Denemarken, Columbia, Libanon in en Nederland uit de Veiligheidsraad Ook „Bevanisien" in Noorwegen en Denemarken Succes en tegenspoed bij heuveloorlog in Korea de Actie tegen het Atlantisch Verdrag Demonstranten tegen de (jarige) Sjah in Teheran gearresteerd Sowjets probeerden vergeefs de Nai.-Chinezen ie weren Rebellen in Indo- China rukken nog verder op Twee sportfiguren geblesseerd Frankrijk bouwde W-Europa's grootste stuwdam Maandag 27 Oct. 1952 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11552 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna EVC klaagt de Nederl. regering aan V.S sprak met Russen over Panmoendjon W.-Duitse politie jaagt op meisjeshandel Indo-China weer door een taifoen getroffen LIBYSE KONING NAAR EGYPTE? Kraak en Metzelaar in ziekenhuis Oud-generaal Ramcke roerde de trom.... Ex-premier Spaak brengt bezoek aan Nederland Egypte en Soedan komen nu nader tot elkaar Opnieuw met demonstraties in Djakarta gedreigd Saamhorigheidsgevoel is belangrijker dan legers Bevan zelf zong weer het oude lied Parlementair geschil „Geprikkelde" Oost-West verstandhouding KRAKATAU IS WEER RUSTIG „De Ommelanden" zal worden verkocht Bulgaren schonden grens van Joegoslavië VS-straaljagers geschikt voor atoomwapens BIJ MINffSTER MUKARTO MINISTER BEYEN TWEEDE PROJECT VAN GROOTS PLAN Rhonewater zal milliard k.w. „stroom" leveren Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.in. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den i 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand f 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 1T|E ALGEMENE 1 ERGADERING van de V. N. beeft Denemarken, Columbia en Libanon aangewezen tot nieuwe leden van de Veiligheidsraad. Zo men weet telt de Raad elf leden, te weten de Grote Vijf, die een permanente zetel hebben en zes niet-permanente leden, waarvan er steeds drie voor een periode van twee jaar worden gekozen. Nederland heeft met Brazilië en Turkije zijn zetel moeten inruimen. Voorts nam de Alg. Verg. Zaterdag met twee en veertig tegen zeven stemmen en elf onthoudingen het besluit voor de duur van de huidige zitting het vraagstuk van de Chinese vertegenwoordiging te laten rusten. Dit op aanbeveling van de commissie voor de geloofsbrieven, die een Russische eis had verworpen, waarin werd gevraagd de Chinees-Nationalis tische vertegenwoordigers (die aanwezig zün) te weren en slechts de afgevaar digden van de communistische regering te Peking te erkennen. Een resolutie, die de Russen daarna indienden, teneinde de geloofsbrieven van de Chinees- Nationalistische afgevaardigden ongeldig te verklaren, werd ook verworpen. LIET secretariaat van de V.N. heeft de 1 Economische en Sociale Raad thans in kennis gesteld van een bij haar in gekomen klacht tegen de Nederlandse regering, ingediend door de Eenheids- Vakcentrale te Amsterdam. De EVC beschuldigt in deze brief de Neder landse regering van het nemen van „maatregelen, waarmee de rechten en vrijheid, die de arbeiders in de loop der eeuwen hebben verworven, wor den aangetast." De beschuldiging is gegrond op regeringsbesluiten uit 1951, volgens welke ambtenaren, die lid zijn van zekere organisaties (w.o. de EVC) kunnen worden ontslagen. De EVC noemt dit een „gewelddadige aantas ting van vakverenigingsrechten." Blijkens Zondagavond in Parijs ont vangen berichten, zijn de Indochinese opstandelingen opgerukt tot op min der dan 25 k.m. van de Zwarte Rivier. Op enkele punten hebben zij deze stra tegisch belangrijke rivier reeds over gestoken, doch een aanval van een kleine groep opstandelingen op de Franse buitenpost Ba-Laj werd afge slagen. De strijdkrachten van de Franse Unie graven zich in op de Zuidelijke oever van de rivier. Zij worden be voorraad via een luchtbrug van Fran se militaire en burgervliegtuigen. De klacht zou volgens de voorschrif ten eerst in April volgend jaar kunnen worden behandeld. Aangenomen kan echter worden, dat de Economische en Sociale Raad de klacht zal doorzenden naar het besturend orgaan van de In ternationale Arbeidsorganisatie. Zuidkoreaanse troepen hebben Za terdag de „Speldepuntheuvel" op de top van de fel omstreden „sluipschut- tersbrug" heroverd, nadat zij in de voorgaande nacht door 1500 Chinezen waren gedwongen hun positie te ontrui men. De strijd duurt hier in alle he vigheid voort. De Koreaanse tegenaan val werd gesteund door geallieerde Uit Hamburg wordt gemeld, dat de internationale politie op het ogenblik op een bende jaagt, die zich bezig houdt met meisjeshandel en die speciaal van Duitsland uit meisjes naar Afrika brengt. Door het ingrijpen van de Westduit- se ambassade in Rome gelukte het de zer dagen drie jonge Duitse danseres sen in Triest aan te houden en naar haar land terug te zenden. Triest is een tus senstation, vandaar zouden de meisjes als „Taloni-girls" naar Khartoem wor den gebracht. De Duitse recherche heeft reeds eni ge tijd geleden gewaarschuwd voor een jonge vrouw, die meisjes voor nacht kroegen in Afrika zou werven. Eersie passagiersvluchi V.S.' Europa via Noordpool Als de weersomstandigheden het toelaten, zal op 19 November een vier motorig lijntoestel van de Scandinavi sche luchtvaartmaatschappij S.A.S. ui- Los Angeles vertrekken om via Ed- monton (Canada) en de nieuwe basis op West-Groenland, Tule, naar Kopen hagen te vliegen. Dit zal de eerste lijr.vèrbinding tussen Noord-Amenka en Europa zijn, welke over het Noord poolgebied loopt, Talrijke plaatsen in Indo-China zijn Zaterdag door een hevige taifoen ge teisterd, die grote schade heeft ver oorzaakt. Uit Annam worden grote overstromingen gemeld. Twee hoge officieren van het Egyp tische leger, hebben koning Idris El Senoesi van Libyc oen uitnodiging van premier Naguib overgebracht om een officiëel bezoek aan Egypte te bren gen. WEERBERlCHl Verwachting tot hedenavond. WISSELENDE BEWOLKING Overwegend droog weer met wis selende bewolking. Meest matige Zuidwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur DINSDAG: Zon op 7.28, onder 17.19. Mian op 15.25, onder 1.19. jachtbommenwerpers. De belangrijke „IJzcrenpaardheuvel" moest echter door de Zuidkoreanen weer worden ont ruimd. De Zevende Amerikaanse infan teriedivisie deed verwoede aanvallen op de „Piekheuvel", die tot nu toe door een nieuw mijnenveld en intensief Noordelijk artillerievuur mislukten. Sinds het begin van de oorlog in Ko rea verloor de luchtmacht van de VN 812 vliegtuigen. In diezelfde tijd wer den 631 communistische vliegtuigen, w.o. 475 van het type Mig vernietigd. De VN-luchtmacht heeft sinds de aan vang van de strijd 60.500 vluchten ge maakt en 60.500 voertuigen en 1270 vijandelijke tanks buiten gevecht ge steld. Amerikaanse diplomatieke kringen hebben onthuld, dat in het voorjaar en de zomer van dit jaar door Amerikaan se diplomaten met Russische vertegen woordigers „informele besprekingen" zijn gevoerd teneinde te pogen de im passe in Panmoendjon te verbreken. Echter zonder succes op te leveren. Toch is men in diplomatieke kringen bij de VN van mening, dat slechts door middel van dergelijke besprekingen achter de schermen de moeilijkheden bij de bestandsbesprekingen kunnen worden opgelost. Staaatssecretaris Kranenburg is Za terdag in Poesan aangekomen. De Zuidkoreaanse minister van Landbouw is ontslagen. Ook de minister van On derwijs gaat heen. Twee bekende Nederlandse sportfi guren hebben bü de beoefening van hun sport vrjj ernstig letsel bekomen. Onze nationale doelman Piet Kraak brak in de voetbalwedstrijd Stormvo gelsVitesse een kuitbeen en de be kende Nederlandse motorcoureur Tinus Metzelaar uit Limmen heeft bii een speedway wedstrijd in Johannesburg (Zuid-Afrika) een been gebroken. In de wedstrijd StormvogelsVites- se meende een van de Arnhemse voor- waartsen de bal, welke reeds door Kraak was gestopt, te kunnen spelen. Hij raakte de IJmuidenaar daarbij tegen het been. De geblesseerde doel man, die door zijn teamgenoten over eind was geholpen, probeerde tever geefs zijn plaats onder de lat weer in te nemen. Hij werd rechtstreeks naar het St. Antoniusziekenhuis te IJmui- den-Oost vervoerd. Naar de mening van de behandelende geneesheren is de aard van de breuk niet ongunstig en een snelle genezing te verwachten. Tinus Metzelaar, die Vrijdagavond ln het Wembley-stadion te Johannes burg aan speedway-wedstrijden tussen een internationaal en een Zuidafri kaans team deelnam, kwam zo onge lukkig ten val. dat hij een been brak. Hij werd overgebracht naar een zie kenhuis in Johannesburg en zal zo spoedig mogelijk per vliegtuig naar Nederland terugkeren. Uiteraard kan de Limmenaar een groot aantal con tracten voor wedstrijden in Zuid- Afrika nu niet nakomen. De werkelijke oorlogsmisdadigers zijn de verwoesters van Hirosjima en de vervaardigers van nieuwe atoombom men, degenen, die zonder strategische noodzaak gehele steden hebben vernie tigd. De Duitse „krijgsgevangenen" die nen te worden vrijgelaten. Deze arrogan te taal gebruikte de voormalige gene raal van de Duitse valschermjagers Ramcke, die dit weekend gast was op Mei een iwee'edige opdracht Gisteravond is de ex-premier van België, Spaak, voor een vierdaags be zoek aan ons land uit Parijs op Schip hol aangekomen. Vandaag voert de heer Spaak het woord op het Europese forum der politieke jongeren in Den Haag en de overige dagen zal hij op het departement van buitenlandse za ken en mogelijk ook met dr W. Drees besprekingen voeren over de financiële bijdrage van de Nederlandse regering aan het internationale noodfonds voor kinderen van de Verenigde Naties. Bij de onderhandelingen tussen de Egyptische regering en vertegen woordigers van de belangrijkste Soe- danese partijen zijn Zaterdag belang rijke vorderingen gemaakt. Van Egyptische zijde werden de bespre- kingën o.a. gevoerd door generaal Naguib en oud-premier Ali Maher. De meningen der partijen schijnen elkaar dicht genaderd te zijn. Volgens de Egyptische pers schijnt een definitieve overeenkomst met alle Soedanese par tijen binnen twee of drie dagen ge sloten te kunnen worden. Volgens het dagblad „Sumber" heeft de "leiding van de volksdemonstraties in Djakarta" een verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd, dat de eis vopr een congres ven 5000 voormalige SS- een onmiddellijke ontbinding van het "--Jvt-j-- o_,**-•**- parlement blijft gehandhaafd. „Indien er tekenen zijn, dat dit parlement weer bijeen zal komen, zullen wij nog hefti ger demonstraties houden", aldus deze verklaring. ers in Verden. Neder-Saksen (W.Duits land). Op een later gehouden perscon ferentie verklaarde de oud-SS-generaal Steiner namens de leiding van het con gres, dat dit zich met nadruk van de rede van Ramcke distancieerde. Lord ismay over NAVO Lord Ismay, de secretaris-generaal van de NAVO, heeft Zaterdag op een persconferentie in Den Haag verklaard, dat het saamhorigheidsgevoel der NAVO-landen veel belangrijker was dan troepen en vliegtuigen. Hij was van oordeel, dat de NAVO nog te veel wordt gezien als een uitsluitend mili tair verbond, maar in werkelijkheid een veel wijdere strekking heeft, op economisch, sociaal en cultureel ge bied. Lord Ismay kon niet meedelen, of alle NAVO-landen de militaire ver plichtingen, die zij in Lissabon zijn aangegaan, dit jaar zouden kunnen na komen. Prins Bernhard heeft Zaterdagmor gen aan de secretaris-generaal van de NAVO een jachtpartij aangeboden op het buiten „Raaphorst" te Wassenaar. De Prins heeft daar met lord Ismay en nog enkele andere gasten gejaagd op eenden. Na afloop van de jachtpartij hebben de Koningin en de Prins op het jachtslot „Terhorst" geluncht met lord en lady Ismay. Gistermorgen is lord Ismay per trein naar Parijs vertrokken. nE TEGENSTANDERS van de Atlan- tische Verdragsorganisatie en de neutralisten in de Noorse Arbeiders partij hebben zich verenigd in één groep. De socialistische opposanten zul- Tijdens sportdemonstraties in het stadion van Teheran ter gelegenheid van de drie en dertigste verjaardag van de Sjah zijn honderd personen gearresteerd. Men beweert, dat aan hangers van de pro-communistische Toedeh-partij waren begonnen met het gooien van stenen en het roepen van leuzen tegen de Sjah, waarna de politie tussenbeide kwam. Drie demon stranten werden gewond. Het door de Tweede Kamer aan vaarde wetsontwerp waardoor de ambtstermijn der senatoren wordt be kort en de Senaat in feite geen zitting- meer zal hebben, is door de Sjah on dertekend. Hij heeft Mossadeq ver zocht zo spoedig mogelijk nieuwe ver kiezingen voor een Senaat te doen houden. Het bureau van de Senaat heeft een communiqué verstrekt, waarin wordt gezegd, dat de Senaat in hei Nog geen siraainamen Fries in Haskerland De Kroon heeft een raadsbesluit van de gemeente Haskerland, waarin was bepaald, dat de straatnamen voortaan uitsluitend in de Friese taal zouden moeten luiden, geschorst tot 1 April 1953, hangende een onderzoek naar do vraag, of dit raadsbesluit in strijd is met de wet of het algemeen belang, B. en W. hadden voorgesteld, zowel de Nederlandse als de Friese namen te bezigen. weigert de geldigheid van het bewus te door de Tweede Kamer aangeno men wetsontwerp te erkennen. len een weekblad uitgeven. De groep wil een actie ondernemen tegen de hui dige buitenlandse politiek van de Noorse coalitieregering, waarin de so cialisten de sleutelposities innemen. Ook in Denemarken wordt binnenkort de vorming van een oppositiegroep in de Sociaal-Democratische Partij verwacht. HE vrouwelijke afgevaardigde van de Deense Socialistische Partij in het parlement, Bodil Koch, die minister voor kerkelijke aangelegenheden was in het na-oorlogse kabinet van Hans Hedtoft, heeft in een rede de waar schijnlijke vorming vam een dergelijke groep in het vooruitzicht gesteld. De opposanten, onder wie ook enkele par lementsleden, die zich rondom Bodil Koch scharen, willen zich verzetten tegen de door de regering voorgestelde en door de grote politieke partijen in principe goedgekeurde vestiging van Amerikaanse vliegbases in Denemar ken. Ook zou de actie gericht zijn tegen de deelneming aan het Atlan tisch Pact. Koningin Juliana en Prins Bern hard ontvingen lord en lady Ismay Zaterdagmiddag op het landgoed „Raaphorst". Ook jhr Tjarda van Starkenborgh en ir Staf met hun echtgenoten waren hierbij aanwezig. Bevan sprak weer. Voor het eerst sinds de parlemen taire fractie van de Labourpartij de tegen Bevan c.s. gerichte motie aan vaardde, heeft Bevan Zaterdag in een rede verklaard, dat hij zeker een voorstander is van eenheid in de partij, „maar van een actieve en niet een passieve eenheid". In Morecambe op het partijcongres hebben wij gepro beerd de eenheid van de partij te be reiken over. een nieuw program. Wij moeten wat we te doen hebben (ons land zo gauw mogelijk van de conser vatieve regering bevrijden) tot een goed einde brengen, aldus Bevan, dan zal de communistische partij geen kans meer hebben. Tevoren had Bevan het door de huidige socialistische rege ring gevoerde beleid ten aanzien van de bewapening „dwaas en economisch gevaarlijk" genoemd. Volgens de laatste berichten van de leider van de expeditie van de vulca- nologische dienst naar de Krakatau is de vulkaan thans weer rustig. Er be staat geen reden meer voor onrust. De dienst zal in samenwerking met de In donesische luchtmacht de vulkaan uit de lucht blijven inspecteren. Indien slaking niet spoedig ioi een einde komi De directeur van de coöperatieve melkproductenfabriek „De Ommelan den" te Groningen, de heer F. de Boer, heeft verklaard, dat de fabriek zal worden verkocht, indien de staking, welke thans haar tiende week is in gegaan nog enkele weken voortduurt. Volgens berichten uit het Joegosla- visch-Bulgaarse grensgebied zouden Bulgaarse militairen Zondagochtend het vuur geopend hebben op een Joe- goslavisch garnizoen 17 km ten Noord- Oosten van Dimitrowgrad. Radio-Bel grado deelde mede dat de militairen met automatische wapens schoten on der dekking van zware machinegewe ren. Tezelfdertijd vlogen vijf a zes Bul gaarse vliegtuigen over de Joegoslavi sche grens. Een er van, 'n Mig-15 straal jager, vloog tot Pirot, ongeveer 25 km van de grens. De toestellen keerden la ter naar Bulgarije terug. Een uur eer der vloog een Bulgaarse jager verschil lende malen boven het Joegoslavische dorp Grad. Generaal Vandenberg, chef van de staf van de Amerikaanse luchtmacht heeft Zaterdag te Parijs verklaard, dat Amerikaanse straaljagers reeds enige tijd met atoomwapenen kunnen worden uitgerust. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, mr. Mukarto, die mo menteel in Nederland vertoeft, heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan mr. Beyen op diens departement. GEN. DURST BRITT NAM AFSCHEID VAN DE 7 DECEMBER-DIVISIE De voormalige 7 December-divisie, welke in Indonesië streed, heeft Za terdagavond in Tivoli te Utrecht op feestelijke wijze afscheid genomen van haar oud-commandant, de generaal- majoor H. J. J. W. Dürst Britt, die de militaire dienst gaat verlaten. De Westduitse politie hei-ft langs de gehele grenslijn Oost-West een ver sperring aangelegd, welke ertoe moet bijdragen om onverhoedse ontvoe ringspogingen van de oostelijke zone uit, tegen te gaan. Ook hoopt men op deze wijze de smokkelhandel te beperken. Vincent Auriol, president van Frank rijk, heeft Zaterdag ten Zuiden van Montelimar aan de Rhone een nieuwe stuwdam met bijbehorende elertrische centrale in bedrijf gesteld. Deze stuw dam is, wat de opwekking van eleclri- citeit betreft, de grootste van West- Europa. Het door de dam opgestuwde water kan een milliard kilowatt stroom leveren. De bouw van de dam, waar aan vijf jaar geleden werd begonnen heeft een en een kwart milliard gulden gekost. Tijdens de plechtigheid, die werd bij gewoond door zestig ambassadeurs en diplomaten en enige honderden leden van Frankrijks volksvertegenwoordi ging, zerde president Auriol tot de „critici, die Frankrijk een oud en uitge put land noemen: „Het is dit verwoeste en geteisterde land, dat vandaag trots is zijn herstel te kunnen tonen". Na te hebben uiteengezet hoe het land er aan het einde van de tweede wereldoorlog aan toe was, gaf Auriol een overzicht wat tot nu toe is gepresteerd. De pro ductie is op vele gebieden gestegen tot boven het voor-oorlogse peil. Men zou nog veel verder zijn geweest als de oor- log in Indo-China niet een vertraging voor de wederopbouw betekende. De thans voltooide dam is het tweede project om het water van de Rhone te gebruiken voor het opwekken van stroom. De eerste dam, 50 km ten Zui den van Genève, kwam in 1948 klaar. Er zullen nog meer dammen in de Rhone komen Men wil daardoor de ri vier tot bij de Zwitserse grens bevaar- baar maken en een Rebied ha. bevloeibaar maken. van 8000

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1