Zowel R.C.H. als Haarlem won DE VERMISTE OORRING Zuid-Afrika straks grootste uraniumland rasrtvK fessf-aa sar lk=s s&ss as r PUROL Derby werd een desillusie Dr ie overwinningen van Nottelman Gouderts zorgi voor atoomenergie Geluid kan de mens doden tsssrzsz^ in de £uilteïëerió naaï Mosterds record gebroken Courses ie Duindigi Martino zegevierde te Saint Etienne Boesmans ballon zweefde over Zwiiserland Eerste fabriek draait DOOR. PATRICIA WENTWORTH Het Radioprogramma MAANDAG 27 OCTOBER 1952 HE TWEE HAARLEMSE leiders RCH en Haarlem slaagden erin beide hun wedstrijden tot een goed einde te brengen door n.1. twee ernstige concur renten in eigen huis te slaan. Haarlem zegevierde in Hilversum met 2—1 van 't Gooi. RCH won de derby tegen EDO met forse cijfers (05) hetgeen de su perioriteit van de Racing overduidelijk demonstreert. T)E PLAATSELIJKE ontmoeting EDO versus RCH, die door het voetbal- minnende Haarlemse publiek met zo veel spanning werd tegemoet gezien, is door de grote meerderheid, die de mannen van Eiesbrouck ten toon spreid den, een desillusie geworden. Een der by heeft altijd een bijzondere sfeer en het is altijd zeer moeilijk een prognose hierover te geven. RCH heeft er echter geen twijfel over laten bestaan wie van de twee momenteel de sterkst is. Kans loos gingen de EDO-ers, die me de rust reds een 03 achterstand hadden te verteren, tegen RCH met 05 ten on der. Direct na het aanvangssignaal nam RCH het spel in handen en met snelle en geraffineerde aanvallen tastten zij de EDO-defensie af om de zwakke plek te ontdekken. En dat deze er was bleek al spoedig. Dweelaard, één der steunpi laren van de roodzwarten, was er vol komen uit en demoraliseerde door zijn grandiose missers dermate zijn mede spelers dat het niet te verwonderen viel dat er goals moesten komen. Reeds na elf minuten werd de eerste geboren. Biesbrouck, naar rechts uitgeweken, bemachtigde de bal en na enige han dige manipulaties, kwam een afgeme ten voorzet van de internationaal, die door Dweelaard half werd onderschept, •waarna de als een mteoor toegeschoten Couwenhoven de bal in het net liep. RCH bleef door zijn degelijke techniek veel sterker en slechts door te ver door voeren van het samenspel en het enigs zins onzuivere schieten jvisten Van der Berg c.s. de stand voorlopig te handha ven. De druk werd echter te groot en na ongeveer een half uur spelens kreeg Couwenhoven opnieuw een kans, nu na missen van midhalf Koning, en de stand was 02. De EDO-achterhoede was nu de kluts kwijt en reeds drie minuten later kreeg Koster de bal van Gallis toegespeeld, draaide snel om Bax heen en kogelde met zijn linker been schitterend no. 3 in de touwen. RCH nam in de tweede helft, na een klein offensief van EDO het initiatief weer over en Gallis maakte direct aan alle onzekerheid een einde door na enig heen en weer getrap de bal links voor het doel op te pikken en met een zuiver schot de stand op 04 te breng en. EDO was daarmee een geslagen ploeg en de enkele opportunistische uitvallen konden gemakkelijk worden bezworen. De Racingkannoniers waren echter nog niet uitgeraasd en een half uur dwarrelde Gallis met ongeëvenaar de handigheid langs een drietal EDO- ers en zijn sublieme voorzet werd door de Wette ingezet (05). De wedstrijd die door scheidsrechter v. d. Meer uit stekend werd geleid ging als een nacht kaars uit. 't GooiHaarlem. J7EN vrijwel volledig Haarlem is na een enerverende strijd met de beide kostbare punten uit de radiostad te ruggekeerd. Keeper Mosterd, die in de vijf voorgaande wedstrijden met veel talent en ook met het spreekwoordelij ke keepersgeluk zijn heiligdom voor doorboring had gespaard moest het te gen de Haarlms schutters, afleggen en werd tweemaal gepasseerd. Aangezien de simplistisch spelende Gooiers slechts éénmaal de Haarlemgoalie Snijders wisten te slaan, trad Haarlem met een zwaarbevochten, doch verdiende over winning uit het strijdperk. Na halftime was Haarlem doorlopend in de aanval en gezien het grote tech nische surplus van de roodbroeken was het nu slechts de vraag of Mosterd ook in de tweede helft opnieuw zou slagen zijn doel maagdelijk te houden. On danks de regen van corners kon Haar lem de hechte en fanatiek spelende geelzwarten verdedigers niet op de knieën brengen en reeds begon men te geloven aan een gelijkspel toen spil De Voogd een klein moment van on- attendheid zag afgestraft door Poort die van drie meter afstand Snijders kansloor sloeg en 't Gooi de leiding bezorgde. Sombere perspectieven doem den op, doch De Voogd dacht er anders over. Bij een corner naar voren geko men zag hij zijn kopbal in eerste in stantie weggewerkt, doch opnieuw kwam het leder bij de Haarlemse reus en zijn schot was genadeloos (11). De stand was opnieuw gelijk en er waren nog zeven minuten te spelen. Haarlem trachtte te forceren en gooi de alles op de troef: winnen. Steeds groter werd de druk, doch ook de wij zers van de klok schreden onverbidde lijk verder met nog zestig seconden voro de boek rushte Odenthal naar vo ren gaf een hoge pass voor de Hilver- sum-veste waar als een wervelwind Piet Groeneveld opdook, en met een machtige kopstoot keeper Mosterd on troostbaar maakte (2—1). Nog werd er afgetrapt en viel 't Gooi woest aan, doch het snerpende fluitje van de re- feree schonk Haarlem de victorie. In de wedstrijd 't GooiHaarlem werd het fraaie record van doelman Mos terd, die in deze competitie nog niet was gepasseerd, te niet gedaan. De op de grond liggende Piet Groeneveld geeft hem met een fikse kopbal het nakijken en brengt de stand op 12. Bram Nottelman, de bekende pikeur uit Schagen, heeft Zondag te Duindigt fraaie successen behaald. In drie cour ses leidde hij de viervoeters, die hij bestuurde als eerste door het stek en in een andere couise kwam hu als tweede binnen. De uitslagen luiden: Rijswükprijs, eerste afdeling: 1. Pepsi Cola (P. M. Smit) tijd 3.14.4 km tijd 1.30- 2. Putzelinde (A. R. Nottelman); 3. Peter Snel (P. H. Knijnenburg) Tot winnend: f 6.70, plaats: f 1.80, r 1.40, f 2.60, gekoppeld: f 8.60, covercal: f 6.30. Rijswijkprys, tweede afdeling: 1. Odylie Spencer (P. A. Strooper) tijd 3.17.3 km tijd 1.31.4; 2. Prince Maire (P. Heynen)3. Pirette (T. v. d. Veen). Tot.: winnend: f 2.80, plaats: f 1.60, f 2 90, f 2.90. Gekoppeld: f 6.70, cover cal: f 14.80. Delftprijs, eerste afdeling: 1. Nerva (A. R. Nottelman) tijd 3.06.8 km tijd 1.28.1 2. Petronel Spencer (J. Rooden- burg); 3. Oriënt Express G <P. M. Smit). Tot. winnend: f 3.20, f 1.80, f 6.50, f 2.90, gekoppeld: f 8.70, covercal: f 16.80. Grote prijs der driejarigen: 1. Quin- tus Harvester (A. R. Nottelman), tijd 3.01.5 km tijd 1.28.2; 2. Queen Bess (J. de Vlieger)3. Qui Hollandia G (W. H. Geersen). Tot. winnend: f 3.70, plaats- f 1.40, f 1.50, f 1.90, gekoppeld: f 7.20, covercal: f4. Scheveningen-prys. 1. Petulance K (W. B. v. Overeem) tijd 3.01.3 km tijd 127 2* 2. Norbert M (N. J. Bloemsaat): 3! Nièkie B. H. (L. Ensing) tot. win nend: f 15.60, plaats: f 3.80, f 2.30. f 4.90, gekoppeld: f 3.10, covercal: f 5.80 Delftprys, tweede afdeling: 1 Pretty boy (Ar Nottelman) tijd 3.04 km tijd I.26 B; 2. Nico the Saint <T. A. v. d. Veen); 3 Ooststar (J. Ham); tot.: win nend: f 2.40, plaats: f 1.4Ö, f 1.70, f 1.90. gekoppeld: f 4.80, covercal: 4.60. Revanche der kampioenschappen. 1 Stürmann (M. Vergay) tijd 3.32.4 km tijd 1.24.6; 2. Olivier <J. M. v. d. Berg 3. Kalida (W. Leeuwenkamp, tot.: win nend: f 2.plaats: f 1.60, f 1.80, ge koppeld: f 7.10, covercal: f 4.20. (Van onze correspondent in Kaapstad) MET de opening van de eerste uraniumfabriek op de West Rand Consolidated Mine is Zuid-Afrika het atoomtydperk binnengetreden. De minister-president, dr. Malan, die de opening verrichtte, heeft erop gewezen dat de productie van uranium, die thans op grootscheepse wijze een aanvang neemt,vermoedelijk even belangryk zal worden als de productie van goud. En alle deskundigen zyn het daarin met hem eens. De uraniumvoorraden in de Unie van Zuid-Afrika zijn n.1., voor zover tot dusver bekend is, vermoedelük de grootste van de gehele wereld. Jan Pronk op vijfde plaais Op de winterbaan te St. Etienne is Zondag een stayerwedstrijd gehouden in drie manches, onderscheidenlijk van, 25, 25 en 50 kilometer. Besson (Zwits.) won de eerste in 22 min. 26,4 sec. voor Martino (It.), Lemoine (Fr.), de we reldkampioen Verschueren (België) en Pronk (Ned.) De tweede manche was voor Lemoine in 22 min. 24.2 sec. Hü klopte in volgorde Verschueren, Mar tino, Pronk en Besson. In de derde manche toonde Martincr zich de snel ste. Hij reed de 50 kilometer in 46 min. 28 sec. en ging voor Verschueren, Bes son, Pronk en Lemoine over de streep. In het eindklassement werd Martino eerste met 6 punten. Tweede werd Verschueren met 8 3/4 ex aequ0 Bes son en Lemoine met ieder 9 en vijfde Pronk met 13 punten. Uit het hartje van Zürich is gister middag de ballon „Henri Dunant" van de heer Boesman opgestegen. De start werd georganiseerd op een uitermate klein historisch plekje. Ruim honderd jaar geleden steeg hier de legendari sche ballonvaarder Poitevain op. In tegenwoordigheid van vele duizenden, onder wie enkele regeringsautoriteiten stegen de balloncommandanten Eber- hardt en Boesman op. De ballon dreef snel over de bergen eerst Zuidwaarts, later Oostwaarts. De posterijen hadden gezorgd voor een officieel ballonstempel. Vijfduizend kaarten werden twee uur later door de ballonvaarders afgeleverd bij het postkantoor te Opfershofen. De ballon landde veilig in een appelboomgaard bij het Bodenmeer.. WEER DUITSE OORLOGMISDADI- GERS VRIJGELATEN De Amerikaanse autoriteiten in Duits land hebben Zaterdag weer een oorlogs misdadiger, n.1. Hermann Giesler, uit de onder het bestuur van het leger staande gevangenis van Landsberg ont slagen. Giesler werd in 1947 tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld we gens zijn aandeel in de wreedheden in het concentratiekamp van Mühldorf. 89. De volgende dag waren Pl™' Pa£! en Pom al weer vroeg wakker ondanks het feit, dat zij de vorige na^tPas om één uur naar bed waren gegaan Maar zc waren zo nieuwsgierig of baron Van Pottum woord zou houden, dat zij n e langer konden slapen. „Weet je, wat wij moesten doen riep Pim, zodra zy ontbeten hadden. „Wij moesten ook maar naar het huis van boer Krelis gaan en daar de wacht houden, gaan op die weg heen en weerlopen, dan komen we de baron vanzelf tegen. „Als hij komt...." riep Pam somber. „Natuurlijk komt hij!" Zo gezegd.zo gedaan en Pim, Pam en Pom behoefden niet eens zo heel lang te wachten, tot zij baron Van Pottum zagen aanko- men. Ook de baron was weer vroeg wakker geworden. Hij had trouwens bijna geen oog dicht kunnen doen en was blij, toen hij het 's morgens weer licht zag worden. Pim, Pam en P01n groetten de baron beleefd, toen hij na- derbij kwam. „Goeden morgen baron, gaat U bor Krelis ook bezoeken? De arme man is er slecht aan toe zei Ping en trok een treurig gezicht. „Ja eheens even kijken hoe er mee gaat", antwoordde de baron en wild» alweer doorlopen, toen hij zich plotse ling zyn BETERE-IK herinnerde. Wat had die ook alweer gezegd over Pim, Pam en Pom? Schijn bedriegt. AlsU denkt, dat bovenstaande schuine lijnen niet evenwijdig lopen,komtU net zo bedrogen uit, als wanneer U denkt, dat ieder hoofdpijntabletje Aspirin is. Controleert U het maar. Een Aspirin tablet herkent U aan het Baycrkruis. (Advertentie, Ing. Med.) JAE GRONDSTOF voor de atoom- energie is aanwezig in het gouderts en gouderts is er in Zuid-Afrika, vooral na de ontdekking van de nieuwe goud velden in de Oranje-Vrijstaat, nog voor lange reeksen van jaren voldoen de aanwezig. Het uranium, dat totdus- ver als een waardeloos bijproduct werd beschouwd, blijkt weliswaar slechts in lage percentages aanwezig te zijn, maar door een vrijwel volmaakt proces van chemische en technische bewerking kan men uit de van goud ontdane ertsen toch zoveel extraheren, dat de produc tie een millioenen-affaire wordt. Uiteraard moeten er eerst vele mil- lioenen geïnvesteerd worden in de nieuwe fabrieken, maar Zuid-Afrika, Engeland en Amerika werken bij de financiering ten nauwste samen. Die samenwerking .bestaat trouwens ook op het gebied van het wetenschappelijk onderzoek en bij de opbouw van de ultra-moderne installaties. De fabriek, die thans door dr. Malan geopend is, heeft niet minder dan zestien millioen gulden gekost. De verwachting is evenwel, dat zij binnen weinige jaren rijke winsten zal opleveren. 70WEL AMERIKA als Engeland heb ben zich contractueel verbonden, het geproduceerde uranium tegen een tevoren vastgestelde prijs op te kopen. De productie, de controle en de verkoop zijn volledig in handen van de rege ring der Unie, die daarbij nauw sa menwerkt met de mijnondernemingen. Binnen betrekkelijk korte tijd zullen tien goudmijnen bij het productieproces worden ingeschakeld. Aangezien de uraniumfabrieken een zelfde productiebelasting zullen moeten betalen als de goudmijnen, zal de extra- hering van de atoomgrondstof ook van groot belang zijn voor de Zuid-Afri kaanse belastingbetaler. Het volgend jaar zal Zuid-Afrika een cyclotron bouwen voor de vervaardi ging van isotopen en een wetenschap pelijk instituut, waarin alle studenten van de Unie zich zullen kunnen wijden aan researchwerk op het gebied van de kernsplitsing. In mijnkringen is men er van over tuigd, dat de uraniumproductie Zuid- Afrika niet alleen een grote toevloed van dollars zal bezorgen maar dat bin nen tien jaar uranium een economisch belangrijker factor dan goud zal zijn. „Het minerale wonderland van de we reld" is een nieuw tijdperk binnen getreden. ")P EEN onlangs te San Remo gehouden con gres over geluid, waar aan deskundigen uit vele landen (ook uit Neder land deelnamen) is vast gesteld dat lawaai een zeer slechte uitwerking op de gezondheid heeft. Het zou de bloeddruk verhogen, hart-, bloed vaten- en maagaandoe ningen verergeren, ner vositeit, prikkelbaarheid, slapeloosheid, angstcom plexen veroorzaken, het intellect verzwakken, de geest in verwarring bren gen en het zou waan voorstellingen en vervol gingswaanzin met zich mede brengen. Boven dien maakt het geluid de mens langzaam doof en het kan, aldus het con gres, de mens zelfs do den of krankzinnig ma ken. De gedelegeerden wa ren het er over eens dat het lawaai op het ogen blik een van de ernstigste problemen van het stads leven was geworden. Na twee jaar in een fa briek te hebben gewerkt, worden de oren van een arbeider zonder enige uit zondering abnormaal. Na acht jaar kan hij woor den, die op een afstand van twee armlengten op gelijkmatige toon worden uitgesproken niet meer verstaan, aldus de afge vaardigden op het con gres over het geluid. r\E BERICHTEN crver „vliegende schotels" blijven maar aanhouden. De negen en twintig ja rige Italiaan Monguzzi heeft verklaard ongeveer twee maanden geleden foto's te hebben gemaakt van een vliegende scho tel, die op een gletscher van het Bernina Mas sief (Alpen) was geland. Monguzzi bevond zich op dat ogenblik met zijn vrouw in de buurt. Uit de „schotel" was een persoon gekomen, ge kleed in een soort dui- kerspak, die om het toe stel heenliep als om het te inspecteren. Daarna was de persoon weer in het toestel gegaan, dat met „adembenemende snelheid" en zonder ge luid wais opgestegen om in de richting vam Zwit seriand te verdwijnen. De Italiaan deelde ten slotte mede, dat hij de desbetreffende foto's heeft verkocht aan een Frans tijdschrift. AAN de Nederlandse tentoonstelling, die op dertig October in Mexi co wordt geopend, wordt deelgenomen door hon derd zeventig Nederland se ondernemingen. De inrichting van de exoosi tie heeft acht millioen pesos gekost. De tweede secretaris ven de Ne derlamdse legatie in Me xico. mr. A. C. Vroon is onderscheiden met de z.g. „Aztekenadelaar". nB vroegere Britse on der-minister van Luchtvaart. Lord Balfoiir of Inchvre. heeft ver klaard, dat in dn toe komst iranr*chii™h"h da vost naar alle uithoeken der aarde zal worden vervoerd met hehvlv "fin geleide projectielen. Vol- penhem zou het. ook niet lang duren of er rul len stratosfeer-liinvl'ea- fiiigen in gebruik kown. die sneller, vliegen dan het geluid. 19 „Kom, kom, als hij geen middelen had, kon hy zijn landgoed niet op die manier onderhouden", hernam de vrouw-met-de-voorhamer. En zich tot Monica wendend, ging ze voort: „Dat heeft uw schoonzoon ook ondervonden, nietwaar? En voor hem was 't natuur- lijk erger dan voor Mark, want hij was maar een verre neef, nietwaar en in zo'n geval worden die rechten nog veel hoger. Heel onrechtvaardig natuurlijk, maar 't zal wel altijd zo blijven, denk ik. Vertelt u me eens, mevrouw Abbott, is het heus waar, dat hy de familiejuwe len heeft verkocht?" Monica glimlachte vaag, maar achter die glimlach verschool zich met moeite ernstige verontwaardiging. Gelukkig vond ze trootst in de overdenking dat Mabel Bowse zich niet slechter had kunnen kleden dan in de groen-en- bruin gestreepte japon, die zij ter ere van de feestelijkheid droeg, 't Ding was te nauw en te schel, zat als 't ware aan haar lichaam vastgekleefd en stond hsar afschuwelijk. Dit feit schonk mevrouw Abbott enige voldoening en dus antwoordde ze slechts, op wat ver strooide toon: „Ik weet het niet waarom vraagt u 't hem niet zelf?" Schynbaar niet uit het veld geslagen, nam mevrouw Bowse haar draai en wendde zich tot juffrouw Silver: „O we houden allemaal van Grant Hatha way en hopen vurig, dat zijn proef nemingen zullen slagen, 't Is alles erg modern en wetenschappelijk en voor mij merendeels ook te technisch. Na tuurlijk verslinden zulke experimenten veel geld en duurt het jaren voor je er iets van terug kan verwachten, dus vrees ik, dat hij een moeilijke tijd door maakt. Hij erfde van een heel oud fa milielid en het landgoed was totaal verwaarloosd". Monica had het gevoel, dat ze voor haar schoonzoon had moeten opkomen, maar tegen mevrouw Bowse ingaan leidde tot niets: deze liet alles langs haar niet zeer smaakvolle kleren afglyden. Gelukkig was nu Mark Har- low weer aan de beurt. „Hij kwam op „the Grange" tege lijkertijd, dat Grant zich op „Deepside" vestigde, maar Mark probeert niet zelf zijn landerijen te beheren. Zulke dingen laten hem koud. Hy zegt, dat hij zes jaar lang, in de oorlog, heel hard heeft gewerkt en erg smerig is gewor den, zodat hij nu, voor de verandering, wel eens schoon mag zijn en wat van het leven genieten. Nu, ik weeg mijn woorden niet op een goudschaaltje en zei hem dan ook: „Je bent een luie jon ge kerel", maar hij gaf het lachend toe. Eigenlijk is hij heel muzikaal en hij maakt liedjes, waarvoor hij veel geld krijgt. Zo heeft hy ook de muziek ge schreven voor de revue, die verleden jaar groot succes had, hoe heette ze ook weer, die dingen lijken allemaal op elkaar en ik vergeet de namen Maar zeker heeft hy enkele van de liedjes erin gemaakt, want dat vertelde hij me zelf". Juffrouw Silver, hier haar gebruike lijke kuchje plaatsend, vond deze me dedeling „buitengewoon interessant' waarop juffrouw Vinnie durfde mom pelen, dat Mark zo'n alleraardigste jonge man was. Verder kwam ze even wel niet, want reeds overstemde haar het diepe, sterke geluid van de onver moeide mevrouw Bowse. „Neen, het boer-spelen is voor Mark niets gedaan. Hij heeft het land aan Stokes verpacht en zichzelf dus veel hoofdbreken bespaard. Stokes wilde het graag hebben, want er is veel gras en dat heeft zijn grote veestapel nodig. Als dat nichtje van hem niet zo'n kieskeu rig stadsjuffertje was, zou ze zich daar heel nuttig kunnen maken! Zoals het nu is, vind ik het erg goedig van hen, dat ze zich haar kuren laten welgeval len en dat heb ik ook tegen mevrouw Stokes gezegd. „Waarom zet u dat meisje niet aan het werk?" zei ik. Nu, ze nam die woorden niet zo best op, want ze werd zo rood als een kreeft en zei, dat Mary niet sterk was! Maar ik liet me daarmee niet afschepen en zei dus: „Ze is toch sterk genoeg, om de hele dag uit te zijn, of eieren en boter te brengen naar alle huizen waar ze een knappe jonge man kan vinden! En u moogt het geloven of niet, mevrouw Stokes keek of ze me wilde aanvliegen. Ik dacht, dat ze het doen zou, maar ze beheerste zich en zei, dat ze weer aan 't werk moest". Haar kopje neerzettend, merkte juf frouw Silver op, dat er in een dorp toch heel wat omging. „Erg interessant, zo'n wereld in 't klein. Dus mevrouw Stokes handelt in eieren en boter. Koopt u ook van haar, mevrouw Abbott?" „Soms wel, als onze eigen kippen niet leggen", antwoordde Monica. „Me vrouw Stokes weet er beter mee om te gaan dan ik. Maar wij maken onze eigen boter. Dat wil zeggen: Cecily maakt die. En ze is er wat trots op". „Haar boter is ook heerlijk", ver klaarde juffrouw Silver. „Een ware tractatie. Kopen uw buren ook van de familie Stokes?" Die vraag deed mevrouw Bowse in een hartelijk gelach uitbarsten. En een verklaring van haar vrolijkheid bleef niet lang achterwege „Ja, Mark Harlow en Grant Hatha way doen het allebei. Gek, hé, een land eigenaar, die boter rnoet kopen! Ik ver- telde Grant, dat iedereen hem uitlachte maar hij lachte óók en zei: „Wacht maar tot mijn proeven hun beslag hebben ge- kregen, dan zult u allemaal zien, wat er op het gebied van melk, room en bo ter gedaan kan worden". Nu, dat is erg prachtig voor een grapje en ik wens hem alle mogelijk succes; dat doet hier trouwens elke vrouw. Maar nu weet u wat ik bedoelde, toen ik daareven over' knappe jonge mannen sprak. Dacht u soms, dat Mary Stokes met haar boter en eieren in de dorpsstraat komt? Neen, dat zou te veel op werken lijken LmTt1110®' ?e niets hebben! Ze rnf nf V gaat naar Deepsi de, the Grange en Abbotsleigh en als 't ,haaJ niet lukt, Grant of Mark toe te Juffrouw Alvina waagde het Mnrv Stokes te verdedigen. y „Ik denk, dat ze zich hier nogal ver veelt.. en ten slotte is 't n°ftmtlr te meer nu schrik heeft gehad". Zkh tot Tuffrouw Silver wendend, ging ze voort- S°dUWhoebHb0tt Zal U wel hebben "ver- if Ahhrtf lrme Mary geschrokken ïv,'„^Kb° en ar nee£ dronken juist thee bij me en we zaten gezellig hii elkaar, toen Mary eensklaps kwam aan rennen en vertelde, dat zy een Ier moord meisje had gezien". er (Wordt vervolgd) ■""-"■'■intuin» FRANCIS POULENC, een beken de hedendaagse Franse compo nist, die ook meermalen als pia nist optreedt. Hij speelt voor de Ned. Radio Unie een reeks eigen werken, namelijk acht nocturnes en drie improvisaties. Het is mu ziek van een merkwaardige inti miteit, waarin Poulenc zijn mees terschap in het „kleine" genre bewijst. (Woensdag 21.40 uur over Hilversum II, 298 m). de VIJFDE SYMPHONIE in Bes gr. t. van Anton Bruckner, één van de meest gespeelde werken van deze meester. Het is 'n werk met een vrij ingewikkelde struc tuur, waarin grote muzikale spanningen worden opgewekt (Dinsdag 20.30 uur over Hilver sum I, 402 m.), of naar LIEDEREN van Henriette Bosmans. Mevrouw Bosmans is enige maanden geleden overle den. In haar verloor ons land een componiste van formaat, een fijn- gevoelige vrouw met een grote muzikale beschaving. Haar piano- werk is zeer bekend. Men kan haar nu van een andere kant le ren kennen in een reeks zeer mooie liederen, meest op Franse teksten. DINSDAG 28 OCTOBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7 45 Morgengebed en Liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 8.35 Waterstanden. 9.40 „Lichtbaken", cau serie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Sym- phonette-Orkest en solisten. 10.50 Gram. muziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Metro- pole-Orkest en solist. (12.30—12.33 Land en Tuinbouwmededeligen.) 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusements muziek. 14.00 Gevarieerd programma. 14.50 Gram.muziek. 15.00 „Hier vrij Europa". 15.30 „Ben je zestig?". 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Mr. H. van Andel: „Bestuurswerk in Zuid- Nieuw-Guinea". 18.00 Lichte muziek. 18.15 Gtam.muziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: Dr. J. van Vucht Tyssen: „De sfeer in de fabriek". 19.00 Nieuws. 19.10 Z.K.H. Prins Bernhard in Midden- en Zuid-Amerika. 19.15 „Uit het Boek der Boeken". 19.30 Gram.muziek. 20.20 Thuisfront—Tombola. 20.30 Radio Phil- harmonisch-Orkest. 21.45 „Huwelijk in opspraak", causerie. 22.00 Pianorecital- 22.20 Cello en piano. 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender. 23 00 Nieuws. 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 700 Nieuws, 7.10 Gram.muziek. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram muziek. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek, 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gra mofoonmuziek. 9.25 De groenteman. 9.30 Gram.muziek. 10.20 Orkestconcert. 1050 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. U.30 Pianoduo. 12.00 Orgel en accordeon. band- en Tuinbouwmededellngen. 12.33 Voor ons platteland. 12.40 Gram. muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram.muziek. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Gram.muziek. 14.00 „Zeg eens Amerika." 14.30 Gram.muziek. 14.40 Schoolradio. 5.00 Gram.muziek. 15.15 Voor de vrouw. Gram.muziek. 16.30 Voor de Jeugd. ifl'Ti Ce"°' vi°o1 en P'ano. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 „Wereldspaardag", causerie. 18.35 Orgelspel. 18.50 Paris voul Parle. 18.55 Fanfare-Orkest. 19.20 Mezzo- *'an en piano. 19.45 Lichte muziek. ZU.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd program ma. 21.10 Amusementsmuziek. 21.30 .J(J weet, ik weet, wat U niet weet". 21.45 Gevarieerde muziek. 22 30 Buitenlands overzicht. 22.45 Gram.muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20- 00 Gramofoonmuziek. Experimenteel Televisieprogramma van de Avro. 20.15—21.45: 1. Televlzier: a. Europees Jongeren Forum, b. Film* reportage vertrek Z. K. H. Prins Bern hard naar Mexico, c. Weerpraatje, d. Mi nP de kleintjes, want de kleintjes letten n'et op u" - Pauze. - 2. „Rondedans". Geef Huid. ruwe handen, ichra'® ruwe lippen (Advertentie, Ing. Med.).

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 6