E.W. VET VAN NELLE'S G0UDMERK KOFFIE £&%eAó bpAeken! fit priri Chi'f ,s„ mmikP-mcikm —DE BESTE RECLAMEI Veel fijner en... langer houdbaar! Uur teti, VETmaaficf Dirkshorn Candidaten-tornooi schaken voor dames BEROEPINGSWERK TIJDELIJKE BIJZONDERE AANBIEDING! J. J. M. A. Rombout, H. A. Lorentzstraat 90 Tielemans' Wijnhandel, Koningstraat 87 A. J. de Vries, Spoorstraat 74 in bus-verpakking 7.95 8.95 1395 7.95 13.75 9.95 22.75 6.95 3.95 2.95 2.48 1.95 9.95 9.95 5.75 25.75 5.95 Spoorstraat 116 VRIJDAG 81 OCTOBER 1953 plaatsing van deze stukken betekent j niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming er- I van wel van algemeen belang. j HET CONFLICT BIJ „DE OMMELANDEN" Wij leven in een tijd, en in een we- teld vol van spanningen en emoties een wereld, waarin de dingen snel aan' ons voorbijgaan, omdat de ene gebeur tenis de andere in vliegensvlug tempo achterhaalt. De doorsnee-mens komt daardoor gemakkelijk in een enigszins apathische toestand, waarin hij zo gaarne geneigd is, de dingen met een schouderophalen langs zich heen te laten gaan. En vooral is zulks het geval als het zaken betreft, waarbij hij niet recht streeks is betrokken. Zo is het misschien te verklaren, dat er in onze provincie niet zo veel aandacht meer wordt geschonken aan het conflict bij „De Ommelanden". Daar ver in het Groniger land wordt ginds weken een felle strijd gestreden, een strijd die toch waard wel is in het middelpunt van de publieke belang stelling te blijven staan. De twee werelden waarin zij, die rechtstreeks bij dit conflict zijn betrok ken (leven) liggen mijlen ver van el kaar en schijnbaar zijn de moeilijkhe den, die tussen de partijen zijn gere zen. niet te overbruggen. De directeur van de „Ommelanden" de heer F. de Boer, schijnt niet te wil len inzien, dat de verhoudingen tussen werkgever en werknemer in de loop der jaren veel zijn veranderd en dat het „dictator" spelen thans niet meer bevorderlijk is voor een gezond be drijfsleven. Uitlatingen van de heer De Boer als „Indien wij de bonden willen spreken, roepen wij ze wel" mogen de mening weergeven, dat hij kan doen en laten wat hij wil, toch passen zij in deze tijd niet en vooral niet als men, zoals de heer De Boer, alle verplichtingen en contracten aan zijn laars lapt. Immers, de C. A. O. die tussen werk gevers en werknemers in de zuivel industrie is afgesloten, is bij de Omme landen nooit in toepassing gebracht. Ook niet toen in 1951 door het college van rijksbemiddelaars deze regeling aan de Ommelanden bindend werd op gelegd. Een staking van enige uren was toen ook voor de heer De Boer aanleiding om op enkele punten toe te geven en dit schriftelijk te bevestigen. Maar tot op 20 Augustus 1952 was er van een uitvoering dezer punten geen sprake en dit is ook wel het hoofd motief van de A. N. A. B. geweest om aan de Ommelanden tot uiterste maat regelen over te gaan. Het ultimatum daartoe is door de di rectie ijskoud terzijde gelegd, ja zelfs zonder het bestuur der fabriek er in te kfnnen. Maar het ergste is wel dat, toen het conflict eenmaal een feit was gewor den. de verschillende bemiddelingspo gingen alle op de botte onwil van de heer De Boer zijn afgestuit. De heer E. Ebels, Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, zag zijn eerste poging al schipbreuk lijden nog voordat zij was begonnen, omdat de heer De Boer botweg weiger de aan de groene tafel plaats te nemen zonder te weten met welk voorstel de heer Ebels voor de dag zou komen. De Ommelanden bleef zelfs het ant woord op de uitnodiging schuldig, zo dat ook na een gevoerd telefoonge sprek de bestuurders van de A.N.A.B. tevergeefs op de heren van de Omme landen konden wachten. Drs W. v. d. Mast, de*directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Gro ningen, zag zijn poging tot bemiddeling eyeneens mislukken, wat hem aanlei ding gaf om ronduit de heer De Boer verantwoordelijk te stellen voor de sta king, door wat hij zijn a-sociale politiek noemt. Deze bewering wordt ook wel ge staafd door een briefje van het ac countantsbureau van de heer A. Hoeks- ma te eLek (Gron.), dat gericht is aan een der districtsbestuurders van de A. N. A. B. en waarin vermeld wordt dat de zuivelarbeidcr A. Sinnige, die 24 jaar bij de Ommelanden werkzaam was, nog steeds niet in het genot is van een pensioenregeling. Dit briefje werd op 27 October 1950 geschreven, doch op de fatale 20 Aug. toen het reeds lang sluimerende con flict bij de Ommelanden uitbrak, wachtte het personeel nog altijd op na dere mededelingen inzake zijn pen sioenrechten. Zo zouden wij door kunneri gaan. want ook een poging van de burge meester van Groningen schijnt schip breuk te hebben geleden op de onver zettelijke houding, die de heer De Boer in deze inneemt. Hoe geheel anders ziet het er uit in de wereld van de stakers. Tot de fata le datum van 20 Augustus heeft men daar steeds weer getoond, dat men tot alles bereid was om een conflict tot het uiterste te vermijden. Toen de C. A. O. aan deze enige on georganiseerde fabriek bindend werd opgelegd tlmde het bedrijf steeds weer met de uitvoering ervan. Telkens weer verzocht de directie uitstel, dat de A. N. A. B. loyaal verleende, omdat men niet begerig was de zaak op de spits te drijven. Maar tenslotte komt er aan het geduld van een hoofdbestuur van een vakorganisatie ook een einde. Per slot van rekening zijn de vertrou wensmannen van de arbeiders, in dit geval van de zuivelarbeiders, georgani seerd in de A. N. A. B. De vakbondleiders in ons land (uit gezonderd die van de E. V. C.) hebben wel bewezen, dat zij een staking niet zo maar lichtzinnig zullen propageren. Desondanks is deze hier toch en feit geworden. Zijn de hoofdbestuurders en n het bijzonder de stakingsleider, de heer Sake v. d. Ploeg, nu van een an der kaliber. Ieder die deze mannen kent zal van het tegendeel overtuigd zijn Maar ru zij zo lang getart zijn dat er vcor hen geen andere weg meer over bleef, nu zullen zij ook de strijd met alle midde len, die hun ten dienste staan, gaan voeren. Dat die strijd hard zal zijn daar twijfelen wij niet aan, want evenals de heer De Boer is ook Sake v. d. Ploeg een Fries in hart en nieren. De heer v. d. Ploeg schuwt de strijd niet. Dat heeft hij bewezen toen hij zich in Lettelbert naar een vergadering begaf, waar de heer De Boer het woord zou voeren voor een aantal melkleveranciers van de Ommelanden. De vergadering ging niet door en werd later elders belegd, „omdat", naar de heer De Boer in een circulaire aan de melkleveranciers mededeelde, „de heer v. d. Ploeg zich in het bewuste café had binnengedrongen. Maar de heer De Boer vergat, dat hij een paar dagen eerder een andere circulaire had verzonden, waarin hij de bestuurders van de A. N. A. B. had ge tart op bijeenkomsten met de boeren het woord te komen voerenDit alles en nog veel meer stelt de heer De Boer wel in een ongunstig daglicht. Zeker, het kan niet ontleend worden, dat sinds de heer De Boer de leiding van de fabriek heeft gehad, het aan vankelijk kleine fabriekje van weleer is uitgebreid tot een van de grootste en modernste van ons land. Maar dat ge beurde met behulp van methoden, die zoals ir W. Pasma, secretaris van de Bond van Zuivelfabrieken in Gro ningen het uitdrukt de andere zui velfabrieken immoreel achten. Zij hebben besloten, dat de Omme landen geen deel mag uitmaken van de Groninger Zuivelbond, zolang de heer De Boer daar directeur is. Dit alles doet bij ons de vraag rij- Uitslagen schaakclub De verrassende uitslag ln de eerste af deling was als volgt: S. CnossenJ. de Groot 0—1; J. Bakkum—C. Gutker 0—1; R. Melnsma—J. Bakkum J- Leven dig—G. Gutker 1—0. De uitslagen in dfe tweede klasse waren: A. van DijkP. Hoeve 0—1; G. de Geus A. van Drumpt 01. Opbrengst collecte De opbrengst van de collecte voor de Vluchtelingen heeft in onze gemeente op gebracht f 78,21. Een woord van dank aan de ene heer en de vier dames, die hiervoor hebben gecollecteerd is wel op zijn plaats. Buitengewone dienst Wij wijzen onze lezers er op, dat er aanstaande Vrijdag ter gelegenheid van de Hervormingsdag een buitengewone dienst wordt gehouden in de Nederlands Hervormde kerk in Dirkshorn om 20 uur, waarin ds. Post zal voorgaan. De uitslagen van de partijen, gespeeld in de vijfde ronde van het candidaten- tornooi voor het wereldkampioen scha ken voor dames te Moskou, luiden: Elizaveta (Rusland-Nina Hruskova- Belska (Tsj.-Slowakije) 10, Edith Kel- ler-Hermann (Oost Duitsland)-Kira Zvorykina (Rusland) afgebroken, May Karff (VS)-Mary Bayne (VS) afgebro ken, Chantal Chaude de Silans (Frank rijk) Olga Ignatyeva (Rusland) 0—1. Jozsa Langos (Hongarije)-Valentina Be- lova (Rusland) afgebroken, Rowena Bruce (Gr. Brittannië)-Eileen Tranmer (Gr. Brittannië) 0—1, Salomea Reischer (Oostenrijk)-Maria Berea de Montero (Argentinië) 1—0, Olga Rubtsova (Rus land) -Fenny Heemskerk (Ned.) afge broken. De Russische speelster heeft materieel voordeel. zen of daar in het verre Noorden bij de Ommelanden niet een bedrijfsleiding wordt gevoerd, die op de duur voor het bedrijf zelf niet anders dan catastro faal kan zijn. De methoden, die daar toegepast worden, verontrusten tal van zuivelbe- werkers in het gehele land, want ze roepen bij hen schimmen op uit het verleden. De tijd van het dictator spe len ligt nog te vers in het geheugen om het zonder meer nu al te kunnen ver geten. Laat men toch de weg van het „gezamenlijk overleg" niet verlaten, want hierin schuilt een ernstig gevaar, Immers, als men aan de ene kant van mening is dat men zijn macht bot weg kan opleggen, dan zal dit van de andere kant zeer zeker een reactie ten gevolge hebben. En dit zou ons regelrecht in een richting stuwen, die men juist niet wil gaan, nl. die van het communisme. Het is dan ook verblijdend dat dit conflict zich maar tot één fabriek in oes land heeft beperkt, wan' wijst dat de gehele zuivelindustrie die tot een der belangrijkste bedrijfs takken van ons land gerekend mag worden, zich bewust is, dat goede ar beidsverhoudingen zeer belangrijk zijn voor een verdere uitbreiding en ont wikkeling hiervan. Het is dan ook te hopen dat dit con flict spoedig tot het verleden zal be horen en dat de woorden, voorkomen de in het „Officieel Orgaan", (het blad van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond) dat hier 'n bedrijf bezig is zelfmoord te plegen, niet in vervulling zullen gaan. H STOFFERS. MARKT BARNEVELD BARNEVELD, 30 Oct. Eiermarkt. Handel vlug. Aanvoer ca. 950.000 stuks. Prijzen kippeneier f 20.50f 21.50, alge mene prijs f 21.kiloprijs f 3.32. hen- neneier f 16.50—f 19.—. algemene prijs f 17.25, kiloprijs f 3.26. Eieryeiling. Handel redelijk. Aanvoer ca. 600.000 stuks. Prijzen: kippeneier van 61-65 gram f 20.90—f 21.55, hennen- eier van 50-58 gram f 16.27—f 19.20, alles per 100 stuks. NED. HERV. KERK: Beroepen te Tubbergen (toezegging): M. Koopmans, candidaat te Leiden. Eedankt voor Huizen (NH): W. L. Tukker te Delft. Aangenomen naar Veendam: J. J. van Ravenzwaay, can didaat te Amsterdam. GEREFORM. KERKEN: Beroepen te Heerde: K. Reenders te Bedum; te Lexmond: W. Kats, candi daat te Hoogeveen; te Christchurch (N.-Zeeland): E. Dijkstra te Maassluis, die dit beroep ook aannam. ®er°!ï" pen te Elim (Dr.): B. Wentsel, candi daat te Ridderkerk. Bedankt voor Dixie (Ontario), Christian Reformea Church: J. Rook te Sarnia (Ontario), voorheen te Epe. GEREFORM. GEMEENTEN: Bedankt voor Nw Beyerland, Rhe- nen en Veenendaal: H. van Gilst te El- speet. van Om U er voor eens en voor altijd te overtuigen, dat CLAERYN de fijnste en verkwikkendste jonge jenever is, die U genieten kunt, is hier een Alleen geldig voor Den Helder en tot en met 8 November 1952 U ontvangt GRATIS een '/io liter-flesje CLAERYN bij aankoop van een normale fles (f. 6.90). Keur de inhoud van het '/io liter- flesje. Als U niet zou vinden, dat CLAERYN beter, fijner, ver kwikkender is, dan geeft U eenvoudig de grote fles CLAERYN ongeopend terug en U ontvangt weer Uw f. 6.90 van Uw handelaar! Claeryn Is In Den Helder verkrijgbaar bij: „Aplo" E. D. Dito, K. Kater, R. Kwast van Galenstraat 78 Keizerstraat 91 Zuidstraat 54 Sluisdijkstraat 76 Fa. R.Th.Luyckx, Keizersgracht 48-49 W. Mos, W. Barentszstraat 76 Fa. A. van Pelt Co., Zuidstraat 75 C. Robertson, Californiestraat 3 •met een hoofd zo zwaar als lood en een dag vol landerigheid in het vooruitzicht! Neem dan gauw een „AKKERTJE"en binnen tien minuten glijdt die ellen dige loomheid van U af. Zorg er voor altijd „AKKERTJES" in huis te heb- ben want er is geen beter, onscha delijker en snelwerkender middel te gen hoofdpijn, katers, landerigheid en tegen „PIJN" in het algemeen! Het snel oplosbare ouwel-omhulsel be dekt de smook van de geneeskrachtige inhoud volkomen. Elk „AKKERTJE"*' verpakt en droagl het AKKER-merk. millllllllllillllllllllIlllllllllllllllllllllllllilllilllllllllUlllllllllllllllUlil De meeste grote bedrijven hebben hun opkomst te danken aan de juiste wijze waarop zij hun reclame ge voerd hebben. In bijna alle gevallen is dit dagblad-reclame geweest. Schakelt voor Uw bedrijf of artikel deze courant in en U bereikt koop krachtige lezers' mmmmmmi fj~j^ 1® U deze koffie eenmaal gedronken hebt, gaat het U als de duizenden huisvrou wen, die slechts deze koffie en geen andere meer willen. Zij hebben gemerkt, dat de extra fijne kwaliteit van Goud- merk alles te boven gaat. Door de speciale bus-verpakking be houdt Van Nelle's Goudmerk Koffie bovendien veel langer zijn kracht en geur. VAN NELLE'S KOFFIE met die échte pittige smaak Practische sluiting - gemakkelijk te openen. f 2.45 per 250 gram Vanaf 1 NOVEMBER ontvangt U voor iedere f 2.contant b(j ons besteed een hartje. Vyf van deze hartjes hebben een waarde van 50 cent, tien een waarde van f 1.—, enz. Deze hartjes kunt U besteden BIJ IEDERE BANKETBAKKER IN N.-HOLLAND. Zy biyven geldig tot 6 December zodat U kunt sparen voor GRATIS GEBAK naar keuze op St. Nicolaas, Dus nu naar VET voor: Regenbroeken Ollebroeken Ollejekkerg Am. Oliejassen Schipperstruien 3 kl. Vesten Herenpullovers Jongenstrulen Wollen Sjaals Wollen Handschoenen Trainingsbroeken Wollen Sokken Khakl Overhemden kleurecht, krimp- vrij, iets goeds Vastb. Overhem den m. reserve boord en res. man chetten Vastb. Overhem den, alle kleuren Harten Manch. Broeken j Manch. Mouwvesten 1475 Manch. Jassen 29.80 Manch. Plusfours 13.98 Manch. Jackets 16.75 Manch. Hportpantalons 19.75 Manch. Sport- vesten, geheel manchester met leer en ritz Manchester p. meter, alle kleuren v.a. 595 Overalls voorgekr. 9.88 Krlinpvrye Overalls 12.98 K.L.M. Jongens overalls m. elast. In de rug 6.50 Jongens overhemden 550 Wollen Sportkou sen, ruitdessins 1 49 Nachthemden zwanendons Herenpyaina's Jongenspyama's Melsjespyama's zwanendons Baddoeken m. washandje Flanellen Lakens 2-pers. Gem. k. directoires Jaeger Heren- onderbr. en borstr. 2 dlg. dames. garnituur Onderjurken streepcharmeuse Sterk© kousen 75 nylon 1,48 Links geweven k. 1.98 Nylons zw. naad Enkalons Wollen kousen m. nylon is troef bij: Aangesloten bij „De Voorzorg

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 7