AlgemeneBegrafenisverenigingziet terug op twintig jaar arbeid JONGENSHORLOGES Fa. BEEHSTERB0ER Helft der bevolking aangesloten A. W. P. Angenent („Onze Marine") te Hilversum overleden 19.75 Jubileum zonder feestelijke klanken Doel: «Een begrafenis géén winstobject f Evangelisatie-samenkomst op het Rialto-terrein British Women's Club Maandagavond weer bijeen IN HET KORT Stand Marine-competitie Voordrachten in museum De band, die zijn sporen heeft verdiend. Einde van werkzaam leven r De allernieuwste KEIZERSTAAT 15 DENHEL DER GMF-inzameling vraagt meer collectanten Gedenkt Gezamenlijke Miliiaire Fondsen ZATERDAG 4 QCTOBER 1952 kantoorruimte en een vaste adminis trateur. Als zodanig werd verleden jaar benoemd de heer J. Steenhoek die als gesalarieerde kracht in dienst is der vereniging. Uiteraard staat zijn beheer onder voortdurende controle van het dagelijks bestuur, bestaande uit de heren G. Harjer, J. Kramer Kzn. en W. G. Manshanden. Ook kreeg JJET komt maar zelden voor, dat in de pers wordt geschreven over het werk van een begrafenisvereniging. Droeve plechtigheden, als die welke zo'n vereni ging organiseert, zijn aan de orde van de dag, en het wordt terecht als volkomen normaal beschouwd, dat het verloop ervan in organisatorisch opzicht niets te wensen overlaat. Hoewel dus de Algemene Begrafenisvereniging „Den Helder" vrijwel dagelijks werkend in het licht der openbaarheid over het algemeen, wat de publiciteit betreft, in alle stilte werkt, is er thans toch alle reden om van deze regel af te wijken. Over enkele weken zal het namelijk twin tig jaar geleden zijn, dat door een aantal sociaal voelende ingezet-enen van Den Helder de Algemene Begrafenisvereniging werd opgericht. Er staat dus een jubileum voor de deur, dat weliswaar niet met groot fecstvertoon zal worden gevierd, maar dat toch een korte terugblik rechtvaardigt. UEN begrafenis is geen zaak, die in aanmerking komt voor een behan deling in het commerciële vlak. Heel vroeger kende men de „burenplicht", volgens welke een ■overledene door <zijn buurtgenoten naar zijn laatste rustplaats werd gebracht. Niemand dacht er over, iets aan een begrafenis te verdienen. Maar met de ontwikke ling en intensive ring van het maat schappelijke leven moesten er men sen komen, die in een min of meer zakelijke verhou ding de familie leden van een ge storvene bijston den bij de vervul ling van allerlei droeve pljchten. De „begrafenison dernemer'' deed zijn intrede in de wereld. En hoe gaat dat, zodra een ondernemling op zuiver zakelij ke basis in op dracht van een „klant" een be paalde dienst moet verrichten, komen de cijfers aan de orde. Uiteraard moeten de gemaak te kosten worden gedekt, de onder nemer moet leven, kortom: er moet winst worden ge maakt. Geen par ticuliere begrafe nisonderneming kan draaien zon der „winst". Is het wonder, wanneer dan ook het be grip „concurren- Het kantoorgebouw van de Algemene Begrafenis' vereniging aan de Middenweg, dat verleden jaar in gebruik werd genomen. tie" tot gelding komt? En dat een be grafenis wordt tot een even prozaïsche transactie als welke andere willekeuri ge bezigheid in handel en bedrijf? Nauwelijks een halve eeuw geleden kon inderdaad worden gesproken van een zuiver materialistische behandeling van droeve aangelegenheden als een teraardebestelling. De nabestaanden waren min of meer overgeleverd aan de willekeur van particuliere onderne mers, die niet altijd het juiste begrip toonden voor de verdrietige en niet tot zakelijk denken inspirerende omstan digheden van de getroffen familie. Als reactie daarop werden in allerlei ge meenten „begrafenisverenigingen" op gericht, welke zich ten doel stelden de teraardebestellingen te doen verrichten zonder het motief, winst te maken, en veeal ook zonder allerlei klasse-onder- scheid. Men ging van het standpunt uit, dat alle mensen in de dood gelijk zijn, en dat het over het algemeen niet aanging, tijdens de begrafenis nog te doen blijken dat de overledene een be paalde mate van materiële welstand had genoten. Geen klasse-verschil UtE Algemene Begrafenisvereniging „Den Helder", die op 29 November 1932 werd opgericht, kende in overeen stemming met deze gedachte geen on derscheid in klassen. Uiteraard moest de mogelijkheid worden opengelaten tot het inschakelen van meer dan twee volgauto's, maar in principe geschied den alle teraardebestellingen met een evenwaardig „uiterlijk vertoon". De bevolking van Den Helder heeft alle begrip voor doel en streven van de jonge vereniging doen blijken. Het leden tal bedroeg begin 1940 ruim 1800 ge zinnen en de vereniging verzorgde on geveer 60 procent van alle begrafenis sen in de gemeente. Door het uitbreken van de oorlog trad een sterke daling in, mede door dat vrijwel alle bestuursleden naar el ders waren geëvacueerd. Dank zij de omstandigheden, dat het bestuurslid J. Serano de belangen van de vereniging en haar gedecimeerde ledenkring bleef behartigen, kon onmiddellijk na de be vrijding het wederopbouwwerk met kracht ter hand worden genomen. Het ledental, dat gedaald was tot nauwe lijks 500, nam weer geleidelijk toe, tot zelfs het vooroorlogse aantal werd overschreden. Op het ogenblik bevat de ledenlijst de namen van bijna 4000 gezinshoofden, zodat thans ongeveer de helft van het aantal gezinnen in Den Helder bij de Algemene Begrafenis vereniging is aangesloten. Een eigen gebouw LIET devies van deze vereniging, die nu twee decennia lang zulk een nuttige taak temidden der gemeen schap heeft vervuld, is gebleven: een begrafenis géén winstobject. Dat wil niet Zeggen, dat de vereniging op een onzakelijke basis rust. Voor iedere or ganisatie zijn mensen nodig, die voor hun taak berekend zijn. Elke dienst moet zodanig worden verricht, dat al les van het begin tot het eind correct verloopt. En ook de administratie van het „bedrijf" want het is in zekere zin een bedrijf, al worden geen com merciële doeleinden nagestreefd moet behoorlijk worden verzorgd. Vooral de laatste jaren bleek de wen selijkheid van het beschikken over een men, dank zij de medewerking van het gemeentebestuur, de beschikking van de woning Middenweg 130 (op de hoek van de Buijs Ballotstraat), waarvan de benedenverdieping als kantoor werd ingericht. In de laatste bestuursvergadering werd van gedachten gewisseld over de wijze, waarop het vierde lustrum moet worden „gevierd". Men was algemeen van oordeel, dat het karakter van de vereniging het organiseren van feeste lijkheden uitsluit, maar dat het houden van een bescheiden receptie alleszins verantwoord mocht worden geacht. Men stelt zich voor, een „staande" re ceptie te houden op de twintigste ver jaardag van de vereniging, Zaterdag 29 November; in het kantoorgebouw aan de Middenweg. Vervolgens werd het in vorige ver gaderingen ter tafel gekomen voorstel over de invoering van een „standaard tarief", zoals o.a. ook de Amsterdamse begrafenisvereniging heeft, wat bre der besproken. Zulk een „standaard tarief" omvat de kosten, welke als de .basisprijs" van een teraardebestelling een niet-variabele eenheid vormen. De kosten van een teraardebestelling be dragen met inbegrip van de niet onbe langrijke post aan grafrechten, de ad vertentiekosten en dergelijke, gemid deld f 375. Op grond van de ervaring uit de laatste jaren kan per begrafenis worden gerekend op f 245. In dit be- drag zijn dan begrepen de kosten van de rouwauto, twee volgauto s voor zes personen, een vurenhouten kist met beslag, acht dragers, een eenvoudige rouwkamer en het drukken van rouw kaarten. Het is de bedoelig, dat met ingang van 1 Januari 1953 in deze geest een „standaard-tarief' van f 245 wordt ingesteld. Daar boven komen dan de grafrechten, eventueel de extra-kosten van een duurdere kist en de kosten van een groter aantal volgauto's. Het komt ons voor, dat het bestuur van de Algemene Begrafenisvereniging met het instellen van een „standaard- tarieff' een daad van wijs beleid ver richt. Wij mogen binnenkort definitie ve mededelingen hieromtrent ver wachten. Vanavond om negen uur begint op het Rialto-terrein de slotavond van de KSK-winkelactie. Gedurende het uur, dat daaraan voorafgaat, wordt op de zelfde plaats de (wekelijkse) evange lisatie-samenkomst van de Gerefor meerde kerk gehouden. Het podium wordt dan gebruikt door het evangeli satie-zangkoor „Ora et Labora" onder leiding van de heer J. Jongkees. Als spreker treedt op ds M. Hamming, met als onderwerp „Lange Jaap". Op het programma voor de Maan dagavond in de Marinecantiné te hou-4 den bijeenkomst van de. British Wo men's Club staat de vertoning van de beide films, die tijdens de reis van koningin Juliana en prins Bernhard naar de Verenigde Staten en Canada werd opgenomen. Men hoopt nog tijd over te houden om de discussies over het onderwijs e.d. in verschillende lan den, die vorige maand om des tijds wille moesten worden afgebroken, voort te zetten. De geneeskundige dienst wordt gedurende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen T. Schrau- wen-Monshouwer, Javastraat 18, tele foon 2707, en A. T. M. de Meijer, Java straat 1, telefoon 2103. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt tot en met Vrijdag waargenomen door apotheek E. W. Beth, Spoorstraat 9, telefoon 2150 (ook na zes uur). Het wekelijkse spreekuur van „Zedenopbouw" wordt vanmiddag van vier tot vijf uur gehouden aan het adres Javastraat 12a, hoek Celebes- straat. Het eerste elftal van HCSC speelt vanmiddag om kwart over vier op het HRC B-terrein tegen Robaver I uit Amsterdam. De Eerste Helderse wandelsport vereniging „De Jutter" viert vanavond in „Formosa" het twintigjarig bestaan. De heer J. de Kadt houdt mor genochtend om half elf in de boven zaal van café „Postbrug" een lezing voor de Humanistische Gemeenschap. Door de slechte weersomstandigheden werden in de afgelopen week alle wedstrijden voor het marine-voetbal afgelast. De stand in de marine-com petitie is nü: Hertog Hendrik 1 1 0 0 2 311 Artillerieschool 1 1 0 0 2 6—3 LSK 2 10 12 5—6 Pelikaan 2 10 12 1—2 WSWD 2 0 0 2 0 1—4 Mijnendienst Hedenavond en morgenmiddag wor den in het Museum aan de Eerste Vroonstraat weer de maandelijkse voordrachten (ditmaal met de verto ning van enkele smalfilms) gehouden. De voordrachten voor de jeugd begin nen vanavond om zeven uur en mor- genmildag om drie uur, en voor de ouderen vanavond om acht uur en morgenmiddag om vier uur. (Advertentie, lng. *.ea.| In de afgelopen nacht is op leeftijd te Hilversum overleden de neer A. W. P. Angenent, oprichter e" Y0°.j zitter van het Algemeen Nederlands Comité „Onze Marine Een lijke ziekte heeft een einde gemaakt aan het werkzame leven van een «na», die met rusteloze ijver heeft 8estreed iwa een vergroting: van het zee-bewust j van liet Nederlandse volk. Zijn energie was schier onuitputtelijk en zijn uithoudingvermogen bijna onbe grensd, zodat hij niet alleen zelf talrijke initiatieven nam, maar ook vee deed aan de uitwerking ervan. Met suc ces propageerde hij als voorzitter- woordvoerder van „Onze Marine waarvan het hoofdkwartier voor ne oorlog in Den Helder was gevestigd, de gedachte van een universele marine: de toeneming van de belangstelling vooi de wijze, waarop de naam van Neder land wordt uitgedragen over de Zeven Zeeën, hetzij door oorlogsschepen, het zij door koopvaardijschepen. Onder het pseudoniem Albert Cham- bon, schreef hij verscheidene boeken, zijn nu weer binnen en wij kunnen dus aan ieders vraag voldoen. Het is een stevig HORLOGE met een solied UURWERK, dat tegen een stootje kan, voorzien van een ONBREEKBAAR GLAS en RADIUM- CIJFERS en -WIJZERS. En wat zo prettig is, wij hebben ALLE ONDERDELEN, zodat iedere REPARATIE spoedig hersteld kan worden. Een ECHT HORLOGE voor Uw jongen, voor Daarnaast brengen wij een PRIMA en GOED 15 STEENS ANKER-HORLOGE met RADIUMPLAAT voor 32.50 Dit laatste is een zeer bijzondere aanbieding. ALLE HORLOGES onder VOLLE GARANTIE en VERZEKERD tegen VERLIES en DIEFSTAL. (Advertentie, lng. Mea.» GEHEUGEN pradus is gisteren in hotel Woud de gast geweest van de heer Peter Heems kerk uit Amsterdam, die van beroep geheugenkun stenaar is. Hij is een stevige man met bolle wangen en een gezond stel hersens, telt nu zes en veertig jaren en gaat bij demonstraties van zijn kunnen keurig ge kleed. Het z{j uw stukjes- schrijver vergund in deze zaak deken Harst te be trekken. Deze komt name lijk ook voor in het enorme geheugen van de heer Heemskerk. De naam van deken Harst staat in een gestencild boekwerkje met 1500 achternamen van per sonen uit alle provincies van het land. Let ov Gradus: Harst; A. H. voorletters 94234546 (geboren in 1894, in 1.923 tot priester gewijd, in 1945 benoemd tot pastoor in Wognum, in 1946 be noemd te Den Helder); 5708996259 (geboren de vijfde van de zevende maand; de overige cijfers golden zijn vroegere giro- en telefoonnumer). Op deze wijze komen in dat boek werkje. 1500 namen voor, tezamen uitmakend 36000 gegevens, waaronder 28.900 rijfers. Dat alles zit in het hoofd van deze knappe Am sterdammer, en hij demon streerde dat voor uffl Gradus. Als Peter voor pu- Peter Heemskerk klng hebbende op een Wil lekeurig genoemde naam uit de voorraad van 1500, uit het geheugen goed opschrijft. Men moet zich dat eens in denken. Men moet het eens na doen, 36000 gegevens uit het hoofd leren! Ge kijkt in het boek en ge zegt: Drenth. En Peter schrijft onmiddel lijk alle gegevens voor u op. Geboren dan en dan, over leden dan en dan, enzovoorts. Waarom, hij dat werk doet? Reeds als vijfjarig kind was het zijn liefhebberij en steeds groeide zijn reper toire, tot hij zich rijp achtte voor het toneel en het cir cus. Het gaat nu dus om den brode. En Gradus, die er altijd op uit is goed te doen wie twijfelt daaraan nog?) kan de heer Peer Heemskerk aanbevelen. Hij zou dit niet verantwoord hebben geacht, wanneer deze geheugen kunstenaar geen indruk op hem had gemaakt. Ook voor kinderfeesten is de heer Heemskerk bereikbaar in de 1ste Jacob van Campenstraat 371 te Amserdam-Z. Hierbij gaat zijn portret. MEER UN nog meer cijfers. Deze zijn evenwel weer ont leend aan de „Scheepskrant voor Nieuwediep", die zorg vuldig bijhoudt hoeveel mensen de cantine en het zwembad bezoeken. In de cantine was het in Augustus niet zo druk, omdat de vloerbedekking werd ver nieuwd. Maar nog altijd be droeg het totale aantal 3076: 1556 marinebezoekers, 317 „aanwippers", 913 deelne mers aan excursies en 290 mensen voor lessen en der gelijke. Het zwembad werd op 11 Augustus gesloten. Van 1 tot 9 Augustus namen nog gauw even 812 militairen een duik en 237 leden van het Marinepersoneel en 99 van de Werf kwamen ba den. Daarvoor werd 429 m.3 water verbruikt. Punctueel werk, Jan Oso, vindt Gra dus. POLMAN (~)M vol te houden met cij- fers en getallen, nog even het volgende. De heer Pol man, wiens dameskappers zaak Woensdag vijf en twin tig jaar bestond en die zelf gedurende een kwart eeuw grimeur was, ondervond tij dons zijn receptie veel be langstelling. Hij kreeg vier en tachtig bloemstukken, zeventig brieven en dertig telegrammen. Ook uit de omgeving stroomden de ge lukwensen binnen. Waar mee Gradus aantoont (wat men overigens stellig reeds wist), dat het werk van de heer Polman wordt gewaar deerd. de kampioen warmbloed 4 jaar. Slager Schrieken kocht op dezelfde tentoonstelling het kampioensvaars, zijnde (voor de leken) een twee jarige koe. Gradus vindt het van oovenstaande die ren een hele prestatie om kampioen te worden. Zij moeten zulks, in tegenstel ling tot menselijke kampi oenen, met de dood beko pen. Ten gerieve van de vleespot. KIOSK JVE heer Luc. van de Bo- gaerde, banketbakker van professie, heeft een nieuw initiatief ontplooid. Enige tijd geleden kwam in zijn gedachten op, dat het voormalige wachthuisje van Van der Wijst op het Sta tionsplein er zo renteloos stond, en dat hij dat eigen lijk moest hebben voor de verkoop van chocolade, koek en wat dies meer zij. Hij heeft de kiosk nu laten bezetten door een vlot meisje, dat voor hem de snoepwaren aan de man brengt. Vandaar, dat Gra dus de laatste tijd in de om geving van het station zo veel mensen kauwend en snoepend aantrof. HAV PRADUS is ook een trouw lezer van het clubblad van de Helderse Athletiek Vereniging. Daarin las hij onder meer, dat Piet Dey- man het clubrecord ver springen voor junioren heeft verbeterd en heeft gebracht op 6.03 meter. Het stond op naam van Jan Mobach, die 5.99 meter haalde. Deyman eindigde met de dikke zes meter in Beverwijk op de tweede plaats. En dan zij vermeld, dat het eerste he ren-basketball-team morgen te Amsterdam deelneemt aan een tornooi van APGS. De HAV-mannen spelen met Antilopen (Haarlem) en APGS 2 in een poule. VOOR de verhaald, VEE fijnproevers zij dat paarden- slager Leegwater op de ten toonstelling te Schagen heeft aangekocht de kam pioen warmbloed 2 jaar en van dTvJlnJ J tnanieren op de jacht gaan. De leden rndinnn'ZlJ ln, yd op vreedzame wijze met. hun radio-apparatuur. Zon vossenjacht is voor de radio-ama- teurs steeds een aantrekkelijk 7pel iZiksriet udeheèr C j'. rot, aie een peilontvanger bedient. Lijfkieker was er getuige van [05^100.000 mijl per onderzeeboot" „Tromp" en de „Vandcrsteng"-serit. De' figuur van deze Vandersteng, door hem geschapen, genoot een grote populari. tcit. Tijdens de oorlog evacueerde de heer Angenent en met hem het comité „Onze Marine" naar Hilversum. De werkzaamheden werden met onvermin- derde kraclit voortgezet. Via de ,Hel. derse Post" een pseudo-organisatie, on- derhield Albert Chambon het contact met de duizenden contribuanten van het comité „Onze Marine". In zijn gedrukte maandelijkse correspondentie trof men zelfs kort na de slag in de Ja va-zee een uitvoerig verslag daarvan aan. Nog tijdens de oorlog begon hjj via de „Helderse Post" de Klinknagel-actie voor het contactvaartuig Vandersteng. Dit ideaal kon, dank zij de medewerking van grote maatschappijen, worden ver. wezeniijkt. Reeds spoedig na de bevrij- ding kwam de prachtige Vandersteng in de vaart. Ook de gedachte om Neder landse jongens en meisjes meer ver. trouv/d te maken met het water door hen een week vacantie op het water te laten doorbrengen, vond ingang. Duizen- den jongens en meisjes zijn meer „zee- bewust" geworden door hun verblijf op de varende vacantievloot. Zo bleef de creatieve geest van de heer Angenent altijd actief. Hij was een impulsieve, dynamische figuur, die de zeldzame gave had, inspirerend te werken op zijn om geving. Dank zij deze eigenschap slaagde hij er in de idealen van Onze Marine tot in alle uithoeken van ons land uit te dragen. Ter gelegenheid van het zestig, jarig bestaan geeft de afdeling Den Helder van de Koninklijke Nederland- se bond van oud-onderofficieren van- avond in Casino met medewerking van de cabaretgroep „De Molenwiek" een feestavond. In het VBZ-gebouw waren gister- avond een aantal dames en heren bij elkaar gekomen, die volgende week ten bate van de Gezamenlijke Militai re Fondsen met de collectebus zullen rondgaan. De heer L. H. Quant voer de namens het collecte-comité in. Den Helder het woord, en zette, ongetwijfeld ten overvloede, het doel van de inza meling uiteen. Hij legde er de nadruk op, dat de offers die door velen ten dienste van de vrijheid werden ge bracht, piet vergeten kunnen en mogen worden. De heer Quant betreurde het, dat zich nog pas zo'n betrekkelijk gering aantal collectanten en collectrices had opgegeven. Er stónden er gisteravond vier en veertig genoteerd, maar het aantal te verdelen collectebussen bedraagt hon derdtien! Zelfs zeer teleurstellend oor deelde hij het - terecht - dat zich van het mannelijk marine-personeel niemand had aangemeld, terwijl in Amsterdam en Hilversum honderd Ma rine-mannen zich bereid hadden ver klaard geld in te zamelen. Uiteraard had het aantal hier de marine basis de boventoon moeten voeren. Wel boden twaalf marva's hun diensten voor de actie aan. Zoals men weet, begint de collecte Maandag. Op Zaterdag 11 October wordt de inzameling besloten met een Straatcollecte. Men kreeg de medewerking van de Muziekkapel Marine-luchtvaartdienst Valkenburg, en voorts van de Helder se Postfanfare. Volgende week zullen de „Geza menlijke Militaire Fondsen" (het „Fonds 1815 voor oud-militairen en nagelaten betrekkingen", de Koninklijke Nationale Vereniging tot steun aan miliciens „Stamil", de Vereniging Eereschuld en Dankbaarheid", het „Karei Door man Fonds", de „Prins Bernhard Stichting" en het „Van Weerden Poelman fonds") in deze gemeente een collecte houden, en wel gedu rende de gehele periode een huis aan huis collecte en op Zaterdag 11 October tevens een straatcol lecte. Zoals bekend mag worden verondersteld, zullen de ingeza melde gelden in de daartoe leiden de gevallen ten goede komen aan hen, die, gediend hebbende bij de Koninklijke Marine, Leger, Lucht strijdkrachten of wel de voorma lige Binnenlandse Strijdkrachten, invalide zijn geworden. Voor het geval z(i bij hun dienstvervulling zijn overleden, worden zo nodig hun nabestaanden geholpen. Wel bestaan er diverse pensioenrege lingen, maar deze zijn, mede door de zozeer gestegen kosten van levensonderhoud, in vele gevallen ontoereikend. Vaak zal het hier W/effen slachtoffers uit de jaren 19401945. Het doel der collecte zal ongetwijfeld Den Helder, de mannestad aanspreken. De men sen, over wie het hier gaat. heb ben voor een deel te Den Helder gewoond of Wonen daar nog. {ware offers zijn door hen V' oracht. Gaarne wil ik daarom "ovengenoemde collecte in het byzonder warm bij de Helderse bevolking aanbevelen. De Burgemeester. Mr. G. D. REHORST.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 2