Twee theologen over de vraag: Mogen christenen zich wapenen? Korea niet in de steek laten Nederlanders strijden al twee jaar Korea mee in Atoomgranaten in aan-maak Slecht einde van de grap De Westduitse regeringspartijen koersen op rechts aan „Ja", zegi prof. G. C. van Niftrik „Neen", aldus ds K. Strijd Broodprijs blijft gehandhaafd Dr Adenauermeer tegemoetkomend? Is Uw oplossing in de bus? Het gaat óók om Amerika s vrijheid Belangwekkend debat op Alkmaarse kansel De verhouding tussen Kerk en Staat lelp Uw darmen bij hun zo belangrijk werk. Neem eens per week 1 of 2 Kunt U niet slapen Zuid-Mexico door zware overstroming geteisterd Mijnhardtjes: sterke Troep herdacht dit feit achter de frontlijn Spionnage voor Rusland in West-Duitsland Prins Bernhard in Zeeland Minister Pace (VS) Treinen reageerden niet op teken van seinwachter Nieuwe bezems kunnen Duitsland schoonvegen Bevan: Ook wij willen ons recht Industrie helpt bij de reuzenzwaai" Oostduits wangedrag aan zonegrens Schorsing Jeu van Bun werd opgeheven Het Nederlands politie team ook naar Antwerpen Ondergedoken renpaard weer boven water Zaterdag 18 Oct a s STEVENSON CONTRA EISENHOWFR xs.EÏÏ: ,un' DONDERDAG 16 OCTOBER 1952 (Van «en onzer verslaggevers) VUNNEN, JA MOGEN wy als christenen meedoen aan de huidige herbewapc- ning?" Over deze kernvraag, die een brandend probleem vormt voor vele christenen, hebben gisteravond in de Ned. Herv. Kapclkerk te Alkmaar prof. G. C. van Niftrik en ds K. Strijd twee maal drie kwartier gedebatteerd, zonder echter tot overeenstemming te komen. Prof. Van Niftrik behandelde deze gewetensvraag zowel van wetenschappelijk als van godsdienstig standpunt bezien en kwam tot een bevestigend antwoord. ZUn eerwaarde opponent stelde hier zjjn argumenten tegenover. Beiden waren in Christus één, zonder nochtans op dit punt tot elkander te kunnen komen. lijk, omdat de bewapening te veel geld kost. „Wij", aldus spreker, moeten als christenen in evangelische zin leven zo lang dat mogelijk is en mogen ons niet door oorlogsgeweld verdedigen. Als er eventueel een aanval uit het Oosten zou komen, moeten we het lijden dragen zoals God het ons oplegt. Wij mogen niet eerst zelf mensen gaan verdelgen als waren het ratten". In tweede instantie. Prof. Van Niftrik, die hierna weer aan het woord kwam, herinnerde er aan dat er steeds mensen naar het slagveld gaan om zich te offeren, op dat hun naasten en hun nakomelingen in vrede, vrijheid en recht kunnen le ven. De vraag van ds Strijd of men zich met alle middelen mag verdedi gen, splitste hij in tweeën: 1. Mogen wij ons verdedigen? 2. Tot hoe ver mo gen wij dat doen. Dit laatste achtte hij een kwestie van meer of minder; een kwestie van begrenzing. Er kan een ogenblik ko men, dat de christelijke gemeente het vertrouwen in de staat opzegt. Mis schien gebeurt dit reeds in de nabije toekomst. Spreker zeide in zijn rede niet te willen afglijden naar het poli tieke vlak, zoals ds Strijd deed toen hij over de Nazi-generaals en over de sta tus van China sprak. Hij was het met de andere spreker eens, dat Nederland steeds bij de Verenigde Naties moet laten blijken dat het alles verwacht van zakelijk overleg. Prof. Van Niftrik zeide er van overtuigd te zijn, dat in Korea verschrikkelijke dingen ge beuren, maar op het ogenblik dat het Westen ingreep om de expansiedrift van het communisme een halt toe Ie roepen, was dit wapengeweld gerecht vaardigd. Dat de politieke afwikkeling daarna verkeerd uitliep, is een andere kwestie. Ds Strijd, de discussie besluitende, pROF. VAN NIFTRIK, voorstander van bewapening, zeide niet voor ds Strijd onder te doen in vrees en ontzet ting voor een eventuele nieuwe wereld brand. Hij wekte de christenen op zich te verenigen in het gebed tegen een derde oorlog, doch tevens was hij van mening dat de kerk front moet maken tegen het fatalisme. Spreker stond ge ruime tijd stil bij de verhouding Kerk Staat, bezien van geloofsstandpunt. In de kerk, aldus spreker, regeert Jezus Christus door woord en geest; in de wereld regeert Hij over de macht van de staat. Het goed functionneren van het staatsapparaat achtte prof. Van Niftrik buitengewoon belangrijk. Men moet de staat niet stelselmatig wantrouwen als hij meedoet aan de herbewapening om een eventuele aanval uit het Qpsten te kunnen keren, want het gaat hierbij om het handhaven van vrede, vrijheid en recht. God heeft de staatsordening ge schapen om de menselijkheid te garan deren; niet om haar te misbruiken voor verovering van grond en onderdrukking van de mensen. Terecht hebben de on derdrukte volkeren in 1945 God gedankt voor het herkrijgen van vrede, vrijheid en recht. Er waren bij deze oorlog zeer aardse belangen betrokken, maar toch heeft God hem ook gebruikt om Israël te bevrijden. Zijn hand was duidelijk waarneembaar. Een staat, aldus spreker, zal alleen in extreme gevallen naar de wapenen mogen grijpen; als vrede, vrijheid en recht worden belaagd. Het vormen van een staat is een opdracht van God en het gaat er nu om of het geen we van Hem kregen, waard is ver dedigd te worden of dat het weerloos moet worden overgegeven aan ee» vloedgolf van onmenselijkheid. Ds Strijd: „Neen ns STRIJD zeide niet abstract over de oorlog te willen spreken; men moet de dingen bij de naam durven noemen. Spreker hekelde de verheerlijking, de romantisering van het oorlogsgeweld en schilderde de vreselijke gevolgen van een aanval met napalmbommen en atoombommen en de uitwerking van een cholera en pest verspreidende bac- teriënoorlog. Kunnen wij individueel en als staat de mens vernietigen? vroeg spreker zich af. Hij betoogde dat niet Rusland, maar het cl-risteliike Westen de eerste A-bom en de eerste napalm bom heeft geworpen en dat ditzelfde Westen nu ziekteverwekkende bacteriën in voorraad heeft, die aldus spreker mogelijk reeds op China zijn be proefd. Mogen wij ons op deze manier verdedigen tegen wat ook dreigt> vroeg ds Striid aan prof. Van Niftrik en hij ging voort: „Liever' moeten wij ons door de napalm laten verbranden dan zelf zo'n bom te werpen". Hij herinner de er aan dat de geallieerden thans nauw samenwerken met de Nazi-gene raals tegen wie wij onze beschaving twaalf jaar geleden verdedigden. Hij betoogde dat het Westen de vrede alleen kan redden door on te treden tegen de honger in Azië. Dit is echter niet moge- (Advertentie, Ing. Med.) Vervolg van pag. 1) De belangrijke vraag, die beantwoord moet worden, als men op één nieuwe meelsoort overgaat, is: wie moet dat betalen? En wie kan dat betalen? Daarmede zit men meteen midden in de loon- en prijsaffaire. Ook hierover beraadt de regering zich nog: Want zij kan er verschillende kanten mee op. Een mogelijkheid is uiteraard een nieuwe loonronde. Maar deze zal de regering, naar wij menen te weten, ze ker niet verbinden aan het duurder worden van net broed. Voor een nieu we loonronde moeten meer factoren in het oog gehouden worden. De prij- zenindex van andere belangrijke voe dingsmiddelen kan gedaald zijn en dan zal de regering zeker geen loonsverho ging toestaan. Bovendien zou de regering een inci dentele oplossing kunnen zoeken, bij voorbeeld gelegen in een zekere com pensatie. Ook hierover oriënteert de re gering zich thans. Als er verband gelegd moet worden met de lonen- en prijzenpolitiek, dan is dat stellig nog niet op dit ogenblik. Een herziening van deze politiek, resul terende in een nieuwe loonronde, ligt meer voor de hand bij de invoering van de huurverhoging, die evenwel niet vóór het aanstaande voorjaar te ver wachten is. Er zijn momenteel, wat de samenstel ling en de prijs van het brood betreft en wat eventuele compensaties aangaat, verschillende mogelijkheden. Een sche ma daarvan, met de aanduiding van de consequenties, is aan de ministerraad overgelegd, zo vernen en wij. Verder is men nog niet gekomen. De regering 1 v hans in studie. In elk geval is het onwaarschijnlijk, dat het wittebrood in de toekomst zes cent duurder zal worden. herhaalde dat de mens nooit een o dracht van Christus kan krijgen c andere mensen te vernietigen. Het gaat niet om het. offeren van anderen, maar om het eigen offer, al dus spreker. Als we zien dat na het „verdedigen van vreue, vrijheid en recht" het nazisme in Dir sland zich opnieuw ontplooit, het fascisme in Italië weer opbloeit en het communis me sterker is dan ooit, moeten we er voor passen hiervoor zoveel mensen levens te offeren, aldus ds Strijc. Spreker was er van overtuigd, dat over twee jaar zal blijken dat het Westen Stalin met het „Koreaanse avontuur" precies in de kaart heeft gespeeld. Ds A. J. v. d. Sluis, Doopsgezind predikant, leidde de avond en ging voor in gebed. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal verdrijft snel en afdoen de die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88. Adv. I.M. Tengevolge van zware regenval staat het merendeel van de provincie Ta basco in Zuid-Oost-Mexico onder wa ter. De hoofdstad van de provincie, Villahermosa, is voor de helft over stroomd. Honderden gezinnen hebben hun toevlucht op hoger gelegen pun ten moeten zoeken. Twee en dertig personen worden vermist. Men neemt aan, dat zij zijn verdronken. Elf personen werden het slachtoffer van ongelukken, veroor zaakt door de overstromingen. De schade aan oogst en gebouwen wordt geschat op 300 millioen pesos. pijn-, kou- en griepbestrijders Dooi 41 tent - Koker 60 cent (Advertentie. Xng. Med.) Het voltallige Nederlandse Detache ment Ver. Naties op Korea, dat juist enkele weken vlak achter de frontlijn in reservestelling lag, stond Zondag 14 September aangetreden op een open veld tegenover de plaats waar in een tentenkamp de bataljonscommandopost was gevestigd. Op deze dag werd het feit herdacht, dat twee jaar geleden het N.D.V.N. werd opgericht, als bijdrage van Nederland voor de verdediging van recht en vrijheid. In tegenwoordigheid van de comman dant van het 38e infanterie-regiment, lt-kolonel Kernan, sprak de comman dant van het N.D.V.N. lt-kolonel C. M. Schilperoord, de mannen toe. Herhaal delijk onderbroken door het gebulder van een batterij artillerie op een aan grenzend terrein, memoreerde hij in het kort het roemrijk verleden van het de tachement en sprak tot slot enkele woorden ten afscheid tot een onder deel, dat op het punt stond na vol eindiging van zijn diensttijd op Korea naar Nederland terug te keren. Hij speldde de officieren van het scheiden de onderdeel het Kruis voor Recht en Vrijheid en de baton van de UniteJ Nations Citation op de borst. Daarop trad lt-kolonel Kernan naar voren om degenen, die daarvoor in aanmerking kwamen, de „Combat Rif- Ie" (een onderscheiding voor het door brengen van een bepaalde periode in de voorste stellingen) op de borst te spelden. Ter nagedachtenis van de negentig militairen van het N.D.V.N. die in de strijd op Korea het leven lieten, werd twee minuten stilte in acht genomen en daarna speelde de band van de 2de divisie het Wilhelmus en het Ameri kaanse volkslied. De Joegoslaaf Darko Tsjirkowitsj heeft, toen hij gisteren voor een ge rechtshof van de Amerikaanse hoge commissie te München werd gehoord, toegegeven, dat hij spionnagehandelin- gen voor een buitenlandse mogendheid heeft verricht,. De 42-jar!>jte Joegoslaaf wordt er van beschuldigd één of meer Sowj et-offi cieren de naam van een geallieerde agent van de contra-spionnage verschaft te hebben. Er wordt van hem gezegd dat hij later te München aan een man, Memen- dovicz genaamd, een lijst met de namen van zestien geallieerde officieren van de contra-spionnage, een plattegrond van twee Amerikaanse kazernes in München en inlichtingen over troepen verplaatsingen overhandigd zou hebben. pRINS Bernhard brengt een twee- daags bezoek aan Zeeuws- Vlaanderen. Gisteren begon dit bezoek bij Kruiningen, vanwaar per veer werd overgestoken naar Perkpolder-Walsoorden. Hiér ziet men de Prins bij een machine in een betonfabriek te Walsoorden. Het Amerikaanse leger heeft be kend gemaakt, dat het voorberei dingen treft voor het afvuren van een atoomgranaat met het eerste atoom kanon. De minister voor het leger, Pace, verklaarde, dat nog geen atoomgrana ten waren afgevuurd met het kanon, doch hij beloofde, dat de pers zal wor den gewaarschuwd wanneer het ka non klaar is om een dergelijke gra naat af te vuren. De minister zei, dat bij proefnemingen een projectiel, dat een atoomlading zou kunnen bevatten, was gebruikt. „Het leger gelooft krachtig in de op vatting en de leer, die ten grondslag liggen aan de toepassing van atoom energie op het slagveld", aldus ver klaarde Pace. „Wij hebben daarom krachtige pogingen ondernomen om te verzekeren, dat een rechtmatig deel van de Amerikaanse voorraad kern splitsingsmateriaal wordt vervaardigd en bestemd voor dergelijk gebruik", zo voegde hij hieraan toe. De ramp bij Harrow Een seinwachter, die dienst had toen verleden week drie treinen op het sta tion van Harrow in botsing kwamen, heeft Woensdag voor een commissie van onderzoek verklaard, dat de beide, bij de ramp betrokken sneltreinen, niet getracht hadden zijn seinen op te vol gen. Naar hem toescheen had. de Schotse express niet getracht te remmen. Hij had de trein op een afstand van 600 meter uit de mist zien opduiken en hij had nog getracht de tweede sneltrein op te vangen door het sein op onveilig te zetten. Meer had hij niet kunnen doen, zo verklaarde de seinwachter. Zoals gemeld, zijn bij de botsing 111 personen om het leven gekomen. EEN Westduitse jabriek heeft een nieuwe straatreinigingsmachi ne geconstrueerd met draaiende bezems en een sproeitank van 600 liter. De bezems kunnen zich op iedere straat oneffenheid aanpas sen door middel van luchtdruk. In een artikel in het socialistische weekblad „Tribune" heeft Aneuran Be- van, de leider van de linkervleugel der Labourpartij, zich bereid verklaard bij eenkomsten van zijn volgelingen, tot dusver geheim, voor alle partijleden open te stellen. De Bevanisten willen bouwen aan de eenheid van de partij, doch zij zullen niet hun recht opgeven om in Engeland de opvoeding in socia listische zin voort te zetten, aldus ver klaarde Bevan. Hij ontkende, dat de Bevanisten een partij binnen de partij vormen. Volgens hem zullen de Bevanisten alles doen om de besluiten van het congres te More- cambe uit te voeren. TWEE negers liepen in Chicago een café bin nen en riepen voor de grap: „Handen omhoog". De kastelein, die vreesde, dat het ernst was, trok een revolver, schoot de een dood en verwondde de ander. TERWIJL het honkbal team van de politie te Cardiff bezig was, de brandweer „in te maken" drong 'n dief de kleedka mers binnen en zorgde er voor, „binnen te zijn" voordat de spelers, al dan niet uit het veld gesla gen, uit het veld kwa men. NEDERLAND is een zin delijk land. Een on derzoek naar de omzet van wasmachines gedu rende de vacantiemaan- den in zeven Europese landen heeft aangetoond, dat in die tijd in ons land nog veertig procent meer is verkocht dan in de daaraan voorafgaande maanden. Dit is een Europees record. nENERAAL George Marshall zal bij de Amerikaanse presidents verkiezingen van 4 No vember a.s. zijn stem niet uitbrengen. Dit was zijn motivering: „Mijn vader is democraat, mijn moe der stemt republikeins en ikzelf ben episcopaal". Dit nu is een kerkelijke richting in de V.S....... IN de omgeving van 1 Trente (Italië) zoch ten een paar mannen met een mijnenverklikker naar oude metalen. Op zeker moment begon het apparaat te werken. De mannen gingen graven en stuitten op de stoffe lijke resten van zestien soldaten, -die in de eerste wereldoorlog waren ge sneuveld. De helmen hadden de verklikker doen reageren. u In de grote Westduitse regeringspar tijen is de laatste tüd een sterke stro ming merkbaar om te komen tot vor ming van een nieuwe, uiterst rechtse partij. De industrie steunt deze tendenz, omdat ze zich rechtstreeks keert tegen verschillende socialistische eisen. In de t".r. Dem. Unie is dit streven het minst sterk. De liberale en de Duitse party staan echter min of meer voor een be slissing. In beide zijn sterke groepen, die er naar willen streven, alle ex-nazi's onder haar beslag te brengen. Sommi gen willen daartoe zelfs een fusie van d<~ liberale en de Duitse party. Het scherpst is deze actie in het Ruhr- gebied, waar ze wordt geleid door dr Middelhauve. Deze heeft zich omringd met een aantal prominente ex-nazi's. Zelfs wordt beweerd, dat het door hem ingediende partijprogram is samenge steld door dr Goebbels' radiocommen. tator Hans Fritsche. Een andere mede werker van Middelhauve is Ottmar Pest, de opsteller van de in 1931 ont dekte Boxheimer Dokumente, waarin de hoofdlijnen werden geschetst van het recept, dat de NSDAP later gebruikte voor het uitschakelen van „anti-natio nale krachten". In Dusseldorf geeft deze groep een blad uit, Deutsche Zukunft geheten, waarin met name Nederland het by herhaling moet ontgelden. Een medewerker schreef onlangs in dit blad, dat de Nederlanders haat koesteren je gens de Duitsers. „Waarom eigenlijk? Rotterdam is toch niet alleen door Duitse, maar ook door Amerikaanse vliegers verwoest?", aldus deze schrij ver. Deze heer Middelhauve wil nu op het partijcongres, dat over vier weken wordt gehouden, een gooi doen naar de leiding der liberale partij. Hij zal dar bij nog heel wat verzet moeten over winnen. Thans reeds 114 incidenten In een mededeling in het blad van de Westduitse regerings-voorlichtingsdienst worden die Oastdultse autoriteiten verantwoordeiyk gesteld voor 114 ern stige incidenten, wklee zich sinds Mei van dit jaar aan de zonegrens hebben voorgedaan. In de mededeling wordt melding ge maakt van 78 gevallen van ontvoering, naar Oost-Duitsland, waarby in acht ge vallen de slachtoffers nog steeds wor den vermist. Voorts hadden Oostduitse (grenswachten en Russische collega's de zonegrens onbevoegd overschreden en op West-duitsers geschoten, tengevolge waarvan een lid van de Westduitse douane was gedood. Tenslotte wordt een opsomming gegeven van gevallen van schendingen van het Westduitse luchtruim door vliegtuigen uit het Oos ten, diefstal van vee en het con fis keren van Westduitse machinerieën ter waar de van 8,5 millioen mark uit de bruin- koolmijnen by Helmstedt door Oost- Duitsland. Saar-kwestie BONDSKANSELIER Adenauer heeft gisteren een uiteenzetting over de Saarkwestie opgesteld, die de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, zal worden toegezonden. Hoewel officieel geen byzonderheden over de uiteenzetting zyn bekendge maakt, verluidt, dat Adenauer zijn voorstellen „zo tegemoetkomend als maar mogeiyk is", heeft gehouden. Voorts verluidt, dat de Bondskanse lier afziet van het stellen van een ter- myn van vijf jaar voor de europeani- satie van het Saargebied, teneinde Franse bezwaren weg te nemen, vol gens welke deze periode door Duits land zou kunnen worden gebruikt om het gebied terug te krijgen. Volgens het nieuwe exposé zou de europeamsatio meer naar het verloop van de Europese integratieplannen moeten worden ge richt. Een termijn voor verdere besprekin gen met minister Schuman, die ver moedelijk door staatssecretaris Hall- stein zullen worden gevoerd, staat nog niet vast. De inhoud van Adenauers uiteenzet ting van Woensdag zal de voorzitters van de Duits-georiënteerde partyen in het Saargebied ter kennis worden ge bracht De oud-international Jeu van Bun te Maastricht ontving Woensdag een schrijven van de beroepscommissie van de K.N.V.B., waarby hem werd mede gedeeld, dat zijn voorwaardelijke straf per 18 October als geëindigd kan wor den beschouwd. Dit betekent dus. dat Van Bun, die destyds werd geschorst wegens zijn medespelen in de missie wedstrijd te Sittard, ingaande Zaterdag 18 October weer gerechtigd is om voor MW te spelen. Het Nederlands politie-elftal, dat Za terdag 18 October in Antwerpen uit komt tegen het Belgische politie-elftal, is als volgt samengesteld: Kok (ADO); Van Dam ('t Gooi) en Mol ('t Gooi): Remmers (BW), Kam- meyer (GVAV) en Huybregts (BW). Kobe (VDL), v. d. Eist (Theole), Gilles sen (RBC), v. d. Meulen (Helder) en v. Onselen (Stormvogels). Baron Maurice de Rothschild heeft dezer dagen een kostbaar renpaard te ruggekregen, „Eastern Belle" genaamd, dat de Duitsers in 1940 in beslag ge nomen hadden. Het paard was door Britse autoriteiten opgespoord in de stallen van een Duitse fokker in de buurt van Krefeld die het „Erlenkönig" had gedoopt. Wij herinneren de deelnemers aan onze foto-puzzle nog eenmaal aan de datum' van inzending. Deze is n.1. vastgesteld op Per post tot en met Maandag morgen, le bestelling. Allen die zeven opgeplakte plaat jes van onze puzzle insturen, din gen mee naar de hoofdprys van f 100.één van f 25.en 5 van 10.—. Men is niet verplicht de namen der plaatsen, waar de foto's ge maakt zijn, op te gev.n. Wie daarin WEL slaagt dingt bovendien mee naar de extra pre mie Van f 25. Uw inzending wordt verwacht aan het Bureau van ons blad, voor zien van naam en adres van afzen der, met in de linkerbovenhoek de aanduiding: Foto-prysvraag.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 4