Politie zoekt krijgsplan tegen herboren Haagse speelclub Vreedzame oplossing van het Soedan-vraagstuk? Er zijn nog weinig punten van aanval Elf tijdelijke poolbewoners qered Geestelijk leven Brits A.-wapen van „bijzondere aard De nieuwe kinderposizegels Roulette draait rustig door W.-Europese academie van Wetenschappen Max de Haas naar Indonesië BEROEPINCSWERK China vervolgt bisschoppen Jonge Limburgers zagen vliegende schotels'' Oneerlijke accountant tot 2 jaar veroordeeld Twentse „aetherpiraten' veroordeeld Lijk van vermiste oude man gevonden Drie KLM-vrachtdiensten per week naar Amerika Thans invoerrecht voor montagewoningen Onvriendelijk einde van vriendelijke actie Politie-agent pleegde uit wraak diefstallen Koning Fa/oek deed ook in vlees De orde op Tsjedjoe is weer hersteld VoHreHer op Canadese {orpedobooljager De aloomexplosie op de Monle-Bello-eilanden Westduitse gift voor de Arabische vluchtelingen DUITSE MENING OVER DE „EIGEN ATOOMZUIL" DU jaar geen Nobelprijs voor de vrede Vakbond vóór Europese landbouwgemeenschap Roboi in zijn eentje aan de wandel Bommen rond ambassade der V S in Tokio Japanse communisten kregen 2.000000 stemmen minder Handelsbesprekingen lussen Frankrijk en Nederland Nieuw aspect in kwestie Tunis OLIE-NATIONALISATIE IN NOORD-SUMATRA P.N.I. dringt aan op spoed Stakingen in Argentinië Duitse koopvaardijschepen terug naar hun eigenaars Data verzending zeepost (Van onze Haagse redacteur) Nederlandse autoriteiten zitten met bet geval verlegen. De vestiging van de „opgerolde" Haagse speelclub „Aristo" in Baarle Hertog onder de naam „Arcadia" heeft hen voor problemen geplaatst, waarvoor z(j niet onmiddel lijk een oplossing weten. Op het ogenblik breken de fiscale autoriteiten zich het hoofd over een mogelijkheid tot optreden tegen „Arcadia". Want het schijnt voor hen wel vast te staan, zo vernemen wij, dat waar hier duidelijk sprake is van een poging om een verboden roulette toch voor Nederlanders te doen draaien er iets tegen ondernomen moet worden. Men wil niet met zich laten spotten. De justitie moet voorlopig werkloos toezien; haar macht houdt aan de grens van de Belgische enclave op.... Pas als de financiële beren overtredin gen constateren, komt zij in actie. ZATERDAG 4 OCTOBER 1952 TNMIDDELS vindt men het van Neder- 1 landse zijde weinig vriendelijk van onze Benelux-partner, dat hij de rou lette-spelers, zij het op de enclave, rnaar dan toch binnen Nederlands gebied, rustig hun gang laat gaan. Men kent in Belgie het Nederlandse stand punt. Het bestuur van de vereniging heeft verklaard, dat het bereid is aan de le den, die bij de inval in de Aristo-club in het Casino in Scheveningen in Augustus van het vorige jaar, een vor dering op de bank hadden een aan tal spelers was op dat ogenblik in het bezit van fiches, die nog gehonoreerd moesten worden deze vordering uit te betalen. Hiermede is een bedrag van f 17.000 a f 18.000 gemoeid.'Tot nu toe is van deze schuldvereffening niets gekomen. De club „Arcadia" is trou wens pas enkele dagen geopend. Als men over voldoende geld beschikt, ko men deze leden vermoedelijk wel aan hun trek. Liefdadigheid E*N is er dan nog geld over, dan denkt men aan schenkingen voor liefda dige doeleinden. Voor zover men in Nederland weldadigheid wil betrach ten, zijn daartegen geen deviezen bezwaren. Doch de secretaris van de vereniging heeft zich laten ontvallen, dat eventueel ook Belgische instellin gen bedacht zullen worden. Nu is Financiën hier te lande niet zo hard, dat in het algemeen voor steun aan buitenlandse instellingen geen de- viezenvergunning verleend zou wor den, maar men staat aan het departe ment of bij de Nederlandse Bank niet te dringen, om „Arcadia" diensten te bewijzen. Zou clandestien geld over gemaakt worden, dan schroomt men hier niet om bij ontdekking daarvan scherpe maatregelen te treffen. De vereniging zal zich echter wel wach ten om deze verboden paden te be treden. Als men ergens een vinger achter wil krijgen, dan zal het moeten zijn achter de wijze waarop .Arcadia" de aan de Belgische staat verschuldigde belastingpenningen betaalt. Op het ogenblik gebeurt dit, naar de secreta ris van de club ons mededeelde, in francs door een Belgische relatie. Die Belg krijgt op een Nederlandse bank rekening de tegenwaarde in Neder lands geld terug. Een buitenlander mag zonder bepaalde faciliteiten in ons land evenwel niet „zo maar" over onze goede Nederlandse guldens beschik ken. Men gaat thans na, in hoeverre hier van een deviezenovertreding sprake Plan van minister RuUen: Minister Rutten heeft in de laatste maanden van zijn ambtsperiode een plan uitgewerkt, dat aan de zo nood zakelijke internationale wetenschappe lijke samenwerking een vorm kan ver schaffen. Hij heeft voorgesteld een in ternationale Westeuropese academie van wetenschappen op te richten. Die academe zou allereerst een centrum moeten zijn voor uitwisseling van we tenschappelijke denkbeelden. Als spe ciale taak zou zij krijgen de bevorde ring van wetenschappelijke onderzoe kingen, die slechts door samenwerking vrm geleerden der onderscheiden lan den tot stand kunnen worden gebracht. Deze Europese academie zou niet aan stonds alle deelgebieden der weten schap omvatten. In Juli van dit jaar heeft minister Rutten zijn denkbeeld voorgelegd aan de ministers van onderwijs van Frank rijk, Engeland, België en Luxemburg. Zij hebben tut thans in studie. De Nederlandse cineast Max de Haas heeft zich gisteren met zijn echtgenote ingescheept op de Willem Ruys. Hij gaat naar Indonesië, waar hij in sa menwerking met het ministerie van Voorlichting documentaires en andere films zal maken. Deze rolprenten moe ten dienen om zowel het binnenland als het buitenland van voorlichting te die nen. De Haas stelt zich voor, hierin volkomen eerlijk te zijn en geen „opge poetste" films te maken. Ned. Herv. kerk; Bedankt voor Ha- gestein; J. W. van der Linden te Kame- rik. Geref. Kerk; Beroepen te Woudsend: E. Douma te Ureterp. Vr(je Evangelische gem.: Bedankt voor de benoeming tot predikant in algeme ne dienst: Jac. Verboom te 's Graven- hage. Volgens het rooms-katholieke pers bureau „Fides" zijn tot 18 September 33 katholieke bisschoppen uit commu nistisch China gewezen. 21 bisschoppen bevinden zich óf in de gevangenis, óf hebben huisarrest. kan zijn. De oplossing van dit pro bleem, dat vele kanten heeft, schijnt niet gemakkelijk te zijn. Twee Geleense jongelui van resp. zeventien en achttien jaar, die gister avond van het station in Geleen komen de op weg waren naar hun huizen, heb ben opgewonden aan de politie in hun woonplaats medegedeeld, dat zij om streeks acht uur twee verschijnselen in de lucht hebben gezien, die zij voor „vliegende schotels" houden. De door hen geziene voorwerpenof anders zins hadden een rode kleur. „Zij be stonden uit verscheidene cirkels" en bewogen zich met een „ontzettende vaart" van het Westen naar het Oos ten. Het geheel duurde niet langer dan enkele seconden. De Utrechtse rechtbank veroordeelde gisteren de accountant C. S. uit Drie bergen Rijsenburg ter zake van ver duistering van verschillende geldbe dragen met een totaal van bijna f 50.000, tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek, overeenkomstig de eis van twee weken geleden. Bij de behande ling van de zaak was naar voren geko men, dat S. gelden, die hij van cliën ten onder zich had, ook in verband met het uitvoeren van laatste wilsbeschik kingen had verstrekt aan een in een mysterieuse waas gehulde Duitser, die een uitvinding zou hebben gedaan. De ze Duitser is echter in het buitenland, vermoedelijk in' Griekenland of Tan- ger en niet te achterhalen. De politierechter te Almelo heeft gisteren vijf „aetherpiraten" uit Al melo, Kloosterharen en Vroomshoop veroordeeld tot straffen, die varieer den van drie weken tot twee en een halve maand gevangenisstraf. De res pectieve, veelal kostbare, zenders werden verbeurd verklaard. De offi cier van justitie, mr F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, zei, dat ieder weekend dertig tot veertig Twentse radio-amateurs in de aether zijn. Hij verzekerde echter, dat allen zouden worden gegrepen. Donderdag is in de bossen nabij de Loenense waterval, het lijk gevonden van een bejaarde man. Na een onder zoek bleek het de 76-jarige S. K. uit Arnhem te zijn. De man, die als zoon van een welgestelde boer een groot deel van zijn leven een zwerversbe staan heeft geleid, was tijdens de oor log in een gesticht te Arnhem opgeno men, waar hij sinds 9 September j.1. werd vermist. Het onderzoek heeft uit gewezen dat K. lijdende was aan ver schillende kwalen en waarschijnlijk tengevolge daarvan om het leven is ge komen. Enig spoor van misdrijf is niet aangetroffen. Met ingang van morgen, Zondag 5 Oc- tober, onderhoudt de KLM drie vracht diensten per week in beide richtingen tussen Amsterdam en New York, waar bij op een dezer vluchten een lussen- landing wordt gemaakt te Montreal Hierdoor heeft West-Europa een snelle vrachtverbinding met dit belangrijke handelscentrum in Canada gekregen. De diensten worden uitgevoerd met spe ciale vrachtskymasters. Samen met de passagiersdiensten, die de KLM over 't Noordelijk deel van de Atlantische Oce aan onderhoudt, zijn de „Vliegende Hol landers" nu in staat wekelijks 60.000 kg vracht tussen de oude en de nieywe we reld te vervoeren. Australische maafreael: Nnar het commissariaat voor de emi gratie meedeelt, heeft de Australische regering de vrijdom van rechten op de invoer van montagewoningen in Australië opgeheven. Door deze maatregel is thans een in voerrecht verschuldigd van 57%% van de waarde. Slechts indien de emigrant ten genoege van de Australische douane kan aantonen, dat de woning vóór 1 Juli 1952 werd besteld, zal een lager tarief, n.L 12%% van de waarde, worden aangelegd. Overleg is nog gaande met de Austra lische regering om terug te keren tot de vroegere regeling waarbij volledige vrijdom van invoerrechten op mon- trgewoningen werd verleend. Hun, die overwegen een montagewoning mee te nemen naar Australië, wordt aange raden het resultaat van dit overleg af te wachten alvorens tot aankoop te be sluiten. Het comité, dat de Groningse vrien delijkheidsactie heeft georganiseerd, is bepaald niet vriendelijk gestemd jegens de radioreporter Jan Brusse. Deze is namelijk zo onvriendelijk geweest, om enkele organisatiefouten, die met de mantel der liefde bedekt hadden moe ten blijven, wereldkundig te maken. Zo vertelde hij, in een reportage voor de Regionale Omroep Noord, dat een wieier estafette ParijsGroningen gro tendeels per autobus is gemaakt en dat de rijders pas voorbij Maastricht op hun fiets zijn geklommen. De reden hiertoe was gelegen in het feit, dat het tijdschema in Parijs, door een plotse ling ingelaste receptie in de war was gelopen, naar het comité thans mede deelt. Het comité heeft van zijn on vriendelijke gevoelens jegens de heer Brusse blijk gegeven door middel van een klacht bij de heer J. de Clerq, de voorzitter van de A.V.R.O., in welks dienst deze reporter is. De Utrechtse politie-agent W. J. T. had twee weken geleden terechtge staan voor de Utrechtse rechtbank we gens diefstal van een fiets, een brom fiets, een regenjas en een actetas. Hij werd gisteren veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 12 maanden, met af trek, waarvan zes maanden voor waardelijk. De eis was dezelfde ge weest. echter met vier maanden voor waardelijk. Bij de behandeling der zaak was naar voren gekomen, dat T. zich zou hebben willen wreken over zijns inziens hem aangedaan onrecht. Hij was namelijk bij de verkeerspolitie geweest en naar de straatpolitie over. geplaatst, hetgeen hij als een degradatie beschouwde. Bij de overwegingen van het vpnnis werd aangenomen, dat T. bij het plegen van de diefstallen slechts gedeeltelijk toerekeningsvatbaar zou zijn geweest. De elf leden, die meer dan een week lang bij hun vliegtuig, dat op een ijsvlakte in Groenland een noodlanding had moeten maken, in een temperatuur van 35 graden onder nul hebben vertoefd, zijn gered en op het Topoliffe-vliefveld van de R.A.F. aangekomen. De ge redden bij aankomst op hun basis. De majoor D. Barker-Simpson (vierde van links) loopt nog met krukken, omdat zijn linker voet bevroren is. .MM| «nnMa/ihA miniwlfria t IJÏT de besprekingen, die op 1J*1 U blik in Egypte aan de 1 z«f' leiden Westerse kringen in C dat de houding van generaal Mfuw ten aanzien van de a"e_ naar wijst op een oprecht verlang Ve"rJeT onderhoud met de Britse gezant in Egypte, heeft NaKui.b derdag een afvaardiging s ,n danese party „El Oemmaoni.angem Deze party staat een algehele onal hankeiykheid van Soedan voor. Vlees. Het Opperste Gerechtshof heeft een maatregel van het mmstene van Binnenlandse Zaken wettig verklaar waarbij negentig duizend Egyptiscne ponden, die door de Wafdpaity bJ Misr-Bank waren gedeponeerd, zyn geblokkeerd. Het ministerie is van mening, dat de Wafd geen recht heeft op partijgelden, daar zy zich niet voegen naar de wet op de reorganisa tie der partyen diplomatieke betrekkingen knoopt en zullen binnenkort ambas sadeurs uitwisselen. De Westduits- ambassadeur zal worden geaccredi teerd bij „de koning van Egypte en Soedan" Volgens de Westduitse rege ring heeft deze formule geen politie ke betekenis. LIET Egyptiiche ministerie van R*. voorrading heeft 5.000 kalveren uit <le veestapel, die aan ex-Uoninc koning I'aroek heeft toebehoord, op. gevorderd. Faroek was een van de he. lang rijkste vleesleveranciers van FgyD te. ne maatregel van de Eg.vptische regering is genomen met het oog op de vleesschaarste vooral te Alexan- drlë. De orde is thans hersteld op het eiland Tsjedjoe voor de kust van Zuid-Korea, waar Woensdag vyf-en- vijftig Chinese krijgsgevangenen bij onregelmatigheden weiden gedood. Er zyn twee Amerikaanse soldaten er. ongeveer 120 krijgsgevangenen ge- wond, de meestcn ernstig. De Canadese torpedobootjager „Iro- quois" is door kustgeschut getroffen, aldus een mededeling van de Canade se marine. Drie opvarenden werden gedood en drie gewond. Het schip "CC Tro-vnt» hebben gedood en drie gewona. net schip ^ef:fci3la^etrekkSn aange- liep. lichte schade op en zet zijn ope- ii ALGEMEEN wordt aangenomen, dat het Britse atoomwapen (opmerke lijk is dat nergens het woord „bom" is gebruikt), dat gistermorgen vroeg voor de kust van Noord-West Austra lië tot ontploffing werd gebracht, van „bijzondere aard" is. Men meent, dat het wapen zodanig wordt afgescho ten, dat de dodelijke uitstraling vlak boven de grond verspreid wordt. Prof. Saha. directeur van het instituut voor kernsplitsingsonderzoek te Calcutta, verklaarde van mening te zijn dat de Britten 'n atoomprojectiel, voortgedreven door raketaandrijving en geleid door radargolven, tot ontploffing hebben gebracht. „Indien dit het geval is ge weest, is een nieuw verschrikkelijk wapen uitgevonden", verklaarde hy verder. „Indien dergelijke wapens zou den worden gebruikt, zou de atoom krachtoorlog kunnen worden gevoerd vanaf verafgelegen bases. Een druk op de knop zou dan voldoende zijn om grote steden aan een totale vernieti ging prijs te geven, die door niets zou kunnen worden voorkomen". Men acht het mogelijk, dat er nog een proefneming zal komen. Vliegtui gen zouden op het vasteland gereed Het maximum bedrag voor gewo ne postwissels en voor verrekenings postwissels. afkomstig uit Zwitserland, is verhoogd tot f 1200. NEDERLAND TELT MEER DAN TWEE MILLIOEN RADIOTOESTELLEN Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg op 1 October 1.702.711 tegen 1.696.211 op 1 September. Op 1 September waren er 483,133 aangeslotenen on het rijks-radio- ristributienet tegen 483.047 op 1 Augus tus j.1. In totaal is thans reeds voor hon derd millioen gulden aan bloembollen uit de oogst 1952 naar het buitenland verzonden. West-Duitsland zal 100.000 mark (ca. 83.000 gulden) bijdragen in het fonds van de Verenigde naties voor hulp aan Arabische vluchtelingen uit Palestina. Onlangs hebben de Arabische landen geprotesteerd tegen de Duits-Israëlische herbetalingsovereenkomst als compen satie voor de misdaden der nazi's, ter wijl duizenden Arabische vluchtelingen uit Palestina groot gebrek lijden. De Syrische consul-generaal in Keu len, dr. Xstoeani, verklaarde dat de „schenking een vriendschappelijk ge baar is, doch nauwelijks Arabische twij fel over de overeenkomst met Israël kan wegnemen". De Arabieren wilden geen Westduitse vergoeding aan de joden voorkomen, doch volgens Istoeani zou de vergoe ding aan de joden als personen of aan joodse organisaties moeten worden uitgekeerd. De Westduitse atoomgeleerde en No belprijswinnaar Prof. Werner Heisen- berg, heeft naar aanleiding van het be richt, dat Duitsland na de onderteke ning van de conventie van Bonn, een eigen atoomzuil mag bouwen, ver klaard, dat West-Duitsland zijn atoom zuil zou kunnen voeden met uranium uit eigen bodem. Prof. Heisenberg stel de als eis, dat de Duitse geleerden be perkte vriiheden rullen moeten genie ten, om atoom-onderzoekingen te doen. In het Zwarte Woud en in N.W.-Beieren zouden zich beperkte hoeveelheden ura nium bevinden, doch het is niet zeker of deze stof op economische wijze kan worden gewonnen. staan om technici over te brengen naar de proefbasis. Premier Churchill heeft gistermor gen koningin Elizabeth, die te Balmo- ral in Schotland verblijft, officieel het nieuws van de ontpoffing mee gedeeld. Eerste minister Menzies van Australië noemde de explosie van het A-wapen' een nieuw bewijs van het uiterst hoge peil van wetenschappelij ke ontwikkeling in het Britse gemene best". Volgens een officiële bekendma king te Oslo zal dit jaar geen Nobel prijs voor de vrede worden toegewe zen. .Voor de toekenning van deze prijs is een bijzondere commissie van het Noorse parlement verantwoorde lijk. Het Nobel-comité geeft nooit een motivering van zijn keuze, noch voor het eventueel niet-toekennen van de prijs in een bepaald jaar. De Europese organisatie van het In ternationaal Verbond van Vrije Vak verenigingen heeft in Brussel een twee daagse conferentie gehouden ter be spreking van verschillende vraagstuk ken, verband houdende met de vorming van een Landbouwgemeenschap in Eu ropa. De conferentie heeft zich vere nigd met de vorming van een vrije markt voor landbouwproducten met de bedoeling, de productie op te voeren en de kosten te verminderen. In de eer ste plaats moet de levensstandaard der arbeiders worden verbeterd. De op« stelling van plannen is noodzakelijk voor de oplossing van het Europese landbouwvraagstuk. raties voort. Een Zwitserse robot „Sabor" ge naamd, heeft reeds twee maal opschudding verwekt op een ten toonstelling in Wenen. De éérste maal veroorzaakte de kunstmens een paniek, toen op een ongelegen ogenblik het loopmechanisme in werking trad en de robot op een groep angstige kinderen inliep. Donderdagmorgen drukte een onbekende inbreker in lief ge bouw op een verkeerde knop, waarop de robot in werking trad en drie schoten loste met een alarmpistool. De door het lawaai gewekte omwoners waarschuw den de politie, doch de onbeken de dader had haar komst niet afgewacht. 'WAN 17 November 1952 tot en met 16 Januari 1953 zullen weer de bekende postzegels met toeslag „voor het kind" verkrijgbaar zijn. Ditmaal zijn ze ontworpen door mevrouw J. JanzenDalenoord te 's-Gravenhage, die ook de tekst en de waardecijfers verzorgde. De voorstelling op alle zegels is uitgevoerd in zwart. De landsaanduiding „Nederland" en de waarden en bijslagen zijn in wit uitgespaard. De kleuren van het fond zijn achtereen volgens (van 2 tot 20 cent) geel-groen, roze-rood, blauwachtig-groen, okergeel en blauw. Voor de derde maal in tien dagen tijds is een aanslag gepleegd op de Amerikaanse ambassade in Tokio. Ge alarmeerd door een anonieme telefoni sche waarschuwing ontdekte de poli tie Donderdag drie brandbommen na bij een muur van de ambassade. Voorts wordt gemeld, dat de op Amerikaanse kosten in Tokio gebouwde nachtclub „Golden gate" Vrijdagavond tien mi nuten na de opening door brand is ver woest. De club had 50.000 dollar ge kost. Uit de officiële uitslag van de Woens dag in Japan gehouden verkiezingen blijkt, dat de communisten sedert 1949 twee millioen aanhangers hebben ver loren. Op een totaal van 35.259.030 stemmen behaalde de communistische partij dit maal 893.630 stemmen. Het onderhoud, dat de Nederland se minister van Buitenlandse Zaken J. M. A, Luns, oorspronkelijk reeds gisteren zou hebben gehad met zijn Belgische collega Paul van Zeeland, blokt uitgesteld te zijn tot hedenoch tend. Naar wij vernemen, worden op het ogenblik besprekingen gevoerd tussen Nederland en Frankrijk over verlen- ging van het reeds verlengde handelsaccoord tussen beide landen De nieuwe verlenging zou gelden voor net laatste kwartaal vam 1952 en het eerste van 1953. DE ANTI-COMMUNISTEN WET IN ZUID-AFRIKA Volgens een Donderdag door het Hooggerechtshof te Pretoria gedane uitspraak op verzoek van de leider der inheemse vakverenigingen. Ste- phan Tetoe, kunnen personen, die op grond van de wet tot onderdrukking van het communisme van 1951 als communist worden beschouwd, indien zy zich ten onrechte beschuldigd me nen voortaan in beroep gaan bij het Zuidafrikaays Gerechtshof. Agence France Presse tekent hier bij aan, dat deze uitspraak in tegen spraak is met een bepaling van de anti-communistische wet van 1951. AMERIKAANS VLOOTBEZOEK AAN PORTUGAL Op het ogenblik brengen 26 Ameri- kaanse oorlogsbodems met ruim 15.000 zeelieden een officieel bezoek aan de Portugese hoofdstad Lissabon. Do vloot omvat twee vliegdeksche pen. twee zware kruisers en zestien torpedobootjagers. Groep van deriien ach f de proiectoraien souverein Dertien afgevaardigden bjj de Vere- nigde Naties van Arabische en Aziati sche landen hebben een bespreking ge houden over hun gedragslijn in het probleem-Tunesië en Marokko op de komende algemene vergadering. De dertien landen schijnen er van overtuigd te zijn dat de beide proble men aan de orde komen. Uitgaande van de onderstelling dat Frankrijk de in competentie van de algemene vergade ring in deze kwesties zal verdedigen, zouden de dertien landen besloten heb ben zich te beroepen op de tractaten van Bardo en Algeciras. Deze erkennen souvereiniteit van Tunesië en Marokko en bepalen dat de betrekkingen tussen Frankrijk en deze landen niet kunnen ontkomen aan de regelingen van inter nationale arbitrage. De afdeling Noord-Sumatra van de Indonesische Nat. Partij stelt zich ach ter de beslissing van de partijraad met betrekking tot de nationalisatie van de oliebronnen in Noord-Sumatra. Men dringt er bij de partijraad op aan. deze beslissing binnen drie maanden te ver werkelijken. Namens de partiiraad is gezegd, dat de kwestie van technici (waaraan een ontstellend tekort bestaat) pas op de tweede plaats komt en dat eerst de nationalisatie zal moeten worden door gevoerd. Technici zou men eventueel uit het buitenland kunnen' aantrekken, zo werd verklaard. Studenten ln geheel Argentinië zijn gisteren voor een dag in staking ge gaan, uit protest tegen het door de re gering verplicht gestelde politieke on derricht. De politie dreef een aantal protestdemonstraties uiteen en arres teerde enige studenten. Vijf duizend metaalarbeiders, die Don derdag staakten, nadat het algemeen vakverbond de administratie van hun vakbond had overgenomen, hebben het werk gisteren hervat. De Verenigde Staten en Engeland hebben Donderdag bekend gemaakt dal zij drie en twintig koopvaardijschepen van in totaal 40.000 brt. aan de voorma lige Duitse eigenaren zullen terugge ven. Deze schepen waren na de oorlog vastgehouden, om aan andere geallieer de regeringen te worden toegewezen. Drie ervan bevinden zich in Engeland en drie in Noorwegen. De overige schepen zijn in West-Duitsland en wer den meest door Duitsers gebruikt op charter- of leenfcasis. De grootste sche pen zijn het vrachtschip „Tonag" van j 72£ tgn etj de onvoltooide romo van de 9.500 ton metende „Mannheim". KRANTENPAPIER UIT AFVAI. VAN SUIKERRIET r volgens de Amerikaanse minister van Landbouw, Sawyer. is het nieuwe uit net afval van suikerriet vervaardigde krantenpapier over het algemeen goedkoper, beter en ruimer beschikbaar aan het uit houtpulp vervaardigde na pier. De aanvoer van de grondstoffen voor het nieuwe papier is ruim vol doende om alle vraag naar meer kran tenpapier te dekken. De wereldproduc- tie van de grondstof „Bagasse" bedraagt ruim 25 millioen ton per jaar. WEST-DUITSLAND VERZOEKT TURI GGAVE VAN ARCHIEVEN Westduitse Bondsregering heeft de drie Westelijke mogendheden ver zocht om teruggave van de Duitse archieven, die na de oorlog door de Westelijke geallieerden in beslag ge" nomen en naar het buitenland zijn gebracht. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de drie regerin- Fc" het Duitse verzoek in overweging hebben genomen. de volSende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de riin hf°"d^ntie u'trrlijk ter post moet j,ezor«d' staan- lussen haakjes, ach- naa.rn van het schip vermeid: Nl."d°n!Sl6,: ms „Amstelkroon" <9 Oct.).* NaH a ?.V,lnea: Tnmini" (4 Oct en: ss -Breda' (7 Oct); Su- Afrivl ms -Stentor" <15 Oct.); Zuid- Ca.lu» Ia ^W-Afrika ms Edinsburgh Lastle (4 Oct.»; Canada: ss ..Veenclem' ♦.via tt ms -Nowripm" (4 CM.): Arsen- tmie, Uruguay. Bolivia. Brazilië Chili en raraguay: ss. „Alcantaia" (6 Oct.); Aus- more" Ti &UW"2eeland: ss "S:r3th"

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 4