Amerika en Engeland antwoorden op de Perzische nota Wafd staat voor beslissing Belgische politie doet inval in speelclub Arcadia" VERENIGDE NOORD HOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11534 Luxe auto met vijf personen in de Rijn gereden Rusland wijst Zweedse categorisch af klacht Slechts rechtzetting misverstanden' Zeelui weigeren „hun" monument Ballon propageert //ce s naam Europese Raad voor het Kernphysisch onderzoek te Amsterdam bijeen Actiecomité eist het aftreden van dagelijks bestuur van de AVRO Maandag 6 Oef. 1952. Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Nog steeds geen oplossing in oliekwestie Standbeeld voor wijlen koning Ceorge VI Inzittenden kwamen om het leven Twintig doden bij ondergang van Britse treiler Schuman ontkent Frans- Russisch contact Bonn sticht ministerie van defensie Mossadeqs eisen aan vaard noch verworpen Partijcongres in Moskou begonnen Aanhangers van Nahas moeten kiezen ot delen Oppositie wil nieuwe partij stichten Staking bij Ommelanden onjuist geacht ,,De strikt besloten club" in Baarle Hertogh... Dertien mille aan tiches en baar geld werd m beslag genomen Rechercheurs deden een spelletje mee r Spionnage van diplomaten houdt niet op KSS35** r "jsTtSrH Sst szssrssis^ Nederlandse schipper in Straatsburg beroofd Lid van Amerikaanse missie in Turkije gearresteerd Nederlandse militaire missie zou verdwijnen Vuurgevecht op plantage bij Sukabumi Regeringscrisis blijft dreigen in Indonesië Tweelingen in kwadraat en derde macht Eerherstel voor Vogt Directie: BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.—elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 6.05 per maand f 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 „Afgekloven schelvis" Zeevarenden werden overal buiten gehouden Een contact-commissie, samengesteld uit een aantal grote verenigingen van zeevarenden heeft bij de nationale mo numentencommissie voor oorlogsge- denktekens geprotesteerd tegen een eventuele uitvoering van het bekroonde ontwerp voor het Rotterdamse „koop- vaardUmonument". In de volksmond kreeg dit ontwerp de naam van „De afgekloven schelvis". Het protest richt zich niet alleen tegen de vorm van het ontwerp, doch ook tegen bet feit, dat de zeevarenden zelve, nóch in.het comité tot oprichting van het monument nóch bij het uit schrijven van de prijsvraag en de be oordeling der inzendingen betrokken zijn geweest. In haar protestschrijven zegt de con tact-commissie, dat deze gang van zaken bijzonder doet denken aan dis criminatie van de door de Nederlandse zeevarenden in wereldoorlog II ver richte taak. Men moet niet menen te kunnfen handelen: „Bij hen, voor hen enzonder hen!", aldus de brief. De Britse premier, Winston Chur- chill, heeft Zaterdagavond via de ra dio medegedeeld, dat in Londen een standbeeld voor koning George VI, die in Februari overleed, zal worden opgericht. Er moet nog een beeldhou wer voor het standbeeld worden aan gewezen en een plaats, waar het zal staan, gevonden. Gistermiddag is door tot nu toe on bekende oorzaak, te Doornenburg een droevig ongeval gebeurd, dat aan vüf personen het leven heeft gekost. Een zes-persoons luxe wagen uit Haarlem, reed het Pannerdenseveer op, doch stopte niet, toen het einde van de pont was bereikt. Voor de ogen van één der inzittenden, die tevoren was uitgestapt, reed de wagen het water in. De echtparen Wempe en Best, als mede de chauffeur van de auto, P. De 629 ton metende Britse treiler Norman uit Huil is in de nacht van Zaterdag op Zondag op de rotsen van Zuid-Groenland te pletter geslagen. Een Noors schip heeft slechts een der een en twintig opvarenden weten te redden. De anderen, onder wie de ge zagvoerder, hebben zich gedurende enige tijd aan de rotsen weten vast te klampen, maar de een na de ander moest de strijd tegen de woedende ele menten opgeven. Reeds zijn acht lijken geborgen. Guur weer met veel wind en buien Een met koude lucht gevulde de pressie trok gisteren over de Noordzee naar Denemarken. Het front bracht hier harde wind en enkele regen- en hagelbuien. Gis- teravond trad weer een verbete ring in, welke voorafging aan een nieuwe en zeer actieve depressie. Deze is van Groenland over IJs land boven het Noorden van de Noordzee aangekomen. Het koude- front van deze depressie bereikte vanmorgen met regen en tot hard aanivakkerende wind ons kustge bied. Tussen IJsland en Schot land komen zware Noordwestelij ke stormen voor met windsnelhe den tot 145 kilometer per uur. Het weer gaat er dan ook flink op achteruit. Een koude luchtstro ming met regen- en hagelbuien zal in de loop van de dag over ons land uitstromenHier in de kuststreek is een kleine storm- achtiae periode waarschijnlijk, terwijl het voor de tijd van het jaar veel te koud blijft met Quur weer als gevolg van de talrijke buien. Weerbericht Verwachting tot hedenavond: TOENEMENDE WIND Veranderlijke bewolking met en kele buien. Aanvankelijk matige later tot krachtig en mogelijk tot hard toenemende wind tussen West en Zuidwest. Weinig veran dering in temperatuur. DINSDAG. Zon op 6.51. Ondet 18.04. Maan op 19.24. onder 12.2, Gortzak, allen afkomstig uit Haarlem, verloren het leven. Na geruime tijd had men de wagen op het droge, doch po gingen om de levensgeesten van de slachtoffefrs op te wekken hadden geen resultaat. De naam van degeén, die op zo won derlijke wijze aan de dood ontsnapte, is M. M. van Dijk, woonachtig te Haar lem. Nieuwe beweringen van een Duitse krant De Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, heeft tegen over een correspondent van de „Kölni sche Rundschau" namens de Franse re gering met klem de „kwaadaardige praatjes" over een geheim Frans-Rus sisch contact tegengesproken. Volgens het onafhankelijke Duitse blad „Welt am Sonntag" heeft De Noblet, de Franse plaatsvervangende comman dant in Berlijn in Juni informele be sprekingen gevoerd met Sowjet-verte- genwoordigers over „handhaving van de verdeeldheid van Duitsland". Deze besprekingen zouden, aldus het blad, zijn gevoerd met instemming van de voormalige minister van buitenlandse zaken, Bidault. Theodoor Blank, die in de regering- Adenauer belast is met de behartiging van kwesties, die de veiligheid betref fen heeft op een christen-democrati sche bijeenkomst te Bockum—Hoevel bekend gemaakt, dat binnenkort in West-Duitsland een ministerie van de fensie zal worden gevormd. dat ook niet wordt getracht de con- sessies van voor 1933 te doen herleven. Evenmin werd buitenlandse leiding van de industrie verlangd, ook werd geen monopolie voor de" aankoop van olie overwogen. De Britse regering wenste slechts een eerlijke methode voor de regeling van alle geschillen. De Amerikaanse nota was in grote trekken gelijk aan de Britse. JJOG steeds blijft de verbreking der betrekkingen tussen Amerika en Engeland enerzijds en Perzië anderzijds dreigen, nu de oliekwesiie geen stap nader tot haar oplossing blijkt te zijn gekomen. Mossadeq zal de zaak Dinsdag aan het par lement voorleggen, alvorens verdere stappen te doen. Wel hebben namelijk de afgezanten van Amerika en Engeland gisteren, enkele uren vóór het verstrijken van de termijn, het antwoord hunner regering op de Perzische tegenvoorstellen overhandigd, maar dit zal waarschijnlijk niet bevredigend zijn geweest. De nota's beperkten zich tot het rechtzetten van enkele misverstanden en onduide lijkheden, zonder ook maar op enigerlei wijze op Mossadeq's eisen in te gaan. Deze werden echter ook niet met zoveel woorden verworpen. IJET eerst verscheen Zondagmorgen de Britse zaakgelastigde in Teheran, George Middleton, in de ambtswoning van de Perzische premier, om het ant woord van zijn regering te overhan digen, Het gesprek duurde twintig mi nuten en Middleton zag er bezorgd uit, toen hij weer in zijn auto stapte. Kort daarna had ook Loy Henderson, de Amerikaanse ambassadeur, een ge sprek ret Mossadeq. In de loop hiervan bood hij een nota aan, welker inhoud in grote trekken overeenstemde met die van de Britse. In de Britse nota werd de Perzische angst voor toekomstige Britse hande lingen in Perzië indien een over eenkomst zou worden bereikt op grond van de jongste BritsAmerikaanse voorstellen ongegrond genoemd. De Britse regering verklaarde teleurge steld te zijn over het feit, dat haar voorstellen op zoveel punten verkeerd waren begrepen. Nadrukkelijk werd gesteld, dat deze voorstellen de nationalisatie van de olie-industrie niet ontkennen en Ook Stahn was aanwezig Het negentiende congres van de Rus sische communistische party is Zondag avond in het Kremlin te Moskou be gonnen. Maarschalk Stalin woonde de openingsvergadering by. Hij werd be groet met een minutenlang applaus. Voorts waren o.m. aanwezig, Molotof, Malenkof, Beria, Maarschalk Worosjilof en maarschalk Boelganof. Molotof, plaatsvervangend premier en lid van het politieke bureau der party, heefl een openingsrede gehouden. Alle kranten hebben de dertienhon derd afgevaardigden naar het congres een „vurig welkom" toegeroepen. Onder de leuze „Lang leve de grote partij van Lenin en Stalin" werd veel aandacht besteed aan de communistische partij, die met de woorden van Lenin „het brein, de eer en het geweten van onze tijd" werd genoemd. Arbeider aan brandwonden overleden Twee arbeiders, werkzaam aan een hijskraan op een steenbrekerij te Borg haren werden Vrijdag ernstig gewond, toen de benzine waarmee zij hun han den wasten,in brand vloog. Eén hunner is Zaterdag aan zijn wonden gestorven. De Wafdpartij in Egypte staat van daag voor een beslissing. Terwyi een groep leidende figuren uit de partij poogt,Nahas te bewegen zich uit het partijleven terug te trekken, hebben an dere leden het voornemen, de regering toestemming te vragen tot oprichting van een neo-wafdistische party. Zij zul len hiertoe overgaan, tenzq Nahas de leiding der oude party opgeeft. Heden zouden zü een oproep aan het volk uit geven, waarin de leuze „Geen Wafd zonder Nahas" wordt vervangen door de kreet „De Wafd moet blüver be staan". Voor Woensdag moet de leidii van de Wafd definitief mededelen wat 'zij van plan is. Voldoet zij niet aan de eisen der regering tot zuivering van haar leiding en tot publicatie van al haar administratieve bescheiden, dan zal zij worden ontbonden en haar bezit verbeurd worden veiklaard. De partij leiding heeft kortelings medegedeeld, dat zij hieraan niet zal voldoen, omdat zü Nahas niet wil uit stoten. Hiertegen is thans oppositie gerezen. Vandaag zou de leiding der partij zich opnieuw over deze zaak beraden. Het schijnt echter, dat de oppositie onafhankelijk van de besluiten van Nahas tot beslissing wil geraken. Adly Lamloen, oud-lid van het Egyp tische parlement en ex-grootgrondbezit ter, is, omdat hij zich gewapenderhand tegen de hervorming van het grondbe- Oordeel van Landarbeidersbond Het Tweede Kamerlid C. J. van der Ploeg, voorzitter van de R.K, Landarbei dersbond „St. Deusdedit", heeft namens de bond verklaard, dat de staking bij „De Ommelanden" onjuist geacht moet worden, omdat niet alle wegen tot op lossing van het arbeidsgeschil zijn be wandeld. Betreurd wordt, dat geen overleg is gepleegd met de Unie van Landarbei dersbonden en bepaald fout wordt het genoemd, dat de A.N.A.B. een staking heeft geproclameerd zonder de andere bonden hierin te kennen. LIJKJE VAN VERMIST ENGELS JONGETJE GEVONDEN Aan de onzekerheid omtrent het lot van het tweejarige Engelse jongetje, C. H., dat geruime tijd vermist werd, is een eind gekomen. In een sloot te Hoek van Holland heeft men na herhaald dreggen het lijkje van het kind ge vonden. zit heeft verzet, veroordeeld tot levens lange dwangarbeid. Twee medestanders kregen tien en vijftien jaar, drie ande ren drie jaar, enkelen werden vrijge sproken. De regering heeft Zaterdag de prijzen van een aantal levensmiddelen dras tisch verlaagd. Er zal een controle-or gaan worden ingesteld. TWINTIG Belgische politiemannen hebben Zaterdagavond om tien uur een in val gedaan in de Nederlandse (strikt besloten) speelclub „Arcadia", die ge vestigd was in een Belgische enclave te Baerle Hertogh. De roulette en andert» spelbenodigdheden werden verzegeld. Er werd voor .13.000,aan geld en fiches in beslag genomen. De veertig aanwezigen, die om de roulettetafel ge schaard waren, werden na een onderzoek vrygclaten. Op hun weg naar liula werden ze aan de Nederlandse grens opgewacht door vyttien leden van do Nederlandse Rijkspolitie, die de spelers onderzochten, in verband met deviezen- smokkel. Er werden geen arrestaties verricht. De Belgische justitie kon deze inval doen, doordat was komen vast te staan, dat „Arcadia" onder leiding staat van iemand, die als „exploitant" kan worden gedoodverfd, ondanks het feit, dat deze man langs allerlei achterpaadjes aan maatregelen tegen zfin club probeerde te ontkomen, o.m. door in Baerle Hertogh aan liefdadigheid te gaan doen INE inval in café „Monty", waar de club was gevestigd, verliep volkomen rustig, doch niet minder verrassend. De roulettespelers, onder wie zich een Ne derlandse advocaat, twee geneesheren en een barones, allen van Nederlandse nationaliteit, bevonden, gaven geen commentaar, behalve: „ze kunnen ons .och niets doen" Een der voornaamste leiders der club is naar België uitge weken. Volgens inwoners van Baarle hebben zhh enkele clagen vóór de in val, Nederlandse politiemannen in bur ger, onder de spelers gemengd. De Ne derlandse justitie was op de hoogte van het Belgische voornemen, een inval te doen. Omtrent het tijdstip en andere finesses was echter nieis bekend. Van Belgische zijde v.ordt onofficieel vernomen, dat de actie tegen .„Arcadia" ,.Hoe bonter, hoe mooier" is de opinie van de verkiezingspropaganda-leiders in Amerika. Hier ziet men de „IKE"-balon die alvorens het luchtruim te kiezen gestreeld wordt door enkele Amerikaanse schonen. nabij Centraal Laboratorium Roozendaal Feu keur van Europese geleerden was Zaterdagmorgen bijeen in het Amster- 7TriDDenhuis", de zetel van de KoninkUikc Nederlandse Academie van 'renttaal Europees la- daan Nederland biedt een terrein aan bH De Postbank" in de buurt van Ro- Dit terrein is gisteren door de ?eden van de Europese raad voor het kernpsychisch onderzoek bezocht. De deelnemende landen brachteV°,?f dollar bijeen Eén van de vier gevorm de studiegroepen, zal onder leid.ng van de Nederlandse professor C. J. Bakker een synchro-cyclotron ontwerpen voor versnelling van protonen tot 600 mil- lioen Electron Volt. Een andere groep, onder leiding van de Deense Nobelprijs winnaar, prof. Niels Bohr, zal al het theoretische werk verrichten en de werkzaamheden van alle Europese la boratoria coördineren. De rapporten van de vier studiegroepen worden vandaag behandeld. Morgen de slotdag van de vergadering wordt beslist waar het grote, centrale laboratorium zal komen. Het synchro-cyclotron, dat onder lei ding van prof. Bakker wordt gebouwd, za' 4 millioen dollar kosten. De bouw tijd is vier jaar. De Duitse afgevaardig de naar de conferentie sprak als zijn verwachting uit. dat ook Duitse geleer den op het centrale ktrnpsychisch la boratorium zullen werken. Z.K.H. Prins Bernhard heeft het beschermheerschap aanvaard van het Ned. Herv. opvoedingsgesticht voor jon gens, „Valkenheide" te Maarsbergen. Rusland heeft de Zweedse beschuldi ging, dat Sowjet-diplomaten hebben deelgenomen aan spionnage aangaande militaire geheimen, van de hand gewe zen. Ook is afwüzend beschikt op het verzoek van de Zweedse regering, om een eind te maken aan de „ontoelaatba re activiteit" dezer Russische vertegen woordigers. De Russische nota, die op 1 October door de Russische ambassadeur Rodio- nof aan de Zweede regering werd over handigd, in een antwoord op een op 5 De Franse politie heeft Vrijdagnacht in de kelder van een gesloten huis te Straatsburg, de deerlijk mishandelde Nederlandse schipper Pieter Aernoudse, de eigenaar-kapitein van de rynaak „De Zeeuw" aangetroffen. Aernoudse was buiten bewustzijn en hij had - zo bleek later - een schedel-basisfractuur. Vrijdagmorgen had hij van een Straats- burgse bank een hoeveelheid Franse francs gehaald. Dit geld werd niet te ruggevonden, zodat aan een beroving wordt gedacht. Aernoudse is tot op heden bewus teloos, zodat een verhoor nog niet mo gelijk was. Aan de Ned. Bond tot het red den van drenkelingen, welke Zaterdag- middag in „Krasnapolsky" te Amster dam zijn 35-jarig jubileum vierde, het praedicaat „Koninklijke" Augustus ingediende klacht. De nota herhaalt voorts een klacht van de Rus sische regering, volgens welke het pro ces tegen de journalist en spion Fritjof Embori de bedoeling had, de betrekkin gen tussen Zweden en Rusland slechter te n aken. Tijdens dit proces is aan het' licht gekomen, dat Embom relaties had onderhouden met Russische diplomaten maar dit is volgens de nota gelegen. Embom heet hier een „agent van de politie''. De Turkse pers meldt dat een lid van de Amerikaanse hulpmissie is ge arresteerd op beschuldiging van spion nage ten gunste van de Sowjet-Unie. Het betreft een technicus voor verbin dingsaangelegenheden. Er wordt een onderzoek ingesteld door de Ameri kaanse autoriteiten en de Turkse po litie. wellicht het voorspel is tot maatregelen tegen de talloze speelelucs en Casino's, welke België kent. Naar later bekend werd, heeft r.cg een groot aantal personen hetzij doordat ze gewaarschuwd waren, of dat ze lont roken, vóór de inval de wijk kunnen nemen. Wensdroom van „Merdeka" Tegenspraak te D/akarta van de Hoge Commissaris Volgens het blad „Merdeka" zou de vertegenwoordiger van de Nederland se regering in Indonesië aan de Indo nesische regering hebben aangeboden de Nederlandse militaire missie zo spoedig mogelijk uit Indonesië terug te trekken. De Nederlandse vertegen woordiger zou daartoe instructie heb ben ontvangen uit Den Haag. De Nederlandse hoge commissaris te Djakarta heeft ontkend opdracht te hebben ontvangen om aan de Indone sische regering een dergelijk voorstel te doen. Zes doden, negen gewonden Een zwaar gewapende bende van tweehonderd man heeft Vrijdagavond een aanval gedaan op de politiepost van de tussen Bogor en Sukabumi ge legen onderneming Tjikembang. Vijf politiemannen sneuvelden, vijf werden zwaar gewond. De bandieten trokken af met achterlating van een dode en drie gewonden. Een employé, de heer Bastet, is met een schotwond in de buik naar een ziekenhuis gebracht. De bende heeft ook de bioscoop in het plaatsje beschoten. Vijf burgers verlo- het leven. Nog steeds dreigt het gevaar van een regeringscrisis in Indonesië. Weliswaar zijn de regeringspartijen niet bereid, de door Baharuddin ingediende motie van wantrouwen te steunen, maar vrij algemeen is, na het antwoord van sultan Hamengku Buwono, het verlangen naar reorganisatie in de leiding van het de partement van defensie en het leger. De sultan is echter niet bereid, aar. de verlangens van het parlement geheel tegemoet te komen, zodat aanvaarding van een motie, waarin deze wensen zijn neergelegd, tot zijn aftreden zal leiden. GESPROKEN KERSTGROETEN VOOR MILITAIREN OVERZEE Ook dit jaar kunnen kosteloos ge sproken Kerst- en Nieuwjaarsgroeten worden uitgezonden naar familieleden- militairen in Indonesië, op Nw. Guinea, de Antillen, in Suriname en Korea. Men dient zich daartoe te wenden tot „Mar- vo, afd. radio, Koninginnegracht 12, Den Haag". Vrijdag kwamen op het Tegelse gemeentehuis de heren Sijbers en Beeks gelijktijdig de geboorte van een tweeling melden. De heer Sijbers beleefde het feit voor de tweede maal en de heer Beeks voor de derde maal. De drie twee lingen van de laatste werden bo vendien alle in October geboren. A.V.R.O.-leden uit het gehele land hebben l1: ccn protestvergadering te UJiversum eensgezind critiek geuit op 4e ondemocratische statuten van de A.V.R.O. en de wyze waarop deze wer den gehanteerd, evenals op het bestuurs beleid inzake het beheer van de A.V.R.O.-gelden, de behandeling van et personeel, en de overmachtige in vloed van ondeskundigen op de a 'M e—t-.--,rW,jariisr nrotest noodzakelijk, echter niet door het be danken als A.V.R.O.-lid, doch door het aansluiten van de leden bij de actie- comité's. verleend, gramma'c. Men eist: directe aftreding van het dagelijks bestuur, eerherstel van de heer Vogt, genoegdoening aan onrecht matig ontslagen personeelsleden en democratisering van de statuten, liet standpunt van de gezamenlijke pro- actie-comite's zal in een manifest wor- den geformuleerd.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1