Bezinning over voor het bijbelse boodschap sociale leven terstond P.v.d.A. voorstandster van gerichte belastingverlaging Plattelandsvrouwen namen afscheid van haar presidente Gebeds genezingen Het Witte K ruis had een goed iaar Massificatie in onderneming en bedrijf kern der sociale kwestie Verwikkelingen van ons volk neme toe Koopkracht Feestelijke bijeenkomst in Utrecht Christelijk - socia'e conferentie Negentien referaten SnuSPen wrijf Kern der sociale kwestie D® massificatie in onderneming en bedrijf vormt de kern van de hui dige sociale kwestie. Deze sociale kwestie is een vraagstuk van geeste lijk-zedelijke aard. Het grootste euvel van de arbeid in zijn moderne gestalte is wellicht, dat het organische uit de arbeid verloren is gegaan en dat het organisatorische daarvoor in de plaats is getreden. Maar, aldus de heer C. v. Nier op in zijn referaat voor de tweede sectie, ook de arbeid in het moderne productieproces kan in zijn wezen ar beid zijn, waarin de mens aan zijn verantwoordelijkheid tegenover God en aan zijn dienst aan de samenleving vorm en gestalte kan geven. Medezeggenschap Scandinavië express niet via Groningen Burgerzaal van Naarden is vrijgegeven Debatten in Tweede Kamer voort aezet ,,U bent één der onzen geworden" —i Hartelijke woorden en tal van geschenken Bijna 160.000 leden nE CHRISTEL1JK-SOCIALE CONFERENTIE 1952 wpiir» T1I-.J, durige en grondige voorbereiding in Utrecht ondér vnnr in K~ mr W. F. de Gaay Fortman is begonnen Is tenelnH» V00"'ttprschaP van prof. ten volle tot zijn recht te laten komen, i'„ drie secties gesnlitst n'ï"ïktïï zich onder leiding van prof. dr G. Brillenburg Wurth bezit met f hirf van de bijbelse boodschap voor het sociale leven n„ t«,eeï betekenis door dr J. G. C. Rupp, bespreekt het kiemmende vra^ gemeenschap" en de voorzitter van het C.N.V., de heer' M Runwr? 't.MiT T derde sectie de discussies over de organisatie van de maatschappij grondmotieven van het christelijk-so- ciaal handelen moet geschieden in sa menwerking tussen vaktheologen en gemeenteleden, die zowel de bijbel als oe sociale werkelijkheid goed kennen. ant de theoloog loopt zijns inziens net gevaar, vanuit de distantie waarop hi.' met de dingen bezig is, schone leu zen of constructies te maken, die het met houden tegen de feitelijkheid van het sociale leven. Maar geen beschou wingen baten, wanneer in de gemeen- van Chri-tus het geloof en de liefde ontbreken. We mogen nog zo zuiver in de leer zijn, op het sociaal-ethisch ter rein is maar al te vaak gebleken, hoe wereldgeli.ikvormig wij wel zijn. Tot welk een fantasie en durf temidden van de politieke, sociale en economi sche feitelijkheden zouden wij wel ko men, als wij het „Zoekt eerst zijn Ko ninkrijk en Zijn gerechtigheid en dit alles zal u bovenden worden geschon ken" eens echt gingen geloven? al dus dr Berkhof. rlR voorbereiding van de besprekin gen waren niet minder dan negen tien referaten uitgebracht. Prof. dr H. Ridderbos onderstreept in zijn in de eerste sectie behandeld referaat van de bijbelse boodschap in de sociale ver houdingen onder meer, dat de christe- lijk-sociale gedachte de vrijheid van geestelijke en maatschappelijke levens ontplooiing, speciaal ook van het zwak ke en misdeelde, he^ft voor te staan. Zij heeft niet in de opheffing van iede re maatschappelijke ongelijkheid, noch in de bevoogding van de natuurlijke, culturele, maarschappelijke, nationale levensverbanden, doch veel meer in de zinvolle en zelfstandige ontplooiing daarvan het herstel der samenleving te zoeken. De christelijke-sociale gedachte zal zich hebben te verzetten zowel tegen iedere opvatting van de sociale kwes tie, die tot een verscherping van de maatschappelijke tegenstelling leidt, als ook tegen monopolisering en sa mentrekking van economische macht, en sociale zeggenschap in de handen van enkelen. Daarover zal zij als chris telijk beginsel de onderlinge maat schappelijke verantwoordelijkheid heb ben te stellen. In dezelfde sectie betoogt dr H. Berk hof. dat ook reeds de bezinning op de OEDERT de komst van de Duitser Hermann Zaiss in ons land staat de kwestie van de „gebedsgenezingen" in het middelpunt van veler belangstel ling. Hoewel de krant de taak heeft zaken als deze onder de aandacht van haar lezers te brengen, behoort het be paald niet tot haar competentie een uitspraak vóór ">f tegen te doen, temeer niet omdat wij ieders recht op een vrije eigen mening niet gaarne zouden willen ontkennen. Daar wij weten dat "de handelingen van de heer Zaiss druk worden besproken, menen wij er goed aan te doen hier een Engelse stem te laten klinken. In The Methodist Recorder heeft de ook in ons 1-md zeer bekende ds. Leslie Weatherhead, predikant van de City Temple in Londen, naar de Nieuwe Rotterdamse Courant bericht, ver klaard, dat blijvende genezingen in het katholieke bedevaartsoord Lourdes in Frankrijk slechts 0.003 procent bedroe gen van al degenen, die er genezing zochten. Ds. Weatherhead schrijft over de gevaren var de z.g.n. geestelijke genezingen en houdt zich aan het oor deel van de protestantse bisschop van York, die onlangs uitsprak, „dat zon der ernstig gebed en innerlijke voorbe reiding de handoplegging en zalving der zieken op bedenkelijke wijze naar magie zweemt". „Er is soms het gevaar", zo zeide deze bisschop, dr. Garbett, „dat er een scherp onderscheid wordt gemaakt tus sen de genezing door. de wetenschap en die door het geloof, alsof de éen van de mens afkomstig is en de ander van God. Een Christen moet toch er kennen, dat alles wat er goed is in de geneeskunde van God komt. Het wijst er op. dat de proporties op gevaarlijke wijze uit het oog zijn ver loren, wanneer er een betrekkelijk klein aantal gevallen, waarin geeste lijke genezing heeft plaats gehad, wordt toegejuicht en wereldkundig ge maakt als werken Gods. terwijl ver geten wordt dat er tienduizenden men sen zijn, die een gelukkig en nuttig leven leiden en die lang geleden hul peloze invaliden zouden zijn geweest of gestorven zouden zijn, indien God oiet gebruik had gemaakt van de be kwaamheid, de wetenschap en de zorg van de doktoren, chirurgen en ver pleegsters. In de methoden, die gebruikt worden bij de gebedsgenezingen is er niets specifieks Christelijks: dezelfde metho den kan men vinden bij niet-Christe- lijke godsdiensten. Hoewel er bij de Patiënt verwachtingen worden gewekt, dat hij door de genezingsdienst een zegen zal ontvangen, mogen er vol strekt geen beloften worden gegeven °ver een mogelijke lichamelijke gene zing. Wij mensen hebben niet het min ste recht dit te garanderen. Ik ben van mening, dat de genezings diensten een groot kwaad kunnen aan- richten door hun hysterische en emo tionele atmosfeer en door op onverant woorde wijze de nadruk te leggen op de genezing" Tot zover de bisschop van York. Ds. Weatherhead vervolgt dan, dat een tijdelijke, kortstondige verbetering onder de indruk van de emotie voor een werkelijk herstel wordt aangezien ®n als zodanig aan de pers wordt door gegeven. De grote suggestibiliteit van de mensen op zulke ogenblikken wordt geheel ten onrechte voor geloof ge houden en de massa-psychose dei menigte, die uit is op sensationele dmgen, heeft niets te maken met op rechte aanbidding Uw verkoudheid van neua, keel of borst weg met De tweede sectie is, aan de hand van referaten van de hoogleraren dr J P. Kruyt en dr.R. Schippers, begon nen met een analyse van de massifida-» tie in haar historisch verband. En be zint zich vervólgens 'op de mogelijkhe den tot bestrijding. Bijzondere aan dacht wordt hierbij besteed aan de massificatie in onderneming en bedrijf (inleider de heer C. van Nierop), óp het platteland (de heer W. P. Cnossen) en van de fabrieks- en massajeugd (ds W. A. Wiersinga); Laatstgenoemde in leider komt o.m. tot de conclusie, dat het er op aan komt de fabrieksjeugd een verantwoorde band aan hun werk te geven om hhn daardoor zelfrespect en vertrouwen in de mensen te her geven. Naast tal van andere noodzakelijke en wenselijke maatregelen hebben bij de bestrijding van de massaficatie het gezin (mevrouw dr F. T. Diemer— Lindeboom) en de kerk (dr P. J. Ros- camAbbing) wel een zeer bijzondere taak. Ten slotte zal deze sectie zich nog bezig houden met de arbeidsvreugde (dr H. R. Wijngaarden) en de opvoe ding tot deelneming in het geestelijk en sociaal verkeer (de heer E. M. van Diffelen). TN de derde sectie zijn een drietal onderwerpen aan de orde: de orga nisatie van het bedrijfsleven (prof. mr P. Borst) alsmede de taak en de ver houding tot de overheid (mr dr A. A van Rhijn en prof. dr F. L. van Muis winkel), de medeverantwoordelijkheid en medezeggenschap in de onderne ming (de heer C. J. van Mastrigt en mr J. Meynen) en het vraagstuk der sociale zekerheid in verhouding tot per soonlijke verantwoordelijkheid (dr S. Rozemond en de heren G. Smeenk en F. A. Kraaijeveld). Ten aanzien van het streven naar sociale zekerheid concludeert de heer Smeenk, dat dit geen afkeuring ver dient. De overheid geve in deze aan moediging en leiding aan de bedrijfs- genoten, maar onthoude zich van het verstrekken van gratis uitkeringen op Nooit worde echter uit het oog ver loren. dat blijvende geestelijke en stoffelijke welvaart slechts kan worden bereikt, onder de zegen des Heren, door volle ontplooiing van de energie, waartoe de persoonlijkheid ons in staat stelt. Dr Rozemond dringt met klem aan op een gezuiverde probleemstelling, éen ernstige wil tot objectiviteit, een betere kennis der feiten en een dieper inzicht in de ontwikkeling der pro blemen. Zowel mr Meynen als de heer Van Mastrigt onderscheiden ten aanzien van de medezeggenschap tussen mede weten. mede-spreken en mede-beslis sen. Het laatste wiist mr Meynen af. Zijn bezwaren tegen het medebeslis singsrecht zijn gebaseerd op de over tuiging. dat medebeslissing van de factor arbeid de structuur van de on derneming zou scheeftrekken en ze tenslotte zou ondermifnen. Wel is er zijns inziens voor een vergaand en ver- nlicht vóóroverleg. ook ten aanzien van de belangrijke beslissingen. De heer Van Mastrigt daarentegen ziet niet in, wanneer de arbeid een essentieel deel van de onderneming uitmaakt, met welk recht men dit deel uitsluit van de beslissingen inzake het leven, werken en bestaan van dit or ganisme. Zijns inziens zit er derhalve ook in de onderneming als „gemeen schap" een zedelijke rechtsgrond voor het medebeslissen door de arbeider. Al zal men de wenselijkheid van de me dezeggenschap niet uitsluitend moeten beoordelen naar een zedelijk recht, maar mede naar de practische uitvoer baarheid. En juist ten aanzien van de laatste punt zijn nog tal van grote moeilijkheden, ook van organisatori sche aard. te overwinnen. Vermelden wij ten slotte nog. dat na afloop van deze conferentie, die vier dagen duurt, een volledig proces-ver baal zal worden uitgegeven. (Advertentie, Ing. Med.) Hervatting van grensverkeer Winschoten - Leer gevraagd In tegenstelling tot de verwachting van vele Groningse autoriteiten, zal de Scandinavië-exprcss niet via onze Noordelijkste prov'ncie geleid worden. Op het internationale spoorwegcongres te Nice was men reeds tot de slotsom gekomen, dat de Scandinavië-express niet alleen voor het verkeer naar de Scandinavische landen, maar in sterke re mate nog voor het "„-keer En"','',"d -Nederland naar Noord Duitslan word gebruikt. Het vei„ er van en n„..r Hannovcr en Brunswijk, alsmede van en naar de Harz neemt daarbij sffeeds in belang toe. Door de burgemeesters van Nieuwe- schans en van Winschoten is een schrij ven tot de officiële instanties gericht, waarin er bij de N.S. op wordt aange drongen het grensverkeer te hervatten door b.v. een verbinding per trein Win schotenLeer vice-versa enige malen per dag tot stand te brengen. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Groningen wordt overwogen om geza menlijk met de Kamers te Veendam, Leeuwarden en Meppel een schrijven aan de N.S. te richten, De burgemeester van Naarden heeft geen bezwaren tegen het houden van een culturele avond in de Burgerzaal van de vestingstad, waarop door het hoofdbestuurslid van de Nationale Fe deratieve Raad van het Voormalig Ver zet, de heer C. Brink, zal worden ge sproken over de gratieverlening aan Lages. Zoals bekend, was hierover het conflict tussen het voormalig verzet Ne derland en de organisatie van ex-poli tieke gevangenen ontstaan. Buiten het medeweten van de burgemeester heeft een lid van de Naardense politie ver horen afgenomen over hetgeen er op de culturele avond, welke morgen wordt gehouden, zou worden gezegd. (Van onze parlementaire redacteur). Budgetaire overwegingen laten zonder meer geen belastingverlagingen toe, aldus betoogde de heer Hofstra (P.v.d.A.) Woensdagmiddag tijdens de voort zetting van de algemene beschouwingen over de Rijksbegroting voor 1953 in de Tweede Kamer. Wil men het vraagstuk der werkgelegenheid inderdaad op lossen, dan moet men, zo meende hjj, alle aspecten in aanmerking nemen. En niet bij voorbaat eenzijdig op belastingverlaging aandringen, maar ook bijvoor beeld het doen van overheidsuitgaven in overweging nemen. Wel kan zijns inziens een gerichte belastingverlaging, onder meer ter bevordering van de koopkracht, noodzakelijk zijn. Op sociaal-economisch terrein is de situatie thans geheel anders dan tot voor kort, stelde de heer Hofstra vast. Zyns inziens was er dan ook alle aan leiding tot een principieel debat. Zich aansluitend bij prof. Romme drong hjj (Advertentie, Ing. Med (Van een speciale verslaggeefster) EEN DROEVIG GEVOLG van een op zichzelf verheugend feit noemde mevrouw D. Elema-Bakker, sprekend namens het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen het afscheid van mevrouw C. W. Willinge Prins- Visser, als presidente van deze bond. Vele honderden plattelandsvrouwen in najaarsvergadering in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht bijeen, betuigden bij deze woorden door langdurig handgeklap haar instemming. Het was één der hoogtepunten uit deze feestelijke samenkomst, waarvoor een bijzonder grote belangstelling uit alle delen van het land bestond. De Neder landse bond van Plattelandsvrouwen is dan ook niet weinig trots op haar schei dende presidente, mevrouw prof. Willinge Prins-Visser, die op 16 September is benoemd tot hoogleraar aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, waar zjj als eerste vrouw in de geschiedenis van deze zo zegenrijke landsinstelling zich de professorale toga om de schouders zal hangen. Ufjj zullen u missen in ons bondsbe- stuur, zo ging mevrouw Elema verder, en nog meer in ons hoofdbe stuur, omdat wjj daar steeds in u de mens hebben gezien. Het verheugt ons, dat u hebt toegestemd als advi serend lid van het hoofdbestuur werk zaam te blyven. Mevrouw Elema achtte de nieuwe leerstoel van groot belang voor de toekomst. Spreekster was «wan overtuigd, dat de lessen gegeven zuil „i worden met overtui ging en met warme menselijkheid. „Wij wensen u op uw nieuwe boot een gelukkige vaart", aldus eindigde mevrouw Elema. Als een herinnering aan de Bond bood zij de scheidende presidente een lunch-set aan, vervaardigd door de boste handwerksters uit de Bond, be- rtaande uit een tafellaken en twaalf servetten. Zij sprak de hoop uit, dat de nieuwe hoogleraar het tafellinnen eerst zelf in haar eigen huis in Wageningen zou gebruiken. Geen „bazin" Namens de staf en de medewerksters van het secretariaat sprak mej. J. Brink, die de prettige verstandhouding roemde, welke er ruim drie jaar had geheerst tussen de presidente en het secretariaat. „Wij hebben in u nooit onze bazin gezien, doch altijd onze vrien delijke raadgeefster", zei mej. Brink. Zij bood de scheidende presidente een bloemcorsage aan, alsmede een wel zeer bijzondere verrassing, namelijk de oprichting van de vijfhonderdste afde ling van de Bond, namelijk die in Opende, een dorp in Friesland. Me vrouw Van Zonneveld, presidente van DEEDS is bekend geworden, dat voor haar inaugurale rede niet alleen in Nederland, doch ook ver over onze grenzen belangstelling bestaat. De land- bouwhuishoudkunde, welke zij straks in Wageningen gaat doceren, heeft sinds jaren haar uitzonderlijke grote aan dacht gehad, getuige ook de activi teit welke mevrouw WillingePrins ta.v de belangen van de plattelands bevolking en van haar zeer in het bij zonder de vrouwen, heeft tentoonge- spreid. „Als stadsmeisje op het platteland gekomen hebt u zich", zo vervolgde mevrouw Elema—Bakker, „zodanig geacclimatiseerd, dat u één der onzen bent geworden. De Bond heeft veel geprofiteerd van uw veelzijdigheid, wel uw meest kenmerkende eigen schap. U had een eigen oor voor alles wat uit de Bond op de presidentstafet kwam. Steeds hebt u de grote lijn ge zien in de problematiek met betrek king tot de verheffing va.i het platte land en van zijn bewoners De spreekster herinnerde aan het eerste contact, dat zij met de presi dente mocht hebben op het internatio naal congres te Amsterdam, in 194 en aan de prettige samenwerking welke er al die jaren is geweest en zij sprak haar waardering U1'- mpvr resultaten van het bezoek, dat mevr; Willinge—Prins vorig, jaar aan de Ver Staten bracht, en 'waarbij zij eende prov. afdeling Utrecht, sprak als selectie wist te maken uit al hetgcn'\ gastvrouwe van de algemene vergade- dat voor Nederland geschikt is. I ringen een woord van erkentelijkheid voor het goede voorbeeld, dat de presi dente steeds heeft gegeven. Namens bemanning en passagierj van de pro vincie Utrecht overhandigde zij een bloemenhulde. Als afgevaardigde van de Ned. Ver. van Huisvrouwen voerde nog mevrouw Van Sonsbeek het woord. Zij sprak de wens uit, dat het nieuwe werk van de hoogleraar zal bijdragen tot zegen van alle huisvrouwen, zowel ten plattelande als in de steden. Scheiuen is moeilijk. MEVROUW WillingePrins noemde het afscheid zeer moeiijk. „Ik ge voel m(j bijzonder klein na alle vrien delijke dingen die over mij zijn ge zegd", zo verklaarde zij. „Wanneer een plant van de ene bodem In de andere wordt overgezet en het daar goed doet, dan ligt de verdienste niet in de plant naar in de bodem", zo weerde zij be scheiden alle lof af. Het persoonlijk contact en de vriend schap met allen i de Bond heeft enorm veel voor mij betekend, zo vervolgde zij. In het werk van de Bond heb ik veel ervaring opgedaan voor de toe komst en het zal belangrijk zijn, dit contact te doen voortbestaan. De spreekster achtte zich bijzonder be voorrecht, dat zij als adviserend lid het contact met het hoofdbestuur zal be houden. Zij dankte de spreeksters en haar mede-bestuurderen voor de pret tige samenwerking en verklaarde met vertrouwei. de toekomst in Wagenin gen tegemoet te zien. De vergadering werd o.m. nog bij gewoond door de echtgenote van de burgemeester van Utrecht, afgevaar digden van landbouwbonden, nijver heid- en landbouwonderwijs zuster- enigingen, enz., enz. Winterprogramma J7R werden verschillende plannen van de commissie, alsmede het winter programma besproken, terwijl verslag v erd uitgebracht over een studiereis naar Amerika en over het bezoek van Duitse en Engelse plattelandsvrouwen aap ons land. Ten slotte kwam het hoofdbestuur in vergadering bijeen, ter bespreking van de vervulling van de vacature van presidente. Als candidate voor de func tie van vice-presidente voor de wereld bond van plattelandsvrouwen zal de Bond mevrouw E. Klein uit Meppel voordragen. Mevrouw Klein is momen teel woonachtig in Paraquay. De we reldbond vergadert in 1953 in Toronto in Canada. er b(j de regering op aan, zich niet achter nog uit te brengen adviezen te verschuilen, maar zelfstandig haar ver- antwoordeiykheid te bepalen. De Partij van de Arbeid acht „pot verteren" uit den boze. Haars inziens is opk de conclusie, dat de mogelijkheid van zelffinanciering voor ons bedrijfs leven zou ontbreken, niet dwingend. Er is niet zozeer een tekort aan risico dragend kapitaal, alswel een tekort aan zekerheid, dat onze industrie in derdaad afzet voor haar producten zal kunnen vinden. Nodig is dan ook als een van de kanten der consequente werkgelegenheidspolitiek een bevorde ring van de koopkracht van ons volk, een bestrijding van de thans optreden de deflatoire tendenzen. Gerichte belastingverlaging. De heer Hofstra pleitte in dit ver band voor een gerichte belastingverla ging, zowel voor bepaalde bedrijfstak ken als bijvoorbeeld voor de intellec tuele middengroepen. Voor laatstge noemden kan zijns inziens ook de af schaffing der schoolgelden over de ge hele linie al enige verlichting brengen. Voorts zal de regering volgens de PvdA-afgevaardigde ook de totale in vesteringsactiviteit op peil moeten hou den, ondermeer door versnelde uitvoe ring van openbare werken. De Partij van de Arbeid staat een solide en voorzichtige financiële poli tiek voor, maar een tijdeiyk begrotings tekort schrift haar niet af. Op 't ogen blik is volgens haar een consequente werkgelegenheidspolitiek ook belang- rqker dan de zorg voor de betalings balans. Wij moeten, aldus besloot de heer Hofstra, de werkgelegenheidspolitiek r's een geheel bezien; ook in haar sociale gevolgen. In dit opzicht zal niet elke politiek voor de Party van de Arbeid aanvaardbaar zijn. Buitenlands beleid. Mr Blaisse, aan wie de taak was toe bedeeld de opvattingen van de KVP o.er het buitenlandse beleid uiteen te zetten, miste de zo nodige samenhang in het buitenlands beleid van onze re gering. Zijns inziens is een openmarktpoli- tiek een groot Nederlands belang, daar een verdere arbeidsverdeling een gun stig klimaat voor de zo noodzakelijke industrialisatie zou scheppen. Dr Zandt (SGP) meende, dat er be lastingverlaging moet komen, daar an dere maatregelen tot het scheppen van een gunstig klimaat voor ons bedrijfs leven volgens de CH-afgevaardigde het opgaan van een verderfelijke weg zou betekenen. In dit geval ware zijns in ziens ondermeer te denken aan een wij ziging van de vennootschapsbelasting. De communistische afgevaardigde be- critiseerde vervolgens vrijwel alle re geringsplannen. Hedenmiddag zal premier Drees de verschillende sprekers beantwoorden. De Noordhollandse vereniging Het Witte Kruis ontwikkelt een grote ac tiviteit en dit vindt biykbaar zijn weer slag in een gestage groei van het leden tal, dat zoals op de in Krasnapolsky t„ Amsterdam gehouden jaarvergade ring werd medegedeeld thans de 160.000 nadert. De voorzitter, dr W. Lojenga, hoopte dat bij deze voortgang binnen vyf jaar de 200.000 zou worden bereikt. Wel viel er een schaduw over het afgelopen jaar, want de peiyiingmees- ter, de heer C. Bos, overleed. Aan zijn persoon en aan zijn activiteit werden door de voorzitter waarderende woor den gewijd. Bij een terugblik op 1952 kon dr Lojenga een optimistisch ge luid laten horen, want op vrijwel elk terrein, dat de vereniging bestrqkt, was er voortgang gemaakt. Vooral de kraamverzorging had de aandacht en het aantal centra, dat hiervoor is op gericht. steeg tot elf. Een ander punt van zorg is de rheumabestriiding en men hoopt aan het aantal bureaux op dit gebied nog meer uitbreiding te ge ven, zodra zich meer rheumatologen in de provincie zullen hebben geves tigd. De financiën Met de financiën van de verenigig was het minder rooskleurig gesteld wat »bleek uit de mededeling van de nieuwe penningmeester, de heer P Waardenburg, over de begroting 1953 die men met moeite sluitend had weten te krijgen, zulks in tegenstelling me' 1951, dat een batig saldo van rond tier mille opleverde. Toch zij er zeer be langrijke biidragen ontvangen, name lijk van Rijk. provincie en gemeenten gezamenlijk f 436.000,— en van parti culiere zijde niet minder dan f 860.000. Deze bedragen komen ten goede aan wijkverpleging, gezinsverzorging en kraamcentra. Er werd mededeling gedaan van het voornemen om districtsvergaderingen te beleggen, o.m. in de Zaanstreek en te Alkmaar, om op deze wijze tot een nauwer contact te komen tussen afde lingen en hoofdbestuur. „Vechtoever" wordt verkocht. Over het bestuursvoorstel tot ver- koop van het buiten „Vechtoever" werd vrij fel gediscussieerd, voorname lijk, omdat de afdeling Amsterdam zich hier tegen verzette. Ter toelichting moge dienen, dat „Vechtoever" tegen een bedrag van fl,— per jaar is ver- huurd aan de stichting ..Arbeidsinrich- tlng voor onvolw-aardigen". welke stich- ting zich bereid heeft verklaard ge noemd buiten te kopen voor een be drag van f 15.000.echter zonder de verplichting, dat het blijvend voor een sociaal-hygiënisch doel moet worden "ebruikt. Het was tegen opheffing van laatstgenoemde clausule, dat de afd. Amsterdam zich verzette, omdat dit in "triid met de destiids doo„ de erflater gestelde bepalingen zou zijn. Bestuursverkiezingen. Bij de bestuursverkiezingen werden de drie aftredende leden van het hoofd bestuur, t.w. de heren J. Baken, J. Dul- lart en H. G. Bult. herkozen. Er waren twee vacatures ontstaan door het be danken van ds P. Keuning en het over- 'iiden van de heer C. Bos. In hun olaats werden benoemd de heren W. J. Driessen, burgemeester van Schermer- hom en L. B. J de Wilde te Alkmaar, voorts werd het bestuur aangevuld met mevr. Pesman uit De Beemster en de heer C. Mol. burgemeester van Wijde- nes. waardoor het thans uit elf leden bestaat.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3