Verbetering van de Huisduinerweg binnenkort te verwachten r Jimmy Brown als diepzeeduiker „Stad en Ommelanden" vierde het eerste lustrum in Casino Winkelsluiting op Zondag Aanbesteding bouw RHBS Aanleg moerriool „Noord tussen Helden der Zeeplein en Postbrug Jubileumtentoonstelling „Kotex" (260 dieren) mag er zijn! Ontwerp-regeling watervoorziening der z.g, „onrendabele gebieden'' Aankoop grondsiroken voorgesield Verschillende belang- rijke punten op de agenda Aan Jasmijnstraat komen elf woningen Blijspel Gebroeders Kalkoenop de planken Soepe'er regeling door B. en W voorgesield Wijzigingen straatnamen in p'an Zuid-West Plan voor gymnastieklokaal aan de Pasteurstraat Uitstekend spel van de Heren Lap en Jansen Bouw kleedgelegenheid op JVC-terrein Regeling storingsdienst Waar blijft het nieuwe veer DenHelder-Texel? Uitvoering Excelsior en Tremolando Bebouwing Kanaa'weg binnenkort te verwachten Zinker geprojecteerd bij de Bakkersteeg BEIAARDBESPELING Texel Emigratie Bouwvergunningen Bridgeclub „Groot Slem" Mej. door Van Ginkel onttroond mej. Van Amersfoort B. en W. komen met een voorstel aan de raad Amsterdamse Blauwe Rex kreeg de hoofdprijs KincJerbewaarplaats in vluchtelingenkamp Chauffeur werd verblind door bromfietslamp 5ooo vergoeding voor man, die onschuldig „xat" MAANDAG 10 NOVEMBER 1952 GEMEENTERAAD MORGENAVOND BIJEEN JJEN VEELBELOVEND VOORSTEL, geplaatst op de agenda voor de raadsver gadering van Dinsdagavond 11 November, heeft betrekking op de plannen lot verbetering van de Huisduinerweg. Binnenkort hopen B. en W. met een uitgewerkt voorstel hieromtrent te komen. Aangezien de plannen niet alleen verbetering van het wegdek, maar ook een verbreding van de bestaande weg zullen omvatten, dient de gemeente de beschikking te krijgen over stroken van de langs de Huisduinerweg gelegen particulieren gronden. De eigenaren hebben zich bereid verklaard, de gewenste stroken, die een totale oppervlakte van ruim drieduizend vierkante meter beslaan, aan de gemeente te verkopen voor de prijs van 0,50 per vierkante meter, voor een deel te vermeerderen met 0.25 P*' vierkante meter wegens schadevergoeding. Aan de raad wnrdt thans voorgesteld, tot deze aankoop te besluiten. yOORGESTELD wordt. ds. F. Talie- naar te benoemen tot leraar in het Hebreeuws aan het gemeentelijk ly ceum. Ter vervulling van de vacatures van mej. Zomer en rnej. Uithol aan school 7 (Oostslootstraat) hebben B. en W. twee voordrachten opgemaakt, waarop voorkomen mej. J. M. ten Vel den te Haarlem en mej. B. Schaap te Ede. Vaor de benoeming van een be stuurslid van de stichting „Het Hel- derse Lrmdarbeidersfonds" werd de volgende voordracht opgemaakt: 1. P. van der Veer. Rijksweg 22; 2. E. Otten, Jac. van der Veerstraat 7; 3. A. Zijder. veld, Schoolweg 60. TEN ander belangrijk voorstel, dat Dinsdagavond ter tale] komt, behelst een regeling voor de watervoorziening der z.g. „onrendabele gebieden" in de gemeente. Verder staan o.m. de volgende voor stellen op de agenda: tot wijziging van de Winkelsluitings verordening 1952; inzake het stichten of ter beschkking stellen van schoolgebouwen ten dien ste van het kleuteronderwijs; tot vaststelling van een verordening op de Zaterdagmiddagmarkt en van een marktgeldvercrrdening op de Za- ttrdagm;ddagmstt-kt en van een markt- geld verordening tot het geven van namen aan enkele straten in het plan „Zuid-West"; tot het beschikbaar stellen van een crediet voor de bouw van een kleed gelegenheid met bergruimten op het JVC-terreiii te Julianadorp; tot het verlenen vnn een crediet van f4500 voor de aankoop van een „rebuilt" Harley Davidson met zijspan voor de politie; tot het verlenen van een crediet voor de bouw en inrichting van een gym nastieklokaal aan de Pasteurstraat; tot het verlenen vam een crediet voor het rioleren van een gedeelte van de Kanaalweg; tot het beschikbaar stellen van een crediet voor het beplanten van het kampeerterrein en het aanleggen van een aantal sportvelden en een weide gebied bij de „Donkere Duinen". betreffende de bouw van elf wonin gen voor ouden van dagen aan de Jasmijnstraat. Voor ouden van dagen Aanvankelijk waren aan de Jasmijn straat, tussen dc ln aanbouw zijnde étagewoningen en de Airey-woningen, garages geprojecteerd. Mede op instiga tie van de commissie voor de gemeen telijke plannen van de Provinciale Pla nologische Dienst heeft het gemeente bestuur het hiervoor beschikbare ter rein bestemd voor de bouw van elf wo ningen voor ouden van dagen. Deze eenvoudige woningen, waarvan het bouwplan is ontworpen door prof. ir. H. T. Zwiers, zullen een woonkamer, een slaapkamer, een keuken, een berg ruimte, een douche-cel en een W.C., al les op de begane grond, bevatten. De N.V. Nederlandse Maatschappij voor Volkshuisvesting heeft aangeboden, deze elf woningen te bouwen voor een be drag van f 81.300. De totale stichtings- kostcn worden door B. en W. geraamd op rond f 108.242, waarvoor zij de raad een crediet vragen. De gemiddelde huurprijs van deze woningen, die worden gebouwd volgens hetzelfde systeem als bij de bouw der Airey-woningen is toegepast, zal f 6.25 per week bedragen. In een zeer genoeglijke sfeer heeft de Groninger vereniging „Stad en Omme landen" Zaterdagavond in Casino het eerste lustrum gevierd. Dat geschiedde met de opvoering van het blijspel „Gebroeders Kalkoen" van Gerard Nielen, een stuk dat herinneringen opriep aan „Potasch en Perlemoer". De vergelijking viel echter in het nadeel uit van de heren Kalkoen, daar de soms verbluffende parade van geestigheden en originele vondsten uit het andere stuk bij lange na niet werd bereikt. Des te zwaarder de opgave voor de tonelisten, die zich onder regie van dc heer J. van der Velden door dikwijls lange en vlakke dialogen moesten heen -worstelen. Naar aanleiding van verschillende verzoeken en mede op advies van de Kamer van Koophandel stellen B. en W. thans enkele wijzigingen voor van de Winkelsluitingsverordening, die op 1 October in werking is getreden. De voorgestelde wijziging houdt al lereerst een soepeler regeling in voor de verkoop op Zondag van fruit, ban ket, suikerwerk en chocolade. De win kels mogen voor de verkoop van deze artikelen gedurende ten hoogste vier achtereenvolgende uren, gelegen tus sen 12 uur en 19 uur, des Zondags ge opend zijn. Daaraan wordt de voor waarde verbonden, dat met een door de burgemeester gewaarmerkt ge schrift of drukwerkje aan het publiek op duidelijk zichtbare wijze wordt aan gegeven, gedurende welke uren de winkel op Zondag geopend mag zijn. Het verbond met betrekking tot Ie verkoop van „geringe eetwaren" in kiosken en dergelijke, welke met ver gunning van B. en W. op de openbare weg zijn geplaatst, willen B. en W. zodanig wijzigen, dat deze handel wel is toegestaan op werkdagen tussen 19 en 23 uur, mits tussen 5 en 12 uur niet wordt verkocht. Nu de gronden tussen Javastraaf, Timorlaan, Middenweg en Billitonstraat bouwrijp worden gemaakt, ontstaan en kele wijzigingen in het bestaande stra tenplan in dit stadsdeel. In verband hiermede wordt door B. en W. voorgesteld, de naam van de geprojecteerde Borneostraat te wijzi gen in Borneolaan. Het gedeelte Ce- lebesstraat tussen Javastraat en Billi tonstraat wordt dan herdoopt in Bor neolaan en als zodanig in Zuidelijke riching doorgetrokken naar het be staande gedeelte van de Timorlaan tot Middenweg, welk gedeelte, eveneens in Borneolaan wordt herdoopt. De Ti morlaan wordt, de Borneolaan krui sende, recht doorgetrokken naar de Middenweg. De Ceramstraat wordt doorgetrokken tot de Borneolaan en de straat tussen de Borneolaan en het nieuwe gedeelte van de Timorlaan wordt Molukkenstraat genoemd. Na verscheidene vergeefse pogingen heeft de gemeente bij brief van 27 Octo- ebr 1952 de medewerking van het minis terie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen gekregen voor de bouw van een gymnastieklokaal aan de Pasteurstraat. De totale kosten van het project worden (met Inbegrip van f 9.000.— voor de ver- warmtngsinstallatie en f 17.000— voor de kosten van inr'chtlng en meubilair) ge raamd op rond f 91.100.voor welk be drag B. en W. thans aan de raad een crediet vragen. Het eerste bedrijf bood te weinig mogelijkheden, om tekening en span ning in het spelverloop te brengen. Dank zij echter de rolvaste en rake uitbeelding van de gebroeders Kalkoen door de heren K. Lap en J. Jansen, die bijna voortdurend in actie waren, bleef de aandacht van de toeschou wers gevangen. In het tweede bedrijf kwam het stuk meer uit de windselen, maar nog altijd rechtvaardigde Geraird Nielen niet de uitwerking van het overigens aardige gegeven in een blijspel in drie bedrijven. Het laatste bedrijf echter, dat voor de ontknoping nog enkele komische verwikkelingen inhield, stelde de dames en heren op de planken in de gelegenheid, menig verdiend succesje te boeken. Ongetwij feld zou hun goed voorbereide werk nog meer zijn ingeslagen, wanneer zij het speeltempo wat hoger hadden ge nomen. Dat alles neemt niet weg, dat het publiek met toenemende interesse de hartsperikelen van de crude ver stokte vrijgezellen, die beide (zonder dat iemand het weet) „smoor" raken van de nieuwe winkeljuffrouw, heeft gevolgd. Deze winkeljuffrouw, de „binnenge smokkelde' aangebedene van neef Leo (de heer H. Everhardus) werd char mant en jeugdig getypeerd door mevr. E. G. Jansende Groot. Goedgespeelde De raad krijgt morgenavond te beslis sen over een voorstel van B. en W. totl het bouwen van een kleedgelegenheid van een met bergruimten op het Julianadorp. JVC-terrein te In hun prae-advies wijzen B. en W. er op, dat de ruim dertig jaar bestaande voetbalvereniging nog nooit een beroep op de gemeente heeft behoeven te doen. De bestaande kleedgelegenheid verkeert in een zodanige toestand, dat het ge meentebestuur zich thans geroepen voelt, een nieuw gebouwtje door en voor reke ning van de gemeente te laten neerzetten. Het bestuur van JVC heeft thans toege zegd, dat de leerlingen van de openbare lagere school te Julianadorp, wanneer zij in klasse-verband moeten hand- of voet ballen, van het JVC-terrein en het nieuwe kleedlokaal gebruik mogen maken. Het thans voor dit doel in gebruik zijnde terreintje achter de school is te klein. Een der beide bergruimten, die bij het kleed lokaal zijn geprojecteerd, is bestemd voor het opbergen van het sportmateriaal van de school. Voor de uitvoering van het plan vragen B. en W. een crediet van f 4550. De storingsdienst van de gemeente water- en lichtbedrijven is deze week als volgt geregeld:: Electriciteit: Maandag A. A. Cor- nielje (Ruyghweg 201, telefoon 2842), Dinsdag J. P. Agema (Fabrieksgracht 16, telefoon 3594), Woensdag F. Kra mer (Niasstraat 17, telefoon 2877), Donderdag W. Oostendorp (Reiger straat 8, telefoon 2457), Vrijdag, Za terdag en Zondag A. Schutte (Jacob Beenstraat 25, tc'efoon 2431). Gas en water: H. J. Bennink (Bin nenhaven 147, telefoon 2882), S. Bier steker (Ceramstraat 32, telefoon 3467) en D. Oostendorp (Van Lim burg Stirumstraat 24, telefoon 2452). rollen waren ook de huishoudster Truin (mevr. J. Kamst—Hulsebas) en Pietje (mevr. W. J. NoëNobbe), die als bejaarde en ongetrouwde zuster van de gebroeders Kalkoen menig maal als spelbreekster optrad. Alles kwam ten slotte op zijn pootjes te recht. Neef Leo kon met zijn aange bedene in de (inmiddels geducht ge moderniseerde) zaak trekken en de ge broeders Kalkoen waren_al heel gauw hun gebroken hart vergeten De heer K. Lap, voorzitter van „Stad en Ommelanden", zat al bij de grimeur, toen de feestavond moest v/orden geopend. De secretaris, de heer B. Muller, kweet zich van deze taak en greep daarbij even terug op het geen in de afgelopen vijf jaar weid gepresteerd. De waardering van de leden voor de verrichtingen van het bestuur werd vertolkt door de heer R. Koster, die alle bestuursleden een cadeautje kwam aanbieden. Namens de Fryske Krite „Gysbert Japickx" bood de heer S. Prins zijn gelukwen sen aan. Ten burele van de Rijksbouwmeester te Den Haag wordt op Vrijdagmiddag 28 November in het openbaar aanbesteed de bouw van de nieuwe Rijks Hogere.;- Burgerschool te Den Helder, die onder architectuur van prof. Wieger Bruin zal verrijzen in het plan „Zuid-West", op het terrein tussen Javastraat, Timorlaan en Celebcsstraat. Vele leden van de Tweede Kamer hebben met verwondering kennis ge nomen van het feit, dat er nog steeds geen aanvang is gemaakt met het tot stand brengen van de voorgenomen nieuwe veerverbinding tussen Den Hel der en Texel. Dit aldus het voorlopig verslag van de commissie van rappor teurs van de Tweede Kamer over de begroting van het ministerie van Ver keer en Waterstaat voor 1953. Het Mandoline-orkest „Tremolando" gaf Zaterdagavond in samenwerking met het Accordeonorkest „Excelsior" uit Aartswoud, een uitvoering in „Ex tase". Voor de pauze trad „Tremolando" voor het voetlicht, onder leiding van de heer J. Geluk. Behoudens de twee marsen, welke enigszins moeizaam wer den vertolkt, kon het optreden als zeer geslaagd worden beschouwd. Onder an dere werden ten gehore gebracht „Ker- messe Champêtre" en melodieën uit „Der Vogelhandier". Vooral het walsin- termezzo: Veneta-klokken en de Ouver ture „Elly" vielen in de smaak en deden diudelijk blijken dat de heer Geluk over een gedisciplineerd ploegje beschikt. Na de pauze gaven de gasten uit Aartswoud „acte de présence". Hun op treden was voor de aanwezigen een ver rassing. Geïnspireerd c'oor de bezielen de leiding van de dirigent, de heer R. Wassenaar, gaven de dames en heren een keur van uitstekende nummers ten beste, waarvan wij in het bijzonder wil len noemen de Offenbach-melodieën, La Vallé Maudite en La Traviate. De talrijke aanwezigen toonden door een hartelijk applaus hun dankbaarheid. De avond werd met een gezellig bal beslo ten. Aanirc/ien B en W. verwachten, dat zeer binnenkort zal worden begonnen met dc bebouwing van de Kanaalweg tussen het Helden der Zeep ein en de Kolenstccg tér hoogde van het Postkantoor (de nieuwe Mar necantme is hier in ia..houw) stellen zij aan de raad voor, een begin te laten maken met de aanleg van hét moerriool Noord", en wel het gedeelte tussen Helden der Zeeplein en Postbrug. Het oorspronkelijke rioleringsplan voorzag in de aanleg van een moerriool „Noord" lopende van het Helden der Zeeplein langs Kanaalweg, Keizers gracht en Achterbinnenhaven tot de Ja- gersteeg (de laatste steeg voor het eind van de Binnenhaven), waar door mid del van een zinker aansluiting zou wor den verkregen op het hoofdriool naar de zuiveringsinstallatie. Inmiddels is dit plan o.m. in zoverre gewijzigd, dat de zinker naar het moer riool „Noord" is geprojecteerd ter hoog te van de Bakkersteeg, evep ten Noor den van de Keizersbrug, schuin tegen over de Breewaterstraat. Met het oog op de hoge kosten willen B. en W. dit nieuwe riool nog niet geheel laten aan leggen, maar slechts het gedeelte tot aan de Postbrug. In verband hiermede is het dieper leggen en verzwaren nodig van onge veer 85 meter riool in het Helden der Zeeplein en de Willem Barendszstraat, De stadsbeiaardier, de heer Tj. Joh. Dito, bespeelt morgenmiddag van half vier tot half vijf, ter gelegenheid van „Sint Maarten", het carillon in het mo nument Nederlands Reddingwezen op het Helden der Zeeplein. Hij brengt ten ge hore „Een lied van de zee" (Viotta), „Sin ter Maarten heuveltje", „Schep vreugde in 't leven", „In Holland staat een huis", „In Den Haag daar woont een graaf", „Baas Jan de timmerman" (B. Diamant), „Het lied me.t refreintje" (C. van Praag), „Op de schaatsenbaan" (B. Diamant), „Hoe zacht glijdt ons bootje" (C. M. von Weber), „Naar zee" (Viotta), „Hollands zee" (D. de Lange) en „Laat de klokken luiden" (Jac. Bonset), terwijl voorts een verbinding moet wor den gemaakt tussen het riool in de Dijkweg bij het zwembad en de riole ring in de Theodorus Rijkersstraat. Ook is het maken van een verbindingsweg van laatstgenoemde straat naar de Dijk weg bij het zwembad in het plan opge nomen. De totale kosten van het project wor den geraamd op ruim zestigduizend gul- den. B. en W. vragen de raad een ere- diet van f 60.394. Na het passagebureau Velthuys komt nu ook Lissone-Lindeman met films over emigratie naar Australië, Canada en Zuid- Afrika. Ditmaal kan de Oranjeboom met liefhebbers voor een nieuw vaderland worden gevuld. Men kan terecht op Don derdag 20 November. Aan C. Zijm. De Westen H 117, vergun, ning tot uitbreiding van een koestal; aan J. Boerhorst Jzn., B 99, voor verbouwing schapenstal en uitbreiding kippenhok; aan P. v. d. Vis, Weststraat 16, Ooster end, voor het aanbrengen van een dak kapel. De uitslag van de competitiedrive, dia dezer dagen werd gehouden luidt: A-lijn: J. N. BruinA. C. J. Wessels 46 p; K. Mantje—H. Veenema 43'/« p; P. KoornJ. Kok 42 p; C. van SantenJ. van Lente 36'/, p; echtpaar Jouwersma 35'/s P: echtpaar Beemsterboer 34 V, p; echtpaar Bruin 30 p; D. van der Werf— P. C. Roeper 29 p; VennikA. Mantje 27 p. B-lijn: Van den Vijver—Wilkens 69 pj echtpaar Van den Heerik 65'/j p; echt paar S. Bakker 64'/s p; Duin—Kramer 57 p; KeijserMicheis 54 p; DobBos 52 p; Smit—Nijdam 52»/- p; echtpaar Ver voort 44>/t Pi Backer—Oskam 42'/, p; echtpaar Van Hoorn 38 p. De volgende drive is op 19 November. Te Barsingerhorn werden gisteren de gymnastiekkampioenschappen voor da mes, heren- en jeugdturnsters en -turners gehouden van de Kring Hollands Noorder- Kwartier. Mej. M. van Ginkel, die ver leden jaar bij de meisjes kampioene werd, zag zich onttroond door mej. I. van Amersfoort (Pro Patria). Mej. Van Amersfoort legde met 102,2 punt beslag op de titel. Al tweede eindigde mej. G. Noorman uit Schagen (98,3), als derde mej. A. List (Pro Patria) met 93,1 p„ en als vierde mej. M. van Ginkel (OKK) met 95 punten. Bij de dames eindigde mevr. Schoen maker—Forrer (OKK) met 95,5 punt op de zeer eervolle derde plaats. Bij de jeugdturners werd J. Clowting van OKK derde met 86,5 punt en H. Roggeveen (OKK) vijfde met 82,2 punt. WOG ALTIJD zijn verscheidene percelen in het landelijk deel der gemeente niet aangesloten op het waterleidingnet. In het raadsstuk, waarin B. en W. met een ontwerp-regeling komen, wordt onderscheid gemaakt tussen de percelen aan de Zanddijk, de percelen Kortevliet 32 en Rijksweg 7475, dertien ver spreide percelen en acht percelen in de nabijheid van de z.g. „Nollen". Wat de percelen aan Zanddijk (waarlangs in de toekomst waarschijnlijk een nieuwe toe voerleiding van het PWN wordt gelegd), Kortevliet en Rijksweg betreft, kunnen B. en W. om technische en financiële redenen nog geen verbeteririgen voorstellen. voor de helft voor rekening der ge- gemeente en de andere helft ten laste van de betrokkenen kan komen. Ten behoeve van de acht percelen aan de particuliere weg bij de „Nollen" zal wel (voor rekening van de gemeente) een hoofdleiding moeten worden gelegd. Daarvan worden de kosten geraamd op f 6.500. De aanleg der „dienstgeleidin- gen" naar de woningen zal omstreeks f 8.570 kosten, waarvan dan weer de helft voor rekening der gemeente zou komen. QUNSTIGER ligt de situatie voor de overige één en twintig percelen. Aan de Kortevliet zijn de hoofdleidin gen aanwezig, zodat het alleen gaat om de (hier en daar vrij lange) aanslui tingen op de woningen. De totale kos ten hiervan worden geraamd op f 35.500, waarvan althans zo stellen B. en W. Zaterdagmiddag opende burgemeester C. de Koning, na een inleidend woordje van de voorzitter van het tentoonstellingsbestuur, de heer H. Snoek, de Nationale jubileum-tentoonstelling van de Texelse konijnenfokkersvereniging „Kotex", b(j gelegenheid van het tienjarig bestaan van deze vereniging. De burgemeester wees op het belang van een goede liefhebberij, en waar deze tevens liefde voor het dier aankweekt, is er dubbele tevredenheid. De heer J. Th. de Lange, hoofd van de Vellen- en Voedercentrale van de NKB zette het belang uiteen van deze instel ling voor de fokkers en hun konijnen. Texel kreeg de beker voor het beste dier van de grote rassen en J. Stem- foort dito voor de middenrassen. J. Keyzer bracht het beste dier der klei ne rassen, J. Zander uit Schoorl dat der dwergraissen en R. Dragt dat der kort- en langharige rassen. De vijf beste dieren van de tentoonstelling waren: 1. de Blauwe Rex van R. Dragl, 'A'dam, 2. de Franse Hangoor v?n J. Stiekemai (Texel), 3. de Witte Wener van J. Stemfoort (Texel). 4. de Klei Zilver van J. Keyzer (Texel) en 5. de Pool van J. Zander uit Schoorl. Achter in de zaal was nog een kleine tentoonstelling van de Vellen- en Voe dercentrale v?n de NKB. waar de heer J. Th. de Lange vol trots liet zien, wat er voor mogelijkheden zijn met de konijnenhuiden, ook voor de huis vrouw. Wrmt het is juist het doel van deze Centrale, op dit gebied en dat van de voeding voorlichting te geven. De leden kunnen hun konijnenhuiden voor een gulden bij de fabriek laten prepareren en er daarna handschoe nen, mocefissins, tasjes, speelgoedfigu ren, kragen, bontgevoerde vesten en zelfs bontmantels van maken. Enthousiast vertelde de heer De Lange over het nas gestichte proef station ter bestrijding rn de gevrees de ziekten snot en cocidiose. Ruim 260 dieren van bijna honderd inzenders stonden in keurige hokken in lange rijen in het gymnastieklokaal, waar tal van lampen er voor zorg droegen, dat het publiek de dieren aan alle zijden kon bewonderen. Toen de eerste bezoekers de ten toonstellingsruimte binnenstroomden wij zagen o.a. ^le beide wethouders en bet voltallige ere-comité hadden de keurmeesters Wesseling, Wermer en Verkade hun werk reeds gedaan en fokker en leek kon zien wat een konijn aan goede eigenschappen meebracht en wat er eventueel nog aan man keerde. De verscheidenheid van rassen en kleuren is vooral voor de leek een verrassing en vanaf de kleine Pool, die maximaal 1000 gram, tot de forse Vlaamse reus, die minimaal zes kilo moet wegen (maar die het drievoudige kan halen), houdt de fraaie collectie onze aandacht geboeid. De Franse Hangoren in grijs, grauw, bont, zwart en wit vormden met de Weners in blauw, wit en zwart de grootste groepen, gevolgd door de Vlaamse Reuzen. Ook de Groot Zilvers vormden een flinke groep, maar die behoorde voor negentig procent aan J. Bakker. Het is natuurlijk niet doenlijk de 131 prijzen te vermelden. We zullen dus volstaan met de hoofdprijzen. R. Dragt uit Amsterdam ontving de beker voor het beste tentoongestelde dier, n.1. een volmaakte Blauwe Rex. Het hoog ste aantal punten behreld door J. Bak ker uit Den Helder werd everïeeng mef een beker beloond. J. Stiekema van 87. Het was kapitein Toontje, die ontwaarde, dat Bonkie Biezebijter een dolkmes tussen de tanden klemde. Hij schreeuwde het uit: „Pas op Jimmy, die snuiter heeft een mes bij zich. Let op dat hij je nietMaar kapitein Toontje kon zijn waarschuwing niet eens geheel uitspreken, want Jimmy had op dat ogenblik de tak waaraan Bonkie Biezebijter zich vastklemde reeds bereikt. Hij gaf er een hevige ruk aan en dat was ai voldoende om Bon kie Biezebijters reis naar lagere sferen te doen aanvangen. Hals over kop tui melde hij naar beneden en door de gil, die hij slaakte, liet hij de dolk uit zijn mond vallen. Het ding viel recht naar beneden en het bleef trillend in de grond steken op nog geen met,er af stand van kapitein Toontje, cue daar toch even van met zijn ogen knipperde. De snelheid, waarmee Bonkie Biezebii- ler naar beneden tuimelde was maar weinig geringer. Eenmaal bleef hij bij na met z'n kin aan een tak haken, doch daardoor werd zijn val maar nauwelijks gebroken. Toen plofte ook hij voor de voeten van kapitein Toontje op de grond. „Geef 'm er voor alle zekerheid eentje op z'n kersepit, kapitein!" riep Jimmy, die nog in de boom zat. Be duusd door de tuimeling probeerde Bonkie Biezebijter overeind te krabbe len, maar toen daalde de vuist van ka pitein Toontje reeds op zijn neus neer „Mewewreblewebe", snikte Bonkie en ook hij gleed weg in het land der dro men. Geschenk uit Nederland Zaterdagmiddag heeft de Neder landse Commissie voor de Vluchtelin genhulp een z.g. crèche (kinderbe waarplaats) overgedragen aan de Hernhuttersgemeenschap te Neugna- denfeld, een nieuwe nederzetting ln West-Duitsland aan de Nederlandse grens bij Alexisdorf. De gemeenschap, welke uit ongeveer duizend personen bestaat, is na de Russische bezetting gevlucht uit het Duitse gebied by de Poolse grens. Zaterdagavond kwam bakker W. met zijn bestelauto uit de kom van het dorp Emmercompascuum, toen hij werd verblind door een bromfietser. Hierdoor zag hij niet de 70-jarige voorbijganger J. de V. uit Berger- compascuum, die daarm et zijn fiets aan de hand liep. De bakker reed de heer De V. aan, die op slag werd ge dood. De bestelauto werd licht be schadigd In Dublin (Ierland) heeft een 52- srige man een vergoeding ontvangen van 5.000 gulden, or/lat gebleken was, dat hij ten onrechte beschuldigd van bankroof 13 maanden in de gevange nis had doorgebracht. Hij werd echter tot twee maanden gevangenisstrai veroordeeld wegens het ontvreemden van een overjas.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 2