Relletjes in Z.-Afrika eisten vier en twintig doden en vele gewonden PoIïHg van Kimberley werd door duizenden inheemsen aangevallen Nieuwe Duif se leger in een jaar iijds op de been Dr Chaim Weizmann, president van Israël, overleden Nieuwe Waterweg nog steeds door „Faustus" versperd Nieuwe mogelijkheden voor onze technici in Columbia Zuivelfabriek „De Ommelanden' wordt verkocht H-bom ontploft? Hem-tunnel klaar vóór IJ-tunnels 1 Maandag 10 Nov. 1952 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11564 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Grotendeels schuld van Britten, zegt Malan Knaap van zestien jaar schoot ouders neer In '53 maximaal 35000 ton bacon naar Engeland NA RATIFICATIE EUROPEES DEFENSIEVERDRAG Eerst vrijwilligers, dan dienstplicht Joodse wereld rouwt Weerbericht Westduitsers kozen gemeenteraden Adlai Stevenson leider der Democraten? Fransen weer in de aanval Schepen met niet te grote diepgang kunnen echter weer passeren Engeland zendt kranen en „kamelen" De reis van Prins Bernhard Hernieuwde strijd tegen de zee Overeenkomst met de stakers bleek onmogelijk Hele veestapel in Vaals wordt afgemaakt Europese Assemb'ée in Januari bijeen Weer een aetherpiraat in Drenthe opgespoord Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Jutterijes' tot 15 woor den f i elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 6.05 per maand f 2.02 bij vooruitbetaling plus incasso rosten Weekabonnementen f 0 49 I)E GESPANNEN toestand in Zuid-Afrika is gedurende het afgelopen weekeind op verschillende plaatsen opnieuw tot uitbarsting gekomen In de inheemsen- wijken van de diamantstad Kimberley in het Noordelijk deel van de Kaap- provlnele, kwam' het Zaterdag tot hevige ongeregeldheden. Door het optreden van de politie werden aldaar dertien inheemsen, w.o. twee vrouwen gedood en vijf en dertig gewond.JBjj relletjes in East Londen zijn Zondag acht inheemsen fn gedood. De politie is de situatie weer meester, doch de toestand bljift vooral in Kimberley zeer gespannen. Het Afrikaans Nationaal Congres, dat een staking voor onbepaalde duur van niet-blanken had aangekon digd, heeft besloten deze uitsluitend tot de dag van heden te beperken. £)E ongeregeldheden in Kimberley be gonnen toen enkele negers in een cafe gasten lastig vielen. Zij schopten tegen bierpullen en begonnen in een naar het café leidende gang met stenen t® gooien. Vervolgens probeerden de Afrikanen de geldlade te lichten. De hulp van de politie werd ingeroepen. Toen de bus met agenten kwam aan rijden, werd deze door de negers met stenen bekogeld. Het café, enkele ge meentelijke kantoren en het postkan toor werden in brand gestoken. Ook Volgens het Amerikaanse tijdschrift „Los Angelos Examiner" is onlarigs op èep klein eiland van de Eniwokgroep een waterstofbom tot ontploffing ge bracht. Het 800 meter brede en 4800 meter lange koraaleiland zou door de explosie in gas en stof zijn opgegaan Een woordvoerder van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft ge weigerd zich over het bericht uit te laten. De politie van Miami, in de Ameri kaanse staat Florida, heeft Zaterdag meüegedeeld dat een zestienjarige jon gen heeft beicend zijn ouders te hebben doodgeschoten, omdat zij hem van school wilden nemen en hem een be trekking wilden doen vervullen. De jongen werd gearresteerd aan het stuur van een auto, waarin zich twee geweren, een jachtgeweer, een revol ver, twee jagersmessen en een „mache te" (een lang mes, met gebogen lem met! bevonden. De lijken van de ver moorde ouders zijn veertien dagen ge leden in hun woning te Kearny, in de staat New Jersey, 1600 km ten Noorden van Miami, gevonden. In 1953 zal Nederland maximaal 35000 ton bacon aan Engeland leveren tegen 264,43 gulden per 100 kilogram. Uit deze prijs kan een kilogtamprijs geslacht ge wicht van baconvarkens van 2,25 tot 2,30 gulden, naar gelang van kwaliteit worden afgeleid. De overeenkomst kwam na uitvoerige onderhandelingen tussen vertegenwoor digers van de Engelse en Nederlandse regering te Londen. De oude overeen komst loopt aan het einde van dit jaar af. Koppensnellers aan het werk In het berggebied van Luzon (Philip- pijnen) hebben twee koppensnellers twee jagers onthoofd. De hoofden wer den aan een vrouw aangeboden, die door een der koppensnellers het hof werd gemaakt. de brandweer arriveerde, doch deze werd eveneens met een regen van ste nen ontvangen en kon daardoor aan vankelijk niets uitrichten. Op een ge geven ogenblik was de politie omringd door duizenden vijandige inbooilir.gcn, die als één man tot de aanval overgin gen. De politiemannen, die zich aan al le kanten door de opdringende inheem sen zagen omringd, waren uit zelfver dediging wel gedwongen te vuren. Met achterlating van de hierboven vermel de doden en gewonden, trokken de in heemsen zich ten slotte terug. De poli tie bleef met vrachtauto's door le stad patrouilleren. Enkele politiemannen werden lichtgewond. Het incident in East London ont stond, toen de politie een Onwettige bij eenkomst van inheemsen wilde ver spreiden. Ook hier werd zé met stenen bekogeld en moest toen het vuur ope nen. Rede van Malan P)R MALAN, de Zuidafrikaanse mi- nister-president, heeft Zaterdag avond in een toespraak te Johannesburg verklaard, dat het ontstaan van de on gehoorzaamheidsactie gedeeltelijk is veroorzaakt door de Britse koloniale politiek. Hij veroordeelde het „ongeluk kige Britse besluit" om de inwoners van de Britse kolonie aan de Goudkust zelfbestuur te verlenen. „Het gevolg hiervan is geweest, dat inboorlingen in alle delen van Afrika zelfbestuur eisen". De Westduitse commissaris voor de- fensie-aangeiegenheden. Theodor Blank, heeft verklaard, dat West-Duitsland na de ratificatie van het verdrag voor het Europese leger met 40 generaals, 250 kolonels, 900 luitenant-kolonels 2500 majoors. 6300 kapiteins en 12300 luite nants zal bijdragen tot het Europese ieger. In het geheel zouden er 22000 officieren zijn, vijf prodent van de ge hele strijdkracht en nog een aantal .speciale diensten". Aanvankelijk zou de strijdkracht be staan uit vrijwilligers, doch later zou aan het parlement een dienstplichtwet aangeboden worden. Men zou rekening houden met principiële dienstweige ring. Het op de been brengen van de „Europese strijdkracht van Duitse na tionaliteit" zou negen tot twaalf maan den vergen. Een commissie van onbesproken reputatie zou de regering bijstaan bij het benoemen van de officieren, waar bij men vooral op de „onafhankelijke democratische beginselen" zou letten. Een commissie, bestaande uit kerke lijke personen, vertegenwoordigers van ISRAËL rouwt. Gistermorgen vroeg is haar president, dr Chaim Weizmann, op acht en zeventigjarige leeftijd over leden. Met dit heengaan heeft de Jood se wereld een gevoelig verlies geleden. Weizmann kan als de grootste figuur van de Zionistische wereldorganisatie worden beschouwd. Hij werd in 1948 door de voorlopige regering als eerste president gekozen van de nieuw ge vormde staat Israël. De begrafenis van de overleden president zal Woensdag te Rehovoth plaats vinden. Op verzoek van de overledene zal het eenvoudige grafteken geen melding maken van Partij of godsdienst. Scholen, winkels en kantoren zullen twee dagen geslo ten zijn. In het land is een week rouw hitgeschreven. Overal verschenen bu het vernemen van de dood van de grote leider omfloerste vlaggen. Weizmann werd in 1874 bij Grodno tn het Tsaristische Rusland geboren. Hij was een uitstekend leerling, doch mocht door allerlei bepalingen als Jood hiet een universiteit bezoeken. Hij reis de met weinig geld en behaalde in Duitsland zijn doctorstitel in de schei kunde. Omstreeks 1904 was hij leraar in Zwitserland en begon een rol tt spe ten in de Joodse beweging. Vele jaren was hij er voorzitter van. Weizmanns grote wetenschappelijke gaven hebben in de eerste wereldoorlog ertoe bijgedragen, dat Engeland uit een impasse in zijn wapenindustrie geraax- Verwachting tot hedenrvond: MEER «VIND Overwegend zwaar bewolkt net enkele buien. Matige tot Krachtige en voornamelijk langs d Waddenkust nu en dan harde rdwestelijke wind Weinig v indering in temperatuur ''SDAG: Maan op 7.53. ondei 1 55. Maan op 0.52. onder 14 31 jeugdorganisaties en vakverenigingen zou toezien op de „innerlijke orde" van het nieuwe Duitse leger. De soldaat diende vrijheid en democratie zelf te ondervinden. Zonder dit zou hij niet voor deze beginselen kunnen strijden. Verlies voor CDU en communisir. i Zondag zijn in Noord-Rijnland Westfalen, Neder-Saksen en Rijnpalts gemeenteraadsverkiezingen gehouden. Ruim 70 pet van de vijftien millioen stemgerechtigde leden ging naar de stembus. Reeds zijn de totale uitslagen binnen gekomen van het Rijnland, wearuit blijkt, dat de CDU 66 zetels verloor en de communisten 59 zetels moesten af staan. Daartegenover stond een winst van 24 zetels voor de Sociaal Democra ten, 102 voor de Vrije Democraten en 79 voor de Onafhankelijken. Adlai Stevenson heeft meegedeeld, dat hij zich actief zou blijven be moeien met de zaken in de Democra tische Partij. Hij gaf verslaggevers af schriften van een telegram van presi dent Truman, waarin deze hem „het hoofd van onze partij" noemde. De troepen der Franse Unie hebben in een gebied 70 km ten Noordwesten van Hanoi weer een groot offensief ingezet. Het offensief ging gepaard met grote luchtoperaties w.o. landin gen van parachutisten. Ook de marine neemt aan de operaties deel. De snelle ontplooiing van de aanval schijnt de tegenstander te hebben verrast. ONRUST IN BOLIVIA In de Boliviaanse provincie Chapere zijn vierduizend inheemsen in opstand gekomen. Zij maakten zich schuldig aan roof en brandstichting. Politie afdelingen zijn naar de woelige plaat sen gedirigeerd. De „Faustus" heeft de Nieuwe Waterweg versperd. Foto boven: Het schip beukt de pier. Vrijdag nacht sloeg het over het haven hoofd en zonk in de Nieuwe Wa terweg. Foto rechts onder: Van de gezonken „Faustus" is niets meer te zien. De grotere zeeschepen wachten voor de toegangspoort tot Rotterdam of zoeken noodgedwon gen een andere haven op. TWEEDE KAMER WENST Zeer vele leden van de Tweede Ka mer, aldus het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs over de begroting 1954 van Verkeer en Water staat, zijn belangstellend naar het oor deel van de minister omtrent de ver bindingen van Noord-Holland ten Noor den van het Noordzeekanaal met de rest van het land. Zij achten het niet wenselijk, dat eventuele IJ-tunnels ge reed zouden komen, voordat de Hem- tunnel in gebruik is. Zij vroegen de minister daarom te overwegen op de begroting voor 1953 reeds een memorie- post te plaatsen voor een bij de Hem- brug te bouwen tunnel. Daarna zouden deze Kamerleden gaarne van de minis ter vernemen, welke maatregelen hij denkt te nemen om enige verbetering te brengen in de huidige onhoudbare toestand bij de verschillende ponten (lange wachttijden etc.) In New York hebben de Ameri kaanse en Franse ministers van Buiten landse Zaken besprekingen gevoerd o.a. over de kwesties Marokko en Tu nesië. MOG STEEDS wordt de Nieuwe Waterweg door de gezonken Panamees „Faustus" geblokkeerd en nog steeds is een belangrijk gedeelte van het scheepvaart verkeer naar de Rotterdamss haven gestremd. De Nieuwe Waterweg is echter niet geheel afgesloten, zodat o.a. Victory- en Liberty-schepen kunnen passeren. Geladen tankschepen kunnen echter nog niet binnenkomen en deze vormen een derde gedeelte van het binnenkomende tonnage. Kleine marinevaartuigen doen thans al het mogelijke om de positie van de dwarsliggende „Faustus" nauwkeurig te bepalen. Men stelt alles in het werk om de diepganggrenzen, die voorlopig op pRINS Bernhard heeft tijdens zijn be zoek aan Cartagena diepgaande gesprekken gevoerd met de Colum- biaanse autoriteiten, als gevolg waar van mag worden verwacht, dat de Co- lumbiaanse regering Nederlandse des kundigen opdracht zal geven een nieu we strijd tegen de zee te gaan voeren, CHAIM WEIZMANN alles voor zijn volk te die wa« ontstaan door een gebrek aan aceton, dat alleen in Duitsland te verkrijgen was. Hij wist een nieuwe methode voor dit product te ontwikke- ir„,err.:'"«e'™'ïocmn3«hhs g.cndwet van Israël binnen dertig da gen worden gekozen. Eden in de Verenigde Stalen Eden, de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, is Zaterdag per vliegtuig te New York aangekomen Hij zal twee weken in de VS blijver. .R ontmoetingen hebben met zijn Amerikaanse en Franse collega's en -en kort bezoek aan Canada brengen Sr zijn geen regelingen getroffen vooi ;en gesprek met Eisenhower. DESTUUR en commissarissen van de enAnAhoiiAifn f u Weinlr inmi* tilP1 Lr - producten „De Ommelanden" te Gro ningen hebben Zaterdag in een bui tengewone bestuursvergadering beslo ten „De Ommelanden" thans definitief te verkopen. Aan de stakers is acht dagen tijd gegeven de staking op te heffen. Deze termün is thans om. Het voltallige bestuur, alsmede de iirecteur van „De Ommelanden" heeft vorige week nog besprekingen gevoerd met het college van rijksbemiddelaars in s-Gravenhage. Men heeft toen van de zijde van „De Ommelanden" het 'aatste definitieve voorstel aan de voorzitter van het college van gijksbe- niddelaars, mr J. A. Berger, overhan digd. Toen dit geen resutlaten had. ontving mr 3er.er bericht, dat, wan neer de staking vóór 8 November niet zou worden opgeheven, de fabriek defi nitief zou worden verkocht. Het bestuur van „De Ommelanden" heeft thans gebruik gemaakt van de machtiging door de leden verstrekt, om de fabriek te verkopen. Van vandaag af worden door „De Ommelanden" ook alle bemiddelingspogingen van de hand gewezen. Eén van de verkoopsvoor- waarden is, dat ter bescherming van het thans werkende personeel geen der stakers weer in dienst mag worden ge nomen. Er zijn thans vijf candidaat- kopers, waarvan vier in staat zijn het bedrijf te exploiteren. Van deze vier candidaten is er een Nederlandse com binatie van zuivelfabrieken, een buiten lands concen en twee combinaties van financiers. Men zal verkoop-adverten ties plaatsen in buitenlandse bladen voor Amerika, Nieuw-Zeeland, Dene marken en Engeland. „De Ommelanden" heeft zich steeds toegelegd op export en heeft daardoor een belangrijke plaats op de wereld markt ingenomen. Het vorige jaar werd voor een bedrag van f 20.000.000 gulden geëxporteerd. Wanneer er geen staking zou zijn geweest, zou dit bedrag dit iaar waarschijnlijk tot f 30.000.000 zijn opgevoerd. en wel in het noordelijk tleel van Zuid- Amerika, waar het verlies van strand langs de kust leder jaar toeneemt. Ook heeft de Prins besprekingen ge voerd met Columbiaanse mijnautori- telten, die verlangend schijnen een Nederlands-Columbiaanse maatschap pij voor de exploitatie van de koper mijnen op te richten. Prins Bernhard heeft Vrijdag een rustige dag gehad. Aan het hoofd van een ruiterstoet maakte hij een rit van twee uur in de omgeving van Bo- gota. Zaterdag voerde de Prins tal- rjke besprekingen en bracht hij o.m. een bezoek aan de zoutmijnen, die zich vijftig kilometer buiten Bogota bevinden, en aan het nationale mu seum in deze stad. Des avonds zat de Prins aan aan een feestmaal, dat hem werd aangeboden door een aantal Ne derlandse vestingen in Columbia. Hierna gaf Prins Bernhard een recep tie in de Los Lagartas-club. Gisteren heeft de Prins rust gehou den. Vandaag vertrekt hij naar Quito, de hoofdstad van Ecuador. Mond- en klauwzeer Op een boerderij in de gemeente Vaals werd dezer dagen een geval van mond- en klauwzeer geconstateerd. Het vee op deze hoeve was niet'ingeënt Om uitbreiding van de gevreesde ziekte te voorkomen heeft de districtsinspecteur van de veeartsenijkundige dienst op dracht gegeven, dat de gehele veesta- pel moet worden afgemaakt. Zaterdag werden reeds 91 koeien, runderen en kalveren naar de slachthuizen te Heer len en Kerkrade overgebracht Heden zullen ongeveer 100 varkens eveneens naar de genoemde slachthuizen worden getransporteerd. zeven en negen meter zijn bepaald, zo spoedig mogelijk op te voeren. Het is niet onwaarschijnlijk, dat men zal trachten de „Faustus" op te blazen, want normale lichting schijnt door de sterke stromingen ter plaatse een on begonnen karwei. Later is bekend geworden, dat de Britse admiraliteit op verzoek van Ne derland twee kranen van zeshonderd ton, twee bergingsvaartuigen en tien „kamelen", grote cylinders, die men laat zinken, aan het wrak vastmaakt en vervolgens door het inpompen van lucht naar de oppervlakte brengt. De „Koningin Emma" van de dienst Hoek van HollandHarwich van mij. „Zeeland" was Zaterdagmiddag het eer ste schip, dat sedert Vrijdagmiddag de Nieuwe Waterweg heeft kunnen verla ten. De „Nieuw Amsterdam", welke voor Hoek van Holland lag te wachten, werd via IJmuiden naar Amsterdam ge dirigeerd en de „Maasdam" naar Viis- singen. Het Amerikaanse troepentransport^ schip „General D. S. Sturgiss", dat met een aantal Nederlandse en Belgische Korea-strijders voor Hoek van Holland lag, is naar IJmuiden gevaren, waar de militairen in het holst van de nacht de- barkeerden. In het restaurant van de Hoogovens werden zij door de staats secretaris mr Kranenburg toegesproken. Te Parijs is Zaterdag bekend ge maakt, dat ce plaatsvervangende mi nisters van de Raad van Europa, die verleden week in Straatsburg bijeen gekomen zijn, bcsloien hebben de As- seblée van de Raad van Europa in Januari in .engewone zitting bij een te roepen teneinde kennis te ne men van de eerste rapporten van de constitutionale commissie van de As- semblée, die door de KSG is gevormd voor het opstellen van een verdrag voor een Europese politieke ge meenschap. De plaatsvervangende ministers hebben tevens besloten, dat aan het Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen en het Internatio naal Verbond van Christelijke Vak verenigingen een raadgevende status binnen de Raad van Europa wordt verleend. De gemeentepolitie van Emmen beeft gisteren in samenwerking met de afdeling storingsdienst van de PTT in Zuid-Oost-Drente weer een geheime zender opgespoord Ditmaal was het de „Ramblers", welke werd geëxploi teerd door R uit Zwartemeer. De zendinstallat'e met toebehoren is in be slag genomen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1