jaar worden in Europees verband militaire oefeningen gehouden. Aan de vlootmanoeuvres „Mainbrace" doen Nederlandse eenheden mee en bij „Hold Fast" in Duitsland zijn degenen, die voor herhalingsoefeningen onder de wape nen waren, in touw geweest. Nu moet het ons van het hart, dat wij niet bij zonder zijn ingenomen met het feit, dat de Nederlandse gevechtsgroepen deze oefening bijna geheel in werkeloze slag orde hebben doorgemaakt. Contact met „de vijand" is er slechts op het laatste ogenblik geweest. Men heeft vlucht- putten gegraven, men heeft gecamou fleerd en verder regen en modder ge zien en gevoeld; tot een werkelijke ac tie is het nauwelijks gekomen. Wij zouden willen weten bij wie de schuid van deze onbevredigende gang van zaken ligt. Indien het Parijse hoofd kwartier ons deze statische rol heeft toebedeeld, dan zullen de Nederlandse militaire autoriteiten daar prompt moe ten gaan opmerken, dat het moeilijk zal zijn de Nederlandse soldaat van het nut van een herhalingsoefening te door dringen, indien hij bemerkt alleen „voor spek en bonen" te mogen mee doen. Bovendien is ons land niet rijk genoeg om 30.000 man naar Duitsland te brengen (en weer terug) met het enige resultaat, dat deze mannen heb ben geleerd hoe ongelofelijk nat regen kan zijn. Om maar niet te spreken van het enthousiasme, dat met iedere re gendruppel sterker doofde. De Weense telefoondienst heeft een service ingevoerd, die van het eerste moment af een daverend succes is geworden. Kinderen kunnen over spe ciale lijnen sprookjes beluisteren. Reeds in de eerste week van zijn be staan moest het aantal lijnen voor deze diénst worden verdubeld. (Van een onzer redacteuren) In de strijd tegen de runder-t.b.c. heeft de provinciale gezondheidsdienst voor dieren te Alkmaar een nieuwe maatregel genomen, die hieruit bestaat, dat men dit jaar extra vroeg is begonnen met het nemen van sputum-monsters, zodat reeds deze week een begin kan worden gemaakt met het slachten van de „open lijders". Dit is van groot belang, omdat de besmette dieren nu direct uit het weiland naar de slachtplaats gaan en niet de kans krijgen op de stal, waar het gevaar van besmetting vanzelfsprekend groter is, andere dieren aan te steken. Een andere maatregel, waaraan een aantal zuivelfabrieken enthousiast me dewerkt is, dat de slachtpremies in plaats van individueel te worden ver strekt, door de fabrieken. ,in een grote pot worden gedaan, waaruit de daar voor in aanmerking komende boer wordt betaald. Deze regeling, die soe peler werkt dan de tot nu toe gevolg de gang van zaken betekent, dat het aantal premies vrij aanzienlijk ver meerderd wordt. De leden van de fa brieken te Opmeer,. Baarsdorpermeer, Warder en Lutjewinkel hebben als con tra-prestatie unaniem besloten hun veestapel één a twee jaar eerder te sa neren dan volgens het vijfjarenplan verplicht is. Dit van gemeenschapszin, getuigend besluit zal er toe bijdragen, dat binnen niet al te lange tijd een groot deel van West-Friesland t.b.c.- vrij kan worden genoemd, wat inhoudt, dat binnen de grenzen van het rayon geen enkele reageerder, noch door vee houders noch door slagers of hande laars mag worden gehouden. JJRITSE militaire autoriteiten hebben een critisch overzicht gegeven van het verloop van de grote NAVO-leger- en luchtmachtoefening „Holdfast", welke Maandag is beëindigd en waaraan 150.000 Britse, Belgische, Nederlandse en Canadese troepen hebben deelgenomen. De opzet van de oefening was, dat een met grote meerderheid aanvallende strijdkracht uit het Oosten de grens had overschreden en oprukte om het Ruhrgcbied te bezetten. De tegenpartij begaf verdediging:, om op het juiste moment tot een zeer krachtig tegen- Offensief over te gaan. Voor de verdediging waren sterke bolwerken in be paalde streken aangelegd, zodat het te verdedigen gebied het aanzien van een „militair spinneweb" had gekregen. Generaal Harding, de nieuwe chef van de Britse imperiale generale staf, die de algemene leiding van de oefening „Hold fast" heeft gehad, verklaarde dat het „spinneweb-defensiestelsel" êen voorbeeld is geweest, waarvan men later zou moeten bestuderen, of het ook in de practijk bruikbaar is. Harding verklaarde verder, dat de oefening op een smal front is gehouden. „Wij moeten leren haar ook op een breed front uit te voeren", zo zeide hij. had de oefening de beperkingen van de Gloster Meteor-straaljager als „ja- geronderscheppinsgvliegtuig" aange toond. De Belgische en de Nederlandse luchtstrijdkrachten, aldus Foster, zul len In de eerste plaats de beschikking moeten krijgen over de nieuwe typen straaljagers. Franse maarschalk Juin, opper bevelhebber van de geallieerde landstrijdkrachten in Midden-Europa achtte de verdedigingsopvatting van generaal Harding juist. Er zijn ech ter zo meende hij, door deze oefening acht divisies op een front van 50 ki lometer samengetrokken. Op deze ba sis zouden er bijna honderd Westerse divisies nodig zijn voor de verdediging van de huidige Westduitse grens. Met een dergelijke strijdmacht zouden we beter direct tot het tegen-offensief kunnen overgaan, inplaats van ons slechts te verdedigen, zo zei hij. Maar schalk Juin zei sinds verleden jaar een grote vooruitgang te hebben be speurd in de strijdvaardigheid der Britse en andere Atlantische strijd krachten in Noord-Duitsland. De Engelse generaal Gale, de leider te velde van „Holdfast", had in het aanvalsstadlum van de oefening grove fouten op het gebied der camouflage gezien, waaronder enige die als on vergeeflijk moeten worden beschouwd. Luchtmaarschalk Foster, die de ope raties der luchtmachten leidde, ver klaarde, dat „Holdfast" het belang- had aangetoond van het instellen van luchtwaarnemingsdiensten in Neder land, België en West-Duitsland. Ook „Mainbrace". De vlootmanoeuvre „Mainbrace" heeft tot dusverre een gunstig ver loop gehad. Het commandostelsel is zwaar beproefd geworden doch het functionneerde prima. Men heeft de oefening de juiste achtergrond gege ven, door een zo realistisch mogelijk oorlogsbeeld te scheppen. Er hebben zich bij „Mainbrace" wel moeilijkhe den voorgedaan, doch deze waren voor het merendeel van fundamentele aard. Men ontdekte slechts één zwak punt in de verbindingen. Deze kwes tie zou men thans onderhanden gaan nemen. „Mainbrace" komt thans in het laatste en beslissende stadium: name lijk de invasie van mariniers op de Deense kust. Zodra het weer wat op knapt zal deze operatie worden uit gevoerd. De AFL (American Federation of Labor heeft op haar congres besloten de democratische candidaat, Stevenson, te steunen. Het besluit viel met alge mene stemmen. Het CIO (Congress of ïndustrial Or- ganisations) heeft reeds eerder zijn steun aan Stevenson toegezegd. Thans staan de twee grote Amerikaanse ar beidsorganisaties achter de democrati sche candidaat. Stevenson is voor een ingrijpende wijziging van de Taft- Hartleywet. Met een Amerikaans troepentrans portschip keerden dezer dagen zeven Nederlandse Koreavrijwilligers, w.o. vier gewonden, via Bremerhaven in ons land terug. ("Ipnieuw moeten wij de vraag stellen of de hoogste militaire chefs Neder land wel voor vol aanzien. En mdien zulks niet het geval is, waar ligt dan de reden voor een dergelijke stemming. Het lijkt ons van groot belang, dat de regering hiernaar informeert en daar na opening van zaken geeft. i/IEER DAN ZES MAANDEN duurt nu reeds de „nota-oorlog" tussen Oost en "West over de kwestie-Duitsland. Resultaten heeft hij nog in geen enkel opzicht gehad, zeker niet voor het land, dat zijn lot afhankelijk weet van de betrekkingen tussen de beide grote blokken van staten. De nieuwste fase in deze papieren worsteling is de overhandiging van een nieuwe Westelijke nota te Moskou. Hierin wordt overigens geen enkel nieuw gezichtspunt geopend. Alle oude voorstellen worden practisch woordelijk herhaald. Zo wordt een con ferentie van de vier grote mogendheden voorgesteld, welke als eerste punt het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland zou moeten bespreken. Te gelijkertijd wordt het jongste en ook al oude Russische voorstel van de hand gewezen. Dit hield in, dat aan vrije verkiezingen onderhandelingen over een vredesverdrag voor Duitsland en de vorming van een regering voor het gehele Duitse gebied dienden vooraf te gaan. Die onderhandelingen zouden al in October kunnen beginnen. zingen in Duitsland aan te pakken. Voorts wordt nadrukkelijk verklaard, dat de Westelijke mogendheden niet kunnen aanvaarden het Russische standpunt, dat Duitsland bij de onder handelingen over een vredesverdrag alleen vertegenwoordigd zou mogen zijn bij de bespreking van ter zake dienende kwesties. Evenmin gaan de Westelijke geallieerden accoord met de suggestie, dat een commissie tot onder zoek van de mogelijkheid van vrije verkiezingen 'uit Oost- en Westduitsers zou moeten worden samengesteld. Deze zal stellig niet meer objectiviteit kun nen opbrengen dan de door de Weste lijke mogendheden reeds afgewezen vier-mogendhedencommissie. Overigens verklaren de Westelijken zich bereid, alle practische en nauw keurig omschreven voorstellen inzake de vorming ener commissie van onder zoek te bespreken. Aan de opstelling van de Westelijke nota is overleg met de federale rege ring te Bonn en met de autoriteiten van West-Berlijn voorafgegaan. Aan de hand hiervan richten de Westelijke lan den thans het verzoek tot Moskou, om terug te komen van de weigering, om zich bij de andere mogendheden aan te sluiten] teneinde met vereende krach ten hét vraagstuk van de vrije verkie- VOLGENS voorlopige berekeningen van de bond van bloembollenhan delaren is dit najaar voor ongeveer «even millioen gulden ,meer aan bloembollen naar de Verenigde staten en Canada uitgevoerd dan in iJoi- Van 1 ,Juli 1952 tot en met 13 «PP- Weerbericht Verwachting tot hedenavond. VRIJ ZONNIG Droog en op de meeste plaatsen vrij zonnig weer. Matige tot krachtige wind tussen West en Zuidwest. Over het algemeen iets hogere temperaturen dan giste- ren. DONDERDAG: Zon op 6.31. onder 18.31. Maan op 14.07. onder 20.07. tember 1952 werden naar deze landen 23.146 kisten bloembollen mwr W" zonden. De uitvoer vertegenwoordigt een waarde van 88,401.623 gulden. Di is 6.804.554 guldeni meer d»n het overeenkomstige tijdvak *an 19.>l. Hierdoor zijn de Verenigde Staten de eeiste afnemers van bloembollen geworden. Engeland, dat z«n invoer met ongeveer 40 percent heeft be komt daardoor op de tweede perkt, déze'verhoogde uitvoer" voor een groot gedeelte worden toegeschreven aan ae activiteit van het bureau onpersoon lijke reclame dat door alle bloembol- lenkwckers en exporteurs wordt ge vormd. De collectieve reclame-acties speciaal in de Verenigde Staten en Canada, die vooral na de oorlog '■lei zijn uitgebreid, beginnen uu kennelijk door te werken, plaats te staan. Ongetwijfeld kan Nasleep van zaak-Nixon Het Amerikaanse departement van justitie heeft besloten, een onderzoek in te stellen naar de wettigheid van „schenkingen in geld tot dekking van onkosten" aan Congresleden en andere Amerikaanse ambtenaren. Er bestaat namelijk een wet, welke overheidsper soneel met inbegrip van Congresleden, verbiedt, buiten het officiële salaris geld van derden aan te nemen. De le den van het Congres hebben de ge woonte, hun inkomsten aan te vullen met baten uit publicistisch werk, lezin gen, e.d. Deze kwestie is actueel geworden door de deining om de republikeinse candidaat voor het vice-presidentschap Nixon, die 18.000 dollar van derden heeft aangenomen tot dekking van on kosten. Overigens heeft het onderzoek niet speciaal betrekking op zijn geval Noorwegen en Italië zijn de eerste landen die op grond van het Ameri kaanse program voor aankopen in de Navo-landen militaire uitrusting aan Amerika zullen leveren. Volgende week zal Noorwegen de eerste zen ding 40 mm munitie verzenden. Italië zal Fiat vrachtauto's leveren. LIET ministerie van Landbouw van de Verenigde Stalen heeft gisteren besloten '4 de importquota voor zuivelproducten met ingang van 1 October met vijf tien procent te verhogen. Het quotum voor Edammer en Goudse kaas werd van drie millioen op vier millioen pound per jaar gebracht. In het begin van dit jaar had het Amerikaanse Congres het ministerie reeds gemachtigd, de quota met vijftien procent te verhogen, wanneer dit in het belang zou zijn van de internationale handel en de internationale betrekkingen. De importcontröle op sojnmige soorten Italiaanse kaas is opgeheven. DE Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, heeft be vestigd, dat de Britse regering maar schalk Tito, het staatshoofd van Joego slavië heeft uitgenodigd mogelijk een bezoek aan Engeland te brengen. Er is nog geen datum vastgesteld. Het zal zeker niet gebeuren, voordat koningin Elisabeth is gekroond. Wanneer Tito Groot-Brittannië zal bezoeken, zal het de eerste maal zijn, dat hij Joegoslavië, na zijn onderhoud met Stalin in de af gelopen oorlog, verlaat. Het bezoek van Eden aan Joegoslavië is intussen ge ëindigd. Hij is per vliegtuig doorgereisd naar Wenen. ALVORENS te vertrekken, hield de Britse minister een persconferentie, terwijl tevens een communiqué werd verstrekt. Het resultaat der besprekin gen, die „een nieuwe stimulans vorm den voor de langdurige Brits-Joegosla- vische vriendschap", wordt zó geformu leerd, dat beide regeringen met vertrou wen uitzien naar een tijdperk van toe nemende samenwerking, die ook de al gemene vrede zal bevorderen. Britse en Joegoslavische hoge ambtenaren zijn „zéér voldaan" over het verloop der besprekingen. Vele onderwerpen van gemeenschappelijk belang, die slaan op de Brits-Joegoslavische betrekkingen en op de relaties tussen Joegoslavië en zijn buurstaten, zijn besproken. Ook is be- den verklaard. vaadslaagd over handelsaangelegenhe den. Doch in officiële kringen acht men het belangrijker, dat de besprekingen tussen Tito en Eden betekenen, dat er voortaan meer contact tussen hun beide regeringen zal bestaan. Ook het vraag- stuk-Triëst is uitvoerig besproken, doch Eden wilde daarover niets zeggen. Eden zal in Wenen van gedachten wis selen met Oostenrijkse ministers. (Van een onzer redacteuren) De Rijkspolitie te De Rijp heeft gis ternacht een Amerikaanse militair ge arresteerd wegens ontuchtige handelin gen met een 15-jarig meisje. De Ameri kaan, die per auto met twee vrienden een vacantiereis maakte door Neder land, is in het Huis van Bewaring te Alkmaar opgesloten. Gistermorgen zijn door de Amerikaanse ambassade pogin gen in het werk gesteld de jongeman vrij te krijgen, hetgeen niet is gelukt. De twee andere militairen zijn zonder hun wapenbroeder verder gereisd naar hun basis in Duitsland, waar zij zich Vrijdag weer dienen te melden. Drie van de op Noord-Groenland gestrande Britse vliegers, zijn door een Amerikaans amphibievliegtuig opge haald en overgebracht naar de Ameri kaanse vliegbasis te Thule, zo is te Lon- nu mm Wie zich thans opgeeft betaalt na 1 OCTOBER net eerste abonnements geld. Betaling ls mogelijk per kwartaal, per maand ot per week Gemakkelijker kan het niet Maakt gebruik van onderstaand formulier. Invullen, ondertekenen en verzenden naar ons Dureau ot afgeven aar onze bezorger of agent ter plaatse en de zaak is in orde Ondergetekende Straat Huisno. te wenst zlcb met ingang van 1 OCTOBER 1952 te abonneren Betaling zaJ geschieden pen Kwartaal a t 6.20; maand a f 2-07; week f 0.49 (incasso inbegrepen Handtekening Datum

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1