Kleindiersportvereniging „H en O overladen met gelukwensen In October over de kwam een Wesiduitse baialjon grens HCSC1 bevocht op Bla uw Wit 1 keurige 4-1 overwinning Vrienden van oude volkscultuur in Amsterdam bijeen Oostduitse deserteurs vertellen Qgjjjg jaar in de lieth*hh*rij" Prachtig geschenk: ,G J. H. Verlegen-beker Tijdens feestavond drie ere leden benoemd SS. w- F- Langerak (groep Goverts steunde voor- en achterhoede Kok schoot voor SRC driemaal raak V/ieringerwaard had pech Beste bridgers kwamen uit Schoorl Van Twuiver en Arkel kampioen van Schagen Vijf en tachtig bendeleden op Midden-Java gedood Congressen over lekespel, vo'ksdans, zang dialecten en andere vo'kseigene zaken Alom op'eving van de belangstelling In ijliempo II Op 20 November 1922 werd de Klelnni.,. Omstreken" opgericht, en Zaterdag heeft zij m l veMnI*te* -Den Helder en werd verzorgd door het gezelschap van WiUv u„ l avondPr°8ramm*. da' I .i. h»., t- 'Ocnte receptie de meeste aandacht. ne voorzitter, de heer T. Borgerding kwam »uj„. „m de vele welgemeende gelukwensen tT£,nL t h***1 8<,em 18 k°rt i wn te kunnen beantwoorden Verteeenwnnr digers van verenigingen buiten de stad spraken in h„„ r.a ve«r8:enwoor- .„„„..UI. b.w.nd.rtn, A voor bU„M„ .««.„w'ul!;™ w,,™ »(eer. v Nadat de voorzitter onder meer de wethouders mr Mulder en Van Loo had welkom geheten, zag hij terug op de voorbije jaren, waarin de vereniging zowel voorspoed als tegenslag heeft ge kend. Tijdens de oprichtingsvergade ring, die in gebouw „Irene" werd ge houden, trad het huidige ere-lid, de heer J. A. Melief, op als president. Toen de eerste voorbereidende werkzaamhe den waren verricht, werd het volgende bestuur gekozen: B. Faber (voorzitter), N. J. van Wolferen (secretaris), J. J. Schenkels (penningmeester), J. C. Boe- ling (tweede voorzitter) en A. Zwier- stra (commissaris). In 1926 was voor het eerst sprake van een samenwerking met de postduivenverenigingen „Het Noorden" en „Victoria". Onder hilari- téit vernamen de aanwezigen nadere bijzonderheden over een tentoonstelling id 1924, die een financieel tekort ople verde. Het gemeentebestuur stelde toen „zowaar", aldus de heer Borgerding, èen subsidie beschikbaar van tweehon derd gulden. Hij verzuimde later even wel niet, het college van B. en W. har telijk te danken voor de medewerking, die vrijwel voortdurend werd ondervon den. Zo krijgt de vereniging ook voor de Kersttentoonstelling weer de be schikking over de BLO-school. Het twintigjarig bestaan, dat in de oorlog viel, werd niet gevierd. Vanzelf sprekend niet. want er was in de klein- diersportwereld een droeve situatie ont staan. Er was geen voer meer, en er werd zelfs beslist, dat alle duiven moesten worden afgeslacht. De ver plichting kwam af, dat de dood van elke vogel moest worden aangetoond middels het inleveren van een poot met de ring er aan. Het pleit voor de leden, dat zij na de bevrijding hun liefhebberij onge broken opnieuw opvatten. Op 28 Fe bruari 1947 kwam de „omvorming" van de vereniging tot stand. Daaraan was reeds geruime tijd behoefte geweest. Zo ontstond de splitsing in de groepen hoenders, duiven, konijnen en kanaries. Dit jaar trad de aquariumvereniging „Rasbora" toe als lid. Niet zonder trots werd melding ge maakt van de jubileumtentoonstelling in 1947, en van de nationale tentoon stelling in 1949, waarover evenwel een schaduw werd geworpen door het over lijden van de ere-voorzitter, de heer G. J. H. Verstegen. De eerste spreker die Zaterdagmiddag zijn gelukwensen aanbood, was wethou der Van Loo. Deze wees op de lief hebberij van de leden als een belang rijke vrije-tijdsbesteding, en stelde het op hoge prijs, dat het gemeentebestuur voor deze feestelijke receptie was uit genodigd. Het zou ons werkelijk te ver voeren, alle sprekers in deze kolommen san het woord te laten. Daarom vol staan wij, met hun namen te noemen: R. Douma (Raad van Beheer en Neder landse Hoender.bond), J. F. van Wijn gaarden (Helderse Gemeenschap), Kos („Het Noorden"), Schendelaar (De Gup). Melief (ere-leden), C. J. Schel- linger (burgemeester van Koedijk, oud- voorzitter), H. van Rietbergen (Neder landse Bond van Sierduiven), H. J. Ves- Sies (Kennemer Pluimvee Vereniging), H. J. de Flart, J. Jimmink, J. Riemers (Victoria), W. Bruul (Kanaria), C. Zits (Streven naar Beter), P. Bontes (Nieu- wterfneèn) (?ut en Genoe«en. r-, Gewaardeerde geste r Douma bracht een ere-saluut aan de dames, daar zij haar echtgenoten iSJS!Sïï.iI-e^hebbera trouw terzijde staan, sympathiek was de toespraak ook van de heer Melief, die namens de ere-leden een beker aanbood voor de tentoonstel ling die binnenkort te Beverwijk wordt gehouden, waar ook de Helderse hoen- dergroep vertegenwoordigd zal zijn. Burgemeester Schellinger bood een zil veren beker aan, namens zichzelf en de twee zoons van wijlen de heer Verste gen. Deze geste werd buitengewoon op prijs gesteld, daar de heer Verstegen nog steeds voortleeft als een zeer des- Kundige steunpilaar van de vereniging De beker droeg de inscriptie „G. J. H. Verstegen-beker". De heer Langerak bood namens de groep Sierduiven onder meer twee vaantjes aan, met de op schriften „Den Helder en Omstreken" en „groep Sierduiven". In zijn slotwoord dankte de heer Bor gerding. die ook reeds elke spreker af zonderlijk had geantwoord, allen nog- maal hartelijk voor de gelukwensen, bloemen en fraaie geschenken. Zeer in zijn schik toonde hij zich onder meer voor de voorzittershamer van de heer De Flart. Vervolgens richtte de heer Borgerding zich tot zijn voorganger, de heer H. Toes. die hem in dit vereni gingsleven had ingewijd. Feestavond Het cabaretgezelschap zette 's avonds de kroon op het feest. Willy Rex en Nol van Dijk vermaakten de kleindier- liefhebbers en hun gasten, onder wie burgemeester en mevrouw Rehorst, met vlotte schetsen en leuke liedjes. De an dere medewerkenden waren Tiny Alma (operette-melodieën), Leslie Davis (piano) en Rudi van Olf (kunstfluiter), die niet minder bijdroegen tot het wel slagen van deze feestavond. Aan het begin van de avond bood de heer De Haas nog enkele geschenken aan, en in de pauze maakte de voorzit ter bekend, dat een zevental heren was benoemd tot ere-lid en lid van verdienste. Deze eer viel te beurt aan de heren Sturk, Toes en Stam (ere leden) en Kalter. Van der Ent, Hofman en Langerak (leden van verdienste). Zaterdag heeft HCSC een zwaar bevochten maar verdiende overwinning behaald op Blauw Wit 1. Het was jammer, dat de regen af en toe als spelbreker optrad, hetgeen aan het peil van de wedstrijd vanzelfsprekend geen goed deed. Het zag er voor de rust niet naar uit, dat HCSC de punten zou thuis houden. Wel hadden onze stadgenoten gedurende het grootste gedeelte van de eerste helft het beste van het spel, maar de voorhoede wist van de verschillende kansen niet te profiteren. De backs van Blauw Wit waren forse verdedigers. Soms te fors, het geen hun op twee strafschoppen kwam te staan. De ster van het veld was Goverts. Onvermoeibaar was hij een steun zo wel voor de voor- als de achterhoede. Nadat de eerste aanvallen van HCSC waren afgeslagen kwamen de Blauw- Witten opzetten, maar zij vonden Graaff op zijn post. Wij dachten De Haan de score te zien openen, doch zijn schot werd gestopt. Even later was het Ruiten die alleen voor de Wieringerwaard heeft dit jaar het geluk beslist niet aan haar zijde. In de derde wedstrijd van deze competitie woest men G. Kater missen en na de strijd tgen SRC ziet het er naar uit, dat Van Balen enkele weken niet in doel zal staan wegens een flinke enkel blessure. En dat is nog niet alles: Wind heeft naar alle waarschijnlijkheid Mn knietje opgelopen, terwijl Struik fn Vonk eveneens met een zwakke bnie sukkelen De roodbroeken hebben tegen SRC de kans op winst in de eerste helft ver speeld. Toen waren zij aanzienlijk ster ker, maar zij misten een schutter en doorzetter. Al in de vijfde minuut werd een fout in de achterhoede door de gevaarlijke en productieve Kok goed afgestraft. Daarna was het woord aan de roodbroeken, hoewel de uitvallen vah de Schagers zeker niet ongevaar lijk waren. Éénmaal moest de paal doelman Van Balen te hulp komen. Na een half uur kwam echter de gelijkma ker, toen na een goede aanval Breed raak schoot. Dat ene doelpunt was een karige beloning. In het tweede gedeelte van de twee de helft voltrok zich het noodlot voor de roodbroeken. Nadat Breed opnieuw had gescoord en Van Balen was uitge zien, bracht Kok met een nijdige kopbal de ploegen weer naast elkaar en negen minuten vóór tijd bracht hij e?n hattrick op zijn naam (23). Wat 2ich daarna nog voor het doel van SRC afspeelde laat zich moeilijk be- Mhriiven. In de laatste minuten knal de Verblaauw een vrije trap wegens hands enorm hard in. Het werd een corner, die heel Wieringerwaard bij doelman Tromp bracht, en een doei- ^orsteling, die pas door het eindsig naal van scheidrechter Sannes aan een e'nde kwam. SRC won dus. De strijd om het bridgekamploen- schap van Schagen, voortreffelijk ge organiseerd door de bridgeclub „Scha gen", heeft Zaterdagavond voor dc derde maal een nieuw kampioenskop pel opgeleverd. De titel en „De Gou den Engel-wisselbeker" verhuisden naar Schoorl, naar het koppel Van Twuiver-Arkel, dat op waarlijk over tuigende wtfae de concurrenten over won. Er werd in negen lijnen met 72 koppels gespeeld. De wedstrijdleiding berustte bij de heer Hille, administra teur van de Nc Bridgeclub, die aan het einde van de avond een lans brak voor aansluiting bij deze landelijke organisatie. Er zijn namelijk in deze buurt geen clubs aangesloten, maar wellicht komt daarin na 17 November, als verenigingsbesturen met bestuurs leden van de bond zullen confereren nog verandering. Na spannende en prettige uren zijn de volgende prijswinnende koppels te voorschijn gekomen: Groep A: 1 Fam. Sombroek, Bergen 41 punten; 2 Redeker-Kuiper, Scha- gen-Valkkoog 40% pnt.; 3 Lenting- Van der Voort, 't Zand 34% pnt. Groep B: 1 Half f-Jonker, Schoorl 39 pnt.; 2 gebr. Lem, Schagen 36 pnt.: 3 Dekker-Kistemaker, Valkkoog 35% pnt. Groep C- 1 Mevr. de Wit-Kroon, Schagen 39% Pnt-i 2 dr Herionf, Mevr" De Boorder, Stompetoren 39% pnt.; 3 fam. Zwart, Schagen 33% pnt. Groep D: 1 Blokland-Koopman, 't Zand 38 pnt.; 2 fam. Tichelhoven, Schoorl 36 pnt.; 3 De Boorder-Kan, Stompetoren en fam. Koorn 31 pnt. Groen E: 1 Schram-Kramer, Sint Pancras 38% pnt.; 2 Ligthart-Wit, Zijdewind 37% pnt; 3-Fam. Breg- man, Julianadorp en fam. Van Ketel, Schagen 35% pnt. Groep F: 1 Ploeger-Bruin, Schagen 42 pnt fam. E. Veen,«Beverwijk 41% pnt. 3 Groot-Suiker, Zijdewind 36% pnt. Groep G: 1 Bosman-Schaaf sma, Schagen 42 pnt.; 2 Dekker-Boontjes, Valkkoog 34% pnt.; 3 Bes-Tesselaar, Tuitjenhorn 33 pnt. Groep H: 1 fam. Beekma, Schagen 41% pntï 2 Vlam-Westra, Warmen- h,iiven 34 pnt.; 3 fam. Broersma. Schagen en Boontjes-Eriks, Petten 32 """Groep J- 1 Van Twuiver-Arke), Schoorl 44% pnt.; 2 mej Ige^z-mevr. Niestadt, Schagen 35 pnt., 3 Lem- Peetoom, Schagen c.4 pnt. Clubwedstrijd: 1 R-KBG> Schagen 205% pnt.; 2 Schoorl 177% pnt., BC. .Schagen" 175 pnt; 4 Beverwijk 159% pnt.; 5 Valkkoog 157 pnt., Petten 148 pnt. keeper kwam te staan, doch ook hij zag geen kans de Keeper te passeren. In de twaalfde minuut had de links buiten der gasten succes. Met een prachtige kopbal gaf hij zijn club de leiding (0-1). HCSC kreeg hierna een duidelijk overwicht, maar doelpunten bleven uit. Een kwartier voor rust werd Van Veen in het beruchte gebied ten val gebracht. De strafschop werd door hem benut (1-1). Na de thee een gelijkopgaande strijd, waarbij de verdedigingen op de voorgrond traden. Na een kwartier spelen bemachtigde De Haan de bah Zuiver plaatste hij naar Van Veen, die onmiddellijk inschoot (2-1). Blauw Wit kwam nu fel opzetten en menig gevaarlijk moment ontstond voor het doel van HCSC. Na een goed opgezet te aanval schoot Van Veen hard in. Zijn schot werd maar gedeeltelijk ge stopt. Wel probeerde hij de bal nog te pakken te krijgen, doch de keeper der gastheren wist niet beter te doen dan hem vast te houden. Ook deze hier voor toegekende strafschop werd in een doelpunt omgezet. In de laatste minuut plaatste Goverts de bal naar De Haan, die nu rechtsbuiten speelde. Deze ondernam een ren langs de lijn en plaatste daarna r.aar Van Veen, ere 1:1 aar stond om nummer vier in de touwen te jagen. (4-1). Ook deze keer kon HCSC 3 het niet tot eei overwinning brengen. Het elftal verloor met 5-2 van Blauw Wit 2. HCSC 4 ging tegen Blauw Wit 3 ten onder. Hier was de uitslag 1-8. De junioren kwamen met een 9-1 over winning uit Winkel thuis. De staf van het militaire commando in midden-Java deelt mede. dat Don derdag bij gevechten ten Zuidwesten van Brêbes tussen een bende van 200 man en een afdeling van het leger 85 bendeleden zijn gedood. De staatssecretaris van oorlog Mr. aan Korea o.a. Kranenburg inspecteerde by zijn bezoek Hr. Ms. Piet Hein". HIT NAJAAR wordt in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam een drietal landelijke congressen gehouden door organisaties, die onze oude Nederlandse „volkscultuur", welke de laatste jaren weer een opleving door maakt, in ere houden, bewaren cn stimuleren. Deze organisaties zijn het Werk centrum voor het Lekespel, de Nederlandse Volksdans Raad en de Raad voor de Nederlandse Volkszang. Op dc drie congressen, voor het tot stand komen van welke het ministerie van O. K. en W. grote steun heeft verleend, worden geen beslissingen van nationaal belang genomen, doch men is er voornamelijk om geestverwanten te ontmoeten, ideeën uit te wisselen en zich .te oriënteren en te bezinnen. ^ATERDAG werd het eerste congres over het lekenspel gehouden. De twee volgende congressen over volksdans en volkszang zullen resp. op 29 November en 13 December plaatshebben. De hoofdstad scheen deze afgelopen Zaterdag trouwens he lemaal wel een verzamelplaats van lieden, wie de Nederlandse Volkscul tuur en het Nederlandse taal- en volks-eigen na aan het hart ligt. In het eerbiedwaardige Trippenhuis aan de Kloveniersburgwal namelijk, het gebouw van de Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen, werd voor de eerste maal een bijeenkomst gehon den van de zo onmisbare medewer kers der Centrale Commissie voor Onderzoek van het Nederlandse Volks eigen. Op het congres in het Kon. Insti tuut voor de Tropen poneerde de heer Ben Groeneveld, voorzitter van het Werkcentrum voor het Lekespel, een aantal stellingen, waarop een uitvoe rige discussie volgde, welke de hoofd schotel vormde van het programma. Aan deze discussies werd deelgeno men door leiders en leden van jeugd- groeperingen en culturele verenigin gen, onderwijskrachten, letterkundi gen, regisseurs, beoefenaars en pro motors van het lekespel. Men kwam o.m. tot de volgende conclusies: het lekespel is er in de eerste plaats om het spelen zelf, de opvoering komt op het tweede plan; het lekespel is een uitstekend hulpmiddel tot zelfont plooiing en kan dienen tot bewustwor ding van een vormgeving aan eigen persoonlijkheid. Voorts was men van oordeel, dat men door midden van het lekespel kon getuigen van wat de ziel beroert en dat het een directe vorm kan zijn om van zijn eigen gemoeds aandoening te worden verlost. Het spontane spel op eigen tekst en een door een auteur vastgelegde tekst zijn het vlak, waarop wordt gespeeld. Des middags werden verscheidene lekespelen, waaronder maskerspelen, opgevoerd door A.J.C. en andere groe pen. kwamen Zaterdagmiddag de mede werkers der Centrale Commissie voor onderzoek van het Nederlandse Volks eigen bijeen. Voor de eerste maal in het 22-jarig bestaan van de Commis sie was een honderdtal van de onge veer vijftienhonderd stille werkers en verzamelaars tezamen gekomen, dit maal allen uit Noord-Holland om met elkander persoonlijk kennis te maken, na een dikwijs jarenlange correspon dentie en uitwisseling van gegevens. Deze medewerkers, die over het ge hele land verspreid zijn, doen belan geloos en liefdevol zeer belangrijk werk voor de verrijking van de kennis omtrent de Nederlandse dialecten, onze volksliederen, personen,- steden- en veldnamen en andere onderdelen van het Nederlandse volkseigen. Zij ontvangen vragenlijsten van de Cen trale Commissie met de meest uiteen lopende vragen, bijv.: „Wie brengt de kinderen in uw streek en waar ko men zij vandaan?" of „op welke dag treden in uw streek de boerenknechts in dienst?" Dank zij deze medewer kers kon men ook kaarten samenstel len, waarop te lezen is, waar in ons land tegen een haring haorink, hjerug, naoienk of herrik wordt gezegd of waar tegen een brandnetel stikel, breinekei of brannietel. Leden van de Centrale Commissie hielden Zaterdagmiddag uiteenzettin gen over het doel, de werkmethoden en de moeilijkheden van het onderzoek, waarna een vruchl/iare discussie volgde. Ook voor de medewerkers in de andere provinciën zullen dergelijke bijeenkomsten worden georganiseerd. L1IERHEEN worden alle deserteurs ge- n zonden, die in West-Berlijn aanko men. Dicht opeengepakt zitten zij in de wachtkamers der strijdgroep, wach tend op het ogenblik, dat zij voor het eerste verhoor naar binnen zullen wor den geroepen. Hier moeten zij niet al leen de omstandigheden van hun vlucht in geuren en kleuren vertellen, maar Uit vele landen Kwamen dames naar Engeland om tc dingen naar de titel „Miss World". Van links naar rechts Vera Marks (Duitsland), Sanny Weitner (Nederland) en Marl ne Dee (Engeland). (Van onze correspondent te Berlijn) DE stroom deserteurs uit het Oostduitse leger, die in Mei van dit jaar inzette, blijft onverminderd aanhouden. De maand October bracht weer een ge middelde van twintig tot dertig per dag, zodat men maandelijks ongeveer een compleet bataljon bijeen krijgt. Blijft dit verder zo voortgaan, dan kan men in de Duitse Bondsrepubliek spoedig de eerste divisie opstellen, die uitsluitend uit gewezen wapendragers van het Oostduitse leger bestaat. Intussen heeft men in West-Berlijn zijn handen vol om de gevluchte militairen zo snel mogelijk naar West-Duitsland over te vliegen. Alvorens het echter zo ver is, dat zij met een gratis vliegbiljet in hun zak op het vliegveld Tempelhof staan, moeten zij zich nog aan een vrij langdurige procedure onderwerpen. Evenals alle andere vluch telingen moeten zij eerst op hun betrouwbaarheid getest worden. Het kaf moet eerst van het koren gescheiden worden cn dit is de taak van een bijzonder bureau, dat door dc „Strijdgroep tegen Onmenselijkheid' wordt geleid. tevens moeten zij alles mededelen, wat hun over hun onderdeel bekend is, zo als bewapening, voeding, legering, aard der militaire oefeningen, het politiek onderwijs enzovoort. Er zijn deserteurs met wie men geen moeite heeft en die vlot en eerlijk opbiechten wat zij we ten. Er zijn er echter ook, die de waar heid geweld aan doen. Deze menen een of ander verhaal te.kunnen fanta seren om zich bijzonder interessant te maken. Zij vergeten echter, dat hun ondervragers de verhoudingen in het Oost-Duitse leger zo nauwkeurig ken nen. dat ieder leugen vrijwel onmid dellijk wordt ontdekt. W/IJ hebben dezer dagen enige ver- horen van gevluchte militairen per soonlijk bijgewoond. Enkele der be langwekkendste laten we hieronder volgen. Daar is dan in de eerste plaats luitenant Erwin Rizakowitz. comman dant van een batterij zware granaat werpers in het eerste regiment der volksdivisie Schwerin. Luitenant Riza kowitz werd onder andere de vraag ge steld, in hoeverre de herbewapening in Oost-Duitsland reeds is voortgeschre den. Hij antwoordde daarop: „De her bewapening is niet alleen een voldon gen feit, maar zij heeft practisch zelfs een hoge stand bereikt. Mijn batterij stonden bijvoorbeeld alleen reeds tien middelzware granaatwerpers en twee zware granaatwerpers van Sovietrus- sisch maaksel ter beschikking. Boven dien is mij bekend, dat mijn onderdeel tankafweergeschut, artillerie, tanks en gepantserde verkenningswagens bezit. De politieke officieren motiveren deze herbewapening met de opmerking, dat het Oostduitse leger bereid moet zijn de Westduitse arbeiders te hulp te snel len, zo spoedig bijvoorbeeld in geval van een algemene staking troepen te gen hen zouden worden ingezet. In het politiek onderricht werd vtU- wel" telkens de vraag gesteld, welke houding wij jegens familieleden en vrienden in West-Duitsland moeten aannemen. In 1951 was ik zelf politiek officier en hpb op aanwijzing van de politieke leiding in het leger het ant woord moeten geven: zolang uw vader of broeder aan de overzijde het anglo- amerikaanse imperialisme ondersteunt, is hij een verrader der arbeidersklasse, bijgevolg niet uw vader of broeder, maar uw vijand, die u moet neerschie ten". I ATEN we een andere officier aan- het woord. Het is kapitein Helmut Kirsten, commandant van de vijfde compagnie aan de officiersschool voor infanterie in Naumburg. Over de stem ming in het Oostduitse leger verklaar de hi.i: ..De negatieve stemming, de on tevredenheid, die uiteindelijk tot het besluit leidt te deserteren, is in de al lereerste plaats aan de verwarrende verklaringen der politieke officieren toe te schrijven, die de misstanden in de zone, in de satellletenstaten en in de Sovjet-Unie door eenzijdige bericht geving en het onderdrukken van Iede re tegegestelde mening uit de wereld pogen te praten. Uiteindelijk gaat het Iedereen op lijn zenuwen werken, wanneer hij van des morgens tot 's avonds te horen krijgt, dat de Sovjet-Unie het grote voorbeeld, Stalin de wijze leider is, en dat alten, die dit niet geloven, saboteurs of ver raders zijn, die vernietigd moeten wór den. Van de ene kant moeten w|j, zoals het heet, „zij aan zij met het Sovjet- leger de vredelievende Sovjet-L'nio verdedigen", maar contact met Sovjet soldaten is niet gewenst, het onderwijs in de Russische taal werd al jaren ge leden afgeschaft, opdat een gesprek van mens tot mens onmogelijk wordt. Wij zijn verplicht Sowjetrussische offi cieren te groeten, maar de voor Sov- jetrusaische soldaten gereserveerd® coupé's mogen wij niet gebruiken". UEN andere officier completeerde dit beeld nog op volgende wijze: „U 2ult zich verbaasd hebben, dat in de laatste weken de in Eggesin, Torgelow en Pro- ra gelegerde divisies het grootste ge deelte der deserteurs hebben geleverd, die naar West-Berlijn zijn gevlucht. Ik behoorde tot het tweede regiment van de divisie in Eggesin. dat in de buurt van Karpin in Mecklenburg in tenten is ondergebracht. Eigenlijk hadden in deze streek op 1 November een groot aantal kazernes gereed moeten zijn, waarin de jonge recruten zouden wor den gelegerd, die de laatste maanden werden aangeworven. Zonder opgave van redenen werden wij in September uit onze kazernes naar Mecklenburg ge transporteerd, waar wij als werkkrach ten bij het bouwen van nieuwe kazer nes werden gebruikt. Wij slapen in ten ten op nat, dun stro. Onze dienst be gint 's morgens om half zes en eindigt s' avonds om elf uur. De manschappen moeten zich buiten in primitieve was gelegenheden wassen. Het eten wordt op het werk gebracht, maar is meestal slecht toebereid. Bij gebrek aan koks zorgen kellners voor de kost. Als men om ongeveer zeven uur 's avonds in 't tentenkamp terugkeert, is het vrijwel onmogelijk eetgerei of kleding schoon te maken. In plaats hiervan moeten de manschappen tot elf uur 's avonds aan zelfstudie doen of krijgen een voor dracht van de politieke officier te ho ren. Dertig meisjes van de arbeids dienst „Dienst voor Duitsland", wier onderdeel in onze streek was ingezet, hadden reeds na enkele weken zoveel schade aan hun gezondheid geleden, dat zij in een ziekenhuis moesten wor den opgenomen. De meesten lijden aan longontsteking of nier- en blaasziek ten." TJIT deze verklaringen kan men zich reeds ongeveer een beeld vormen van de toestanden, die in het Oostd":'se leger heersen. In ijltempo wil men rn leger uit de grond stampen. De textiel bedrijven werken dag en nacht aan de vervaardiging van uniformstoffen. De lederfabrieken voeren vrijwel uitslui tend bestellingen van het leger uit. Iedere dag komen meer Sowjet-Russi- sche wapens aan. Maar kazernes of an dere behoorlijke legeringsmogelijkheden heeft men niet. Desondanks worden steeds meer recruten onder de wapens geroepen. Slecht gevoed en primitief ge huisvest, heeft hun moreel reeds na enkele dagen een ernstige knak gekre gen. Honderden deserteren. Duizenden anderen blijven achter, omdat zij bang ziin op hun vlueht gesnapt te werden of omdat zij geloof hechten aan het ver zinsel van hun politieke officier, dat zij na aankomst in West-Berlijn in het Franse Vreemdelingenlegioen zullen moeten dienen. Maar ook met deze groep kan men moeilijk een strijd- en betrouwbaar leger vormen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 7