De laatste indrukken van Duitsland fPim. Het oordeel over de bezetters IMMIltf llllis DE VERMISTE OORRING 'onnema Ondergrondse activiteit is groot in Polen vDi Dr. Leopold Figl uit ons land naar Oostenrijk ontboden Schuldgevoel aanwezig, maar Soc. conferentie te Milaan ten einde Vele Duiisers zijn anti- Amerikaans Anti-Amerikaans Angst voor Russen Duitse schuld 9jnpielleó ct-p, Piet m puin (i?ot) I E" Vicieuze cirkel Geen politieke interesse lllllinillliO Russen ondervinden zeer veel hinder Oude .dame"beroofde in haar eentje een bank Broekman had „noren reeds onder Euwe geplaatst in het candidatentornooi Broekhuizen met klein verschil verslagen PATRICIA WENTWORTH Bil HOEST EN KEELPIJN SLUM-OPLOSSEND £uiite>i eetiótia a\ Het Radioprogramma Sanapirin 3 goede t< ia >i v A h s ti s «i JLIET Is altijd een gewaagde onderneming om tijdens een buitenlandse reis conclusies te trekken omtrent de „volksaard" der bewoners. In het bijzon der geldt dit wel voor Duitsland. Vaak is het verblijf bij onze Oosterburen veel te kort en komen we met te weinig mensen uit de diverse bevolkingslagen in nanraking. De meesten van ons zijn begrijpelijkerwijs nog met een min of meer sterk vooroordeel t.o.v. alles wat Duits is, behept en last but not least hellen wij er allen toe over om alleen maar „sterke staaltjes' maatgevend te maken voor onze totaalindruk. Vaak ziin het echter betrekkelijk kleine „trekjes", die veel karakteristieker zijn voor de volksmentaliteit. LJERR HAASE is architect en vindt de Engelsen „korrekt". „Aber ver- dammt korrekt" voegt hij er aan toe en daarom kan hij ze niet uitstaan. Hij is als infanterieofficier in Italië in Engelse krijgsgevangenschap geraakt en is daar op zeer vernederende wijze behandeld. „Stel je voor" zegt hij: „We waren met officieren onder elkaar en hadden niets te roken. De Engelse bewaking was hiervan natuurlijk pp de hoogte. De heren onderofficieren-bewakers kwa men ieder half uur de barak binnen, met een arrogantie die zich met geen pen laat beschrijven. Staken een Player op, deden twee, drie haaltjes en gooiden de cigaret voor hun voeten neer, waarop we ons natuurlijk als haaien op deze éne peuk stortten. Maar die gezichten van die lui. Hoe 2e met wellust toezagen, terwijl wij om die inmiddels half verpulverde cigaret vochten Nee, zoiets kwam bij ons toch niet voor.... Herr Haase merkt nog niet dat hij zich slechts over zichzelf ergert. Het algemene Duitse oordeel over de Engelsen is: Fatsoenlijk. Natuurlijk zijn er altijd mensen, die het over het „r»2i- fide Albion" hebben, maar ze zijn In de minderheid. Typisch is, dat deze volksmening gevormd is door de zeer humane behandeling der Duitsers in de Engelse krijgsgevangenkampen. HES te feller is het oordeel over de u Amerikanen. Ik kreeg de indruk dat de meeste Duitsers maar weinig met de Amerikanen op hebben. De Amerikanen zijn „waslappen" of „honden". „Waslappen" omdat ze „slech te" soldaten zouden zijn en hun de individuele moed zou ontbreken. De gemiddelde Duitser heeft echter naar het mij toeschijnt zeer weinig notie van de unieke prestaties die de Amerikanen hebben geleverd. De betiteling „hon den" zou weer zijn oorzaak vinden in de behandeling der Duitse krijgsgevan genen door de Amerikanen. Ernstige klachten uiten de Duitsers over de Amerikaanse Rijnkampen Remagen. Regensburg en Rheinsberg. „Ik kan de Rijn niet meer zien" ver telt een hoge ambtenaar mij. „In kamp Remagen stierven de mensen als rat ten omdat er geen voedsel werd uit gedeeld. Duizenden zijn er omgeko men", aldus deze zegsman. Veel kwaad bloed heeft de ontnazi- ficering in Duitsland gezet. Ik ben te weinig ter zake kundig om hierover een gevestigde mening te hebben, maar het schijnt dat de Amerikanen te wei nig op de hoogte zijn geweest van de politieke belangrijkheid en handelin gen der SS-Ehrenführer, SS-Algemeine Führer, Bundesführer, Reichstierarzte- führer, Arbeitsführer, SD-Führer en de Hemel weet wat voor Führer nog meer. Ik kan mij indenken dat de Ameri kaanse „bijzondere rechtspleging" op zijn minst hier en daar dubieus ge noemd zou kunnen worden. \fOOR de Russen heeft men in Duits land kort gezegd: Angst. Beter dan de gemiddelde Europeaan weet de Duit ser wat het „Russische gevaar" voor hem en voor Europa betekent. In Rus land leven nog vier millioen Duitse krijgsgevangenen. Dagelijks komen er tientallen, soms honderden tegelijk bij Friedland de grens over. Vrijgelaten ■regens arbeidsongeschiktheid. En zij vertellen van hun ervaringen en van de toestanden in Rusland. Duitse tijd schriften zorgen met pakkende illustra ties voor de verspreiding van deze er varingen. en het publiek leest de arti kelen gretig. Kort voor ik in een Duitse fabrieks stad aankwam was daar 's nachts met enkele hevige explosies een halve stik- stoffabriek in de lucht gevlogen. Ik ontmoette er mensen die in panische angst uit hun bed waren gerend om de schuilbunkers in te vluchten onder het roepen van „De Russen zijn er, de Rus sen zijn er". Een derde typerende erva ring was, dat de directeur van een Raad van Arbeid me geen onderhoud wenste toe te staan. Ik wilde er het mijne van weten en vernam, dat hij bang was voor Russische spionnen Duitsland gevlucht. Het werd hem in Berlijn te heet onder de voeten. Hoe- wèl anti-communist is hij pro-Russisch. „De Rus is een handelsman" is zijn mening. „Geef hem beschikking over de Bosporus en wat meer economische vrijheid en hij zal z'n vangarmen terug trekken. Hij laat zijn tanden zien omdat hij bang is". Even realistischer is Herr Hellenberg: „Vóór Amerika, tégen Rusland" is zijn principe. Maar hij heeft niet veel aan hangers en pro-Amerikaans is het Duitse volk op het ogenblik helemaal niet. De grootste partij is de partij van het negatieve isolationisme: „Duitsland voor Duitsland" is haar devies. Ze is alleen nog niet georganiseerd. p"EN slotindruk over Duitsland en de Duitsers Zou niet compleet zijn als het onderwerp „Duitse schuld" niet even werd belicht. Vrijwel alle Duitsers, die ik ontmoet heb, hadden inderdaad een gevoel van „collectieve schuld". Van een diep schuldgevoel, Zoals wij West-Europeanen dat ondersteld wil len zien, is inderdaad geen sprake. „Het buitenland is mede verantwoor delijk geweest voor de opkomst van het nationaal-socialisme" vindt een za kenman, met wiens familie ik een van geweten, daar pas in 1943 berich ten over de toestanden In de concen tratiekampen begonnen door te sijpelen en als we het geweten hadden, hadden we er niets tegen kunnen doen. Onze enige fout is geweest, dat we een dic tator hadden gekozen, en dat we n'-t geweten hebben wie hij was Een begrijpelijke ontlasting van het Duitse schuldgevoel is veroorzaakt door de bombardementen der Duitse steden. De „Bombenkrieg" heeft verder dit psychologische effect gehad, dat veel Duitsers, die in conflict geraakt Waren met het Hitlerbewind zich bereid ver klaarden aan de algemene oorlogsin spanning deel te nemen. Ik heb zelfs enkele felle anti-nazi's gesproken, die vroeger door de Partei uit hun ambten waren ontzet, en de Duitse concentratiekampen van binnen kenden, maar zich door de totale ver nietiging bedreigd ziende, er toe over gingen hun uiteindelijke steun aan de oorlog te geven. „Natuurlijk werden deze mensen na hun internering met pauken en trom petten door de Amerikanen vrijgespro ken", verklaart een dagblad-redacteur triomfantelijk. inderdaad, als ik weer door de to taal verruïneerde stadsdelen van Dus-ldorf, Rochum en München loop ■Jan kan lk me toch moeilijk aan de indruk onttrekken, dat er maar één partij is, die de schuld van al deze verschrikkingen draagt. Het is de eeuwige vicieuze cirkel, waarin ook Vcrsalllcs. Münchcn en Potsdam gevat zijn. De slang van het kwaad en het onrecht, die steeds weer in zijn eigen staart bijt en steeds weer kwaad en onrecht baart. Zo gezien heeft de gehele wereld, leder land en ieder volk schuld. De dichter zingt: „Verlosser kom, de wereld wacht, die struikelen en dolen. Heel dit wanhopige geslacht heeft zich aan V bevolen Wie zal deze Verlosser uit deze vici euze cirkel zijn? Amerika? Rusland? Onze goede wil? of Christus? Een vluchfelma verieli: iimiii r\E politieke ongeïnteresseerdheid is u tamelijk groot. Men heeft genoeg met zichzelf, zijn gezin en de zorgen om het bestaan te doen. Van een „Deutscher Geist" als onder Hitier is geen sprake. De politieke apathie is zelfs opvallend groter dan in Neder- lanu en waar politieke interessen be staan is men het (zoals dat in de demo cratie te doen gebruikelijk is) hartver heffend oneens. Ik loop toevallig tegen de ex-prive secretaris van Grotewohl op. Een poos je geleden is deze man naar West weekend aan één der prachtige Beierse meren doorbreng. ,Er gaat in Duitsland een „mop", ver telt hij. „Er waren vóór de oorlog eens een paar vrienden die het besluit na men Hitier te doden. Terwijl de één de vlucht begon te organiseren, kocht de ander een groot pistool en stapte er mee naar de Reichskanzlei om de Führer te „liquideren". Maar hij bleef een beetje lang weg. Juist wilde de achterblijver eens poolshoogte gaan nemen, toen hij z'n kameraad in de ver te zag aankomen. .Maar kerel, wat kijk je sip" riep hij verbaasd uit. „Aanslag mislukt?" „Ach nee", antwoordde de ander, mis troostig naar zijn „Mauser" starend „maar er stonden zo veel buitenlandse diplomaten in de deur van de Führer dat ik er niet eens door kon komen". r\E vernietiging van de Joden neemt het Duitse Volk als zodanig beslist nie. voor zijn verantwoording. Iedere Duitser die ik hierover gesproken heb, uitve zijn afschuw over wat er met de Joden in Duitsland is gebeurd. „Alleen de Nazi-kliek is hier voor verantwoor delijk geweest", is de algemene opvat ting. „Wij hebben er bovendien niet Volgens verhalen van een in Uelzen (West-Duitsland) aangekomen Poolse vluchteling hebben geüniformeerde Pool se opstandelingen de Russen gedwongen hun militaire transporten van en naar het Westen om te leggen. Ze moeten nu via de Oostzee dan wel over Roemenië, Hongarije en Tsjecho-Slowakije worden geleid. Hoewel de Russen zeer krachtig tegen de opstandelingen optreden, neemt de activiteit van deze mensen steeds toe. Deze is vooral geconcentreerd rondom Lublin en Kielce. De rebellen maken bij hun uitvallen zelfs gebruik van oude Duitse tanks. Een vliegtuig van onbekende nationaliteit werpt voorts geregeld anti-communistische pamflet ten boven de Poolse steden en dorpen uit. Bij de partisanenbeweging zijn vele Russen aangesloten, die onder Hitier in het leger van generaal Wlassof hebben gestreden, alsmede Duitsers uit de thans door Polen bezette gebieden. De ondergrondse strijders ondervinden veel hulp van de Poolse boerenbevolking. In vele dorpen ziet men zelfs jongens van twaalf jaar met geweren lopen ter on dersteuning van de beweging. Het tweede congres van de socialis tische internationale, dat te Milaan is gehouden, heeft zich gisteren in een lange resolutie uitgesproken^ voor een conferentie van de Grote Vier over de hereniging van Duitsland op basis van vrije verkiezingen. Men is het niet eens geworden aangaande de houding, die men tegenover het Europese leger moet aannemen. In de aangenomen re solutie is slechts vastgelegd, dat de soc- beweging met alle haar ten dienste staande middelen zal bijdragen aan 't tot stand brengen van de hoogst mo gelijke graad van samenwerking tus sen de Europese democratieën. Verder dient er een verzoeningspoli tiek te worden gevoerd en moet er worden gestreefd naar een Atlantische gemeenschap ook op economisch en politiek gebied. Ook heeft de internationale zich ge kant tegen de uitsluiting van commu nistisch China uit de Verenigde Naties. Het was een klein, oud dametje van in de zestig, dat rustig naar de kassier van het bijkantoor van een bank te Los Angeles schreed en hem, terwijl zij hem een tas voorhield, op zachte toon vroeg: „Zoudt u zo goed willen zijn deze tas met geld te vullen?" „Ik kan u niet verstaan", antwoordde de kassier. „Hindert niet" sprak het dametje luider, „als u dit maar verstaat" en zij hield hem een revolver onder de neus. „Ik kan er mee omgaan", voegde zij er verhelderend aan toe. De kassier vroeg niets meer en vulde de tas met een bedrag van ongeveer duizend dollar. Het da metje wendde zich waardig om, schreed naar de uitgang en ver dween. Zij had niet bedankt. 60. Met een gil sprong de baron overeind. Hij had gedacht, dat hy lemaal alleen in zijn k tot was steeds luider gaan spreken «h hij plotseling een tikje op zti» der voelde. Het was zyn BETERE IK, die vermanend zijn hoofd schudde, toen de baron omkeek. „U va tegen, baron van Pottum r'eP want die was het dezekeer.Uval me toch heus tegen. Ik dacht dat vanavond nu wel begrepen had daU mij niet kunt ontlopen. Maar U bent hardleers, als U mh toestaat het te zeggen". De baron kon geen^ hij uitbrèngen. Sprakeloos staarde zijn BETERE-1K aan. ..H-h-hoe 1 je hier nu weer binnen? bracht er eindelijk uit. „Ik heb toch alle deuren en ramen afgesloten." pom gaf geen antwoord. Hii kon toch moeilijk zeggen, dat het Pim wa, geweest, die weggegaan was, maw dat hij Pom in een diepe plooi van één van de zware gordijnen had verschoten gezeten. Dus zette hy maar een heel geheimzinnig ge. zicht en sprak: „Dat is voor U een vraag, meneer de baron en voor m(j 66ii weet! Msfti* l&ten we het nu niet verder over hebben U hebt mii boos gemaakt, heel boos en daarom ga ik nu meteen een paar opdrachten geven, die U moet uit voeren of anders (Advertentie. Ing. Med.) II Kees Broekman heeft dit seizoen voor de eerste maal op het ijs gestaan. In ge zelschap van de oude Peter Sinnerud ert diens zoon Arve werden de noren aan getrokken. Broekman voelt zich reeds in goede conditie en in vergelijking met het vorig jaar is zijn gewicht afgeno men. Het is nog niet beslist wanneer Broekman naar Nederland komt om deel te nemen aan de centrale training te Overveen. Voor het candidaten-tornooi schaken, waarvan de winnaar de wereldkam pioen Botwinnik mag uitdagen voor 'n tweekamp, hebben zich geplaatst: Bronstein (Rusland), Boloslavsky (Rusland», Kcres (Rusland). Smyslov (Rusland), Najdorf (Arentinië), Res- hevsky (VS), Euwe (Nederland), Kotov (Rusland), Petrosian (Rusland), Taima- nov (Rusland), Gelier (Rusland) en Averbach (Rusland). Van de twaalf :andidaten hebben dus negen grootmees ters de Russische nationaliteit. Verder nemen deel 1 Amerikaan, 1 Argentijn en 1 Nederlander. (Advertentie, Ing. Med.) De Oostenrijkse kanselier dr Deo pold Figl, die gisteravond voor een staatsbezoek in ons land is aangeko men, is hedenochtend overhaast naar Wenen teruggekeerd. Hij werd door de leden der Oostenrijkse regering teruggeroepen, omat er een crisis is uitgebroken over de opstelling der begroting. Deze kan lelden tot het af reden der gehele regering. In de regering, die uit leden van de conservatieve Volkspartij en uit so cialisten bestaat, waren reeds enige tijd moeilijkheden over de opstelling der begroting. De meeste hiervan werden door onderhandelingen opge lost. Gisteren echter bleek men het nog diepgaand oneens te zijn over ie besteding van 400 millioen Schilling Tweehonderd millioen eiste de so cialistische minister van sociale za ken voor zijn departement. Het ge schil liep zo hoog, dat de socialisten het aftreden van de conservatief Maitz, de minister van financiën, els- ten. Daarop dreigden de andere con servatieven eveneens met heengaan. De zetelverdeling in het Oostenrijk se parlement is aldus: volkspartij 77 zetels, sociaisten 67 zetels, onafhan- kelijken 16 zetels en communisten 5 zetels. Volgens de grondwet moet de rege ring voor heden te middernacht de begroting hebben ingediend .De socia listen willen ondanks de vermindering van de hulp der Verenigde Staten een politiek van investering in de gena tionaliseerde zware industrie voor:- zetten teneinde werkloosheid te voor komen. De resultaten van de partijen, ge speeld in de eerste ronde van het tor- nooi om het wereldkampioenschap driebanden, luiden: Siguret (Fr.) Entura (Spanje) Cgarciai (Chili) Broekhuizen (Ned.) Monestier (Uruguay) Moran (Venezuela) Tiedtke (Dld.) Criales (Columbia) Freidenthal (Arg.) Carrega (Arg.) 50 81 4 0.617 47 81 3 0.580 50 77 3 0.649 48 77 3 0.623 50 70 4 0.714 47 70 4 0.871 50 38 9 1.315 83 38 5 0.868 50 58 6 0.862 49 58 7 0.844 DOOR. 15 Dan fl o l/lüüp (Advertentie, ing Mea i Op dit ogenblik was er geen sprake meer van geraffineerdheid. Hier zat alleen een beangst buitenmeisje, dat zich herinnerde, wat haar zo verschrikt had doen wegrennen en kreten slaken bij 't kloppen op de deur van juffrouw Alvina. Half snikkend ging ze voort: „Als hij mij betrapt had, dat ik hem had begluurd, zou ik zijn volgende slachtoffer zijn geweest. Zodra hij in het bos verdwenen was, ben ik gaan hollen om mijn leven te redden" Juffrouw Silver liet haar gewone kuchje horen en mengde zich voor de eerste maal in 't gesprek. „Inderdaad een verschrikkelijke ont moeting. Ik verbaas me er niet over, dat u het moeilijk vindt dit weer te vertellen, maar ik ben er zeker van, dat u alles zult doen om brigadier Abbott bij te staan. Iemand, die tot zulk een misdaad in staat is, mag niet op vrije voeten blijven. Eén vraag, als 't u blieft: (J zegt, dat de stenen in de oorring het licht van de zaklantaarn weerkaatsten toen hij die heen en weer zwaaide?" Mary op haar hoede tegenover deze nieuwe ondervraagster. antwoordde kortaf „Ja" „Dan hebt u zeker ook wel gezien, of 't bloed op het haar vochtig was?" „Neen, dat heb ik niet". „Denki u nog ns na Het is belang rijk" Ze schudde het hoofd. „Ik heb niet l aan voentig of droog bloed gedacht i Ik zag slechts, dat ze was vermoord en I dat het nu m'sschien mijn beurt wel I eens zou kunnen zijn". HOOFDSTUK VIII Met geen mogelijkheid konden ze meer uit haar krijgen. Op hun terug weg van de boerderij bekeek juffrouw Silver vol belangstelling de omgeving. Ter linkerzijde waren golvende lande rijen, rechts akkers en boven het land schap strekte zich een bewolkte hemel uit, 't Was minder koud dan het enige dagen geweest was en er zat iets voch tigs in de lucht. Ze bedacht, dat het 's middags wel eens kon gaan regenen. Frank Abbott liet hij 't begin van een bomenrij de auto stilhouden. „Hier is ze, naar ze beweert, het bos ingegaan. We kunnen onmogelijk uit maken, of ze dat werkelijk gedaan heeft. U ziet, dat er vrijwel geen grep pel is en alles is kurkdroog door de wind, die over het open veld komt". Juffrouw Silver stapte uit de auto en keek in het rond. Het bos was niet omheind en had weinig onderhout. Het ver' aal van Mary Stokes scheen heel aannemelijk. Ze kon het bos zijn inge gaan en even gemakkelijk langs de rand ervan zijn gelopen fis over het pad. Frank wandelde dat af, aldoor om zich heen ziend. Bij juffrouw Silver te ruggekeerd, kon hij enkel zeggen, dat Mary geen onzin had opgedist. „Zo", sprak juffrouw Silver naden kend. „Maar ik zou de situatie wat na der onder het oog willen zien. Er is bijvoorbeeld een spoor tussen het open veld en de zoom van het bos. Waar leidt dat spoor heen?" „Het komt uit in wat „de Laan" ge noemd wordt, de laan, die van het dorp achter „Abbottsleigh" en „the Grange", ae bezitting van Mark Harlow, om gaat. „De Laan" loopt tussen „Abbottsleigh" en het bos. Waar we nu staan, eindigt het land van oom Reg. De velden links Zijn van Mark Harlow en daarachter ligt „the Grange". „Aan de andere z.ijde van de Laan?" „Juist. „Deepside", het landgoed van Hathaway, is nog verder weg, maar de rijweg naar Tomlin's Hoeve loopt tus sen „Deepside" en „the Grange" door". „Gaat de Laan nog verder?" „Ja, helemaal tot LeaJon. Het is de oude directe weg. Toen de nieuwe weg werd aangelegd, was die hélemaal niet populair, want de drie landgoederen moesten alle iets van hun voorterrein missen. Ik geloof, dat mijn overgroot vader woedend was, omdat hij zijn por tierswoning moest verplaatsen". Juffrouw Silver keek peinzend voor zich uit. „Dus is het „Bosje van de Dode Man" een onregelmatige rechthoek, begrensd door deze landweg, de weg, waarover we hebben gereden, de dorpsstraat en de Laan achterom Abbottsleigh". Glimlachend antwoordde Frank: „Heel juist gezegd". „En het houtvestershuis, is het dich ter bij de rand van- het bos of bii de Laan? „O, een heel stuk dichter bij de Laanen beslist nader bij dit einde van het bos dan bij het dorp". „Dan zou ik voorstellen, beste Frank, dat we erheen gaan via het land weggetje". Haar oplettend aankijkend herhaalde hij zijn vraag van enige tijd geleden: „Wat hebt u zich in het hoofd gezet?" „Nü kan ik je op die vraag wel ant woorden. Twee gedachten drongen zich aan mij op, redeneringen, die je onge twijfeld ook zelf hebt overwogen. In de eerste plaats liegt Mary Stokes als ze zegt, dat ze aan de rand van het bc hier de stond op het lage terrein en daar het lijk uit het bos op 't pad zag slepen of dragen. Toen je haar ondervroeg, heb je dat duidelijk aan 't licht gebracht. Maar volgens mij is 't eveneens duidelijk.dat haar verhaal over de zaklantaarn, die de moordenaar op het arme vermoorde meisje liet schijnen, iets zelf doorleefds beschreef. Ik weet wel zeker, dat elke bijzonderheid van dat relaas over eenkomstig de waarheid is. -Ze zag inderdaad een moordenaar, die angstig naar de verloren oorring zocht, uit vrees, dat die ring gevallen zou zijn op een plek, waar zij hem kon \e-raden". „Dus u gelooft, dat Mary waarheid sprak?" „Daar ben ik van overtuigd. Ze heeft dat tafereel zelf gezien en is daar zo door ontsteld, dat ze in wilde paniek de vlucht heeft genomen. Eerst toen ze zich in veiligheid wist, kwam ze tot de con- clusie, dat het beter was, niet de volle waarheid te vertellen. Ze verhaalde wel, al snikkend, de vreselijke dingen die ze had gezien, maar loog wat be- ti eft de plaats. Het drama heeft zich afgespeeld, maar niet op het pad door het Dodemansbosje Glimlachend antwoordde Frank: U zult wel gelijk hebben, als altijd. Toch als die geschiedenis met Louise Roeers' er niet was, zou ik denken, dat Mary Stokes alles uit de duim had gezogen Die oorringen van Louise Rogers hebben me aan het twijfelen gebracht". Juffrouw Silver kuchte ietwat ver manend vóór ze opmerkte: Frank.... Mary Stokes hééft „Neen, hlaiffZev,beSchueven keeft En'wat ze zag an«, ,'jn,a. gek gemaakt. Haar' er> entzetting waren duideliik zichtbaar. Heb je niet opgemerkt dat al haar aanstellerij totaal verdween? zeg<r\ heus de waarheid ge- Wordt vervolgd) PIANOCONCERT no. 1 in bes kleine terts van P. I. Tsjaikofsky. De concerten van Tsjaikofsky zijn zeer geliefd bij de solisten, omdat zij zo buitengewoon veel moge lijkheden bieden. De componist verraadt hier zijn afkomst aller minst: hij is romanticus en hij is Rus en beide omstandigheden be palen het zeer gevarieerde ge- voelsbeeld in zijn muziek. Eigen lijk om dezelfde reden horen ook de concertbezoekers zijn muzi"k graag. Geza Anda speelt de solo partij. Het concert wordt vooraf gegaan door de Slavische Mars en gevolgd door de Ouverture 1812, een kort muziekwerk, waarin de terugtocht van Napoleon uit Mos kou werd herdacht. (Donderdag 20.05 over Hilversum II, 298 m) DONDERDAG 23 OCTOBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV. 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalen der. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Gram.muziek. 11.50 „Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. li.03 Lunchconcert (12.30—12.33 Land-en Tuinbouwmedcdellngen.) 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Pianorecital. 13.45 Gram.muziek. 14.00 Promenade-Orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram.muziek. 15.35 Strijkkwartet. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal-Ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram.muziek. 17.40 Voordracht. 18.00 Metropole-Orkest. 18.35 „Op de stelling", 18.43 Gram.muziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 „Levens vragen van allerlei aard en een pastoraal „ntwoord", 19.30 „Van huis en haard ver drevenklankbeeld. 20.00 Radio- krant. 20.00 Gevarieerd programma. 21.45 .Vragen aan voorbijgangers". 22.15 Cla- vecimbel viool. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. HILVERSUM II, 298 m.ï 7.00 AVRO, 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.30 Dag opening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 0.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gra- mofoonmuzlek. 9.25 Voor de huisvrouw. 9 30 Gram.muziek. 10.35 „Ik weet, ik weet wat U niet weet". 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Gevarieerde muziek. 12.00 Or- peispei. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram.- muziek. 12.50 (luit het bedrijfsleven", viaagesprek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen Of gram.muziek. 13.20 Amuse mentsmuziek 13.50 Gram.muziek. 14.n0 Ontmoetingen met Christopher Blaze", hoorspel 14.35 Altviool en piano. 13.00 v«4» ,0C.-Zieken 1800 -Tussen vier en !6'43 Voor de jeugd. 17.30 Militaire jf1 17-4() Gram.muziek. 17.45 Rege- renht g: R' den Hertog: „PapoM Nwf'Ts1,- rechtspleging". 18.00 k. (*J' 1813 Sportproblemen. 18.25 Or- lonrfo i!i ,9 0° Gesproken brief uit muzJp' w Jezz-Societelt. 19.40 Gram.- hulp 20 oo mI Nati°na'e vluchtelingen fflonl'Jh n t Nieuws. 20.05 Radio Philhar- ser ln u^r-est 6,1 sol'sle. 21.10 „De heer- „I hoorspel. 22.25 Dansmuziek. Nieuws. 23.00 geneesmiddelen in elk tablet. iel méér, want overdaad schaadt. ?st if" ',r'iaam worden er door verkwikt en pijnen verdwijnen (Advertentie, Ing. Med.)

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 4