De Nederlandse roulette draait weer Op Belgisch enclave in N.-Brabani Gedachten aan hemel en hel beheersen Verdi's „Requiem" Zu.len Nederlandse autoriteiten kunnen optreden? Prof. Casimir (75 jaar) gehuldigd Langs de afgrond Montgomery bij Turkse troepen Ook bij kerken groeit belangstelling voor dierenbescherming Hoogtepunt der romantische muziek Zeer hoge eiseri In hei calé Bij Fien" Groie visvangsien op hei IJselmeer ARTS SCHULDIG AAN MOORD OP ZIJN VROUW? Een bastion tegen de kanker in Groningen Oproep voor protestactie inzake geval-Lages 4 Ociober Werelddierendag Tot dusver heerste er een groie achterstand Verwarming der treinen in het geding Belangrijk koorwerk op 8 October in Alkmaars Grote Kerk Emigratiecursus op de Volks hogeschool Amerikaanse vlooteenheden uit Rotterdam vertrokken Mr Beyen bij Trygve l.ie KERKELIJK NIEUWS DINSDAG SO SEPTEMBER 1953 (Van onze speciale verslaggever) nAARLE-HERTOG. - Belgische belastingambtenaren tell-n de «t»., zy enige uren lang ijverig hebben zitten te noteren ltondo t °P' e van stemmen van dames en heren, die behoorlijk ,s £eroe"n'oes pas geverfde zaaltje, waarin zij hun arbeid vrrri-ht un "slaPPe was zitten. Het bloemstukken. Aan één zijde staat een roulettetafel Versi,orti met klcurige baccarattafel opgesteld en in een hoek van het vertrek ant,ere Plaa's is een leden van de Nederlandse speel, lub die haar tenten heeff e".Cn bestuurs" met grote letters op de gevel boven deinen en „oioniy-zaai prykt we „Cercle prlvc Arcadia, strikt besloten club". "a in®anS ,czen r\E BANK is gesloten. Er is winst ge- maakt door een aantal spelers, an deren hebben gelaten hun verlies geno men. De ambtenaren zijn ongevoelig voor de grillen van Vrouwe Fortuna Zij rekenen en bepalen welk bedrag aan belasting dat is bijna vier procent van de omzet in de Belgische schat kist zal vloeien. Die belasting gaat Ne derland voorbij. Men kan daar verschil lend over denken; men kan er spijt van hebben, dat dit Nederlandse geld bij de Zuiderburen terecht komt en men 'kan zeggen: die belastingvlucht aanvaarden wij, want we houden streng vast aan het principe in Nederland geen speel- clubs, geen openbare en geen besloten verenigingen. Dat laatste beginsel heeft Nederland tot nu toe gehuldigd. Dat wil zeggen: openbare zijn steeds verboden geweekt, de besloten clubs heeft men een tijd lang oogluikend toegelaten, mede om dat er juridisch niet tegen op te treden was, als het karakter van een besloten vereniging maar streng gehandhaafd werd. Want het spelen is volgens de wet in Nederland niet verboden, wel het maken van een bedrijf van een speelgelegenheid. Speelclubs tierden tot voor kort we lig in Nederland; in Den Haag bijvoor beeld waren er ontelbaren. Een van de bekendste was de Aristo-club, die in het Casino in Scheveningen was onder gebracht en waar vele Hagenaars en be woners van andere plaatsen, alsmede talrijke vreemdelingen, die hun vacan- tie in Nederlands schoonste badplaats doorbrachten, avond aan avond hun ge luk beproefden. Dat laatste was het hem nu juist. De justitie was blijkbaar van oordeel, dat het lidmaatschap te gemakkelijk ver worven werd. En dat ook andere over tredingen begaan werden. In Augustus van 1951 is er een inval in de Aristo- club gedaan, er werden processen-ver baal opgemaakt en de materialen wer den in beslag genomen. Leden of publiek DIJ rechterlijke uitspraak is toen uit- gemaakt, dat de leden van de club e,n„ van andere clubs gewoon „pu bliek waren, dat iedereen zich naar be lieven aan de speeltafels kon zetten en dat dus van een bedrijf sprake was. We begeven ons niet in een beoordeling van deze uitspraak, maar vragen ons wel af, welke consequenties de opvatting kan meebrengen, dat bij een gemakkelijk verkrygbaar lidmaatschap van welke vereniging ook, niet van leden gespro ken moet worden, maar van publiek en dus van een publieke gelegenheid Het bestuur van de Aristo-club heeft inmiddels niet stil gezeten. Het zocht naaij een nieuwe mogelijkheid om de le den het avontuur van het roulettespel te bieden en opende een spéelzaal in Baarle-Hertog, de Belgische enclave in gebouw zonder ge!d weer verlaten. Dan staat er ook geen Neerlandse fiscale ambtenaar aan de deur, om zijn hand op de schouder van een „deviezenover- treder" te leggen Er is inderdaad niets gebeurd. Men heeft rustig gespeeld. „Faites vos jeux" klonk het en „Rien ne va plus". Het witte balletje rolde wispelturig over de draaiende roulette. De deelnemers aan het spel zetten hun kleurige fiches in en de croupiers hanteerden behendig hun harkjes. Eén gulden was de mini mum inzet, tien gulden de hoogste. Er waren handige boekjes te koop. ge schreven door een zekere J. Fisher, „Roulette als gezelschapsspel" getiteld, waarin wordt uiteengezet, dat het niet uitsluitend het toeval is, waaraan de speler is overgeleverd. Drama's zijn niet voorgekomen. Geheime gelegenheden MEDERLAND wil spelen; dat heeft het verleden bewezen. Wellicht dat de opening van deze speelclub de autori teiten nog eens aanleiding geeft te over wegen, of de roulette in ons land niet beter onder het toezicht van de over heid beoefend kan worden dan in de talrijke geheime gelegenheden, die er nog altijd zijn. We hebben nu immers een nieuwe minister van Justitie In de nacht zyn we weer naar huis gereten, met een echtpaar in de wagen, dat in Breda moest worden afgezet. Het brengt zijn vacantie niet meer in Schc- „Wij zien in u de opvolger van Jan Ligthart. Niet omdat er een systeem- Ligthart zou zijn en daarna een sy- steem-Casimir, maar omdat ook gij hebt begrepen waar het om gaat bij het onderwijs, n.1. om alles wat kan worden samengevat in het woora „liefde'. In deze geest? werd de be kende onderwijsman en opvoedkundi ge, prof. Casimir, gisteren in Den Haag toegesproken door prof.- dr G, A. van Poelje op een kleine plechtig heid, die was belegd in verband met diens vijf en zeventigste verjaardag. Prof. Van Poelje bood namens het comité de jarige een geschenk aan in de vorm van een boek der vrienden, getiteld „Gesprek der opvoeders". Men wilde geen boek hebben met een verzameling lofuitingen, maar een verzameling opstellen over de opvoed kunde, waaraan personen van zeer uiteenlopende opvatting en positie hebben meegewerkt. Ook vanuit Bel gië en Zuid-Afrika waren voor dit boek medewerkers. Behalve door prof. Van Poelje werd op deze bijeenkomst het woord ge voerd door prof. dr H. Robbers S. J., voorzitter van de Vereniging tot Be vordering van de studie der Paedago- gie, waarvan prof. Casimir een der oprichters was, door de J. C. Winte- rink, directeur van de Wereldbiblio theek, de heer J. A. Sellenraad, ge meentelijk inspecteur van het onder wijs en ten slotte door de jarige zeif, die een kort en hartelijk dankwoord sprak. JJE wedergeboorte van de speelclub Aristo in Baarle-Hertog heeft op nieuw de vraag van de gerechtvaardigheid van justitieel ingrijpen aan de orde gesteld. Met de bedoeling het karakter van besloten vereniging te accen tueren, zijn de toelatingseisen verzwaard. Een deel van de winst zal, naar het bestuur van Arcadia de tegenwoordige naam van de oude Haagse vereniging mededeelde, bestemd worden voor lief dadige doeleinden. I)e betaling van de belasting aan de Belgische fiscus zal geschieden in Belgische francs. Een relatie bij onze Zuiderburen zou zich bereid verklaard hebben het daarvoor benodigde bedrag te lenen: de som krijgt hü in Nederland in Nederlands geld terug. Het optreden van Arcadia werpt heel wat problemen op, die de justitie in Breda en in Turnhout thans naarstig bestuderen. Het zou zeker niet tot de onmogelijkheden behoren, dat vandaag of morgen ingegrepen wordt. De secretaris der vereniging, de heer 1'Escalier, is er zich terdege van bewust, dat men langs een afgrond wandelt. Nederland, het gebied, waar de grens grillige bochten maakt en men in de zelfde straat nu eens voor* een Neder lands huis en dan weer voor een Bel gisch staat. De arm van de Nederlandse wet moet zich hier machteloos terug trekken, hoewel het gebied te berei ken is zonder paspoort, zonder bewijs van Nederlanderschap en zonder devie- zenboekje. De wir-war van Nederlandse en Belgische stukjes grond er zijn in Baarle-Nassau en Baarle Hertog bij na veertig plekjes Belgisch gebied, die geheel door Nederlands grondgebied omsloten worden maakt het in de practijk onmogelijk allerlei grensbepa lingen toe te passen. Toen er niet lang na de oorlog nylons te koop waren in Baarle-Hertog en de dames dit begerenswaardige goed in Nederland niet konden krijgen en de koffie er zonder bon gekocht kon wor den. zijn er eens zestig Nederlandse douanebeambten gestationneerd om te gen smokkel op te treden. Het was on begonnen werk. Er zijn in die tijd en kele mensen van deze kleine smokkela- rijtjes vrijgesproken en daarop baseert hét bestuur van Arcadia zoals de ver eniging tegenwoordig heet de vrij heid, die zij genomen heeft, om in Baar le-Hertog een Nederlandse speelclub te vestigen. Onzekerheden HOOR de donkere avond zijn wij van Den Haag uit over de stille wegen van het uitgestrekte Noordbrabantse platteland naar Baarle-Hertog gereden om er een kijkje te nemen. De club werd later geopend dan men van plan was; enige onzekerheden schenen de ini tiatiefnemers nog te kwellen. Er waren enkele Nederlandse ambtenaren de Belgen hebben tegen de vestiging van de club op hun gebied geen bezwaar en de Belgische burgemeester van Baarle-Hertog neemt het standpunt in: laat de mensen spelen, als de zaken maar ordelijk verlopen poolshoogte komen nemen. Wat zullen ze doen? vroeg men zich af. Onze belangstel1 ing betrof vooral de deviezenkwestie. Wat gaat er gebeuren, als de leden met veel Nederlands geld dit plekje Belgische grond betreden en ze komen zonder de ze duiten terug? Of omgekeerd? Niets, zo meende de secretaris, toen wij met hem spraken. Hij redeneerde: men kan in Den Haag gerust bijvoorbeeld de Amerikaanse ambassade binnenstappen met een dikke portefeuille men is dan op Amerikaanse grond en het Onlangs woonde veldmaarschalkMonJgom pryjn a™eu»™s Tur)fse Men ziet hier hoe Monty wordt begroet door de veningen door zo vertrouwde het ons toe, nu daar niet meer gespeeld kan wordenAan de grens van het dorp wenste dc politie onze papieren te zien. Maar dat kan ook wel niets met de speelclub tc maken gehad hebben. De laatste tijd is er een grote vis vangst op het IJselmeer. De meeste vissers uit Makkum doen aan de aal vangst, zodat de aanvoer daar het grootst was. Lemmer had in twee we ken 3650 kg aan aanvoer, terwijl Mak kum dagvangsten had van aal in drie soorten van 16.000 kg. Snoekbaars was bij de andere vissersplaatsen meer in trek. Lemmer had een weekaanvoer van 3200 kg. Hindelopen had op een dag 1350 kg en Stavoren in drie dagen 3700 kg snoekbaars. Nest was bij de vissers in Hindelopen ook goed in trek: daar waren dagvangsten van 2500 en 1400 kg. De arts J. F. A. M. O. uit het Zuid- holland?e dorpje Berkel is Zaterdag nacht door de politie gearresteerd, in verband met de tegen hem ingebrachte beschuldiging, dat hij zijn vrouw zou hebben vermoord. Mevrouw O. overleed Woensdag onder omstandigheden die wezen op vergif tiging. Gistermorgen is het stoffelijk overschot van mevrouw O. onder grote belangstelling te Berkel ter aarde be steld. Universitair centrum weldra aan de arbeid Te Groningen is gistermorgen de op- richtingsacte gepasseerd van de stich ting Universitair Kankercentrum Gro ningen. De stichting zal zich bezig hou den met de behandeling van kanker patiënten, na-onderzoek, wetenschappe lijke onderzoekingen en opleiding van kankerspecialisten, waarbij samenwer king zal worden gezocht met andere universitaire centra en andere in aan merking komende personen of instel lingen. Het Koningin Wilhelminafonds heeft een bedrag uitgetrokken van f 125.000.ten bate van de nieuwe stichting. De gelden komen uit het „Haak-In" fonds. Ok de jaarlijkse las ten van het Universitaire Kankercen trum het eerste dat in ons land is opgericht komen voor rekening van het Koningin Wilhelminafonds. Binnenkort zullen soortgelijke kan kercentra in ons land worden gesticht, waarschijnlijk eerst in Utrecht en dan in Amsterdam en Leiden. Verschillende sub-centra zullen volgen in Deventer, Eindhoven, Maastricht, Middelburg en waarschijnlijk Leeuwarden. Het K.W.H.- fonds zal in de toekomst jaarlijks een bedrag van f 1 millioen nodig hebben om de lopende kosten te bestrijden, welke voortvloeien uit de ontwikkeling van het plan, dat door de centrale com missie van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid is opgesteld. „Verenigd verzet 1940—1945" heeft gisteravond te Amsterdam een buiten gewone ledenvergadering gehouden in verband met de gratieverlening aan W. Lages. Op deze vergadering hebben enige verzetslieden het woord gevoerd. Een Zaanse ondergrondse strijder, die zelf destijds door de Duitser was ver oordeeld, doch gratie kreeg, zeide: „Wij zijn niet gekomen uit wraak verlan gen, of om bloed te zien, maar omdat we uit naam van onze gevallen ver- zetskameraden en van de vermoorde Joodse landgenoten recht verlangen. Het is dus geen wraak die we willen, maar recht". Hij stelde Belgie ten voorbeeld aan ons land en zeide, dat het daar mogelijk is gebleken massale demonstraties te houden als uiting van de volkswoede. In Nederland zijn tal rijke protesten spontaan uit de bevol king opgekomen, doch dit is niet vol doende. Spreker zeide, dat men dient te komen tot een massale demonstra tie die de regering toont, dat recht ge- eist wordt. (Advertentie, Ing. Mcd.) IN verband met de werelddierendag op vier October heeft de Nederlandse Vereniging tot bescherming van dieren, welke zestigduizend leden telt,, gister middag in Den Haag een persconferentie belegd, waarbij ds. G. P. Kiijn onder meer verklaarde, dat ook bij de kerken Waoen in Eerste Kamer Het lid van de Eerste Kamer, de heer Louwes (VVD), heeft aan de mi nister van verkeer en waterstaat schriftelijk de vraag gesteld, of het de minister bekend is, dat de treinen in Nederland niet langer dan tot en niet eerder dan op een bepaalde da tum plegen te worden verwarmd, als gevolg van welke regeling de treinen in deze gure dagen niet worden ver warmd. De heer Louwes vroeg voorts, of de minister niet van mening is, dat de verwarming der treinen meer naar de stand van de thermometer dan naar die van de kalender dient te worden geregeld, en of de minister bereid is, met de directie der N.S. in overleg te treden over het invoeren van een soepeler houding. nü Nederlands Hervormde Oratoriumvereniging te Alkmaar heeft sinds enige jaren de voortreffelijke gewoonte, op de dag van het Ontzet een uitvoering te geven van een belangrijk werk uit de koorliteratuur. Dusdoende heft het koor deze gedenkdag uit boven het vaak niet al te hoge peil van het „pretje" en ver schaft hem een büzonder cachet. Aan dit initiatief danken wij reeds enige voor treffelijke Haydn-uitvoeringen. Voor de achtste October van dit jaar staat ech ter de muziekminnaars in ons gewest en dat zijn er vele een uitzonder lijke gebeurtenis te wachten. De vereniging zal onder leiding van haar dirigent, Corn. Jonker te Schoorl, in de Grote Kerk te Alkmaar het Requiem van dc Italiaanse componist Giuseppe Verdi uitvoeren. Solisten zijn Erna Spoorenberg, sopraan, Lenie Henning, alt, llan le Fèvre, tenor, en David Hollestelle, bas; dc begeleiding wordt verzorgd door de Haarlemse Orkestvereniging. de San Marco van Milaan te zijner na gedachtenis uitgevoerd. Twee gedachten TWEE IDEëEN beheersen het. gehele werk: gedachten aan hel en hemel, aan eeuwige ondergang en ecuwig leven. Ze komen het sterkst tot uiting in het Dies Irae, dat dan ook algemeen als het artistieke hoogtepunt van de mis wordt beschouwd. Grondslag ervan is dc tekst, die de Franciscaanse mon nik Thomas van Celano in de dertien de eeuw schreef. Dit gedicht is als het ware de samenvatting van het gods dienstige leven der middeleeuwen met zijn welhaast panische onrust en zijn aan het sentimentele grenzende gevoe ligheid. De onrust openbaart zich in de vrees voor het laatste oordeel, deze dag des toorns (dies irae), de sentimentali teit wordt gesublimeerd in een stil vertrouwen op de barmhartigheid van diezelfde God. die als een vorst van schrikwekkende majesteit en gestrenge gerechtigheid, wordt bezongen. De mu ziek in dit deel is zeer bewogen. De scherpste contrasten van licht en don ker staan er vlak naast elkaar. Hoog tepunten van dramatische expressie vinden we in dit deel. waarin Verdi zich volkomen heeft uitgeleefd. Het Requiem begint zeer gedempt met de Introitus, een zacht gemompeld gebed om de eeuwige rust voor de over leden (Requiem Aeternam dona eis), maar al spoedig krijgt het koorgezang glans en kracht bij de overweging van het eeuwige licht, waarop een machtige fuga op de psalm Te Decet, waarin Gods goedheid wordt geprezen, aansluit. Negenvoudig klinkt daarop de smeek- roep om erbarmen, het Kyrie (of Chrrs- U7E KENNEN VERDI vooral als com- ponist van een groot aantal zeer belangrijke opera's, als Rigoletto, Aida, Othello, II Trovatore. Er zullen weini gen zijn, die nooit hebben genoten van de vloeiende, zuiver Italiaanse melodie- en uit deze werken. Ze zijn met name door de radio overbekend geworden. Zijn Requiem toont hem van een gans andere kant. Weliswaar verloochent hij in zijn melodieën, in zijn bewogen en sterk dramatische muziek en zijn soms heftig wisselende dynamiek noch zijn Zuidelijk temperament noch zijn eigen lijke „handwerk" aan de andere kant echter heeft hij in deze dodenmis al zijn vroomheid belichaamd. Zijn werk moge de tekst gemeenhebben met de talloze dodenmissen, die er in de loop der eeuwen zijn geschréven, Verdi heeft deze toch weer °P een vo*" komen eigen wijze ondergaan en op muziek gezet. Hij heeft aldus één der mooiste koorwerken geschreven en bovendien een werk geschapen, dat in de beste zin. van het woord populair is gebleken. Hij vatte voor het eerst het plan op. een Requiem te componeren, toen in 1868 de beroemde Italiaanse operacom ponist Rossini stierf. Aanvankelijk lag het in zijn bedoeling, dat een aantal kunstbroeders zulk een mis in samen werking zou schrijven. Het plan is gelukkig misschien niet doorgegaan. Pas in 1873 werd het werkelijkheid, toen Verdi's lievelingsauteur Manzoni overleed. Een jaar na diens dood, in 1874, werd het werk voor het eerst in te) eleison, Heer (Christus) erbarm u. Op het reeds besproken Dies Irae volgt het Offertorium,kerkelijk gezien de in leiding tot het Misoffer. Het is van een volkomen ander karakter dan het voor gaande deel. De tekst, een smeekbede om het heil der eeuwige uitverkiezing, vindt een welhaast intieme verklanking in de zang van het solistenkwartet met haar simpele begeleiding 'van hobo, klarinet en cello. Loflied UET MISOFFER zelf wordt begeleid ^door het Sanctus, een majesteitelijk loflied voor God, de Heer der Heerscha ren, van Wiens glorie hemel en aarde vervuld zijn. Rijke melodieën zijn er geschik* in een strenge fugavorm. Dit deel vindt zijn voortzetting in het Ag- nus Dei. welke tekst aansluit bij het woord van Johannes de Doper: Ziet het Lam Gods, dat de zonden der wereld wegneemt. De muziek hiervan is van een zeer verfijnde eenvoud en toont Verdi in een ander aspect van zijn zeer gevarieerd talent. De afsluiting van dit deel is Communio. waarin de sfeer van vertrouwen en dankbaarheid overweegt. Even nog keert hier de herinnering aan de angsten van het Dies Irae terug. Daarmee is dan het einde van de gehele mis genaderd. Het Libera me. verlos mij, Heer, is er de slotzang van. Nog eens worden de twee kerngedach ten van het werk aan de orde gesteld: weer komen de gedachten aan hemel en hel op. Voor de laatste maal smeekt de kerk Gods barmhartigheid over al baar gelovigen af. Het is, alsof Verdi in dit deel nogmaals alles heeft gezegd wat hij te zeggen had. Het is een in ;jiin sfeer zeer bewogen en ih zijn zet ting zeer afwisselend deel, dat tenslotte in een brede fuga zijn machtige afslui ting en bekroning vindt. Verdi's Reguiem stelt aan de uitvoe renden zeer hoge eisen. Ook in de schijnbaar eenvoudige gedeelten ver langt, het het uiterste aan muzikaliteit en overgave. Gezien de voortreffelijke muzikale opvoeding die de heer Jon ker zijn koristen in de loop der jaren heeft gegeven, mag worden vervsacht dat de uitvoering op 8 October aan zeer hoge eisen zal voldoen. thans een groeiende belangstelling voor dierenbescherming valt waar te nemen. Bij de kerken heerste op dit gebied een enorme achterstand, aldus spre ker, en in vele „vrome hoeken" van Nederland werden vaak vreselijke gruwelen gepleegd, hetgeen een aan klacht tegen de kerk is. Ds Klijn was van oordeel, dat de kerken moeten oproepen tot eerbied voor de schepselen, waartoe ook de dieren behoren en dat het koninkrijk Gods wil zeggen een vernieuwing van de gehele schepping, waarvan ook de dieren deel uitmaken. De voorzitter van de vereniging, de heer H. van Poelgeest, zette uiteen, dat de vereniging zich momenteel in tens bezig houdt met het slachtvraag- stuk, het electrisch bedwelmen, de dierenverpleging, de dierenbescher ming bij vervoer met vliegtuigen en de dierenasyls. Op het ogenblik telt Nederland veertig asyls, die alleen kunnen bestaan met steun van de overheid. In samenwerking met het algemeen landbouwemigratiecomité organiseert de Volkshogeschool Bergen een voor lichtingscursus voor emigranten naar Australië en Nieuw Zeeland van 2 tot 6 October. De voorlichtingsdiensten van Australië en Nieuw Zeeland en de Stichting Landverhuizing Neder land zullen aan deze cursus meewer ken. Aan de regeringscommissaris voor de emigratie, mr ir B. W. Have- man, is verzocht de cursus te openen. De heren R. Seele en T. van der Wie len, landenchefs voor resp. Australië en Nieuw Zeeland van de Stichting Landverhuizing Nederland, zullen ken over de dossiervorming en de af werking van dossiers betreffende emi gratie. Het hoofd van de voorlichtings dienst van de Australische ambassade zal spreken over land en volk van Australië. Kapitein ter zee L. J. Dow, comman dant van het Amerikaanse vliegaek- schip „Wrigh.t", heeft aan het einde van het bezoek van Amerikaanse oor logsschepen aan Rotterdam zijn dank betuigd voor de wijze, waarop de be manningen van de „Wright" en de be geleidende torpedobootjagers „Dashiell" en „Caperton" in Nederland zijn ont vangen. De „Wright" heeft met de ge noemde torpedobootjagers deelgeno men aan de vlootoefening „Main- rrace". Het vliegdekschip behoorde tot de groep der „Striking Fleet", waarin, ook de Nederlandse torpedobootjagers Hr. Ms. Banckert" en Hr. Ms. „Van Galen" waren opgenomen. Gistermid dag zijn de Amerikaanse oorlogssche pen uit Rotterdam bertrokken naar de Ver. Staten. Onze minister van Buitenlandse Za ken, mr. J. W. Beyen, heeft in gezel schap van de heer Von Balluseck, per manent vertegenwoordiger van Neder land bij de Ver. Naties, een beleefd heidsbezoek gebracht aan de secreta ris-generaal van de V.N., Irygve Lie. Ned. HerV. kerk. Beroepen te Aalst: P. J. F. Lamens te Elspeet. Beroepen te Almelo: W H. Stenfert Kroese te Vught. Beroepen te Halle: J. G. H. Eggink, candidaat te Zutphen. Aangenomen te Alkmaar: L. T. A. v. d. Marei te Wesepe. Bedankt voor Krimpen aan de Lek: G. C. Seve- rijn te Hoogeveen. Bednakt voor Hui zen: G. H. van Kooten te Brandwijk. Gercf. kerken. Tweetal te Meppel; J. F. Boer te Zwartebroek en J. Firet te Zuid- Beyerland. Beroepen te Oudewater; J. v. d. Berg te Oiteland. Beroepen te Hengelo (Ov.) en te Rotterdam-Char- lois: J. Firet te Zuid-Beyeiland. Aan genomen naar 's-Gravenhage-Loosdui- nen: J. P. Prins te Leeuwarden. Be dankt voor Utrecht: J. F. Colenbran. der te Apeldoorn. Ohr, Geref. kerken. Beroepen te Elburg: P. de Smit te Zeist.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3