Amerikaanse ambassade bezorgd over Nederlands toneelstuk Zonder wet is Dierenbescherming een schip zonder roer r Twee boekbinders speelden voor Sinterklaas Een verzoek om inlichtingen aan het ministerie van buitenlandse zaken Liftboys geven geen lift meer Een Nederlandse sergeant-tolk plunderde villa van Krupp Nieuwe aandrang op Den Haag Anti-Amerikaanse tendens in „Circus Europa"? Verloop varkenspest niet onrustbarend Wil België een algehele economische Unie? DODELIJK ONGEVAL IN DE HOOFDSTAD Prentenboeken werden plotseling goedkoop De eigenaar kreeg te vroeg gratie Men scherpe het zwaard tegen wangedrag Ik heb een mens gekend Boter per pantserauto over de grens Smokkelaars tot hoge straffen veroordeeld Kleermaker verdronk een pasgeboren kind Reintje verzeilde in hef hol van de leeuw Strengere controle op defecte achterlichtjes Wim Kan kan er nog niet over uit Nederland bracht rapport uit over Nieuw-Guinea Bergense kunstenaars schrijven open brief Nederlandse aardappel verovert Duitse markt DE 20.000 OP 14995 VRIJDAG S OCTOBER 1952 <Van onze Haagse redacteur) r»E Amerikaanse ambassade in Den lliin- Wö schromen niet dit onomwonden te verktornn onvcrstandl£ di,,e gedaan, misschien op dit ogenblik reeds soiit van hepi»< neni™". aan' dal ?r 1>Ü l»et ministerie van Buitenlandse Zaken i flccft namelijk over de opvoering van het tonee?sl^k ?ire!^ r 1 °m» lnlichti"K1'" gevraagd schrijver Ary den Hertog, omdat zij er eïn anti-AméX, ,de, ,N.ed«,a,,dse menen te ontwaren. Met name bleken de tmprikun» "sc strekking in had dat de tendens van het toneelstuk misschien representatief fZ° °Ver As die men algemeen In Nederland over de Verenigde Stoten'^huiXen K ongerustheid wordt nog gevoed door de aanwezigheid van tal van off ctol'e per sonen bij de prcmicre. o.a. de minister van n k w j u ul"l"e,e Pcr" Den Haag, welke laatste bovendien het woord heeft gevocrdA burgemeest:,r van de Nederlandse Molnar genoemd, de echte vertegenwoordiger van de Kammerspiele; eigenlijk de enige auteur, wiens stukken niet alleen speelbaar waren, maar zelfs repertoi re hielden, al heeft hij eens zijn toe vlucht moeten nemen tot een buiten landse schuilnaam, die hij later prijs gaf, om te bewijzen, dat het publiek alleen naar de schouwburg kwam als een stuk van een schrijver met vreem de naam werd gespeeld. De list slaag de en Den Hertog kon voortaan on der eigen naam arbeiden. Het zou ons te ver voeren na te gaan hoe deze man tot het compone ren van een „tijdsstuk" is gekomen. Hij moet gegrepen zijn geweest door de verwarring van onze dagen. Hij heeft zijn stof niet aangekund. Maar aan zijn eerlijkheid en objectiviteit zal niemand, die hem en zijn werk kent, twijfelen. Wij geloven zelfs, dat Circus Europa" zou zijn „gevallen", indien.de Amerikanen er thans ongewild geen reclame voor zouden hebben gemaakt! Vecl belangrijker voor ons en voor onze houding tegenover bevrien de (en machtige) mogendheden is het antwoord op de vraag hoe de Ameri kanen zich tot deze stap hebben la ten verleiden. Hun gevoeligheid op cultureel terrein is steeds aanwijs baar. Wij hebben al eens meer ge schreven, dat het schijnt alsof de Amerikanen zelf menen, dat zij gees- „Circus Europa" werd gekozen als openingsstuk van de Haagse kunst- maand. Het was dus niets bijzonders, dat tal van autoriteiten de voorstelling bij woonden. Daaraan mag in geen geval de conclusie worden verbonden, dat men van officiële zijde instemt met de strekking van een stuk of de artistieke kwaliteit ervan hoog aanslaat. Aanvankelijk was de première veer tien dagen eerder vastgesteld, maar de Haagse Comedie is er op verzoek van de organisatoren van de kunstmaand, die er hun keuze op hadden laten val len, omdat het een Nederlands stuk is, op de openingsavond voor het eerst mee voor het voetlicht getreden. De rede van de burgemeester had voorts in geen geval het karakter van een inleiding tot het stuk. De Haagse burgervader voerde slechts het woord om de kunstmaand in zijn gemeente te openen. Een van de bezwaren van de Ameri kaanse ambassade schijnt zich te rich ten tegen de verlening van het subsidie voor de opvoering van „Circus Europa". Ook hier is een misverstand in het spel. Het gemeentebestuur heeft wel een sub sidie aan de Haagse comedie verleend, doch deze past geheel in het raam, waarbinnen ook de subsidiëring van an dere Haagse culturele instellingen valt. Speciaal voor de vertoning van „Circus Europa" is géén bedrag beschikbaar ge steld. Evenmin komt trouwens de tien duizend gulden, welke ae gemeente als subsidie aan het Haagse Cultureel Cen trum, het lichaam, dat de Haagse kunst- week heeft georganiseerd, heelt ver strekt, in het bijzonder de vertoning van „Circus Europa" ten goede. Qnzerzijds tekenen wij hierbij aan, dat de Nederlandse officier en to neelschrijver Ary den Hertog zijn oren wel zal hebben horen tuiten, toen hij vernam, dat de Amerikaanse diplomatieke vertegenwoordiging :n ons land bezwaren tegen zijn stuk heeft. Den Hertog is een bijzonder fijngevoelig mens, die zich allang vóór de oorlog louter uit liefhebberij aan het toneel had gewijd. Hij schreef de toneelcritieken voor de „Haagse Post" en bewoog zich rond de jaren dertig en later in de Haagse toneelwereld ook als schrijver van een genre stuk ken, dat in die dagen uitermate ge liefd was. Men heeft hem wel eens Schijn bedriegt. Als U denkt, dat bovenstaande lijnen a en b verschillend van lengte zijn, komt U net zo bedrogen uit als wan neer U denkt, dat ieder hoofdpijn- tabletje Aspirin is. Controleert U het maar. Een Aspirin tablet herkent U aan het Bayerkruis (Advertentie. Ing. Med.) }n ümnttjt inkt... IJET zoontje van mijn neef Dolf moet „aangepast worden". Het jongske Willempie heet hij koestert een Benelux-achtige afgunst jegens zijn oudere broertje Joop, aange zien deze een kwartje zakgeld méér per week ontvangt. Deze wangunst is de oorzaak geweest van veel huiselijk gekrakeel en tenslotte ook nog van een tocht naar een kinder-psychiater. Deze stelde vast, dat Willempie „aange past moest worden. „AANPASSINGAls iemand te- genwoordig geen vrede kan voelen met een bestaande gang van zaken, dan moet hij „aangepast" worden, hetgeen inhoudt, dat er enkele psychologische schroefjes en bout jes bijge teld moeten worden. Want als Jantje niet op Pietje lijkt, dan is één van beiden „onaangepast". MAAR alj. Galileï een „aangepaste" was geweest, dan wisten we nog niet, dat de aarde zich beweegt. Als Columbus zich door een psy chiater had laten behandelen, dan was de Nieuwe Wereld door een ander ontdekt, tenzij ook dié zich had laten aanpassen. En was Michiel de Fuyter geen nagel aan de doodkist van de touw fabrikant, in wiens bedrijf h{j weigerde zich te laten aanpassen? 1°. kan men duizend querulante, eigenwijze, opstandige zielen aan wijzen, aan wier onaangepastheid het te danken is, dat de aangepaste massamens omhoog gestuwd is. •Ia, wij houden het tóch maar op Willempie aan! teljjk niet rijp zijn voor de grote taak, die zij in de practjjk van het demo cratische bestel op zich hebben ge kregen, omdat zij de oorlog wonnen en over de rijkste hulpbronnen be schikken. Geen zinnig mens zal deze Amerikanen ooit verwijten, dat zij zijn zoals zij zijn. Integendeel: er zijn in ons land zeer belangrijke klingen, die de Amerikaan zijn jeugd benijden. Voelen wij ons niet Vaak beladen met een historisch schuldbesef, met een soort cultureel overwicht, dat onze geest indigestie bezorgt, zijn wij niet behept met de degeneratiever- schjjnselen van de „oude volkeren", die wij betreuren en waarmee wij worstelen, doch die»wij tegenover de verbijsterende en brandende jeugd van een volk als het Amerikaanse niettemin als argument gebruiken. Meestal als enig argument? Wij geloven, dat Ary den Hertog deze dingen tot uitdrukking heeft willen brengen in een overigens nlet- geslaagde poging. Wij kunnen ons de reactie van de Amerikaanse ambassade dus wel voorstellen, waarderen kunnen wij haar daarom niet. Bovendien prijzen wij ons in het algemeen gelukkig in een behoorlijke mate van zelfcritiek, die mede blijkt uit onze publicaties in dagblad, weekblad en boek. Een vrijmoedigheid, welke door onze zin voor vrpheid wordt gevoed. En als wij bereid zijn onszelf niet altyd even ernstig te nemen, zouden wij dan deze Amerikaanse stap vol gens andere normen moeten beoorde len? Neen, immers. Laten we het daarop houden. H. M. K. Na de invoering van verschillende maatregelen tegen de varkenspest, zoals sluiting der markten, heeft het ver dere verloop der ziekte geen reden tot bijzondere verontrusting gegeven. Slechts in West-Brabant is enige uit breiding van de varkenspest geconsta teerd. TENGEVOLGE van een staking- van 1350 lift- jongens te Chicago is het werk in kantoren op hogergelegen verdiepin gen van de wolkenkrab bers vrijwel stil komen te liggen. Ongeveer 400.000 employé's hebben van de staking te lijden. HE Egyptische fiscus heeft de beheerders van de bezittingen van ex-koning Faroek ge sommeerd een half mil- lioen pond te betalen, wélk bedrag Faroek nog aan inkomstenbelasting over het jaar 1950'51 blijkt schuldig te zijn. nE Parijse politie gaat bij haar werk gebruik maken van televisie. Aan boord van een politie- vliegtuig en op vracht auto's zullen camera's worden geplaatst. Op het scherm in het hoofdbu reau zal men zo kunnen zien, wat zich op straat voordoet. VERSCHEIDENE hon derden ouders te Bonn hebben geweigerd hun kinderen naar school te laten gaan, uit protest tegen het bestaan van publieke huizen in de omgeving van de scholen. DEN watertoren op de top van een tien etages tellend gebouw op Manhattan (New Vork) is uit elkaar ge vlogen. Tengevolge van het neervallend gesteen te liepen twee voorbij gangers verwondingen op, terwijl talrijke per sonen een nat pak kre gen door de neergutsen de 67.000 liter water. De conferentie te Knokke Lonen in Nederland moeten verhoogd worden In Belgische regeringskringen be staat de veronderstelling, dat op de Benelpxconfcrentie In Knokke leven dig van gedachten zal worden gewis seld over een algehele economische sa menwerking tussen België en Neder land. Hoewel de concurrentie tussen sommige Belgische en Nederlandse in dustrieën door de regering niet zo tra gisch genomen wordt, wenst zij niette min hiervoor een oplossing te vinden. Men wil tot een gelijktijdige actie ko men, waarhij dc Nederlandse lonen verhoogd worden en die in België zo mogelijk iels verlaagd. Gistermorgen i? de 58-jarige Amster damse transportarbeider H. C. van der Peil op de Arnstelveenseweg aangere den door een „potwagen" van de tram en aan zijn wonden overleden. De man passeerde op zijn fiets juist de rails in de Zocherstraat toen de tram. klaarblij kelijk door een verkeerde wisselstand, in plaats van rechtuit plotseling rechts af de straat inreëd. Van der Peit kreeg een klap van het voorbalcon en viel op straat. Vraag uw winkelier niet gewoon om bananen, maar verlang uitdruk kelijk FYFFES. de bestei Herkenbaar aan hetblau- we etiket op Iedere kam. echt mei blauw elikel op iedere kam (Advertentie ms Med.) Een Haagse uitgever was reeds druk bezig met het vormen van een voorraad prentenboeken voor de Sinterklaastijd. Hij had er een 10.000-tal laten drukken en de partij vervolgens in handen ge geven van de Haagse boekbinders J. J. de R. en G. R., die voor het binden zou den zorg dragen. De handelsprjjs van de prentenboeken zou 45 cent zijn. Tot zijn grote verwondering moest de uitgever vaststellen, dat zijn prenten boeken enige tijd later reeds in een aan tal winkels in Amsterdam en elders IN HET „WiLDE" voorjaar van 1945 TOEN de Engelsen in het voorjaar van 1945 naar het Ruhrgebied door- slootten ontdekten zij nabij Essen „Villa Hugel", het. rijke landgoed van de wapenfabrikant Alfred Krupp von Bohlen und Halbach. De villa iverd ge vorderd en er werden Engelse militai ren in gelegerd. Krupp werd gearres teerd en tot twaalf jaar gevangenis straf veroordeeld. Na zes jaar kreeg hij echter gratie. Hij is toen onmiddellijk begonnen met een onderzoek naar de boeken schilderijen en zilverwaren, die ondertussen uit zijn villa verdwe nen bleken te zijn. De Engelse militaire politie in West- Duitsland kon nagaan, welke miltairen in de villai gelegerd ware.» en is zo doende op het spoor gekomen van degenen, die Krupp van enkele schat ten hebben ontdaan. Bij dit onderzoek kwam vast te staan, dat ook een Ne derlandse oorlogsvrijwilliger, die de strijd als sergeantt-tolk bij de Engelsen heeft gediend, mede schuldig is ge weest aan de plundering van „Villa Hugel". In verband hiermede is in de nacht van Maandag op Dinsdag j.1. te Amsterdam gearresteerd de 41-jarige L. van der V. Hij heeft een voliedige bekentenis afgelegd. Gistermiddag is hij weer uit de voorlopige hechtenis ontslagen. De officier van Justitie te Amsterdam heeft de stukken in deze zaak overgedragen aan de auditeur- (Van een onzer redacteuren) IK HEB een mens gekend, die zich verlaten voelde van alle andere mensen. Een mens, die zjjn grenzeloze eenzaamheid trachtte te ontvluchten in de grote stad, op een stoel in de bioscoop en achter een welvoorziene tafel in het restau rant. Een mens, waar geen ander mens meer naar omkeek. Er was niemand, bij wie deze mens iets kwijt kon van dat wat op het punt stond zijn geestelijk zün te verteren. Die mens vond toen slechts troost bij een hond, een dier, dat niet eens dc zijne was, maar hem aankeek met goede, als begrijpende ogen wanneer deze mens tot hem sprak en met zijn warme, krullende vacht tegemoet kwam aan de bü de mens bestaande behoefte ook aan tastbare warmte. Het dier gaf dc mens een zü het simpele troost, waar alle andere mensen, vrienden, verstek lieten gaan. len de organisaties, die in vele landen op de bres staan voor de bescherming van het dier, dan op de plaats van het dier in onze gemeenschap de aandacht vestigen. En dat, omdat de mens, die W/ELK een bijzondere plaats kan een i0ch wel enige trappen hoger staat dan dier toch in het leven van een mens jle(. (jier> zich maar a\ (e dikwijls min- innemen! Neem nu die goede, trouwe der dan animaal tegenover het dier ge- Parijse priester, abbé Gaston eens. In draagt. zijn boek „De werkers an het elfde yoor dje eenzame mens, waarover wij uur" vertelt Bruce Marshall over deze hierboven schreven en voor de goede abbé, die eigenlijk als priester een bui tenbeentje was, die zich naar de opvat ting van zijn superieuren eigenlijk niet gedroeg zoals een priester betaamt en woonde op een klein, armr/ilig huur- kamertje met als enigst gezelschap zijn poes. Een beest, dat hij met zijn grote gevoel voor humor „Sint Blasius van Canpadocie" had genoemd. abbe Gaston is Dierendag niet in de Op een gegeven moment haalt de eerste plaats bestemd. Het is ook niet zo, abbé zich de toorn van de kanunnik op dat men nu maar eens voor een enkele de hals. En na overleg met de kardinaal dag wat „liever" moet zijn voor dc hond, kriigt abbé Gaston van de boze kanun- het paard of de vogels. Och neen. Maar iiiir te horen dat men heeft beslaten wel is het de bedoeling, dat men zien r, hem uit te zenden naar Zuid-Amerika. opnieuw moreel wapent.dat men bij kon permitteren. En het wordt hoog Abbé Gaston weet. dat hij heeft te ge- vernieuwing liet zwaard scherpt om in (yd, dat men zich dit m Den Haap hoor/amen. maar het verdriet om wat eigen omgeving te waken tegen mis- eens goed bewust gaat worden. Men hij achter zal moeten laten in zijn mooie grijpen tegenover het dier. Dat men zijn produceert er, om het eens profaan Par'iise parochie: zijn beschermelinge nog ongevoelige medemens er op wijst, Armelle de duiven op het plein, zijn welk een onwaardige en soms zelfs oproerige wapenbroeder uit de oorlog: misdadige houding hij inneemt ten op- Bessier-met-het-kunstbeen, schrijnt diep zichte van het dier. in zijn hart. DE WET. Abbé Gaston bestijg't ten s ce mi ons ontbreekt n.l. nog altijd zijn zvyare verdriet (e j 1 Dierenwet. Slechts enkele trti- kamertje, Hij hoopt.erin de streling van jn hgt Weü)0ek van Strair.,.ht, Sint Blasius \a p ^aar voorts een Trekhoncienwet en een vertelt°Bruce Marshall, toen hij'in zijn Vogelwet geven de Justitie het recht kleine kamer terugkeerde, vond hii Sint '/gen mishandeling van het dier op te Sus van Canpadocie dood onder de reden. Maar de mazen zyn wild en vensterbank Hij knielde en streelde de laten ernstig wangedrag ten aanzie». 4 October Werelddierendag Ter gelegenheid van „Dierendag" had te Amsterdam de verkiezing plaats van de „gezelligste hond van Amsterdam". Het werd „Bruno" van de heer Stooman, die hier in de stromende regen poseert. zeggen, wetten aan de lopende band. zelfs Waarom niet dia DierenwetZonder een goede Dierenwet blijft de organi satie der Dierenbescherming als een schip zonder roer, dat aan de wille keur van het getij is overgeleverd. Zolang die wet er niet is. moeten daarom de krachten meer en meer wor den gebundeld tot een sterk wapen tegen mishandeling en verwaarlozing van bet dier, hetgeen in feite dient te worden beschouwd als een vergrijp te gen de Schepping. Die daadwerkelijke steun kan men apstreeote vacht. Toen zei van het dier toe, waarop de rechter verlenen door persoonlijke inzet én door gehavende gestreepte ydu».„e,.na,.trof. van de Ned. Vereni- bii een klein gebedje, juist voor het nog steeds niet een gevoelige straf, «wal dat er in het vagevuur een hoekje maar een vrijspraak moet doen volgen. znu ziin bestemd voor berouwvolle ka- Een uiterst deskundig opgestelde Die- renwet kan en zal hier een einde aan OP 4 OCTOBER. moeten maken. Het is bewezen, dat 7aterdag ls het Werelddierendag, menig mens zich de vrijheid van een L Meer dan op andere dagen nog wil- leven zonder een dergelijke wet niet een lidmaatschap van de Ned. Veren! ging tot Bescherming van Dieren (Prin ses Maricstraat 40, Den Haag), die reeds op zo vele terreinen en door talrijke contacten voor het dier zeer belangrijk werk heeft verricht. Geeft u vandaag op, op Dierendag 1952! militair bij de krijgsraad te velde- West. Deze. zal met een eventuele ver volging vanVander V. worden belast, aangezien Van der V. het tenlastege- legde feit als militair heeft gepleegd. Het Haagse Gerechtshof heeft gister morgen de 28-jarige melkslijter P. J. M. A. uit Hulst veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twee jaar met aftrek. De 22-jarige G. A. van O., werd tot één jaar met aftrek veroordeeld. A. en O. zijn schuldig bevonden aan botersmok kel naar België. Aan het hoofd van dit smokkelcomplot stond de Belg P. Men ging nogal groots te werk: de boter werd in vijf pantserauto's over de grens gebracht. In totaal is op deze wijze 60.000 kilo boter naar België ver voerd A. en Van O. liepen tegen de lamp toen zij hun pantserauto met een lekke band hadden moeten achterlaten. In eerste instantie werden zij resp. tot drie en .twee jaar gevangenisstraf veroor deeld. Bovendien werd 5.000 gulden van A. verbeurd verklaard. Acht en zes jaar gevangenisstraf heeft het Amsterdamse gerechtshof resp. op gelegd aan een Amsterdamse kleerma ker en diens buurvrouw, die tezamen een pasgeboren kind in een emmer met water hebben verdronken. De geboorte van de baby was in het gezin van de man niet welkom geweest en toen had hij de buurvrouw ontboden inplaats van de vroedvrouw. Samen hadden zij het na de geboorte in een zijkamertje van het leven beroofd. De rechtbank had hen tot zes en vier jaar veroor deeld. Een éénjarig kindje, L. de V., in Den Haag, viel uit een raam op de tweede etage en kwam op het trottoir van de Schlegelstraat terecht. Het bekwam geen letsel. De menagerie in het Volkspark te Enschede was Woensdag geheel van streek tengevolge van de aanwezigheid van een vos, die door tot nu toe onbe kende oorzaak in het park verzeild was geraakt. Het dier was reeds vele malen tegen de hekken opgesprongen, waarachter de prooi zich bevond, maar de eenden, sierkippen en kalkoenen waren onbereikbaar voor hem. De chef-tuinbaas van het Volkspark stelde een uitgebreid onderzoek in. Na uren lang op dezelfde plek te hebben ge staan schoot hij gisternacht. Reintje neer, toen hij zich in het schijnsel van een straatlantaarn vertoonde. De wielrijders, wier voertuig niet voorzien is van een goed werkend achterlicht, lopen ile komende win'er- maanden een groter risico om een be keuring te krijgen, dan vroeger, aan gezien de politie strenger tegen hen zal optreden. Een onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat van elke vier achterlicht jes er één niet in orde is. Op de fietsen met merk-dynamo's, waarop spanning, stroom en vermogen zijn aangegeven, worden tóch voor het merendeel on juiste combinaties van voor- en achter- lampjes aangebracht. Wanneer men onvoidoende licht heeft, of wanneer een fietslamp het heoft begeven, doet men het beste naar een rijwielhande laar te gaan. die. na eerst gekeken te hebben met welk soort dynamo de fiets is uitgerust, de juiste lampjes kan verschaffen, waardoor veel schade, on gemak en ergernis voorkomen kunnen worden. Ten gerieve van onze lezers plaatsen we hierbij een tabel, aan de hand waarvan men zelf kan bepalen welke lampjes men voor zijn fiets kiezen moet. Dynamo Spanning Stroom Vermogen 0 V(olt) 0.35 A(mpèrc) 2.1 W(att) 6 V 0,5 A 3 W 8 V 0.5 A 4,5 W 10 V 0,45 A 4,5 W Terug van Broadway Wim Kan en zijn gezelschap zijn terug uit de West. Huiverend landden zij gisteren op Schiphol, „met een schat van ervaringen en een schat van nieuwe indruk ken". Precies vier weken uit en thuis enin drie landen geweest. „Op Broadway (het grootste ge organiseerde gekkenhuis in de wereld, als men Viruly mag ge loven) liepen Corry en ik schuch ter hand in hand, als twee kleine provinciaaltjes", aldus Wim Kan, die er nog niet over uit kan. Zijn eerste reactie op de Amerikaanse televisie was: „Als we dat in Holland krijgen, in deze vorm, kunnen we ons wel ophangen". Bijpassend fietsiampje Voorlicht Achterlicht werden verkocht voor de prijs van 25 cent. Bij onderzoek bleek, dat de bin ders bezoek hadden gekregen van de grossier J. S. uit Den Haag, die de prentenboeken van de binders had ge kocht voor 10 et. per stuk. Hij had daar van weer een deel verkocht. De beide binders zijn in verzekerde bewaring gesteld terzake van verduis tering. De grossier werd in verzekerde bewaring gesteld wegens het uitlokken van verduistering en opzettelijke heling. Bij hem werd nog een partijtje prenten boeken in beslag genomen. Protest van Indonesische delegatie bij VN De Indonesische gedelegeerde liü de commissie der V.N. voor de niet-zelfbc- sturende gebieden heeft geprotesteerd tegen het feit, dat de Nederlandse rege ring een rapport aan de V.N. heeft over gelegd over de ontwikkelingen in 1951 op Nieuw-Guinea. Voorts heeft hü er bezwaar tegen gemaakt, dat Nederland geen inlichtingen meer aan de V.N. ver strekt over Suriname en de Nederlandse Antillen. De gedelegeerde zag hierin een po ging, om de greep van Nederland op Nieuw-Guinea te versterken en de in druk te vestigen, dat de Nederlandse aanspraken op de souvereiniteit in dit gebied door de V.N. stilzwijgend was aanvaard. De Nederlandse gedelegeerde, de heer A. I. Spits, betoogde, dat de beoordeling van de politieke status van Nieuw- Guinea niet tot de bevoegdheden van de commissie behoort. Nieuw-Guinea is indertijd zorgvuldig van de souvereini- teitsoverdracht uitgesloten. Onderhan delingen tussen Nederland en Indonesië hebben nog niet tot een resultaat ge leid en dus wordt de status-quo gehand haafd en heeft Nederland het recht, in lichtingen te verstrekken. De Verbrande Pan De kunstenaars van Bergen, ruim veertig in getal, hebben een open brief gericht tot Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, de ministers van Onder wijs, K. en W. en van Landbouw en Voedselvoorziening, aan het gemeente bestuur van Bergen, alsmede aan allen, „die belang stellen in het behoud van. een der mooiste natuurschoon-gebieden in ons land". Het betreft het duingebied rond de Verbrande Pan, ten Zuiden van de Zeeweg van de Fransman naar Ber gen aan Zee, waarover ook het vorig jaar een en ander te doen is geweest. Toen sioeg Bergen alarm, omdat dit duingebied veel van zijn schoonheid dreigde te verliezen als gevolg van de door de DUW uitgevoerde werken voor het Prov. Waterleidingbedrijf. Nu slaat Bergen alarm, omdat gebleken ;s, dat het werk wordt voortgezet. Nadat de invoer van Nederlandse aardapplen in West-Duitsland werd toegestaan, kwamen sedert het begin van de week langs alle wegen in het nabij de grens gelegen Weser-Emsge- bied de vrachtauto's met Nederlandse aardappelen West-Duitsland binnen. Deze aardappelen worden naar verluidt aangeboden tegen 5.65 d.m. per 50 kg, vrij grens. Onder de druk van het Ne derlandse aanbod zijn de prijzen voor binnenlandse aardappelen reeds in de eerste helft van deze week in het Noor- dei. en Westen van het land gedaald tot 5.80 tot 6 d.m. per 50 kg. Van het Weser-Ems gebied uit kunnen geen aardappelen meer in het Ruhrgebied worden afgezet, daar het Nederlandse aanbod elke Duitse concurrentie onmo gelijk maakt. Op nr 14995 van de 517de Staatsloterij, eerste klasse, tweede lijst, is f 20.000. gevallen. 6 V 6 V 8 V 10 V 0,3 A 0,45 A 0,45 A 0,4 A 6 V 6 V 6/10 V 8/10 V 0,05 A 0,05 A 0,05 A 0,05 A

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3