ONZE KINDERKRANT air-wick de Heer 'w ONS HOEKJE Chefarine „4" doet wonderen £uMeb tmó tvaoï :ven oefenen, dan kun je het KREOFLAVON Wat de post bracht z De langslaper Raadselhoekje WIJ KNIPPEN EN EN EEN SCHIEDERIJ l'im. Paai. Pom ia hel aieawe huis 0*$ f VOLLEYBAL KRIJGT GROTE AANHANG In Noord-Holland twee duizend beoefenaars Rheumatische pijnen slopen Uw gestel en Uw lichaam. Nederlandse referee fluit' FrankrijkIerland VINGERHOEDT BRAK WERELDRECORD 1 Drentse „aetherpiraten" veroordeeld DE VERMISTE OORRING DOOR. PATRICIA WENTWORTH Het Radioprogramma 's Morgens en 's avonds VRIJDAG 81 OCTOBER 1853 iiiimMiniiiiiiiiiiiM iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Beste kinderen. Wat rolden er de afgelopen dagen veel briefjes in mijn bus. Het was op het laatst een hele stapel! En alleen maar goede oplossingen. Het raadsel van deze week Is, denk ik, Iets moei lijker. Probeer maar eens wat jullie er van maken. En, o ja, dat is waar ook. Jullie mogen best zelf gemaakte raadsels naar me sturen en als ze goed zyn plaats ik ze dan wel. Maar niet van die raadselrijmpjes en rebussen, en zo die Je uit een boek haalt. Nee, het moeten dan puzzles zijn die je echt zelf verzonnen hebt. Beproef je krach ten er maar eens op, het is een leuk werkje! Mijn adres is nog steeds; TANTE PAULIEN, bureau van dit blad. Tot de volgende keer! Warempel, daar was bij de post al weer een brief van Willic Piiilipsen uit Den Helder. Wat doe jy je best, Williet Je bent geloof ik een com plete werfactfe voor nichten begon nen. Nu, ik vind het wat fijn dat je zusjes nu ook meedoen. Je oplossing is best, hoor! Martie v. d. Wal uit Den Helder stuurde een' briefje op erg mooi post papier. Wat schrijf jij keurig, Martie! Je oplossing van het raadsel is goed, hoor! De grappigste brief kreeg ik deze week van Hannie Kramer, die zich op rijm aan me voorstelde. Wat kun jij dichten, Hannie! Je oplossing is best. Goede oplossingen stuurden ook nog Erica de Wijn (hartelijk welkom, nieu we nicht!) en Cilientje en Marietje Briars uit Amsterdam. Ik hoop, dat ik jullie namen goed heb gelezen. En hoe vinden jullie het wel in die hele grote stad? Heel wat drukker dan in Den Helder, hè? Hennie Philipsen is de grote zus van Willy. Je voelt je eigenlijk al een beetje te groot voor al dat kinderge- In vakje nummerS hiernaast staat een figuur. Het is de be doeling deze figuur in één lijn te teke nen. Zo dus, dat je t potlood niet van het papier tilt. Oefen eerst zelf maar goed en laat het daarna eens een ander doen. zet eerst de lijn die in vakje 1 staat daarna voeg je de lijnen van vakje 2 er bij en zo maar door. Je ziet, I het is niet moeilijk. weetI als je het maar Elke morgen hallef acht Roept de stoute wekker: Pietje, kom je bedje uit. Maar wat denkt die luie guit: Hè, ik lig zo lekker! Elke morgen kwart vóór acht Is 't hetzelfde liedje: Op de deur een luide bons, Moeder met een natte spons En een gillend Pietje! Wie ziet angstig bp de klok 't Wijzertje bewegen? Pietje! Hij rent door de straat, O, hij komt vast weer te laat, 't Is vijf vóór half negen! PAULIEN Vul bijgaande figuur zó in, dat onder elkaar komen te staan zes woorden elk van zes letters van de volgende betekenis: 1. werelddeel 2. deel van een vulkaan 3. ondeugende jongen 4. toestel, dat warmte geeft 5. geldstuk (Ned.) 6. stadje in Friesland. Is de figuur goed ingevuld dan vor men de letters op de kruisjeslijn, van boven naar beneden gelezen, de naam van een stad in Gelderland. Oplossing raadsel 24 Oct.: De appel valt niet ver van de boom. doe, hè Hennie? Nu, maar ik vind dat je nog best mee kunt doen. Vind je het leuk op de huishoudschool? Tot slot hebben we dan nog Willy's jongste zusje Jopie Philipsen, die ook wel graag eens haar naam in de krant wil zien. Leuk, dat jullie met de klas een herfstwandeling hebben gemaakt, Jopie. Is het herfstbakje mooi gewor den? Je hebt het raadsel goed opge lost, hoor! Het is helemaal niet moeilijk. Je hebt er alleen verschillende stukjes gekleurd pa pier voor nodig. Geel, blauw, grijs, bruin en licht en donker groen. Nu nog een stukje wit karton, een vel papier en voor de rest: schaar, lijmpot en een vel carbon-papier. Begin eerst de te kening zo mooi mo gelijk op het vel pa pier over te tekenen. Je maakt het maar zo groot als je zelf wilt. Als je daarmee klaar bent, leg je on der de plaats waar de zon staat een klein stukje geel papier. Het velletje carbon papier gaat er tussen en je drukt de zon op het gele papier over. Nu de zon uit knippen en op het witte karton plakken, plakken. Zo ga je door. totdat het schil- plaats doet. Op dezelfde wijze komen nu de blauwe strepen in de lucht aan de beurt. Eerst van de tekening door drukken op het blauwe papier, dan uitknippen en tenslotte op het karton plakken. Zo ga je door, totdat het schil- derij helemaal klaar is. Je moet de tekening vooral steeds goed bekijken, want de ene kleur moet eerder worden opgeplakt dan dè andere, omdat ver schillende kleuren over elkaar heen lopen. Doe je best en veel plezier. Mies de Muis moet alle dagen Haar de slager, kruidenier- Al de pakjes doet ze netjes In een kar, die zie je hier. Kijk maar eens, daar gaat het muisje, Met de kar achter zich aan. Alle pakjes, doosjes, busjes, Heeft ze er al in gedaan. Maar ineens, gunst, wat is dat nu. Het touw kapot, -de kar is weg! Waar is nu dat ding gebleven? Wat een pech! Zeg zelf eens zeg'. Maar de kar kwam weer terecht hoor, Stond op straat juist om de hoek. „Wacht, ik heb een plan!", riep Miesje. „Nu raakt mijn kar vast nooit meer zoek." Ze bond de wagen aan haar staartje, Met twee dikke knopen vast. „Zo", zei ze, „nu heb ik zeker Van verliezen nooit meer last!" de meest gekochte BONBONJj 40 en 50 ct. per ons. (Advertentie ine Me<ï.> 93. Baron van Pottum Was net zo verbaasd over zijn woorden, als boer Krelis. En de laatste was zo opgelucht, dat hij luidkeels om zijn vrouw riep: „Trijn, Trijntje kóm eens gauw! De ba ron is hier en we behoeven de achter stallige pacht niet te betalen!" Daar kwam Trijntje al aangesneld. Met tra nen in de ogen liep ze op de baron toe en riep maar steeds: „Dat is edel van u baron! Ik heb altijd al tegen Krelis gezegd: De baron is zo kwaad nog niet, als hij er uitziet!" En ze maak te een gebaar alsof zij de baron om de hals wilde vallen, maar baron Van Pottum deed gauw een paar stapjes achteruit. Hij vond dat deze mensen wel wat overdreven deden, maar toch had hij diep in zijn binnenste een ple zierig gevoel. Maar ja, hij was nog niet aan het einde van zijn taak. Want vol gens de afspraak met zijn BETER-IK moest hij deze mensen nu óók nog vijf tig gulden geven. Aarzelend tastte baron van Pottum in zijn binnenzak en haalde zijn portefeuille te voorschijn. „Vijftig gulden, het was toch wel een hele boel geld", dacht hij, terwjjl hij een bankbiljet te voorschijn haalde. „Kom, een tientje zou toch ook wel ge noeg zijn. Die brave Krelis wist nu al niet hoe hij zijn dankbaarheid móest uiten". Met een resoluut gebaar legde de baron een briefje van tien op tafel. „Hier, dit is om wat extra's voor te ko pen." Krelis en Trijntje staarden de baron de eerste minuten sprakeloos aan, maar toen ze weer tot bezinning kwamen, was baron Van Pottum al verdwenen. 'J echte Pv£Lgar,UUI«" voorkomt en geneest "el d 10 - i (Advertentie. Ing. Med.) Tijdens een vergadering in café Kin- heim te Alkmaar is besloten tot op richting van district VII van de Neder landse Volleybal Bond. Dit district om vat geheel Noord-Holland behalve Am sterdam. Het aantal leden in dit district bedraagt ongeveer 2000. Haarlem 650, Alkmaar 400, Den Helder 350, Zaan streek 300, Enkhuizen 250 en Beverwijk 100 leden. Uit deze gegevens blijkt dat Noord-Holland een vijfde gedeelte le vert van de bij de Nevobo aangesloten leden. De vergadering kwam tot de volgende samenstelling van het bestuur: J. G- de Groot, voorzitter (Haarlem), H. Uiten- tuis, secretaris (Zaanstreek), H. T. W. Hofman, penningmeester (Den Helder), J. Mens, 2e voorzitter (Enkhuizen) en Tj. A. H. Adema, 2e secretaris (Alk maar). Deze personen hebben thans ook zitting in de bondsraad. De districtskampioenschappen wor den op 24 Januari 1953 in het Krelage- huis te Haarlem gehouden. Uit alle districten zullen daar 'n heren en da mesteam worden afgevaardigd. De finale om het landskampioenschap wordt in Mei 1953 gespeeld te Utrecht (Jaar beursgebouw). ADVERTENTIE Bestrijd ze met Kruschen en begin »o een nieuw leven iit en viel vrij van pijn. Zoals Kruschen duizenden verlichting bracht reeds na betrekkelijk kort ge bruik, zo kan zich ook bij U die wel dadige bloedzuiverende werking vol. trekken. Met Kruschen regelmat'S gebruikt geen onzuiver bloed meer, En daarmee is dan de ooizaak wegge nomen van die kwellende rheumatiek. Koop vandaag Kruschen bij Uw apothe ker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. (Advertentie, Ing Med.) De op Dinsdag 11 November in de Stade Colombes te Parijs te spelen voetbalwedstrijd tussen Frankrijk en Noord-Ierland zal worden geleid door de Nederlandse scheidsrechter Klaas Schipper uit Groningen. Deze eervolle opdracht is een wel verdiende erkenning van de grote kwaliteiten, welke de heer Schipper als eerste klasse-scheidsrechter op de Nederlandse velden heeft gedemon streerd. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN F 0.75 (Advertentie. Ing. Med.) De uitslagen van de partijen, ge speeld in de achtste ronde van het tor nooi om het wereldkampioenschap driebanden te Buenos Aires, luiden: Criales (Columbia) Moran (Venezuela) Friendenthal (Arg.) Monestrier (Uruguay) Vingerhoedt (België) Garcia (Chili) Tiedtke (Duitsland) Siguret (Frankrijk) Carrera (Argentinië) Broekhuizen (Ned.) Het gemiddelde van de Belg Vinger- hoedt in de partij tegen Garcia (Chili) betekende een nieuw wereldrecord par ticulier gemiddelde. Het oude record stond op naam van Fuentez (Uruguay) met 1.562 en werd in October 1948 eveneens te Buenos Aires gemaakt. 50 59 5 0.847 36 59 3 0.610 50 43 6 1.162 33 43 3 0.767 50 31 11 1.612 26 31 4 0.838 50 39 7 1.282 30 39 5 0.769 50 52 5 0.961 40 52 4 0.796 NEDERLANDSE BOTER NAAR WEST-DUITSLAND. De Westduitse autoriteiten hebben een bedrag van 2,4 millioen DM be schikbaar gesteld voor de invoer van boter uit Nederland. Alleen echf mei blauw etiket op iedere kam (Advertentie, Ing. Mea.i Acht Drentse „aetherpiraten" zijn Woensdag door de politierechter van Assen tot gevangenisstraffen van zes weken tot veertien dagen veroordeeld, Eén hunner, een Hoogeveense timmer man, had het plan om door middel van geheime uitzendingen een radio zender voor de republiek Zuid-Moluk- ken te verdienen. Toen dit niet lukte, doordat het bedrijf geen winsten af wierp, deed hij zyn installatie van de hand. Twaalf Hoogeveense ingezetenen die hem hadden geholpen, kregen straf fen, variërend van drie weken gevange nisstraf tot tien gulden boete. Van „luchtjes" gesprokenBaby wedijvert met Moeder's keukengeuren en de onaf scheidelijke pijp van Opa. Al die geurtjes verdwijnen radicaal door Air-Wiek met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyl. U°°* MENStf*^ EEN (Advertentie. Ing. Med.) 23) O, ja, nog wel een half dozijn. Ze moet zo hard fcls ze kon door het bos zijn gerend; daaraan bestaat geen twij fel En volgens mij ziet het er niet naar uit, dat ze dit voor de grap heeft ge daan. Een knappe, flinke jonge vrouw, die de gewoonte heeft, een man in een oord als 't houtyestershuis te ontmoe ten, gaat niet voor niets als een ver schrikt konijn op de loop. Ik beweer, dat ze gewoon was, daar met iemand samen te komen, want voor een enkei bezoek waren er te veel vingerafdruK- ken. Ze zijn er letterlijk overal.... op de deur, die het venster afsluit, rond om de haard en de schoorsteenmantel alsof ze het haardvuur heeft opge stookt en aan weerszijden van de deur. Er moet iets ongewoons zijn ge beurd, want anders zou ze nooit zo hard gelopen hebben. Maar hoe dan ook, waar is Louise Rogers?" Juffrouw Silver kuchte. „En de ver miste oorring, Frank?" Wat dat betreft, ze worden allebei vermist. En zijzelf op de koop toe. Van- laag voor een week verliet ze de amers. die ze bij mevrouw Hopper ad gehuurd en ze is niet teruggeko- ien". De volgende dag was n Zaterdag en Mary Stokes bracht eieren naar de drie huizen, die hun ingang aan de Laan I hadden Ze bezat noch auto, noch fiets en deed dus haar leveranties te voet. Dr. Wingfield had geregelde lichaams beweging in de openlucht aanbevolen en mevrouw Stokes had er geen be zwaar tegen, terwijl Mary er erg op gesteld scheen. Alleen begreep me vrouw Stokes nooit, hoe het meisje er in slaagde, zoveel tijd aan dit werkje te besteden. Mary's tante was echter een goedig soort vrouw en veronder stelde, dat haar nichtje, die de boerde rij nogal vervelend moest vinden, wel met de verschillende dienstboden een praatje zou maken of misschien een kopje koffie drinken. Mevrouw Abbott b.v. had twee zusjes in dienst, terwijl Mary bij de garage van „the Grange" de om haar jam vermaarde juffrouw Caddle kon aantreffen en bij het huis mevrouw Green en haar dochter, die het huishouden voor meneer Harlow deden. Jammer, dat Lizzie wat oud was voor Mary en dat deze laatste het zo hoog In de bol had zitten, zodat ze eigenlijk niemand goed genoeg voor nadere kennismaking achtte; ja het was niet zo gemakkelijk! Na „the Grange'" kwam je, zo bedacht mevrouw Stokes verder, als vanzelf bij Deepside en daar was dc huishoudster, mevrouw Barton, een vriendin van haar en al dertig jaar op het landgoed in dienst. Gelukkig voor meneer Grant Hathaway, dat hij zo'n betrouwbaar iemand thuis had, nu juffrouw Cecily hem in de steek had gelaten. Die ge schiedenis had ook mevrouw Barton veel verdriet gedaan: ofschoon zij gr nooit over sprak, was het duidelijk merkbaar. Agnes Ripley, het binnen meisje, was goed voor haar werk, maar toch absoluut ongeschikt om vriend schap mee aan te knopen; zij en Mary liepen in doen en laten al te veel uit een. Die Agnes had een goed figuur en knap haar, wanneer je tenminste van haren zo steil als een paardenstaart hield! Maar die vuilgele tint en de ma nier, waarop die donkere ogen je aan staarden.... nu ja, mevrouw Barton kon best met haar opschieten en dat was het voornaamste, Frank Abbott had te Lcnton een vroege trein genomen. Tegen Monica Abbott had hij alleen gezegd, dat hij voor „zaken" weg moest. Juffrouw Sil ver had nader uitleg gekregen. „Ik wil weten, of ze nog wat meer over Louise Rogers hebben vernomen en ook moet ik mijn chef spreken. Tot- nutoe ben ik wat haar betreft niet op geschoten. Als ze per trein naar Lenton is gekomen, heeft niemand haar daar speciaal opgemerkt, want het is een druk station en ze kan in de menigte reizigers zijn opgegaan, vooral als het tegen donker liep. Maar hoe is ze dan te Deeping gekomen? Het is een af stand van pl.m. 4 mijlen gelooft u ook maar een ogenblik, dat ze dat eind in de duisternis heeft gelopen?" „Neen, dat zeker niet". „Bovendien, hoe zou ze de weg we ten? Nee, dat is uitgesloten. En zeker is ze niet met de bus gegaan. Iedereen in Deeping kent nu Mary's verhaal en wanneer iemand hunner met dezelfde bus uit Lenton was gekomen als de ge heimzinnige vrouw met diamanten oor ringen, zouden ze zich allemaal gehaast hebben om het te vertellen. Neen, als ze werkelijk hier Is geweest, moet ze per auto hebben gereisd. En waar is die auto? Frank vervolgde: „U ziet wel. Juf frouw Silver, alle veronderstellingen schijnen in rook op te gaan. Ik heb vandaag een advertentie geplaatst in het provinciale blad en in het plaatse lijk krantje van Lenton. Meer kan ik hier niet doen vóór ik de resultaten van Smith's onderzoek ken. 't Is zo goed als zeker, dat die vingerafdruk ken van Mary zyn, maar ik wil aan de Yard de vraag voorleggen: „Wat nu?" Het is een vervelende historie. De Yard zal zich niet veel bekommeren om haar geestesgesteldheid, dus is 't de kwestie, hoe hard ik haar moet aan pakken in verband met haar verkla ringen. Er is geen schijn van bewijs, dat ze iets van Louise Rogers afweet. Ik heb er lang over nagedacht en wil nu mijn chef raadplegen. Mary is in paniek van het houtvestershuis weg gevlucht, maar we weten absoluut niet, wat haar zo'n schrik heeft aangejaagd. Ze is het soort meisje, dat er pleizier in kan hebben, een man te prikkelen tot hij zijn hoofd verliestzulke dingen gebeuren dagelijks. Als het zo ver is, krijgt ze angst en gaat er van door. Wanneer ze dan de zaak moet uitleggen, kan ze niet vertellen wat er inderdaad is gebeurd en verzint ze een sprookje. De enige schakel met Louise is die vermaledijde oorring en daarvoor bestaat wel een verklaring. We weten niet, waar Louise j.1. Vrijdag is heen gegaan. 't Is niet onmogelijk, dat Mary haar gezien heeft en zich de oorringen herinnert. Als die ringen Mary's fanta sie hebben gaande gemaakt, herinnert zij zich ook, hoe ze er uitzagen. Zou den die kostbaarheden geen prachtige stof voor een sensatieverhaal kunnen vormen, als ze daaraan op korte ter mijn behoefte had? Maar hoe dan ook, ik ga de affaire aan mijn chef voorleg gen en zien wat hy zegt. En u, wat gaat u doen?" Juffrouw Silver gaf op die recht streekse vraag niet precies het ver langde antwoord. „Ik ga naar het dorp en loop bij juffrouw Grey aan. Ze heeft een boek voor me gereserveerd". VLKERLYC, een oude moralj- teit, voor de radio bewerkt. Een moraliteit is een zinnespel, waarin de figuren geen karakters maar symbolen zijn. Elkprlyc is hier Jedereende mens in het algemeen. In het spel wordt uit' gebeeld, dat noch goed, noch fa milie, de mens van de dood kun nen redden, doch dat slechts deugd, kennis en biecht hem de zaligheid kunnen waarborgen. Het stuk stamt uit de vijftiende eeuw en is in die tijd in tal van landen in enige vorm ontstaan. Zaterdag 21.45 over Hilversum I, ZATERDAG I NOVEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalen der. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 9.10 Plechtige Hoogmis. 10.30 Waterstanden. 10.35 Voor de kleuters. 10.50 Gram.muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muziek. 12.00 Angelus. 12.03 Promenade-Orkest en soliste. (12.3012.33 Land- en Tuin- bouwmededelingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 13.50 Gram.muziek. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Gram.muziek. 14.20 Engelse les. 14.40 Zang en piano, 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.40 Koorzang. (Intermezzo: gramofoon- muziek.) 16.05 Militair orkest. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Vcor de jeugd. 18.00 Gevarieerde muziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Instrumentaal Septet. 18.40 Rageringsuit- zending: „Zoeklicht op de Westerse De fensie". 19.00 Nieuws. 19.10 Z.K.H. Prin* Bernhard in Midden- en Zuid-Amerika. 19.15 Gram.muziek. 19.20 ParlementSover- zicht. 19.30 Gram.muziek. 20.05 De ge wone man zegt er 't zijne van. 20.30 „Lichtbaken", causerie. 20.50 Thuisfront Tombola. 21.35 Actualiteiten. 21.45 „De spiegel der zaligheid van Elckerlyc", mo raliteit. 22.37 Wij luiden de Zondag inl 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA. 19.30 VPRO 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.33 Gram.muziek. 8.00 Nieuws. 8.18 Gra mofoonmuziek. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.muziek. 10.00 „Tijdelijk uitge schakeld". causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continu bedrijven. 11.40 Pianorecital. 12.00 Gra mofoonmuziek. 12.30 Land- en Tuinbouw- mededelingen. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Commentaar. 13.20 Dans muziek. 14.00 Radio-weekjoumaal 14.25 Gram.muziek. 14.45 Boekbespreking. 15.00 Dansmuziek. 15.30 „Van de wieg tot het graf". 15.45 Gram.muziek. 16.15 Sport- praatje. 16.30 Radio Philharmonisch-Or- kest en solist. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 Vrouwen- koor. 18.35 Harmonie-Orkest. 19.00 Ar tistieke Staalkaart. 19.30 „Passepartout" causerie. 19.40 „Het oude testament ln deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week" causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistisch commen taar. 22.15 Lichte muziek. 22.40 „Onder de Pannen", hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Verzoekprogramma. (Advertentie, ing. Med.)

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 13