Zinns onthullingen worden op vele punten bevestigd Franse regering communistische contra de activiteiten VÉREN/ODE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaar&an*No 11539 Protestbrieven van kunstenaars Ex-maarschalk Graziani speelt weer de fascistenleider Nieuwe salarisregeling voor de dienstplichtige onderofficieren Bondskanselier Figl binnenkort naar Benelux SDifc ^atehdaqnummeA man de, Wij samen! Vreemde bijeenkomsten bij Rome Bondsregering wist van de vorming van geheime arsenalen „Mau Mau" sloeg opnieuw toe telt 12 pagina'b Zaterdag 1 Oct. 1952 Dag blad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Helft van zijn bezit is verbeurd verklaard Vrij zonnig weekend Communisten benutten affaire voor propaganda DAT IS NIET MIS.. Brits paar zwaar gewond Secr.-Generaal van de C.G.T. in arrest Antwoord op vragen van kamerlid Van Vliet Indonesië streeft naar neutraal blok Nederlands-Noors- Franse samenwerking Comité tegen „Radio Vrij Europa" gevormd Offensief bij het Witte Paard houdt aan Steun gevraagd voor een beroep op Grote Vier Grieken 16 November ter stembus SUBSIDIE VOOR DE FRANSE „HAUTE COUTURE" Vierjarig kind onder de Rhein-Main-expresse Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mjn. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand t 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0 49 JJE deining over de verbijsterende onthullingen van de Hessische premier Zinn is nog niet geluwd. Zü heeft zich integendeel voortgeplant tot in de hoogste regionen van het Westduitse staatsbestel. Uiteraard zijn zij koren op de molen van de socialistische oppositie; deze heeft nu reeds de vraag gesteld, of de Bondsre gering de ondergrondse organisatie van oud-officieren en leiders van de rechtse Duitse jeugdbeweging soms ook heeft gesteund. De Amerikanen onthouden zich tot dusverre van elk commentaar. Een gemengde Duits-Amerikaanse commissie heeft de zaak in onderzoek en heeft vele punten uit de verklaringen van Zinn kunnen bevestigen. Hangende een definitieve uitspraak wachten de Amerikanen met het bepalen van een standpunt. De gratiekwesiie Bij de protesten tegen de gratiever lening aan Lages hebben zich thans die gevoegd van het dagelijks bestuur der Nederlandse Federatie van Beroepsver enigingen van Kunstenaars en van de „overlevende redacteuren van het or gaan van het kunstenaarsverzet, De Vrije Kunstenaar". Op de 127ste verjaardag van Paul Kruger, de vroegere staatspresi dent van de Zuidafrikaanse repu bliek Transvaal, is in de tuin van het voormalige „Oranjelust" aan de Maliebaan te Utrecht, waar Paul Kruger van 10 December 1901 tot 16 October 1902 gewoond heeft, een Krugermonument onthuld door de Zuidafrikaanse ambassadeur, kolo nel P. I. Hoogenhout. Het monu ment bestaat uit een bronzen ge denkplaat met de beeltenis van Paul Kruger, vervaardigd door wij len mej. I. van Beeck-Calkoen, op een door mevr. ir. H. E. Hulst Alexander ontworpen natuurstenen voetstuk. In een boerderij in de buurt van Rome klonken enkele dasen geleden weer vol op fascistische liederen en werden tien tallen daar bijeengekomen verstokte fascisten gekleed in het bekende i»-ii- form geïnspecteerd door de voormalige fascistische maarschalk Graziani, die een steeds groter rol gaat spelen in de neo- fascistische Italiaanse socialistische be weging. De vertoning vond plaats op een boer derij van de ex-maarschalk te Arcinazzo. Graziano was maarschalk van het re bellenleger van Mussolini. Twee jaar geleden werd hij tot negentién jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens col laboratie. Het grootste deel ervan werd hem bij amnestie kwijtgescholden. Na een paar maanden werd hij weer op vrije voeten gesteld en blijkt overigens nog niet veel lering uit de feiten te hebben getrokken. Het is begrijpelijk, dat men zich in bepaalde kringen bezorgd maakt over Aantal buien neemt af MET vier a vijf milimeter regen passeerde Vrijdagnacht een sto ringsfront, waarachter gisteren koude lucht met regen en hagel buien voorkwamen. De tempera tuur kwam niet hoger dan 10 d 12 graden Celsius, bij een krachtige, Noordelijke wind. Over Schotland nadert een gebied van hoge luchtdruk de Noordzee. Hierdoor zullen er vandaag belangrijk min der buien voorkomen, en ook de wind, di- gisteren nog krachtig was, neemt af. Zondag kan het hogedrukgebied boven onze om geving zijn aangekomen, op door tocht naar Duitsland. De kans op droog weer met weinig wind zal derhalve groot zijn. Daar er ook overdag minder bewolking voor komt, zal het komende weekeinde een vrij zonnig karakter kunnen hebben. Het blijft echter voor October nog steeds te kond, maar dit zal vermoedelijk dan ook het enige zijn, dat er tijdens het week einde op het weer zal zijn aan te merken. Weerbericht Verwachting tot hedenavond: NOORDELIJKE WIND Wisselende bewolking met hoofd zakelijk in de kustprovincies nog enkele verspreide buien. Overwe gend matige Noordelijke wind en ongeveer dezelfde middagtempe- raturen. ZONDAG: Zon op 7.00, onder 17.53 Maan op 0.00, onder 15.46. MAANDAG: Zon op 7.01, onder i 17 51. Maan or> 0 15. onder 16.01 Graziani's activiteiten. Enkele linkse senatoren interpelleerden gisteren de minister van Binnenlandse Zaken, Ma> rio Scelba, over deze kwestie. De mi nister zei, dat tegen vijf en tachtig deelnemers van de bijeenkomst een vervolging is ingesteld. Voor de bij eenkomst was echter geen goedkeuring vereist, want zij werd op particulier terrein gehouden. Maar het fascistische vertoon was in elk geval bij de wet ver boden. Het is dan maar te hopen, dat de hierboven genoemde boerderij, plaats van het ongewenste vertoon, zal vallen onder de helft van de onroerende goe deren van de ex-maarschalk, die n.I. juist dezer dagen door het militair gerecht te Rome is verbeurd verklaard. Èen bevel, dat overigens nog voort vloeit uit de vroegere veroordeling tot gevangenisstraf. Subardio verlc'aart HE commissie van onderzoek zal vooral moeten nagaan, of Amerikaanse offi cieren en functionarissen, die zich met de geheime organisatie hebben inge laten, op de hoogte waren van het be staan van een zwarte lijst van „onbe trouwbaar" geachte personen. Deze lijst bevatte de namen van een groot aantal socialisten en communisten, die in tijd van oorlog zouden moeten worden „ge- liquideerd". De Bondsregering heeft zich intussen ook met de kwestie beziggehouden. Naderhand is medegedeeld, dat zij een jaar geleden reeds op de hoogte was van het vormen van geheime arsenalen in Beieren. Zij had deze zaak aan de regering van de deelstaat overgelaten. Eind September echter bereikten haar inlichtingen in de geest van de onthul lingen van Zinn. Uiteraard hebben de communisten zich prompt van deze affaire meester gemaakt voor hun propaganda. Massa organisaties in Oost-Berlijn hebben de stedelingen opgeroepen voor protest vergaderingen tegen „de moordcomplot ten van de fascistische jeugd". Verder heeft het Oostduitse persbureau een lijst met namen gepubliceerd, van perso nen, die in geval van oorlog door, de door Zinn genoemde organisatie uit de weg zouden kunnen worden geruimd. Op deze lijst komen o.a. voor: De Westduitse communistische parlements leden Muller, Fischer en Renner, Hessische minister van cultuur Metzger. (socialist), de socialistische parlements leden Stierle, Freidhof en dr Koch, de Hessische oud-ministers Wagner en Bin der, de vooraanstaande socialist Arndt uit Hessen, twee socialistische, een com munistische en een christen-democrati sche journalist en ten slotte mevrouw Renger, de privé-secretaresse van de onlangs overleden socialistische leider dr Schumacher. De Parijse politie heeft Vrijdag een effectenmakelaar aangehouden, die verdacht wordt van verduistering van ongeveer drie en een half millioen gulden. Vrees en onzekerheid heersen in de 30.000 man grote blanke kolonie van Nairobi in Brits-Oost-Afrika, sinds de inheemse organisatie van de „Mau- Mau" zich op daadwerkelijke wijze te gen de blanken keert. Die angst is sinds Donderdagavond nog in hevige mate toegenomen. In een buitenwijk van Nairobi n.I. hebben leden van de „Mau- Mau" thans een bejaard Brits echtpaar met messen en stokken ernstige ver wondingen toegebracht. Het echtpaar werd door vijf mannen in zijn slaapkamer overvallen. De armen en gezichten der slachtoffers werden zwaar verminkt. De toestand van de vrouw, die 74 jaar is, is levensgevaarlijk. De aanvallers namen twee kisten mee. Eén Britse officier van politie heeft verklaard te geloven, dat de terreur van de „Mau-Mau" het hoogtepunt nog niet heeft bereikt. Men vreest, dat sommige blanken, die allen zijn voorzien van wa pens, zullen trachten wraak te nemen, hetgeen overigens op een bloedbad zou uitlopen. De Franse regering blijft haar maat regelen tegen bepaalde communisti sche activiteiten met kracht voortzet ten. De Nationale Vergadering is ge vraagd de parlementaire onschend baarheid van elf communistische af gevaardigden op te heffen, teneinde hen te kunnen vervolgen wegens smaadschrift. Onder hen bevindt zich de drie en tachtigjarige directeur van het communistische dagblad „L'Huma- nité". Ook is opheffing van de parle mentaire onschendbaarheid van de communistische afgevaardigde Maria Rabate verzocht om haar te kunnen Minister van Oorlog belooft: Dr Achmad Subardjo, de voormalige Indonesische minister van buitenlandse zaken, die een reis maakt door het Mid den-Oosten, heeft in een onderhoud met het onafhankelijke Egyptische blad „El Ahram", medegedeeld, dat hij een bezoek brengt aan de Arabische landen, teneinde te pogen een neutraal blok tot stand te brengen. Dr Subardjo is thans in Saudi-Arabië en zal zijn reis nog vervolgen naar Sy rië, Libanon, Jordanië, Irak en Perzië. Het kernenergie-onderzoek De Noors—Nederlandse gemengde commisi 'e tot onderzoek van kernener gie heeft deze week te Amsterdam ver gaderd en daarbij de begroting voor het komende jaar vastgesteld. Ten aanzien van de samenwerking met Frankrijk op het gebied van atoomonderzoek waarover reeds eerder besprekingen •■•erden gevoerd werd besloten tot de vorming van een programmacommissie. De betekenis hiervan kan als volgt wor den omschreven: Officieus is thans be sloten, dat de Noors-Nederlandse samen werking op het gebied van atoom onderzoek zich zal uitbreiden tot Frank rijk. Bedenkingen hiertegen van Noorse z'ide zijn thans, op enkele details na, opgeheven. In West-Duitsland is een comité ge vormd, dat zich ten doel stelt op te treden tegen het werk van „Radio Vrij Europa", die onder Amerikaanse leiding werkt. Het comité, waarin Tsjechen, Slowaken, Oekrainers, Sudeten-Duit- sers en Karpathen-Duitsers alsmede Hongaren zitting hebben, zegt, dat het radiostation mensen in dienst heeft, die aan de „Bolsjewisering" van Tsjecho- Slowakije de weg bereid hebben. Op vragen van het Tweede Kamerlid Van Vliet (KVP) betreffende de sala risregeling van de dienstplichtige on derofficieren heeft de minister van Oorlog geantwoord: dat hem niets ge bleken is van grote ontevredenheid on der de dienstplichtige onderofficieren. Wel waren er klachten over de bepa ling, dat dienstplichtige onderofficieren gedurende hun eerste-oefeningstijd niet meer kunnen bereiken dan de titulaire onderofficiererang en dientengevolge soldügenietend blijven. Inderdaad zó antwoordde- de minis ter wordt reeds geruime tijd overwogen, of op dit stuk een andere regeling dient te worden getroffen. Daar hier bij ook vraagpunten op het gebied van organisatie en encadrering onder het oog moesten worden gezien, heeft een en ander meer tijd gevergd dan -aan vankelijk verwacht werd. Inmiddels is een nieuwe regeling vrijwel gereed ge komen. Deze kan binnen enkele we ken in werking treden. De minister is voornemens de nieu we regeling ook van toepassing te doen zijn op de dienstplichtige onder officieren, die op het tijdstip van in werkingtreding nog onder de wapenen zijn, met dien verstande, dat de effec tieve rang niet wordt verleend met ingang van een datum, voorafgaande aan die van inwerkingtreding van de regeling. vervolgen wegens het aanvallen van een politieman. Alain le Leap, secretaris-generaal van het door de communisten beheers te Franse Algemene Vakverbond iCGT), tegen wie een bevel tot gevan genneming was uitgevaardigd, heeft zich gisteren in gezelschap van zijn advocaat bij de politie gemeld. Hij is naar de Fresnes-gevangenis in Parijs overgebracht. Le Leap wordt beschul digd van pogingen tot demoralisering van de strijdkrachten. Hijzelf noemde de aanhouding een aanval op de per soonlijke vrijheid. Voor de zestiende maal in een week tijds verwisselde het Witte Paard, de heuvelrug, die de spoorlijn naar Seoel beheerst, gisteren van bezitter. Chinezen en Koreanen verdreven elkaar beurte lings in gevechten van man tegen man van de heuveltoppen, terwijl storm en regen het landschap doorweekten. Aan de voet van de heuvels, diep in de Noordelijke stellingen, woedde een tankslag, welke de Chinese opmars tij delijk tot staan bracht. De Zuidkoreanen verkregen contact met de Fransen, welke de aangrenzende Pijlpuntheuvel tegen alle aanvallen houden. Meer naar het Westen bedreven de Chinezen een propaganda-oorlog, door de hier gelegerde Amerikaanse mari niers door grote luidsprekers Kerstlie deren voor te spelen en deze af te wisse len met aansporingen om zich over te geven. Bondskanselier Figl van Oostenrijk zal in de tweede helft van October een bezoek brengen aan Nederland, België en Luxemburg, zulks op uitnodiging van de regeringen dezer landen. Op 16 Octo ber wordt de heer Figl in België ver wacht, waar hij drie dagen zal blijven. bevattendhet belangrijkste nieuws uit binnen- en buitenland, uit onze streek en de prognoses voor de voetbalwedstrijden van morgen. In ons wekelijkse bijvoegsel treft u een keur van artikelen. Hiervan noemen wij: ZATERDAGAVOND-PAGINA: „Naar Afrika's eeuwige sneeuw" van de hand van kapitein-luitenant ter zee H. W. van Zadelhoff. „Indonesi sche doktoren verwaarlozen de rimboe. De zegenrijke carrière van Dr. Johan Tijssen". DE WERELD RONDOM: „Herr Zaiss predikt in het Wupperdal". „Co- lumbus landt op San Salvador" en „Drama in het Bois de Boulogne" door onze Parijse correspondent Jan Brusse. CULTURELE PAGINA: „Een mannelijke en ruige Vlaamse roman", „Televisie is geen economische zaak", „Trijntje Cornelis" prachtig on deugend volkstoneel en „Steendrukken van Bonnard en Vuillard" VOOR U MEVROUW: „Kinderwagen of kuif" door Saskia, „Jersey heeft het hart gestolen", „Supermodern.en warm" en een nieuwe rubriek van Petra getiteld: „Tot uw dienst, mevrouw". INSPANNING, UITSPANNING, ONTSPANNING: Kruiswoordpuzzle, Feuilleton, Schaak-, bridge en puzzlerubriek, Hersengymnastiek en Luister eens naar". Hierna volgt een tweedaags bezoek aan Luxemburg. Ten slotte zal de bonds kanselier op 22 en 23 October de gast zijn van de Nederlandse regering. Hij zal pogen, de steun van de Bene- lux-landen te winnen voor een resolutie, die Brazilië op de a.s. bijeenkomst van de Algemene Vergadering der V.N. wil indienen. Daarin wordt de wereldorga nisatie verzocht bij de „Grote Vier" aan te dringen op bet sluiten van een staats verdrag met Oostenrijk. De Oostenrijkse minister van buiten landse zaken, dr Gruber, zal in het begin van het komende jaar een offi cieel bezoek aan West-Duitsland bren gen. De Griekse coalitieregering onder premier Piastiras, die slechts een meer derheid van veertien zetels in het parle ment heeft, is gisteren afgetreden. Ko ning Paul heeft Koeisopoelos, advocaat- generaal van het hooggerechtshof, ver zocht een zakenkabinet te vormen, dat nieuwe verkiezingen moet voorbereiden. Deze •'ui en op 16 November worden gehouden. Daarbij zal het districtenstel sel de evenredige vertegenwoordiging vervangen. Ook het aantal leden van het parlement zal worden vergroot. De lei ders der coalitiepartijen achtten de ver kiezingen nodig om een steviger basis voor een regering te verkrijgen. De Franse haute couture zal een sub sidie van 400 millioen francs krijgen. 300 millioen francs komen uit de fond sen ter bevordering van textielproduc- lie, de rest wordt door de textielnijver heid gefourneerd. Er mogen slechts Franse stoffen worden gebruikt. £R zijn ogenblikken, waarop wij ons pijnigen met de vraag of al onze po gingen om te geraken tot een betere sa menleving niet bij voorbaat tot misluk ken zijn gedoemd. Er schijnt een noodlottige bestiering te zijn, die de mens af en toe laat proeven van échte vrede en échte welvaart, maar die hem meestal heen en weer slingert tussen onrust en angst om wat gebeuren kan. Deze momenten herken nen wij in onszelf niet alleen wanneer de binnenkomende berichten van nieu we tegenstellingen en conflicten spreken, maar ook wanneer de wereld, uiterlijk tenminste, in goede richting schijnt te koersen. Sommigen voelen zich in deze sfeer niettemin gelukkig, of liever, zij wanen zich erin thuis. Wij zijn even wel te weinig dichter om ons duur zaam te ver-mijmeren in een vorm van wereldontkenning, waarin men zich „zalig ongelukkig" kan voelen en waar in wij ons zouden kunnen benevelen met de gedachte aan de onafwendbaar heid van het lot, dat harder is dan onze fijne ziel kan verdragen. Met een terug trekken uit de menselijke circulatie als gevolg. Van de andere kant zijn wij genoeg dichter om in de goedheid van de mens te blijven geloven en in de schoonheid van de wereld, welke in onze handen is gelegd. Dat gegeven goed dienen wij naar beste weten te beheren. Met volle inzet van onze krachten. Wat ons vooral benardt is de afzijdig heid van de mens tegenover de grote gebeurtenissen van de tijd. Het mag zo zijn, dat ook de kranténschrijver zich bij tijd en wijle gaarne aan theoretiseren schuldig maakt, hij is toch in de eer ste plaats een man van de practijk. En die practijk zegt, dat de belangstelling voor de dingen in eigen land en in de wereld beslist matig is. Om hierin ver betering te brengen is het nodig naar de oorsprong van deze houding te speu ren. Dat is niet bijster moeilijk. De af gelopen oorlog heeft namelijk niet al leen landen en volkeren getroffen, hij heeft diep in ieders persoonlijke leven ingevreten. Verreweg de meeste men sen hebben daaruit afgeleid, dat zij niet beter kunnen doen dan in de eerste plaats voor zichzelf te zorgen en „de boel" verder „de boel" te laten. Men zou zelfs de slagzin „Hoe word ik er beter van" het adagium van onze tijd kunnen noemen. En dat wij' ergens ook nog de hoeder van onze broeder zijn, wordt liefst zo spoedig mogelijk vergeten. CR is dus onmiskenbaar een soort on- lust ten opzichte van de gewichtige problemen van de tijd. Bovendien is de politieke en economische situatie zo verregaand ingewikkeld geworden, dat men al een doorgewinterde insider moet zijn, om de weg in dat doolhof te kun nen vinden. Zelf3 de staatslieden zijn dermate in hun problematiek verward, dat het verhaal kon ontstaan, dat een minister van financiën van zijn eigen belastingvoorstellen tittel och jota snap te. En het gebeurt vaak, dat een be windsman zich tijdens zijn optreden in het parlement door „deskundigen" moet laten bijstaan, die gereed zijn hem op ieder ogenblik een inlichting te geven. Het resultaat van deze ontwikkeling is, dat de burger zijn minister en de mi nister zijn collega niet of nog maar nauwelijks verstaat. Dit is geen kwestie van gebrek aan belangstelling, maar van de ontmoedigende gedachte, dat alle moeite om werkelijk te begrijpen wat er in de wereld omgaat eigenlijk tevergeefs is. De techniek van regeren en van het leggen van internationaal contact is zo ingewikkeld geworden, dat alleen een vakman haar beheersen kan. Op zichzelf zou dat niet zo erg zijn, indien de burger enerzijds en de be windsman aan de andere kant tijd en gelegenheid konden vinden elkaar te benaderen. Wij geloven, dat de over heidszorg vooral op dit punt volkomen faalt. En niet alleen in ons land, maar ook in het buitenland. Daar komt nog bij, dat iedereen de mond vol heeft over „mutual understanding", ofwel voort durend wederzijds begrip. Er ontbreekt aan dit wederzijds be grijpen evenwel bijna alles. De ivoren torens van de eigen kring rijzen als paddestoelen uit de grond. Het spreekt vanzelf, dat dit geen ver schijnsel is van de laatste jaren. Ook reeds vóór de oorlog kon men vaststel len, dat het was of men eikaars taal niet meer kon verstaan. TN deze situatie is de ideologie van Morele Herbewapening ontstaan. „Er ligt", zo zegt men in de kringen van Caux, waar jaarlijks honderden propa gandisten dezer beweging bijeen zijn, „achter elk technisch probleem een menselijk probleem. Welaan, laten wij als gewone mensen met elkaar praten". Zij zeggen: „Laten wij zelfs als gewone mensen met de communisten praten". En zij doen het ook en bereiken, dat de voedingsbodem van het communisme wordt aangetast, omdat zij er de mense- seliikheid tegenover stellen. Wij willen niet beweren, dat de vrou wen en mannen in Caux „de" weg ge vonden hebben. Er is misschien niet eens „een" weg. ..Vele" wegen lei den immers naar het Rome van een be tere wereld. Dat zij één dezer wegen met groot enthousiasme en met werke lijke opofferingsgezindheid hebben be treden is af te leiden uit de commen taren van vele groten der aarde, staats lieden, industriëlen, geleerden en .kun stenaars, die in Caux gelijkelijk de nat staan af te wassen. Ziet Ge, de kwestie is dunkt ons dat wij in het algemeen niet bereid zijn „samen met" anderen de vuile was te doen Toen gistermorgen een drietal kin deren uit het gezin Bresse uit Gouda een onbewaakte spoorwegovergang overstak, trok de vierjarige Tonny zich plotseling uit de handen van zijn broer tje en zusje los. Hij liep terug, de over gang over, juist toen de Rhein-Main- expresse deze overgang met grote snel heid passeerde. Het kind werd door de trein gegrepen en gedood. Vlak voor het Goudse station bracht de machinist de trein tot stilstand. De trein had 25 minuten vertraging.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1