Felle strijd om handelspolitiek der VS in Congres verwacht De „Pebane" met vereende krachten vlotgetrokken Winston Churchill wil volgend jaar naar Eisenhower Verschillende candidaten voor de functie van Trygve Lie Revolverheid in de val Incident aan Frans-Duitse qrens Verlovingsfeest op het Slot Laeken Sweet SwedenI lnvoerbeperkinger\ vrijhandel Nieuw Amerikaans experiment met atoomwapenen Maandag 17 Nov. 1952 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11570 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Nu de Republikeinen aan de macht zijn Eisenhower voor een ruime invoer Van Fleet nog vóór Januari naar huis Feestelijke ontvangst voor nieuwe president GOEDERENTREINEN IN BOTSING Weerbericht Papagos wint de Griekse verkiezingen Groie meerderheid in hei parlement Vijfhonderd doden door typhoon op Formosa Weer onderhandelingen over Soedan Hoge Plaat liet zijn prooi paan Duikbasis boven 't wrak van ,,Faustus'' Pers Entezam het best aangeschreven Inleiding tot proeven met H-bom Minister Luns Zondag weer thuis verwacht Bewusteloze man langs spoorlijn gevonden DODENHERDENKING IN AMSTERDAM Dode bij auto-ongeluk bij Hoogerheide Roofovervallen liepen alle mis De Franse minister van Landbouw in Den Haag Om negentien Duitse legionairs Mossadeq ontbindt het hooggerechtshof Ch Mlaurras overleden Bouwvakarbeiders gaan Kerstmis III" houden Directie: BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 440041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes'tot 15 woor den t 1.—elk woord meer 5 cent Abonnementen per Kwaï taal 6.05 per maana f 202 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 049 UET IS NIET ONWAARSCHIJNLIJK, dal de Amerikaanse handelspolitiek ton aanzien van Europa in het nieuwe Congres, dat in Januari bijeenkomt, een felle strijd zal doen ontbranden. De republikeinen hebben hier een kleine meer derheid. Zij hebben de naam, voorstanders te zyn van beschermende maatregelen. Verwacht wordt, dat bepaalde belangengroepen, die op een beschermende poli tiek zeer zyn gesteld, zullen aandringen op verhoging van de invoerrechten of op verscherping van de invoercontrole voor buitenlandse goederen. Daarbij aal het vooral van zeer veel betekenis zyn, welke vooruitzichten de Amerikaanse industrie heeft. Biyft de huidige welvaart aanhouden, dan wordt de kans op invoerbeperkingen kleiner; een terugslag in het zakenleven zal vrij zeker leiden i«: May Louise Flofindie vroeger reeds de titel van Zweedse schoonheids koningin heeft veroverd, is in Londen gekozen tot „Miss World", 's werelds schoonste vrouw. tot een versterking van het streven naar beschermende maatregelen. DEEDS in de afgelopen zittingen van lx het Congres is het meer dan eens voorgekomen, dat de republikeinen een invoerbeperking doordreven met steun van enkele democraten, die ver schillende bijzondere belangen ver tegenwoordigden. Dat heeft uiteraard in Europa de vrees voor nieuwe be lemmeringen voor de invoer van goe deren op de dollarmarkt doen toe nemen. Toch zijn vele handelsdeskundigen in Amerika in dit opzicht veel minder pessimistisch dan vele Europeanen. Zij motieveren een betrekkelijk opti misme, door er op te wijzen, dat gene raal Eisenhower heeft verklaard, dat de Verenigde Staten buitenlandse in voer moeten toelaten, teneinde de ge- Volgens de „New York Post" heeft mevrouw Van Fleet, echtgenote van de bevelhebber van het achtste leger in Korea, aan vrienden geschreven, dat de generaal vóór 1 Januari a.s. naar de Ver. Staten zal terugkeren. Na de installatie van Eisenhower als presi dent zou generaal Van Fleet Ameri kaans ambassadeur in Griekenland worden, aldus dit bericht. De Britse premier, Winston Chur chill zal proberen, in Maart of April van het volgende jaar in Washington besprekingen te voeren met de nieuwe Amerikaanse president. Te Londen wordt aangenomen, dat hy dit denk beeld op de eerstvolgende conferentie van premiers van het gemenebest te berde zal brengen. Deze bijeenkomst zal aan het eind van de maand te Lon den worden gehouden. Als Eisenhower Dinsdag in Washing ton aankomt voor zijn besprekingen met Truman, zal hij worden verwel komd door orkesten, door een ereboog van brandweerladders en door televi siecamera's. Een kwart millioen amb tenaren van de federale regering heeft vrijaf gekregen om zijn nieuwe presi dent te begroeten. Week van ongelukken Baanvak Amerstoort-Zwolle enige tijd versperd De laatste in de reeks spoorwegonge lukken, die de afgelopen week plaats vond, was de botsing tussen twee goe derentreinen op het traject Hulshorst- Harderwijk, waarby een trein werd aangereden door 'n achteropkomende. Een conducteur werd licht gewond. De beide hoofdsporen van de lün Amers- foort-Zwolle werden versperd, doch gistermorgen had men één spoor vry voor de doorgaande treinen. Van de aangereden trein waren twee wagons ontspoord. DIRECTEUR-GENERAAL P.T.T. GEHEEL HERSTELD De directeur-generaal der P.T.T., de heer L. Neher, die tengevolge van een auto-ongeluk op 20 October 1.1. ge wond raakte, heeft geheel hersteld zyn werkzaamheden hervat. Verwachting tot hedenavond. AANHOUDEND KOUD Veel bewolking met plaatselijk enige regen of sneeuw en hier en daar mist. Over het algemeen weinig wind. Aanhoudend koud weer met temperaturen om het vriespunt. DINSDAG: Zon op 8.05, onder 16.45. Maan op 9.42, onder 16.42. Volgens de huidige plannen zullen Truman en Eisenhower twee bespre kingen hebben. Na afloop zal een uit gebreider byeenkomst worden ge houden, waaraan ook de adviseurs zul len deelnemen. Truman en enkele zij ner medestanders zyn erg geporteerd vcor een bekorting van de periode tussen de verkiezingen en de inhuldi ging van de nieuwe president. allieerden in staat te stellen, dollars te verdienen waarmee zij Amerikaanse goederen kunnen kopen. Bovendien verwachten zij, dat de opvattingen van de republikeinen, nu zij aan de macht zyn matiging zullen onder gaan. Reeds binnenkort zal blijken, wat het Congres wil. In Juni loopt de wet op de handel op basis van wederkerig heid af. Men acht het in Washington zeer onwaarschijnlijk, dat het Congres deze zal verwerpen. Wel zullen som mige republikeinen proberen, de in voer van bepaalde artikelen nog ver der te beperken, terwijl de internatio nalistische republikeinen de democra tische voorstanders van vrije handel in hun strijd tegen verdere beperkingen zullen steunen. Maarsohalk Papagos, de leider der „Griekse concentratie" en de succesvol le aanvoerder van da Griekse legers in de strijd tegen Mussolini, heeft Zondag een grootse overwining behaald in de verkiezingen in zijn vaderland. Hoewel hedenochtend vroeg de nauwkeurige cü- fers nog niet bekend waren, stond reeds vast, dat zyn party een ruime meerder heid in het parlement had behaald Te middernacht had zij reeds 172 zeteio „n de 300 bezet. Papagos zal thans gedurende vier jaar het bewind over Griekenland uit oefenen en daarbij steunen op de groot ste meerderheid, die ooit enige partij in zijn land heeft gehad. Piastiras, zijn po litieke tegenstander, toonde zich zeer verrast door de uitslag der verkiezin gen. De overwinning van de maarschalk wordt toegeschreven aan zijn groot per soonlek gezag en aan de wankele po litieke toestand in het land, die sinds de bevrijding reeds een gezonde ont wikkeling in de weg heeft gestaan; de ze heeft de afkeer van het gehele volk opgewekt. Tienduizenden zijn dakloos Vijfhonderd personen zyn gedood en vierduizend gewond, toen Vrydagmid- dag de zwaarste wervelstorm sinds vUftig jaar de Zuidelijke helft van het eiland Formosa teisterde. Tiendui zenden mensen zyn dakloos geworden. De kranten eisen een onderzoek naar de werking van de stormwaarschu- wingsdienst. Deze wordt langzaam en misleidend genoemd. In de Zuidelijke havenplaats van het eiland zijn honderd vissers tuigen vermist, beschadigd of ver nield. In Pingtoen, dat in de oorlog een Japanse luchtbasis was, is voor millioenen schade aangericht. De na tionalistische regering heetf reddings ploegen naar het geteisterde gebied gezonden. Deze week Engeland zal deze week nieuwe on derhandelingen met Egypte openen over de toekomst van Soedan. Verwacht wordt dat de Britse am bassadeur in Egypte, premier Naguib, het antwoord van Engeland op de Egyptische voorstellen voor zelfbe stuur in Soedan zal overhandigen. Nadat 850 ton cement was gelost uit het Portugese ss „Pebane", dat se dert midden vorige week vast zat op de Hoge Plaat tussen Breskens en Vlissingen, hebben drie sleepboten gistermiddag het vaartuig met ver eende krachten losgetrokken. De „Pe bane" zal dokken in Vlissingen. Het onderzoek naar de conditie van het wrak van de „Faustus", door dui kers van de Koninkiyke Marine, is nog steeds in volle gang. Men heeft echter nog onvoldoende gegevens om te kunnen beginnen met het afsnij den van de achtersteven. Vermoede- lyk ligt het schip over stuurboord, met de masten in de richting van de zee. Er staat een sterke onderstro ming, die de duikwerkzaamheden be moeilijkt. Men heeft nog niet rond het wrak kunnen lopen. De twee Britse bergingsschepen Succour en Uplifter zullen boven het wrak voor anker gaan, waardoor een permanente basis voor de duikwerkzaamheden zal worden verkregen. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie beeft medegedeeld, dat „pas een einde is gekomen aan een nieuwe serie proeven met atoomwapens". Deze proeven, aldus de commissie, betroffen voornameiyk experimenten, die moeten bijdragen tot het onderzoek inzake de waterstofbom. In de korte mededeling, die de commissie publiceerde, laat zy er zich niet over uit, of er een waterstofbom tot ontploffing is gebracht. De proeven werden gehouden op Eniwetok in de Grote Oceaan. De Libanese regering is van zins, haar gezant te Washington, Charles Malik, candidaat te stellen voor de functie van secretaris-generaal der Ver enigde Naties als opvolger van Trygve Lie. Bü de leden der Arabische Liga is er op aangedrongen, deze candidatuur te steunen. Als andeie candidaten voor deze post worden genoemd generaal Ro- mule van de Philippijnen, dr. Nerve van Mexico en de Siamese prins Wan Waithajakon. Dé Pers Entezam wordt Gordon Dean, voorzitter der commis sie, zeide, dat de deskundigen „zeer tevreden" waren over de resultaten. Onlangs zijn in de Amerikaanse pers brieven verschenen van personen, die beweerden ooggetuigen te zijn geweest van de ontploffing van een waterstof bom op Eniwetok. Onder deze oogge tuigen zouden zich leden van de Ame- Minister Luns, die, na gedurende drie weken de algemene vergadering van de V.N. te hebben bijgewoond, Vrijdag uit New York is vertrokken, keert per boot via Frankrijk naar Nederland terug. Hij reist met de „He de France". Hij zal één of twee dagen in Parijs blijven voor het houden van bespre kingen op de Nederlandse ambassade. De minister verwacht Zondag 23 No vember in Nederland terug te zijn. De bestuurder van een passerende trein zag Zaterdagmorgen langs de spoorlijn DordrechtRotterdam een bewusteloze man liggen. Het bleek de 49-jarige heer V. uit Zwyndrecht te zijn, die tevoren door een trein was aangereden. De man is in het zieken huis opgenomen. Zyn toestand is uiterst delicaat. De Sovjetcontrólecommissie heeft de regering van Oost-Duitsland machti ging verleend om op eigen werven oorlogsschepen te bouwen. rikaanse strijdkrachten hebben bevon den. Dean deelde mede, dat er een on derzoek is geopend naar de publicatie van deze brieven. Belangstelling voor Stille Tocht'' was gering Ter herdenking van de in de beide laatste wereldoorlogen gesneuvelde geallieerde militairen, is gisteren te Amsterdam een sobere, doch indruk wekkende herdenkingsplechtigheid ge houden. In de Nieuwe Kerk woonden vele burgerlijke en militaire autoritei ten een plechtige dienst bij. Een klei ne groep hoofdstedelingen slechts enkele tientallen gaven gehoor aan de oproep om deel te nemen aan de herdenkingstocht langs de graven der gesneuvelde geallieerde militairen. Bij verschillende monumenten werden kransen gelegd door de waarnemend burgemeester, de heer B. C. Franke. Vele kransen werden gelegd op de graven van hen die vielen in de stryd voor onze vrijheid. In West-Duitsland zijn de vijf millioen doden uit twee oorlogen voor de eerste maal na 1945 herdacht. Zaterdagavond is een vrachtauto van een firma in Ierseke, bij Hoogerheide (N.B.) tegen een boom gereden. De chauffeur van de wagen werd gedood, een mede-inzittende kwam met de 1 schrik vrij. echter in de kringen der V.N. als de meest verkieselijke opvolger van Lie beschouwd. Ily zal waaischynlyk een benoeming van de hand wyzen. Volgens Benjamin Cohen, assistent secretaris-generaal der V.N., is Lie vooral afgetreden omdat het Ameri kaanse onderzoek naar communistische infiltratie in zijn secretariaat onge wenste gevolgen zou hebben gehad omdat de groep van communistische landen hem niet als vredestichter had aanvaard en omdat er grote moeilijk heden zijn bij de behandeling van de begroting der V.N. Lie is by de Russen uit de gratie, omdat hy de actie der V.N. in Korea heeft gesteund. De Amerikaanse gedelegeerde Spra- gue heeft in de speciale politieke com missie der V.N. verklaard, dat hij tegen vorming van een commissie ter bestudering van de internationale as pecten van de rassenkwestie in Zuid- Afrika gekant is. Hij achtte de V.N. volkomen bevoegd, deze kwestie te behandelen en steunde een voorstel van de Scandinavische landen, om op alle leden-staten een beroep te doen, hun politiek te baseren op de rechten van de mens. Tussen Zaterdagmiddag 12 uur en Zaterdagavond 12 uur, zijn 115 sche pen de nieuwe Waterweg uitgeloodst: een prestatie van het loodswezen, dat alle krachten gemobiliseerd had. Tussen Ameland en Schiermonni koog zijn twee drijvende mijnen ge signaleerd. Zaterdagavond is te Bu6sum een werktuigkundige gearresteerd die bekend heeft dat hy Donderdagavond te Utrecht een auto, tydens een „proefrit" met de verkoper, onder de gemeente Jutphaas wilde stelen. Hy werd toen na een gevecht ln de auto door de aangevallene buiten de wagen gewerkt en heeft daarna een aantal revolverschoten op de bestuurder ge lost. Niemand werd geraakt. Even later meldde hij zich by de garagehouder B. in het nabije De Meern voor een taxirit naar Hilver sum. De klant wilde per Se langs de buitenwegen naar Hilversum en toon de bijzonder veel belangstelling voor de bediening van de auto. De verdach te passagier heeft ook op deze rit zijn duistere plannen niet kunnen uitvoe ren, want de garagehouder heeft hem na binnenkomst in Utrecht met een smoesje uit de wagen gekregen en heeft daarna de politie zijn weder waardigheden verteld. Deze heeft toen de aanvaller kunnen achterhalen. De verdachte heeft niets te maken met de inbraken in Harmeien en de moord op de Woerdense politie-agent in dezelfde nacht als de overval. De Franse minister van Landbouw, Camille Lourens, heeft een bezoek ge bracht aan zijn Nederlandse ambtge noot, de heer S. L. Mar.sholt. Zij heb ben informatieve besprekingen ge voerd over de vooruitzichten van de eenmaking der Westeuropese land bouw, zulks met het oog op de confe rentie van ministers welke de Franse regering in Januari 1953 wil beleggen. De beide ministers bleken het in be langrijke mate eens te zyn over de te volgen procedure. Het merendeel van de in het RUn- land verschijnende dagbladen heeft Zaterdag grote aandacht besteed aan een verklaring van de minister van binnenlandse zaken van de Rynpalts, Alois Zimmer, volgens welke de Fran se autoriteiten op ongeoorloofde wyze een bus met negentien Duitse recruten voor het vreemdelingenlegioen de Duitse grenscontrole te Schweigen in de richting Frankrijk hebben laten pas seren. De Koelnische Rundschau sprak zelfs van een „ernstig incident". Van Franse zijde is verklaard, dat er niets onbehoorlijks is gebeurd. Men zei, dat de geallieerde wetgeving op Pr in en c- Josephine Charlotte van België reden ln een open auto door de stad 0 oothertog Jan van Luxemburg naar de St. Goedele, waar zij de hoog- hebben zich Zondag voor het eerst te- mis bijwoonden, en werden op de tocht zamen in het openbaar vertoond. Zij erheen zowel als op de rit naar het paleis terug door duizenden hartelijk toegejuicht. Op het paleis is de eerste officiële verlovingsfoto genomen. grond van het bezettingsstatuut nog van kracht is en dat de Duitse grens- autoriteiten niet het recht hebben, mi litaire personen die in militaire voer tuigen reizen, te controleren. Nieuwe rechters voor het proces tegen Ghavan De Perzische eerste minister, Mossa deq, heeft Zondag de ontbinding ge last van het Perzische hooggerechts hof en de minister van justitie opge dragen, nieuwe rechters te benoemen. Het proces tegen de oud-premier Gha- vam es Soeltaneh begint binnenkort. Men ziet het besluit tot ontbinding van het hooggerechtshof als te zijn in gegeven door een verlangen van de re gering, eventueel vooroordeel bij de rechterlijke macht in het proces uit te schakelen. In een ziekenhuis te Tours is in de ouderdom van 84 jaar de Franse schry- ver, dichter en politicus Charles Maur- ras overleden. Maurras was leider van de koningsgezinde beweging en samen met Leon Daudet directeur van de Action Frangaise. Hij is in 1945 tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld wegens steun aan maarschalk Petain. Wegens gezondheidsredenen werd hij echter vrijgelaten en heeft toen landgenoten, die een belangrijke rol speelden bij de bevrijding van Frankrijk in zijn blad Aspects de la France fel aangevallen. Voorts is hij een bittere tegenstander geweest van de Joodse Kapitein Dreyfus, die we gens spionnage onschuldig werd ver oordeeld. Het bouwbedrijf heeft komend jaar van 27 Juli tot en met 1 Augustus va- cantie, zo heeft de bedrijfsraad beslo ten. In bepaalde gemeenten zullen de werknemers, in afwijking van de lan delijke regeling, in een andere week vacantie kunnen nemen. Er moeten dan echter ernstige redenen bestaan. De bedryfsraad heeft voorts Zater- 27 December 1952 aangewezen als verplich.e verlofdag. Ook hier is af wijking in dringende gevallen moge- i 1953 is de verlofdag vastge steld op 30 April, een Donderdag.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 2