MEB&REEDTE Wilt u even noteren? Hotel-café De Vries inCallantsoog door vlammenzee grondig vernield Nieuws van het eiland Texel Wandeling door de schatkamer* der beeldende kunst VERVOLG STADSNIEUWS Hoe de Marine-bal rolde Programma voor de reserves Wedstrijdprogramma van Hermes" Onze tweede klassers Snippertjes sport Brandweer ie laai omdai de siroom wegviel... 't Zand Demonstratie met nieuwe landbouwwerktuigen leis bijzonders in i Zand De heer Westenberg sprak bij de plattelandsvrouwen BESOMMINGEN IJMUIDEN ATOOMSCHUILKELDER IN DEN HAAG Op straten en wegen komt U Englebert tegen. Ad Blok van der Velden hield leerzame causerie Belangwekkende vondsi in hei park Geweervuur in Oosterend Den Burg een merk waardig dorp Deense avond voor de plattelands vrouwen - VREK IK, Scorpius, ben Woens dagavond ook naar „De Vrek" geweest en heb daar in „Casino" gezeten tussen al degenen, die deze af- scheidsvoorstelling van Jan Musch met drie gulden en een dubbeltje plaatsbespre ken konden belonen. De grijze acteur heeft voor zijn laatste tournée een „goed koop" stuk gekozen, ben ik van mening, dat door een zekere Molière werd ge schreven. Na vier bedrijven volzinnen, volgde in het vijfde bedrijf een nogal dras tische ontknoping, daar, ge heel onverwacht, drie per sonen (vermeende schip breukelingen) eikaars fami lie bleken te zijn. Ik had daarop in het geheel niet ge rekend, hetgeen wellicht pleit voor Molière, omdat ik doorgaans de zaken aardig in de kijk heb. Ik noem het stuk in zo verre goedkoop en „vrek kig", omdat van het begin tot het einde in eenzelfde decor kon worden gespeeld, terwijl de verlichting in het laatste bedrijf vrijwel be stond uit kaarslicht. Jan Musch tekende ook hier de vrek scherp, door van twee op de tafel van de commis saris staande kaarsen er tel kens één uit te blazen. Ge begrijpt, dat het gezelschap op deze wijze met een paar kaarsen jaren lang toe kan. „De Vrek" van Molière kan ■mede hierdoor ook zeer 'Wel door een bescheiden ama teurvereniging ten tonele worden gevoerd. Heeft u ook het afscheids- programmablad in handen kunnen krijgen? Het vorm de ongetwijfeld een schrif telijke collecte tot verhoging van de inkomsten, wijl het de gestalte had van een be gerenswaardig boekwerk, dat bij inzage op loos alarm neerkwam. Pagina 1 offreer de een keurig portret van Musch en verantwoordde daaipnee een maagdelijke pagina 2. Op pagina 3 troon de de schelp van Shell en op pagina 4 had zich zeer ge makkelijk het woordje „va cant" genesteld. Pagina 5 annonceerde de voorstelling, waarna de bladen 6 en 7 goede aandacht besteedden aan het stuk. Op pagina 8 liet Jan Musch een afscheids brief drukken naast pagina 9 met Cola- en krantenre clame, die de achterkant, vormde van pagina 10 met andermaal „vacant.". De elf de pagina was aan een bes te sigaar gewijd en de twaalfde was even maagde lijk als de tweede. Dit alles bedroeg de som van vijftig cent. En daar heb je de hele week de krant voor. AAP MU de Vereniging tot be scherming van dieren er zich mee gaat bemoeien, zit de vrijheid van onze aap Theodoor er spoedig op. Uw Graidus heeft deze eerste zin verkeerd gesteld, daar de dierenbescherming slechts het enige goede doel voor ogen heeft en daarom be lust is op het vangen van de aap. Kijk, Gradianen, het wordt nu heus te koud voor die vlOoienpikker en daar om moet hij gevangen wor den. Het is niet de bedoe ling, dat er een drijfjacht wordt georganiseerd, dat spreekt. Maar Theodoor laat zich hier en daar zien, ver langend naar een hartige pinda-hap en dait is een juist ogenblik om hem te pakken te krijgen. Gij Nieuwedie- pers zijt listig en kunt zo wel Theodoor als de dieren bescherming een dienst be wijzen. En als ons aapje dan gegrepen is (maar met zach te hand alstublieft!) dan kan men dit melden aan mevr. Poel, Timorlaan 7. Het adres van Theodor's bapso is be kend. Die bezorgt zijn weg loper een warme „stal". In het andere geval gaat het aapje er één! En dat mogen wij niet in de hand werken, door hem bibberend door Nieuwediep te laten zwer ven. WAGEN WAAROM zou Gradus ver- zwijgen dat „garage Bok" aan de Prins Hendrik laan een prachtige lijkwagen heeft aangeschaft? Uiteinde lijk behoort een dergelijk voertuig tot onze inventaris, en zeker dat van de heer Bok. welks bekleding en gordijnen, in afwijking van de traditie, purper zijn ge houden. De wagen behoort tot de nieuwste modellen, zo uit Amerika ingevoerd en bezit drie deuren, twee aan de zijkant en één achter. Mede hierdoor en door een ingenieus systeem van schij ven en rollen kan de kist aan elke zijde worden ingeladen. Zo'n oanwinst mag wel vermeld worden! CABARET Voals ge weet, worden in de Marine-cantine regelma tig dansavonden georgani seerd. Gradus vernam nu, dat men er een cab'fret- dansant vm wil maken, door de Marinemensen zelf te laten optreden. En na tuurlijk is dat een prachtig idee, want er zijn stellig vol doende kleinkunstenaars onder hen, die op het gebied van declamatie, schetsjes, zang en muziek iets kunnen presteren! ONRUST Cr wsis eens.... ene meneer W. B„ die in het „Heider- nieuws" de weg zocht naar het recht. Dat geschiedde gisteren onder het zeer knap gevonden hoofdje: „De pers zaait onrust". Ik, Scorpius. moet in deze rubriek ander- maal in de pen, om er het mijne (hardop) over te den ken. Gij lezers moest eigen lijk allen inzage kunnen nemen van dit W.B.-artikel, want het stemt tot nadenken en doet u ten volle beseffen, wat eigenlijk sportiviteit is. O. ik Scorpius, wat heb ik mij in m'n eerste penne- vrucht toch schromelijk ver gist, en wat ben ik blij, dat W. B. (waaraan doen mij deze letters (och denken?) mij de kans heeft gegeven van mijn domme gedachten, aangaande vijf voetbalwed strijden op ene Zondag in deze goede stad, terug te keren tot de oprechte reali teit. „We zouden op derge lijk geschrijf niet ingegaan zijn, als dit niet de goede geest van samenwerking tussen aille plaatselijke ver enigingen vertroebelde, doch dit doet dergelijke vuil spuiterij juist en niet de on nozele vriendschappelijke wedstrijd van ons, ook al scheelt het de penning meesters van de andere clubs dan elk misschien enkele guldens", schrijft W. B., en hij heeft daarin ken nelijk heel zijn verstand ge legd. Heel zijn gevoelige geest, die slechts werkzaam is voor zijn vereniging. Hij dient daarvoor strsks be loond te worden. Ik," Scor pius, zal hem vóórdraigen, wijl hij mij in prachtig proza een nieuwe we'reld heeft binnen geleid: de we reld zonder chauvinisme, de wereld, waarin het gezonde verstand hoogtij viert. Rijpt u, mensen, aan het vernuft van deze W.B., die nóg een bloempje bedacht: „Genoem de bladen vinden het tegen over de zgn. kleine vereni gingen niet sportief en al zeggen zij het niet met zo veel woorden willen ons het recht ontzeggen op der gelijke Zondagen te spelen, om de andere clubs een extrai recette te gunnen". O, W. B„ kon ik hierop dieper inga~m! Heb ik aan uw recht gezeten? Zou ik u het recht willen ontzeggen op „dergelijke Zondagen" te spelen? Zou ik u het recht willen ontzeggen 's nachts te spelen? Op uw handen door het leven te gaan? Clubblaadjesgeschrijf te be drijven? Ik kan niet meer. De adem en de ruimte ontbre ken mij. Waarom schreef ge deze scherpzinnigheid niet ingezonden in deze. uw, krant, zodat rlle mensen, heel onze bevolking, heel onze natie, van u had ge leerd. Discussie? Neen, ik durf niet. Ik zou misschien sterven van schaamte. Gradus' lijfkieker heeft dezer dagen een kijkje genomen in het Museum, Waar hij onder de bezoekers mej. T. Klaassen aantrof. Zij was natuurlijk onmiddellijk bereid, om ten behoeve van deze rubriek even een zwijnenkop te aaien. In de Marine-districtscompetitie be haalde Hertog Hendrik een 31 over winning op de LSK. De wedstrijd Nep- tunusArtillerieschool werd afgelast. Voor de competitie Nieuwediep kon den deze uitslagen worden genoteerd: OnderofficierenVan Galen 00 en CZMTromp 22. Volgende week worden gespeeld: Maandag 3 uur An kerpark: Artillerieschool—Koopvaardij- opl. (comp. Nieuwediep): Dinsdag 3 u. Ankerpark: Hertog HendrikArtillerie school (districtscompetitie): 3 uur Werfterrein: De BitterVan Galen (vriendschappeliik); Woensdag 3 uur Ankerpark mijnendienst Neptunus (district); Donderdag 3 uur Ankerpark: KIM—Torpedo-atelier (N'diep); 3, uur Werfterrein: MarnixSoemba (vriend schappelijk). Het programma voor de Helderse KNVB-reserves is morgen: Res. 3 A: Helder 2—Alkm. Boys 2; Vi- tesse '22 2—Hollandia 2; Always For- ward 2—KFC 4; WA 3—WSV '30 2. Res. 3 B: QSC 2—HRC 2; OSV 4- Zilvermeeuwen 2; Zaandijk 2WFC 3; KFC 3—RKWA 2. Res 3 C: De Volewijckers 4HRC 4; DWV 4—AFC 4; Ajax 4—APGS 2; DWS 4—Zeeburgia 4; WFC 4—De Spar taan 4. De lagere senoren-elftallen van de hockeyclub „Hermes" spelen morgen thuis. Het programma luidt: 10 uur: Adelborsten 2Hermes 2, 11.15 uur: Hermes 3Kraaien 3 (dames), 13 uur: Hermes 2Hoorn 1 (heren), 14.30 uur: Adelborsten 2—Terriers 1. De uitwed strijden zijn: HBS 2Hermes 1 (da mes), DEM 2Hermes 2 (dames) en Alkmaar 2Hermes 1 (heren). Aan de Sportteen speelt HRC morgenmiddag om half drie tegen Alcmaria Victrix. Het elftal van de roodjakken ziet er als volgt uit: Lingbeek; H. Swart en Bakker; De Werker, A. de Vries en Ven broek; Kramer, P. de Vries, Nieuwstad, Ten Braak en Rijkers. Helder bezoekt in de volgende opstelling West Frisia: Boekel; Beekhoven en Bal; Dorlijn, Van der Neut en Mos; Rottier, Van der Meulen, Schouwenaars, Him- pers en Te Slaa. Men is voornemens ook in Den Helder een onderafdeling op te richten van de Koninklijke Officieren Scherm- bond. In de zaal van het Krelagehuis te Haarlem wordt op Vrijdag 21 Noverp- ber een stedenwedstrijd gespeeld tus sen teams van de afdeling Haarlem en de Helderse Basketball Organisatie. Watervogels ontvangt morgen om half elf Oudesluis. VISSERIJBERICHT URK, 24 October 1952. - Vrijdag voerden veertig vaartuigen aan: 2246 pond snoekbaars 0.450,50; 42 pond rode baars 0.620.65; 280 pond zoon 0.10—0.11; 648 pond hlei 0.11—0.12; 6 pond karper 0.38; 3 pond snoekbaar.' 0.66; prijzen per pond. Door een wel bijzonder ongelukkige samenloop van omstandigheden is het hotel-café van de heer Ben de Vries te Callantsoog in de ïaoht van Donderdag op Vrijdag door een felle brand grondig vernield. Slechts de garage met de daar aan grenzende keuken van het grote gebouw is behouden gebleven. De mogelijk heid om het pand te redden ging verloren omdat door het wegvallen van de electriciteit de in het gemeentehuis opgestelde brandweersirene niet kon worden gebruikt. Toen twintig minuten na het uitbreken van de door kortsluiting ont stane brand de brandweer verscheen, was redding uitgesloten. In samenwerking met de door burgemeester Correljé gewaarschuwde brandweer van Zijpe slaagde men er in het eveneens door de vlammen bedreigde pand van de heer P. Mooij te behouden. Op de landbouw- en veehoudersbe- drjjven is er jaarlijks een geheel of ge deeltelijk terugkomend werk, dat een behoorlijke post op de begroting vormt en dat tevens met de meeste moeite ge paard gaat: het sloten en greppelen. Na tuurlijk heeft men dan ook als sinds jaar en dag gezocht naar mogelijkheden om dit werk mechanisch en daardoor snel ler en goedkoper uit te voeren. Vele systemen bleken echter in de praktijk te falen of een zo laag rendement te be zitten, dat het werktuig feitelijk waar deloos was. Toch is men, steeds experimenterend, gekomen tot de fabricage van machines die in meerdere of mindere mate be vredigend werkten. Deze machines nu, in vorm, systeem en prijs uiteraard to taal van elkaar verschillend, zullen bin nenkort door de Rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst aan de boeren in Noord- Holland worden getoond. Men zal de eenvoudige en de minder eenvoudige, de grote en de kleine, de goedkope en de dure machines te zien krijgen. Een attractie is zeker, dat drie van deze werktuigen nog geheel onbekend zijn: een nieuwe slootbaggermachine, een nieuw werktuig voor het schoonmaken van de z.g. Zijper greppels en een nieuw apparaat voor het ophalen van door koeien ingetrapte walkanten. Het staat dus wel vast, dat de RLVD de boeren een leerzame en interessante demonstratie zal aanbieden op het be drijf van de heer N. J. Kraakman, Bolkmerweg, 't Zand, op Vrijdag 31 October a.s. Tijdens de bijeenkomst van de platte landsvrouwen uit Noord Zijpe heeft de heer J. L. H. J. Westenberg, hoofd der school te Schagen, een boeiende en leerzame lezing gehouden over „Ouders en kinderen in deze tijd". De heer Wes tenberg was van mening, dat vandalis me e.d. van kinderen wordt veroorzaakt, omdat de vaders door een druk leven dikwijls geen gelegenheid hebben zich met de opvoeding te bemoeien en ook vele moeders veel tijd buitenshuis be deden. Ook de verhouding tussen de vader en de moeder is van beslissende betekenis voor het gedrag van de kin deren. Het vuur werd om ongeveer half drie ontdekt door de heer De Vries. Met be hulp van kapper M. J. Schmidt slaag de hij er in de vlammen in de buurt van de electriciteitsmeter met een slang op de waterleiding te bedwingen. In middels was de rookontwikkeling bo ven zó groot geworden, dat de beide mannen hier niets konden uitrichten Omdat de sirene in het enkele tiental len meters verder gelegen gemeente huis niet kon worden gebruikt, moes ten de manschappen stuk voor stuk worden gewekt. Toen ze water konden geven, laaiden de vlammen reeds hoog op. Het naast gelegen pand van de heer P. Mooij werd intussen ook bedreigd. Door de bewo ners en buren werd de gehele inboedel naar buiten gebracht. De brandweren van Callantsoog en Zijpe wisten dit huis, zonder dat het noemenswaardige schade had opgelopen, te behouden. Uit het café van de heer De Vries kon slechts een klein gedeelte van het meu bilair worden gered, doch dit was nog vrij ernstig door het vuur beschadigd. De heer De Vries heeft zelf twee luxe auto's uit de garage gereden, terwijl ook een vat benzine en een vat olie in veiligheid konden worden gebracht. De gunstige, zwakke wind heeft er niet weinig toe bijgedragen, dat deze brand niet op een ramp is uitgelopen. Bij krachtige wind uit het Westen wa ren de gevolgen niet te 'overzien ge weest. Verzekering dekt de schade. Of de uitkering echter voldoende zal zijn om de heer De Vries gelegenheid te geven binnen afzienbare tijd tot her bouw van het enige hotel in Callants oog over te gaan, valt uiteraard te be twijfelen. Besommingen van Vrijdag: trawlers, Ym 32 10900, loggers, kw 91 4200, 89 5680, VI 78 8690, 115 8340, Sch. 95 4820. Kw 159 11000. 65 5880, 22 6530, 83 2600, 47 1900, 170 1061, Kotters, Kw 12 360, 35 670, 34 2930, 60 380. Per 1 kg: gr. tong 3.80^-3.00, grm. tong 2.141.98, glm. tong 1.94—1.84, kl. tong 1 1.31—11.8, kl. tong 2 94—86. tarbot 1 2.50—1.95. Per 50 kg: kim. schol 51, kif. 1 schol 48, kl. 2 schol 41—14.50, schar 34—12, v. haring 1411, gr. schelvis 4744. grm schelvis 50—44, kim. schelvis 48- 46, kl. schelvis 1 46—43, kl. schelvis 2 28—21. Per 50 kg: wijting 268, gr. gul 30— 29, mid. gul 2524, kl. gul 18—14.50, kl. haai 2524. De aanvoer bedroeg totaal 6140 kisten. Binnenkort zal in Den Haag worden begonnen aan de bouw van schuil kelder. die aan de moderne eisen vol doet, 200 mensen kan bergen en ook be scherming biedt tegen de radioactieve uitstralingen van de atoombom. De schuilkelder komt onder een nieuw te bouwen winkelgalerij op de hoek van Grote Marktstraat en het Spui. Het ligt in de bedoeling de kelder ook als studieobject te doen dienen. Aan ir H. Verschuijl te Den Haag is I- persoonlijke titel van inspecteur van het veeteeltwezen verleend. (Advertentie Ing Med.) In Het Dorpshuis heeft voor een tal rijk en aandachtig gehoor Ad Blok van der velden, de Texelse kunstschilder een kleine greep gedaan uit het dikke boek der schilderhistorie. Ruim twee uur lang voerde h(j in een interessant betoog, verlucht met talrijke lichtbeelden, de kijkende luisteraars niee door de schoonheid van vele eeuwen beeldende kunst, beginnend bjj de primitieve, overstappend op de Egyptenaren, en even pauserend bij de religieuze kunst van de Middeleeuwen, een tijdperk rijk aan elke vorm van kunstuiting. Daarna klonken bekende namen als Rembrandt van Rijn - waarvan de spreker speciaal diens „Verloren Zoon" besprak - Gerard Dou, Paulus Potter, Vermeer en Pieter Breughel. Na een korte pauze kwamen de Franse mees ters aan de beurt. Vincent van Gogh, groot maar miskend, was belangrijk ge noeg om er wat langer bij stil te staan. Breitner en Maris, karakteristiek Hol lands mochten niet ontbreken. Tot slot nog even de absolute schilderkunst ter sprake, waarbij de bekende Franse pot tenbakker en schilder Picasso als voor beeld werd genomen. Min of meer bij toeval is er bij de werkzaamheden van de Oudheidkun dige Opgravingsdienst in het Park het profiel ontdekt van een hut van hei plaggen uit de Karolingische tijd. Dui delijk was te zien dat de hut door een of andere oorzaak was ingestort. Van het mogelijk gebruikte aardewerk waren nog slechts enkele scherven te vinden. Deze week is Oosterend opge schrikt door hevig geweervuur. „Vij andelijke" troepen drongen het dorp binnen, maar werden er door de Natio nale Reserve vakkundig weer uitge worpen. Een interessante oefening, vertelde de heer Van de Boomgaard, niet zo zeer als straatgevecht bedoeld, als wel om de manschappen aan de comman do's te doen gewennen en hen te le ren. daarop snel te reageren. De nieuwe houten proppen, waar van elke soldaat er vijf had gekregen, maakten tezamen met de mitrailleur een dusdanig lawaai, dat de Oosteren ders de oren tuitten. Prettig vonden wij het ditmaal een schilder te horen verklaren, dat normaal m/ns dergelijk werk niet begrijpen. Dat bespaart vele mei een minderwaardigheidscomplex. Er deze uiting dan alleen bestemd is een zeer kleine groep, zoals Blok der Velden betoogde, dan rijst toch wilekeurig de vraag: wat is nu eige. Hjk kunst? Misschien is daar ook nog causerie over te houden. In elk geval een leerzame en zi om derhoudende avond. Is dit niet iets voor de diverse ontwikkelingsverenigingen? De Rijksdienst van het Oudheidkun dig Bodemonderzoek te Amersfoort-' :s op verzoek van Monumentenzorg i het zoeken gegaan naar resten van oudere kerk, onder de vloer van Nederlandse Hervormde Kerk te Der: Burg. Deze onderzoekingen, waarover wij reeds eerder schreven zijn m<pge- lijk, daar deze kerk juist gerestaureerd wordt. Onder leiding van opzichter pernis zijn talrijke gaten en sleuven gegraven. En alhoewel deze sleuven tot op een diepte van bijna drie me ter gingen, „is het maar een klein on derzoek" zo deelde de heer H. Ha' bertsma, ambtenaar van de Rijksdient ons mede. Men vond dan de fundamenten een oude Romaanse kerk uit de twaalfde eeuw. Bij een lengte van v* gentien meter, had dit bouwwerk een breedte van negen meter, d.w.z. dat de pilaren van de huidige kerk, die immers negen meter van elkander verwijderd zijn, op deze fundamenten zijn gebouwd. Er is, zo vertelde de heer Halberts- ma, een sterke overeenkomst tusser verscheidene Friese kerken - o.a. van Franeker - en deze Texelse,. gen weer zou kunnen wijzen cv*4. menhang van bestuursvorm in de wt reldlijke of kerkelijke orde. Hoewel het dorp Den Burg op een hoogte stond, heeft c- voor men begon de kerk-p^. de grond ruim twee meter hetgeen te zien is aar c, H Al (i aVia cv va Aiïno* r»v\ "hof r\sn .Cr - AEGEVENS voor deze wekelijkse rubriek kunnen worden ingediend bij het Agendabureau van de Helderse Gemeenschap, Erasmusstraat 14, telefoon 2141 toestel 007 (na zes uur telefoon 3524). Hier volgt de agenda voor de periode van Zaterdag 25 October tot en met Zaterdag 8 Nov. 1952. Zaterdag 25 Oct. 15.00—17.00 en 19.30—21.30 20.00 20.00 20.00 20.00 19.00—21.00 Zondag 26 Oct. Maandag 27 Oct. Dinsdag 28 Oct. Woensdag 29 Oct. 14.00- Donderdag 30 Oct, Vrjjdag 31 Oct. Zaterdag 1 Nov. Zondag 2 Nov. Dinsdag 4 Nov. Woensdag 5 Nov. Donderdag 6 Nov. Vrijdag 7 Nov. Zaterdag .8 Nov. 20.00 20.00 20.00 20.00 20.00 20.00 20.00 -19.00 19.30 20.00 20.00 20.00 20.00 20.00 20.00 20.00 20.00 20.00 20.00 20.00 14.00 20.00 20.00 20.00 19.30 20.00 20.00 20.00 19.30 20.00 20.00 20.00 20.00 15.00 20.00 20.00 20.00 Prins Hendrik: Bazar Ned. Herv. Gemeente. Prinsenstraat: Tentoonstelling, ook Zondag. Casino: Concert Stedelijk Muziekcorps. Extase: Cabaretavond. Formosa: Feestavond Postzegelver. „Helder". M.O.Ö.C.-sociëteit: Dansavond. Museum Den Helder. Formosa: Soirée-dansante H.H.C. „Hermes". Casino: Cabaretavond Z.R.O.V. „Harmonie". Formosa: Filmavond Vrouwenbond N.V.V. Bethelkerk: Herdenkingsavond 90-jarig bestaan Geref. Jongelingsvereniging. Casino: Cabaretavond der Z.R.O.V. „Harmonie". Formosa: Feestavond H.B.S.V. Vakschool: Tweede V.U.-lezing, prof. Pondman. Postbrug: Bazar „Ora et Labora". Marinecantine: Bioscoop O.S. en O. Bethelkerk: Feestelijke bijeenkomst Gerei. Jongel. Ver. Casino: Toneelavond „Marmag". Dirks Admiraal: Toneelavond Comité O. en O. Formosa: Ledenvergadering „Het Witte Kruis". Casino: Filmavond over Emigratie. Extase: Feestavond „De Zilvermeeuw". Formosa: Bridgedrive Gez. Mil. Fondsen. Marinecantine: Dansavond O.S. en O. R.K. Volksbond: Filmavond K.A V. Formosa (bovenzaal): Filmavond Theosofische Vereniging. Formosa: Lezing-avond H.B.B. Tivoli: Kindercircus: „Elleboog". Casino: Soirée-dansante O.K.K. Formosa: Dansavond M S.F. Postbrug. Contactavond „Vrede en Vrijheid". Casino: I.V.A.O.-lezing, Willem van Iependaal. Prins Hendrik: Uitvoering „Ons Eigen Lied". Casino: Muziek- en zangavond WSOV/Rijks- werf. Vakschool: V.U.-lczing door W. H. v. Zadelhoff. Marinecantine: Filmavond O.S. cn O. Casino: Toneelavond „De Nicolientjes". Casino: Feestavond Amusementsver. „Centrum". Postbrug: Declamatie- en zangavond Ned. Ver. van Huisvrouwen. Casino: V.U.-declamatieavond, Elly van Stekelenburg. Formosa: Receptie 30-jarig bestaan Kleindier- sportvereniging „H. en O." Casino: Jaarfeest „Stad en Ommelanden". Formosa: Feestavond Kleindiersportvereniging „H. en O." Extase: Feestavond „Tremolando". heidebegroeiïng op het ouu 4® In de daaronder liggende zw de heeft men een Karolingisch (negende eeuw) gevonden. Interessant is de theorie van de Halbertsma, dat er samenhang bestaan tussen verschillende „burcl dorpen in Zeeland (Middelburg. S' burg en Burg op Schouwen-Dur land). Ook hier finden we de zei: dorpsvorm als op Texel in Den Bu> evenals de naam. Een ronde vor waarschijnlijk een burcht met daaro heen een wal. Ook in Denemarken vindt men de vorm. Al deze burchten zouden da. 1 versterkingen van de Noormannen zijn geweest. „Een zeer merkwaardig dorp", aldus Halbertsma. Momenteel is men bezig met een opgraving dwars op de oude gracht. Daartoe heeft men een sleuf gegra ven op het open stuk land tussen de Boekhandel en firma Moerbeek. Ook in het „park", waar in de oorlog reed? door een Duitse oudheidkundige naai de z.g.n. geheime gang tussen het voormalig Weeshuis en hotel Texel is gezocht, wordt de spade in de grond gestoken. De gisteren gehouden Deense avond voor de plattelandsvrouwen in de Huishoudschool was ondanks de con currentie van een kookdemonstratie en een lezing over schilderkunst uitstc- kend bezet. Nadat een koortje van de dames uit Eierland het Deense volks lied had gezongen, was het woord aan de heer C. P. Laan, die indrukken van zijn reis door Denemarken gaf, ge ïllustreerd met lichtbeelden. Aangezien vooral de inrichting van de Deense huizen de plattelandsvrouwen inte resseerde, vertelde spreker daarvan verschillende bijzonderheden. Over het algemeen zijn de Deense huizen tenger, vloerkleden zijn er onbekend en in plaats van schilderijen zijn er planten langs de muren aangebracht. De vloeren zijn geolied, hetgeen veel werk bespaart. Overgordijnen worden niet gebruikt, de tafels zijn niet als hier met kleden bedekt, doch met een smalle loper. De kachels zijn er twee maal zo groot als hier en bevinden zich ook in de slaapkamers. Wat het eten betreft, was spreker opgevallen, dat cr nagenoeg geen groenten worden ge bruikt. Hierna verschenen er Deense gerechten op tafel; die door enkele da mes, o.l.v. mej. Alten, kooklerares aan de huishoudschool waren bereid Er werd aanvankelijk voorzichtig en keu rend, maar allengs met meer enthou siasme geproefd. Een serie lichtbeel den over Deense woningen en karak teristieke Deense landschappen bracht dit mooie land nog nader tot de be langstelling, Na de pauze deelde me vrouw Laan mee. dat de collecte voor het consultatiebureau tot nog toe reeds tweeduizend gulden had opgebracht een bijzoder fraai resultaat, daar nog' met alle tijsten binnen zijn. Ook werd medewerking toegezegd aan de collec te voor de Vluchtelingenorganisatie. t

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3