Adres inzake winkelsluiting niet in behandeling genomen „Censuurgeheimen" blijkt successtuk te zijn geen Nieuwe Niedorp-Koedijk (2-1) de enige wedstrijd in IC Watervogelswonnenverdiend met 3-1 van bezoekend Succes H.Scholten districtskampioen vierde klasse libre De verpleging van krankzinnigen vroeger en thans Sectie-Kunst gesticht GEMEENTERAAD TEXEL C red iet voor electrificatie van Spang verleend Drie nieuwe straatnamen op het eiland Burgerlijke stand Breezand Strekking zeker niet hartverheffend Callantsoog 't Zand Maar weinig animo om nog eens te hengelen Overplaatsing Zijpe Pontveernog niet geheel van de baan burgerlijke stand Gunning woningbouw 't Zand VOETBAL IN DE AFDELING Flevo met 10 overwinningen bijna op de helft Keurige 2-0 zege van Texelse Boys op Petten Het Marine-voetbal Weekoverzicht Langedijker veilingen Hartman scoorde kort voor het einde tegen Vijf deelnemers gingen naar derde klasse over Titelhouder werd door Spigt verslagen Penningmeester had een uitstekende dag Arbeidstherapie in de plaats van afzondering UITSLAG KEUVELWEDSTR/JD Stopper Klaver schoot Koedijk naar nederlaag Nieuwe Niedorp bevocht moeilijke 2—1 zege MAANDAG 17 NOVEMBER 1953 juADAT burgemeester C. de Koning tegenover de Texelse gemeenteraad z.,n raderdrgeSen^ke®nSrLmeTunband.n,et de on«ebr»'kelijke Zaterdagse ver- een door de gezampnliik ^varen afgehandeld, strandde het tempo op een door de gezamenlijke Middenstandsverenigingen aan de raad gericht verzoek waarin om verlenging van de winkelsluitingstijd werd gevraagd tWens ufachMee^n het^elefd w«r «i voorzitter "zag dU adres hit rtuk vêrscheideni r^dsleden" T Vï-,de zieh «vgriefd door de toon van het stuK. vtrscneidene raadsleden stemden hiermee in. Er bleek uit'de brief ook geen overleg tussen de betrokken bonden en de Bond van Handels- en Kantoor bedienden, zoals dit door B. en W. altijd is gewenst. Mevr. Vrjjdag-Keyser had graag, dat de raad desondanks het verzoek in behandeling nam, ook al ómdat op Texel de meeste winkeliers practisch zonder personeel werken. Nadat de voorzitter een korte uit eenzetting over de winkelsluiingswet en de gang van zaken bij ontheffingen had gegeven, stelde hij de raad voor het stuk opzij te leggen, zodat de middenstand zijn bezwaren eerst bij B. en W. moet indienen. Indien hier bij een overeenstemming wordt be reikt, kan men zich tot de raad wen den, Met 9 tegen 3 (VVD en CH) werd de brief naar het college van B. en W. teruggezonden. De heer L. Th. Onstenk werd met algemene stemmen tot hoofd van de OLS te De Koog benoemd. De heer S. v. d. Vis maakte van deze gelegenheid gebruik eens te in formeren, waarom het zo lang moest duren voor er een nieuw hoofd werd benoemd. 20 Juni nam het vorige hoofd, de heer Akkerman ontslag en het zal wel tot Februari duren, voor de heer Onstek hier in functie kan treden, tenzij men er in Krabbendijke in slaagt binnen kortere tijd een an der te benoemen. Voorzitter weet dit aan de tussen liggende vacanties en de grote moei lijkheden voldoende sollicitanten te krijgen. De heer v. d. Vis vroeg nog naar de mogelijkheid in Zuid-Eierland iemand tijdelijk te benoemen voor de heer De Vries, die nog ziek is. Als bestuursleden voor het Alg. Weeshuis werden herkozen: mevr. T. DrosRoeper en de heer C. v. Groe ningen. Tot vertegenwoordigers (en plaats vervangend vertegenwoordigers) van van de raad in de commissie voor ge- organiseerd overleg, ingaande 1 Jan. 1953, werden benoemd: W. Wassenaar (A. Dros Bzn), R. J. Timmer (F. L. de Grave) en S. v. d. Vis (mevr. Vrij- dag-Keljser). Benoemd tot leden van de commis sie van advies, die 1953 belast zal zijn met de behandeling van reclames tegen de plaatselijke belastingen, werden: Jak. Bruin, mevx-. Vrijdag- Keijser, Joh. Daalder en F. L. de Gra ve.. Tot afgevaardigde van de raad voor de algemene aandeelhoudersvergade ringen van de TEM werd benoemd: F. L. de Grave. (plaatsvervangend Jak. Bruin). De raad geeft zijn stem aan de heer P. J. Verberne als commissaris van de TEM (periodiekaftredend) en aan P« A. de Rode voor herbenoeming als directeur van de TEM. De subsidies aan de Dertig Gemeen schappelijke Polders voor het onder houd van de Waalderweg, de Ooster- enderweg en de Oostweg en enkele kleiner stukken, vliegen onder de ha mer door. De heer Daalder stemde tegen verlening van een bijdrage aan een kwekeling aan een bijzondere kweekschool, omdat hij van mening was, dat het niet juist was, dat deze afgestudeerd, door een contract met de gemeente gedwongen zou kunnen worden, twee jaar in het openbaar onderwijs te werken. Als ook de electrificatie van Spang en de daarvoor benodigde geldlening van honderdduizend gulden is goed gekeurd, bedankt wethouder De Waard de Raad van Commissarissen voor hun voortvarendheid en activi teit. Het aangaan van een geldlening ter consolidatie van de vlottende schuld ontokte enkele vragen. S. Keyser Jzn. wilde wel graag van de varkensmesterij af. Hij meende dat het bedrijf niet rendabel was en te' vens behoefde de gemeente dan geen 10.000 gulden uit te geven voor een nieuwe varkensschuur. Voorzitter: als we het zonder var kensmesterij konden doen, deden we het, maar we zitten vast aan minis teriële beschikkingen. Wethouder Hin deed de kwestie uit de doeken en vertelde dat uien on langs overeengekomen was: le dat er een vai-kensmesterij zal zijn; 2 dat de levering van meel (van de verwer kingsinrichting, waarvoor de var' kensmesterij in het leven is geroepen) aan particulieren zal worden stopge zet, en 3 dat het overtollige meel naar een destructor aan de overkant moet worden gezonden. Naar aanleiding van een post van ruim twintigduizend gulden voor het het aanschaffen van uniforme vuilnis emmers, vraagt de heer v. d. Vis of de Texelse middenstand in de gele genheid is geweest offerte te doen. Voorzitter deelde mee dat men tw®e Texelse firma's had gevraagd en één firma aan de overkant. Gebleken was nu dat deze firma aan de overkant de enige fabrikant van dit artikel was, waardoor de Texelse firma via hem offerte zouden moeten doen. De heer A. Dros Bzn zou de post die ter verbetering van de Hallerweg op deze lijst voorkomt zo spoedig mo gelijk besteed willen zien. Ten slotte werden nog enige straat namen uitgedeeld. In de Koog komt de „Schumakerweg", genoemd naar een bekende Koogse familie die naam heeft verworven, o.a. op het gebied van bloembollen en die tevens de stoot heeft gegeven aan het vreem delingenverkeer aldaar. De Schuma kerweg loopt van de Kogerweg (vlak bij „Bispinckhof" in Zuidwestelijke richting. In Den Burg komen de „Elemert". een straat van de Warmoesstraat naar de Hoornderweg, de Emmalaan kruisende (grotendeels slechts ge projecteerd) en de „Prof. Keesoom- laan" lopende van de Molenstraat naar het Schildereind. Geboren: Marius G., zv Jan Kikkert en Johanna Poel. Ondertrouwd: Jacobus I. Boon en Trijntje A. J. van den Berg. Willem Trap en Grietje Eelman. Willem Schaatsenberg en Lena de Bloois. Overleden: Anne Kalis, 72 jaar, e.v. Willem van der Hoek. Anna J. Smit,; 74 jaar, e.v. Jan Zoetelief. Gevonden voorwerpen Kleine portemonnaie, paar kinderwantje. wanten, Slechis zes verenigingen voelen er iels voor Slechts -es van de twaalf verenigin gen op het gebied van toneel, muziek en zang, aebben gevolg gegeven aan d~ uitnodiging van de Polderse ge meenschap, om een vergadering te hou den, waarbjj de stichting van een sec tie-kunst zou worden bekeken. Niette min Is besloten om tot stichting van een zodanige sectie over te gaa«. De voorbereidende werkzaamheden komen voor rekening van de heren A. Hoek stra en P. Moolenaar. Hierna zal er een bestuur worden gekozen, waarvan cén lid zitting zal hebben In het hoofdbe stuur van de Polderse Gemeenschap. Herwonnen Levenskracht' Het eerste deel van de film „Her wonnen Levenskracht", die Donderdag avond in de zaal van de heer Blokdijk werd vertoond en veel belangstelling trok, was instructief. Wat Robet Koch de ontdekker van de tuberkelbacil, en andere geleerden voor de bestrijding van de tuberculose betekenen, hoe be smetting kan plaats vinden, welke or ganen kunnen worden aangetast en de moderne therapie, die in de sanatoria wordt toegenast, werden hierin op on derhoudende wijze verduidelijkt. Het tweede deel verhaalde van het ziek worden van een arbeider, zijn verpleging in „Berg en Bosch" te Bilthoven en zijn herstel en deed niet alleen met hém, maar ook met zijn gezin meeleven. Misschien sprak deze geschiedenis nog meer tot de aan wezigen, dan het eerste deel en het was o.i. dan ook goed gezien juist daar na een opwekkend woord te spreken om „Herwonnen Levenskracht" te steunen. Het plaatselijke, actieve af delingsbestuur kon dertig nieuwe do nateurs inschrijven en een collecte om de kosten van de avond te bestrijden bracht nog bovendien f 53.75 op. Maar er is ook veel geld nodig, niet alleen voor de verpleging in het sana torium, maar ook voor steun bij ver pleging thuis, het uitzenden van over werkte moeders en voor de plannen, die men nog verder heeft. Een paar films van Johann Strauss- walsen (jammer dat de geluidsinstal latie de mooie muziek niet beter weer gaf) en een komische Amerikaanse film „Geen Indianen alstublieft" vorm den een welkome toegift. De Inspanning en de opgeofferde vrije uren van de leden van de toneel vereniging „U.D.I." en het behaalde resultaat waren ditmaal volstrekt niet met elkaar in overeenstemming. De keuze van het stuk hebben wü name lijk niet kunnen waarderen. De naam „komedie" (blijspel), die Den Hertog aan zijn stuk „Censuurgeheimen" geeft, Zaterdagmiddag heeft de HSV „De Snoekbaars" de laatste jeugdwedstrijd in. dit seizoen gehouden. Do animo om san de koude waterkant te staan was niet groot: slechts vier candidaten voor de wisselbeker verschenen en al leen Jan Koopman ving twee riaat- vissen. Hij won daardoor de beker voor de derde maal en werd definitief bezitter. Jan won bovendien een ooek. terwijl er voor de andere trouwe kna Fen een troostprijs was. Naar wij vernemen staat het thans vast ,dat de besteller van PTT, de heer C. van Twuijver, omstreeks Februari 1953 in dezelfde functie zal worden overgeplaatst naar Bergen. Het zal vele inwoners vreemd aandoen, als ze Kees", die hier ruim 27 jaar als bestel ler heeft dienst gedaan, niet meer aan de deur krijgen. Wij spreken de wens uit, dat de heer Van Twuijver in zijn nieuwe standplaats minder met ziekte te kampen zal mogen hebben dan in Callantsoog. Dat te bereiken is wel de hoofdoorzaak geweest van de over plaatsing. Donderdag zal er alhier gelegen heid worden gegeven tot kosteloze in enting tegen pokken. In het begin van dit jaar bleek uit een bekendmaking in de dagbladen dat Rijkswaterstaat voornemens was de bediening van het pontveer over het Noord-Hollands kanaal te Jacob Claassenssluis in e gemeenten Züpe en Schoorl op te heffen. Nadien heeft men er weinig meer van gehoord. Deze zaak schijnt nog niet geheel van de baan te zijn. Wel overweegt men bij Rijkswaterstaat nog steeds de ophef fing van het veer, maar de mogelijk heid bestaat, dat er een roeibootveer in stand wordt gehouden. Door Wa terstaat wordt nu getracht met de be langhebbende gemeenten een regeling te treffen. De opvatting, dat dit veer reeds bestond vanaf de in gebruikne ming van het Noord-Hollands kanaal is, zoals wij van officiële zijde verna- #nen, niet juist. Op dezelfde plaats is eerst een vlotbrug geweest, welke m 1830 werd opgeheven en vervangen door een pontveer. Geboren: Margaretha C., d. van A Hoving en C. Klomp. Nicolaas J., z. van P. Bakker en I. C. Schilder. Ondertrouwd: A. J. Strooper en J.A. Slijkerman. Getrouwd: G. van Wildernis en C. van den Heuvel. J. Breed en A. Dek- kör. Overleden: Jan Blankevoort, 66 jaar echtgenoot van Grietje Hoep. Pieter W. Kwantes, 79 jaar, echtgenoot van Grietje Pascha. De woningbouwvereniging „Zijpe" heeft, na ontvangen goedkeuring van hogerhand de bouw van een achttal woningwetwoningen in 't Zand gegund aan de laagste inschrijver, v. d. Hei des Bouwbedijrf te Leiden, voor een bedrag van f 69.900. f is een misleiding, want blijheid bracht het stuk niet en spel, in de betekenis van actie, bijna evenmin. Trage dialo gen rijen zich aaneen, en ingewikkel de volzinnen stellen de vertolkers van het stuk voortdurend voor problemen. U.D.I. speelde, zoals gebruikelijk, weer voor een volle zaal. Ten huize van Sir John MilfordBrooks (H. Roolm) is een liefdadigheidsfeest op stapel gezet. Zijn vrouw Mary (mevr. KoornRuis) heeft tijdens de afgelo pen oorlog gecorrespondeerd met haar ex-verloofde Henri Ross, een oorlogs verslaggever, gehuwd met de schrijf ster Margaret (mevr. VrijdagKeijser), die eveneens talloze brieven schreef. Nog een derde schreef brieven aan Ross, namelijk Gita Wright (mevr. MulderGraus), een actrice. Achter de verschillende correspondenties blijkt echter een spionnage-affaire te schui len, welke moet worden opgelost door majoor Lowe van de Intelligence Ser vice, die inmiddels liefde heeft opge vat voor mevr. Ross. Op het liefdadig heidsfeest ontwikkelt de affaire zich. De moeilijkheden, die van deze gang van zaken begrijpelijkerwijs het ge volg moeten zijn, weet Den Hertog al leen op te lossen, door een wat melo dramatische slotscène, waarbij zelf moord als ministerloze uitkomst wordt gepropageerd. De inhoud van het stuk heeft nie mand rijker gemaakt. Het geboden spel was voor amateur-tonelisten van zeer goed gehalte, zeker als we de bij zondere moeilijkheden in aanmerking nemen. Zonder de overige spelers te kort te willen doen, mogen wij toch wel vooral roemen mevrouw Mulder Graus als wereldwijze actrice, veel leed verbergend onder het mom van de charmante, luchtige vrouw. Haar spel was subliem. De heer Seldenrust, in de hoofdrol, vervulde zijn ongemak kelijke taak naar behoren, daarbij ge holpen door zijn warme, volle stem. In sowrmige scènes zagen we graag wat meer teiripo. Mevrouw Vrijdag Keijser speelde knap, maar miste soms overtuiging. De heer Poel als Ross, vol deed het best in het derde bedrijf. In het tweede bedrijf strookte zijn hou ding niet met het type dat hij uit beeldde. Mevrouw Van der Vlies Koopman stelt nimmer teleur. Nu was zij de animerende, ietwat bedrijvige dame, zich slechts ten dele bewust van de dingen die rondom haar gebeuren. Rest ons nog te zeggen, dat de toneel- aankleding goed verzorgd was. Er was toch al niet veel voetbal, en daar deed ook nog de regen z(jn intrede! I»e eerste klasse C van de afdeling Noord-Holland had er zo onder te ljjden, dat de wedstrijden SRC—St. Victor, Kaagvogcls—JVC en Wicringerwaard—Vrone moesten worden afgelast. Dus restte de ontmoeting Nieuwe Niedoi'p—Koedijk, die met 21 door de thuisclub werd gewonnen. De uitslag had zo weinig invloed op de ranglijst, dat wjj deze week het „standje" vergeten. 10 10 0 0 20 9 7 0 2 14 9 6 0 9 12 10 5 2 3 12 9 4 1 4 9 10 4 0 6 8 8 3 1 4 7 7 3 0 4 6 9 2 2 5 6 8 2 1 5 5 9 2 1 6 5 8 1 1 6 3 kwamen Cocks- In de tweede klasse C. toonde Flevo in de uitwedstrijd tegen Wiron, de enige te zijn, die in deze afdeling recht heeft op de eerste plaats. De aanstaande kam pioenen wonnen met 62. Geelzwart zegevierde, zoals werd verwacht, met 40 over Oosterend, maar Petten kwam op de koffie bij Texelse Boys. De eilandbewoners leverden een keuri ge prestatie met hun 20 overwinning. Zeemacht stelde weer enigszins teleur, nu met een 22 gelijk spel bij Duin- randers. De wedstrijd Con Zelo-Schoorl ging niet door. De stand is hier nu: Flevo Hollandia T. Geelzwart Zeemacht Wiron Petten Con Zelo Texelse Boys Schoorl Diunranders Oosterend Kolp. Boys In de derde klasse dorp en DWOW een puntenverdeling overéén: 33. Drie afgelastingen in res. 1 C: Alcmaria 4VVW 2, Hollan dia 3BKC 2 en Schagen 2Grasshop pers 2. Helder 3 bewees zichzelf een uit stekende dienst door nummer 3 van de ranglijst, Succes 2, met een 32 neder laag huiswaarts te zenden. Overigens hadden wij niet gedacht, dat Texel 2 00 zou spelen tegen Westfrisia 4. Van de wedstrijden die gisteren nog doorgang vonden volgen thans de uit slagen: 1 b: St. George-RKDVO 1—3. SEW-Berkhout 7—2; 2 b: HEO—DWB 14, Woudia-SVW 34, r2d: Oudesluis 2—Vrone 2 3-3; r3f: Helder 4-ZAP 4 3—1, Watervogels 3-Flevo 2 30; 4m.: Callantsoog 2-Succes 3 05; 4n.: Zee macht 3-JVC 2 11; Vesdo 2-Watervo- gels 5 40; 4o.: Vesdo 3-Kaagvogels 4 05; 4p.: Zeemacht 2-Helder 5 90. Watervogels 4-Cocksdorp 2 83, Texel 3-Texelse Boys 2 21, Oosterend 2-De Koog 2 22. Junioren b: HRC b-Flevo 0—1, Hel- der-Westfrisia 03, HRC-Succes 50. Adspiranten m.: HRC-Flevo 12—4, Helder-Westfrisia 12, HRC b-Succes 31, Helder b-Schagen 14; n.: Oude- sluis-Texel 18. Wat de reserve derde klassen van de KNVB betreft, kunnen wij volstaan, met de uitslag HRC 4-AFC 4 30. De overi ge v edstrijden werden afgelast. Van de Zaterdagmiddagcompetitie bereikten ons de uitslagen: Zwaluwen '30-Jong Hol land 4—4, AGT-Kromhout 20 en Din- dua-AMVJ 0—3. In de beide Marine-competities kon verleden week wegens het slechte weer niet gevoetbald worden. Voor deze week luidt het programma: heden: An kerpark 3 uur: MijnendienstNeptunus (competitie Nieuwediep)Dinsdag: An kerpark 3 uur: OnderofficierenTor pedo-atelier (competitie Nieuwediep) Woensdag: Ankerpark 3 uur: selectie wedstrijd Helder 1Helder 2; WSOV- terrein 3 uur: MauritSPelikaan (vriendschappelijk)Donderdag: Anker park 3 uur: KIMTromp (competitie Nieuwediep). De prijzen van consumptie-aardappelen zrjn iets opgelopen, waarschijnlijk onder invloed van belangrijke verladingen voor export. De markt voor rode kool was iet® minder ongunstig. Ofschoon export prak tisch niet plaats had, kon door de kleine aanvoeren de prijs iets verbeteren. De handel in gele kool bleef uitermate zwak: kleine aanvoeren en geen kooplust. In groene kool gaat iets meer om, doch de handel is de laatste weken flauw. De witte kool deed het de afgelopen week minder goed. Vooral de laatste dagen werd de marktpositie belangrijk slechter. Don- oerdag werd voor „Succes witte" niet meer dan 4.5 cent betaald. Kleinere Deense, dte voor export naar Amerika werden gekocht, liepen op tot 7.8 cent. Door de zeer grote oogsten van Deense witte bewaarkool (men spreekt zelfs van gevallen van 60.000 kg per h.a) komen reeds grote partijen aan de veilingen. Bietenprljzen waren weer iets beter dan de vorige week. Peen en uien bleven de favorieten. De aanvoeren waren echter weinig om vangrijk. Andijvie was niet zo graag als ver wacht werd. De prijs had moeite om op het peil van de vorige week te blijven. Voor de mooiste andijvie kon 14 cent gemaal t worden. Succes heeft gisteren aan den lijve ondervonden, dat het de laatste tijd moeilijk is om bij Watervogels te winnen. In een meer spannende dan fraaie wedstrijd wonnen de Torren volkomen verdiend met 31, waarbij hun zege geen moment in gevaar is geweest. De anders zo doortastende Wieringer voorhoede kreeg vrij wel geen kans tegen Van 't Hert, Blokker en Gotschal. Toen Zaterdagavond in café Woud aan de Helderse Binnenhaven de laatste partijen voor het districtskampioenschap vierde klasse libre moesten worden gespeeld, was de heer H. Scholten van KNA uit Breezand voor de anderen reeds onbereikbaar. Hoewel hij dus al kampioen was, speelde hjj in de partij tegen de heer Spigt zo nerveus, dat hij er weinig van terecht bracht en dan ook een nederlaag te slikken kreeg. Voordat de wedstrijden begonnen, had de heer Oly in zijn openingswoord onder andere de heer A. G. van der Linde mogen welkom heten. Deze belangstelling van de zijde der Helderse Sportraad werd zeer op prijs gesteld. ten, KNA, Breezand; 2 T. Hoogscha- gen, KNA, Breezand; 3 N. N., Poe del, Julianadorp; 4 N. Spigt, DOR, Breezand; 5 J. Broeke, OG, Den Hel der; 6 B. van de Koogh, HBC, Dea Helder; 7 J. Kramer, VOP, Den Hel der; 8 P. Heinsbergen, DOR, Bree zand. De heer Spigt noteerde met 4.41 het hoogste moyenne in één partjj. Er werd zwaar gespeeld. Vjjf deel nemers (de heren Scholten, Hoog- schagen, N.N., Spit en Kramer) pro moveerden naar de derde k.asse Tot nu toe is het in ons district nog niet voorgekomen, dat uit één finale vijf deelnemers naar een hogere klasse overgingen. De kampioen wordt uit gezonden naar het gewestelijk kam pioenschap der vierde klasje, dat in December te Wormerveer wordt ere- speeld. De heer Oly was in zijn slotwoord vol lof over de wijze waarop de deel nemers zich van hun plichten hadden gekweten, en dankte vervolgens de biljartverenigingen OG, HBC en VOP die haar clubavonden voor deze wed strijden hadden beschikbaar gesteld. Niet in de laatste plaats richtte hij zich tot de wedstrijdleiders, de heren C. Zwart en K. Slot, de tellers en schrijvers, en de familie Woud, die we derom voor uitstekend materiaal had gezorgd. Alle deelnemers ontvin gen een herinneringsvaantje of een boekje over het biljartspel. De kam pioen kreeg bovendien de bondsme- daille. Broeke zegevierde op deze laatste avond over Heinsbergen, waax'door hij van de zevende naar de vijfde plaats steeg. Hoogschagen bleef van de tweede plaats vtrzekerd door een overwinning op Kramer. De beide an dere partijen eindigden in een neder laag voor Scholten en Van de Koogh. De eindstand werd: 1 479 180 2.66 23 497 207 2.40 14 467 213 2.19 15 497 175 2.84 14 381 215 1.77 14 6 422 244 1.72 14 7 473 190 2.48 16 364 202 1.71 20 De deelnemers (die dus alle zeven partijen speelden) waren: 1 H. Schol- Moeilijke schoten heeft doelman Maas vrijwel niet gehad, daar bijna alle aanvallen op de achterhoede strandden. Toch moet spil Van 't Hert niet te flegmatiek worden, anders kun nen er wel eens doelpunten van komen. In de eerste helft verliepen 42 minu ten, zonder dat er veel gebeurde. De laatste minuten voor de thee waren echter sensationeel. Eerst zag de links binnen van Succes er geen been in een bijna niet te missen kans naast te schieten. Even later nam Slot aan de andere kant een corner, waaruit de bal ineens onder de lat belandde, maar doelman De Bie wist op het nippertje te redden. Geen minuut later mocht Slot weer een corner nemen en toen kwam de bal bij Meyers, die hard in schoot (10). Vlak daarop kreeg links binnen Hogesteger een goede kans, maar hij schoot tegen de op de grond liggende Maas aan en yrijwel direct floot scheidsrechter Janbroes het einde van de eerste helft. Enkele minuten na rust verliet Beers wegens een blessure het veld en moest Post zijn plaats innemen. Slot verhuis de naar de vleugel. Ook Succes wijzig de zijn voorhoede, door Hogesteger en Bos van plaats te laten wisselen. Na twintig minuten kroop Succes door het oog van een naald toen Beekhoven een pass van zijn rechtsbuiten ineens in- knalde. Doelman De Bie mocht van geluk spreken, dat de bal tegen zijn been stuitte en het veld weer insprong. Na 35 minuten gaf een goede combina tie tussen Post en Berkhoven laatstge noemde een goede kans. Deze passeer de doelman De Bie dan ook kansloos (20). Een botsing tussen Post en Lindenberg dreigde even de verhou ding in het veld te verstoren, maar het viel gelukkig nogal mee. Even later zorgde Beekhoven voor de derde goal (30). Dat Hartman er vlak voor het einde 31 van maakte was van weinig belang meer. Vermelden wij nog dat scheidsrechter Janbroes keurig leidde en dat de penningmeester van de Tor ren zich wel in de hgnden zal hebben gewreven, daar er zeer veel toeschou wers waren. De opstellingen waren: Watervogels: Maas: Blokker en Got schal; Snijders, Van 't Hert en Been; Beekhoven, Beers, Slot, Meyers en Ewald. Succes: De Bie; Hartman en Den Hollander; IJzer, Lindenberg en Heyer- mans; Rotgans, Van Goor, Bos, Hoge steger en C. Rotgans. Zuster Van der Leest heeft voor de vrouxvenclub van het NW een menig te bijzonderheden verteld over de ver pleging van geesteszieken, zoals die tgenwoordig gebeurt, waarbjj ze ver gelijkingen aanhaalde met de krank zinnigenverpleging in vroeger eeuwen. Toen immers zonderde men geestes zieken af uit vrees, thans wordt dit ge daan uit de overweging, dat ook deze mensen patiënt zijn. Ze worden met liefde en begrip, doch vooral met we tenschappelijke kennis, tegemoet ge treden. Ze vinden tehuizen waar het goed is om te zijn. Belangrijk bij de verpleging van geesteszieken is de arbeidstherapie, die gewoonlijk in groepsverband plaats vindt. In de kleine maatschappij van gelijken zal het individu ten slotte dikwijls de voorbereiding krijgen, voor zijn terugkeer in de maatschappij. De behandeling is er op gericht, de pa tiënt verantwoordelijkheidsgevoel bij te brengen of dit te versterken. Ver der heeft ontspanning, recreatie een belangrijke plaats. Interessant in dit opzicht is het tekenen, dat de patiën ten doen en welke bezigheid men voortdurend poogt te animeren. In zijn „vrije" tekeningen legt een patiënt na melijk duidelijk neer, wat hij in zijn innerlijk voelt. Zuster Van der Leest vertelde haar aandachtig gehoor nog vele opmerkelijke dingen o.a. over de nazorg en over het ontstellende tekort aan verplegend personeel. Na de pauze sprak dr Pameijer, hoofdinspecteur voor het staatstoe zicht op krankzinnigen en krankzinni gengestichten. Hij beantwoordde de vragen uit het publiek. Een film over de opleiding tot verpleegster en een rolprent over het leven in een psy chiatrische inrichting illustreerde het betoog van zuster Van der Leest. De uitslag van de keuvelwedstrijd onder auspiciën van de Polderse Ge meenschap gehouden, luiden: Kleine Sluis: 1. Harry van Oorschot; 2. Anneke Blok; 3. Dick Dekker;; 4. Geesje Post; 5. Bert Steenge. Spoorbuurt: 1. Gerrit Schutte; 2. Sjaak Berbée; 3. Tineke de Wit; 4. Don van der Poel; 5. Greetje van Kooten. Gelderse Buurt: 1. Gudy Kuys; 2. Jan Doets; 3. Jan Leegwater; 4. Geertje van Wilsem; 5. Joke van der Hoek. Breezand: 1. Greetje Burger; 2. Cobi Wiggers Ld.; 3. Ria Meeldijk Joh.d.; 4. Anneke Broers Md.; 5. Criny Broers Md. Van Ewijcksluis: 1. Greetje Waiboet Pd.; 2. Elly Braaf; 3. Rinus de Dreu; 4 Eddy Saman; 5. Ineke Kooy. BOUWVERGUNNINGEN B. en W. verleenden bouwvergunning aan: Gebr. van IJzendoorn, Burg. Lovink- straat, voor een montage-bergsehuur; C. v. d. Panne, Molenkolk, voor uitbreiding van een woning; A. Rezelman—Zijp, Zwinweg, voor verandering van een boer- dert); E. Rentenaar, Molen vaart, voor het veranderen van een dubbele woning tot een ééngezinswoning. TOT dertien minuten voor t(jd heeft het zeer verdienstelijk spelende Koedijk in Nieuwe Niedorp een 1—0 voor sprong gehad. Niet onverdiend. D« thuisclub, en vooral de voorhoede, had er nog weinig van terecht gebracht. Evenals in de wedstrijd tegen VIOS moet stopperspil Klaver toen tegen zichzelf hebben gezegd: „Alles of niets". Hij trok naar voren en het werd alles. Zijn verschijning tussen de aanvallers had terstond succes. Hij loste een enorm hard schot, dat via de paal een treffer werd waaraan Bloothoofd niets kon ver anderen. Enkele minuten later was het reeds 21. Klaver trok opnieuw ten aanval, sjouwde door toen de Koedijk defensie voor vermeend buitenspel bleef staan en opnieuw was er voor Bloothoofd geen grijpen aan. Waarmee Klaver dus in z'n eentje een prestatie leverde, waartoe ruim vijf kwartier achtereen vijf aanvallers geen kans had den gezien: doelpunten maken. In de eerste helft was er weinig te genieten. Het slechte plaatsen viel op. Zag het er naar uit, dat de goede doel- vordedigers ongeslagen zouden gaan rusten: vijf minuten voor de thee buit te de linksbuiten der gasten 'n misver stand uit en scoorde. Druif stond even later zeer fraai een tweede treffer in de weg. Nieuwe Niedorp viel in de tweede helft sterk aan en gaf De Graaf c.s handen vol werk. 't Was beslist pech dat een hard schot van invaller Lange- dijk via de binnenkant van de paal toch weer het veld instuitte. Na een half uur kreeg Nieuwe Niedorp een strafschop te nemen. Klaver schoot heel hard, doch Bloothoofd redde fraai. Wei nig minuten later kwam Klaver alles goedmaken. Koedijk toonde zich een prettig te genstander op het goede bespeelbare veld. WOGNUM, 14 Nov. 1952. Uien, prei 11_21; groene kooi 7.10—7.70; rode kool 4.20—9.90; spruit- kool I 3944. II 2337; 5600 kg witlof, A 51—57, B 45—52, C 36—44, stek 26— 37; waspeen 813; bospeen 811; an- ,èJVle„ 5~1B: b^emkool 9-26; Alicante 35—78: Cox Orange Pippin 12—56; Glo rie van Holland 931: Beurré Alex Lucas 1031; Doyenne du Comice 30- v9; Laxton Superbe 9-26; Legipont 9

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 6