Verkiezingswedloop in V.S. is feller dan ooit ZUID-AFRIKA IS GESCHOKT DOOR HET OPROER IN PORT ELIZABETH Meerderheid van siemmen garandeert niet de zege Project van grootse allure c. s. Hoe de Amerikaan zijn president kiest Tegen concurrentie van Japan en India De politiek van vrije en snelle opvoeding schijnt mislukt r Aan de vooravond van de vierde November De katoenindustriëlen zoeken samenwerking De kiesmannen Vijftien onzekere staten Een open vraag Uncfe dunt: ,,M do-ud u-un beiden" BRUSSELS NOORD-ZUIDVERBINDING Badkamers in Naturellen doodden hun beste vrienden Onbeg.lij,p,etij,fc Xt u-lijhe:cL? f.oiilieJkt leuctie Is God Almachtig? Gestolen auto in Mainz achterhaald ZATERDAG 1 NOVEMBER 1952 (Van onze correspondent te New-York) Hef zal de lezer langzamerhand wel duidelijk zijn geworden, dat de verkiezingswedloop in de Verenigde Staten ditmaal teller is dan ooit is geweest. De beide candidaten zijn er in geslaagd ongekende meningsverschillen onder de kiezers teweeg te brengen. Alle gelederen van de bevolking zijn op de meest grillige wijze verdeeld. Statistici, die tevoren doorgaans tot op één percent nauwkeurig de uitslag kunnen vertellen, doen thans het zwijgen toe. Het is immers juist dit ene percent, dat de doorslag kan geven ONDER die omstandigheden zijn verrassingen niet uitgesloten. In 1948, toen vrijwel elkeen reeds lang van te voren de overwinning aan de Republikeinse partij had toege zwaaid uw correspondent is er nog trots op toen een overwinning van de Democraten te hebben voorzien grabbelde Truman door zijn moedige persoonlijke campagne voldoende stemmen voor Dewey's neus weg om Adlai Stevenson ZIEN we links en rechts pogingen van regeringen om hier in West- Europa samen te werken en voor gezamenlijke belangen de handen ineen te slaan Schumanplan, West-Euro- pese Verdediging, Atlantisch Pact, Bene lux sinds 1950 blijkt er ook particu lier op dit punt iets gedaan te worden. Dezer dagen is Amsterdam hiervan ge tuige geweest, toen daar vergaderden katoen-experts uit tien West-Europese landen, die de problemen op hoog niveau van hun industrieën gezamenlijk onder de loupe namen. Dank zij veelomvatttend voorberei dend werk hebben de deelnemers een inzicht kunnen krijgen in de kracht, die men gezamenlijk op de wereldmarkt vertegenwoordigt. De continentale West- Europese industrie blijkt 1700 millioen vierkante yards katoenen manufactu ren te exporteren. Tegenover India (770 millioen vierkante yards), Japan (1100 millioen), Engeland (865 millioen) en Amerika (800 millioen) staat West- Europa dus veruit aan de kop. Bij enige ordening van de bedrijven en verhou dingen kan Europa een kracht opbren gen, die gemakkelijk de gevreesde en niet af te wenden concurrentie van Ja pan en India zal kunnen weerstaan. "pENEINDE dit te bereiken, verklaarde men van mening te zijn, dat een fi nancieel en monetair beleid gevoerd moet worden, dat erop gericht is een vrije Europese nandel te verzekeren. Verder speelt bij de initiatiefnemers ver in het achterhoofd door interne orde ning van de productie van garens en katoenen stoffen het concurrerend ver mogen op de markten buiten Europa te verhogen. Het feit, dat één bedrijf hier soms 84 verschillende types garens vervaar digt een bedrijfsgrondslag, die de Amerikanen krankzinnig vinden be gint men langzamerhand ook absurd te noemen. Mogelijk kan deze West-Euro- Pese samenwerking in de toekomst tot een beperkte specialisatie leiden, waarbij men in plaats van elkaar de orders af te snoepen, elkaar de orders *al kunnen toespelen. Wel is men er zich *an bewust, dat een dergelijke vereen oudiging enorme problemen opleveri maat men de smaak van de gebiuikers fir eenmaal niet met één slag kan uni- zijn partij voor nog vier jaar veilig te kunnen stellen. Of zijn campagne van het lopende jaar, waarin hij niet zich zelf en zijn gezin, doch een gescheiden gouverneur (Stevensen) bij de kiezers aanbeval, even doeltreffend is geweest, moet nog blijken. De aanwijzingen zijn, dat de Republikeinen dit jaar, ten op zichte van 1948 enige terreinwinst zul len maken. Of deze voldoende zal blij ken om de presidentszetel te ver overen, valt echter niet te voorspellen, hoewel de meerderheid der publieke opinie precies dit verloop van zaken voorziet. Het geldt hier immers geen rechtstreekse verkiezing. Het is driemaal eerder geschied, dat een man tot president van de Verenigde Staten werd verko zen, die in de stembusslag num mer twee werd. Deze kans doet zich dit jaar opnieuw voor. Want het getrapte systeem van verkiezingen in de Verenigde Staten leidt er namelijk toe, dat niet het totaal aantal burgers, maar de 48 staten de overwin naar bepalen. DE kiezer stemt wel op Eisenhower of Stevenson, maar in de practijk stemt de New Yorker of de Cali- forniër op een aantal kiesmannen uit zijn eigen staat. Het aantal kiesman nen van elke staat is vastgesteld over eenkomstig de bevolkingsdichtheid. Ge steld nu dat Eisenhower in de volgende staten met tussen haakjes het aan tal kiesmannen, dat deze naar het Col lege van Kiesmannen afvaardigen een enorme stemmenwinst boekt: Ari- zona (4), Iowa (10), Vermont (3), Ne- braska (6), Maine (5), Nevada (3), dan heeft hij daarin een totaal van 31 kies mannen verworven. Doch gesteld, dat Stevenson in de staat California de overwinning behaalt met een meerder heid van precies één stem, dan kan hij daarmee een slemmenvoorsprong van millioenen geheel te niet doen. Cali- fornië heeft immers 32 kiesmannen, en alle kiesmannen zijn verplicht hun stem uit te brengen op de candidaat, die in hun staat de meerderheid be haalde. Dit is uiteraard een willekeu rig voorbeeld, dat echter duidelijk de mogelijkheden aangeeft. In totaal be staat het Kiescollege uit 531 kiezers, Een meerderheid van 266 kiesmannen is dus vereist. DE 435 leden van het Huis van Af gevaardigden worden elke twee jaar herkozen. De huidige samen stelling van het Huis is 200 Republi keinen, 231 Democraten, één onafhan kelijke en drie open plaatsen. Gezien de tendenz naar rechts, zal het nie mand verbazen indien het Huis na 4 November een Republikeinse meerder heid zal hebben. In de Senaat waar elk lid zes jaar aanblijft wordt elke twee jaar een derde van het aantal leden gekozen. De Democraten hebben hier momenteel een krappe voorsprong van 4947. Maar het aantal zetels, dat ditmaal omstreden wordt, schijnt het de Democraten makkelijker te maken. Er zijn namelijk vijftien zetels in het spel, in staten, waar niemand durft te voorspellen welke partij er momenteel de overhand heeft. Van deze vijftien onzekere zetels zijn er thans 11 door Republikeinen bezet en vier door De mocraten. De verwachting is derhalve, dat de Senaat wel Democratisch zal blijven. VjUELKE van beide candidaten in het Witte Huis moge belanden, het voor uitzicht is, dat de wetgevende macht gedurende ten minste de eerste twee jaar van zijn bewind (in 1954 wordt immers opnieuw een Huis verkozen en worden er weer 32 Senaatszetels om streden) verdeeld zal zijn. De afgelo pen twee jaar was er nominaal al thans van een mate van homogeni teit sprake, met zowel Huis als Senaat in het Democratische kamp. Maar in de practijk stemden, zowel in het Huis als in de Senaat, de Zuidelijke Democraten met de Republikeinen mee. Of er dus, summa summarum in Huis en Senaat een sterk verschillende krachtsverhou ding zal ontstaan, is nauwelijks te ver wachten. Wat de verkiezingen van vier No vember van zo groot belang doet zijn, is veel minder wie er wint, dan wel welke entourage de overwinnaar om zich zal verenigen. Üfiilifl ■±-ï'-v"- sm.CM/CA&O jr</A/--r/s*E5 Eisenhower (Van onze speciale verslaggever) M ET de opening van de tunnel, die het Noord- en Zuid-station van de Belgische hoofdstad per spoor met met elkaar verbond, is een gigantisch stuk Xverk verricht, onder de Jardin Botanique door langs de Rue Packeco naar het Congres station en vervolgens naar het eveneens nieuwe Centraal station, dat een meesterstuk is van architectuur, eenvoud en moderne snufjes. Het laatste gedeelte naar het geheel vernieuwde Gare du Midi, dat aanstonds Centraal nog in schoonheid zal moeten overtreffen is nog niet ge heel klaar. Maar de treinen rijden er al. Het is nu tenminste mogelijk voor de internationale reizigersgroep om, ko mende van het Noorden, rustig te blij ven zitten in de trein, die hem verder naar het Zuiden zal moeten brengen. Velen zullen zich herinneren, hoe voor heen aan het Gare du Nord evenals Midi een kopstation een taxi of tram genomen moest worden, om zijn treinreis te kunnen vervolgen. Het was een voor de Belgische hoofdstad be paald onwaardige situatie. Op werkelijk grootse wijze is dit probleem opgelost. Het Gare du Nord werd ongeveer een .kwartier wandelen meer Noordelijk verplaatst, halverwege Nord en Midi, werd het Gare Central gebouwd, waarvoor tientallen gebou wen moesten worden afgebroken. Gare Congres verrees uit het niets tussen Nord en Central, en Gare Chapelle zal nog verrijzen tussen Central en Midi. Goedkoper dan met de overvolle trams kunnen de Brusselaren thans van en naar hun werk in de ver uiteen- liggende stadsdelen gebracht worden. Voor slechts vijf francs per rit on geveer veertig cent kan men het traject afleggen. En wie zich na gedane zaken ver moeid of onprettig zou 'voelen, heeft nu bovendien de gelegenheid in het geheel met marmer beklede Centraal station nog even een warme douche tc gaan nemen, een luxe, waarmee we vermoeden dat Brussel de wereldpri meur heeft; zoals het waarschijnlijk ook een wereldprimeur zal hebben met de luchtverversing van zijn stations hallen, van waaruit men per roltrap de verschillende perrons kan bereiken. Die luchtverversing is een iuchtver- warming. De buitendeuren van het station staan wagenwijd open. Maar wie naar binnen gaat, voelt zich plot seling opgenomen door een warme luchtstroom. Warme lucht, van twee zijden naar buiten persend uit de zij kanten van de deuropening, vangt de koele luchtstroom van buiten het sta tion op, verwarmt deze en maakt dat er dus in de hal zelf een altijd frisse maar ook aangename atmosfeer is. (Van onze correspondent in Kaapstad) MEN kan zonder overdrijving zeggen, dat geheel Zuid-Afrika (en niet alleen het blanke deel der bevolking) diep geschokt is door het oproer in Port Elizabeth. Men heeft, voor het eerst sinds vele jaren, weer gezien welke explo sieve oerdriften zich ontladen als een duizendkoppige zwarte menigte zich met barbaars geweld op een kleine blanke minderheid stort. De gecultiveerde leiders van het zwarte volksdeel tonen zich evenzeer ontsteld als de blanken, die zulke gebeurtenissen wel het allerlaatst in Port-Elizabeth hadden verwacht. Men kan aannemen, dat het gebeurde een terugslag zal betekenen voor de toch reeds zo moeilijke samenwerking der verschillende rassengroepen in dit land. hun lijken werden ontkleed en gruwe lijk verminkt. Het gepeupel was toen zó door het dolle heen, dat het de aan rukkende politieversterkingen niet lettende op bevelen en waarschuwings schoten op de meest doldrieste wij ze aanviel. Na gevechten die zeven uren duurden, werd het oproer ten slotte in geweersalvo's en stromen bloeds gedempt. conclusie over: volkomen onbegrijpe lijk! Het meest mysterieuze is wel, dat de zwarte rampokkers hun beste vrien den hebben afgeslacht. Men denke maar aan Rudolph Brandt, de eigenaar van de verwoeste bioscoop. Hij was een man van Amerikaanse origine, hij bewoog zich in de grote naturellenwijk als een vrieno der zwarten en had, om hun opvoeding te stimuleren, midden in hun wijk de grootste en mooiste naturellenbioscoop van de Unie ge sticht. Hü had geen persoonlijke vijan den, hij was een idealist, een liberaal denkend man van progressieve begin selen. hij de eerste, die zijn vrouw werd mishandeld, zijn r\E feiten komen, ontdaan van alle U politieke franje, hierop neer: Twee politiemannen wilden op het station van de door 40.000 naturellen bewoon de stadswijk New Brighton een paar zwarte jongemannen aanhouden, die verdacht werden van diefstal. De jon gens verzetten zich tegen hun arresta tie. Omstanders vielen daarop de poli tie aan en binnen weinige ogenblikken stroomden duizenden opgewonden ne gers toe, die aangevuurd door fana tieke vrouwen het station met ste nen bombardeerden, het postkantoor en vijf winkels in brand staken., auto's omver wierpen en de politie bestook ten met alles wat zij maar in handen ronden krijgen. Vrijwel tegelijkertijd ontstond op roer in de wijkbioscoop; vier blanken, onder wie de eigenaar en een vijftien jarige knaap, werden doodgeslagen, Toen ik zeven uren later in Port- Elizabeth arriveerde was alles weer zo vredig, als ware er niets gebeurd. Slechts de verbrande en verwoeste ge bouwen, de overvolle ziekenhuizen en de zwaarbewapende politiepatrouilles waren er nog, als getuigen van het barbaars geweld, dat de avond tevo ren, als een plotselinge storm over een eerwcud, in New Brighton gewoed had VOOR ieder, die deze gebeurtenissen met ogen benadert, blijft er afschuwelijke „Westerse" slechts één Desniettemin was doodgeslagen werd, onteerd en zwaar personeel gestenigd. De stadswijk, waarin het barbaarse oproer ontstond, is een der mooiste model-buurten voor zwarte bevolking in Zuid-Afrika Port-Elizabeth is er trots op en terecht. De wijk is mo dern, de straten zijn er ruim, de hui zen uitstekend. Dat juist hier. waar men dacht de zwarte bevolking reeds goeddeels te hebben opgeheven tot Europees peil, zulk een woeste uit barsting van zinneloos geweld kon plaats vinden, is zonder meer raadsel achtig. Men zoekt naar verklaringen, doch vindt er geen. HIT ALLES wordt misschien nog on- begrijpelijker als men weet, dat de stadsraad van (overwegend Engels sprekend) Port-Elizabeth in zijn natu- rellenpolitiek het meest progressief, van geheel Zuid-Afrika is. Men kent hier geen passenstelsel. geen beperking op vestiging van naturellen, geen avondklok. Port-Elizabeth streefde er sinds vijftien jaren naar, de andere steden van de Unie een voorbeeld te geven in het op progressieve wijze aanvatten van het rassenprobleem. Men gaf er de naturellen vrijwel absolute vrijheid en probeerde hen, ten koste van grote kapitalen, snel toegankelijk te maken voor Europese ideeën. „Met één klap", zo zei mU een der leiders van dit werk, „hebben wij thans alles verloren. De barbaarse ex plosie heeft niet alleen mensenlevens en gebouwen verwoest, zij heeft voor lopig ook een groot deel van ons idea lisme weggeslagen. Wij hebben een harde les geleerd; wij hebben van onze goedbedoelde arbeid dezelfde bittere vruchten geplukt als de Engelsen in Kenya. Wij hebben teveel haast gehad; de opstand heeft er ons aan herinnerd, dat naturellenopvoeding een werk van lange duur is." HE Zuidafrikaanse pers, die de ge- beurtenissen op uiterst ernstige toon commentarieert, is het er over eens dat deze hysterische gewelddaden wellicht het best de kortzichtigheid illustreren van die leder der Verenigde Naties, die de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika op korte termijn willen doen verdwij nen. Zowel de nationalistische als de oppositiebladen geven eenstemmig te verstaan, dat de millioenenmassa der naturellen nog geenszins rijp is voor maatschappelijke en politieke gelijk stelling met de Europese mens- de woeste massa-opstand van Port-Éliza- beth maakt dit, zo schrijft men, volko men duidelijk voor ieder die niet ho rende doof en ziende blind wil zijn. Het leidende regeringsblad „Die Burger" geeft de schuld aan de leiders van de zogenaamde geweldloze ver zetsactie, die krachten hebben opge roepen welke zij niet meer onder con tróle kunnen houden en die thans, doch te laat, met betuigingen van veront waardiging en medeleven komen aan dragen Vrijwel alle bladen eisen een streng onderzoek en afdoende maatre gelen ter voorkoming van dergelijke uitbarstingen. VELE MENSEN beantwoorden deze vraag ontkennend. Zij zeggen; „Als God werkelijk almachtig was, zou er niet zoveel ellende op deze aardbol zijn Want God is immers lief de". Anderen beantwoorden deze vraag bevestigend op grond van het getuige nis van de bijbel. Persoonlijk reken ik mij tot deze laatste groep van mensen en ik wil dus met de bijbel getuigen: „Ja, God is werkelijk almachtig!" Wat houdt nu het begrip „almacht Gods" in? Niet het abstracte, dat God alles kan. Deze opvatting leidt tot der gelijke vragen als bij de Middeleeuwse theoloog Thomas van Aquino of God b.v. kan maken, dat verleden er niet geweest is en of Hij doen Kan, wat Hij niet doet en of Hij, wat Hij doet, beter kon doen. Gods almacht betekent, dat Hij mach tig is over alles, zoals een vorst in de oudheid over zijn onderdanen. HE ellende op aarde hangt samen met 's mensen ongehoorzaamheid aan Gods wil. God wil gezondheid, vreugde, geluk. Maar deze dingen ontvangt de wereld slechts in gehoorzaamheid aan Hem. En de gehoorzaamheid, die God vraagt, is vrijwillige gehoorzaamheid, geen cadavergehoorzaamheid. Cadaver- gehoorzaamheid is voor God waarde loos en, naar ik hoop, ook voor u. God wil op zo'n manier over ons al machtig zijn, dat Hij ons hart wint door de liefde. Geen andere almacht Gods, dan die werkt in de liefde, kan ons hart openen. Want ons hart kan en wil niet gedwongen worden. Afgedwongen liefde bestaat er niet, is geen liefde. Gods almacht hangt samen met Zijn liefde. De ware goddelijke almacht sluit dus de hoogste vrijheid van de mens, de vrijwilligheid der liefde in. God heeft macht over alles, kan alles wat Hij wil en wat uit Zijn wezen voortkomt. Zijn doel zal Hij bereiken, want uiteindelijk is Gods almacht on weerstaanbaar. Daarvan verwachten wij het Koninkrijk Gods, de heerschap pij van Gods liefde in de hemel en op aarde, het Rijk, waarin God zal zijn alles in allen. WIJ hebben een God. Zijn wezen i» liefde. Maar de echte, ernstige, goddelijke liefde kan zegenen en toor nen. Dat geeft schrik aan hem, die God verwerpt; troost, steun en ver trouwen aan hem, die gelooft Toen Benjamin Franklin, de uitvin der van de bliksemafleider, als een ge vierd man uit Engeland naar Amerika terugkeerde, stond hij dromend op het voorste dek van het schip. „Ik dacht", zo vertelde hij, „aan al de lofprijzin gen, die ik in Europa ontvangen had en aan de triomfen, die mij in mijn vaderland Amerika in het vooruitzicht gesteld waren. Ik kwam me voor als een middelaar tussen de oude en nieuwe wereld. Daar kletterde uit de wolken, die zich ongemerkt boven ons samengepakt hadden een felle bliksem straal omlaag en de mast, waarbij ik stond, was van boven tot onder open gespleten. De slag had mij tegen het dek geworpen. Toen ik weer bij kwam, was mijn eerste woord: „Ik dank U, God!" Waarvoor dankte ik? Dat de almachtige Schepper mij het leven opnieuw had geschonken? Daar aan dacht ik pas later. Ik dankte God, dat Hij mij eraan herinnerde, wie Hij was en wie ik was." QOD is groot en wij begrijpen Hem niet. Hij is de Almachtige. Schep- D.?r t'.?s hemels en der aarde. Onverge lijkelijk is Zijn macht en ondoorgron delijk Zijn heerlijkheid. Het heelal is het werk van Zijn handen. Meer dan dertig millioen zonnen bewegen zich met een razende snelheid door het hemelruim. En met deze zonnen ook hun planeten. En nooit vindt daar een botsing plaats. Wij, op de aarde, reizen in elke seconde 29 km door het hemel ruim, Mercurins 47 y, km en de zon 57 km per seconde. Jupiter, die veertien honderd maal groter is dan de aarde, draait zo razend snel om zijn as, dat hij ondanks zijn grootte slechts 10 uur nodig heeft voor een omwenteling, ter wijl de kleine aarde 24 uur nodig heeft. En achter al de zonnen en manen en planeten van het heelal, die zich met de snelheid van een orkaan voortbe wegen langs vaste banen, staat de scheppende en ordenende hand van de Almachtige. Geen gedachte kan begrij pen. geen woord kan zeggen, boe Hii is. Zijn Majesteit is hoog verheven beven mensengedachten en wij zijn niet waardig Zijn kinderen genaamd te worden. WIJ zijn maar kleine mensen. Welnu, God wil Zich met ons. kleine men sen, bemoeien. Hij is de Almachtige, heeft macht over alles en zal door ''e onweerstaanbare kracht van Zijn lief de. die Hij ons geopenbaard heeft in het kruis van Zijn zoon, Ziin doel be- teiken. Alles zal dit plan Gods dienen o.a. ook de genezingen uit vroeger en later tiid. Want in Gods Koninkrijk zal geen ziekte, geen pijn en geen dood meer znn. Want zo snreekt God zelf (Gen. 17:1) ..Ik ben God. de Almach tige. wandel voor Mijn aangezicht en wees onberispelijk". C. J. RASCH Diet deed een poging tot oplichting Te Haren (Gr.) is dezer dagen een Morris-auto gestolen, toebehorende aan een arts. Van deze diefstal werd een pensiongast verdacht, die in de buurt op kamers had gewoond en na de ver missing van de auto spoorloos was verdwenen. Men zag hem er tevens op aan, dat hij in het pension tafelzilver, sieraden en geld had weggenomen. De jongeman is tnans door de recherche té Mainz ge arresteerd. Hij bleek met de wagen, na hem van een ander nummerbord met bijpassend nummerbewijs te hebben voorzien, naar Frankfort te zijn ge- reden. Hjj had hem daar voor 2000 mark aan twee mannen verkocht, wel fL 'n ontvangst genomen, maar niet de auto geleverd La'er snapte men hem. toen hij probeerde de auto opnieuw en nu aan een Amerikaanse officier, te verkopen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 7