VANDAAG VERJAART TELEVISIE Uitbreiding van aantal zenduren is een eerste vereiste Lopik zal de kroning van Britse koningin uitzenden De martelgang van een spreker Mr. J. J. Sprenger v. Eijk overleden Protest tegen gratie aan Wiliy Lages Magazijnchef plunderde een tabakszaak Dat ging niet goed NAM vraagt concessie bij Winschoten aan Voor lagen anhydriet en steenzout Zeer natie September met bijna record koude Een mil/ioen voor het Roode Kruis Nederlandse vlieger in de V.S. verongelukt Vliegurenpenning bij KLM Chinese piraienvrouw weer in actie 'tl Tteruietje. inkt... Maatregelen Heel West-Europa overspannen door televisienet Technici werkenhard aan voorbereidingen Schenking van Stichting voor de Landbouw De Urne en irian: Nederland is in principe bereid besprekingen te hervatten AVRO-bestuur laat zich voorlichten Twee achtjarige meisjes door vrachtauto gedood (Advertentie, tng. Med.) t Directeur der Artillerie- Inrichtingen In het Diaconessenziekenhuis te Utrecht is overleden mr J. J. Sprenger van Eijk, in leven directeur van de Artillerie-Inrichtingen aan de Hembrug. Hü was in sportkringen bekend door zijn herhaalde deelneming aan de Rallye van Monte-Carlo, welke hij in 1929 won, Mr. Sprenger van Eijk is in 1888 in Pen Haag geboren. Hij promoveerde in Utrecht in de rechten en trad in 1921 als afdelingschef in dienst van de Staatsmijnen in Utrecht. Gedurende de mobilisatie van 1939—1940 was hij aan vankelijk als reserve-officier van alge mene diensten toegevoegd aan de terri toriale bevelhebber in Limburg, doch reeds op 12 October 1939 werd hij als zodanig verbonden aan de Artillerie- Inrichtingen. In 1946 werd hij directeur van dit bedrijf. Het stoffelijk overschot wordt Vrijdag te Zutfen ter aarde be steld. Een zestiental personen richt zich onder de naam „protest gratieverle ning" tot het Nederlandse volk om in een openbare vergadering te pro testeren tegen de verlening van gra tie aan Willy Lages. Zij eisen volle dige garanties van de regering tegen een eventuele vermindeilng van straf en een eventuele invrijheidsstelling. Het secretariaat van deze actie wordt waargenomen door mevr. Kuipers- Blanche Koelensid, Gentscstraat 133, Scheveningen. Een magazijnchef en twee chauffeurs van een Rotterdamse tabaksgrossier zijn gearresteerd wegens diefstal van siga retten. Samen met een inmiddels geëmi greerde collega heeft de chef voor t' 25.000 aan sigaretten gestolen en aan sigarettenwinkeliers verkocht. Toen de collega verdween zette de chef de chauf feurs onder druk. De drie mannen zijn gearresteerd, vier sigarenwinkeliers zijn geverbaliseerd. MAANDEN geleden aanvaardde de raad van Huybergen, een kleine ge meente in Brabant, in beginsel het voorstel om vijftien woningen te bou wen ten behoeve van militairen, die in de nieuwe kazerne bij Ossendrecht zul len worden gelegerd. Het Rijk zou dan bovendien bouwvolume beschikbaar stellen voor vijftien woningen voor in gezetenen van Huybergen. Intussen zijn plannen gemaakt, die dezer dagen in de raad in behandeling kwamen. Tot verrassing en onaangename ver rassing van B. en W. is het voorstel thans gekelderd. Vier raadsleden heb ben namelijk hun steun aan het plan ingetrokken. Waarom dan toch, informeerde burgemeester van Agtmaal. Omdat wij er niets voor voelen, militairen naar een plattelandsgemeente te halen. Dat gaat nooit goed, zei de oppositie. En daar bleef het bij. Een der wethouders zei. dat hij zeer na drukkelijk geen enkele verantwoorde lijkheid loenste te aanvaarden voor de woningnood in de toekomst. Het bouw volume voor 1053 is reeds verbruikt en wat 1054 zal brengen moet worden af gewacht. De Nederlandse Aardolie Maat schappij (N.A.M.) heeft bij Ged. Staten van Groningen een concessie aange vraagd voor een oppervlakte van 2825 hectare in de omgeving van Winscho ten. Bij een boring zou hier anhydriet en steenzout in exploitabele hoeveel heden zijn aangetoond. Het steenzout bevat bovendien kaliumzouten, waar voor eveneens concessie is aange vraagd. De N.A.M. heeft zich bereid ver klaard de exploitatie der lagen aan derden over te dragen. Er zijn in deze eeuw slechts twee jaren voorgekomen, waarin er in September te Den Helder meer regen is gevallen dan dit jaar, namelijk in 1018 en in 1951. Vrijwel in geheel Noord-IIolland viel meer dan honderd mm tegen normaal ruim vijftig mm regen. In Den Helder 139 mm, in de Wieringermeer 120 mm. Langs de gehele Noordzee- en Waddenkust is veel regen gevallen. In Zuid- Holland hier en daar 130 tot 150 mm. In Leeuwarden 107, in Gro ningen 72, De Bilt 76, Vlissingen 112, Maastricht 64 en in Twente slechts 40 mm. Er is niet alleen geklaagd over het vele regenwa ter, maar ook over de koude. Dit met recht, Want te De Bilt werd een etmaal-gemiddelde berekend van 11.4 graden Celsius (normaal 14 graden), hetgeen de laatste 250 jaar slechts één keer lager is ge weest, namelijk in 1912, toen 10.7 graden werd berekend. Wij heb ben dus een buitengewoon koude herfstmaand achter ons liggen, waaraan wij maar liever niet wil len terugdenken. Van fraai en rustig nazomer-weer is dan ook geen sprake geweest. Ook scheen de zon minder dan normaal, te De Bilt 142 uur tegen 153 uur nor maal. Vooral voor de land- en tuinbouw was deze dikwijls zo mooie maand nu veel te nat en te koud. Nu wij al zo aan de koude zijn gewend, zal October zeker niet tegenvallen, ïvant ook in deze maand kan nog mooi weer voorkomen. Dit bleek verleden jaar, toen October zelfs een record aantal uren zonneschijn bracht en bijzonder droog bleef. Hoewel de preciese cijfers van alle afdelingen nog niet binnen zijn, staat thans wel vast dat de opbrengst van de Roode-Kruiscampagne 1952 het millioen heeft overschreden. In de nabijheid van Luke Airforce Base (Arizona) is Maandag de 24-jarige reserve sergeant-vlieger C. de Kok van de Nederlandse luchtmacht die in de Verenigde Staten tot vlieger was opge leid met een vliegtuig verongelukt en om het leven gekomen. Sergeant De Kok was ongehuwd en in Scheveningen woonachtig. De KLM heeft een nieuwe onderschei- ding ingesteld voor haar personeel na melijk de vliegurenpenning. Deze wordt uitgereikt aan vliegers, telegrafisten, boordmecaniciens, stewards en stewar dessen, die tenminste 20.000, 15.000 of 10.000 vlieguren op hun naam hebben staan. Voor het eerst zal deze worden verleend aan vijf en zeventig leden van het vliegend personeel in een plechtig heid ter viering van het 33-jarig be- I staan op Dinsdag a.s. Het toepassingsverbod voor koper j en koperlegeringen is met ingang van heden voor een aantal artikelen opge heven. De Koningin is jarig. De T.V. brengt een bezoek aan het paleis Soestdijk. Vanuit de vensters worden de feestelijkheden verslagen. Links de commen tator, die aan de hand van de uitgezonden beelden bijzonderheden vertelt. ken en altijd is er op een essentieel moment wel iemand zoek en geregeld krijgt de regisseur de schrik van zijn leven omdat de belichting plotseling weer niet in overeenstemming blijKt te zyn met die tijdens de repetitie, en steeds weer wordt het uiterste ver langd van het improvisatie-vermogen, geduld en goede wil. VOOR DE CAMERA I-IET optreden voor T.V. is voor velen die zich er aan gewaagd hebben, aan de ene kant een boeiende beleve nis en aan de andere kant een martel gang geweest. Vooral voor de mensen die met praten een bepaald onderwerp moesten behandelen. Dat begon al op de repetitie, die, laten we zeggen, vastgesteld was op 's morgens 10 uur. De geachte spreker begroet met een zekere zelfbewustheid de regisseur en de cameramensen. Iedereen is vrien delijk tegen hem en voorkomend. Al- thans gedurende een paar minuten, want dan blijkt plotseling niemand EN nou gaan we onze tanden eens laten zien aan Am'erika. Die Yan kees hebben ons vaderlandse melk vee regelrecht voor het gezicht ge slagen, door invoerbeperkingen te treffen op boter en kaas. Op een conferentie met een ingewikkelde naam, die vandaag in Geneve be gint, zal Nederland toestemming vragen om maatregelen tegen Ame rika te mogen nemen. HU! Geen Yankee die nop een oog dicht doet. Want het is nu niet Europa-op-z'n-kleinst, dat ten aan val trekt, doch die machtige staat, daar vlak bij Texel. We zullen ze leren, die Amerikanen. We zullen ~e niet direct economisch blokkeren, viaar wel zullen we elk blikje spt- nazie dat naar de V.S. gaat, voorzien van het schimpwoord „liuijkk hebbers dat jullie benne!' En onze ambassadeur in Washington ^a. persoonlijk tegen het hek van h Witte Huis spugen. Ziezo! EN geen Nederlander draagt meer een haibaberibah-das! Die swing-nozem sokken en die Truman-jakken wil len we hier ook niet meer zien. Gewoon invoerbeperkingen treffen. Je hebt enkele lieden, die zeggen dat we onze kaas en boter maar naar de landen achter de staalvltrage moeten sturen, onder het motto „Kaassie-kaassie" of „botertje tot de boom". Maar dat mag niet, want dan sturen de Amerikanen ons geen machines, wapen:, voedsel, textiel, radio's, dollars en beschaving meer. Wat we dan over houden is alleen maar kaas en boter TJA, zuivel op zuiveldat is de duivel, zoals onze voorouders zeiden. „Stop," zegt de luidspreker, „wat is dat voor een das?" De geachte spreker kijkt veront waardigd naar de prachtige das die zijn vrouw hem kortgeleden nog voor zijn verjaardag gegeven heeft, maar de regisseur is van mening dat het dessin en de kleur niet deugen en dus zit hjj vijf minuten later met de zacht- groene-das-met-een-aardig-streepje om van één der lichtjongens. „Toe maar," hoort hij de regisseur zeggen. En hij begint opnieuw: „Waarde kijkers." „Stop," zegt de luidspreker: „U kijkt in de verkeerde camera." En als hem dan uitgelegd is dat onder de lens van de camera die op hem gericht is een rood lampje gaat branden waar hij op heeft te Jetten, dan komen de eerste tekenen der on zekerheid. Want onder zijn volgende „waarde kijkers" ziet hij ze plotseling allemaal: een paar mensen die hem willen belagen met camera's, enkele lieden die hem op veilige afstand be dreigen met microfoons, een meneer die hem bemoedigend toeknikt en voor hem volkomen onbegrijpelijke Peter Schilperoort van „The Dutch Wing College Band", Dusty Evans en Sylvain Poons brengen iets van de oude jazz-sfeer in de huis- kamers. Plannen om het volgend jaar de kro ningsplechtigheid via de televisie in Nederlandse huiskamers te brengen, zijn thans in een vergevorderd stadium van ontwikkeling. Het plan bestaat een ke ten van verschillende relayeerstations in te richten, waardoor Frankrijk, Bel- gie, Nederland en misschien Wcst-Duits- land en Denemarken als liet ware in een Europees televisienet zijn opgeno men. „Hoe dan ook, Nederland zal de kro ningsplechtigheid op de televisie kun nen ontvangen," zo verklaarde mr. J. W. Rengelink, secretaris aan de Neder landse televisiestichting, met nadruk. „De methode volgens welke de ont vangst verzekerd zal zijn hebben we nog niet vastgesteld, maar door de^ tech nici wordt daaraan hard gewerkt". In Mei '53 gaat de heer Rengelink naar Londen om daar met de BBC over de zaak te praten. De Duitse televisie-autoriteiten heb ben inmiddels aan haar Nederlandse col lega's al gevraagd de uitzending ook naar hun land te relayeren. Gaat dat door, dan zou er geen reden zijn om ook niet Kopenhagen mee te laten pro fiteren via een tussenstation in Ham burg. In ieder geval is al vastgesteld, dat de zender in Lopik tevens een her uitzending naar Duitsland kan verzor gen. Vast staat dat zowel Frankrijk als Belgie meedoen. Daardoor is één van de mogelijkheden, dat Nederland het programma krijgt doorgezonden van zenders in Lille en Brussel. Een andere mogelijkheid blijft een directe ontvangst uit Engeland. De heer Rengelink was van mening, dat alles binnen vier maanden in kan nen en kruiken kan zijn. Voor hulp aan onontwikkelde en noodgebieden Als onderdeel van de hulp aan onont wikkelde en noodgebieden, onder auspi ciën van de CARE-organisatie (Coope- rative for American remittanees to Europe) heeft de Stichting voor de Landbouw als symbolisch voorbeeld gelden beschikbaar gesteld voor twaalf ploegen en twaalf z.g. lanöbouw-werk- tuig-pakketten. Genoemde goederen zullen worden uitgereikt in Grieken land, India en Pakistan in de meest behpeftige gedeelten voor gezamenlijk gebruik door de boeren aldaar. (JA een rustperiode van twee jaar is de pira- tenvrouw Wong Pai Mei, de weduwe van een Chi nese zeerover, op weg' naar het Chinese vaste land om daar haar parti- sanen te reorganiseren voor de strijd tegen de communisten. ALS mevrouw Smith- field uit Greetland (Engeland) in Nieuw- Zeeland arriveert, zal haar eerste brief uit het moederland een epistel van de rechtbank te Hr- lifax zijn, waarin haar wordt verzocht een boete van twee pond te betalen wegens té snel rijden. Haar zaak kwam voor juist nadat zij was ver trokken. WTERELDNUDISME is de beste remedie tegen oorlog, aldus Rev. Isley Boote van de American Sunbathing Association. „Het zou n.l. moeilijk zijn te zeggen 'welke man uw vijand is als alle soldaten geen kleren dragen." Y'IDENS de televisie uitzending van een congres in Chtcago zagen de kijkers een van de ge delegeerden heerlijk op zijn nagels bijten. Ook de echtgenote van de nagel bijterzat voor haar televisie-toestel. Zij stuur de onmiddellijk een tele- gram naar haar weder helft: „Ik dacht dat ik je dat had afgeleerd." DE twaalfjarige Roget Sundberg sloot zijn ogen om op een kinder feestje een meisje te kus sen. Hij bonsde zo hard met zijn hoofd tegen dat van zijn vriendinnetje, dat hij naar een zieken huis te Stockholm moest worden overgebracht, al waar hij enkele uren la ter overleed. T)E plaatselijke pers van Hyderabad maakte melding van het feit, dat voor de eerste maal in de geschiedenis een trein op tijd het Centraal Station was binnengekomen. De volgende dag volgde evenwei een rectificatie; de trein was op de kop af vier en twintig uur te laat gearriveerd. De minister zonder portefeuille, mr. Luns, heeft gistermiddag aan de waar nemend hoge commissaris van Indonesië meegedeeld, dat de Nederlandse rege ring in principe bereid is tot hervatting dcr besprekingen mev Indonesië. Onlangs heeft de waarnemend hoge commissaris, de heer Susanto Tirtoprod- jo, namens zijn regering het voorstel gedaan de besprekingen, die in Februari 1952 werden onderbroken, te hervatten. TDETER geen start dan een slechte start" heeft wiiiam \r vóór de Nederlandse Televisie Stirhtin» t, R fcns *e,eSd ver gen met het nieuwe medium. Welnu Vogt heeft Jemü l* kennis bren* is slecht geweest en aan T.V. is geen redeliikJ b* sckregen, want de start van het publiek te winnen Daarvoor e kans &ebodcn om de sympathie experimentele periode de opzet'smS Eï™*® "et -eerste *aar de Dat is jammer, want Nederland lijkt een uitennat orsanisatie-vorm te verward. De Lage Landen maken het voor de tShnufv Beschikt land voor televisie, grondgebied te bestrijken ea. ons volk is In V""" f\eInakkeli'k nm he* S«'i>ele gebied, door zijn huiselijke aard. Daarom zal "v" hier «T* d.ankbare afzej- grond krijgen maar vóór het zover is zal er h'Ji V aan ?e de eerste plaals een enorme uitbreiding van hei V "!0eten *ebeuren- vrij kostbare ontvangapparaten behoorlijk rendaberwordTn gYmakkT" ,TP>' H'M vodr hom- te hebben en staat hij eenzaam en verlaten in een klein zaaltje vol snoeren en kabels en ca mera s en schijnwerpers en mensen die hem van de ene hoek naar de andere dwingen onder het motto „pardon", terwijl ze een decorstuk verplaatsen, een stoel aansjouwen of een lamp richten. De,geachte Spreker ziet niet angst in het hart het kostbare mate riaal dat hij ter illustratie van zjjn lezing heeft meegebracht, uitpakken en opstellen. Om half twaalf hoort hij de regisseur zeggen: „We gaan begin nen"; om twaalf uur hoort hij het zelfde en om half één hoort hij het besluit vallen „dat het beter is om eerst maar te gaan eten." Om half twee zit de geachte spre ker achter een gammel triplex-bureau en nu hoort hij de stem van de regis seur via een luidspreker zeggen: „Daar gaan we dan begint U maar." En de geachte spreker begint. „Waarde kijkers," zegt hij, want hij is zich bewust dat hij niet voor de radio spreekt. F)E consequenties van een belangrijke opvoering van het aantal uitzen dingen zijn niet gering. In de eerste plaats zal daarvoor ergens het (vele) geld vandaan moeten komen en in de tweede plaats zullen er nieuwe stu dio's moeten verrijzen want het kerk je in Bussum, van waaruit tot nu toe uitgezonden wordt, is in de huidige situatie eigenlijk al te klein. Overigens is het voor de mensen die werkzaam zijn bij de televisie juist nu de meest charmante periode. Wie de enthousiastelingen daar in het be nauwde kerkje aan het werk heeft gezien, zal dit direct beamen. Deze lieden beleven steeds opnieuw de aan trekkelijke spanning rondom de vraag of het lukken zal of niet. Want altijd moet er vlak vóór de uitzending nog wel even een camera worden nageke- handgebaren staat te maken, een in- specient, die hem kennelijk staat aan te kijken met een gezicht van „ook dit gaat eens voorbij," een afgrijselijke batterij lampen boven, naast en op hem. En de stem van de regisseur, galmend en beminnelijk: „Waarom 0aat U niet verder?" En dan gaat hij verder. Met de moed der wanhoop. En oni vier uur zegt de regisseur dat er geen tjjtl meer is, dat de repetitie voortreffelijk was geweest, maar dat hij tijdens de uitzending nog even moet denken aan het volgende en „het. volgende" is dan een korte samenvatting die 10 minu ten duurt. Dan mag hij gaan, de geachte spre ker. Ais hij maar oin half acht terug is om geschminkt te worden. Als hij zit te eten komt hij plotse ling tot de «ontdekking dat iedereen naar hem kijkt met een gezicht van „Wat heeft die vent een gekke das om" en hij morst met zyn soep. HET GELUKT QM half acht komt er een juffrouw in zijn leven die hem vol smeert met vette viezigheid en poeder en om half negen zit hij weer achter dat malle triplex-bureau en zegt: „Waar- He kijkers". En hij vergeet ze allemaal: de mensen die vlak voor zijn gezicht heen en weer rijden met camera's, waarvan dan weer op do ene en dan weer op de andere het rode lichtje aanfloept; plotseling begrijpt hij ook de gebaren van de meneer met de koptelefoon op, hij merkt niets meer van de hitte die intussen werkelijk on dragelijk is geworden en het gezicht van de inspiciënt laat overduidelijk blijken dat juist de inhoud van deze causerie nog aan zijn leven ontbrak. In de trein naar huis voelt de ge achte spreker zich een rijk en geluk kig mens. Hij verlangt naar een bad, want de consequenties van de hitte voelt hij op zijn gehele lichaam, maar de regisseur heeft hem in de pauze bijna ontroerd en plechtig de hand ge drukt met de toevoeging dat het meer dan voortreffelijk was geweest. Het was voor de geachte spreker een vreemde, maar uiterst boeiende dag, waarvan de waarde in geen en kel opzicht is gedaald toen zijn vrouw hem oegroette met de woorden: „Hoe kom je aan die malle das?" EERLIJKE KANS Dit stukje onvervalste sfeer uit de studio in Bussum hebben we gege ven voor de historie. Want nu is alles nog nieuw maar spoedig zal televisie ook in Nederland gewoon zijn. Ook voor de mensen die cr mee moeten werken en de liefde en het enthou siasme waarmee ze dit het eerste jaar gedaan hebben, geeft hen het recht hun verlanglijstje gepubliceerd te zien. En dat lijst je houdt in: geef T.V. een eerljjke kans laat het een zui ver volksbezit worden zonder een nare concurrentiestrijd tussen omroepver enigingen. Want die strijd is dodelijk voor het medium door ons kleine taal gebied niet het zo beperkte talent. Zet ons niet per week 4 verschillende bui tenlandse overzichten voor, geef ons geen 4 verschillende naaicursussen, probeer ons niet te trekken in een be paald religieus of politiek vlak want daarvoor hebben we genoeg aan de kerk en de krant. Geef de televisie ePn eerlijke kans om «Ie waarde er van ln onze maatschappij te bewijzen. Iaat ons dan bij wijze van uitzondering een voorbeeld nemen aan elk ander land waar T.V. is geïntroduceerd en een normale organisatie opbouwen. Al was het alleen maar om te voor komen dat elke buitenlander die thuis is in het televisievak, zon kunnen zeg gen: „Wat hebben jullie een malle das om!" Over besfe organisatievorm Gezien de critiek, welke in de laatste tijd in de pers is geoefend op de orga nisatie en de statuten van de AVRO, ->eft het algemeen bestuur van deze vereniging besloten, zich op hoog niveau te laten voorlichten over de vraag, wel ke voor een grote landelijke organi satie als de AVRO de meest aanbeve lenswaardige organisatievorm moet wor den geacht en welke de rechten harer leden dienen" te zijn. Het algemeen bestuur is voornemens, drie hoogleraren aan Nederlandse uni versiteiten, een Leidse, een Amster damse en een Utrechtse, uit te nodigen, over bedoelde aangelegenheden geza menlijk van advies te dienen. Het ligt in de bedoeling dit advies te publiceren. In Oude Bildtzijl (Fr.) zijn gistermid dag twee achtjarige meisjes, toen zij aan het fietsen waren door een vracht auto aangereden. Beide kinderen werden door een achterwiel van de auto geraakt en waren op slag dood.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3