Als wij naar de schouwburg gaan SAefoen uit de, tede^UKaAenmode In het volle licht Prettige uren in Doelen Hotel Nieuwe „Pro Juventute'-kalender Draperie heeft de voorke Erganza verdringt nylo Liever ieis stevigs TOT UW DIENST, MEVROUW .De acht van de Kalverstraat" Mariie Verdenius op haar best In vele opzichten een klein sieraad R E E - L A X om te onthouden ZATERDAG 25 OCTOBER 1952 f-jOEWEL het geen mode is om voor een concert of opera de schouwburg te bezoeken in avond toilet en een jumpertje met sportrok getolereerd wordt, valt niet te ver helen, dat iedere vrouw graag een robe du soirwil aantrekken, ware het niet, dat de gedachte zou ik niet de enige zijn veelal de boventoon voert Eigenlijk jammer, want de sfeer ver liest er door, nog buiten beschouwing gelaten het feit, dat de heren ten aan zien van hun smoking ook al dezelfde gedachten koesteren In Frankrijk is het anders. Kan men daar geen avondtoilet bekostigen, dan zoekt men naar elk middel, om in dit euvel te voorzien: een geklede japon met een vleugje.dat nu eenmaal bij iedere uitgaansavond past Bijgaande afbeeldingen zijn speciaal ontworpen voor de vrouw met de niet te brede beurs. Modellen TJE VENSTERBANK ligt op de grens van huis en wereld. Zowel door de voorbijgangers als door degenen die binnenskamers zijn wordt zij met blik ken bestookt. Een vensterbank kan de draagrter zijn van een dichtbegroeide heg van hoog opschietende planten waar men ternauwernood over heen en beslist niet doorheen kan kijken en dat alles in de meest felle en contrasteren de bloempotten. Het is misschien nog erger als zij de uitstalplank is van ge kregen en gekochte voorwerpen, daar bij elkaar gezet als zwervers in een asyl. En hoe zeer kan dit belangrijke kameronderdeel een rustpunt voor de ogen zijn als wij het maar niet overla den. Dus ditmaal een paar tips voor de vensterbank. Zet tussen de bloempotten eens een klein voorwerpje van tin: een bordje, kruikje of asbakje. Mav dan vooral geen koper er vlak naast, want al zoe ken wij variatie, we willen toch geen onrust te weeg brengen en koper en tin bekijken elkaar altijd met wat ja loerse ogen. Beter past een oud-Hol lands tegeltje een aardewerk schaaltje ofzo'n ijl-hoog van Leerdams glas met enkele sierlijke takjes, die als een silhouet afsteken tegen het daglicht. Zag U al reeds in een bloemenwinkel CALLICARPA met haar paarse besjes? Eén zo'n takje met wat witte SNEEUW- BES of een takje BERBERIS, met bes sen als druiven, is een wonder van schoonheid. éfi U wilt de Geranium eens vervan gen? Zij heeft een concurrent gekregen die nog weinig bekend is: de LANTA- NA CAMARA. Het is ook een weinig eisende plant die met een plaatsje op het Zuiden al gauw tevreden is. Het stugge blad, de rood getinte knopjes en de oranje bloemschermpjes geven een levendig kleurenspel. Al het goede van de geranium heeft ook zij: lang bloei en makkelijk te kweken en te stekken. Het modesnufje onder de bloempot ten is de WALU en de PROVISTA. Een Walu of een Provista op de yenster- bank is als een Dior of Balmain in de kleerkast en dat heeft ook lang niet iedereen. Troost U, een rood aarden pot, een fraaie plateelpot heeft ook haar kwaliteiten. Een Provista heeft echter een buiten- en een binnenpot. De bin- nenpot is alleen op de bodem poreus. De buitenpot is van glas en staat er v/ijd om heen. In deze tussenruimte wordt water gegoten en de plant zuigt nu door de poreuze bodem van de bin nenpot net zoveel water als zij nodig heeft. U ziet, ideaal voor de verzorging gedurende de vacantie. De Walu bloempot is van groen-geel korrelig materiaal. Graniver geheten en staat met pootjes op eenzelfde schotel. Door verschillende gaten kan water en lucht aangezogen worden zodat de aar de in de pot niet kan verzuren. Het is beslist een decoratieve pot, helaas nog al prijzig, maar wel iets voor op een verlanglijstje te zetten. Ze zijn er in 4 maten waarmede de prijzen gelijke tred houden: f 3.50. 4.75, 6.25 en nog duurder. Bij dit alles hoort toch ook even de aandacht gericht te worden op de verzorging van bloem en plant. PO- KON voor potplanten is al zo oud als de weg naar Rome, maar weet U van CHRYSAL ook alles? Het is de prikkel voor u bloemen om fit te blijven. Chry- sal in de vazen houdt het water en de bloemen fris. PETRA MOTECHTHEID blijft, óók na herhaald mn nhemiach reinigen van Dessez en Jacques Fath LJEEFT U wel een costuumpje voor alle gelegenheden, dan kunt U ter completering een draperie rond de schouders doen, zoals Jean Dessez in zijn collectie in tal van variaties toe past. Hier bijv. brengt hij deze aan rond de schouder, doch ook ziet hij er geen bezwaar in, om één schouder te bedekken en rond de oksel van de an dere de draperie te laten doorlopen. Zwart is hierbij zijn geliefde kleur; het materiaal is zware zijde of een even eens zware kwaliteit taf. De zgn. „ring" lanceert hij ook bij een mantelcostuum, dat glad aangesloten zit doch hiervoor gebruikt hij persianer. Een toque in de zelfde bontsoort zorgt voor de finis hing touch. Jacques Fath, bekend door zijn soms wonderlijke scheppingen, toonde een ontwerp volgens de andere afbeelding: een grijze geplisseerde rok van jersey, lAdverlenue, Ing. Med.) waarop een moderne lange blouse wordt gedragen met de typische drie hoekige kraag, welke aan de mode van vele jaren terug doet denken. Ter ca mouflage van de lange, magere hals dient een collier in diadeemvorm, wel ke de kleding minder „koud" maakt. Men mag echter verder geen bijoux dragen; dat zou te druk worden vol gens Fath. Een nauwsluitend avondkapje dat de oren voor oorknoppen vrijlaat, doet het hierbij uitstekend. Wat de geklede blouse aangaat, is erganza het materiaal, dat nylon ver dringt. Men ziet nylon bij de shows minder dan vorig seizoen. Tot slot van dit praatje over toiletten „voor vrij wel elk uur van de dag" kunnen wij nog melden, dat stola's en driehoekige shawls favoriet zijn. £EN modeshow wekt altijd tegenstrij dige gevoelens in ons op. Enerzijds de gespannen verwachting van hetgeen wij te zien krijgen, anderzijds het zeker weten hoe we bij het binnenkomen van de zaal tientallen koele vrouwenogen op ons gericht zullen voelen, die ons net zo critlsch aanblikken als ze het straks de mannequins zullen doen. Niet aldus was de binnenkomst in het Am sterdamse Doelen Hotel bij het mode cabaret „De acht van de Kalverstraat" onder leiding van Martie Verdenius en met medewerking van bekende artis- ten. De vrouwenogen waren ditmaal voor het merendeel op het podium ge richt waar twee levensgrote poppen stonden opgesteld; zo van het genre waarop onze grootmoeders haar japon nen maakten. Spiegeltje, spiegeltje aan de wand, wie is de schoonste van het land? de- declameerde Martie Verdenius en in plaats van één sneeuwwitje kwamen er vier mannequins als moderne sneeuw witjes gekleed in beeldige avondjurken het antwoord geven. Zo annoneeërde Martie op meester lijke wijze verder de jurken van Stra- ter, de handschoenen van Beckering, de dessous van Palo, de corsetten van Van Duren deze met een praatje voor alleen vrouwen en wie een mooie Strater japon wil dragen moet bij van Duren hiervoor de foundation kopen. Na deze inleiding danste de elegante Teddy van Schaik het podium op, ge huld in een stijf gebaleineerd geval, zo als ze in de gay nineties werden ge dragen. Albert Mol was de verlegen bewonderende jongeman, wiens ver legenheid nog groeide toen de manne quins de perfecte modellen van tegen woordig toonden. Als Teddy even later haar echtgenoot, Gerard Rekers. mee naar de modeshow neemt, valt dit anders uit dan ze heeft verwacht, want wanneer de mannequin een betoverend groen zibeline jasje, ge voerd met zwart astrakan aan het echtpaar laat zien, blijkt Rekers tot grote verbazing van zijn vrouw dit te willen kopen. Echter niet voor Teddy maar voor de mannequin (zo zielig voor die meisjes om altijd kleren te dragen, die anderen kopen!) Dan volgt een snello aftocht van het echtpaar met de raad: neem nooit uw man mee naar een modeshow! Terwijl Martie Verdenius zich een kopje thee uit een prachtige zilveren pot van de firma Pampus inschenkt, komt Albert Mol alweer op en maakt al dansend een étalage van de prach tigste A.G.B.-stoffen. Wanneer hij me ters glanzende lamée als een oosterse prins om zich heen drapeert, is hij even kostelijk als in zijn uitrusting van taftzijde waar,bij hij de bakvis op haar eerste bal zou kunnen zijn. Tenslotte valt hij als een te zwaar beladen kerstboom neer temidden van de weel derige stoffen. Verder maakt Teddy van Schaik zich schuldig aan wéér een paar nieuwe schoenen van Cinderella en een tas van Zumpolle en komt bij Martie Verdenius uithuilen uit angst voor de reactie van manlief. Martie Verdenius, die naast haar taak van conférencière ook alle teksten schreef, is er uitstekend in geslaagd het publiek voor de „Acht van de Kalver straat" te interesseren. HENDRINE DE bedrijvige buitenwereld werpt wekelijks de pamfletten bij handen vol tegelijk door mijn brievenbus. En hoewel dat van die buitenwereld wel niet alles pure belangeloze bezorgdheid voor mijn welvaren zal zijn, vind ik dat medeleven toch aardig. Werkelijk. Tenslotte zijn er zoveel nare mensen op de wereld die nu al bezig zijn allerhande gemeen wapen tuig in elkaar te schroeven, dat straks best boven m ij n argeloos hoofd uit el kaar kan ploffen dat het mij wezen lijk goed doet als er ook eens iemand bezorgd is voor mijn lichamelijk of geestelijk welvaren. Alle samenstellers van deze en derge lijke schrifturen kan ik daarom van deze plaats af verzekeren daar ik door tijdsgebrek niet in de gelegenheid ben hen allen met een persoonlijk schrijven te bedanken dat ik hun opwindend en aangrijpend proza altijd van kop tot staart nauwlettend door lees, en alleen bij mangel van vol doende contanten niet in staat ben hun adviezen metterdaad op te volgen. Maar soms u moet het mij maar vergeven, waarde weldoeners soms weet ik niet of ik na afloop van de lec tuur lachen of huilen moet. Ik besluit dan altijd maar tot het eerste: dat is gezonder en meteen één van de beste schoonheidsmiddelen. Alleen zal het wel wel niet de bedoeling zijn; maar waar om stuurt u mij dan ook zulke humo resken, en dat nog wel gedrukt? Neemt u nu dat krantje over nieuwe voedingsmethoden, dat u mij onlangs ter overpeinzing afstond. Ik ben zo ver schrikkelijk vooruitstrevend dat ik soms mijn eigen vaart niet eens kan bijhouden, en wat de voeding betreft: ik ben bereid elk recept te proberen en alle methoden te .bestuderen. Ik meende bovendien al, dat ik een aar dige nieuwlichter was op dit gebied. Het jaar rond een uitgeperste sinaas appel op de nuchtere maag, altijd een schoteltje rauwkost vóór de maaltijd en een vrucht erna, en aan wittebrood verdient mijn bakker het zout in de pap niet. Maar och heden, nu ik dit krantje heb gelezen voel ik mijzelf één brok log, overvet conservatisme, de oren tintelen mij van schaamte. Was ik tot nu toe best tevreden met mijn maat vier-en-veertig en onverwoestbare ge zondheid; nu blijkt mij dat ik al die tijd in gruwelijke onwetendheid maar langs afgronden van vetzucht, rheumatische aandoeningen, hartzwakten en de he mel weet wat nog meer ben gedarteld Ik smeer zomaar, onverantwoordelijk, pindakaas op mijn boterham, om eens iets te noemen. Pas maar op, zegt dit welmenende krantje: straks zit u met een overschot van urine-zuurkristalleh dat niet grappig meer is, en dan is het kermen van rheumatiek, let op mijn woorden. Och arme, wat zal ik dan te horen krijgen over die zes koppen thee per dag, liefst nog sterke ook, de chocolade vla met slagroom, al is het dan maar eens in «de veertien dagen, de gebak ken aardappelen, de hutspot met spek, de bloemkool met gebakken saucijsjes, de kerriesoep en de flensjes met sui ker Ik ben niets minder dan de sluip- moordenares van mijn gezin, en waard om uit de huisvrouwelijke macht te worden ontzet. MAAR er is nog tijd voor boete en berouw. Beter een half ei dan een lege dop ach nee, eieren zijn hele maal contrabande: beter ten halve ge keerd dan ten hele gedwaald. Als ik nu dat bijgevoegde lijstje eens uitknipte en opplakte, en de aan mijn zorgen toe vertrouwde huisgenoten van het aan bevolen diëet liet genieten. Wordt slanker! zegt de welmenende adviséur; u eet veel te veel; vooral overmatig suiker, meelspijzen en zout. Doe het nu eens zo: Ontbijt: havervlokken muësli. eventueel met taptemelk yoghurt, 1 theelepel .biergistpoeder in glaasje druivensap, knackebrot. 1 kopje looi- zuurarme thee, 1 vrucht; 1 tablet kalk- phosphor, 1 idem ijzerphosphor. Koffie- tijd: 1 glas melassemelk met magere melkpoeder versterkt. Lunch: 2 sneet jes bruinbroöd met margarine; 1 kopje, plantaardige bouillon, 1 hardgekookt ei met snufje kruidenzout. Theetijd: 1 glas vruchtensap of vrucht, 1 volkoren- koek. Warme maaltijd: gemengde groentesla zonder slasaus. 2 aardappe len, magere jus, taptemelk, yoghurt of pudding, kopje zwarte koffie Toen lag ik met mijn neus op het lijstje en snikte van het lachen. Want ik zag plotseling niet alleen Saskia, maar alle huismoeders in den lande bezig met stralende gezichten deze natjes en droogjes op te dissen. Ik hoor de de ene tot haar opgroeiende zoon, die ettelijke kilometers naar school fietst, de andere tot haar echtvriend die zich onledig houdt met het onder houd van dijken of het rooien van aard appelen, liefderijk zeggen: Hier jongen, eet gauw je bordje havervlokjes met DOORi ■taptemelk op, ik heb je druivensapje al klaar staan, en denk om je tabletjes, dan kun je er weer tegen. De twee sneetjes bruinbrood en de sportkoek heb ik al ingepakt. Je treft het niet met het weer, en er staat een stevige zuid wester en de buien zijn niet van de lucht, maar vanavond als je thuis- komt:mmm! Een fijn groenteslaatje en twee lekkere aardappeltjes met magere jus of misschien, héél misschien, om niet tè mager te worden, vier aard appeltjes en jus van zonnebloem-olie... Het antwoord der diverse heren, dat mijn geestesoor opving, zal ik maar niet herhalen: dit is per slot een nétte krant. Maar zouden al die fanatieke Hauser- adepten en voedselreformatoren, royaal toegegeven dat matigheid, in snoeperij vooral, een grote deugd is zouden zij in hun ijver misschien ook enige reke ning wiilen houden met het klimaat, de practische mogelijkheden, de beurs en de arbeidsprestaties der proefper sonen? Trouwens, heeft de grote Hau- ser onlangs zelf niet beweerd: Wat. rauwe sla voor het eten, veel fruit, verse groenten en melk, en jullie Hol landers zijn zo gezond als een vis? De vereniging „Pro Juventute* biedt het Nederlandse volk wederom een kalender aan, door de aanschaf fing waarvan (doch vooraf door de Invulling van een inliggend aanmel dingsformulier) men het sympathieke werk van „Pro Juventute" kan steu nen. Evenals voorgaande jaren liet de vereniging, die pal staat voor de be langen van de misdeelde, bedreigde of verwaarloosde jeugd, een „Prinses- senkalender" samenstellen, ditmaal bestaande uit exclusieve foto's van onze prinsesjes, vervaardigd door Z.K.H. Pring Bernhard en enkele van zün vrienden. Men is bij het kopen van de ,Pro Juventute"-kalend#r geneigd, in de eerste plaats de overweging te laten gelden, dat men door zijn aankoop een schitterend stuk sociaal werk dient, waarbij dus de kwaliteit van het gekochte op de tweede plaats wordt gesteld. Fotografisch en typo grafisch is de kalender-1953 echter een sieraad. De opnamen zijn niet alleen compositorisch soms kleine juweeltjes; ook is er nergens sprake van „pose". Men bekijke slechts bijgaande op name aan boord van de „Piet Hein". Marijke is kennelijk diep onder do indruk van een zojuist beleefd „avontuur", welks oorzaken en ge volgen ze omstandig aan haar oudste zusje mededeelt. Margriet is verrukt van de scheepsbel. En zo is elke foto: ongedwongen en charmant. Onze prinsessen zijn in velerlei op zicht een symbool voor het kleine, en het goede in ons. Zij vertegen woordigen onze 'jeugd in de beste zin van het woord. Uit dit oogpunt be zien, meen ik te mogen zeggen, dat het gelukkig is, dat „Pro Juventute", bij de samenstelling van zijn kalender 1953, traditiegetrouw is gebleven T. K. DE TIJD breekt langzamerhand weer aan, dat de vrouw, open lijk of langs kleine omwegen haar wensen voor de vijfde Decem ber aan haar man of verloofde ken baar maakt. Vaak genoeg is hem toegefluisterd, dat een vrouwentoilet niet compleet is zonder een modieuse tas. De zekerheid, dat iedere man op dit gebied iets zal kunnen vinden, gaf ons de stichting Lederwarenmode, die in het Victoria Hotel te Amsterdam een show van tassen hield en diverse kleine lederwaren exposeerde. Dat de prijs geen beletsel behoeft te zijn, bewees een alleraardigst tomaat-rood tasje van boxine plastic voor de prijs van f 5.95! Bij het sportieve pakje wordt nog steeds de schoudertas gedragen: de riem is belangrijk korter geworden, zodat de tas onder de oksel wordt vastgehouden. Bij het modieuse lakschoentje zul len dit jaar veel tassen van hetzelf de materiaal worden gedragen. De plastic-lak tassen zijn in dit geval een Snufjes van de lederwarenmode: manicure-étui, make up-étui, naaibox, poederdoos, sigarettenkoker, portefeuille en een billfold. voortreffelijke imitatie en worden meestal in het enveloppe-model ge bracht. Over het algemeen maakten de ontwerpers rustige eenvoudige modellen, rekening houdend met de smaak van de Nederlandse vrouw. Aardig voor het jonge meisje is het emmermodel, dat vaak als schouder tas werd gedragen en in lichte kleu ren uitgevoerd, zodat het practisch overal bij te dragen is. Voor de oude re dames brengt de mode nog steeds de klassieke beugeltas; we zagen een heel mooi exemplaar in zwart box- calfleer. Dit materiaal, dat wèl mooi, maar uiterst besmettelijk is, wordt nu veelal vervangen door ree-lax, een naam voor u om te onthouden, daar dit ree-lax een speciaal bewerkt soort rundleer is en een buitengewoon soe pel effect geeft. De cocktail-tasjes wa ren zéér élégant en van enkele grap pige nieuwigheden voorzien, zoals een ronde ingebouwde spiegel, terwijl er voor de schouwburgbezoekster een beeldig toneelkijkertje was aange bracht. Bij de expositie zagen we enkele aardige snufjes. Voor hem ditmaal: Een soepele le ren sigarenkoker, waarin op ingeni euze wijze een plastic houder was aangebracht, die de sigaren op af doende wijze tegen kneuzen be schermt. Een keurige varkensleren kleerborstel met bijpassende schoqn- lepel, ideaal voor op reis. Een leren '♦uitje met drie borrelglaasjes, voor wie zichzelf en zijn gezelschap onder weg op een slokje wil trecteren. Voor haar: Een naai-koffertje van soepel rood saffiaan leer, waarin we eindelijk zelf eens de keuze van het benodigde naaimateriaal kunnen ma ken. Een étuitje met plastic wasknij pers, compleet met touw, zodat U Dit smal tomaatkleurig koffer model van boxine plastic is voor de lage prijs van f 5.95 in de handel met een gerust hart uw nylons in uw hotelkamer kunt uitwas sen; de drooglijn met toebehoren zit immers in uw handtasje? HENDRINE jumr-r

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 11