Kracht der Westerse strijdmacht is nog onvoldoende Om het lot van een elfjarig kind VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11529 Maar we zijn op de goede weg Portugees schip vergaan Willig oor voor in Europese Engeland waarschijnlijk naar een lagere levensstandaard het Britse plan Assemblee Klein-Europa Kennan gaat toch naar Moskou terug Wysjinski naar Alg. Vergadering V.N. Joegoslavische moeder vecht met Amerikaanse rechtbank Dinsdag 30 Sept. 1952. Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna GENERAAL RlDGWAY SPRAK IN PARIJS Leger kan niet zonder steun van de vloot Nader beraad over het verdrag met Oostenrijk Nog geen verbetering van het weer in zicht (mef honderd man) GROMYKO NAAR MOSKOU „Plan Marshallvoor Oost-Europa Het 51ste Britse Labour-Congres Attlee en Bevan broederlijk naast elkander Conferentie zal politiek der partij opstellen Jovanka Tito Toscanini trekt nog steeds! Minister Donker over de Nat. Reclasseringsdag „Voormalig Verzet" vraagt audiëntie aan Over gratie aan Willy La ges Beneluxministers half October naar Knokke Londen zal dr. Mossadeq voor 4 Oct. antwoorden Directie: BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand f 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen f 049 INDIEN er thans oorlog zou komen, zouden wjj een verdedigende strijd moeten 1 voeren of wel een vertragingstactiek moeten toepassen. De verenigde Westerse strijdkrachten in Europa zijn thans nog over de gehele linie ontoereikend om op gelijke voet het hoofd t-c kunnen bieden aan een krachtige aanvaller, verklaarde generaal Matthew Ridgway, opperbevelhebber der Westerse verbonden strijd krachten in Europa, gisteren in Parijs. Wjj moeten, aldus Ridgway, er nogmaals np aandringen, dat de regeringen der statenleden van het Noordatlantisch Ver drag ons een absoluut minimum aan strijdkrachten ter beschikking stellen. Wij sunnen het niet met minder doen. En zolang ik commandant ben, zullen wij ook aan dit minimum vasthouden. TN antwoord op een hem door een journalist gestelde vraag of hij meen de, dat het moreel in het Westen was verslechterd, zei Ridgway: „Integen deel, ik zie een zeer positieve en defi nitieve verbetering. Begrijpt u mij goed: In mijn verklaring is geen critiek besloten. Wat betreft de opbouw der Westerse verdediging in Europa is het mogelijk, dat het menselijkerwijs ge sproken onmogelijk was meer te doen aan hetgeen tot dusverre is geschied." „Main Brace" Sprekend over de oefening „Main Brace", zejde generaal Ridgway, dat het doel hiervan was geweest te zien hoe de leiding van vloot- en lucht- Het Amerikaanse ministerie van SUitenlandse Zaken heeft gisteren be kend gemaakt, dat George Kennan, die door het Moskouse blad „Praw- da" een „lasteraar onder het mom van diplomaat" is genoemd', naar GEORGE KENNAN Moskou terug zal keren om zijn werk zaamheden als ambassadeur te her vatten. De woordvoerder van het ministe rie, Michael McDermott, zeide, dat niet de Sowjet-regering zelf tegen Kennans verklaringen had geprotes teerd. Kennan heeft de vorige week het leven in Moskou vergeleken met de tijd, dat hij in 1952 door de Nazi's in Berlijn was geïnterneerd. De Amerikaanse, Britse en Franse plaatsvervangers voor een verdrag met Oostenrijk zullen zich spoedig beraden over de stappen die moeten worden gedaan in het licht van de jongste Rus sische nota, waarin het door het Wes ten voorgemelde verkorte verdrag met Oostenrijk wordt afgewezen. Werd tijdens een korte verbetering by zonnig weer Zondag veertien graden Celsius gemeten, gisteren kwam de temperatuur hier in Noord-Holland niet hoger dan twaalf graden Celsius. Een front met enige regen trok in de mor gen over, gevolgd door enkele buien, welke plaatselijk met wat onweer gepaard gingen. Een nieuwe actieve depressie trekt dit keer eens niet zoals de meeste voorgangers ten Noorden van ons voorbij, maar ten Zuiden. Het centrum van deze depressie met stormweer langs de Franse West kust trekt vandaag langs Frank rijk naar het Oosten, Voorname lijk in de Zuidelijke helft van ons land kan enige regen vallen. Bij ons wordt de regenkans tijdel jk iets kleiner, maar toch wijzen de vooruitzichten nog niet on een be langrijke weersverbetering. Het nog te koude weer met af en toe nog een enkele bui zal voortduren, waarbij de wind vandaag via Zuid naar het Zuid-oosten zal trekken Weerbericht Verwachting tot hedenavond KRIMPENDE WIND Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen, voornamelijk in de Zuidelijke helft van het land Overwegend matige wind tussen Zuid en Oost en ongeveer dezelfde middag-temperaturen. WOENSDAG: Zon op 6.41, onder 18.18. Maan op 17.20, onder 3.41 - i - i I machteenheden der Atlantische staten zou reageren, indien het leger een be roep om hulp op haar zou doen. Hij wees op het ook in Korea gebleken be lang van een nauwe samenwerking tus sen leger, vloot en luchtmacht. Hij sprak zich uit over het tijdelijk sta- tionneren van marine-onderofficieren bij legeronderdelen in Noorwegen en het gedurende enige tijd als waarne mers toevoegen van leger-onderofficie- ren aan de bemanningen van oorlogs bodems. Admiraal McCormick, opperbevelheb ber der Atlantische zeestrijdkrachten, heeft op een Maandagmiddag te Luxem burg gehouden persconferentie ver klaard, dat het verloop van de oefening „Mainbrace" heeft aangetoond, dat daarmede een grote stap voorwaarts is gedaan in de richting van het instellen van een Atlantisch opperbevel. De ad miraal zeide voorts dat „het succes van elke operatie te land in Europa in oor logstijd afhankelijk is van de steun; die ae vloot kan geven." Slechts twaalf man gered Naar eerst thans bekend wordt, is het Portugese schip „Joao Costa", dat op weg was van New-Foundland naar Portugal, op 23 September ten Zuid-Westen van de Azoren ver gaan. Aan boord bevonden zich honderd mensen, daarvan zyn er slechts twaalf, die op kleine vletten ronddreven door het Amerikaanse schip „Compass" op gepikt- De gezagvoerder van de Compass" meldde eerst geen hulp nodig te heb ben, doch berichtte later, dat zijn schip machinestoring had opgelopen en het zoeken naar andere overleven den heeft moeten opgeven. Naburige schepen is verzocht alsnog naar over levenden van de Portugees uit te zien. EEN LUCHTVAARTOVEREENKOMST TUSSEN NEDERLAND EN PERU Er is een luchtvaartovereenkomst tot stand gekomen tussen Nederland en Peru, waarbij aan Nederland het recht wordt verleend luchtlijnen te ex ploiteren via de Antillen, resp. via Su riname, over Venezuela, Columbia, Equador naar Peru en verder gelegen punten. Wederkerige rechten zijn aan Peru verleend voor lijnen naar Am sterdam. De Sowjet-minister van Buitenlandse Zaken, Andrej Wysjinsky, zal de Sow- jet-delegatie voor de Algemene Verga dering der V.N. leiden. De Algemene Vergadering begint veertien October tc New-York. De Sowjetambassadeur te Londen. Andrej Gromyko, zal hedenmiddag naar Moskou vertrekken. Op de am bassade van de Sowjetunie te Londen weigert men de reden van dit bezoek bekend te maken. POLITIE VERSTERKINGEN NAAR THAILANDS NOORDGRENS Naar gemeld wordt, heeft het Thai- landse ministerie van Binnenlandse Zaken politieversterkingen naar de Noordgrens van het land gestuurd ten einde een intocht van soldaten vande Chinese nationalisten te kunnen ver hinderen, die' op handen zou zijn. Ook gisteren hield de Europese As semblee zich bezig met een debat over de verhoudingen tussen „Klein Europa" en Engeland en acht andere tot de Raad van Europa behorende landen. Men ver wacht, dat de Assemblee haar zitting van dit jaar vandaag zal beëindigen met een aanvaarding van een advies aan de regeringen om het Britse plan voor het leggen van nauwe banden tus sen Engeland en de Kolen- Staalgemeen schap te volgen. Tijdens de eerste helft van het debat was er zo goed als geen oppositie tegen het plan te horen. Gro te figuren als Spaak en Reynaud von den het zelfs niet nodig het debat bij te wonen. De Belgische socialisten Larock en Bohy hielden een vurig pleidooi voor het plan. Alles moet, aldus Bohy, worden gedaan om een verdere ver scheuring van Europa te voorkomen. Ook de Chr.-Htst. Nederlander Schmal sprak zich uit voor het Britse plan. De Britse conservatieve afgevaardig de Amery merkte tijdens het debat op, dat men eigenlijk niet heeft te doen met eén Brits plan, doch met een plan van de politieke commissie van de As semblee. Deze commissie werkte n.1. de voorstellen uit in een advies om: 1. De waarnemers der negen niet-deelnemen- de landen toe te laten in het Kolen- en Staalparlement en hun het recht van spreken te geven; 2. Soortgelijke waar neming te garanderen in de ministerraad der gemeenschap; 3. De buitenstaanders ook uit te nodigen de onderhandelingen bij te wonen over de vorming van een politiek gezagsorgaan; 4. Het Secreta riaat van de Raad van Europa in Straatsburg te ontwikkelen als werk apparaat voor alle gemeenschappen. De Assemblee heeft Zaterdag reeds zo iets als een voorschot op deze plannen ge geven, door zich uit te spreken voor de vorming van een Europees gerechtshof onder de vleugelen van de vijftien na ties. CLEMENT ATTLEE, de Britse ex-premier van de Labour-regering, en Aneurin Bevan, de aanvoerder van de linkervleugel-oppositie in de Labour-partü, zaten gisteren broederlijk naast elkaar op cie eerste dag van het een en vijftigste taarliikse congres van de Britse Labour-partij, dat wordt gehouden te More- cambe in Lancashire, het centrum van de Britse textielindustrie. Het congres wordt bijgewoond door twaalfhonderd afgevaardigden, die tezamen 4.967.000 leden van vakverenigingen en 1.135.000 politieke partijleden vertegenwoordigen. r\E conferentie, welke een week zal duren, zal de politiek van de partij instellen die zal worden gevolgd in komende strijd tegen Churchills conservatieve regering. Voor het pro gram kan worden opgesteld, moeten de afgevaardigden beslissen in hoe verre zij het eens zijn met de politiek van Bevans aanhangers en andere militante elementen, die menen, dat de „oude garde" de ontwikkeling van de toestand niet bijhoudt. Harry Earnshaw, de voorzitter van de Labour-partij, waarschuwde, dat economische omstandigheden welucht binnenkort Groot-Brittannle kunnen dwingen een lagere levensstandaaid te aanvaarden. Het grootste vraag stuk was volgeni Earnshaw net ver kopen van zoveel goederen naar net buitenland, dat de invoer kon worden betaald. Op het ogenblik koopt Enge land nog steeds meer dan het ver koopt Ka'-nshaw was van oordeel, dat er een groot investeringsprogram zou moeten komen, dat zou kunnen worden uitge voerd, indien de Britten het zpnder een flink aantal dingen doen, die zy eter of gebruiken Het herstelprogram van Labour moest volgens de voor zitter getuigen van werkelijkheidszin en eerlijk en vastberaden zijn. De Assemblee wijdde ook haar aan dacht aan een mogelijke verbreding van haar Europese basis. De Griek Maccas wierp de vraag op, of de tijd voor een aansluiting van Joego-Slavie bij de Raad nog niet in zicht was. De Engels man Beamish zeide, dat landen als Oos tenrijk, Finland, Portugal en Zwitser land bij voorbaat hartelijk welkom zou den zijn in het Straatsburgse gezelschap. Daarnaast riep hij de Assemblee op, ook te blijven denken aan de landen achter het „IJzeren Gordijn". Hij stelde een rapport van de speciale commissie, die zich de belangen van deze landen heeft aangetrokken, voor, waarin een Dlan van vier punten tot ondersteuning van de in het Sowjetblok levende volken werd aanbevolen. Voorbereiding van 'n nieuw plan-Marshall voor deze landen, t herleving van de handel tussen Oost en j West, versterkte voorlichting via de radio en meer hulp aan vluchtelingen, aldus het program, dat de commissie aanbeval. De Assemblee heeft er met algemene stemmen haar goedkeuring aan gehecht. JVT is Jovanka Tito, de derde vrouw van het Joegoslavische staatshoofd. Het huwelijk van maar schalk Tito met deze acht en twin tig-jarige vrouw, dat in het geheim had plaatsgevonden, werd eerst wereldkundig tijdens het bezoek, dat de Britse minister van Buiten landse Zaken, Anthony Eden on langs aan Belgrado bracht. Jovanka Tito is majoor in het Joegoslavische leger en nam gedurende de oorlog deel aan de strijd der partïsanen. Gisteravond werd in de Kon. Festi val Hall in Londen een Toscanini- concert gegeven, waarvoor enorme belangstelling bestond. Op onze foto ziet men mensen, die zich reeds vier en twintig uur van te voren voor het plaatskaartenbureau let terlijk hadden ingenesteld om zich van een plaatsje in de concertzaal te kunnen voorzien. Vrijdag voor de V.P.R O. Op Vrijdag- 3 October van 19.50 tot 20 uur zal de minister van Justitie, mr L. A. Donker, voor de VPRO een toespraak houden in verband met de Nationale Reclasseringsdag. Gedeti neerden van de jeugdgevangenis te Zutphen zullen voor muzikale omlijs ting van deze toespraak zorgen. Het hoofdbestuur van de nationale federatieve raad van het Voormalig Verzet Nederland heeft telegrafisch een onderhoud aangevraagd met de minister van justitie om te spreken over de gratieverlening aan de oor logsmisdadiger Willy Lages. Naar alle waarschijnlijkheid zal de Benelux-conferentie omstreeks 15 Oc tober in „La Reserve" aan het Al- bert-strand te Knokke worden ge houden. Aan deze conferentie, die naar men aanneemt twee dagen zal duren, zullen ministers deelnemen. 7ES maanden was de thans elfjarige Ivan Perecnik, toen de Duitsers in zün vaderland Joegoslavië hem, na zijn vader te hebben doodgeschoten en zijn moeder naar het concentratiekamp van Auschwitz te hebben gezonden, in een weeshuis deden opnemen. Doch hij bleef daar niet lang. Een kinderloos Sudctcnduits echtpaar nam hem aldra in huis en voedde hem op als hun eigen zoon. op te sporen. Zodra zij wist, waar Ivan zich ophield, eiste zij haar kind op. In eerste aanleg was haar eis door het gerechtshof van het Amerikaanse Hoge Com missariaat in West-Duitsland verworpen, waarbij twee van de drie rechters zich uitspra ken voor het doen blijven van Ivan bij zijn Duitse pleegouders. Deze uitspraak verwekte hevig rumoer in de Joegoslavische pers, speciaal toen de voorzitter van het Amerikaanse gerechtshof, Clark, zeide dat zij gedeelte lijk was gegrondvest op de overtuiging, dat de jongen beter in het democratische West-Duitsland, dan in het communistische Joegoslavië opgevoed zou kunnen wor den. Nieuwe zitting Jongen wil bij Duiise pleegouders blijven [NE oorlog kwam ten einde, u het Sudetenduitse echt paar Sirsch moest naar West- Duitsland uitwijken en de moeder van Ivan, de thans 42-jaige Pavla Pirecnik, stel de, via het Rode Kruis, alles in het werk om haar kind pavla Pirecnik verzocht per- soonlijk gehoord te wor den en een nieuwe zitting van het gerechtshof werd uitgeschreven. Een der Ame rikaanse rechters was nu van mening veranderd en hij sprak zich uit voor het toe wijzen van de elfjarige jon gen die zelf te kennen had gegeven bij zijn pleegouders te willen blijven aan zijn moeder. De president-rechter Clark hield, nadat het oordeel van het Hof bekend was ge maakt, een „persoonlijke" felle toespraak, waarin hij zich verzette tegen de me ning van zijn beide mede- rechters en hieromtrent on der meer zeide: „Nog nooit heb ik dergelijke ongezonde denkbeelden in zulke uitste kende bewoordingen horen uiten". Dë elfjarige Ivan, die zeer op zijr. Duitse pleegmoeder is gesteld, ook al weet hij dat zij niet zijn eigen moeder is, verklaarde Maandag, in 't bijzijn van verslaggevers: „Ik zal vechten wanneer zij proberen mij mee te nemen." En tegen zijn pleegmoeder zeide hij: „Lr.at mij toch bij u blijven," J-JET mag een opvallend verschijnsel worden genoemd, dat Rusland in de debatten in Straatsburg zo weinig is genoemd. Natuurlijk, bij het inrichten van de Europese Defensie Gemeen- schap stond het communistische ge. vaar om de hoek en de economische aaneensluiting in de Kolen- en Staal- Gemeenschap is eveneens gegrond op de gedachte, dat Europese verdeeld heid het onafhankelijk voortbestaan van het oude werelddeel zou belemme ren. Niettemin blijft het voor de op pervlakkig beoordelaar vreemd, dat de Sowjet-Unie in feite niet ter sprake is gekomen. Betekent dit, dat de dreiging uit het Oosten aan het verminderen is? Het is mogelijk, dat de Westerse vastberadenheid inderdaad de Russen tot de grootste voorzichtigheid maant. Over concrete gegevens beschikken wij niet. Belangrijker is, dat de kern van alle tegenstellingen in Straatsburg niet de Sowjet-Unie was, maar Duitsland. Op zichzelf niet onbegrijpelijk, indien men bedenkt, dat Duitsland in het jongste verleden Europa onder de voet heeft gelopen. De wegen der diploma, tie en politiek worden onnaspeurlijk, indien men zich herinnert, welk een haast de grote mogendheden hadden om Duitsland tot volwaardige partner te maken, daarbij gedreven door de wil dit land aan het zoet gefluit van de vogelaar uit het Kremlin te ont trekken. Wij willen niet zeggen, dat deze haast beslist onzalig is geweest, maar het is evident, dat Duitsland zélf er zoveel profijt van heeft ge trokken, dat thans Frankrijk en En geland de wederopstanding van het Duitse volk met grote zorg gadeslaan. De Verenigde Staten en Engeland hebben daar gelijkelijk aan meege werkt. De hoogst zonderlinge en zeer onbevredigende situatie doet zich nu voor, dat in een klein federaal Europa (van de zes landen dus) niet Frank rijk, maar Duitsland de toon zal aan geven. WIJ hebben vroeger meer dan eens geschreven, dat de tegenstelling tus sen de Verenigde Staten en Rusland geleid heeft tot de ontvoogding van het verslagen Duitsland in een tempo, dat niemand en waarschijnlijk de Duitsers zelf ook niet na 1945 voor mogelijk had gehouden. Het is de Duit ser niet kwalijk te nemen, dat hij van die stemming zo royaal mogelijk ge bruik heeft gemaakt. En dat hij dit nóg doet. Er wordt in Duitsland ont zaglijk hard gewerkt. Men vraagt er niet om allerlei sociale voorzieningen: eerst werken, eerst het verloren ter rein terugwinnen, daarna wordt wel verder gekeken. Nederlandse touris- ten gaan „als vanouds" langs de Rijn en amuseren er zich. Duitsers bezoe ken ons land in drommen. Wij kunnen daaraan altijd nog niet wennen; niet uit rancune of haat. maar omdat tus sen een door de omstandigheden op gelegde zakelijke relatie en een stem ming van vernieuwde vriendschap een groot verschil is. Frankrijk en Engeland zijn zich de ernst van de toestand bewust. Frank rijk wil Engeland als tegenwicht tegen de Duitse macht: Engeland mag niet buiten Europa blijven, Duitsland niet machtig worden. Maar alle water van de zee wast niet af, dat Engeland niet tegenstaande alle liefdesverklaringen wèl buiten Europa blijft en dat Duits land zeer machtig is. MEN verbaze zich niet: de geschiede nis herhaalt zich ook hier. De beide stromingen vinden haar bedding in het clericalisme van De Gasneri. Schu- man en Adenauer: en in het anti-cle- ricalisme van Eden, Spaak en Mollet. Frankrijk, dat de binding zou moeten zijn. is verdeeld in twee fronten: de „sunra-nationalisten", die iedere fede ratie, ook de kleinste, hliide begroeten; de „nationalisten", die alleen een fede ratie wensen, indien daarin aan iedere deelnemende natie recht zal wederva ren. Wij geloven, dat het gehele pro- bleem van de Europese federatie veel sprekender wordt, indien men het van deze rijde benadert. Maar tevens veel moeilijker op te lossen. Het verwondert ons telkens in ons land beide stromin gen om het altaar der federatie ver enigd te vinden. Van de andere kant laat dit zich ook wel verstaan, omdat Nederland geen of nog slechri weinige belangen overzee heeft en dientenge volge meer dan ooit tevoren on het vasteland van Europa is aangewezen. Het is ons niet geheel duidelijk in welke richting onze regering koerst. Dat zij geneigd is minder dar. weleer op Engeland te letten, zou ztlr af te leiden uit het ontreden van de beide ministers van buitenlandse zaken in de bijeenkomst te Luxemburg, die aan Straatsburg voorafging. Dat de kleine federatie van Europa een zó begeerlijk doel is. dat het b in- delings moet worden nagestreefd is op zijn minst twijfelachtig. Maandag is van gewoonlijk betrouw bare Londense zijde vernomen, dal de Britse regering voornemens is binnen de door de Perzische premier dr Mos sadeq gestelde antwoord termijn van tien dagen te reageren op de jongste Perzische voorstellen ter regeling van het oliegeschil. Mossadeqs termijn loopt vier October af. De Perzische regering had gedreigd de diplomatieke betrekkingen met Groot-Britannie te zullen verbreken, indien vóór die da tum geen antwoord was ontvangen De Britse en Amerikaanse regerin-" gen wisselen thans van gedachten over de vorm van haar. naar verwach ting gemeenschappelijke, antwoord op de Perzische tegenvoorstellen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1