Is diepzeeduiker ORCAM is de zware Stad en Omgeving Haarlemse Orkestvereniging voor Muziekkring in Nieuwe kerk Najaarsexpositie Noorderkunstkring door wethouder Van Loo geopend Gezelschap Roland Wagter trad op voor de Grafische Bond 't staaf als'n paal boven water... laatste nieuws De gebrokenheid van het menselij leven beklemmend getekend Concert ook voor niet-leden toegankelijk Zonder verlof naar W.C. HRC 3 op bezoek bij OSV 3 Terug naar Nieuwediep Amateur-schilders weer zeer productief Uitbundig succes voor prima artisten Zinvolle toespraak ging aan vreugde vooraf Wedstrijdprogramma van „Hermes" NED. COASTER BIJ VLIELAND OP MIJN GELOPEN Tussen Haaks en Kuifje r\E Hervormde Vrouwen- vereniging te Huisduinen heeft zich voorgenomen, op Op de athtergrond de God der ontferming Suggestief spel tussen droom en werkelijkheid IN HET KORT Het eerste abonnementsconcert van de Muziekkring Den Helder wordt Maandag avond in de Nieuwe Kerk aan de Weststraat gegeven door de Haarlemse Orkestvereniging onder leiding van Marinus Adam. Dit ensemble geniet in onze stad allengs een grote bekendheid, zoals trouwens in verscheidene gemeenten in Noord-Holland het geval is. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de culturele betekenis, welke het Haarlemse orkest voor heel de provincie heeft, van overheidswege zodanig zal worden gewaardeerd, dat het een overeenkomstige positie gaat innemen als de symphonie-orkesten in bijvoorbeeld Overijsel en Brabant. Het Is daarom niet onmogelijk, dat het Haarlemse orkest voor tvt laatst onder de huidige naam in Den Helder concerteert en dat het reeds vóór de aanvang van het volgende seizoen zal worden herdoopt in Provinciaal Noord-Hollands Orkest. Het programma voor het abonne mentsconcert van Maandagavond be staat uit werken van Ludwig van Beet hoven, Frans Schubert en Samuel Bar- ber. De namen Beethoven en Schubert zeggen voldoende, maar Barber is bij de Nederlandse muziekliefhebbers min der bekend. Deze Amerikaanse compo nist werd in 1910 in Pennsylvanië ge boren. Van zijn hand verschenen lta- mermuziekwarken, liederen en sym- phonieën. Hoewel hij moet worden ge rekend bij de jongere componisten-ge neratie en men dus van hem een „nieuw geluid" zou mogen verwachten, streeft hij naar een melodiek die bij d& over grote meerderheid van het concertpu bliek een dankbaar gehoor vindt. Zijn „Adagio voor strijkorkest" heeft een dichterlijke sfeer en doet soms denken aan het Skandinavische klankidioom. Dit werk werd in 1937 geschreven en in 1938 door de grote Toscanini ten doop gehouden. Dank zi.i de omstandigheid, dat het aantal zitplaatsen in de Nieuwe kerk groter is dan het aantal leden van de Muziekkring, kan dit abonnementscon cert ook door niet-leden worden bijge woond. Voor deze categorie bezoekers worden beide galerijen gereserveerd. Zij betalen de geringe entréeprijs van één gulden. Ook de wat de oudere schooljeugd zal de Haarlemse Orkestvereniging kun nen beluisteren, en wel Maandagmid dag. Dan geeft het ensemble van kwart vóór vier tot omstreeks vijf uur een jeugdconcert, waarin worden uitge voerd de suite „Don Quichotte" van Telemann, „Ma mere 1'oye" van Ravel en „Jeux d'ehfants" van Bizet. Door de krijgsraad te velde (West) werd de soldaat S. P. van S. uit Den Helder veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en een boete van vijf gulden. Evenals J. werd hij onmiddel lijk gevangen genomen. De eis was 25 gulden boete en zes weken gevangenis straf. Van S., die een soldaat werd ge noemd waarmee men op Korea alleen maar narigheid beleefde, is schuldig be vonden aan het zonder verlof verlaten van zijn wachtpost om naar de W.C. te gaan. De boete kreeg hij omdat hij na zijn terugkeer in Nederland te Utrecht de bloemetjes al te veel heeft buiten gezet. Van de Helderse kNVB-reserves komt HRC 3 morgen wel in het veld. D roodjakken gaan proberen OSV 8 de punten afhandig te maken. Het kleine programma ziet er als volgt uit: Res. 3 A.: WSV 30—KFC 4, OSV 3 —HRC 3, Vitesse '22 2—Always For- ward 2. Res. 3 B: KFC 3Zilvermeeuwen 2. Res. 3 C: DWV 4—Ajax 4, AFC 4 WFC 4. Onze stadgenoot, bootsman P. Ca- pello uit de Tuinstraat, is met het m.s. „Johan van Oldenbarneveldt" op de thuisreis uit Indonesië en wordt op 28 October in Amsterdam ver wacht. Bottelier eerste klasse B. Grootjans'van de Ruyghweg vaart met het m.s. „Willemstadt" thuis uit de Nederlandse Antillen en wordt op 24 October in Amsterdam verwacht. In het atelier aan de Prinsenstraat heeft wethouder L. F. van Loo gisteravond de najaarsexpositie van de „Noorderkunstkring" geopend. Daaraan vooraf ging een inleidende toespraak door de voorzitter van de „Noorderkunstkring", de heer W. Schoonhoven, die er zijn spijt over betuigde, dat de expositie-ruimte zo betrekkelijk gering is. En dat is inderdaad het geval. De schilders van de „Noorder-kunstkring" hebben sinds de vorige tentoonstelling zoveel productiviteit ontplooid, dat een aantal werkjes niet eens getoond kon worden. Het overige werk vult het ate lier volkomen en komt dus eigenlijk niet volledig tot zijn recht. Men zal zich daarin evenwel moeten schikken, en dat ook graag doen, omdat de producten van een aantal onzer Helderse ama teurs zeer de moeite van heit zien waard zijn, Wat betreft de donateurspremie, zo deelde de voorzitter nog mede. is dit maal een andere regeling getroffen. De volgende week Zondag zal een schilderij worden verloot. De winnaar mag kie zen uit zes schilderstukken, die tol het geëxposeerde behoren. De heer Van Loo memoreerde, dat de „Noorderkunstkring" belangrijk bij draagt tot de culturele belangstelling in li ET is langzamerhand wel bekend geworden, dat de feestavonden van de Grafische Bond op zeer hoog peil staan. Er wordt in het algemeen naar ge streefd, de leden te doen schateren van de lach, en dat doel heeft men ook gister avond in Formosa weer bereikt. Wellicht zelfs overschreden. pertoire, Toby Rix (muzikale clowne rie en cowboyzang) en ten slotte Roland Wagner jr., die pa in woord en daad terzijde stond. Vermelden wij tot besluit het optre den van Roland Wagner in „Zo denken wij over de ANGB", dat in vijf uiteen lopende karakters veel dwaze mogelijk heden bood. onze stad. Het ledental moge dan niet groot zijn, maar het werk is mooi en oprecht uit het hart geschilderd. Nadat de wethouder nog de wens had uitge sproken, dat in de naaste toekomst een grotere zaal mag worden gevonden, ver klaarde hij de expositie voor geopend. Bezichtiging is mogelijk van vandaag tot en met Zondag 26 October, .dagelijks van 19.30 tot 21.30 uur, en op Zaterdag en Zondag van 3 tot 5 en van 19.30 tot 21.30 uur. Het grafische personeel uit onze stad luisterde eerst naar een toespraak van de heer H. W. van Arnhem, nadat de ze door de voorzitter van de afdeling Den Heider, de heer P. Verhoef, was in geleid. De heer Van Arnhem beperkte zich aan de hand van een welgeko zen voorbeeld tot een summiere be schrijving van het welvaartsplan van het N.V.V., cn daarna kon het gezel schap van Roland Wagner zijn intrede doen. Dit ensemble, uit vijf personen bestaande, heef op de ladder van succes en roem een bijzonder hoge trede be reikt. Roland Wagnet zelf vormde als conferencier, caricaturist en imitator (hiermee noemen wij slechts enkele fa cetten van zijn veelzijdig talent) het samkelijke middelpunt van dit kostelij ke programma. Ongetwijfeld het beste was zijn optreden voor de televisie als de reclamenrr.an. In dit nummer bereik te zijn nuchtere nonsens en hoogte punt. Maar ook zijn medewerkers ver dienen alle lof, die men een klein kunstenaar mr.a. kan toezwaaien. Daar was Greetje van Schaik met sfeervolle cabaretliedjes (uitstekend qua tekst en inhoud), die zij charmant voordroeg. Daar was Dick Harris (jongleur,gooche laar en pianist) met een zeer goed re- Van de vijf elftallen van Hermes, die morgen in het veld verschijnen, speelt alleen dames 3 uit. In Beverwijk wordt de strijd aangebonden met DÉM 3. De thuiswedstrijden zijn: 10.30 uur: Her-, mes 1 (heren)BIvïHC 5; 11.45 uur: Hermes 2 (heren)—BMHC 7; 13.15 uur: Hermes 2 (dames)HIC 2; 14.30 uur: Hermes 1 (dames)VVV 1. Van .de jeugd speelt Hermes B- meisjes te Velsen tegen Strawberries a. met mindering. Extra elastisch. Echte naad. In luxe verpakking. Eén paar met één res-erve-kous, één kous direct ter vervanging bij de hand. T2S Een stel van 3 kousen slechts, Deze prachtige kousen koopt U al-een in 68. Jimmy had het goed gezien. Het was een schip en het kón niet anders dan het wrak van de Prinses Allegonda zijn. Zo snel als hij kon, zwom Jimmy er naar toe, maar toen hij er ongeveer twintig meter vandaan was en hij de omtrek van het wrak duidelijk kon waarnemen, hield hij eensklaps in.... Het was net alsof hij aan dek van het schip, dat een beetje scheef op de bo dem van de zee rustte, iets had zien be wegen.... Jimmy wachtte even en tuurde strak voor zich uit.... Daar was het weer! Was het een duiker of ge woon maar een vis, die daar toevallig rondzwom? Het volgende ogenblik kreeg Jimmy zekerheid. Het was een haai van zeker twee meter lengte, die langzaam, alsof hij het wrak bewaakte, '.oort zwom. Jimmy aarzelde nu toch even. Wat moest hij doen? Als hij ver der ging zou het vermoedelijk op een gevecht met de baai-uitdraaien en dat zou hem zoveel zuurstof kosten dat hij geen lucht meer zou overhouden om in het wrak een onderzoek te kunnen in stellen. Om echter onverrichterzake terug te keren, daór voelde Jimmy ook weinig voor. Misschien schrikt die haai wel zó van mij, dat-ie er vandoor gaat, dacht Jimmy en onverschrokken begon hij het wrak te naderen. (Advertentie. Ing. Med.) (Ongec irrigeerd) Hedennacht is de Nederlandse coas ter „Noach", groot 499 ton, ten Noord- Westen van Vlieland op een mijn ge lopen. Er deed zich een ontploffing voor en het schip vroeg onmiddellijk hulp. Om zes minuten over vier be reikte de sleepboot Holland van Ter stelling het getroffen schip, dat veel water in de machinekamer had binnen gekregen, zware slagzij maakte en bleef drijven op de houtlading. Ook de reddingboot van Terschelling is uitge varen. Hr. Ms. „Vlietter" arriveerde gisteren in Nieuwediep en vertrok weer naar Terschelling. Hr. Ms. „Dc Zeeuw" ging naar de Werf. Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau" keerde in Den Helder terug. Verder arriveerde de Nederland se palingvisser „Helena" (naar Den Oever vertrokken) en de Duitse kust vaarder „Allegro', die de reis naar Duitsland binnendoor voortzette. Het is morgen hoog water om 7.30 en 20.00, en laag water om 1.40 en 14.10 uur. Maandag is het hoog water om 8.00 en 20.30 uur, en laag water om 2.15 en 14.40 uur. De tem peratuur van het zeewater was 9,'( gwyden Celsius. NOORDERMARKTBOND, 17 Oct. 1952. 700 kg aardappelen, Bintje 9,70—10,20, grove 9,70; 7500 kg bieten A 13,70—14, B 10,70—11,70, C 4,30-4.50; 7700 kg peen. B 11,10—12,10, C 11,60— 12, D 8,10; 16.000 kg uien 19,90—21,50, grove 19,30—19,90, drielingen 21—23, nep 28; 1900 kg slabonen (afw.) 20— 50; 400 kg andijvie 9,40—9,60; 3700 kg groene kool 6,40—8,50; 72.000 kg witte kool 4,104,50; 112.000 kg Succes witte kool 4,40—5,80; (Advertentie. Ing. Med.) (Advertentie, ing Med.) ZORGEN f)E Winter eist van ons u allen, dat wij voorziening gen treffen tegen de koude. En nu kan men eens klagen over prijzige kolen, dure kleding en lage lonen, maar bijna iedereen is toch in staat zich brandstof aan te schaffen en te voorzien van warme kleren. Zeg eens, dot het niet waar is. Aldus pant seren wij ons tegen de herfstkoude en de dreigende winter, en werpen ons, thuis gekomen, enthousiast op de snert en de stamppot. En toch het moest niet kunnen zijn er in deze be trekkelijk kleine samen leving. Den Helder geheten, nog tal van gezinnen die de nodige voorzieningen slechts ten dele kunnen treffen. Dat heeft velerlei oorzaken, waarop uw Gradus hier niet dieper kan ingaan. Niemand zal durven beweren, dal deze gezinnen geen recht hebben op een warme kachel en dito kleding. Heb ben wij niet ook de kan kerbestrijding gesteund? En de tbc-bestrijding? En het zwakke kind? En dan te n>eten, dat zwakke kinderen, tbc. kanker en andere vre selijke ziekten de gevol gen kunnen zijn van schrij nende gezinsmoeilijkheden, en dat dus de zaak in de kiem kan worden gesmoord met goede voeding en warmte. Misschien ziet uw stukjesschrijver het te sober. Mischien ook niet. Maar het staat vast, dat alle als mensen gezond de winter moeten doorkomen. Want eerlijk, er zijn er, die dat niet „halen". Zij moeten dus geholpen worden. Eén der instellin gen, die op maatschappelijk terrein werkzaam zijn, is de Helderse Stichting voor So ciaal Werk. Het bestuur houdt zich elke winter weer met het probleem bezig en verleent, waar mogelijk, de noodzakelijke hulp. Uiter aard met medewerking van de -burgerij. Daarom: hebt u kledingstukken die niet meer gedragen worden, ook en vooral baby-kleertjes en luiers, staat die af aan de Stichting. Voor u heeft dat alles wellicht weinig waarde meer. En anderen enfin, u begrijpt het Wel. Wanneer u een kaartje schrijft aan het secretariaat van de Stichting (Piet Heinstraat 7 of even het nummer 2281 draait, dan wordt uw gave gaarne afgehaald en in dankbaarheid aanvaard. CABARET AP Zaterdag 1 November gaat het cabaretgezel schap „Lach en vergeet", op uitnodiging van „Moed, Vol harding en Zelfopoffering", met een aantal oud-redders uit onze stad naar Callants- oog, om daar een avondje gezellig feest te vieren. Dat gezelschap van Freek Post heeft, zoals het behoort bij de aanvang van het nieuwe seizoen, een geheel nieuw programma. Gradus vernam, dat tot de medewerkenden onder andere behoren Piet Rol als „boer Piet" en de goochelaar „Namlo". Eerst genoemde. de Helderse meester van de Westfriese leut. schijnt weer te be schikken over een repertoi re. dat kilnkt als een klok. Men kan dus lachen met „Lach en vergeet". VERKOOP Donderdag 23 October van twee tot zes uur in de kerk een verkoopmiddag te hou den. Gradus staat telkenma le verstomd van de activiteit die door de dames uit de ge meente Den Helder wordt ontplooid. Ook deze ver koopmiddag biedt vanzelf sprekend voor een ieder iets. De dames hopen op grote belangstelling, want de ba ten komen ten goede aan hun kerk. VERLOREN MEVROUW K. uit de Bali- straat heeft haar huis- houdportemonnaie verloren. En er zat nog zestien gul den in! 't Is toch waarlijk zonde. Dé. vinder heeft mis schien nog niet de zieken fondsbonnetjes opgemerkt, waarop de naam van mevr. K. staat en de naam van de werkgever van haar man. Ach, hij zal de beurs al heb ben willen terug brengen, maar 't adres niet geweten. Wel. dat is Balistraat 14. W?t zal hij nu de familie K. een groot plezièr doen! AGENT AP politiemannen wordt nog wel eens gemopperd Meestal ten onrechte, want ten slotte zijn zij er verant woordelijk voor, dat gij. Grsdianen, uw spulleties in orde hebt. Het heeft Gradus deugd gedaan een briefje te mogen ontvangen, dat onge veer als volgt luidt: „Op een donkere avond, enkele da gen geleden, hield een lid van de Helderse Hermandad in de Boerha'avestraat ee" dame staande, omdat hel achterlichtje van haar fieD de dienst weigerde. Als toe schouwers veronderstelde" wij, dat de dame een bon zou krijgen, maar onze ver onderstelling bleek onjuist. Want zie. na> enig gepraat tussen agent en dame. kniel de eerstgenoemde b(i het voorwiel vah de fiets en trof enkele voorzieningen, die resulteerden in een bran dend lampje. Wij nemen aan, dat de agent haar wel gezegd za'1 hebben, dat zij er een volgende keer niet Zo gemakkelijk zal afkomen. Anders zou zij misschien gaan denken, dat alle agen ten ook rijwielherstellers zijn". Geachte briefschrijvers, Gradus wéét, dat onze poli tiemannen goed zijn. U moet hen bijvoorbeeld eens (on gedwongen) meemaken, hol lend achter de leren voetbal. Heerlijk! ASYL MATUURLÏJK hebt u op 4 October uw plicht ge daan. Het was immers Die rendag! En toch menen ve len, dat daarmee onze vier voeters en vogels voor een heel jaar voldoende zijn be loond. Mrar de zaken liggen anders. Het is uw en Gra dus' plicht, elke dag goed voor hen te zijn, want een dier is als een mens: het leeft. Geheel overbodig is het, te beweren, (lat een mens ook een dier kan zijn. Ge weet het. Droom der gevangenen IAROOM der gevangenen", gisteravond onder auspiciën van de VPRO opge- voerd In de Nieuwe kerk, is een zeer dichterlijk en sterk religieus toneel stuk. Het is in ons land geen gewoonte, een kerkgebouw voor dit doel te ge bruiken, en men zou kunnen discussiëren over de vraag, waar precies de grens moet worden getrokken. Wij doen dit niet, maar aanvaarden zonder meer, dat Christopher Fry het juist (in opdracht) heeft geschreven voor opvoering In kerken. Het is een stuk evangelieverkondiging, aldus mej. dr Nicolette Bruining, in haar inleidend woord. Ook deze karakteristiek zou onderwerp kunnen zijn voor een nadere beschouwing. In ieder geval is de verhouding van de mens tot God het hoofdmotief van dit belangwekkende stuk. De wijze, waarop het Am sterdams Toneelgezelschap deze wonderlijke en bijna surrealistische „Droom der gevangenen" naar inhoud en vorm recht deed wedervaren, was voortreffelijk. lichtende lijn. die naar de verlossing' leidt, is slechts hier en daar maar zichtbaar. Op geniale wijze heeft de dichter- schrijver zich gekweten van zijn op dracht, een stuk met religieuze inhoud, geschikt om te wordjen gespeeld in een kerk, te schrijven. Hij gebruikt de beel den en de taal van een dichter en voert- toch „gewone" mensen in. Bert Voeten schreef de prachtige vertaling, die wij kennen de originele tekst niet de geest van het stuk hellicht enigszins heeft verwereldlijkt. Ook in het Ne derlands is „Sleep of prisoners" echter een zeer suggestief spel tussen droom en werkelijkheid, tussen tijd en eeuwig heid. De situatie, waarin de vier krijgs gevangenen. opgesloten in een kerkge bouw, verkeren, draagt Fry over op de positie van de onvolmaakte mens in een geschonden wereld. Duidelijker kon hij de gebrokenheid van het men selijke leven, het wanhopig zoeken naar het verloren paradijs, niet schetsen dan in de dialogen der vier slaapwandelen de soldaten. Deze mensen zoeken God en neigen in de doolhof van het leven tot de klacht: „O God, waarom laat Gij ons dit alles doormaken?" De bevrijding uit de ellende sugge reert Fry het sterkst in de laatste droom, waarin de korporaal (Joh. Schmitz) en twee soldaten (Jacq. Snoek en Kees van Iersel) de drie jon gelingen in de vurige oven zijn. De vierde figuur (uitgebeeld door Albert van Dalsum) voegt zich bij hen en treedt op als hun verlosser. Deze gestal te, de van Godswege gezonden redder, vertolkt Fry's gedachten over de God der ontferming, die de mens ziet in zijn nood en met alles zijn wijze bedoeling zal hebben. Wanneer men onder het Evangelie verstaat de enige mogelijkheid voor de mens om te komen uit de ellende, waar in hij sedert.de zondeval verkeert, kan men dit spel in één bedrijf moeilijk een stuk Evangelieverkondiging noemen. Christopher Fry predikt indirect de noodzaak van het Evangelie, maar de Erg is het bestaan van de kettinghond en verschrikke lijk dikwijls het vervoer van slaichtvee. Daarom ver dient de Vereniging tot Be scherming van dieren onze warme belangstelling. De leden daarvan vechten tegen het onrecht en volstaan niet met een koekje op Dieren dag. Gradus komt op dit on derwerp terug, nu de dag vam het dier twee weken tot het verleden behoort. Ge voelt wel waarom. Omdat elke dag Dierendag moet zijn. De afdeling Den Hel der van de Dierenbescher ming werkt al geruime tijd hard voor een asyl, waarin zwervende dieren kunnen worden opgenomen, 't Kost geld ja, want de dieren moeten behalve onderge bracht ook gevoed worden. Nog-an-toe, steunt dat doel toch eens! Mevrouw Poel, Timorlaan 7, zal u graag als lid inschrijven. En een bij drage kunt u storten op het giro-nummer van de pen ningmeester, de heer G. H. vain Grunningen, Keizer straat 56: 49499. Het Helders Meisjeskoor" heeft, onlangs zijn vijfde ver- °^vlerf'DatJvl1 zeggen, de leden en hun 'directeur, FeJ. Boer, hebben er even bij slilge.:taan. Een luidruchtige viering met klinkende glazen moest ach- terwege blijven. Maar een plaatje is zo'n eerste lustrum auyd waard, meende Gradus' lijfkieker terecht. De geneeskundige dienst wordt gedurende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen G. van der Most, Weststraat 111, telefoon 205», en S. J. J. Lemaire, Willem Barendsz- straat 77, telefoon 3188. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt tot en met Vrijdag waargenomen door de heer F. BIJ' Sluisdijkstraat 137, telefoon Ï303 (°oK na zes uur) Het wekelijkse spreekuur van d* Christelijke vereniging „Zedenopbouw wordt vanmiddag van vier tot vlJj uur gehouden aan het adres Javastraa 12a. Vandaag wordt in Den Helder een straatcollecte gehouden ten bate v®.n de Nederlandse centrale voor practi- sche hulp aan alleenstaahden. De Interkelijke Gezinsweek wordt vanavond geopend met een jeugd- appèl, dat om half acht begint in de Lutherse kerk aan de Wezenstraat. De Postfanfare „Den Neldei geeft vanavond in Casino zijn eerste openbare uitvoering, met medewerking van het cabaretgezelschap „De Molen wiek". In „Extase" aan de Koningstraat treedt vanavond o.a. op dc geheugen- kunstenaar Peter Heemskerk, over wien kort geieden werd geschreven >n de rubriekq „Op 53 graden Noorder breedte". De tafeltennisvereniging I.V.A. viert vanavond feest in „Formosa", wijl „Huisduiner Belang" in feestelijke stemming bijeen is in „Dennen heuvel". Het éénjarig bestaan van de eC- cordeonvereniging „Accordeonola wordt morgenavond gevierd met een uitvoering in Casino.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 2