Lustrum-expositie „Vakopleiding" maakt voortreffelijke indruk r Jimmy Brown als diepzeeduiker DE FILMS VAN DEZE WEEK DER&REEDTE Bezwaren achterhaald door de practijk RIJKSWERF ZORGT VO TOEKOMST! Aanvulling van onderwijs1 op de Ambachtsschool Waf is de Bemeiel WITTE: „Meisjes van Broadway1' TIVOLI „Als de wereld vergaat' Schoenmakersvereniging bestaat 35 jaar Dr Stellwag voor de radio Ned. marine-eenheden in Zweden IN HET KORT Reserves van Helder n«rnel1 hef op tegen KFC 4 VIJF JAAR GELEDEN werd op de Rijkswerf een aarzelend begin gemaakt met hetgeen thans als de „Vakopleiding" niet alleen wordt erkend en ge waardeerd, maar bovendien als een onmisbaar onderdeel van de hele werf- gemecnsehap wordt beschouwd. De „lustrumtentoonstelling", die dit weekend In het tckenlokaal van de Vakopleiding (op de eerste verdieping van het nieuwe gebouw van de Bouwkundige Dienst) wordt gehouden, legt een indruk wekkend getuigenis af van de resultaten, die met dit bedrüfsondcrwijs worden bereikt. Een betere weerlegging van alle bezwaren, die vijf jaar geleden naar voren werden gebracht, is moeilijk denkbaar. De Rijkswerf is een bedrijf, waar in alle mogelijke en onmogelijke ambachten en technieken worden beoefend. Ook dat komt tot uiting op deze tentoonstelling, die alleszins waard is oifi serieus, critisch en met bewondering te worden bekeken. Waarschijnlijk zullen er wel bezoe kers komen, die met een scheel oog die respectabele verzameling Werkstukken van allerlei aard aanzien. Dat zijn dan de mensen, die in 1947 het nut en de noodzaak van een vakopleiding niet inzagen, en zich meer of minder ener giek tegen de invoering van „weer een nieuwigheidje" hebben verzet. Eén van de meest voor de hand lig gende bezwaren was: „We hebben het honderd jaar zonder een vakopleiding gered, de jongens moeten hun vak in de practijk leren!" Anderen zeiden, dat de Ambachtsschool wel zorgde voor een voldoende vooropleiding. Maar zij vergaten, dat op de Ambachtsschool niet alle vakken worden onderwezen, die op de Rijkswerf worden .beoefend. Inmiddels is wel gebleken, dat de jubi lerende Vakopleiding het. werk van de Ambachtsschool (nog altijd een twee jarige cursus, dat is een jaar minder dan vroeger) niet onbelangrijk aan- vult. Of jongens zonder dioloma Am bachtsschool de Vakopleiding kunnen volgen' Zeker! Alleen duurt de oplei ding voor het Bemetel-diploma een jaar langer dan voor de wel-gediplo- meerden. Bovendien is komen vast te staan, dat de jongens van de Am bachtsschool het tempo van de oplei ding beter kunnen bijhouden en over het algemeen hogere prestaties leve ren. Men moet dus de Vakopleiding geenszins beschouwen als een „con- cuiaent" van de Ambachtsschool. Enkele cijfers. De Vakopleiding van de afdeling Scheepsbouw, waarvan de heer J. Met- zelaar het hoofd is. heeft sinds het be gin van de opleiding 83 geslaagde leedlingcn afgeleverd. Oo het ogenblik ziin er 130 leerlingen. En de Vakop leiding van de afdeling Werktuigbouw, onder leiding van de heer D. Scheen, bezorgde 60 cursisten een Bcmctel-di- ploma, terwijl er thans 73 in opleiding zijn. De heer N. de Rooy, die als contro leur van de Bemetel één maal per maand als „schoolopziener" fungeert, noemde deze cijfers bijzonder gunstig. „De Rijkswerf heeft een zeer goede op leiding", aldus deze deskundige, die de controle heeft over de Bemetel-op- leidingen op alle scheepswerven in de provincie Noord-Holland. De directeur der Rijkswerf, de kapi tein ter zee P. A. Riedel, die de expo sitie gistermiddag ten overstaan van een groot aantal genodigden opende, was eveneens vol lof over de resulta ten van de Vakopleiding, welke waar devolle „bibit" (de Zwitser zou zeggen „Nachwuchs". maar de Nederlander heeft nog altijd geen woord voor dit begrip gevonden) voor de Rijkswerf op- nE „Betmetel" is de stichting „Bedrijfsopleiding in de Me taal- en Electrotechnische In dustrie", een onder toezicht van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen staande instelling, welke de su pervisie heeft over alle bedrijfs opleidingen in genoemde indus trieën. Alle leerovereenkomsten tussen de bedrijven en de ouders (of voogden) der leerlingen wor den aangegaan ten overstaan van •de „Bemetel", die ook aan het eind van de opleiding de diplo ma's verstrekt De (landelijke) examens worden afgenomen door een commissie, bestaande uit des kundigen uit het bedrijfsleven zelf. De leden daarvan worden op voordracht van de „Bemetel" door de minister van O., K. enW. benoemd. Alle voor het «tarnen gemaakte werkstukken worden beoordeeld door het Opmeet cen trum te Utrecht. De opleiding duurt voor jongens met diploma Ambachtsschool twee jaar (ijze ren scheepsbouw drie jaar) en voor jongens zonder diploma Am bachtsschool drie jaar (ijzeren scheepsbouw vier jaar). De leer lingen zijn verplicht, de Avond- vaktekenschool te volgen. Dat is voor minderjarigen kosteloos, dank zii de subsidieregeling van het Rijk. Het hoofd van de Vakopleiding afdeling Scheepsbouw, de heer J. Metzelaar, met Klaas Bregman, de trotse maker van de sloep op de voorgrond. Eén van de vele fraaie werkstukjes, die op de tentoonstel ling te zién zijn. levert. Kolonel Riedel prees het ini tiatief van de heer Metzelaar, die na vijf jaar van onvermoeide en ambitieu ze arbeid wel eens wilde tonen wat de jongelui van „de Bemetel" kunnen presteren. Ook voor de jongens zelf is het een nieuwe stimulans om de zaken energiek te blijven aanpakken. Liefde voor het vak. Overigens hebben wij niet de in druk, dat deze stimulans dringend noodzakelijk is. Het werk, dat niet met extra zorg opzettelijk voor deze ten toonstelling werd vervaardigd, draagt onmiskenbaar het stempel van een grote en groeiende liefde voor het vak. Misschien is dit nog wel het allerbe langrijkste! Het gaat er immers niet om, een opdracht zonder veel interesse zodanig uit te voeren, dat het resultaat er nog juist mee door kan, het gaat om het levren van een werkstuk, dat én opdrachtgever én maker tenvolle be vredigt. Wie zijn werk met lust en liefde ver richt en dat kan alleen wanneer de nodige vakbekwaamheden niet ont breekt zal zijn hele persoonlijkheid inzetten om kwalitatief en kwantitatief het hoogste te bereiken. En wie zich voor zijn werk interesseert, zal altijd wel een weg vinden om de dikwijls tegenstrijdige belangen van „snel wer ken" en „goed werken" in een juist evenwicht te brengen. „Snol werken" leren de jongens als het moet! in de practijk vlug genoeg, maar kijk niet naar de resulta ten. Daarom is het zo goed, dat eerst gedurende enige jaren het accent wordt gelegd op de kwaliteit van het werk. Een vakbekwaam arbeider kan niet knoeien, ook al moet er eens stevig worden doorgepcesd! Na het zien van de tentoonstelling kwamen wij tot de overtuiging, dat juist in deze richting met veel vrucht door de Vakopleiding van de Rijks werf wordt gewerkt. Voor ieder toegankelijk. De expositie, die vanmiddag van half drie tot vijf uur en morgenmiddag van twee tot zes uur geopend is, kan door een ieder worden bezichtigd. Het loont de moeite, te zien wat de aankomende vaklui op allerlei gebied tot stand heb ben gebracht. De afdeling Scheepsbouw heeft inzendingen op het gebied van het ijzerwerken en afschrijven in de scheepsbouw, het „houten" scheepma- ken het schilderen (hierbij zijn werk stukjes, die de beste vakman niet be ter zou kunnen maken), het plaatwer ken, het sloepenmaken, het zeilmaken, het scheepstuigen en het scheepsbe- schieten (met inbegrip van blokmaken modelmaken en kuipen). Dé leerlingen van de afdeling Werktuigbouw lever den keurige staaltjes van smeden, ko perslaan, fraisen, machine-bankwerken, draaien, ketelmaken, instrumentmaken en gieterij-techniek. Het ziet er allemaal voortreffelijk en veelbelovend uit. We zouden haast zeggen: met zo'n vakopleiding is de toekomst van de Rijkswerf verzekerd! HET ONGEVAL AAN BOORD VAN DE „ZEEUW" Nader wordt vernomen, dat het ge wonde bemanningslid van het Neder landse fregat ..De Zeeuw", dat in een ziekenhuis in Gothenburg is opgenomen, de stoker derde klas A. Banis uit Rot terdam is. Hij brak op 24 September zijn rechteronderarm. Zijn toestand geeft géén reden tot ongerustheid. 50. Jimmy startte vliegensvlug zijn taxi, maar hij had nog geen drie me ter gereden of hij merkte reeds, dat er iets aan het handje was. Oef, wat stuurde dat ding zwaar. Hij remde on middellijk af, sprong weer uit zijn wa gen en ging eens polshoogte nemen. „Net wat ik dacht", mompelde hij, „een iekke band. Dat treft slecht...." Op hetzelfde ogenblik bemerkte Jimmy dat ook z'n rechter achterband leeg stond. „Twee tegelijk, dat is erg", bromde hij en meteen kreeg hij een vermoe den.... Hij bukte zich en merkte dat alle twee de ventielen met opzet door iemand waren opengedraaid. Jimmy keek snel om zich heen. De dader kon niet ver weg zijn, want hij was amper tien minuten binnen geweest „Zóóó", peinsde hij. „De heren zi.in dus nog steeds op het oorlogspad. Het is in elk geval goed, dat ik t weet. Ze zullen wel de een of andere bedoelin» hebben om mij deze kool te stoven" Hij liep nog even de herberg in vertelde kapitein Toontje er was gebeurd. „Ik ga nu te voet naar meneer Kroosduiker", zei hij, „maar i£ zou het heel prettig vinden kapitein als u een oogje in het zeil hield. Dat we nog niet van dat tuig af zijn,'daar kun je wel donder op zeggen". (Advertentie, Ing. Med.) George Pal heeft het „Als de we reld vergaat" een fantastisch film werk afgeleverd, dat waard is gezien te worden. Wij doelen hiermee vooral op het verhaal, het idee, en de wijze waarop het werd uitgewerkt. Dat het aanvankelijk niet kan bevredigen, vindt zijn oorzaak in de talrijke voor bereidingen tot de ontvluchting van de bedreigde aarde. Een aantal geleer den heeft vastgesteld dat de „nieu we ster Bellus de aarde zal verplet teren. Het werd allemaal tot op het uur uitgerekend. De professoren weten een raket te bouwen, waarmee een veertigtal men sen naar de planeet Zyra zullen wor den gebracht. Uiteraard weet men niet of de tocht zal slagen. Edoch, de ma kers van deze rolprent hebben de we reld niet totaal willen uitroeien. De veertig .mensen belanden inder daad op Zyra, waar zij een nieuwe wereld zullen bouwen. Bijzonder interessant is deze geschie denis en prachtig zijn de opnamen. Men ziet „zelfs" hoe New York door geweldige vloedgolven wordt vernield! Men verlaat Tivoli, waar deze film tot en met Maandag draait, met een op gelucht hart wanneer men ziet, dat „onze" sterren nog vrij onbewogen aan de hemel staan. De voornaamste rollen zijn in handen van Richard Derr en Barbara Rush. Het zal op Vrijdag 4 October 35 jaar geleden zijn, dat de „Helderse Schoenmakersvereniging" werd opge richt. Dit feit wordt Maandagavond in de bovenzaal van lunchroom De Boer aan de Koningstraat herdacht. De bij eenkomst wordt opgeluisterd door de monstraties. In de rubriek „Uit de Bijbel", die op Maandagmiddag 29 September van vier uur tot half vijf door de NCRV wordt uitgezonden over Hilversum II (298 meter), spreekt dr. J. A. Stellwag, pre dikant van de Lutherse kerk te Den Helder, over het onderwerp „Lot en Abraham". Na de meer „getemperde" (en naar onze smaak meer te waarderen) pret van de Engels-Amerikaanse showfilm „Lach en vergeet" in Tivoli, nu weer een in de Witte een pure Amerikaanse. De titel „Vier meisjes van Broadway" voorspelt al voldoende, vooral wan neer daar meisjes bij zijn als Gloria de Haven, Janet Leigh en Ann Miller. Tony Martin, de mannelijke hoofdrolspeler, werd op 25 December 1915 geboren in San Francisco. Hij meet 1.83 (èèn me ter drie en achtig), weegt 151 pond. heeft zwart haar en bruine ogen, is getrouwd met mej. Cyd Charisse en heeft één kind (Tony, geboren op 28 Augustus 1950). Ook Bob Crosby speelt mee in deze musicalshow, die weer een kolfje naar de hand is van de lief hebbers. De Nederlandse torpedobootjager „Banckert" is Vrijdagochtend in Go- thenburg aangekomen voor een vriend- schapsbezoek en heeft zich bij het fre- gat „De Zeeuw" gevoegd, dat Donder, dag in deze Westzweedse haven is ge arriveerd. Na een ontvangst aan boord heeft kapitein G. Koudijs een beleefd heidsbezoek gebracht aan de gouver neur van de provincie, Nyström. de voorzitter van de gemeenteraad, Ernst Jungen, en de bevelhebber van het Wes telijke marine-district, schout-bij-nacht Gester, die kapitein Koudijs en andere gasten een lunch aanbood. Het fregat „Van Zijll" wordt eerst Zondagochtend in Gothenburg verwacht. Het is morgen hoog water om 8.30 en 21.00 uur, en laag water om 2.45 en 15.20 uur. Maandag is het hoog water om 9.00 en 21.25 uur, en laag wa- ter om 3.10 en 15.45 uur. LEK Ik, Scorpius, bezit sinds kort een lek huis. Gedurende de zomermaanden heb ik er geen last van gehad, want er heerste droogte alom en de boer die ploegde voort, hunkerend naar een weinig water, dat dienen moest ter verfrissing van de gewassen. Hijzelf behoedde zich met een glas bier. Mijn huis had in die periode dus niets te vrezen. Het was naar voor de kleine bloemetjes op m'n schrale behang, die hunkerden naar de werke lijkheid. Er wérd eens een film ge maakt. getiteld „De regen kwam", en daarin viel, naar ik meen, zeer veel ten offer aan een langdradige stort vloed van ellendig-grote druppels. Onlangs is ook in Den Helder de regen geko men. De wolken kregen be rouw ten aanzien van de ploegende boer en huilden, leunend op en legen elkaar, eens goed uit. Zij beterden zich, wat de gewassen be treft, aan de late kant, ter wijl minder berouwvollen onder hen hun donderend het, te hunner overreding bedoelde, „Beter laat dan nooit, aanhoorden. En on vermijdelijk was het ant woord ,Dat gaat je geen bliksem aan". Ik, Scorpius, hou niet van die ruzie. Vooral niet, om dat mijn huis lek is. Mede ook, omdat niemand er iets aan doet. En dan denk je wel eens gulzig aan een wo ning in Nieuw Den Helder, zo één van veertien gulden, die noch lekt noch bloeme- tjesbehang heeft. Want de kleine bloemetjes op mijn behang hebben hun zin ge kregen. Zij zwelgen in het water, dat zich door het platte dakje boven onze slaapkamer heeft gewrongen en uitdruppelt in een lang zaam, tempo, tot verhaasting bereid. Ik ken m'n eigen bloemen niet terug. Als alleen de behangselen te duchten hadden, dan tot- daar-aan-toe. Maar de regen komt ook middendóór. Tel kens vormen zich aan het planken plafond groeiende belletjes, die plotseling te zwaar worden en zich dan moeten loslaten, hoewel zij mij misschien welgezind zijn. Zij worden naar om laag gedreven en spatten op onze trots, het glanzende zeil, uitéén. Tot verdriet van mijn vrouw, die mij elke avond behulpzaam is met teilen en emmers, welke wij onder de bedreigde plekken mikken. Tevens richten wij het bed, opdat het water ter Weerszijden, zonder ons in onze slaap te treffen, in de bakken kan druipen. Daarna sluiten wij onze ogen, terwijl onze oren zeer bedachtzaam en lang tot luisteren gedwongen wor den naar de vinnige spatjes in de emmers en de wat welluidender plofjes tegen het zink van de teilen. TROUWEN TJW Gradus mag het jongste nieuws wereldkundig ma ken: de heet- G. Kwinkelen- berg gaat trouwen. Midden October hoopt hij in het huwelijk te treden met mej. G. van Zwam. De leden van de Helderse zwemvereniging „Marsdiep" kennen hem ze ker, want in het bad aan de Dijk is hij een zeer popu lair man. Badmeester Kwin- kelenberg wil aan zijn hu welijk zo weinig mogelijk- ruchtbaarheid geven, ver nam uw stukjesschrijver middels een keurige brief. Daarom is hij ook niet in het drukke zwemseizoen in de boot gestapt. En nu wil men hem, deze heer Kwin- kelenberg, die nog beter be- kend is als „Gieles", een huwelijksgeschenk bereiden. En ach, dan is het nog niet zo onsympathiek om het streven van de toekomstige bruidegom geen rucht baarheid! te negeren. Er is een comité van inzameling in het leven geroepen, dat er als volgt uitziet: T. J. Dekker, voorzitter, Koning dwarsstraat 41, mevr. S. W. H. Huysing, Polderweg 28, J. A. Hoelandt, Van Lim burg - Stirumstraat 8. Wan neer nu de 2000 leden van „Marsdiep" bedenken, dat vele kleintjes één grote ma ken, zo schrijft het comité, dan kunnen wij de heer Kwinkelenberg een verdien de verrassing bezorgen. ZVVEMMMEN gurgemeester en Wethou ders maken er een eind aan, met de gemeentelijke zweminrichting aan de Dijk weg. En nu mag men nog zo aan de zomer en zijn ge noegens hangen, 't gaat niet langer in dat koude water. Daaom vermeldt Gradus het besluit van B. en W.: het bad wordt met Ingang van Maandag 29 September voor het publiek gesloten. FILM Oet zou overdreven zijn te beweren, dat uw Gradus tegenwoordig niet meer naar de bioscoop hoeft, om dat hij zelf film heeft. Niet temin heeft hij een niet- ontwikkeild filmpje (van tien opnamen) in zijn bezit. Het werd gevonden door de heer Verstraaten. Het gaat om tien plaatjes, die teza men een aardig beeld vor men van een vacaintie, die zeilend werd doorgebracht. De eigenaar kan bij Gradus terecht. G.M.F. Deeds eerder schreef Gra- dus over- de collecte voor En dit is Jan Busser met zijn prachtige kijker, de prijs, die door het College Zeemanshoop werd uitge loofd voor de best-geslaagde Zeevaartscholier van het hele land in de AS-opleiding. de Gezamenlijke Militaire Fondsen, die van 6 tot en met 11 October in onze stal wordt gehouden. Via het bureau OS en O vernam uw stukjesschijver, dat aan boord van Hr. Ms. schepen en de inrichtingen wordt in gezameld op Vrijdag 10 Oc tober van elf tot twee uur. Officieel is nu toestemming verleend, dat aan de straat collecte op 11 October mili tairen der zeemacht in uni form deelnemen. EERLIJK Mevrouw Datema van de Singel kreeg verleden week haar verloren porte- monnaie terug. Zij vond het verlies erg sneu, want er zat nog ruim vijftien gulden in. De eerlijke vinder, wiens naam niet ter zake doet, moest nog een weinig voor detectieve spelen om de eigenares te vinden. Het ge lukte hem middels een receptje van 1943, dat niet veel bijzonderheden ver meldde. Gradus toont met deze luttele regelen aan, dat op bet gebied van de eer lijkheid nog wel het één en ander wordt gepresteerd. VEILIG Tn de Veilig Verkeer-week heeft een flink aantal kin. deren deelgenomen aan de puzzlerit. U heeft de uitslag al kunnen lezen. Maar nog niet werd verteld, dat zo veel jongens en meisjes erg slecht op de hoogte waren met de verkeersborden. Van de lessen op school schijnor de jongelui nogail wat te ver- Keten! Toch jammer, jneeni V3jUS' "*'e n'et beter weet onderwijzers hebben eig hun best gedaan. De geneeskundie dienst wordt ge. durende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen J. Udding, Lijsterstraat 40, telefoon 2588, en dr. M. G. Vroom, Plantsoenstraat 11, tele foon 2485. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt tot en met Vrijdag waargenomen door de beer W. n. Kingma, Polderweg 25. telefoon 2581. Het wekelijkse spreekuur van „te- denopbouw" wordt vanmiddag van vier tot vijf uur gehouden aan het adres Javastraat 12 a, hoek Celebesstraat. Ter gelegenheid van de Nationale Reclasseringsdag wordt vandaag ook Den Helder een straatcollecte gehouay ten bate van de reclasseringsmstei- lingen van alle gezindten. De „jongdierendag" van de H- y O.-koniinengroep begint vanm'dd. a om half drie in het Museum aan Eerste Vroonstraat. Voor de jeu cd wordt vanmiddag om twee uur in Tivoli een voorsteinnis gegeven van „Sjors van de Rebeiie club". De biljartclub „HBC" viert van avond in „Formosa" het twintigja" g bestaan. Het kindercabaret van de buur vereniging „Vrede en Vrijheid gee vanavond in Casino een uitvoering. In plaats van cand. Van Vaalten preekt ds. J. Borghardt morgenayo om zeven uur in de Ned.-herv. aan de Palmstraat. De „Church of England" h°u<* morgenavond om zeven uur'.j ,„n. Oud-Katholieke kerk aan de Mido weg een oogstdienst.' Voor Helder 2 is morgen de er" competitie-Zondag aangebroken. De jakken-reserves binden in eigen nu» strijd aan met KFC 4. In dezelfde klas (Res. 3A) speelt HRC 3 uit tegen U=>» 3. Verder worden hier gespeeld: n landia 2—WSV '30 2 en Alkmaarse Boy 2-WA 3. „ft Ook het tweede elftal van HRChe een uitwedstrijd, en wel tegen WF~„ In de Reserve derde klasse B wora voorts gespeeld; KW 2—OSV 4: ZIW* meeuwen 2—QSC 2 en Assendelft 4— RKVVA 2. HRC 4 ten slotte, in de Reserve derae klasse C., ontvangt De Spartaan 4. ny programma wordt gecompleteerd m®' de ontmoetingen: DWV 4—Ajax 4; yo- Icwijkers 4—DWS 4; AFC 4—WFC 4.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3