Pim. Pam, Pom in '|pllllpllwe ^nis COEBERGH'S Directeur van een haardenfabriek goochelde met boekhouding Voetbalchauvinist veroordeeld Chefarine „4" doet wonderen Productie in het tweede kwartaal het hoogste sedert de oorlog Poliiie onderzoekt grote tekorten IN KOREA GESNEUVELD Nederlandse boter naar West-Duitsland De bouwactiviteit in 1952 In eerste zes maanden 24.100 woningen klaar PURMERENDER MARKT BESOMMINGEN HMUIDEN Nederlanders ontvingen Franse onderscheiding De drie Oclober-viering Taptoe en een parade te Leiden Kol. Reynierse commandant luchtverdediging Man stak weggelopen echtgenote met zakmes Jongeman door kantelende tractor gedood De Valera onderging derde oogoperatie te Utrecht Dr P. ten Have overleden A/g. gedelegeerde voor de catechese der N. H. Kerk kerkelijk nieuws bulgaarse bisschop gearresteerd Nieuwe Engelse vertaling van de Bijbel Katholieke geestelijken van spionnage beschuldigd Penningmeester verduisterde geld om zijn club te steunen Zes mnd. voorwaardelijk Op 1 Augustus 218.000 bromfietsen BESSEN JENEVER Opre/y'aarefage*t ƒ5.70 2)-e u-etdweneti PATRICIA WENTWORTH £uMeïeetiónaM Het Radioprogramma WOENSDAG 1 OCTOBER 1952 De justitie heeft Maandag een be gin gemaakt met een onderzoek naar de gedragingen op financieel gebied van de directeur van de Haardenfa briek en ijzergieterij N.V. Becht en Dyserlnck, de heer D. Sr. te Bussum. Er zijn diverse bescheiden in beslag genomen. De heer D. vertoeft op het ogenblik voor een zakenreis in België. De politie heeft een bezoek gebracht aan de haardenfabriek te Weesper- karspel, en de N.V. Cicero te Hilver sum, van welke ondernemingen de hr. D. directeur is en verder aan het land goed Bantam te Bussum, waar de heer D. de Cicero Internationaal had ge vestigd en aan zijn particuliere wo ning aldaar. Het doel van al deze 1 De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 27 September j.1. in Korea zijn gesneuveld: de soldaat Ch Bastiaans, geboren 2 Augustus 1924, legernummer 240802750. Soldaat Bastiaans was afkomstig uit Maas tricht en ongehuwd. De soldaat H. Veenendaal, geboren 3 September 1923, legernummer 230903011. Soldaat Veenendaal be hoorde tot het regiment infanterie Oranje-Gelderland. Hij was afkomstig uit Arnhem en ongehuwd. BELGISCHE VERLIEZEN IN KOREA In September zijn in Korea 10 Bel gische vrijwilligers gesneuveld en 43 gewond. Sedert het uitbreken van de oorlog in Korea zijn de verliezen van het Belgische expeditiecorps: 56 doden, 4 vermisten en 250 gewonden. huiszoekingen was, een inzicht te krij gen in de herkomst van de grote som men geld, die de heer D. de laatste tijd heeft besteed. Het was de politie ter ore gekomen, dat de boekhouding onjuist werd gevoerd. Met name a° loonadministratie zou veel te wensen overlaten. Zo zouden een aantal sa larissen maandelijks zijn uitgeboekt ten name van personen, die niet in het bedrijf werkzaam zijn. fïet pen sioenfonds zou een onverklaarbaar tekort van enige tienduizenden gul dens te zien geven. TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN s F 0.7! (Advertentie lnj*- Med.) De Westduitse autoriteiten hebben een bedrag van 2.4 millioen DM toe gewezen voor de invoer van boter uit Nederland. VOLGENS een publicatie van het mi- nisterie van wederopbouw en volks huisvesting is de bouwproductie in het 2e kwartaal van 1952 hoger geweest dan in enig kwartaal na de oorlog. Hier door werd de lage productie in het eer ste kwartaal van 1952 tezamen niet die van het tweede kwartaal weer op een hoogte gebracht, welke voor het eerste half jaar van 1952 normaal kan worden genoemd. PURMEREND, 30 September 1952: Het aanbod van de vette koeien was gistermorgen groot genoeg, waardoor de handel terstond stroef inzette. Het moest al een heel prima dier zijn, wilde men de hoogste notering bedingen. Ook' met de geldekoeien ging het heel kalm aan. Er was geen grote kooplust. Ook op de verse markt ging het rustig toe, maar daar bleven de prijzen vrij hoog staan. In de nuchtere kalveren was weer heel vlugge handel met nog weer ho gere prijzen. Het aanbod was echter te gering naar de vraag. Dit was al evenzo met de fokkalveren. Daarvan was maar een gering aantal, en er waren nog al kooplustigen, zodat zeer hoge prijzen werden geboden. Een goed kalf kwam nog wel flink boven de notering uit. Het aanbod van de vette kalveren was minder groot, maar desondanks was de gang minder vlot en waren er iets lage re prijzen. De wolveemarkt was gister morgen te klein, daar moesten hokken bijgezet worden. Met de vette schapen was het een heel stugge beweging. De fokschapen werden in de vroegte nog wel gezocht, maar dat zakte ook al beel gauw af. Ook het aanbod van de fok- rammen was te groot, daar ging het ook maar heel stug mee. Op de bokken- en geitenmarkt was het ook een zeer stugge handel. Het kleine aanbod van vette varkens hielp wel mee voor de prijzen maar het bleef niettemin kalm. De vette zeugen deden iets boven de f 2.f 2.10 was wel het hoogste. De paardenmarkt muntte ook weer niet uit, het was er zeer stil, evenals met de veulens. De pluimveemarkt begon wat het aanbod betreft weer aardig op te leven maar de gang was maar traag met iets lagere prijzen. Aangevoerd 1050 runderen waaronder 462 vette koeien van f 2.10 tot f 2.65 per kg handel stug; 101 melk en kalf- koeien van f 685.tot f 1075 per stuk, handel stil; 402 geldekoeien van f 550.- tot f 830.p. stuk, handel kalm; 28 pinken van f 350.- tot f 550.- p. stuk, handel kalm; 24 graskalveren van f 175.- tot f 350.- p. stuk, handel stug; 22 vette kalveren van f 195.- tot f 345.- p. stuk, handel matig; 111 nuchtere kalveren v/d slacht van f 60.- tot f 140.- p. stuk, han del vlug, nuchtere kalveren fokkers van f 80.- tot f 150.-, handel vlug; 33 stieren van f 600.- tot f 1250.- p. stuk, handel stug; 2582 vette schapen van f 80.- tot f 120.- p. stuk, handel stug, lammeren van f 55.- tot f 95.- p. stuk, handel stug, fokrammen van f 120.- tot f 185.- p. st„ handel stug; 59 bokken en geiten van f 15.- tot f 50.- p. stuk, handel stug; 77 vette varkens van f 2.- tot 2.26 p. kg, handel kalm; 44 paarden van f 625.- tot f 900.- p. stuk, handel stug; 12 veulens van f 250.- tot f 335.- p. stuk, handel stug. Totaal 3957 dieren. 8300 oude kippen en hanen rode en witte v.a. f 1.65 tot f 1.75 p. kg. 1200 oude kippen en hanen blauwe v.a. f 1.90 tot f 2.- per kg; 600 eenden v.a. f 1.- tot f 2.- per kg; 450 konijnen v.a. f 1.50 tot f 6.50 per kg. 3000 kipeieren van f 18.- tot f 20.- per 100 stuks; 1000 eendeieren van f 11.- per 100 stuks. Eeierei. veiling: 45000 kipeieren van f 19.50 tot f 20.- per 100 stuks. 65000 eer.deieren van f 11.- tot f 14.15 per 100 stuks. Besommingen van Dinsdag 30 Sep tember: trawler IJm 6 f 25680, IJm 16 Bergen f 17400, IJm 129 Shamzock f 12260, twee trawlers met f 38450; Kotters IJm 226 f 44, IJm 249 f 230. Aanvoer per 1 kg: heilbot 310-230, gr. tong 460, grm. tong 273, kim tong 273, kl. ten I 220-210, kl. tong II 196- 182, tarbot I 240-180. Per 50 kg; tong schar 76, kl. schol I 58, kl. schol II 42-24, schar 23-17, v. haring 13-11, makreer 17-1070, gr. schelvis 90-54, grm. schelvis 75-49, kim. schelvis 61- 41, kl. schelvis I 48-40, kl. schelvis II 36-24, wijting 28-17, gr. gul 58, mid. gul 62-51, kl.gul 32-26, kl. haal 26-16, ham 60, poontjes 17-15, kl. koolvis, zw. 32-29 Per 125 kg; gr. kabeljauw 248-180, gr. koolvis, zw. 86-76. Aanvoer, 7 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 5 kisten tongschar en schartong, 21 kisten schol, 6 kisten schar, 5110 kisten haring, 1600 kisten makreel, 270 kisten schelvis, 35 kisten wijting. 22 kisten kabeljauw en gul, 69 kisten kl. haai, 2 kisten ham, 5 kisten poon, 27 kisten koolvis, 40 kis ten diversen, totaal 7220 kisten. Vier Nederlanders hebbèn gister avond uit handen van de Franse am bassadeur in ons land, de heer J. P. Garnier, een Franse onderscheiding ont vangen. Vice-admiraal F. Stam, vlag officier materieel van de Koninklijke Marine, werd benoemd tot commandeur in het Legioen van eer. Eenzelfde on derscheiding werd uitgereikt aan de schout bij nacht van de administratie, b. d., T. Meyer. Tot officier in het Legioen van eer werd benoemd prof. dr. H. S. Frenkel, directeur van het staats veeartsenij- kundig onderzoekingsinstituut te Am sterdam. Tot ridder in het legioen van eer werd benoemd prof. E. Huizinga, professor in neus-, keel en oorheelkun de aan de rijksuniversiteit te Gronin gen. Op de vooravond van de viering van Leidens ontzet zal de Koninklijke Mili- tairé Kapel in samenwerking met de drumband van de nationale reserve des avonds om acht uur in het V. d. Werff- park in Leiden een taptoe blazen. Vrij dag 3 October wordt in de stad een militaire mars en défilé gehouden. Generaal-majoor S. Mante. chef per soneel luchtmacht, zal met ingang van 1 November wegens het bereiken van het aantal pensioengerechtigde jaren zijn huidige functie neerleggen. Om de zelfde reden zal commodore-vlieger waarnemer J. van de Werff. comman dant luchtverdediging, de luchtmacht verlaten. Commodore Van der Werff wordt opgevolgd door de kolonel-vlie- ger-waarnemer W. J. Reynierse, die, na dat hij de functie van commandant vliegbasis Leeuwarden had neergelegd, twee jaar was verbonden aan Shape. Generaal Mante wordt in zijn huidige functie niet opgevolgd. De directeur van de onlangs opgeheven luchtmacht stafschool, luit-kolonel-waarnemer War- tena, zal binnenkort naar Parijs ver trekken, waar hij werkzaam zal worden gesteld bij „Shape". MR P. H. M. WERNER BINNENKORT SECRETARIS-GENERAAL Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten van mr. P. H. M. Werner, inspecteur-generaal van het rijksarbeidsbureau, tot secretaris-gene raal van het departement voor maat schappelijk werk. Hieruit blijkt, dat de moeilijkheden van de tweede helft van 1951 thans na genoeg zijn overwonnen. De productie in het eerste half jaar was f 653 millioen tegen 685 millioen in 1951, een daling vertonend ten opzichte van 1951 met rond vier procent. Het gevolg van de ruime goedkeu- ringspoütiek in. het eerste half jaar van 1952 was. dat het onderhanden zijnde werk belangrijk hoger was dan op het eind van 1951, namelijk f 1680 millioen op 1 Juli 1952 tegen f 1447 millioen op 1 Januari 1952. Er kwamen in het eerste half jaar van 1952 24.100 woningen gereed, waar van 968 duplexwoningen, zodat 25.068 gezinnen in nieuwe woningen konden worden gehuisvest. Er kwamen boven dien 85 complete scholen en 42 comple te kerken gereed. Rotterdamse officier eist lichte straf De officier van Justitie bij de Rotter damse rechtbank heeft gistermiddag tegen de negen en twintigarige kan toorbediende H. W. uit Rotterdam, die zijn echtgenote met een zakmes in de hals had gestoken, een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek geëist, waarvan vijf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Het bleek, dat de echtgenote van verdachte haar man voor een ander in de steek liad gelaten, zodat hij met een vierjarig kindje achter bleef. Tijdens een onder houd, dat verdachte in Oostvoorne met zijn vrouw had ten einde enkele rege lingen met haar te treffen, raakte hij door het dolle heen en stak hij haar met het zakmes. De officier was van oordeel, dat een groot deel van de schuld bij de vrouw lag. Gistermiddag is te Wolphaartsdijk bij het gemaal „De Piet" de 22-jarige P. B. onder een kantelende tractor ge raakt en gedood. De jongeman reed met de tractor een voer bieten. Bij een bocht is de tractor geslipt en gekanteld in een sloot. Dorsers, die een eind verderop aan het werk waren en het ongeval zagen gebeuren, snelden on middellijk toe. Het duurde echter een kwartier eer men B. had bevijd. Hij was toen inmiddels overleden. Eamon de Valera, minister-president van Eire, is gisteren voor de derde maal te Utrecht aan een oog geope reerd. Vernomen wordt, dst de resul taten der operatie „op het eerste ge zicht bevedigend zijn". Het zal echter nog enkele weken duren, voordat een definitief oordeel kan worden gegeven. DE HEER TH. BROUWER PROV. VOEDSELCOMMISSARIS in DRENTE Tijdens een gisteravond te Assen ge houden bijeenkomst heeft de heer R. Wichers Hz. uit Borger afscheid geno men als provinciaal voedselcommissa- ris in de provincie Drente. Tot opvol ger van de heer Wichers is benoemd de heer Th. Brouwer, voorzitter van de Chr. Boeren en Tuinders Bond en wet houder van Assen. Na een ziekte van enkele maanden is overleden dr. P. ten Have, predi kant van de Hervormde gemeente van Rozendaal (Gelderland). Dr. Ten Ha ve die de leeftijd van 52 jaar bereik te' werd in 1946 benoemd tot alge meen gedelegeerde voor de catechese. In deze functie heeft hij baanbrekend werk verricht, onder meer door zijn proefschrift in 1949 over „een methode van bijbelse catechese"... Ook heeft ht) op het gebied van de godsdienstige paedagogiek en methodiek veel ge publiceerd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Neerlangbroek: J. T. Doornenbal te Oene. Beroepen te Lat hum (toezegging): R. D. H. Naber, can- didaat te Groningen. Geref. Kerken. Aangenomen naar Heerenveen; J. H. Post te Wieringerwerf. Bedankt voor St. Catharines (Ontario, Canada): H. W. Wierda te 's-Gravenhage-Lóosdui- nen. Geref. Kerken onderh. art, 31 K.O. Aangenomen naar Vollenhove-Cadoe- len: J. D. Houtman te Overschild. Aan genomen naar IJmuiden: C. van Leeu wen te Zaltbommel. Chr. Geref. Kerken. Aangenomen naar Zaamslag: H. van Leeuwen te Delft. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Katwijk aan Zée: F. Mallan te Bruinisse. Het tribunaal te Sofia, waarvoor veertig Bulgaren terechtstaan op be schuldiging van spionnage voor het Vaticaan, heeft een bevel tot inhechte nisneming tegèn de bisschop van Sofia en Plovdiv, Iwan Romanof, uitgevaar digd. Uit verklaringen van twee be klaagden zou zijn gebleken, dat de bisschop „misdrijven" heeft gepleegd. In Groot-Brittannië en de Verenigde Staten is een herziene standaardverta. ling van de bijbel verschenen, verzorgd door een commissie van Amerikaanse deskundigen onder leiding van dr Lu> ther A. Weigle, oud-deken van de „Yale Divinity School". Het is" een herziene uitgave van de Amerikaanse standaard vertaling van 1901 en de geautoriseerde vertaling van 1611. Het werk heeft vijf tien jaar in beslag genomen. In Sofia is momenteel een groot proces gaande, waarin1 zes katholieke geestelijken de hoofdbeschuldigden zijn. Zij worden ervan beschuldigd, een ondergrondse organisatie te hebben ge vormd en opgeleid, die de huidige rè- gering ten val zou brengen. Boven' dien zouden zij voor Frankrijk hebben gespionneerd. Voor dit alles kregen zij financiële steun van de Franse ambas sade, aldus de beschuldiging. Vier en dertig personen wórden beschuldigd van medeplichtigheid. KATHOLIEKE MISSIONARISSEN UIT CHINA GEWEZEN Volgens een bericht van de katholieke nieuwsdienst in Hongkong zijn zojuist tien katholieke missionarissen uit N. China uitgewezen. Dindag zijn de mis- sionarisen vijf geestelijken en vijf kloosterzusters in Hongkong aange komen. 67. Pina. Pam en PonV? !e nachte- adem in, toen rt) zage" dap0dttUm was! lijke bezoeker Baron Van pelen. „Zo, zo", hoorden ze hem kPeboe" „Nu eerst maar even voor ,.K verwenen turn het om zich heen sloeg en d« gang verder inliep. „We zijn er met! kon Pim niet nalaten te fluiÊteren. maar Pom gaf hem een bestraffende blik, ,Stil toch, je zou alles verraden H iurde niet lang of „Kiekeboe kwam weer terug in de kelder, terwijl h(j een opgewekt wijsje neuriede. „Gelukkig, dip zijn verdwenen en naar ik hoop: voorgoed, hoorden Pim, Pam en Pom zeggen. „Eindelijk weer rust! Nu be- hoef ik niet meer bang te zijn voor mijn geld je. Haha. niemand weet, dat ik hier zoveel geld opgestapeld heb. Nie- mand weet. dat ik rijk ben, dat ik de rijkste baron van het land ben!" Pim, Pam en Pom konden hun oren niet ge- loven. Al dat geld, dat hier in de kel der opgestapeld lag, behoorde aan Ba- ron Van Pottum. (Advertentie. Ing. Med.) Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft in hoger beroep de 36-jarige Heer lense restaurateur J. L. B., veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van drie jaar. B. had destijds als gemeen te-ambtenaar, verbonden aan de Volks credietbank te Heerlen, in de jaren 1948—1950 een bedrag van ongeveer f 11.000 aan de Volkscredietbank ont ttokken ten gunste van de voetbalclub „S. V. Heerlen", van welke club B. penningmeester was. n In verband met dit vergrijp werd hij door de rechtbank in Maastricht ver oordeeld tot een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van zes maanden. De advocaat-generaal had voor het Bossche hof een voorwaardelijke ge vangenisstraf van een jaar geëist, daar -if i' 'i hij van mening was, dat B. niet alleen de schuld moet dragen van deze mani- pulatie, doch dat ook het bestuur van de volkscredietbank, dat een uitermate slordig beheer voerde, mede aansprake lijk zou moeten worden gesteld.. Het streven was destijds om genoem de tweede klas-club naar de eerste klas se te doen promoveren. Voor dit doel moesten goede spelers worden aange trokken en daarvoor had men geld no dig. B. verschafte dit geld uit de kas van de bank, enerzijds door zijn chauvi nisme gedreven en anderzijds met de vermeende zekerheid, dat het geld weer in de kas zou terugkomen. Men zag te laat in, dat deze affaire niet zou eindi gen in de eerste klasse van de KNVB, doch voor de rechtbank. Volgens een voorlopig cijfer van het Centraal Bureau voor de Statis tiek waren op 1 Augustus j.1. In ons land 218.000 bromfietsen in gebruik. De ontwikkeling van het aantal bromfietsen is sedert 1949 als volgt verlopen: 1 Aug. 1949 4.500; 1 Aug. 1950 55.000; 1 Aug. 1951 148.000; 1 Aug. 1952 218.000. Uit bovenstaande cijfers blijkt, dat de netto-toeneming van het Neder landse bromfiets-park in de periode I Aug. 1951-1 Augustus 1952 70.000 be droeg, tegen 93.000 in de daaraan voorafgaande jaarperiode. <2>. <2 .0 OOffSt r0 (Advertentie tn|. Med., DOOR 70) „Heel goed, ik maak natuurlijk geen bezwaar. Ik weet niet wat u denkt te zullen vinden. Ik had verwacht, dat mijn jarenlange praktijk in deze stad en de naam van mijn firma me beschermd zouden hebben tegen wat ik slechts een belediging kan noemen. Ik heb niets te verbergen en kan alleen maar hopen, dat u even weinig zult hebben te be treuren". Meteen schoof hij zijn stoel achteruit, stond op en liep naar de linkerkant van de haard, nam toen bedachtzaam een stalen ketting uit zijn zak en koos een van de vele daaraan hangende sleu tels uit. De haard was gevat in een dubbele rij diep ingesneden rozetten, die van de vloer tot de schoorsteenmantel opste gen en daar, naar binnen buigend, een omlijsting voor het verbleekte Stanway- portret vormden. Meneer Holderness pakte twee van die rozetten vast en draaide ze om. Men hoorde een klik en een deel van het paneel ging als een deur open tot de stalen voorkant van een moderne safe zichtbaar werd. Niets kon gewoner, eenvoudiger zijn geweest dan de manier, waarop hij de sleutel in het slot van de safedeur stak, die wijd open zette en de sleutel er weer uit haalde. „Alsjeblieft heren", zei meneer Hol derness kalm, ging naar zijn stoel te rug en bleef daar naar hen staan kijken de ene hand ln de zak, de andere, met sleutelbos, langszij. Dè safe was tamelijk vol met Van etiketten voorziene pakken papier, die Drake er geleidelijk uithaalde. Daarop volgden drie ouderwetse leren étul's, waarin een halssnoer van amethyst, volgens 19e eeuwse mode met dik gou den omlijsting, en twee bijbehorende armbanden. Toen Drake die étui's opende, merkte meneer Holderness op; „Ik weet waarlijk niet, of die dingen u, of meneer Allan Grover op weg kunnen helpen. Ze waren van mijn moeder en omdat mijn zuster ze niet wil dragen, bewaar ik ze hier. Soms kijk ik er nog eens naar, uit oude herinnering. Grote waarde hebben ze niet". Achterin de safe stonden twee kar tonnen schoenendozen. Toen Drake daar de hand naar uitstak, haalde meneer Holderness de zijne uit de zak, liep naar de andere kant van zijn stoel en ging zitten. Drake nam het deksel van één der dozen af en verwijderde een massa verfrommeld vloeipapier. Opder dat papier glinsterden de gouden voet jes ea dijen van eon prachtig bewerkt beeldje, de met rozen gekroonde Zomer voorstellend. „Hier ls er nóg één r.ieneer", zei Drake tot March, maar nog vóór de Lente uit haar omhulsels te voorschijn was gekomen, stiet meneer Holderness een schorre kreet uit en viel zijwaarts ln zijn zetel. HOOFDSTUK XLII Juffrouw- -Silver was alleen in de salon van rbevrouw Voycey, die onge twijfeld weldra van haar boodschappen zou terugkeren, overvol met kruide nierswaren en dorpspraatjes. Haar gast had ditmaal, onder 't voorwendsel van dringende correspondentie, verstek la ten gaan en de „lieve Cecilia" had dit Opperbest gevonden. Nu immers kreeg ze gelegenheid, eens uitvoerig met mevrouw Grover te praten over het door Bessie Crook gerapporteerde feit, dat gisteravond zowel Allan Grover als hoofdcommissaris March en hoofd inspecteur Drake bü juffrouw Silver op bezoek waren geweest. Toen haar vrien din uit de avonddienst terugkwam had de lieve Maud enkel maar gezegd: „Lieve Cecilia, ik zou het je graag ver tellen, maar voorlopig is alles strikt vertrouwelijk". Cecilia Voycey was opgevoed in de leer, dat bescheidenheid een deugd was en ze wilde dit niet bestrijden, ofschoon het toepassen van deugden in de prac- tijk soms moeilijkheden oplevert. O, zeker, Maud had volkomen gelijk en zij, Cecilia, zou dus niet verder aan dringen, maar in de gegeven omstandig heden zou een ongedwongen praatje met mevrouw Grover haar toch zéér welkom zijn. Juffrouw Silver zat in de salon te breien aan de tweede mouw van het kindermanteltje en hoopte daarmee voor de koffie gereed te zijn. Ze brei de, maar haar gedachten zwierven heel ver weg. Niet dat ze bepaald een bezoek verwachtte, maar ze achtte het moge lijk; dat men haar zou opbellen. Toen Randal March binnentrad, stond ze cp én gaf hem de hand. Hij drukte die stevig, hield ze wat langer dan ge woonlijk vast en zei toen hoogst ern stig: „Nu, u had weer gelijk". „Heb je hem gearresteerd?" vroeg ze terwijl hij haar hand losliet en naar dè haard liep. „Neen, hij had snelwerkend vergif op zak. Hij is dood". „Hoe vreselijk!" „Och, 't zal veel schandaal voorko men, maar het had natuurlijk niet mogen gebeuren". Beiden gingen zitten en Randal ver telde haar uitvoerig, hoe de gebeurte nis zich had toegedragen. „Ziet u hii had het vergif bij zich en hij moet het hebben ingenomen toen Drake die twee schoenendozen achter uit de safe hAni de. U herinnert zich die vier gouden jrentijnse beeldjes, de vier jaareetii denT Welnu, in elke doos zaten er twee We hadden de Zomer juist te voorschijn gehaald, toen hij kermend neerviel Waarschijnlijk zal mij wel verweten worden, dat ik dat heb laten gebeuren". "Z® turnen moeilijk zeggen, dat je het hebt toegestaan!" i,^een^ T3?1- ik was «iet op mijn hoede. Dat komt omdat ik dc idee niet van me kon afzetten, dat we ons ™1"c.h'e" vergaloppeerd hadden. Toen opende Drake die doos en zag ik aat g°udep voetje er uit steken Holde?: ness heeft het natuurlijk eveneons ge zien en ik had dadelijk naar hem toe moeten lopen, maar ik voelde me een ogenblik zo opgelucht, dat ik nergens anders aan dacht..., en toen w?s het beurd. Maar waarom in vredes naam zou de man die beeldjes hebben weggenomen en toen hij ze eenmaal had ze daar bewaard hebben?" Juffrouw Silver kuchtte vriendeliik „Volgens m{j", zette ze uiteen zal !t redenen voor gehad hébhen t Verdwijnen van de beeldjes zou on roof kunnen wijzen en bovendien wht meneer Holderness natuurlijk dat ze h!,ter„St,k0Sulbaar waren- Misschien heeft v, u j ze 'an2s een omweg in Ln a"duVan de hand ie kunnen d?.en 6,1 bestaan mogelijkheden nn s»LgeKlf «,En wat het bewaron in zijn safe betreft, waar elders zou hit ze babben opgeborgen? De mogelijkheid dat de verdenking op hem zou vallen s zeker niet bij hem opgekomen Hii ft* de beeldjes dus weg en voefde zich helemaal veilig. En dat zou hii ook geweest zijn, indien Allan Grover en uw bevel tot huiszoeking er niet geweest waren." „iK?i lsi. te, bescheiden" zei March 4 ,"De zin m°et eindigen met. „Alg jufrouw Silver er niet ee- MngaaramoetE"wWat mijn bevelschrift "ngaat: ®öet u zeggeni dat ik by °P„ het Punt heb gestaan, er geen zelf dat maken- Ik verweet me- zen, dat ik zo gauw op uw aandringen u^acht6^?8»11' Mag Lk u vraRen wat oaeht, dat we zouden vinden?" d^Precies wat je gevonden hebt, Ran- (Wordt vervolgd) TOSCANINI IN EUROPA een concert van werken van Brohm» onder leiding van de grote diri- gent Arturo Toscanini. Brahrnt was de belangrijkste onder de romantische componisten en schreef behalve symphonieën en andere instrumentale muziek ook vele mooie liederen. Vanavond kunt u twee symphonieën en zijn „Variaties over St. Antonius- hymne" beluisteren (Engeland 330 m 20.00 uur). Of naar de HOHE MESSE van Bach een van de weinige mis sen, die door een protestants mu sicus zijn geschreven. Het werk ontstond, toen Bach solliciteerde naar de functie van musicus aan het hof van een katholieke Duitse vorst, omstreeks 1730 (Hilversum 1, 402 m, 20.00 uur). DONDERDAG 2 OCTOBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO 14.00-24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10-Marialtederên. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muzlek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram.muziek. 10.00 Gram.muzlek. 10.30 Morgendienst 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muzlek. 11.50 „Als de ziele luistert", causerie. 12.00 Angelus, 12.03 Lunchconcert. (12.30 12.33 Land- en Tulnbouwmededellngen.) 12 55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Ka tholiek nieuws. 13.20 Gram.muzlek. 13.35 Zangrecital. 14.00 Metropole Orkest en solist. 14.43 Voor de vrouw. 15.15 Kamer orkest en solist. 16.00 Bijbellezing. 16 30 Pianorecital. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram.muzlek. 17.40 Voordracht. 18.00 Lichte muziek. 18.35 „Op de stelling". 18 45 Gram.muzlek. 19.00 Nieuws en weer- berichten. 19.10 Levensvragen van allerlei aard cn een pastoraal antwoord. 19-30 Gram.muziek. 20.00 Radiokrant. 20.20 Ge varieerd programma. 21.45 „Vragen aan voorbijgangers". 22.15 Sopraan en orgel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15—24.00 Gramo- foonmuziek. HILVERSUM H. 298 m.t 7.00 AVRO. 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.0(h Nieuws. 7.10 Gram.muzlek. 7.15 Ochtend- gymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.50 Dag- opening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muzlek. Morgenwijding. 9.15 Gram.muzlek. i n De Groenleman. 9.35 Gram.muzlek. Ik weet, ik weet wat U niet weet". to.30 Voor de kleuters. 11.00 Kamer- orkest. U.45 „Dierenbescherming", cau serie. 12.00 Zang en plano. 12.25 „tó spionnetje". 12.30 Land- en Tuinbouw- mededelingen. 12.33 Gram.muzlek. 12'5° 'lol. bedrijfsleven". 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram.muzlek. 13-20 Gevarieerde muziek. 14.00 „Ontmoeting"; met Christopher Blaze". hoorspel. M'5 Gevarieerde muziek. 15.00 Voor d« ïie* u 16 00 Gram.muziek. 16.15 „Van P«* ,en Mantilla's". 16.30 Gram.muzlek. 'f:, VOOJ 6e jeugd. 17.30 Militaire cau serie. 17.40 Gram.muzlek. 17.45 Regerings- .ltzendlng: R. Nleuwenhuls: „De Neder- ,"dSe «lichters in Indonesië". 18.00 Nieuws 815 Sportproblemen. 18.25 Dansmuziek' 18.55 Gesproken brief uit Londen. 199° Gevar eerde muziek. 19 40 Ronde-tafel conferentie. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroep orkest en solist. 21.1.5 ..With a song ln ntf heart hoorspel. 22.43 Orgelspel. 23.00 23.15 Sportactualiteiten. 23.30- 24 00 Gramofoonmuzlek. f

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 4