Sociaal-hygiënisch sportcentrum Breezand wordt voor platteland unieke gelegenheid SKETCH Ook in de lagere klassen komt er tekening in de strijd Besluiten in raad Anna Paulowna tot een bedrag van rond twee ton Bouwplan „Avondzon' voor Kerstmis in behandeling bij de raad? Ruilverkaveling is thans gereed PROVINCIE IN VOGELVLUCHT Waardering voor beleid B. en W. van Julianadorp Nieuws van de bridgetafel Bazar gaat Vrijdagmiddag om half drie open Sport voor julianadorp Met een hamerslag Van Saurus, die Paulus werd Breezand Middenstand besprak de Sinterklaas-attractie Beker van bridgedrive ging naar Wieringen Urk De IJselmeervissers kwamen bijeen Atdelmgsvoeibal in cijfers De sterken scheiden zich van de zwakken Wieringen De aangebogen rekening is lang met mals Holl Mij. van Landbouw besprak ruilverkaveling 't Zand Dammen en bridgen DONDERDAG 23 OCTORER 1952 fN EEN VERGADERING die voor de ontwikkeling van het sociaal hygiënisch si.Sk. KM.rb ,S V00r dc on'w'kkcling van de sport in Breezand, van historische.betekenis mag worden genoemd heeft de raad van Anna Paulowna in zyn gistermiddag gehouden vergadering een reeks besluiten genomen, waar door Breezand in het bezit zal komen van een inrichting, die voor het platteland welhaast uniek mag worden genoemd. Door deze besluiten, waarmee ongeveer honderd vyftigduizend gulden gemoeid zal zijn, zal binnen afzienbare tUd in die plaats een complex sportterreinen komen, waarvan de ter plaatse gevestigde verenigingen gebruik zullen kunnen maken. Belangrijker echter nog achten wij het feit, dat bij die terreinen een inrichting wordt gebouwd, waarin het „Bad huis" zal worden gevestigd. UR IS OVER DE NAAM badhuis in de J vergadering een en ander te doen geweest. Wethouder Jonker achtte deze gelegenheid zo groots, dat hij de naam badhuis onjuist vond .Hij zou liever spreken over een dorpshuis. Daar is alle reden voor. Niet alleen dat er in het gebouw een viertal kleed kamers voor de sportverenigingen ko men, er komen twaalf douchecellen, er komt een consultatiebureau met wacht kamer, een zaal waar cursussen op so ciaal-hygiënisch gebied kunnen worden gegeven en waar een honderd mensen kunnen plaats vinden, er komt een rij wielbergplaats bij .alsmede een ver koopgelegenheid voor kleine gebruiks artikelen. Burgemeester Mijnlieff vond de naam dorsphuis echter niet zo gelukkig. Hij meende voorlopig niet alle vereni gingen te moeten toelaten en dat zou bij een dorpshuis wel het geval moeten zijn. De heer Hooimeijer en hij onder vond daarbij de steun van de heer Jonker, zag daar niet het minste be zwaar in. Dat is echter een punt van later zorg. Belangrijk is het feit dat de raad eenstemmig het besluit nam, waardoor deze inrichting er zal komen. Unaniem was men van mening, dat wat burgemeester en wethouders hier heb ben ontworpen en voorgesteld, alle lof verdient Dansen goedkoper? De heer Hooimeijer bleef met zijn bezwaren tegen het voorstel van B. en W. om de vermakelijkheidsbelasting op het dansen te verlagen en te brengen op 20 pet., alleen staan. Het argument, dat hij er niet voor gevoelde om het voor beeld van Wieringen te volgen en door een lage belasting jongelui uit andere plaatsen aan te trekken, werd door de voorziter afdoende bestreden. Het gaat er om, dat wij hier een belasting af schaffen, die we destijds alleen hebben ingevoerd, omdat het ons vanuit Den Haag werd gedecreteerd, zo betoogde hij. Wij zien dit alleen van uit een be lastingstandpunt. Of het dansen er goedkoper door zal worden is een zaak van de caféhouders. De heer Hooimeijer werd geacht te gen te hebben gestemd. Aan het bestuur van de R.K. Kleu terschool in Breezand zal het verhoogde subsidie van f 22.50 per leerling wor den toegekend tot een maximum van honderd leerlingen, zo lang de gediplo meerde krachten aan de school verbon den zijn. Bij het voorstel om aan de polder Anna Paulowna een bijdrage te verle nen in een gedeeltelijk reeds uitgevoer de riolering Nieuwe wegKoningsweg, hadden de heren Oudshoorn en Glim enkele opmerkingen. De burgemeester deelde mede, dat deze de aandacht van het bestuur van de polder hebben. Veel insteming ondervond ook het voorstel, om bij het zwembad aan de Kerkweg rijwielstandaards te plaatsen, waardoor de fietsen niet zo maar zullen worden neergesmeten. Niet over Lages spreken De steen, die oorspronkelijk bij de Nederlands Hervormde Kerk was zal door een gedenkplaat aan het gemeen tehuis worden vervangen. De namen van de in de oorlog gevallen zullen er in gegrift worden. De heer Jonker her innerde er aan, dat hij in 1945 het ini tiatief had genomen om de steen bij de De drive van de bridgeclub „Julia nadorp" had deze week tot uitslag: D. J. de Graaf—C. Bregman 55,5 pt.; A. HeyblokA. Bregman 53,5 pt.; A. van KempenD. van Kempen 50 pt.; C. Bregmanmevr. Bregman 48 pt.; D Bregmanmevr. Bregman 42,5 pt.; P. van Rijn—A. Bos 38,5 pt.; L. Tigchelaar J. Weidema 37 p.; J. BuysDonkers 33,5 p.; E. ZonJ. Homminga 31,5 pt.; A. Doornmevr. Doorn 30 pt. De bazar, die op Vrijdag 24 en Za terdag 25 October in Café „Prins Hen drik" te Julianadorp wordt gehouden en waarvan de opbrengst moet dienen als een bijdrage in de aanschaffing van een nieuw orgel in de Ned. Herv. Kerk, wordt Vrijdagmiddag om half drie ge opend en is die dag tot 's avonds elf uur voor het publiek toegankelijk. De volgende dag kan men terecht van drie uur tot middernacht .Vele attracties maken een bezoek aan deze bazar, die tal van fraaie handwerken biedt, bij zonder aantrekkelijk. Zondag is het op het JVC-terrein voor de sportliefhebbers weer een drukte van belang. Het eerste elftal is weliswaar vrij, maar reeds om negen uur wordt de dag begonnen met een handbalwedstrijd tussen JHC 2 en BKC 2. Om tien uur spelen de JVC- junioren tegen Winkel, waarna om twaalf uur de ontmoeting JVC a Oudesluis a volgt. De hoofdschotel wordt gevormd door de eerste thuiswedstrijd in deze com petitie van JHC, dat voor deze gele genheid Blauw Wit uit Amsterdam ontmoet. Wij zijn uiteraard benieuwd, of de dames uit Julianadorp, die het in hun zware afdeling uitstekend doen met vijf punten uit vier wedstrijden, ook deze sterke Amsterdamse dames kunnen weerstaan. Na deze handbal wedstrijd, die om half twee begint, neemt JVC 2 het om half drie op te gen St. Boys 2. kerk te plaatsen. De initiatiefnemers kunnen zich echter met deze oplossing verenigen en er zal geen bezwaar tegen worden gemaakt. De heer Glim wilde Lages er bij halen, maar voorzitter bracht hem in alle gemoedelijkheid aan het verstand, dat deze zaak niet in de raad van Anna Paulowna kon worden besproxen. En nog veel meer Er werden in deze uiterst belangrijke vergadering nog meer besluiten geno men, die door de betrokkenen met grote vreugde zullen worden begroet. Daar was het besluit tot verbouw van de openbare lagere school II in Bree zand, waar het aantal leerlingen zo danig is toegenomen, dat men met ge brek aan ruimte worstelt. Burgemees ter Mijnlieff lichtte toe, dat men bij de oorspronkelijke opzet daar reeds op had gerekend. De bestaande rijwiel bergplaats zal nu tot een lokaal kunnen worden verbouwd. De afmetingen zijn uitgebalanceerd .Er zal dan - een nieuwe rijwielbergplaats moeten wor den gebouwd .De kosten werden ge raamd op ongeveer f 22.000.—. Ook hiertegen had de raad geen en kel bezwaar. Om dan de lijst compleet te maken: de kluis in het gemeentehuis zal wor den vergroot, door er onder de grond een soort bunker bij te bouwen. Op die bunker komt een soort opbouw, waar door men op de secretarie meer ruimte zal krijgen. Kosten ongeveer f 23.000.- De voorzitter lichtte dit punt overtui gend toe. Zou men alleen de kluis ver groten, dan zou men over enkele jaren duurder uitkomen. Men weet op de se cretarie nu reeds niet hoe men zich moet keren. Een aparte kamer voor cc secretaris wordt zeer gewenst geacht. De heer Dekker had zich reeds voor bereid om ernstige bezwaren naar vo ren te brengen, maar verklaarde zich door de toelichting van de voorzitter bevredigd. Ook de andere raadsleden maakten geen bezwaren. Tot deze goede stem ming zal ongetwijfeld hebben bijgedra gen het feit, dat, zoals de voorzitter mededeelde de raad in deze vergade ring een reeks besluiten had genomen, die de gemeente een paar ton zullen kosten, maar dat men er ten hoogste zeventig duizend gulden voor zal moe ten lenen. Deze gunstige financiële po sitie maakte het de voorzitter o.m. ook mogelijk, de heer Hooimeijer te ant woorden, toen deze inlichtingen vroeg over de financiëring van het object in Breezand, dat wij eerder bespraken, dat de gemeente ten opzichte van het so ciaal werk een taak heeft. De rekening over 1951 sloot in ont vangsten en uitgaven op een bedrag van f 721.381.08, met een batig saldo van f 111.01. De heer Schenk, die rap port uitbracht, adviseerde tot vaststel ling. Getracht zal worden goedkeuring te verkrijgen op een besluit om de siga renwinkels open te krijgen op Zondag van -812. De kapperswinkels zullen open zijn tot 7 uur en de dan aanwezige klanten zullen nog mogen worden ge holpen. Bij de Spoorput zal een betui- ning worden aangebracht, ten einde af kalven te voorkomen. Kosten ongeveer 1850.—. Ten aanzien van de woningen, verkre gen door verbouw van de oude school, bepleitte de heer Glim volkstuintjes, de heer Dekker schuurtjes. De laatste wilde deze door de eigenaars zelf laten bouwen, naar een uniform door de ge meente vastgesteld model. De voorzitter nam dit idee gaarne over. B. en W. zullen een onderzoek in stellen naar de mogelijkheid om aan de verlichtingspaal tegenover het stad huis een verlichte klok aan te brengen. De heer Oudshoorn bepleitte een speelterrein in Breezand op de plaats waar men een parkeerterein heeft ont worpen. De voorzitter deelde mede, dat hy reeds een plan heeft en te zijner tijd met voorstellen zal komen. De heer Jonker kreeg op een vraag van de raad te horen, dat men de tuin tjeswedstrijd ook volgend jaar wel weer zien wil. Tenslotte wees de heer Jonker er op, dat de jeugd op zeer voordelige wijze gebruik kan maken van de school-concerten van de V.U. in Den Helder. Hij had vernomen dat er ouders zijn, die hun kinderen maar thuis houden. Laten deze toch beseffen dat er van deze concerten een grot- opvoedkundige waarde uitgaat. Natuurljjk waren er in deze verga dering verschillende punten, die det een hamerslag werden afgehandeld. Punten, die soms voor de betrokke nen, soms voor de gemeente en de ge meenschap van belang waren. Wfj la ten ze hieronder volgen; Ingekomen was een besluit van de Minister van Wederopbouw, waardoor de woningen aan de Smidsweg 5, 7, 11 en 13 moeten worden verhuurd voor f 6.75, de percelen 9 en 15 voor f 7.75 per week. Aan het PEN is verzocht nog enkele straatlantaarns te plaat sen aan de Zandvaart, Oosterzijde, Sluisweg, Van Ewijckspad, Smidsweg en Wallerweg 1. Medegedeeld werd dat aan de heer Mintjewerf bij zijn vijf en twintig jarig jubileum als doodgra ver uit erkentelijkheid voor de voor treffelijke wijze, waarop hij zijn werk verricht, een kwart maand salaris is uitbetaald als gratificatie. Het ge- meentepersoneel krijgt een bijdrage in de kosten van ziekte, groot hoogstens f 60 of f 30. De raad besloot gelden beschikbaar te stellen ten behoeve van het bestuur van RK school I aan de Nieuwe we, tot een bedrag van f 1800, bestemd voor het aanschaffen van vier nieuwe kachels en leermiddelen. Tot leden van de commissie tot we ring van schoolverzuim in Anna Pau lowna werden benoemd de heren J. R. van Stipriaan en W. Leek, te Bree zand de heer W. Duijzer. Het presentiegeld voor het bezoe ken van de vergaderingen van het burgerlijk college van wijkvoogden werd vastgesteld op f 5.75 per lid. De leden van de woonruimtecom missie werden weer voor de tijd van een jaar benoemd. In de samenstelling kwam geen verandering De aanvrage van het RK kerkbe stuur in Breezand, om het subsidie voor het onderhoud van het torenuur werk in hun kerk te verhogen van f 100 op f 275, werd toegewezen. De meerdere kosten worden in hoofdzaak veroorzaakt door de verlichting van de wijzerplaten M.edegedeeld wera, dat de verlichting van het uurwerk aan de Kleine sluis wegens technische moeilijkheden onuitvoerbaar is. Op verzoek van de Middenstands vereniging besloot de raad zich aan te sluiten bij de gemeentelijke volkscre- dietbank in Akmaar. Van de heer J. Keuris Jr werd 221 m2 grond aangekocht tegen f 2 per m2, in verband met de verbetering aan het Ewijckspad, bestemd voor de uitweg naar de Binnenhaven. De toe gang van de Binnenhaven naar het Van Ewijckspad werd voor alle motor voertuigen, vrachtwagens, rij- en trekdieren en vee gesloten verklaard, terwijl werd bepaald, dat het Van Ewijckspad zelf niet mag worden ge bruikt door voertuigen die een asdruk van meer dan een ton hebben. Burgemeester Mijnlieff moet hebben aangevoeld, dat er in de raad een sterke tegenstand te overwinnen zou zijn, indien men zou moeten besluiten over alle voorstellen, indien er niet zou zijn gesproken over de plannen voor de stichting voor een tehuis voor ouden van dagen. Voor de plannen tot stichting van een sociaal hygiënisch sportcentrum in Breezand aan de orde kwam, verklaarde hij, dat deze plannen in geen enkel opzicht remmend zouden werken op de bouw van dit tehuis. Hij had een onderzoek ingesteld naar de kapitaalspositie van de gemeente cn had daaruit de overtuiging gekregen, dat de gemeente de stichting zou kun nen dragen. Voorzitter erkende, dat hij tot de mensen had behoord, die geen voorstander waren van een tehuis voor ouden van dagen, maar dat hij geen vertrouwen had gehad in de mogelijk heid om een sluitende exploitatie-reke ning te krijgen, Een onderzoek naar de ervaringen in andere gemeenten had hem echter van gedachten doen veran deren en hij zag de mogelijkheid er van nu in. Namens de P.v.d.A.-fractie, verklaar de de heer Dekker, dat de woorden van de voorzitter bij hem en zijn partijge noten een gevoel van ongerustheid en onbehaaglijkheid had weggenomen. In dien deze verklaring niet was afgelegd, zou er tegen de voorstellen van B. en W. ernstig verzet zijn gerezen. De stich ting van een tehuis voor ouden van da gen achten wij van primair belang. Wij hebben dikwijls de indruk gehad, dat er met opzet getraineerd werd en we ver langen nu een termijn, waarbinnen de raad de plannen tegemoet kan zien. De voorzitter zette uiteen, dat er toch inderdaad wel schot in zit. Het bestuur van de stichting heeft overleg gepleegd, in de plannen van de architect wijzigin gen aangebracht, die weer op tekening moeten worden uitgewerkt. Het is moei lijk het op een dag te zeggen, maar hii had alle vertrouwen, dat de uitgewerkte plannen de raad voor Kerstmis zouden bereiken. De heer Glim sloot zich bij de woorden van de heer Dekker aan en gaf een resumé van de langdurigheid van het geval. Eerst toen voorzitter nog maals met nadruk had verklaard, dat de raad binnen zeer afzienbare tijd zou kunnen oordelen en dat hij nu mede overtuigd was van de mogelijkheden om de exploitatierekening te verzeke ren, ging de raad over tot behandeling van de voorstellen, die wij in ons ver slag, dat u in dit zelfde nummer aan treft, hebben vermeld. Klokken zullen prijzen toewijzen Tussen de afdelingen Anna Pau- lowna-Breezand van de Hanze en de H.I.M. (de r.k. en de neutrale midden- stanósverenigingen) .bestaat op en kele gebieden nauwe samenwerking. Zo werd nu ook Dinsdagavond onder voorzitterschap van de heer R. Rezel- man, weer gezamenlijk vergaderd om te beraadslagen over een St. Nicolaas- attractie. Men had tevoren reeds een prijsvraag uitgeschreven voor een goed idee, dat niet in strijd zou zijn met de loterijwet en van de 29 inzen dingen had de werkcommissie, ge vormd uit beide vereniging, de voor haar gedachte meest geschikte aan een oordeel van bevoegde autoriteiten onderworpen. De vergadering sprak zich in grote meerderheid uit vóór het houden van een attractie en koos tenslotte het door de heer Van Dongen vorgestelde, die daarmee de uitgeloofde f 25 ver dienden. Bij deze „Klok"-attractie zul len de uur-, minuut- en secondewijzer van een tot stilstand gekomen klok de prijsnummers bepalen. De attractie zal niet, zoais vroeger, vijf weken, de-h drie weken duren en ingaan op November. In elke week zal een uurwerk de voornaamste prijs zijn en verder 6 of 7 waardebonnen van f 25 10 van f 10 worden toegekend. De hoofdprijs over alle drie weken wordt een bromfiets, radiotoestel, was machine, meubelen, haard of iets anders, naar keuze van de winnaars, tot een bedrag van ongeveer f 450. Over de winkelsluiting en het ven ten deelde de heer Koopman de infor maties mede, die de Kamer van Koop handel hem verstrekte. De halve-dagsluiting is niet ver plicht voorgeschreven. In een bepaalde branche moeten alle betrokkenen er voor zijn, anders wijst de gemeente geen ochtend- of middag voor sluiting aan. De sluiting is voor alle branches op alle dagen om 6 uur, doch met de dan aanwezige klanten mag nog binnen een half uur afgehandeld worden. Winkelwaren mogen na 6 uur alleen besteld worden, als ze de winkel vóór 6 uur, dus vóór sluitingstijd, verlaten. Wettelijk is ook vastgesteld dat van 29 November t.e.m. 4 December, van 20 December t.e.m. 24 December en op 31 December (of als dit een Zondag is dan op 30 December) de winkels op werkdagen tot 9 uur geopend mogen zijn. Algemeen was men er voor, aan B en W. te verzoeken een verordening vast te stellen, waarbij bepaald wordt dat niet alleen de winkelier, maar ook de klant geverbaliseerd wordt bij een geconstateerde overtreding van de winkelsluitingswet. Ook tegenover wanbetalers wil men zich gezamenlijk verdedigen. Een „zwarte lijst" zal aan alle middenstan ders gezonden worden, opdat men ge waarschuwd is, als een daarop voor komend persoon probeert weer een nieuwe leverancier te duperen. Tenslotte zij nog vermeld, dat een vroeger genomen besluit werd inge trokken en het z.g. „cadeaufonds" werd opgeheven. Van de in zaal Blokdijk gehouden bridgedrive, waaraan ook door brid gers uit Schagen, 't Zand en van Wie ringen werd deelgenomen, is de uit slag: A-lijn: 1 A. DuinL. Pijnakker 50 pt., 2 dames PoorterNijens 42 pt., 3 VeroudenRooyakker 40% pt., 4 J. Jongejans—A. Raven 38% pt., 5 echtp. Beugeman 34pt., 6 F.-van Lierop— H. van Lierop 34% pt., 7 J. Berbee— J. Captein 34 pt., 8 P. de WaardH. Rooyakkers 30 pt., 9 echtp. Van der Poel 29 pt., 10 A. BerbeeJ. van Lie rop. 26% pt. B-lijn: 1 NijensDeutekom 45 pt., 2 BloklandKoopman 45 pt., 3 Kooy Russelman 36% pt., 4 P. Stikkelman F. Alkemade 30% pt., 5 echtp. Van Harten 29% pt., 6 J. BeerseH. Ber bee 23 pt., 7 HerderKoning 22 pt., 8 DeutekomVan der Voort 18% pt. C-lijn: 1 KuiperSmit 46 pt., 2 G. TimmerG. van Nuland 34 pt., 3 De JongMolenkamp 32% pt., 4 Nieuw- buurtVan der Velde 32 pt., 5 Van RijnHijblok 29 pt., 6 echtp. De Graaf 28 pt., 7. Onnis—Clauting 26 pt., 8 echtp. De Wit 24 pt. De beker werd gewonnen door de Wieringers KuiperSmit. (Advertentie, Ing. Mefl.) Dinsdag vergaderde de vissersver eniging IJselmeer in de zaai van Hulp en Steun. Uit de mededelingen, die de voorzitter de heer J. van Sloot.en de vergadering verstrekte, bleek, dat de bovengenoemde vereniging, nu zij uit het Covij-verband is getreden, op vol le toeren draait en draaien kan. De veilingsplicht, die voor sommige vissoorten op het IJselmeer van zo grote betekenis was, is nu, als de aan gesloten leden dit willen opgeheven, echter met dien verstande, dat de af rekening voor de vissers op de afsla gen betaald worden. Ook nog een an dere kwestie welke voor een groot deel van de IJselmeervissers van zeer groot belang is, is in voorbereiding. De coöperatieve gedachte welke in het woord Covij besloten is, begint nu. aldus de voorzitter vorm te krij gen. VISAFSLAG URK Woensdag voerden 38 vaartuigen aan: 4528 pond snoekbaars 5255 cent, 81 pond rode baars 5560 cent; 356 pond voorn 10—11 cent; 767 pond blei 10— 12 cent, 2 pond karper 29 aent. A?es per pond. UITBREIDING NOORDZEEVLOOT. De grote Urker Noordzcevloot gaat log steeds vooruit. De Urker K. Ras tocht te Den Helder een kotter die voor de Noordzee bestemd is. Het "chip is naar Makkum gesleept, waar 'iet verschillende veranderingen on dergaat op een scheepswerf aldaar. AANBESTEDING. Bij de aanbesteding is de verbou- ving en uitbreiding van de Amster- 'amse Bank-Incasso Bank gegund aan Ie laagste inschrijver de fir ma wed R. P. Kale en Zoon. De totale kosten bedragen ongeveer f 75000. rvE VOETBALCOMPETITIE „draait" U alweer een week of zes cn ook in de lagere klassen btgint er tekening in de strijd te komen. We willen deze keer eens een kijkje nemen by de Zaterdag middagvoetballers en de derde en vier de klassers, die op de Maandagen alleen maar de uitslagen in dc sportpagina plegen te vinden. In de tweede klasse ZMC komen uit onze omgeving Flevo en Breez. Boys uit. Met een tweede en derde plaats staan deze clubs er uitstekend voor en als de ploeg uit de Wieringermeer er in slaagt de defensie nog wat sterker te maken, is er een goede kans op de titel: Reiger Boys 1 Flevo 1 B-eez. B. 1 ZCFC 2 Opperdoes 1 J Holland 3 Blauw Wit 2 IVV 1 HCSC 3 Watervogels 2 gaat in reserve 2 D opnieuw meedoen. HRC 5 zal echter wel een ernstige concurrent blijken te zijn nu het vierde elftal naar de KNVB is verhuisd, maar ook Kaagvogels 2 doet het dit jaar uitstekend. De strijd rond de onderste plaats belooft bijzon der spannend te worden: 6 4 2 0 16— 9 10 6 4 1 1 25—15 9 4 2 1 1 11—12 5 4 2 0 2 12—14 4 5 2 0 3 15—15 4 6 2 0 4 21—22 4 3 0 1 2 12—16 1 3 0 1 2 5—11 1 1 0 0 1 1- 4 0 Watervogels 2 Kaagvogels 2 HRC 5 WGW 2 Hollandit T. 2 VZV 2 VIOS 2 Vrone 2 Oudesluis 2 SHC 2 15—6 13— 5 15— 4 8— 9 14—13 8—17 7—12 6— 8 8—15 6—11 De strijd in Res. 3 F zal wel gaan tus sen Watervogels 3, BKC 3 en Schagen 3, terwijl pas gepromoveerd Flevo 2 een De ruilverkaveling te Wieringen heeft dezer dagen haar beslag gekregen, doordat de rekening is aangeboden. De kosten per hectare zijn f 450—, en dit is veel meer dan in 1940 was geraamd. Toen meende men, dat de landeigena ren f 75.zouden moeten betalen. Het rijk draagt namelijk 75% in de kos ten bij. Dat de boeren onaangenaam verrast zijn, nu hun een dergelijke nota wordt aangeboden, laat zich begrijpen. Voor al, nu er bij werd opgemerkt, dat de Wieringers billijk behandeld zijn. De eigenlijke kosten zouden f 600.be dragen.' De aanslag voor de ruilverka- velingskosten behoeft niet ineens te worden voldaan. Men kan er dertig jaar over doen. De heer Hassels van het ruilverkave- lingsbureau zal heden in Wieringen nadere inlichtingen komen verstrek ken. Ontstemming over de politiek van zwijgen Tijdens de Dinsdagavond gehouden vergadering van de Holl. Mij van Land bouw, afd. Wieringen, werd medege deeld, dat de onlangs gehouden land bouwtentoonstelling een flink batig sal do heeft opgeleverd. Er zal een serie van acht lezingen worden gehouden over voor de landbouwers belangrijke onderwerpen. In de vergadering kwam vervolgens de hoge prijs van de ruiverkaveling ter sprake. Men was ontstemd over het feit, dat men op vroegere informaties om trent de kosten altijd te horen had ge kregen, dat de bijdrage der landbouwers redelijk zou zijn. Men heeft toestem ming gekregen tot een onderhoud over deze kwestie met de Cultuur Technische Dienst, aldus deelde de voorzitter van de vroegere plaatselijke commissie, our- gemeester Kolff mede. Uit de vergade ring werd gevraagd of de verpachte per celen in pacht mogen worden verhoogd. De Giondkamer staat inderdaad een pachtprijsverhoging toe, doch men moet daarmee wachten tot over drie jaar, aangezien de pachtprijzen pas zijn vast gesteld. Een uitzondering kan zijn, dat verhuurder en huurder beide met een eventuele verhoging accoord gaan. BROEDENDE EEND STOORT ZICH NIET AAN DE HERFST In het Kooibos aan de Julianalaan te Wieringen, zit al enige tijd een eend te broeden. Haar gevleugelde soortge noten zijn het er nog niet over eens of ze aan de vroege of aan de late kant is. De laatste wedstrijden, gespeeld voor de competitie van de Zijper Damclub, leverden de volgende uitslagen on: IJ. van der Weij—P. Hoedjes 0—2; C. Kooij—A blokker 2—0; A. Slijkerman Pzn.—W, Jimmink 1—1; G. RademakerP. J. Wal- boer 0—2; P. de Wit—G. Keijzer 0-2; N. v. d. Weij—P. Hoedjes 02. Ook de bridgeclub „Up and Down" heeft weer in competitieverband gespeeld. De uitslag van de drive was: 1. A. v. d. Voort—Th. Leek 29 p.; 2. R. Hertog—P Sirooper 28 p.; 3. T. Blokland—S. Len ting 25 p.; 4. H. Schilder—W. de Wit 15 p.; 5. D. den Brasem—P. Koopmar 24'/j p.j 6. W. Schilder—H. Klaver 231/ p.; 7. J. Louter—K. Slik 21'/, p.; 8. Ant Stroopcr—Meester Kriek 20'/, p.; 9. mevr Veul-H. Veul 19 p. I zware opgaaf zal krijgen de onder ste plaats te ontlopen: Watervogels 3 BKC 3 Schagen 3 Geelzwart 2 ZAP 3 Helder 4 ZAP 4 HRC 6 Flevo 2 de reserves van Wieringerwaard en ZAP, die eigenlijk alle,bei minstens één klasse te laag uitkomen. Voor lopig zijn de roodbroeken favoriet na hun zege in Anna Paulowna. Merk waardig zijn de matige prestaties van Petten 2, dat vorig jaar lange tijd één der favorieten was: 4 3 1 0 19-11 7 4 3 1 0 13— 8 7 4 3 0 1 19— 8 8 4 2 0 2 12— 9 4 4 1 2 1 10—14 4 4 1 1 2 7—13 3 5 1 1 3 11—15 3 4 0 2 2 5—13 2 3 0 0 3 4— 9 0 er in res. 3 G tussen W'waard 2 4 4 0 0 23— 4 8 ZAP 2 5 4 0 1 21—12 8 Con Zelo 2 5 2 1 2 13-12 5 Winkel 2 4 2 0 2 7—9 4 N. Niedorp 2 4 1 2 1 5—7 4 VZV 3 4 2 0 2 11—14 4 VIOS 3 3 1 1 1 6—4 3 Kaagvogels 3 3 0 0 3 3—14 0 Petten 2 4 0 0 4 4-17 0 In 4 L zijn de reserves van Dirks- IJtUXll VU \J IJL* ewv; J1V.L1 vil Slechts SVW 3 schijnt roet in het eten te kunnen gooien. Dirkshorn 2 Holl. T. 3 SVW 3 Con Zelo 3 Hugo Boys 3 N. Niedorp 3 LSVV 3 Reiger B. 2 3 3 0 0 21— 3 4 3 4 3 0 2 1 2 0 2 0 3 1 1 0 0 3 10—10 16— 9 12—11 5- 5 10—16 5— 6 4—23 Succes 3, een sterk elftal van oud gedienden. beheerst de situatie in 4 M. De Wieringers moeten ook nodig met hun derde een klasse hoger. Mo gelijk vormt WGW 3 een bedreiging: Succes 3 WGW 3 W'waard 3 4 4 0 0 40— 3 8 2 2 0 0 11— 2 4 4 1 2 1 10—11 4 2 2 1 1 0 6— 4 3 3 1 1 1 12—10 3 5 2 0 0 2 4—25 0 3 1 0 2 4—12 0 (x) 4 0 0 4 5—25 0 Schagen 4 Kaagvogels DWOW 2 ZAP 5 (x) DWOW 2 heeft twee verlies- punten wegens niet opkomen. JVC 2 zal wel de sterkste blijken te zijn in 4 N, want het wil er bij ons nog niet in, dat Zeemacht 3 ook een kans maakt. De Julianadorpers zijn blijkbaar te sterk voor de vierde en te zwak voor de derde klasse JVC 2 Vesdo 2 Zeemacht 3 SRC 3 Watervogels Succes 4 WGW 4 St. Bovs 2 BKC 4 4 4 0 0 20— 3 8 1 0 1 0 1 14—11 0 10— 2 2 14—10 6—15 6—10 3—11 7— 9 9—18 Een aardige groep tenslotte is 40, waarin Schagen met een elftal ex- cracks uitkomt. JVC werd reeds met grote cijfers geklopt door de geel zwarten, maar Kaagvogels 4 en Oude sluis 3 wensen blijkbaar ook mee te doen: Schagen 5 Oudesluis 3 JVC 3 Kaagvogels 4 W'waard 4 St. Boys 3 Winkel 3 Vesdo 3 Dirkshorn 3 1 0 0 3 4 0 4 0 30— 8 11— 4 17—18 9— 2 19—18 4— 7 8—12 8—20 5—22 De politie te HOORN heeft zich ontfermd over drie knapen uit Zand- voort, die achter op een vrachtauto wa ren geklommen om een eindje mee te rijden. Het eindje werd wel wat heel lang. Na een nacht logies op het bu reau zijn de jeugdige lifters weer door de pipa's opgehaald. Een landbouwer te BLOKKER had het te kwaad met de sterke oos tenwind. Daardoor hoorde hij de trein niet naderen, toen hij met paard en wagen een overweg passeerde. De trein reed het vehikel in de potage, doch boer en paard kwamen er heel huids af. Voortaan de ogen niet op zak steken! De gemeenteraad van CASTRI- CUM heeft het vorig jaar gronden aan gekocht voor de aanleg van een twee tal spori terreinen. Met deze aanleg blijkt nu een bedrag van 30.000 gulden te zijn gemoeid, waarin het Riik onge veer de helft zal bijdragen. Moge de gedeelde smart hier leiden tot dubbele vreugd. Reeds sedert enige tijd is men te ALKMAAR druk bezig met de z g doorlichting van de bevolking. De be langstelling is maar flauwtjes, want per dag blijven er een kleine honderd opgeroepenen zonder kennisgeving weg. Dat is voor de mensen, die zich hiervoor opofferen, onaangenaam en van hen, die wegblijven, onbeleefd en onverstandig. Een steen is een steen en een plank is een plank. Maar bij de aanbe- een r k- Jongensschool te ALKMAAR verschilde de hoogste en de laagste inschrijving maar liefst tach tigduizend gulden. En een school wordt ten slotte toch ook maar van steen en hout gemeakt. Er komt meer licht in SCHAGEN. B. en W. doen namelijk de raad het voorstel om 79 gaslantaarns in de kom der gemeente te doen vervangen door 122 electrische. Schagen wordt nog wel eens de lichtstad van het noorden. srïiA(r0i?M0p a?de,r, ge£ied zit m<in SCHAGEN niet stil. De ysclub heeft lamelijk beslag kunnen leggen od een errein. dat zeer geschikt is voor tjs- >aan. Wanneer het deze winter nu ook ens winteren wil, belooft dit een be- ■angrijk centrum te worden voor de schaatssport, die in het noorden zo veel beoefenaren telt. 4

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3