Het Europese forum van politieke jongeren voor het eerst bijeen Hoge Oostduitse officieren worden onderminister Prins Bernhard is op reis naar Mexico ZWARE STRIJD IN INDO-CHINA W.-Europa zal eigen behoefte aan steenkool kunnen dekken Ook gij Dibelius! Prins Bernhard achi belangstelling de jeugd een hoopvol teken Regenstorm werd regendeskundigen noodlottig.... Demonstraties op Sumatraen Borneo Dinsdag 28 Oct. 1952 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 77eJaargaTO No. 11553 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Uitwisseling van ideeën en idealen Fransen komen in een benarde positie Herfstweer met regen en wind Hei bloed kruipt... Invoer uit de V.S. straks overbodig Tarweprijs oogst 1953 gehandhaafd op f 26.- Keizerin van Vietnam op paleis Soestdijk Aciies verliepen rusiig Eredoctoraat voor Min. Robert Schuman Oprichting generale stat in voorbereiding Band van auto sprong.. Tevens opening van de nieuwe KLM-lijn Directie: BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. ra.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 049 rjE EERSÏE BIJEENKOMST van de Europese politieke jeugd, in de vorm van een Europees parlement van jongeren met dertien Europese fracties, is gis termorgen om negen uur in de Haagse Ridderzaal geopend. Prins Bernhard, die enkele uren later naar Mexico zou vertrekken, sprak een openingsrede uit, waar in hü uit naam van Koningin Juliana, de regering en het Nederlandse volk de afgevaardigden van de Europese jeugd hartelijk welkom in ons land heette. Voorts werd het woord gevoerd door o.a. de burgemeester van Den Haag, mr F. M. A. Schokking, de president van de consultatieve vergadering van de Raad van Europa, de heer Francois de Menthon, de heer Paul Henri Spaak en de Ita liaanse minister van Landbouw, de heer Fanfani. Prins Bernhard wees er in zijn rede op, dat een van de voornaamste oogmerken van dit jeugd-forum is, zoveel mogelijk jonge mannen en vrouwen bekend te maken met de essentiële aspecten van de economische, sociale en culturele problemen buiten de grenzen van hun geboorteland. De prins noemde dit doel volkomen ln overeenstemming met de democratische principes, die aan onze regeringsvorm ten grondslag lig gen, en achtte de grote belangstelling van vele jonge mensen voor deze proble men een van de meest hoopgevende feiten in deze verwarde tjjd. Prins Bernhard sprak Prins Bernhard tijdens zijn ope ningsrede van het Europese Forum van Politieke Jongeren. Op de voorste rij ziet men de Belgische staatsman Paul Henri Spaak, mi nister-president W. Drees en burge meester Schokking van Den Haag. TEN REDDINGSVLIEGTUIG heeft één der rubbervlotten van de Dakota der Australische luchtmacht opgepikt, die in een regenstorm boven zee is verdwenen. Het toestel had een be manning van vier koppen en twee ge leerden op het gebied van het kunst matig verwekken van regen aan boord. Op het vlot zijn enige bezittingen van de bemanning gevonden. Men acht het onwaarschijnlijk, dat overlevenden van het toestel de wal hebben kunnen be reiken. De Dakota was Maandagochtend uit Sydney vertrokken voor het doen van waarnemingen in een regenstorm op 80 kilometer van de stad boven zee. De radioverbinding met het toestel werd verbroken, nadat de vlieger had ge meld, dat de waarnemingen waren ver richt en dat hij koers zette naar het vliegveld. Een tweede doel van dit jongeren- parlement, aldus Prins Bernhard, is het samenbrengen van vertegenwoor digers van politieke jeugdbewegingen uit verschillende landen, jonge man nen en vrouwen met zeer uiteenlopen de geloofsopvatting en politieke idee ën, met het doel een open en opbou wende bespreking te houden over de groei van de beweging naar een gro tere eenheid van de Westerse wereld en van Europa in het bijzonder. Prins Bernhard was van mening, dat er sinds de oorlog enorme vooruitgang was gemaakt naar grotere internatio nale samenwerking, ofschoon er nog veel te doen blijft. De Europeanen, aldus de Prins, be seffen meer en meer dat er een ge meenschappelijke erfenis te verdedi gen valt en een gemeenschappelijk lot te delen is. Zij beseffen, dat zij kunnen hopen samen te bereiken, wat voor elk land alleen een onmogelijke taak zou zijn, een besef, dat in het bijzonder aanwezig is bij de Europese jeugd, welke het oog gericht houdt op een nieuw Europa. Hierop richtte de heer De Menthon QP VERSCHEIDENE punten aan de Oostelijke oever van de Zwarte Rivier is het gisteren tot gevechten gekomen tussen oprukkende Vietminh-opstande- lingeh en Franse troepen. Franse autoriteiten hebben toegegeven, dat enige op standelingeneenheden de rivier waren overgestoken en in gewoonlijk betrouw bare kring meent men, dat de strijd om de rivier binnen 48 uur op 140 kilome ter ten Westen van Hanoi, de hoofdstad van de belangrijke Tonkinese delta, zal oplaaien. CEDERT negen dagen geleden de be- langrijkste buitenpost Nghia-Lo verloren ging, zijn de Franse troepen bezig geweest met het aanleggen van versterkingen op de Westelijke oever van de Zwarte Rivier. De Fransen worden door middel van een luchtbrug bevoorraad. Zij werken nu aan een tweede verdedigingslinie enige kilo meters meer naar het Zuioen. Waarnemers geloven dat de drie beste Vietminhdivisies naar het Zui den oprukken langs drie routes door bergachtig terrein, gelegen tussen de Rode en Zwarte Rivier. Volgens be richten bevindt zich voorts een Viet- minhstrijdmacht ten Noorden van een Al enige dagen ligt ons land onder een zachte luchtstroom van de Oceaan, waarin ook gisteren de temperatuur tot dertien d veertien graden Celsius steeg. Het front, dat behoort bij een depressie bij IJsland, veroorzaakte gisteren en ook in de afgelopen nacht weer regen. Vandaag zal het vermoe delijk tot het einde van de dag droog blijven, maar een nieuwe actieve depressie, die over een groot gebied stormweer veroor zaakt, beweegt zich van de Oce aan in de richting van Engeland. Deze zal vermoedelijk de wind. lanps onze kust weer tot krachtig of hard doen aanwakkeren. Koud blijft het nog in Scandinavië, waar Oslo, Stockholm en Helsinki de laatste dagen sneeuwval melden en 's nachts lichte vorst. Deze laatste Octoberdagen zullen in ons land vrij hoge temperaturen blij ven brengen, mogelijk tot vijftien graden Celsius. Het weer blijft voorlopig door depressies bepaald, welke met regen en wind een onbestendig karaker geven. WEERBERICHT Verwachting tot hedenavond. HET BLIJFT ZACHT Tot het einde van de middag droog weer met veranderlijke bewol king. Tot krachtig toenemende Zuidelijke wind. Iets hogere tem peraturen. WOENSDAG: Zon op 7.29, onder 7.17. Maan op 15.39, onder 2.46. gebied op 80 kilometer ten Zuidwesten van Hanoi. Klaarblijkelijk willen deze troepen trachten de Fransen in de rug aan te vallen. het woord tot de jongeren.' „Van u zal het succes of de echec uiteindelijk af hangen", zo zei hij, „want de werke lijke strijd om het zijn of niet zijn van Europa begint nu pas". De heer De Menthon zei, dat het de taak van de jeugd was, te onderzoeken en de open bare mening te vormen, maar ook om een synthese te vinden. Hij noemde deze generatie de eerste van een nieu we democratie in Europa met een ge heel nieuwe politieke taak. De heer Spaak sprak woorden van dezelfde strekking. In vele opzichten was hij echter niet tevreden over de Europese jeugd. Hij noemde haar dik wijls te sceptisch en te terughoudend, doch deed een warm beroep op deze jongeren om te beseffen, dat er voor Europa slechts redding mogelijk is, indien het tot eenheid geraakt. De Italiaanse minister van Land bouw, de heer Fanfani, die sprak na mens premier De Gasperi, herinnerde er aan, dat ook Italië de jeugd heeft afgevaardigd en dat ook een der doch ters van de premier naar de bijeen komst in Den Haag is gezonden. Hij merkte op, dat er een Europees buis voor ons allen moet worden opgebouwd. Op de middagbijeenkomst gaf de heer Jean Drapier, secretaris-generaal van de parlementaire raad voor de Europese beweging, een overzicht van ae na-oorlogse politieke activiteit in Europa. Hij plaatste daarbij de bijeen komst van het jeugd-forum in de loop van de gebeurtenissen sedert 1948, die De 18-jarige kleindochter van Mus- solini, Raimonda Ciano, is Zaterdag te Rome in het huwelijk getreden met Sandro Guinta, een verre verwant van Napoleon. nE VICE-PRESIDENT van het Hoge Gezagsorgaan van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal, Etzel, heeft gisteren te Luxemburg verklaard, dat de productie-capaciteit van de ko lenmijnen in de zes landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal in de komende jaren in zodanige mate zal worden vergroot, dat West- Europa geen kolen meer uit Amerika zal behoeven in te voeren. Naar Etzel verder mededeelde, zal in het begin van het volgende jaar een aanvang worden gemaakt met de uit werking van een investeringsprogram ma. Dit programma, dat rekening zal houden met de te verwachten ontwik keling van het verbruik, zal gebaseerd De minister van Landbouw. Visserij cn Voedselvoorziening heeft de richt prijs voor de tarwe voor oogst 1953 in overleg met de Stichting voor de Land bouw onveranderd vastgesteld op f 26 per 100 k.g. In het overleg heeft de georganiseer de landbouw van de overheid de toe zegging gekregen, dat de premie, welke in de prijs voor oogst 1952 als stimu lans was verdisconteerd, in de nieuwe prijs ongewijzigd zou blijven. De nadien ontvangen, herziene calculatie van het Landbouw-economisch Instituut voor oogst 1953 toont aan, dat de hoogte van de premie bij handhaving van de be staande tarweprijs gelijk blijft, ondanks de omstandigheid, dat tn de herziene kostprijsberekening de premie ingevol ge de 'werkloosheidswet en uitkerings- jegeling als kostenstijgende facto: is op genomen. Bij het emigrantenkamp te Emek Hefer (Israël) is het tot ongeregeld heden gekomen, toen de politie de emi granten betrapte bij het stelen van sinaasappelen. Een politieman werd ernstig gewond. Meer dan honderd per sonen werden aangehouden. worden op de rapporten, die thans door een tweehonderdtal deskundigen op verzoek aan het Hoge Gezagsorgaan worden opgesteld. De ondernemers zul len te zijner tijd in de gelegenheid wor den gesteld rechtstreeks investerings- voorstellen bij het Hoge Gezagsorgaan in te dienen. het vrije Europa naar zijn vereniging sturen. Deze eerste zittingsdag van het jeugd- parlement werd o.a. bijgewoond door de minister-president, dr W. Drees, en de ministers Beyen, Cals, Mansholt en Van Thiel. (Zie ook elders in dit blad) De keizerin van Vietnam, H. M. Nam Phucng, wordt vanmiddag door Ko ningin Juliana op het paleis Soestdijk ontvangen en gebruikt aldaar de lunch. De keizerin verricht in de namiddag te Haarlem de tewaterlating van het m.s. ..Ville de Saigon". Gisteren arriveerde de keizerin in ons land, zij verblijft in hotel „L'Europe" te Amsterdam. HE DREIGEMENTEN, waarover wij gisteren schreven, dat bepaalde groepen uit de Indonesische bevolking opnieuw tot demonstraties zouden over gaan als niet direct zou worden beslo ten tot ontbinding van het parlement, zijn ditmaal nog niet in Djakarta, doch wel elders in de staat door de daad ge volgd. In Medan werd Zondag door on geveer duizend personen een demon stratie gehouden, waarbij het verlangen tot ontbinding van de huidige (be noemde) volksvertegenwoordiging en het spoedig houden van algemene ver kiezingen naar voren kwam. De de monstratie verliep rustig. De gouver neur ontving een delegatie van de de monstranten en zeide hun wensen aan Djakarta te zullen overbrengen. Ook in Bandjermasin op Borneo werd een dergelijke demonstratie ge houden, die eveneens rustig verliep. De afdeling Zuid-Borneo van de Partai Rakjat Indonesia heeft in een verkla ring gezegd, dat de demonstranten de toestand slechts toespitsen met hun ac ties. Naar de mening van de PRI moet het parlement worden gehandhaafd tot de regering gereed is om de verkiezin gen te doen houden. R.K. Hogeschool ie Tilburg verleent onderscheiding De senaat der Katholieke Economi sche Hogeschool te Tilburg heeft het doctoraat honoris causa in de economi sche wetenschappen verleend aan Ro bert Schuman de huidige minister van Buitenlandse Zaken van Frankrijk. De promotie zal geschieden in een daartoe te beleggen openbare zitting van de senaat, bij gelegenheid van de viering van het vijfde lustrum de" hogeschool. In verband met deze ere-promotie is de lustrumviering vastgesteld op 12 en 13 December. Vijf hoge officieren van de Oostduit se volkspolitie, die allen een stafop leiding hebben gevolgd te Saratof (USSR) en het Russische burgerschap hebben verworven, zijn benoemd tot onder-minister van binnenlandse a- ken. Vier weken geleden is ex-gene- raal Vincenz Mueller, bevelhebber de zer politie, in gelyke functie b(j dat ministerie benoemd. Men leidt hieruit te West-Berlyn af, dat de Oostduitse republiek bezig is een generale staf te vormen, en dat het ministerie van binnenlandse zaken te zijner tijd zal wvxrden omgezet in een ministerie van landsverdediging. Dat zal waarschijnlijk gebeuren op het moment, dat Oost-Duitsland offi cieel een eigen leger krijgt. Thans reeds zijn zestig- tot honderdduizend man als „volkspolitie' in kazernes on dergebracht en in olijfgroene unifor men van Russisch model gestoken. Bovendien bestaat er voor jongens van zestien jaar en ouder een vei- plichte arbeidsdienst van zes maanden met gedeeltelijk militaire oefening. Hetzelfde ban worden gezegd van de training der jeugd in de communisti sche Vrye Duitse Jeugdbeweging. De oprichting van een eigen Oost- Duits leger zal waarschijnlijk worden afgekondigd, zodra West-Duitsland de Europese verdragen bekrachtigt, t.w. in het voorjaar van 1953. Twee inzittenden gedood Gisteravond om half zeven is op de rijksweg nabij de veiling te Maasland een ernstig ongeluk gebeurd. Een per sonenauto, komende uit de richting Vlaardingen, geraakte, vermoedelijk door het springen van een band, in bot sing met een uit de tegenovergestelde richting komende truck met oplegger. De personenauto schoot onder de truck en werd geheel vernield. Beide inzit tenden, de gebroeders Rodenburg uit Honselersdijk, resp. 50 en 55 jaar oud, waren op slag dood. De gebroeders R. dreven een buis wagenfabriek in Honselersdijk. IRAAKS PARLEMENT ONTBONDEN Bij koninklijk decreet is gisteren het Iraakse parlement ontbonden. Binnen zestig dagen zullen algemene verkie zingen worden gehouden. flSTERMIDDAG om vijf minuten over half twee is de „Prinses Wil- helmina" met aan boord Prins Bern hard en zijn gevolg van Schiphol op gestegen, waarmee een begin werd ge maakt met de derde goodwill-reis van de Prins naar Zuid-Amerik* en tevens met de openingsvlucht van de nieuwe KLM-lijn naar Mexico City. Koningin Juliana en de vier prinsessen deden de Prins uitgeleide. Voor zijn vertrek verklaarde Prins Bernhard, dat Nederland tot dusver een vrij gering handelsverkeer met Mexico had. maar dat hij er zeker van was, dat dit belangrijk zou kunnen wor den verbeterd. De Prins zei verheugd te zijn de nieuwe KLM-lijn te kunnen openen, daar deze er zeker toe zou bij dragen het handelsverkeer tussen Mexi co en Nederland en ook de persoonlijke goede verhoudingen aanzienlijk te ver beteren. Nadat de voltallige bemanning van de „Prinser Wilhelmina", onder aanvoe ring van gezagvoerder J. C. Pool, die hiermee zijn honderdste vlucht als sa- Hartelijk afscheid op Schiphol, van waar prins Bernhard gistermiddag vertrok voor zijn belangrijke missie naar Mexico en andere staten van Latijns-Amerika. Het achterblijven de Koninklijke gezin wuift de prins een laatste groet toe. zagvoerder over de Atlantische Oceaan maakt, verklaarde tevoren in een radio- maakt, aan Prins Bernhard was voor- interview, dat er in Mexico grote be- gesteld, "begaf de Prins zich aan boord langstelling bestaat voor de verbinding en koos het toestel het luchtruim. Amsterdam-Mexico City. Hij noemde De president-directeur van de KLM, Mexico met zijn 27 millioen inwoners d 4. Plesman. die deze vluflht mee- een belangrijk land voor Nederland. Qnlangs hebben wij melding gemaakt van het feit, dat de voorzitter van de raad van de evangelische kerk in Duitsland, Bisschop Dibelius, in No vember naar Moskou zal vertrekken. Hij is uitgenodigd door de patriarch van de in Moskou residerende orthodoxe kerk. De leden van de raad van de evangelische kerk, die zowel in de Sov jet-zone als in de Bondsrepubliek be staat, waren unaniem van mening, dat de president van de evangelische kerk deze uitnodiging moest aanvaarden. De- belius wordt vergezeld van bisschop Lilje uit Hannover, president van de lutherse wereldconventie, en van bis schop Hann uit Dresden, dat gelijk men weet in de Sovjet-zone ligt. Wij menen, dat wij dit bezoek niet kunnen vergelijken met de- reis, die Ds Niemöller enige tijd geleden naar Mos kou heeft gemaakt. Niemöller werd om persoonlijke mérites gevraagd: zijn re devoeringen gaven niet ten onrechte de indruk, dat hij oppositie voert tegen de politiek van de bondsrepubliek.. Nie- möller's reis had een politieke tint en niet in de eerste plaats een godsdien stige. Bisschop Dibelius is de vertegenwoor diger van de gehele evangelische kerk in Duitsland. Hij draagt de eenheid van deze kerk tot ver over de huidige poli tieke grenzen heen. In deze hoedanig heid heeft Dibelius meer dan eens ge wezen op de dreiging, waaraan de kerk in de Sovjet-zone is blootgesteld. Nog tijdens de algemene synode, die in El- bingerode in de Sowjet-zone bijeen kwam, is de situatie van de evangeli sche kerk in de communistische staat en. ae deelneming van West-Duitsland aan de defensieve voorbereidingen van het Westen diepgaand besproken. [Aeze synode is een zonderlinge bijeen- komst geweest. De gedelegeerden waren natuurlijk op de grootste voor zichtigheid bedacht, maar er is niette min uitermate bewogen gediscussiëerd over het allesbeheersende onderwerp „de openbare verantwoordelijkheid van de Christen". De evangelische kerk heeft daar naar antwoorden gezocht op de vraag hoe zij zich moet gedragen te genover de totalitaire staat van Sov jet-Rusland en ten aanzien van het pro bleem der herbewapening. Men wilde vooral de eenheid in stand houden. Daaruit resulteerde een beroep op de vier regeringshoofden Chjjrchill, Tru- man, Pinay en Stalin teneinde te komen tot een hereniging van Duitsland. Wij hebben de indruk, dat de evan gelische kerk in Duitsland de kerkelijke eenheid in Oost en West wil behouderr als fundament voor de te herwinnen vrijheid van het herenigde Duitsland, zulk 'n doel moeten wij met alle kracht van de hand wijzen. Want bovenstaan de uitlatingen, die wij ontleenden aan een officiële Duitse bron ter zake, be tekenen niets anders dan dat de evan gelische kerk in Duitsland weliswaar met kracht en doorzettingsvermogen de kerkelijke eenheid wenst te behouden, maar in de hoop, dat Duitsland door middel van de kerkelijke eenheid haar politieke eenheid zal herkrijgen, Dat gaat ons te ver. Wie zulk een nauwe verbinding legt tussen het werk van de kerk en dat van de staat raakt onherroepelijk in de ingewikkeldste problemen van competentie verward. Men wil het doen voorkomen alsof de reis van Dibelius naar Moskou een reis „van kerk tot kerk" is, opdat met de hoogsten in de russisehe orthodoxe kerk kan worden geconfereerd over problemen van het recht en de vrijheid der mensen. Men zal ons niet kwalijk nemen, dat wij hieraan geen geloof hechten. Wel zeker, wij twijfelen geen moment aan de oprechtheid van de Duitse kerkvorst, inaar wij twijfelen aan de mogelijkheid op enig resultaat. Daar zal geen sprake van zijn. Wel zal de naam van bisschop Dibelius straks in de Sovjet-berichfge- ving circuleren als van één „Westerling", die naar Moskou kwam. Dit feit alleen is al voldoende voor een flink stuk pro paganda. En van iedere propaganda - al wordt zij nog zo slecht gevoerd blijft hier of daar iets hangen. De rw sische propaganda is bovendien niet slecht! Wij zouden liever hebben gezien dat Dibelius thuis was gebleven en dat hij politieke zaken aan politici overliet. Er is op zuiver kerkelijk terrein zo ontzag lijk veel te doen, dat bisschop en pre dikant daar vooralsnog hun handen aan vol hebben.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1