Neutraliteitsverdrag tussen West- Duitsland en de Sowjet-Unie? Zelfbeschikkingsrecht van Soedan door Egypte erkend Wysjinski wil commissie voor regeling Korea-conflict Verkiezingen in het Saargebied op 30 November Bericht in dagblad niet ontkend Prins Bernhard in Mexico-City Komt Parlement weer bijeen? Gevormd uit alle betrokken partijen Nederland droeg te weinig bij voor Kindernoodfonds der V.N. De zware strijd in Korea duurt voort Europese zorgen Donderdag 30 Oef. 1952 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11555 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Overwegingen in Bonn Door vele autoriteiten verwelkomd Charley Chaplin in Parijs Dunne darm inplaats van verbrande slokdarm Overeenkomst gesloten De Wateler-vredesprijs voor mr D. U. Stikker Bevans „overgave" is slechts wapenstilstand WEERBERICHT Europees leger dodelijk gevaar voor de vrede Spanbetonnen' brug over de Rijn Kremlin bereid met de VS te onderhandelen? Erkenning van Fries als Nederlandse taal Verwijt van Paul Henri Spaak: Tot dusver een bedrag van f238 000 Amerikanen verloren in 7 dagen 1278 man Wordt het Brits-lraakse verdrag opgezegd? Treinongeluk in New York Nieuwe verklaring van Schuman verwacht Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.na. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.—elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand f 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 Het in Dortmund verschijnende Christen Democratische dagblad „Ruhr Nach- richten" nieldt, dat dc parlementaire-lractie van de Westduitse Christen Democratische Unie (de partij van Adenauer) een bespreking is begonnen over de mogelijkheid van het sluiten van een West-Duits—Russisch „neutraliteitsver drag In Bonn wordt naar aanleiding van dit bericht verklaard, dat dc mede deling van het blad „een grondslag van waarheid bevat, doch niet in de vorm, waarin het werd gepubliceerd". Volgens een vooraanstaand deskundige op het gebied van het volkenrecht van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn sluit juridisch gezien het toetreden van West-Duitsland tot de Europese Ver dedigingsgemeenschap een neutraliteitsverdrag met de Sowjetunie niet uit. WEST-DUITSLAND is krachtens het verdrag inzake het Europees leger slechts dan verplicht tot militaire actie indien het zélf of een lid van de Euro pese Defensiegemeenschap wordt aan gevallen. Dit heeft Woensdag een woordvoerder van de Westduitse Chris ten-Democratische Unie verklaard naar aanleiding van het bericht in het re geringsgezinde blad „Ruhr Nachrich- ten". Volgens dit bericht werd o.a. ook op een C.D.U.-vergadering van Dinsdag door een functionaris van het ministerie van Buitenlandse Zaken medegedeeld, dat West-Duitsland neutraal zou blij ven in geval van een aanval op een land van de Noordatlantische Verdedi gingsorganisatie, dat niet tevens lid is van de Europese Defensiegemeenschap. Gisteravond om vijf over negen Ne derlandse tijd is het toestel der K.L.M., met aan boord Prins Bernhard en zijn gevolg in Mexico-City geland. De Prins werd namens de Mexicaanse regering ontvangen door Manuel Tello, minister van Buitenlandse Zaken, Agustin Garcia Lopez, minister voor Verbindingen, Antonio Martinez Baez, minister voor Economie, generaal Gil- berto Limon, minister van Defensie en door dr. Van Houten, de Nederlandse gezant in Mexico. Tevens waren aan wezig alle leden van de Nederlandse legatie en talrijke Mexicanen en Ne derlanders. De Prins bracht later een bezoek aan president Miguel Aleman. Vandaag zal de Prins in gezelschap van de pre sident de tentoonstelling van Neder landse producten bezoeken. Charley Chaplin is gistermiddag op het Pari.ise vliegveld van Orly aange komen. Hij werd vergezeld door zijn vrouw. Chaplin, die reeds Ridder in het Legioen van Eer is, zal gedurende zijn bezoek tot officier in deze orde worden benoemd. De 17-jarige Louis Leteüier uit Saint Lambert (Calvados, Frank rijk) wiens slokdarm acht jaar ge leden door soda verbrand werd, moest sindsdien kunstmatig wor den gevoed. Door operatief in grijpen is men er in geslaagd, het beschadigde stuk slokdarm te vervangen door een stuk dunne darm, waardoor Leteüier thans weer op normale wijze voedsel tot zich kan nemen. DE EGYPTISCHE regering en de Soe- danese Oema-(onafhankelijkheids) party hebben overeenstemming bereikt over de toekomst van de Soedan. Mo- hamed Salah el Sjankiti, een vooraan staand lid van de Oema-delegatie, die thans in Cairo is, zeide, dat de overeen komst voorziet in zelfbestuur en het recht van de Soedanezen op zelfbe- De oud-minister van buitenlandse za ken, mr, D. U. Stikker, is begiftigd met de Wateler-vredesprijs wegens zijn krachtig streven naar ontwikkeling der vreedzame samenwerking tussen de volkeren door bevordering hunner on derlinge organisatie. Deze vredesprijs wordt toegekend door de Carnegiestichting in Den Haag. Zij beheert het vermogen van wijlen de heer J. G. D. Wateier, in leven direc teur van een hypotheekbank te 's Gra- venhage, uit de opbrengst waarvan jaarlijks de prijs wordt uitgekeerd, beurtelings aan een Nederlander en een buitenlander. De prijs beloopt thans na aftrek van het schenkingsrecht f 21.000. Bevan en zijn aanhangers hebben thans officieel medegedeeld dat zij het bevel, vervat in de resolutie van de parlementaire fractie van de Labour- Partij, om hun politieke groep te ont binden, hebben aanvaard. De verklaring besloot met de woorden „ieder van ons zal elke geoorloofde stap nemen om de Labourfractie er toe te brengen de beslissing te herzien en zo spoedig mo gelijk de parlementsleden van Labour hun recht terug te geven vrijelijk Stoepen te vormen. De eerste reatie van nict-Bcvanisten «P deze verklaring is, dat de .overgave" 'n ZTlke tartende bewoordingen is ge daan dat zij slechts een gnbehaaglüke wapenstilstand zal zyn in de strüd van "cvan en zijn aanhangers met Attlee en ander partijleiders. Verwachting tot hedenavond: iets kouder Wissileri.j bewolkt met op de meeste plaatsen enkele buien. In de kustgebieden krachtige, Ove rigens vrij krachtige Westelijke wind. Iets kouder dan gisteren. VRIJDAG: Zon op 7.33 uur. onder 17.13 uur. Maan op 16.07 uur, on der 5.38 uur. schikking, zonder enige beïnvloeding van buiten af. Voorts in volledige sa menwerking tussen Engeland, Egypte en Soedan bij het bevorderen van dc welvaart der bewoners van het Nijldal. Premier Naguib en ex-premier Ma- her van Egypte en Abdel Fadel Mahdi, leider van de Oema-partij, hebben Woensdagavond de overeenkomst be treffende de Soedan getekend. Egypte gaat accoord met zelfbestuur in de Soedan en acht de Soedanezen gerechtig over hun eigen toekomst te beslissen, aldus een hedenmorgen te Cairo gepubliceerde overeenkomst tus sen Egypte en Soedan. Toestand in Indonesië Premier sprak met Sukarno Naar het blad „Berita Indonesia" schrijft, heeft ministerpresident Wi- lopo met president Sukarno gesproken over het hervatten van de vergaderin gen van het parlement. De premier zou aan de president als de wens van enige politieke partijen hebben overgebracht, dat het parlement weer bijeen zal ko men. Het Indonesische kabinet heeft gisteren kwesties besproken, die ver band houden met de huidige binnen landse politieke situatie. Premier Wi- lopo deelde na afloop van de kabinets zitting mede, dat in de binnenlandse toestand geleidelijk een verbetering wordt bereikt. „Wij doen ons best in de kortst mogelijke tijd een oplossing te bereiken, maar wij mogen daarbij niet overhaast handelen." Op een vraag antwoordde mr Wilo- po, dat een oplossing van alle proble men rondom de demonstraties van 17 October en het parlement in de loop van de volgende maand kan worden verwacht. Tussen de regering en de politieke partijen wordt steeds contact onderhouden en ook met president Su karno wordt over verschillende vraag stukken overleg gepleegd. Feder. van verzetsstrijders: Het uitvoerend comité van de inter nationale federatie van verzetsstrijders heeft een schrijven gerient tot de mi nister-president, met het verzoete dit aan het Parlement voor te leggen. In dit schrijven wordt ge tegel, dat de de tailverdragen van Bonn en de overeeh- komst van Parijs, die de vorming van een- Europees leger bepalen, een dode- De Rijnbrug bij Wonns wordt volgens moderne technieken hersteld. Van twee kanten is men met de bouw begonnen en langzaam werkt men nu naar de oevers toe. Als materiaal wordt Z.g.n. „spanbeton" gebruikt. JN DE POLITIEKE commissie van de Ver. Naties, die gisteren in New York vergaderde, heeft dc Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, Wysjinski, de vorming van een speciale commissiè voorgesteld, die de vreedzame regeling van de Koreaanse, kwestie zal moeten bestuderen. Deze commissie zou afge- lijk gevaar voor de vreje betekenen', «aardigden moeten omvatten van alie en dat het in werking treden hiervan partijen, die by het Koreanse conflict de souvereiniteit van Nederland twijfel achtig maakt. Friese beweging vraagt: De Raad van de Friese Beweging heeft zich gericht tot de ministerraad met een verklaring, waarin wordt ge vraagd, op zeer korte termijn het Fries als Nederlandse taal te erkennen. Het ontbreken van een wettelijke status voor de Friese taal schept volgens de raad onbevredigende en ongewenste Verhoudingen en zou bij het Friese volk het wanbegrip kunnen doen post vatten, dat de Nederlandse rijkseen heid een belemmering vormt voor de ontwikkeling van het Fries-eigene. (Van onze speciale verslaggever) JJE BELGISCHE oud-premier Paul Henri Spaak is weer eens in ons land. HU voerde besprekingen met dr Drees, de minister-president en de mi nisters Suurhof, Van der Kieft en Beyen, met welke laatste lijj bovendien gistermiddag de lunch gebruikte. Tus sen deze officiële bezoeken door heeft hy tevens de pers ontvangen. Gemoedelük vertellend, heeft hy Ne derland in feite een verwijt gemaakt. Dc heer Spaak ontving de pers in zijn kwaliteit van „goodwill-anibassadcur" voor het Internationale Noodfonds voor kinderen van de Verenigde Naties, dat we kortweg Unicef noemen. Dit fonds heeft sinds zijn oprichting in 1946 millioenen kinderen en moeders in Afrika, Azië, het Verre Oosten, Eu ropa en Amerika hulp kunnen bieden. Hulp, daar waar hongersnood was, in de vorm van enorme hoeveelheden voedsel, daar en waar de gezondheids toestand tot verschikkelijke omstandig heden leidde, hulp met medicamenten en apparaten, nog afgezien van de dok tershulp, die gelijkertijd geboden werd Niemand zal ontkennen, dat dit werk van enorme betekenis is geweest. Maar nu de klacht van de heer Spaak. Nederland heeft aan de Unicef sinds zijn oprichting bijgedragen een som van f 238.000. In 1951 een bedrag van een ton, en daarvoor ook nog eens zp- veel Aan goederen heeft de Unicef in diezelfde tijd in Nederland echter ge- kocht voor een bedrag van an" derhalf millioen dollar. Weliswaar kwam de bijdrage uit de overheidskas en waren de revenuen voor het parti culiere bedrijfsleven, maar dit verschil mag verwaarloosd worden. Nederland is te schriel. Daar komt het op neer. „België stelt dit jaar 200.000 dollar, dus 750.000,gulden beschikbaar", aldus de heer Spaak, die er overigens met een glimlach aan toevoegde, dat dit bedrag nog aanzienlijk hoger zal worden, wan neer hij andermaal het roer van het Belgische staatsschip in handen zal nemen. zijn betrokken, met inbegrip van die staten, die niet direct aan de oorlog deelnemen. Dit voorstel zou dan in de Algemene Vergadering in bespreking moeten worden gegeven. Indien dit voorstel zou worden aan genomen, zou de Algemene Vergade ring volgens Wysjinski deze commissie moeten instrueren zonder verwijl maat regelen te nemen ter regeling van de Koreaanse kwestie, waarbij men de vereniging van Korea op het oog heeft Deze vereniging zou door de Koreanen zelf tot stand moeten worden gebracht onder toezicht van de genoemde com missie. Deze voorstellen deed Wysjinski, na dat hij in een rede had geantwoord op het eerder gehouden betoog van zijn Amerikaanse collega Acheson. Uitvoe rig ging hy de ontwikkeling van de toestand in Korea sinds 1945 na, noem de Achesons beschuldigingen aan het adres van Moskou „uitlatingen afkom stig uit het rijk der verzinsels" en be weerde, dat de Verenigde Staten de ontwikkeling van Korea tot een demo cratische onafhankelijke staat steeds hebben geêaboteerd. Wat wil Moskou? TN Aziatische kringen bij de Ver. Na ties heeft men na het diner, dat Wysjinski Maandagavond aan de lei ders van de afvaardigingen van India, Indonesië, Pakistan, Birma en Iran heeft aangeboden, da indruk, dat de Sowjet-afvaardiging na de Amerikaan se presidentsverkiezingen bereid zal in onderhandeling te treden over het beëindigen van de Koreaanse oorlog. De Sowjet-staatsman zou zich moeite hebben gegeven de nadruk te leggen op de geïsoleerde positie, waarin de Ver. Staten zich zouden bevinden en te verzekeren „dat de Amerikanen steeds meer alleen staan in de politiek, die zij in Korea voeren". Onverminderd duurt in Korea de strijd voort, waarbij de Noordelijke troepen trachten zich meester te ma ken van de invalspoorten naar Zuid-Korea. Hoe hevig de gevechten zijn bewijst wel, dat de Scherpschut- terskam aan het Centrale front thans na een strijd van vijf uur door de ge allieerden voor de zeventiende maal in zestien dagen op de Noordelijken is heroverdDe verlieslijsten zijn na venant. De Amerikanen verloren vori ge week 1278 man aan doden, gewon den en vermisten. De verliezen aan vijandelijke zijde Zullen zeker niet minder zwaar zijn. Sinds het begin van de Koreaanse oorlog zijri in totaal 123.395 Amerikanen gesneuveld, ge wond of als vermist opgegeven. Het zwaartepunt van de strijd, dat enige tijd in het Westen lag, is thans weer naar het centrale front verplaatst, waar de Chinezen koooige aanvallen doen op de heuvelstellingen. Ameri kaanse Superforten wierpen Dinsdag avond tachtig ton .bommen op buiten wijken van de Noordkoreaanse hoofd stad Pjongjang. De jonge Zuidkoreaan- se luchtmacht heeft met Mustangs voor het eerst zonder Amerikaanse steun Noordelijke stellingen aangevallen. De regent van Irak, Abdoel Illah, is het er mee eens, dat hervormingen in zijn met de Amerikaanse afvaardiging Irak noodzakelijk zijn, aldus heeft de voorzitter van het kabinet van de ko ning, Baban, gisteren verklaard n.a.v. eisen, die Dinsdag door vier politieke partijen waren ingediend. De eisen hiel den o.m. in het opzeggen van het Brit- se-Iraakse verdrag, landhervormingen zoals in Egypte, geen deelneming aan de defensieraad van het Midden-Oosten en hervorming van de binnenlandse politiek. Gisteren is het parlement ontbonden. Binnen 60 dagen moeten verkiezingen worden gehouden. Baban zeide, dat een kabinet, dat verantwoordelijk is aan het parlement, de noodzakelijk geachte hervormingen tot stand kon brengen. LIET is niet uit hoofde van een zekere persooniyke ijdelheid, nog minder als gevolg van het feit, dat wij graag gelijk hebben, dat wij herinneren aan onze artikelen over het Duitse pro bleem, verbonden aan onze beschou wingen nopens de integratie van West- Europa in een kleine federatie of in een breed-opgezette Atlantische ge meenschap. Tussen toen en nu liggen al weer enkele maanden. In deze tijd is er geconfereerd met als enig resul taat. dat de partijen, die terwille van de zaak van Europa tot overeenstem ming over duurzame samenwerking moeten geraken, verder van elkaar verwijderd zijn dan ooit. Het is name- liik tot een breuk gekomen tussen Frankrijk en Duitsland over de Saar- kwestie. Deze breuk is voor ons gevoel niets meer dan de openlijke manifesta tie van een gedachte, welke reeds lang in het Franse volk leefde. Want wel was het de Franse mi nister van buitenlandse zaken, die in de idee van een kolen- en staalge meenschap een redelijke poging tot economische samenwerking propa geerde. maar men heeft daaraan een supranationaal Europees gezag willen koDpelen, dat ook voor de Europese defensie-gemeenschap zou gelden. Toen het in Straatsburg tot een open lijke uiteenzetting kwam van de stand punten, bleek, dat Engeland meende te moeten optreden als waakzame beschermer van Frankrijk. Had Frank rijk niet gedacht, dat het sterk genoeg was om in Europese federatie de boventoon te voeren en zelfs Duits land te domineren? „Daartoe zijt Gii. Frankrijk, zonder ons niet in staat," heeft de Engelse woordvoerder toen gezegd. En er is van die waarschuwing véél blijven hangen. Bovendien is het historische Franse wantrouwen tegen over de Duitse bedoelingen opnieuw en met grote kracht levendig geworden. INTERESSANT is niet in de eerste plaats de vraag in hoeverre Schuman in staat is zijn inzichten te doen zege vieren. maar in hoeverre een om zwenking van de kleine federatie naar de Atlantische gemeenschap op handen is. Het lijdt immers geen twijfel, dat de Fransen de machtsverhoudingen scheef hebben gezien. Niet Frankrijk, maar Duitsland is het sterkste land van West-Europa als gevolg van de omstandigheid (zoals wfj roeger schreven), dat de controverse tussen de Sowjetunie en de Verenigde Staten Amerika als het ware noopte West- Duitsland meer vrijheid te geven dan het krachtens zijn recente geschiedenis verdiende. Zo ligt het probleem en niét*anders. Duitslands zeggenschap is een zeer reële en nog altijd spannen de Amerikanen zich in aan de Duitse wensen en verlangens tegemoet te komen. Men denke aan de vrijlating van Kesselring en aan het gebrek aan optreden tegen lieden, die de euvele moed hebben in de domme paradepas van een gehaat regiem en stryaliede- ren balkend op te trekken „om te demonstreren" tegen maatregelen, die SS-ers hebben getroffen. Wel hebben enige SS-generaals geprotesteerd tegen de redevoering van Ramcke (ex-SS), maar dit neemt niet weg, dat niet alleen Frankrijk wantrouwend is ge worden. Objectief gezien hebben de Westduitse politici gelijk: zij smeden het ijzer als het heet is. Zij hebben de wind mee en proberen daarvan zoveel mogelijk voordeel te trekken. Het ongeluk wil. dat Frankrijk noch van Engeland, noch van de Verenigde Staten steun te verwachten heeft in zijn pogingen om te komen tot een kleine federatie. Uit dit alles zou af geleid kunnen worden, dat er mis schien nog maar één middel is om Frankrijk en Duitsland tot elkaar te brengen: namelijk de weg van het kleine Europa verlaten en oversteken naar een Atlantische gemeenschap, waaraan zowel de Verenigde Staten als Engeland daadwerkelijk steun zou den kunnen geven, zodat Duitsland geen kans zou krijgen zijn wil aan de anderen op te leggen. MEN moet zich er goed van bewust zijn, dat dit beslist een stap terug betekent. Wy hebben meer dan eens het angstige gevoel gehad, dat de fede ratieve piannen leden aan ernstig amateurisme en niet voldoende reke ning hielden met de werkelijke ver- houdingen. Het Westduitse kabinet heeft inmid dels besloten bij de Bondsdag aan tp dringen op een snelle ratificatie vav het verdrag voor de Europese defensie. Allicht. Adenauer en de zijnen be grijpen zeer goed, dat hun kans in een kleine federatie en niet in een Atlanti sche unie gelegen is. Midden-December komt de ministerraad van het Atlan tisch Pact bijeen. Het ziet er naar uit, dat tegen die tijd Frankryk en even min Duitsland het EDG-vei-drag zullen hebben geratificeerd. Hetgeen de zaak niet bepaald eenvoudiger maakt.. Fcn trein van de ondergrondse in New York kwam in botsing met een tegenliggerdoordat de bestuurder door een op onveilig staand sein reed. Een overzicht van de ravage, waarbij slechts één dode (de bestuurder te betreuren viel. De regering van het Saar-gebied heeft besloten, dat dertig November algeme ne verkiezingen zullen worden gehou den. De Duitsgezinde partyen zullen zo als bekend niet met eigen lijsten aan de verkiezingen mogen deelnemen. Het Franse standpunt is, dat indien het de Duitsers ernst is met de Europeanisering van het Saargebied, er geen reden is om de Duitsgezinde partijen (die zich tegen Europeanisering zouden willen verzetten) te erkennen. Dit in tegenstel ling tot de mening van Bonn, dat deze partijen wel tot de verkiezingen moe ten worden toegelaten. Op dit punt vooral zijn, zoals men weet de Frans- Duiise besprekingen over de Saar mis lukt. Voorts ook omdat Frankryk de datum van de verkiezingen niet wilde uitgesteld zien. Men verwacht binnen kort een nieuwe verklaring van de Franse minister van Buitenlandse Za ken over de Saarkwestie. Frankrijk is, naar uit kringen, welke m,-ni!iUWe reIatie staan met het Franse nunusterie van Buitenlandse Zaken wordt vernomen, bereid met de rege- hnfenVatP Saar*ebied onderhande lingen te voeren over wijzigingen in scn acc!"orrjlscbe overeenkomsten tus sen beide landen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1