Circus Europa: de veroordeling van een afwezig probleem... DE VERMISTE OORRING Zwitsaletterï Onze cultuur moet infiltraties uit Amerika kunnen doorstaan Kermisvierder in Wieringen wenste zonder pet het café niet te verlaten Vissen hadden hun dag niet! £uilteA &enó tiaaA Een veelbesproken slag in de lucht Tonelisten geloofden niet in de auteur Even een paar trillingen Voor de Alkmaarse politierechter Gescheurd kellnersjasje Prins Bernhard sprak in Parijs over de Navo was het gevolg DE officier van justitie, mr A. W. Plattelandsvrouwen nodigen Marijke v. Raephorst uit Edamse hengelaars namen wisselbeker mee naar huis Anna Paulowna Gudi Geerligs over Amerika ZAP-reserves werden voor het eerst geklopt BKC 1 sterker dan BKC 2 Julianadorp JVC en JHC behaalden goede resultaten LAST VAN JEUK? DEBRALINE u!£*le/> Critiek op Oostenrijks voetbaldictator Nausch Joseph Mermans geeft er de brui aan Bakker-Lakeman hebben nog steeds achterstand PATRICIA WENTWORTH IJSHOCKEY-PERI KELEN Fenny Heemskerk te Moskou Het Radioprogramma PR zijn tal van opmerkingen mogelijk bU het toneelstuk „Circus Europa'' van Ary den Hertog, dat gisteravond in de toneelzaal van „De Rustende Jager" te Bergen onder auspiciën van de Kunstkring aldaar is opgevoerd. Op zichzell is dat al een verdienste, want het gebeurt helaas niet al te vaak, dat een toneel schrijver er in slaagt een probleem zo te stellen, dat het acties en reacties op wekt. is er dus werkelijk sprake van een „verkoop" van het oude Europa aan de Verenigde Staten of is het zo, dat de laatste resten van de Westeuropese cultuur door Amerika worden weggezogen ter eenre zijde, terwijl aan de andere kant, harde, koude en bloedeloze dollars naar binnen worden gepompt? Wie de politieke situatie in de wereld projecteert op het culturele vlak zal wellicht de indru kunnen krijgen, dat het kind Amerika zijn moeder Europa boven het hoofd Is gegroeid en thans bezig is haar laatste krachten op te gebruiken in ruil voor de dode robots van een ontzaglijke technische ontwikkeling. kend Is. dat deze dingen zelfs deze foute dingen in het vrije, democra tische Westen ronduit kunnen worden gezegd. Bovendien, hoe slecht zou het er met onze veelgeroemde Westeuropese cul tuur voorstaan, indien zij een werke lijke infiltratie van Amerikanismen niet zou kunnen doorstaan; indien zij de bruisende jeugd van het Amerikaan se denken niet wist te assimileren tot eigen voordeel. Neen. Den Hertog heeft van alle kanten ongelijk! Ik geloof, dat de Haagse Comedie deze bezwaren bij haar realisatie van Den Hertog's bedoelingen constant De fout, die Ary den Hertog heeft gemaakt, ligt naar mijn mening niet in het feit, dat hij dit „probleem" aldus stelde; zijn fput is, dat hij een probleem heeft gemaakt van wat pertinent niet als zodanig kan worden aangemerkt! Want men kent Amerika slecht, indien inen het met een culturele moloch wil vereenzelvigen; of met een vampier, die de laatste druppels bloed toï zich neemt om in leven te blijven. Den Hertog is dus naar mijn oordeel in zijn probleemstelling, bepaald anti-Ameri kaans; de korte tirade aan het slot doet daar niets aan af of toe. TK heb de ganse avond de indruk niet 1 van mij kunnen afzetten, dat er een man aan het woord was, die eerlijk en zonder omwegen iets heeft willen zeg gen, maar die daar noch de woorden, noch de vorm voor heeft kunnen vin den. Dat is Den Hertog's gebrek ge weest: hij kende zijn eigen beperkin gen niet en klom zo hoog, dat zijn val er des te pijnlijker door werd. En na de ophef, die vlak na de pre mière in Den Haag, over het stuk ont stond is het toch wel heel goed te kunnen constateren, dat het bijzonder opwek- Gisteravond reed over de Oos- terweg te Haren bij Groningen een militaire jeep, die was bemand door een vaandrig, een sergeant en een soldaat. Ter hoogte van de buurtschap Essen stapte het drie tal uit de auto en deponeerde een projectiel in het weiland. Kort hierna klonk een ontploffing die tot ver in de omtrek verschrikte mensen naar buiten deed rennen. Een landbouwer, die zijn koeien en paarden onrustig in het wei land zag rondspringen, vroeg de drie militairen tekst en uitleg: „Och", zei één van hen, „Wij moes ten het projectiel tot ontploffing brengen om trillingen te consta teren". De boer, die dit wel vreemd vond, wilde nog vragen waarom dit noodzakelijk was. Maar de militairen gaven hem geen tijd. Zenuwachtig en gehaast stapten zij weer in de jeep en reden in snelle vaart weg. Zowel de politie als de militaire autori teiten staan voor een raad'el. Er wordt een gemeenschappelijk on derzoek ingesteld. heeft gevoeld. Zelden zagen wij spel met zo weinig overtuiging, waarop daarenboven de klem lag van een fa taal gebrek aan rolvastheid van Cees Laseur, die in zijn figuur van de advo caat/clown/minister pleitbezorger vau het verdrukte Europa moest zijn. Het geheel kreeg daardoor iets krampach tigs, alsof de actrices en acteurs uit een marionettentheater naar het grote to neel waren overgestapt. Den Hertog zou er beter zijn afgekomen, indien de leden van de Haagse Comedie In zijn stellingen hadden geloofd. Wellicht werden zij geremd door de moeilik- heden, welke zij in Den Haag hebben ondervonden. Tonelesk was het geheel wel. Den Her- 1 tog weet de middelen van het toneel te gebruiken en hij gaf de decoront werper en de technici alle kansen, die ook werden benut. Maar evenmin als de auteur uit de moeilijkheden kwam, die hij zichzelf had opgelegd, evenmin kon de Haagse Comedie ze verwerken. Ik heb alleen in Elisabeth Andersen geloofd en in de psychiater van Theo Frenkel, die van dit zonderlinge per sonage een voortreffelijk type maakte. En de rest was al zo wat. Met het lar moyante pleidooi van Laseur in het laatste bedrijf achter de tralies als een slag in de lucht. Niettemin zij gezegd, dat ik bewon dering heb voor de moed van Den Her tog, die tot uitdrukking heeft willen brengen wat hem benauwde. Bewon dering, omdat hij een mislukking aan durfde. Zijn poging heeft geen succes gehad, maar het was een poging om iets naar buiten te brengen van wat binnenskamers herhaaldelijk naar vo ren komt H. M. K. Prins Bernhard heeft gisteren een toespraak gehouden tot het defensie- college van de organisatie van het At lantisch Pact. Dit college is samenge steld uit hoge officieren van de by het pact aangesloten landen. In zijn toe- spraak gaf de prins, volgens de officie ren die de bijeenkomst bijwoonden, „een volledig overzicht van het Neder landse aandeel in de NAVO Prins Bernhard had ook een onderhoud met de Franse admiraal Lemonuer, het hoofd van het defensie-college. Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn gistermiddag per vliegtuig naar Ne derland teruggekeerd. Tegen PERIODIEKE PIJNEN: (Advertentie. Ing. Med.) Holstejjn. vond het hele geval, dat zich tijdens de kermis in een café te Wieringen had afgespee.il, nogal kin derachtig. Verdachte H. H. uit Hip polytushoef, die gistermiddag voor de politierechter tc Alkmaar, mr J. N. Alblas, terecht stond, omdat hij het jasje van de kellner J. E. had ge scheurd, toen hem tegen sluitingstijd de deur werd gewezen, verklaarde, dat hij het café niet had willen verlaten, omdat iemand er met zijn pet vandoor was. Het was kermis en iedereen haa een borreltje op, maar zo'n seheurpartij kwam toch niet te pas, vond de offi cier. Hij eiste een boete van tien gul den en een bijdrage in de kosten van een nieuw kellnersjasje, namelijk vijl gulden. De politierechter draaide de twee bedragen om: vijf gulden boete en vijf dagen en tien gulden schade vergoeding. H. J. S. uit Hippolytushoef had als vertegenwoordiger van een chemische wasserij in do loop van enige maan den een bedrag van f 267, dat aan dit bedrijf toebehoorde, ten bate van zijn gezin aangewend. Er was desondanks geen ontslag voor hem op gevolgd en Op de kort geleden gehouden verga dering van de Plattelandsvrouwen werd medegedeeld, dat op 25 November Ma rijke van Raaphorst een lezing zal hou den. In Januari zal Aafje Top met een partner de „Gijsbrecht van Amstel" brengen. Het Kerstfeest wordt evenals andere jaren gevierd. De avond wordt verzorgd door eigen krachten. Op de vergadering werd verder gesproken door de heer H. L. J. Westenberg, hoofd der schooT te Schagen, over „Karakter typen". Spreker wist, zonder veel we tenschappelijke begrippen te gebruiken, de dames enig inzicht in karakterverde lingen en -typen bij te brengen en het geheel met voorbeelden uit het dagelijks leven te kruiden. Aan het slot van de bijeenkomst werd medegedeeld, dat de lampekappencursus is volgeboekt en dat de deelname aan de naaicursus nog te klein is. Na de vergadering gaven zich hiervoor nog een paar jongedames op. hij had inmiddels reeds een gedeelte van dit bedrag met zijn kinderbijslag terugbetaald. De officier eiste een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar en daarnaast vijftig gulden boete of 25 dagen. De politierechter maakte er 25 gulden of tien dagen van, maar was het eens met de voor waardelijke gevangenisstraf. C. H. uit Wieringen had met luide stem een collega-caféhouder iu een kwaad daglicht gesteld, hetgeen zowel nadelig voor deze collega als voorde lig voor verdachte zou kunnen wezen. Conform de eis werd hij veroordeeld tot dertig gulden of vijftien dagen, wegens belediging. K. U. uit Hoogwoud werd in be schonken staat op de fiets aangetrof fen. Hier luidde de veroordeling vol gens het tarief: honderd gulden boete of veertig dagen. Zaterdagmiddag organiseerde de HSV „De Snoek" viswedstrijden voor de jeugd in de Oeverse vaart. Hoewel er met animo gevist werd, mocht het de jeugd op deze plaats niet gelukken een visje te verschalken. Daarom verhuisde men naar de z.g. Dijksloot voorbij het „Gemaaltje". Daar ging het even beter. Er werden in totaal 14 visjes gevangen. De eerste prijs, een driedelige hengel, was voor Jan de Jong, de tweede prijs voor Henk Luppens, derde prijs Piet Moes, vierde prijs Kees v. d. Welle, vijfde prijs Lippie Herder, zesde prijs At Schneiders. Zondagmorgen had er een ontmoeting plaats tussen leden van de HSV „Hen- gellust" van Edam en van „De Snoek" met als inzet een fraaie wisselbeker. Ook toen „deden" de baarsjes het niet. De oorzaak zou kunnen zijn dat de Edammers de visplaats niet konden vin den en anderhalf uur te laat aankwa men en dus de baarsjes het wachten moe waren. Een ander gaf de Oostenwind de schuld. Een feit is, dat slechts elf baars jes werden bemachtigd. Mam kreeg met 8 punten de wisselbeker mee naar huis. Held van de dag werd Tj. Geertse- ma van „De Snoek" met twee gevan gen baarsjes. Op de bijeenkomst van de afdeling van de Bond v. Plattelandsvrouwen vertelde mej. Gudi Geerligs van haar reis naar Amerika. Zij heeft een groot deel der Verenigde Staten doorkruist, kwam in de grote steden, maar vooral ook op het platteland. Ten plattelande wordt hard gewerkt. De vrouw doet, daar hulp onbetaalbaar is, de huishou ding geheel alleen. Wel is alles in huis zo geriefelijk mogelijk ingericht, maar het bereiden van de gebruikelijke twee warme maaltijden vraagt vrij veel van haar tijd en zij verzorgt ook de moes tuin en de kippen. De man bewerkt eveneens vaak alleen zijn land. zodat een werkdag van 's morgens zes tol 's avonds acht en werken op Zondag geen uitzondering is. Van de kinderen gaat 70 procent, na de lagere schoo! doorlopen te hebben, over naar het middelbaar onderwijs. De verschillen de scholen zijn in één gebouw onder gebracht. Er wordt veel aandacht be steed aan opvoeding tot persoonlijk heid. De kinderen bewegen zich vrij en ongedwongen en proberen al jong iets te verdienen. Zij trouwen ook dik wijls op jeugdige leeftijd en vervullen dan beiden een 'betrekking. De vrou wen op het platte'and roken niet. de mannen maar weinig en zij drinken evenmin. Het leven is er, naar ver houding der verdiensten, niet zo duur als hier, zodat er meer gespaard kan worden. De huishuren zijn hoog. maar door huurkoop wordt het huis dan op den duur eigendom. Men kent geen standsverschil, is over het algemeen kerks en er wordt veel aan jeugdwerk gedaan. Na de vertoning van een serie mooie lichtbeelden dankte de voorzitster mej. Geerligs in warme bewoordingen voor haar interessante lezing en bood haar ter herinnering een boek aan. In het huishoudelijk deel der ver gadering, dat aan de lezing vooraf ging, verklaarde mevr. P. Langereis Vader, die ook verslag uitbracht over het uitstapje naar Wieringen, zich met mevr. VethmanVisser bereid de al gemene vergadering in Utrecht te bezoeken. Medegedeeld werd dat laatst genoemde candidate is gesteld voor het provinciaal bestuur. De reserves van ZAP hebben op eigen terrein hun eerste nederlaag ge leden tegen Wieringerwaard 2, dat over een betere voorhoede bleek te beschik ken en tot kort voor het einde een vei lige 31 voorsprong had. Vóór de rust bewees K. Oostindiër zijn capaciteiten door doelman Van Loon tweemaal te passeren, terwijl Van der Meer er voor zorgde, dat de rust met 12 kwam. Profiterend van het windvoordeel wer den de roodbroeken na de rust sterker en H. Oostindiër kon de stand op 13 brengen. ZAP hield echter goed vol, doch verder dan egn doelpunt van Nuyens kwamen de Poldersen niet. Zoals was te verwachten is BKC 1 in de strijd tegen het tweede elftal als overwinnaar te voorschijn gekomen. De handbalreserves hielden echter kra nig s^and en de 42 nederlaag was be slist eervol. Door de dames J. Mul (uit een vrije worp), mevr. Van Drie en mej. Mul was de ruststand 30 en daarna werd het 40 vóór mej. R van Teulingen en mevr. WilmsSlikker haar goed volhoudende ploeg op 4—2 konden brengen. Zowel voor JVC als voor JHC was het Zondag een goede dag. JVC 1 ont moette uit Koedijk en zegevierde met 72. P. Hoornsman nam vier doelpun ten voor zijn rekening, J. Blaauboer twee en Ab. Kater scoorde éénmaal. Hoewel de Julianadorpers tegen de wind in van start moesten, gingen zij de rust in met een 41 voorsprong. Het tegenpunt was te wijten aan een mis verstand in de achterhoede. In de tweede helft kreeg JVC nog een penalty toegewezen, maar de bal werd in de handen van de keeper ge schoten. Scheidsrechter Sannes had het gemakkelijk in deze eenzijdige wed strijd. JVC 3 versloeg Vesdo 3 met 21, en de junioren bleven met 111 baas over BKC b. Alleen de adspiranten verlo ren, en wel met 10 van Petten a. Het eerste elftal van JHC was op bezoek bij Niloc 1 te Amsterdam, waar in een uitstekende wedstrijd met 53 werd gewonnen. JHC 2 versloeg thuis Twisk 1 met 5—1. f l'im. I'ani. P*m ia bal lifivvid» 84. Met een zucht van rfterE IK zag Baron van Pottum zijn BETERE ik verdwijnen. „Ziezo, die ben ik kwjt mompelde hij en liep .P^een naar de deur toe en draaide die zorgvuldig in het slot. „Juist en nu even het raam sluiten, dan kan zelfs die BEir, RE-IK van me, hier niet meer bin"en komen". Vervolgens kleedde de ba ron zich uit en keek nog eens a g nend om zich heen. Je kon nooit weten en hij had vanavond al zoveel rare din gen beleefd. „Maar hèb ik het wel be leefd?" vroeg hij zichzelf af, terwijl hu onder de dekens kroop. „Is het nu alle maal echt gebeurd of heb ik het maar gedroomd?" De baron schudde zijn h«wd Ziin gedachten tolden als ra zend door elkaar. „Voortaan zal ik geen koffie meer drinken 's avonds', zei hij hardop ,?Ik denk beslist, dat het van de koffie komt. Dat spaart meteen laat eens kijken, twee koppen per dag. is veertien koppen ln de week, dat ia ook weer zeventig cent, die ik opzij kan leggen. Dat wordt dan per jaar 52 maal 70 cent isDe baron liet zijn gedachten afdwalen. „Nooit, nooit, riep hij opeens heel hard. „NOOIT zal er iemand aan mijn peld komen. Ook m n BETERE-IK niet! Maar nauwelijks had hij deze woorden uitgesproken, of iemand tikte hem zachtjes op de schou der. Bet die jeukende plekken met Débra* line. die de jeuk onmiddellijk stilt. En kort daarna is Uw huid r~—~ weer volkomen gaat. (heldere vloeistof (Advertentie ln* Med 1 De Wiener Montag heeft het niet be grepen op bondscoach Walter Nausch. Nausch heeft, een stevige vinger in de pap bij het samenstellen van het Oos tenrijkse voetbalelftal, dat gisteren van Frankrijk heeft verloren. Het blad be schuldigt Nausch dat hij aan bepaalde verenigingen de voorkeur geeft en geen objectiviteit betracht. De Wiener Montag eist nu het aftreden van Nausch waaruit dus moge blijken dat ook de voetbaldictator zeker niet aan minder critiek onderhevig is dan welke keuze commissie ook. Joseph Mermans. de midvoor van An- derlecht, speelde Zondag tegen Neder land voor de 35e maal als internatio naal. De dertigjarige Mermans heeft na afloop van de wedstrijd duidelijk laten uitkomen dat hij voortaan niet in aan merking wenst te komen om opgesteld te worden in het Belgisch elftal. Hij voegde daar aan toe, dat dit besluit niets te maken had met de onsportieve houding van het Belgische publiek. Maandagavond laat was de stand in de zesdaagse te Dortmund aldus: 1. Carrara-Forlini (Fr. 161 p. Op 1 ron de: 2. BautzIntra (Dld.) 55 pt.; 3. Holthoefer—Petry (Dld.) 23 pt.- op 2 ronden: 4. Ziege—Preiskeit (Dld.) 108 pt.; 5. Borkowski—Veltmann (Dld.) 88 pt.: 6. SiefertSchuermann (Dld.) 45 pt Het Nederlandse koppel Lakeman Bakker bezette de dertiende plaats -m Krabben en peuteren maakt de HUI Cl- kwaal steeds erger. De helder Vloeibare D.D.D. dringt diep UlialdU ,n de poriën door. zuivert, ont- 3 amet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN "fffe "BTfe HUIDAANDOENINGEN JUF»MW»MW» (Advertentie. Ing. Med.) 14 DOOR. oplossing kruis woordpuzzle Horizontaal: 1. snoek, 5 oglef, 9 mena gerie, 12 Lt, 14 rat, IS vat. 16 Sr, 17 "oog. 19 Polen, 21 moe, 22 neef, 24 lijn. 25 zoel, 26 riem, 28 welp. 29 Eos 30 dak, 31 aaks, 34 deze, 36 klas, 37 kop, 39 rups, 41 Rijn, 42 ribes, 44 set, 45 in, 48 bis, 47 Rio, 49 la, 50 meetkunde, 52 groot, 53 teint. Verticaal: 1. salon, 2 om, 3 eer. 4 knap, 6 git, 7 ie, 8 forel, 10 atol, 11 even, 13 toermalijn, 16 soeplepel, 18 gel, 20 lijm. 21 mol, 23 feeks, 25 zeker, 27 mos, £8 wad, 32 aan. 33 rob, 35 zus, 36 kring, 87 kist, 38 Peru, 40 start, 42 riet, 43 Sint, 46 beo, 48 ode, 50 M.O., 51 ei. antwoorden hersengymnastiek 1. Van Bonn tot de Noordzee. 2. Muildier heeft een merrie als moeder; een muilezel heeft een ezelin als moe der. 3. In een drukkerij; het is zet werk, dat ln drukke dagen blijft liggen en bij slapte ter hand genomen wordt. 4. In Cairo; de Ab-Azkar-universiteit, die ln het jaar 970 haar eerste studenten in schreef. 5. Gewone laars, rijlaars, kap laars, rijglaars, baggerlaars. 8. Gek heid, onzin, oene, wartaal, zottepraat, klets koek. gedaas, apenkooi, nonsens enz. 7. In geen enkele bakkerij; varkensbrood is de Zuid-Ned. benaming voor de cy- clame 8. D i. de streek tussen Maas en Roer. 9. De walvissen. 10, Alleen- heMser. tiran, autocraat, despoot. Haar toon was als uitdagend bedoeld, maar de uitdaging faalde" voor zijn koele blikken. „Heel graag", zei hij en liet er op volgen: „Wilt u het me nu vertellen? Ik geloof, dat dit verstandig zou zijn. Dit is een vrij ernstige zaak. begrijpt u? Ieder, die niet bij een mis daad betrokken is, heeft de plicht, de politie te helpen". Opnieuw glimlachte hij, ditmaal vriendelijker. Juffrouw Stokes bracht de hand aan het paarlen halssnoer, daarbij vijf bloedrode nagels en een turkoois-ring vertonend. „Nu, als u het dan weten wilt: ik liep verderop het bos in". „Hoeveel verder?" „O, een heel eind". „Maar dan moest u toch altijd de greppel oversteken". „Weineen, dat behoefde niet, want er is geen greppel vóór je aan de lager gelegen grond komt, ten minste niets noemenswaards. En wat er nog is, heeft hoegenaamd geen vochtige bodem. Voetafdrukken zullen daar niet voor komen". Frank schreef dit op, terwijl Mary hem gadesloeg en opnieuw een koele blik incasseerde. „U hebt dat mooi uitgedacht, maar toch ben ik bang, dat het verhaal u weer in ander opzicht moeilijkheden bezorgt. Het verklaart, waarom er geen voetafdrukken zijn van uw stappen 'naar het bos, maar allerminst, waarom u juist op die eigenaardige plek het bos inging. U beweert, dat u het bos bin nenrende, omdat u uit angst niet wist wat u deed. U was zo bang vanwege een sleepgeluid, dat u had gehoord. Blijft u daarbij?" Terwijl haar hand de parels en daar mee een haastige ademhaling wat om laag drukte, klonk pijlsnel haar ant woord: „Natuurlijk blijf ik er bij!" De detective-brigadier trok zijn wenk brauwen op. „Wilt u me wijs maken, dat u een neel eind langs de rand van het bos hebt gelopen in de richting van het ge luid, dat u zo verschrikt had?" Juffrouw Silver zag, hoe Mary Sto kes haar parels bijeen wrong, terwijl ze met moeite de korte vraag: „En waarom niet?" stelde. ,,'t Klinkt wat vreemd". Deze woorden deden Mary plotseling opvliegen. „Wat is daar voor vreemds aan? Al les is vreemd als u het zo uitlegtl Er was helemaal niets vreemds in. Ik hoorde, zoals ik zei, het geluid en ren de het pad af tot waar het bos begint, vóór er sprake is van een greppel. Daar bleef ik even staan luisteren en toen ik niets meer hoorde ben ik weer ver der gegaan, maar voor alle zekerheid binnen het kreupelhout gebleven. Ik kan tamelijk goed zien in 't donker en dacht, dat als bet soms iemand was ge weest, die te veel gedronken had. ik hem ip het bos altijd kon ontwijken. Toen ik bij het lage terrein kwam, hoorde ik het geluid opnieuw en bleef dus staan waar ik was". „Ja, dat begrijp ik. Dus u ziet goed in het donker?" „Daar steekt toch niets kwaads in, wel?" „O, neen, het is heel nuttig. Dus u stond daar toen u iemand uit het bos zag slepen. Als u zulke goede ogen hebt, moest u in staat zijn, om te con stateren, of het inderdaad slepen was, nietwaar?" „Dat heb ik juist gezegd". „Ik schijn er u op te moeten wijzen, dat u nogal geneigd is tot weifelen. Welnu, één van beide Sleepte de man het meisje of sleepte hij haar niet?" „Het geluid leek op slepen, maar ik zei al, dat hij haar misschien wel heeft gedragen". „Goed dan, hü sleepte haar of hij droeg haar. Aan welke kant bevond hij zichtussen u en het dorp?" Boos en verward aarzelde ze. „Ik zeg u, dat het denker was!" „Maar u ziet goed in het duister dat heeft u zo juist zelf gezegd. Kijk eens hier, juffrouw Stokes, u kwam van „Tomlin's Hoeve" en i was op weg naar 't dorp. U moet eenvoudig weten, van welke kant die nan uit het bos kwamachter u of róór u, tussen u en do boerderij of tussen u en Dee- ping". ,,'t Was tussen mij er het dorp. maar u maakt me helemaal tan streek". Ietwat ironisch hemim Frank: „Dat zou mij spijten. Maar ais hij uit het bos kwam tussen u en hel dorp, moet hij de greppel op de vocltigste plek zijn overgestoken. Ik verzeker u, dat nie mand, of hij nu een ichaam sleepte dan wel droeg, over die greppel kon zijn gekomen, zonder voetafdrukken na te laten..., dat was gadweg onmoge lijk". Krampachtig de parels vasthoudend, bleef ze het zwijgen bewaren, terwijl hu voortging. „In uw verklaring hebt u gezegd, dat hu haar op het pad legde, een zaklan taarn te voorschijn haalde en het licht op haar Uet schijnen!" Even huiverend, beaamde ze dit. „Ja. dat deed hij". „U zag, wat het was. dat hij had ge sleept.... of gedragen?" Ze keek op en knikte. Juffrouw Sil- ver bemerkte, hoe de boze uitdrukking op Mary's gelaat veranderde, blijkbaar onder de indruk van de akelige herin- nering. Maar er was nog iets anders, dat de opmerkzame toeschouwster niet ontging. De hand, die de parels vast hield, Uet los en werd by de andere in de schoot gelegd. Plotseling brak Mary Stokes in een woordenvloed uit. Haar adem ging vlie gensvlug door dc haast waarmee ze nu sprak. „O, het was vreselijk! Ze was op het hoofd geslagenik zag een hele boel blond haar met bloed er op en de ogen stonden wijd open. Daaraan zag ik, da» ze dood was. En ik zag ook een oor ring, die in het licht schitterde.... een echte ring, geheel met diamanten be zet „Hoe groot was die ring? Ik zou graag de meest nauwkeurige beschrij ving, die u maar kunt geven, hebben" „Zowat de grootte van een trouw ring.... precies weet ik het niet En er was maar één zo'n ring, want hij draai de haar om en zag, dat de andere ont brak. Toen bleef hij er naar zoeken, met zijn vingers door het haar woe lend". Opnieuw huiverde Mary „Ik zeg u. dat Ik er akelig van werd. Nu nog word ik 's nachts wakker en zie alles weer in de geest!" (Wordt vervolgd i IJshockev is een harde sport Het is meer dan eens gebeurd dat de spelers de puck met rust lieten en e kaar met de stick te lijf gingen. Hoewel dergelij ke tonelen in Nederland tot de zeld zaamheden behoren is een aantal Haagse ijshockey-enthousiasten door deze (gelukkig) meer buitenlands^ mentaliteit geïnfecteerd. Op de HOKY kreeg een Amsterdammer meningsver schil. Vijf Hagenaars hebben de man buiten het gebouw opgewacht waar zy hem op hardhandige wi.ize de juistheid van hun argumenten duidelijk trachtten te maken. Zij gebruikten daarvoor een limonadeflesje. De politie heeft zich over deze heethoofden moeten ontfer men en enkele processen-verbaal rond gedeeld. Vandaag zal een aanvang worden ge maakt met het candidaten-tornooi voor het wereldkampioenschap dames. Alle deelneemsters, onder wie zich onze landgenote Fenny Heemskerk bevindt, zijn inmiddels gearriveerd. De winna res van dit tornooi, dat tot 20 Novem ber zal duren, krijgt het recht de we reldkampioene Lumil la Rudenko uit te dagen voor een tweekamp met de titel als Inzet. Een ZARZXJELA. Dit is een mu ziekwerk, dat van huis uit in Spanje thuishoort en zijn naam dankt aan het Zarzuelapaleis bij Madrid, waar deze vorm het eerst en het meest is uitgevoerd. Het heeft veel weg van eKi opera, maar is speelser van karakter. De Zarzuela, die we hier bedoelen is van Nederlandse bodem, en in op dracht van een onzer radiovereni gingen geschreven door de jonge componist Simon Pluister op een tekst van Ab van Eijlc. Ze heet „De Ridder van de Droevige Figuur" en heeft Don Quichotte en Sancho Panza als hoofdfiguren. (Woensdag 20.20 uur over Hilver sum I, 402 m) woensdag 22 october HILVERSUM I. 402 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.- muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram.- muziek. 10.10 Idem. 10.30 Morgendienst. il.OO Gram.muziek. 11.25 „Levensbalans", hoorspel. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land en Tuinbouwmcdedelingen. 12.33 Gram.- muziek. 12.37 Dienst Stichting Alle-Dag- Kerk. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13 15 Frotestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Mandoline-Ensemble. 13.50 Gram.- muziek. 14.00 Metropole-Orkest en so liste. 14.30 Gram.muziek. 14.45 Voor de meisjes. 1.5.00 Jeugdconcert. 15.45 Gram. muziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel spel, 17.50 Militaire causerie. 18.00 Gram. muziek. 18.15 Vocaal-Enhemble. 18.30 H.V.U.: Dr. J. van Vucht Tyssen: „De sfeer in de fabriek". 19.00 Nieuws en. weerberichten. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Gram.muziek. 19.30 Buitenlands overzicht 19.50 Pianorecital. 20.00 Radio krant. 20.20 „De Ridder van de droevige figuur", hoorspel met muziek. (In de pauze: „De betekenis van Cervantes". causerie.) Pl.m. 21.30 Causerie 22.20 Gra- mofoonmuziek. 22.30 Internationaal Evan gelisch commentaar. 22.40 Gram.muziek. 22.45 Avondoverdenking. 23 00 Nieuws en S O.S.-berichten. 23.15—24.00 Gramofoon- inuzlek. ,.^ÜLVERSUM n- 298 7.00 VARA, .0.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, i0.00-24.00 VARA 7.00 Nieuws. 7.10 - onm^UZiek' 715 Ochtendgymnastiek, u Oram.muziek. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8 18 Gram.muziek. 8.50 Voor de in„^r0UW' 900 Gram.muziek. 9.25 Idem. 1000 Schoolradio. 10.20 Voor de huis vrouw. 11.00 R.V.U.: M. Reckman: „Een ournalist vertelt". U.30 Gram.muziek. 2.00 Orgelspel 12.30 Land- en Tuln- bouwmededelingen. 12.33 Voor het plat- tcland. 12.38 Gram.muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Commentaar. 13.20 Gevarieerde mu ziek. 1345 Gram.muziek. 14.00 Gespro ken Portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 voor de jeugd. 16.00 Viool cn plano. 16.10 d« Jeug<i 16.45 Voor de zieken. '15 Metropole-Orkest en koor. 17 50 'tegerinffsultzendlnc: M C Canelle: •sumha eiland van paarden en rufterr". euws' 18'15 Vara-varia. 18.20 fonir reportage. 18.35 Dansmuziek. „De Katholieken en het Socialis me toespraak. 19.15 Gram.muziek. J9.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws 20.05 Poli tiek commentaar 20.15 Promenade-Or kest en klem koor 20 50 „Een kat ln het nauw hoorspel 21.5 Dansmuziek. in ■Supersonische trillingen", causerie. zz.30 Viool en piano 23 00 Nieuws. 23.13- 24.00 Gramofoonmuzlek.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 4