Jubilaris Geus, Van Scheltinga en Bouwmeester de sterksten Prachtbijts Jimmy Brown als diepzeeduiker „Grunohad met „De Blaanke Pit" een geslaagde avond Bewonderenswaardige vertolking van twee klassieke composities r Molen vdn lucifers bij V. cn D. SPANNENDE SCHA AKST RIJD IN FORMOSA Graag geziene gasten bij reünie en tornooi „Schakers onder elkaar" in opgewekte sfeer Commissaris K. Riipma te Schiedam benoemd Binnenbrandje in de Koningdwarsstraat EM>GHANTEN Oud-Katholiek „gesprek met andersdenkenden jaarvergadering Vereniging voor Vreemdelingenverkeer Kerstpakjes voor opvarenden van Hr Ms „Piet Hein" Regeling storingsdienst Vervolg op eerder opgevoerde ,,Roege bast" Drie overwinningen voor „Hermes" Twee hondjes zoeken baas Aardige décors van de heer J. Visser IN HET KORT Damnieuws van HCSC Zeemacht 3JVC 2 II Tussen Haaks en Kuifje £e$eAó bpAtlkm! Hoe besteden de arbeiders hun inkomen? Bridgecompetitie HBC '45 Blaaskwintet liet horen hoe moeilijk het is.... Helders Fanfarecorps en ,,Kunsf aan het Volk'' overtroffen zichzelf in winterconcert Lezing over: De bromfiets en hef verkeer De Leeszaal in October Het gouden teest van de schaakclub „MSC" trekt allerwege grote belangstel ling. Na de geslaagde simultaan-séance door Euwe en Mühring wachtte de ver eniging Zaterdagmiddag de reünie, met daarna de eerste ronde van de jubileum- wedstrijden, die gisteren werden voortgezet en beëindigd. Tijdens de reünie mocht de voorzitter, de heer C. J. Bosch, behalve een groot aantal leden ook ver scheidene oud-leden welkom heten. Hij begroette onder andere de ere-voorzit- ter, de heer J. Wüker, die destijds onnoemelijk veel heelt gedaan voor „Schaak mat". Maar ook dr Feenstra-Kuiper, oud-secretaris van „Morphy", ontbrak niet op het appèl en zelfs zagen wij de gezichten van de bekende schakers Van Scheltinga en Bouwmeester. Uiteraard was de heer K. Geus - de gouden jubilaris - het middelpunt van deze gezellige en feestelijke bijeenkomst in „Formosa". De heer Sanderse, een oud-lid van MSC, vertelde een aardige anecdote, en bij de verschillende spre kers voegde zich ook de heer Coppens, oud-voozitter van de vereniging, Men begrijpt, dat tal van herinneringen werden opgehaald, en dat men oprecht van deze middag heeft genoten „als schakers, onder elkaar". 's Avonds om half zeven namen de eerste wedstrijden een aanvang. De strijd beloofde spanend te worden, voor al in de ere-afdeling met schakers als Van Scheltinga die in de strijd om het kampioenschap van Nederland na dr. Euwe op de tweede plaats eindigde, Bouwmeester (die tijdens diezelfde wedstrijden dr. Euwe versloeg en op de vijfde plaats beslag legde), Kayser (kampioen van Alkmaar) en Kwak (numer 2 van Alkmaar). Vooral Van Scheltinga was favoriet, mede door zijn frabie resultaten in Helsinki, waar hij als aanvoeder van de Nederlandse ploeg aan het eerste bord remise wist te bereiken tegen Keres en Reshewsky. De heer Van Scheltinga legde dan ook resoluut beslag op de eerste prijs in zijn groep van het Helderse Nationale tornooi, waarbij hij slechts genoegen moest nemen met een remise tegen Wim Geus, die overigens teleurstelde in deze vierkamp. Ere-voorzitter Wii- erd werd tweede met 2 punten, W. ,T. Geus derde met 1 punt en J. van der Kuyl vierde met Vi punt. Gelijk geëindigd In groep 2 van de ere-afdeling deel den de heren K. Geus en H. Bouwmees- t~r de eerste plaats. Door toepassing van het Sonnenhorn-Berger-systeem werd K. Geus eerste, maar daarmee kon zijn tegenstander overigens terecht) geen genoegen nemen, daar niet tevo ren was medegedeeld, dat bil geliik e'adiven deze methode zou worden toe- genast. De wedstrijdleiding, bestaande uit de beren P. Kroon en P. N. Kel der. besloot onnv'ddelljik, beide scha kers een eerste oriis toe te kennen. Een vrcmdsobanoelnke handdruk tussen de beide berokkenen bezegelde deze uit spraak. Zij verwierven twee punten en werden gevolgd door E. G. Kayser (IK punt) en W. Kwak (la/t punt). In de eerste ronde waren de uitsla gen: W. J. Geus-Wijker 01; Van der Kuyl-Van Scheltinga 01; groep 2: K. Geus-Kayser Bouwmeester- Kwak 10. Zondagmorgen noteerden wij de volgende resultaten: groep 1.: Van Scheltinga-W. Geus "/z; J. Wi.j- ker-J. van der Kuyl 10; groep 2.: K. Geus-Bouwmeester 10; Kwok-Kayser 01 en Zondagmiddag: groep 1.: Van Scheltinga-Wijker 10; W. J. Geus-Van der Kuyl Kgroep 2.: Bouwmees- ter-Kayser 10; K. Geus-Kwak "/i. Wat de overige klassen betreft, moe ten wij volstaan met de prijswinaars te noemen: Hoofdklasse: groep 1.: 1. A. C. Spoel. 2. L. Koning Vriezenveen)groep 2.: 1. R. T. Roskam. 2. J. Smit: groep 2.: 1. H. A. Herderschee, 2. P. van Dijk; groep 4.: 1. D. de Lange, 2. C. A. van Bodegom. Ie klasse: groep 1.: 1. G. J. Brandhoff. 2. C. J. Bosch: groep 2.: 1. W. J. E. Dagelet (Alkmaar), 2. H. van der Snoei (Groningen); groep 3.: 1. G. J. Geus (H .arlem), 2. D. Appel (Alkmaar), groep 4: 1. A. Groenewoud, 2. Diederich (Schoorl) 2e klasse: groep 1.: 1. G. Geus, 2 mevr. Fels-Stroet (Alkmaar): groép 2.: 1. H. F. Verschuur, 2. R. Muller: groep 3.: 1. W. Sanderse (Akmaar), 2. P. Bre- mer; groen 4.: 1. H. A. Doré, (Scdoorl), 2. E. A. Bosch; groep 5.: niet uitge- f eeld: groep 6.: 1. F. Schulz (Bergen), 2. C. Smit (Wieringerwerf) 3e klasse: groep 1.: 1. G. Konijn (Schoorl), 2.J. Gijswijt; groep 2.: 1. E. Krauth, 2. J. A. Kramer, groep 3.: 1. H. Rosseel, 2. R. de Leeuw; groep 4. I. B. Minderman, 2. K. J. Veenstra groep 5.: 1. L. Benneker, 2. H. Bals; Jeugdklasse: 1. H. van Amesfoort. De deelnemers in de ere- en hoofd- klase hadden zich verplicht tot 80 zetten per 1"/! uur; de overige schakers moesten in dezelfde tijd 36 zetten doen Wanneer de toegestane tiid was ver streken, werden de partijen gearbitreerd door de deren Van Scheltinga en K Geus. Tegen kwart voor zeven kon de heer Bosch de prijzen uitreiken, cn kort daarop behoorde ook dit tomooi weer tot het verleden. Men kan ervan over tuigd zijn, dat de zes en tachtig deel nemers op enkele onvergetelijke dagen 'erug zien. De heer K. Rijpma, oud-Commissaris van Politie te Den Helder, later als docent verbonden aan de school voor de Burgerlijke Verdediging „De Schaf felaer" te Barneveld, is met Ingang van 16 November 1952 benoemd tot Commissaris van Politie te Schiedam. Zaterdagavond om kwart voor negen werd de aandacht van voorbijgangers getrokken door rookwolken, die kwa men uit het dakkapel van de woning Koningdwarsstraat 24, bewoond door het bejaarde echtpaar K. Het bleek, dat het bed op de slaapkamer in brand was geraakt. Kort tevoren had de heer K. het bed opgemaakt, waarbij waar schijnlijk vonken uit zijn pijp waren gevallen. Een lid van de reserve- politie heeft met de hulp van voorbij gangers het smeulende vuurtje met een paar emmers water geblust, zodat de inmiddels op het appèl verschenen brandweer niet meer behoefde op te treden. ADVERTENTIE voor Nw. Zeeland de woningen op gebouwd te leveren. Verder speciale typen voor Canada en Australië. Voor tijdelijke huisvesting kan worden gezorgd. JARINO - RODEN (Dr.) (Advertentie. Ing. Med.) In het kader van de serie „Ons ge sprek met andersdenkenden" wordt morgenavond in de Oud-Katholieke kerk aan de Middenweg een openbare bijeenkomst gehouden, met als spreker de president van het Oud-Katholieke seminarium te Amersfoort, prof. P. J. Jans. Na de behandeling van het on derwerp „Wat is de Kerk?" kan van gedachten worden gewisseld. Lezing over de bromfiets en het verk Op Donderdagavond 27 November wordt in hotel „Bellevue" de jaarlijk se algemene ledenvergadering gehou den van de Vereniging voor Vreemde lingenverkeer. Op de agenda staat o.m. het punt bestuursverkiezing, wegens periodieke aftreding van de heren W. C. Robert (voorzitter), M. H. Klerk en K. Groenewegen, die zich herkiesbaar hebben gesteld. Wij herinneren er nog even aan, dat met ingang van vandaag Kerstpakjes voor de opvarenden van Hr Ms torpe- dobootjager „Piet Hein" in de Koreaan se wateren ter post kunnen worden bezorgd. Deze luchtpost-briefpakjes mogen maximaal 500 gram wegen. De frankering bedraagt 8 cent per 50 gram met een minimum van 40 cent. De pakjes kunnen uiterlijk 29 November per post worden bezorgd. De storingsdienst der gemeente water- en lichtbedrijven is deze week als volgt geregeld: Electriciteit: Maandag A. A. Corniel- je (Ruyghweg 201, telefoon 2842): Dinsdag J. P. Agema (Fabrieksgracht 16. telefoon 3594); Woensdag F. Kramer (Niasstraat 17, telefoon 2877); Donder dag W. Oostendorp (Reigerstraat 8, te lefoon 2457); Vrijdag A. ?chutte (Ja- cob Beenstraat 25, telefoon 2431); Za terdag en Zondag A. A. Cornielje (Ruygweg 201, telefoon 2842). Gas en water: H. J. Bennink (Bin nenhaven 147, telefoon 2882); S. Bier steker (Ceramstraat 32. telefoon 3467); D. Oostendorp (Van Limburg Stirum- straat 24, telefoon 2452). Het is morgen hoog water om 7.45 en 20.15 uur, en laag water om 2.10 en 14.30 uur. De Groninger-vereniging „Gruno" gaf Zaterdag in „Extase" een toneelvoorstel ling. Opgevoerd werd „De blaanke Pit", een vervolg op „De Roege Bast" dat eerder door hetzelfde gezelschap werd vertoond. Ten gerieve van de „nieuwe" toeschouwers gaf de voorzitter, de heer D. Blom Sr, een korte samenvatting van de inhoud van het eerste deel. Over het stuk kunnen wij kort zijn. Het is het geijkte recept: een dosis misverstanden, waarna met „Eind goed, al goed", het doek kan vallen. de assistent gestalte. Vermelden wij nog mevr. Oosterbeek en de heer D. v. d. Kaap, die de bijrollen voor hun rekening namen. En laten wij niet ver geten het figurantje: het kanariepietje, dat zeer rolvast bleek te zijn! Het ka merdécor, vervaardigd door de pen ningmeester, de heer J. Visser, was keurig en kreeg dan ook een apart applausje. Het publiek was over het algemeen wel voldaan over het gebodene. „The Melodians", onder leiding van J. Zee- gers, zorgden er voor, dat de Gröne- gers rog gezellig konden dansen. Hermes 3 heren had gisteren op een modderig veld weinig moeite met Eech- trop 5. Het Helderse team behield door zijn 60 overwinning in zijn afdeling de leiding. Ook Hermes 2 (heren) behaalde de volle winst. Kraaien 2 werd met 3—1 verslagen. De doelpunten kwamen van de sticks van Dasbach, Aberson en Van Straaten. Hermes a (meisjes) zegevier de met 80 over Alkmaar a. Op het hoofdbureau van politie aan de Kerkgracht beeft men zich ont fermd over een tweetal zwarte hondjes, die zijn komen aanlopen. Hoewel de Hermandad zich altijd zeer gastvrij toont, zal men het toch op prijs stellen, dat- de beide viervoeters zo spoedig mogeljjk worden afgehaald. Het was een uitvoerig stuk in vier bedrijven, dat veel rolkennis vergde. Dit had het nadeel, dat de tonelisten zich krampachtig op de dialoog con centreerden, ten koste van het na tuurlijke gebaar. Mevr. M. Donker (kostvrouw) kweet zich behoorlijk van haar zware taak, evenals de lieer J. Simons (melkventer), hoewel beide af en toe te veel chargeerden, waardoor het spel in strijd met de inhoud over helde naar de klucht. Mej. Mik (De blaanke Pit) deed het ook goed en had, mede door haar jeugd, de sympathie van het publiek. De heer J. Mik, die een dubbele rol had te vertolken (vader en dominee) was wat traag in zijn spreken, doch verstond de kunst om op de juiste wijze te typeren. De heer D. Bloem gaf op serieuze wijze Het Hollands piano-trio geeft van middag om kwart voor drie en om kwart voor vier schoolconcerten in Casino. In de Marinecantine begint van avond om half acht de maandelijkse postzegelruilbeurs van O.S. en O. De MOOC neemt vanavond in de sociëteit aan de Spoorstraat afscheid van de onderofficieren van Hr Ms „Jo- han Maurits van Nassau", die Vrijdag naar de Koreaanse wateren vertrekt. In de bovenzaal van „Formosa" wordt vanavond de tweede HBB-cur- susavond gehouden over het welvaarts plan van het NW (het onderwerp is ditmaal „Hoe financieren wij de uit breiding van het productie-apparaat"). Dezer dagen werden bij de damclub HCSC voor de derde wintercompetitie de volgende uitslagen genoteerd: le tiental: A. FerneeR. Eelman 0-2; Js. KeizerD. C. Drupsteen 20; W. PostM. de Boer afgebr.; Jt. Keizer E. Molema 20; A. J. JoséE. Vink 2—0. 2e tiental: R. HijmaS. de Bock 2-0; B. van Drongelen—L. Beyer 0—2; J. J. OordBais 20. Bijna alle wedstrijden van JVC en JHC werden gisteren wegens de slechte terreinsomstandigheden afgelast. Al leen de ontmoeting Zeemacht 3JVC 2, die op het Ankerpark werd gespeeld, kon doorgang vinden. Het terrein verkeerde in uitstekende conditie. De scheidsrechter had het in deze wedstrijd niet gemakkelijk, daar beide ploegen in het blauw-zwart wa ren gestoken. De Julianadorpers wisten vóór de rust éénmaal te scoren. In de tweede helft maakten de sailors gelijk Hoewel JVC 2 het meest in de aanval was, gelukte het toch niet, nog eens te scoren. Het .bleef 11. Zaterdagavond arriveerde Hr. Ms. .Hercules" in Nieuwediep, met op sleeptouw Hr. Ms. „Medusa". De „Her cules" keerde gisteren naar Hoek van Holland terug. Plaatsing van deze stukken betekent piet, dat de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming er van wel van algemeen belang. Naar aanleiding van de causerie van mevrouw E. J. Wilzen-Bruins van het Gezinsbegroting-Instituut over „Doel matige inkomstenbesteding" zou ik gaarne er mijn bescheiden mening met instemming van zeer veel lezers van uw blad, daar mijn mening over zeg gen, in het bijzonder met betrekking tot zinsneden als: 1. Arbeiders geven te veel uit aan snoeperijen; 2. Het is bekend, dat de bakkers hun tarwebrood voornamelijk aan de ge goede middenstand verkopen en hun wittebrood en banket in hoofdzaak in de arbeiderswijken kwijt raken; 3. De meeste arbeiders willen kostbaar vlees of kaas als broodbeleggingen en vergeten dat stroop en bruine suiker goedkoper is enz. Nu is een arbeider volgens mijn me ning iemand die grilt van alles wat zoet is en als hij tussen zijn werk dan even tijd heeft voor een sneetje brood met suiker, zou hij dat dan erg appre ciëren? Mevr. Wilzen-Bruins denkt u wel goed na, alvorens u een dergelijk onderwerp behandelt? Nog meer trof het mij, dat genoem de spreekster het had over het aan leggen van financiële reserves, want dat geeft diezelfde arbeider een zekere rust. Heeft spreekster al eens gepro beerd een financiële reserve te stich ten van een weeksalaris van f 45 tot f 48 en dan nog slechts een gezin van drie personen: man, vrouw en een kind van ongeveer 10 jaar. Hierbij geef ik een schema voor de geachte spreek ster en ik en met mij zeer velen houden zich aanbevolen voor uw raad, op welke wijze in zo'n geval een fi nanciële reserve aan te leggen. Alvo rens dit schema op te schrijven, nog een vraag: mag een arbeider één ons tabak en twee pakjes sigarettenpapier gebruiken? Dit is alles, geen cent meer dan 2 x f 0,80 en 2 x f 0,10; naar mijn mening wel. En mag dan de huisvrouw 's Zaterdags, let wel, alleen 's Zater dags, twee ons koekjes en één ons snoepjes kopen, of keurt u dit ook af? Dan volgt hier een schema van de uitgaven van die arbeider, die u zo goed meent te kunnen beoordelen. Sa laris in handen, dus belasting enz. reeds afgetrokken f 46,—. Huur f 6.Gas en electriciteit f 3, kolen f 5.fondsen f 3,brood f 3,06; melk f 3.08; slager f 4,20; kruidenier f 11,groenteman f 8,(aardappe len, groente en soms iets fruit); radio distributie f 1,schoenreparatie f 1,50, totaal f 48,84. Hierbij teken ik aan, dat bij het be drag voor kolen de kosten van aan- maakturf en hout zijn inbegrepen, dat de f 3,06 uitsluitend aan tarwebrood wordt besteed en dat de slager eens per week komt met vlees voor de Zondag en wat vet voor de week. Hierbij komen dan nog de uitgaven voor het onsje tabak en de twee ons koekjes, waar ik reeds eerder van sprak. Meer wil ik er niet van zeggen. Al leen zou ik wel graag zien, dat mevr. Wilzen hier ook eens zo'n lezing kwam houden cn dan met vrij debat. Met dank voor de plaatsing. Abonné A. H. (inkomen f 50, per week). In de rubriek Op 53' Noorderbreedte" heeft Gradus verleden week iets verteld ovTr dl molen van lucifersdie door majoor-ziekenverpleger K. Huibens in het Marine-hospitaal te Overveen werd vervaardigd Dit product van twee jaren moeizaam*knutselen is thans bij Vroom en Dreesnumn te bezichtigen. Bewonderaars mogen raden, hoeueel ludjen de heer Huibens heeft nodig gehad. De opbrengst van deze raadactie komt ten goede aan het Marine Sanatorium Fonds. De Helderse Bridge Club 1945 heeft dezer dagen voor het eerste gedeelte van de competitie de negende en laat ste ronde gespeeld. De uitslagen waren: A-lijn: VisserBakker 6964 pet; DomsBakker 5476; BenekerVeen stra 5238; heer en mevr. Planken 5119; Dukers—Smit 4820; Vrijvogel- Evers 4523; BeeldmanJansen 4047; KemperDe Vries 3809. B-lijn: DekkersZoon 5833 pet; SelierSwennen 5833; Van Praag- Kerkhof 5119; heer en mevr. Krap 4940; Forrer—Bambach 4702; heer en mevr. Meijer 47—02; mevr. Schnei- dersmevr. Veenstra 4642; heer en mevr. De Groot 4226. C-lijn: Houtkoper—Visser 6248 pet; BouwmanVan Dongen 6203; gebr. Kersbergen 58—72; Rosing—Smit 54— 62; heer en mevr. Vries 51—38; Van EistDroste 4952; Harj erBrederode 4952; PolSnoerwang 4302; Spruit- Bijlsma 3611; heer en mevr. Lelie 31—48. r*~~i (Advertentj®, Ing, Med.) Het was dilettantenwerk, maar dit woord behoeft niet te worden gebruikt om ernstige tekortkomingen vergeef lijk te maken. Zelfs op de meest critie- ke momenten bereikten de uitvoeren den een hoogte (wat de sopranen be treft zowel letterlijk als figuurlijk), die voor dilettanten de hoogste lof recht vaardigt. Beide directeuren, de heer F. F. Alleman van het fanfarecorps en de heer H. J. Arisz van het koor, haal den er uit wat er in zat, en dat was aanmerkelijk meer dan men mocht verwachten. Zij toonden aan, wat met onvermoeid repeteren onder dwingen de en energieke leiding te bereiken is, ook met mensen die de muziek of de zangkunst „slechts" voor hun genoegen beoefenen. Menige „beroeps-kunste naar mag jaloers zijn op de overgave en de innerlijke gedrevenheid, waar mee al deze „gewone mensen", om met voorzitter Witmer van het fanfarecorps te spreken, hun trouw aan een lief hebberij belijden. Ogenschijnlijk staat daarmee in con trast het optreden van het blaaskwin tet, voor de pauze. Dat liet veel te wensen over, met uitzondering van de sopraan-saxofonist E. Nebbeling. En toch hebben wij ook met plezier naar dit musiceren geluisterd, omdat het altijd goed is, te beseffen, hoe ontzag lijk moeilijk dat muziekmaken is. De ernst en de toewijding, waarmede deze vijf blazers hadden gerepeteerd, viel uit elke noot te bespeuren, en toch schoten zij bij de uitvoering nog zo dikwijls te kort. Wij kregen respect vcor deze muzikanten, die zich eens uit de veilige beslotenheid van het hele ensemble hadden gewaagd om te gaan soliëren. En wij nemen aan, dat men in de zaal heeft begrepen,, wat er no dig is om een heel muziekkorps van amateurs zover te brengen dat stuk ken als „Caesar en Cleonatra", een dramatische ouverture van Boedijn. en de fragmenten uit de opera „Martha" van Von Flotow, kunnen worden uit gevoerd zoals dat Zaterdagavond in Casino door het fanfarecorps werd se dan. De steftiming was zuiver, het rhythme goed en de nuancering zelfs uitstekend. Niettegenstaande de wat kleine bezetting leverden de muzikan ten met de uitvoering van deze wer ken een prestatie, die weinig onder deed voor hetgeen zij in „Energico" een pittig marsje van de dirigent, had den laten horen. UET kan zijn, dat een uitvoering door koor en orkest indrukwekkend is, alleen door het massale karakter er van. Dat de toehoorder wordt getroffen door het „volumineuze" en „geweldige", meer dan door het karakter van het stuk en de zuiverheid van de weergave. Ongetwijfeld zullen f1'' factoren hebben meegespeeld, toen het concert door het Helders Fanfarecorp cn „Kunst aan het Volk" zijn hoogtepunt bereikte. De vertolking van „Die Ehre Gottes" (Beet hoven) en het Halleluja-boor (uit Handels „Messias") was indrukwekkend, ech- ter niet alleen door uiterlijke elementen. Met ons zullen de meeste aanwezigen getroffen zijn door de vreugde van het zingen, de bezieling en het zelfvertrou wen, waarmee zangers en blazers deze prachtige muziek tot klinken brachten. Ook de arbeiderszangvereniging „Kunst aan het Volk" voerde enkele werken voor de pauze uit, waarna bei de ensembles nog eens voor het voet- licht traden. Met pianobegeleiding van de heer Nico Visser werden twee be roemde opera-koren van Verdi gezon gen, ook op respectabele wijze. Het gezamenlijk optreden spande echter de kroon, in die mate zelfs dat het Hal leluja-koor moest worden herhaald. Men kon ervaren, dat de „doorsnee luisteraar heus niet alleen wordt be koord door liedjes in het genre „licht en luchtig". Geen schlager-componist kan tegenover een normaal publiek meer bereiken dan deze twee klassieke meesters, wier lichamen al eeuwen tot stof zijn vergaan, maar wier geest levend blijft door alle tijden heen. We mogen niet verzuimen te vermel den, dat de directeur van het fanfare corps, de heer F. F. Alleman, de num mers voorzag van een zeer gewaar deerde inleiding, die zoals de heer P. S. van der Vaart in zijn slotwoord terecht opmerkte het de toehoorders gemakkelijker maakte, de muziek te begrijpen en de suggestie ervan te on dergaan. Op Maandag 24 November zal de heer H. G. van der Meulen, inspecteur van politie te Den Helder, in de bo venzaal van „Formosa" voor de brom- f.etsberjjders een causerie houden over het verkeer in het algemeen en de po sitie van de bromfiets onder de wegge bruikers in het bijzonder. Intussen is de naam van de vereni ging geworden: „Algemene Bromfiets- Club Den Helder", afgekort: ABC Den Helder. Het voorlopig bestuur is thans als volgt samengesteld: G. Egmond (voorzitter), D. Dissel (tweede voor zitter), W. Stoll (secretaris), mevr. Roos (tweede secretaresse), mevr. Gu- 1' i T .tpenningmeesteresse). Het aan tal leden js de vijftig reeds gepasseerd. 93. Kapitein Toontje en Jimmy sleep ten eerst Bonkie Biezebijter en Sjonnie naar een plek tussen het struikgewas waar ze niet in staat zouden zijn dat gene af te luisteren wat Jimmy met Siem Soep ging bespreken en toen be gon Jimmy een nieuw praatje met de gewezen kok ven de Prinses Allegonda, waarbij kapitein Toontje, die een verse pijp had opgestoken, aandachtig toe keek, „Nou moet je eens goed luiste ren, Soep", zei Jimmy langzaam. „Kapi tein Toontje en ik, wij willen aannemen dat jullie inderdaad gedacht hebben, dat wij bezig waren die kist met juwe len op te vissen. Dat hebben wij ook geprobeerd. Maar toen ik in het wrak kwam, toen bleek, dat iemand anders ons vóór was geweest en nu wil ik van jou weten, wie die iemand anders is, v/ant dat weet jij drommels goed. En' als je er geen zin in nocht hebben ons de naam van die iemand anders te noe men, dan weet je wat je voorland is. Want zo waar als ik j;mrnv P.rown heet knT°°P jullie alle drie in deze boom op. Je bent nog lang niet van af, vriend!" De verbazing® welke siem 5>oep aan de dag legde w»! ,a dat deze niet gekunsteld kon zfjn® Dat merkte Jimmy dirert tc - ders in het wrak gewe'èst en de schat gestolen?" vroeg Siem Rn opperste verwondering Ja" TL my hem toe, .en wiek 1', 1 J", moet jij ons nu eens verteUenl" ?e Openbare Leeszaal werd in Oc- (Ober bezocht door 592 personen, te we ten 47- mannen en 120 vroirwen. Uit geleend werden 7323 boekon. en wel 9ssn r:)mans- 1676 studiewerken en i jeugdboeken. De nieuwe aanwin- st?nvoor November zijn: ROMANS: Cadell, Triangel; Corsari, ken gast in uw huis; Duffield. Emmy; Evens, Koers Noord; Fabricins, De nng van de profeet; Gogolj. De jaar markt in Sorortsjintsy - Kerstnacht; Hoog—Nooy. de. Anna Karsten: Korch, Dromen van het geluk; Man, de, Scheepswerf de Kroonprinces; Maurier, du, Rachel; Nijnatten—Doffegnies, van, L)e dwarskop; Revis, Mensen die mui" en. Sabatini, Onheil dreigt; Tolstoj, Anna Karenina. STUDIEWERKEN: Bouman en Booy, Gereformeerden, waarheen?; Carson, De wereldzee; Goedemondt en van Nes, De wei in; Lever, Het creationisme; Lindlahr, Mager worden door meer eten; Lundquist. Papoea's waren mijn makkers; Peereboom. Olympisch log" boek 1952; Toxopeus, Vliegende storm; Tucht, van en Bradlcy, Engels. 1000 woorden-systeem voor zelfonderricht; w'™et- De strijd om Europa. TIJDSCHRIFTEN: Kind, Het, 16»'» Ons gezin. 1951; Oriëntatie. 1»«> ?a 1949; Symphonia. 1950—'51; Theosonhia, 1951; Waterkampioen, De, 1951; Wen ding, 1991 GESCHENKEN; Allen, Action at Aquila; Bagnold, National velvet; Beau* clerk, The green lacquer pavilion; Bel- lamann, Kings row; Caldwell. The bu- morous side of Erskine Caldwell; ChidS" «e, Three-act tragedy; Eva. jrg 1*™; Grosz, Reclame in de kleinhandel. Handboek. Beknopt, van de raad va" Europa; Jaarverslag, Eén-en-veertigste, tné1, kon. instituut voor de tropen' '951; Mandere. van der. Amerika en ne Presidentsverkiezing; Okhulsen, *er- koopsbrleven voor winkeliers; Sh, J .vgmalion; Sinclair. Romeins Amerika. Twain, The adventures of Tom Sawyefi

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3