Franse premier wijst aanvaarding van Amerikaans memorandum af r Reeds vijf en negentig doden bij de ramp te Harrow Ministerie van O. K. en W. organiseert reis-expositie Teleurgestelde speler overviel een Rotterdams speelhuis VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11538 Cr Wek op regeringsbeleid ging ie ver Perzische minister afgetreden Langs het klimnet van boord Hemtunnel moet voorrang hebben En nu nog eens: de speeltuin Burgerschap Vrijdag 10 Oct. 1952. Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna DIPLOMATIEK INCIDENT ZONDER WEERGA: Teleurstellend bedrag aan dollarhulp Pearson voorzitter Alg. Vergadering? Strijd om Witte Paard duurt voort Thans weer in Zuidelijke handen Duitse oud-nazi's krijgen stemrecht terug Nog negentig gewonden in ziekenhuizen; drie en zestig naar huis terug Onderzoek naar oorzaak Nieuv/e vorm van hulp aan jonge kunstenaars Conferentie van Tories nam drie resoluties aan Zo de ouden zongen Bijna 7.000 000 mark voor zaden uit Nederland Inbraak in Amsterdamse juwelierszaak Duizenden guldens naar de croupier Tweede Britse atoom- proef verwacht Een koelkast voor een geheel dorp Directie: BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat G2—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 049 NA voo«edLnCk dft heC" Zich dezer da*en *e Parijs een incident rrinkrHk en' L.,1 n t weerSa is in de na-oorlogse betrekkingen tussen a ,.m Hat hTm a u ÜSC Premier' Pinay- heeft namelijk een memoran- nmnkt het eïïtuv j ambassadeur der V.S.. Dunn, werd aangeboden, geweigerd, PW I,?n economische, financiële en militaire beleid van de regering. Pinay verzocht Dunn, dit stuk terug te nemen, omdat naar zijn smaak de Amerikaanse regering met deze critiek te ver was gegaan. Dunn heeft aan het verzoek voldaan. Het bericht veroorzaakte in diplomatieke kringen in de Franse hoofdstad min of meer sensatie. De voornaamste feiten zijn door woord voerders van de Amerikaanse ambassade niet tegengesproken. Enige tijd geleden heeft Pinay aan de Amerikaanse regering gevraagd, welk bedrag aan dollarhulp Frankrijk zou kunnen verwachten voor de perio de van 1 Juli 1952 tot 30 Juni 1953. Het antwoord op deze vraag bracht Dunn Maandag over, in de vorm van een me morandum. Hierin werd medegedeeld, dat het bedrag 550 milioen dollar zou belopen, hetgeen aanzienlijk minder was dan de Franse regering voor haar volledige bewapeningsprogram in het kader van het Atlantische Pact nodig acht. Was dit op zichzelf al onaangenaam, nog minder te verteren was het voor Pinay, dat in het stuk critiek werd ge oefend op het beleid van de Franse regering ten aanzien van de NAVO en de eenwording van Europa. Er zou verder zijn gevraagd, wat de plannen van Frankrijk zijn op het stuk van de toekomstige bewapening en de bekrach tiging van de Conventie van Bonn en het verdrag inzake de Europese defen siegemeenschap. De premier vond hier in aanleiding, het stuk te weigeren. Uit dit incident en uit het besluit van de Franse regering, om geen in menging van de Verenigde Naties te dulden in de Tunesische of de Marok- De Canadese minister van buiten landse zaken, Lester Pearson, zal, volgens gezaghebbende kringen der V.N., tot voorzitter gekozen worden van de algemene vergade ring der V.N., die 14 October ge opend wordt. Er is ook Donderdag bitter gevochten om het bezit van de heuvel Het Witte Paard in de buurt van Seoel. De Chine zen bezetten hem 's morgens vroeg, waarop de Zuidkoreanen, gesteund door de geallieerde luchtmacht, tegenaanval len inzetten. Zij bereikten tegen het eind van de dag nu verwoede gevech ten met de bajonet, de geweerkolven en handgranaten, opnieuw de top. Kr wordt thans reeds drie dagen om de heuvel gevochten. Doden en gewonden van beide partijen bedekken de hellin- gen. .uk» De heuvel is van groot strategisch be lang, omdat zij de spoorweg naar beoei beheerst. President Syngman Rhee heeft Lee Yoe'i Yoeng benoemd tot premier van Zuid-Korea. Lee is oud-voorzitter van de democratische pa. tij. Tsjang lai Sarg trad verleden veek els eerste mii- nister af, omdat hij werd beschuldigd van Japanse sympathieën. WEERBERiCHI Verwachting tot Vrijdagavond: NOORDWESTELIJKE WIND Wisselende bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien Krachtige tot matige Noordweste lijke wind en 'ets lagere tempera turen ZATERDAG: Zon op 6.58 ondei 17 55. Maan op 23 52 >nrle? 15 23 kaanse kwestie blijkt, zo bericht Reu ter, dat de houding van Frankrijk stroever wordt. Daarbij komt nog, dat de actie van generaal De Gaulle voor herziening van het Atlantische Pact in brede kringen van niet-Gaullisten weer klank en steun ondervindt. De Franse regering heeft tot dusver re het verdrag inzake het Europese leger nog niet ter goedkeuring aan de Nationale Vergadering voorgelegd. TE Washington is bevestigd, dat over de genoemde periode ruim 500 millioen dollar beschikbaar zal zijn als steun voor het Franse economische le ven en het Franse bewapeningspro gramma. In deze hulp zal niet begrepen zijn 1) rechtstreeks militaire en economi sche steun aan Indo China, 2) recht streekse militaire steun aan Frankrijk zelf en 3) de 186 millioen dollars, wel ke de Verenigde Staten reeds eerder hebben beloofd aan Frankrijk te zul len verstrekken in verband met het programma der „off-shore"-aankopen. Frankrijk had 650 millioen dollar? gevraagd. De Verenigde Staten zijn evenwel van mening, dat zij aan dit verzoek niet kunnen voldoen. Het Westduitse parlement heeft Don derdag besloten aan oud-nazi's het stemrecht terug te geven. In 1949 mochten deze personen niet aan de verkiezingen deelnemen. Voorwaarde is, dat zjj „gezuiverd" zijn en niet we gens het plegen van misdrijven van hun overige burgerrechten vervallen zijn verklaard. „Ik kan zo niei werken" De Perzische minister van buiten landse zaken Hoessein Navab is afge treden, aanvoerend dat hij onder de huidige omstandigheden niet kan wer ken, aldus een onbevestigd bericht in het Perzische blad „Ettalaat". Mossadeq heeft het ontslag aanvaard, aldus het blad. Navab is vóór zijn benoeming tot minister gezant in Den Haag geweest, In welingelichte kringen zegt men. dat Mos'sadeq de diplomatieke betrek kingen met Engeland zal verbreken als hij vóór Donderdag a.s. geen antwoord op zijn jongste nota heeft ontvangen. Het wintert al in Zweden Uit vele delen van Noord- en Cen traal Zweden wordt sneeuwval gemeld. De sneeuw ligt hier en daar al 20 c.m. hoog. Ter gelegenheid van het bezoek van de Amerikaanse generaal Nobel, hielden mariniers bij Texel een oefening, waaraan werd deelgenomen door Hr. Ms. „Banckert", een duikboot en een zestal landingsvaartuigen. De mariniers gaan via het „klimnet" van boord, om met de snelle landings- boten naar de kust te worden gebracht. TOEN men gisteravond de balans van de spoorwegramp in de Londense voor stad Harrow opmaakte, bleken er in totaal reeds 95 doden te zijn geval len. Donderdagochtend was dit getal officieel als 78 opgegeven, maar in de loop van de dag werden er nog zes lijken gevonden, terwijl in het ziekenhuis enkele zwaargewonden aan hun letsel bezweken. Ook werden nog gewonden onder de puinhopen aangetroffen. Negentig personen worden thans nog in de hospitalen verpleegd; drie en zestig gewonden konden gisteren in de loop van de dag naar huis worden gezonden, nadat zij waren behandeld. Er worden thans nog vreselijk verminkte resten onder de brokken hout en staal aangetroffen. Men vreest, dat er nog velen, dood of levend, zullen worden gevonden. IAE gehele dag wachtten gisteren angstige mannen en vrouwen voor het station op nieuws, over vrouwen, (Eigen bericht) Naar ons ter ore komt is binnenkort een belangrijk initiatief te wachten van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen op het stuk van de steunverlening aan jonge kunstenaars. Rede van Stalin een hulde aan de Westelijke kracht? Op de jaarlijkse conferentie van de Britse conservatieve partij, die gisteren te Scarborough is begonnen, heeft de Britse minister van Defensie, Lord Alexander, verklaard, dat Engeland zich niet kan permitteren, het met de militaire voorbereidingen wat kalmer aan te gaan doen. De minister van Buitenlandse Zaken, Eden, wees erop, dat de thans in Rusland weer gehul digde oude stelling, dat de kapitalisti sche wereld zichzelf zal vernietigen, in zekere zin een hulde was voor de vor deringen van de Westelijken. Minister Butler gaf in een economisch overzicht te kennen, dat Engeland nancieel geen gemakkelijker tijd tege moet gaat. De conferentie, die door 4000 afgevaardigden wordt bijgewoond, nam een drietal resoluties aan, waar in de regering wordt .gelukgewenst met haar vastberaden gedrag inzake de de fensie en buitenlandse Zaken; wordt vastgesteld, dat de vrijheid in de we reld hoofdzakelijk afhangt van de vriendschap, samenwerking .en eensge zindheid van Engeland en de V. S. en waarin tenslotte wordt aangedrongen op een drastische beperking van de staatsuitgaven. Voorts sprak de verga- dering als haar mening uit, dat de tijd rijp is voor een hernieuwd streven naar eenheid en ontwikkeling van het Britse gemenebest, onder meer door migratie binnen dit gebied en nauwere economische samenwerking onderling. Na de Britse atoomproef In Austra lië zijn kinderen te Perth (West-Aus- traliè) begonnen met primitieve hulp middelen ook bommen te maken die, naar de politie meedeelt, zeer gevaar lijk zijn en zelfs dodelijke ongelukken kunnen veroorzaken. In een der bui tenwijken zijn drie van deze bommen, gemaakt door jongens van 14 en io jaar, door de politie in beslag genomen. Het zal de vorm aannemen van een reizende expositie van werken van beeldende kunst, welke achtereenvol gens diverse belangrijke plaatsen in ons land zal aandoen. De voorbereidingen zijn reeds in een vergevorderd stadium gekomen. Zijn wij wel ingelicht, dan is reeds een jury dezelfde, die ook de inzendingen voor het Koninklijk subsidie voor jon ge kunstenaars beoordeelt begonnen met het maken van een keus. Verschil lende kwesties van organisatorische aard moeten echter nog worden opge lost. Aan het ministerie, waartoe wij ons om nadere inlichtingen wendden, wenste men ons in dit stadium van de zaak dan ook geen nadere bijzonder heden te verstrekken. Wanneer echter alles volgens de plannen verloopt, zal de tournee van de collectie over enkele weken kunnen beginnen. Uitvoer naar W.-Duitsland De Westduitse autoriteiten hebben gisteren een bedrag van 6.720.000 DM beschikbaar gesteld voor de invoer van bloemen- en groentezaden uit Ne derland. mannen of kinderen, die Woensdag avond niet thuis kwamen. Er worden nog vele kantoorbedienden en kinde ren, die met de verpletterde lokaal- trein reisden, vermist. Het treinver keer via Harrow kon gistermorgen worden hervat. De voorraad bloedplasma van de plaatselijke ziekenhuizen is verbruikt. In het gehele land melden zich hon derden personen aan, die bloed willen afstaan voor de gewonden. Er wordt op het ogenblik een on derzoek ingesteld naar de werking van het electrische beveiligingssy steem; dit had moeten voorkomen, dat de sneltrein uit Schotland op de lokaal- trein inreed. Het hoofdbestuur van het Neder- landsche Roode Kruis heeft een con- doleantietelegram verzonden aan het Britse Roode Kruis te Londen. Adret aan B en W. zegt Kamer van Koophandel voor Amsterdam De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Amsterdam zal binnen kort een adres aan B. en W. van de hoofdstad zenden, waarin gezegd wordt dat de ondertunneling van het IJ in zeer ruim verband moet worden ge zien. Geconcludeerd wordt, dat een IJ-tunnel grote verkeerstechnische pro blemen zal oproepen, weshalve een IJ-tunnel voor auto's niet eerder ge reed mag komen dan wanneer de Hemtunnel reeds in functie is. Het ver lenen van voorrang met de bouw van de Hemtunnel dringt des te meer, zo wordt betoogd, omdat daardoor de vaart door het Noordzeekanaal niet langer door de spoorbruggen zal wor den belemmerd. Voor t 40.000 aan sieraden ontvreemd Gisternacht is omstreeks vier uui door nog onbekende dader (s) de dub bele etalageruit van een juwelierszaak aan de Raadhuisstraat te Amsterdam met een ijzeren staaf stukgeslagen. Van de in de etalage uitgestalde artikelen werden ongeveer veertig ringen (goud met briljant), broches en hangers ont vreemd, voor een totale waarde van naap schatting f 40.000. Het was niet alleen de Nederlandse justitie, die met wrevel constateerde, dat het aantal speelclubs in ons land onrustbarend toenam en die tenslotte door middel van enkele overvallen het kwaad de I«op indrukte. Doch ook de 31-jarige vertegenwoordiger F. A. uit Breda liep met plannen rond voor maatregelen tegen een speelgelegenlieid, zü het met gans andere intenties. Me neer A. was het vorig jaar overgehaald om eens aan de roulettetafel plaats te nemen. Dat kostte hem driehonderd gulden, welk bedrag hij natuurlijk graag wou terugwinnen. Daarom kwam hij terug, met een uiteindelijk verlies van 2200 gulden (welk bedrag hq opzij had gezet om zich huisraad aan te schaf fen, aangezien hij spoedig zou trouwen). CR is een Zweedse dame in ons land gearri veerd, die namens de Ver enigde Naties kwam in formeren hoe het met de speeltuinen in de Euro pese landen gesteld is. Mevrouw S. Wretlind- Larssen heet deze inspec- trice, die vier weken, de tijd heeft gehad om in vrijwel alle Nederlandse speeltuinen de schom mels, de wip en de draai molen te proberen en daaruit haar conclusies te trekken. Die waren erg gunstig. „UET is- heerlijk, ge- woonweg!" zei ze, „zo hoog als jullie schom mels gaan en zó zalig als jullie glijbanen function- neren. In slechts enkele speeltuinen heb ik een stuk van mijn garderobe moeten achterlaten, door dat er spijkers door het hout van de glijbanen staken, maar een sprint op de rollende ton maak te die narigheid toch steeds weer goed" Waarom toch dat prikkeldraad rvE Verenigde Naties v zullen zowel op cul tureel als op militair ge bied een hecht geheel vormen, want behalve het speeltuinlied heeft de jeugd ook een schat aan ervaring opgedaan op het stuk van touwklimmen, balanceren op de „spriet" en zweven. IA, mevr. Wretlind-Lars- sen heeft belangwek kende dingen ontdekt. Het enige punt, dat bij haar critiek vond was, dat onze speeltuinen met hoge prikkeldraadhekken omheind zijn. „V bent toch niet bang van de kinderen, dat u ze op die manier isoleert?" Doch ze vond zelf het antwoord al: men is in Nederland bpng dat kinderen van ouders die geen lid van de betreffende speeltuin vereniging zijn, de tuin binnen dringen. In ande re landen, zo zei mevr. Wretlind, die het weten kan, zijn de speeltuinen in handen van de over heid en niet zoals hier van particulieren. Om het verlorene terug te winnen wis selde hq nu meubelen en kleden tegen geld in en ook dat apld belandde in de kas van de speelclub. Toen ging hij schulden maken, in totaal elfduizend gulden, zonder ooit één cent terug te winnen Dit is het trieste relaas van de man, die gistermorgen voor de Rotterdamse rechtbank terecht stond. Hetgeen volgt iaat zich kort beschrijven. Wanhopig en bezield van een dodelijke haat tegen de directeur van de speelgelegenheid, be raamde F. A. een overval op de club, die gevestigd was in een huis aan de Walenburgerweg te Rotterdam. Bijge staan door drie anderen, drong A. het huis binnen, waar hij terwijl zijn maat het gezelschap met een ongeladen pistool in bedwang hield de zakken van de aanwezige spelers doorzocht. De buit bedroeg circa 10.000 gulden. Toen de overvallers verdwenen, sloten ze de deur van de speelkamer af, doch het ge lukte de croupier via een raam te ont vluchten en de ontstelde spelers te be vrijden. De politie, die tegen de ver wachting van de overvallers in, op de hoogte werd gebracht, arresteerde drie van de vier zuiveraars. Het eind van het spel is nu, dat A. een jaar gevangenisstraf met aftrek tegen zich hoorde eisen, terwijl tegen zijn twee medeplichtigen anderhalf jaar en vijftien maanden, beide straffen met aftrek, werd geëist. Uitspraak over 14 dagen. De „Daily Herald" meldt dat mis schien in December a.s. een tweede proef met een Brits atoomwapen zal worden genomen. Dit zal onder water tot ontploffing worden gebracht. De „Daily Express" meent dat een tweede Britse atoombom misschien in November a.s. in Australië tot ontplof fing zal worden gebracht. Deze proef neming zou aan moeten tonen dat een door kernsplitsing teweeg gebrachte ontploffing onder contróle kan worden gehouden. is niet voor het eerst, dat wij op deze plaats de vraag stellen of de pogingen der staatslieden om te komen tot een vorm van Europese federatie wel gelijke tred houden met „het den ken' yan de Europese burger. Zeker, het is duidelijk, dat de goede staatsman de plicht heeft het volk vóór te gaan op de weg, welke hem veilig voorkomt, doch een kennelijk gebrek aan belangstel ling bij de individu zou toch tot gevolg hebben, dat alle staatkundigs en vol kenrechtelijke betogen een voorgevel zouden oprichten, waarachter geen wo ning is; misschien een huis, zó ongezel lig, dat men niet bereid is het te be trekken. Heeft dat nieuwe Europa, dat de laatste weken zoveel monden en pennen in beweging brengt, alleen maar lichaam en hersens, of ook neg een hart? Hoe belangrijk het is, dat bij voort during naar een antwoord op deze vraag wordt gezocht, opdat wij ®p de hoogte blijven van de publieke opinie; het zou een misdaad zijn, indien er géén plan nen werden beraamd om deze „Europe se gedachte" dichter bij het volk te brengen. Vandaar dat wij met grote in stemming vernamen, dat de leiding van de volkshogeschool Allardsoog te Bak- keveen een „gastendag" voor gemeente besturen uit de noordelijke provineies organiseerde. Op deze dag zouden inlei dingen worden gehouden over de taak van de gemeenten in een „zich vereni gend" Europa, uiteraard met het accent niet op de politieke zijde van het vraag stuk, maar op de maatschappelijke kant, dus op zaken van de Europese sa menleving. DROF. Brugmans van het Europa-eol- lege te Brugge stelde de kwestie juist. De werkwijze met passer en lineaal, zoals hij noemde, kan tot resultaat heb ben, dat het nieuwe Europa een tech nocratisch geheel zal zijn, gekenmerkt door een sterke centralisatie, die de af stand tussen regeerders en burgers nng groter zal maken dan hij toch al is. En hij zei: „De stem van de gemeenten moet op sociaal-economisch, op cultu reel en op staatsburgerlijk terrein met gezag ten gehore worden gebracht, daar waar de beslissingen vallen'. Minder opwekkend klonk zijn „Hee, dat laat mij koud". Want om het „hoe" gaat het precies. Wij weten met zijn al len ook wel, dat er iets moet gebeuren. Maar wij zijn ons er diep van bewust, dat het ontzaglijk moeilijk is de burger voor politiek te interesseren (buiten de verkiezingstijd om) en dat hij "'ooral na 1945 vrijwel steeds vraagt „Wat kost het me" en „wat krijg ik ervoor". Hoe verwerpelijk deze houding mag zijn, zij is een gevolg van het feit, dat diezelfde staatslieden, die thans in Straatsburg of elders bijeenkomen, er nog nooit ia geslaagd zijn het volk duidelijk te ma ken, dat zij werken in het belang van dat volk. Hun woorden en zinswendin gen zijn vaak zó geleerd een vreemd, de achtergronden van hun gedachten dermate verhuld, dat de normale mens, die al zijn krachten moet inspannen om in zijn eigen kleine wereld de touwtjes bij elkaar te houden, eenvoudig geen tijd heeft zich in c'e speeches van de grolen te verdiepen. Wij willen maar zeggen, dat het juist op het „hoe" aankomt, dat de hoogge leerde uit Brugge voorbijging. T"\E burgemeester van Almelo, mr J. M. Ravesloot, kwam er dichter bij. Hii wilde plaatselijk: het bevorderen van het verenigingsleven; in nationaal ver band het aankweken van staatsburger- zin; internationaal: het leggen van con tacten met buitenlandse gemeenten. Accoord zeggen wij. Maar maakte de ze enthousiaste burgervader zich niet eveneens schuldig aan het gebruik van woorden zonder fundament. Want de vraag „hoe" blijft in onze pen. De burgemeester van Opsterland. de heer Harmsma, is er naar onze smaak het dichtst bijgekomen door te zeggen, dat men moet beginnen van gewone burgers „goede burgers" te maken door hen zoveel mogelijk bij de dagelijkse gan van zaken te betrekken. Wie om zich heen kijkt constateert al te vaak, dat het zelfs op feestdagen geweldig moeilijk is het publiek ,op gang" te krijgen. De mens is misschien cynischer geworden, zeker critischer dan ooit Hij zegt: „mijn tijd zal het wel duren" of „na mij de zondvloed". Willen wij een stap zetten oo de weg van Europees staatsburgerschap, dan zullen wij eerst deze mentaliteit moeten veranderen. En deze verandering kan slechts plaatsgrijpen, indien wij ons ervoor hoeden onszelf zo hoog te vin den, dat wij het concact met de bevol king verliezen. Wie durft beweren, dat dit contact er is? De coöperatieve zuivelfabriek Ruinerwold heeft plannen ontw Pen om voor haar leden een ge meenschappelijke vriescel te bou wen. In deze vriescel van het type zoals ze in de V.S. al in gebruik zijn, zouden de leden dan loket ten kunnen huren, waarin allerlei aan bederf onderhevig voedsel kan worden bewaard: fruit, groen ten en vlees. Op deze wijze zou dan worden tegemoet gekomen aan de moeilijkheden welke de plattelander vaak heeft mei het bewaren van aan beaerj onder hevig voedsel, dat een voorraad voor de wintermaanden moet vormen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1