en spoorwegmannen Politie spoorden dieven snel op r India publiceert zijn resolutie inzake krijgsgevangenenkwestie Sowjets exploiteren Oostenrijkse oliebronnen Bouwmateriaal uit afval 'tv 9,ejrvneJtj,z uiit... Stewardes kreeg een lijfstraf Amerikaanse regering klaagt het concern Du Pont aan Drijfjacht in de winter m Koffer van Engelsman verdwenen Utrecht achter Nu slot en grendel REVOLVERHELD ALS PANTOFFELHELD Kunst en cultuur Eduard van Beinum naar Brazilië? DE GEVOLGEN VAN HET DROOGMAKEN DER N.O.P. Polders doen afstand van de aanspraken wegens schade MINISTER VAN HANDEL DER V.S. IN ONS LAND MAU MAU Actie „Voof 't Kind" is weer gestart TRAGISCH ONGEVAL TE SIEGERSWOUDE De Inpoldermgsplannen vorderen gestadig de wapenhulp aan ons land nam toe Naar Canada met „Turf in je ransel" Julien Kuypers wordt op 29 November gehuldigd President Weizmann in Nederland herdacht Internationaal verkeer op de Afsluitdijk steeg met 15 pet. Luxemburg vierde de vorstelijke verloving Vrijwillige terugkeer naar eigen land Tenlastelegging: overtreding van de anti-trustwet Proces begint heden Hachelijk avontuur van vier mariniers Liefde op eerste gezicht is kapitalistisch „Gelijke ideologie is beter waarborg voor succes" HUWELIJK IN FAMILIE HABSBURG Duitsers eisen verloren handelsmerken terug Doodvonnis van Rosenbergs gehandhaafd Moskou de winst en Wenen de lasten Rommels Afrikakorps is bij El AL.mein herdacht DINSDAG 18 NOVEMBER 1952 In de nacht van Vrüdag op Zaterdag rijn drie inwoners van Utrecht, bij wie een vrouw, gearresteerd: Zjj hadden Vrijdagavond op het Centraal Station te Amsterdam een Engelsman één zij ner koffers, waarvan de inhoud een waarde van f 1200 had, ontstolen. Het edel drietal zal wel niet vermoed lieb- bjj, dat zij zo weinig plezier van hun daad zouden ondervinden en reeds en kele uren na hun misgreep achter slot en grendel zouden gaan. Dat de Utrecht se politie deze goede slag kon slaan, is voor een groot deel te danken aan een oplettende spoorwegambtenaar van het Amsterdamse C. S. De Amsterdamse spoorwegman belde n.1. op naar Utrecht omdat hij even te voren rijwielkaarten had afgeleverd aan drie personen, die hem op de een of andere manier waren opgevallen. In Utrecht zijn deze personen daarna door een andere spoorwegman ge volgd tot zij in een perceel aan het Vredenburgh verdwenen. Hierop is de politie gewaarschuwd, die erop uit trok, doch veel moeite had de ver dachten te vinden, omdat de spoorweg man het juiste perceel niet meer wist aan te wijzen. „Hollith-steen" nu reeds zeer populair De N.V. Hollith Grondstoffenmaat- schappij, welke onlangs een fabriek heeft doen bouwen aan de oevers van het Julianakanaal bij Stein (L.), be leeft momenteel bijzondere triomfen. Men is er namelijk in geslaagd om bouwstenen te vervaardigen uit de zo genaamde wassteen, een afvalproduct dat in rijke mate door de steenkolen mijnen wordt afgeleverd. Wassteen vormde tot dusverre een probleem, om dat men het op grote hopen moest storten, zonder er een nuttige bestem ming aan te kunnen geven. Thans pro duceert de fabriek te Stein per dag ongeveer 250 a 300 ton bouwstenen uit het afval van de mijnen. De steen, wiens Zondagse naam „Hollith-steen" luidt, is licht van gewicht, sterk geluid dempend, poreus en goedkoop. In Bel gië en Duitsland bestaat veel belang stelling voor het product. t Ten slotte konden de vijf en derti jarige Utrechtenaar H. A. H. en Utrechtse vrouw J. T. P, worden gear resteerd Een deel van de inhoud van de gestolen koffer werd eveneens aan getroffen. Later werd de derde ver dachte, de negen en dertigjarige T. A. in zijn woning in de Rivierenwijk te Utrecht worden aangehouden. Bij hem thuis werd ook de rest van het gestO' lene in beslag genomen. Bovendien ble ken de gearresteerden fietsendieven te zijn. De Utrechtse politie kon al negen fietsen opsporen, w.o. drie geheel nieu we. Zijn echtvriendin preste hem tot tocht naar politie Zoals wij gisteren reeds meldden heeft de politie de hand kunnen leggen op de revolverheid, die Donderdag j.1. een tweetal autobezitters een paar angstige uren had bezorgd, doordat lijj hen met een pistool in de hand wilde dwingen hun wagen aan hem te geven. De toeleg mislukte steeds, aangezien zijn slachtoffers een te grote dosis te genwoordigheid van geest bezaten. Ach teraf is gebleken, dat het de vrouw van de revolverheld is, die eigenlijk de eer voor 's mans arrestatie verdient. De schutter had na zijn vergeefse ac ties thuis een verhaal opgehangen, dat hij zou zijn opgelicht op de Utrechtse automarkt. Zijn vrouw werd hier vre selijk kwaad over en preste haar echt genoot tot een gang naar de politie, om van deze oplichting aangifte te doen. De dienstdoende politie-agent herkende de schutter echter en prompt belde hij zijn collega's in Jutphaas op de plaats waar de misdrijven waren gepleegd waarna de man werd verzocht nog even op het bureau te komen. De schut ter, die meende dat het over de gefin geerde oplichting ging, voelde zich safe, doch hij keerde niet meer huiswaarts. Braziliaans musicus naar Nederland Er worden momenteel stappen on dernomen om Eduard van Beinum in het volgend seizoen een vijftal concerten van het Braziliaanse symphonie orkest in Rio de Janeiro te laten leiden. Van Beinum zou dan een maand in Brazilië moeten verblijven. Zijn tocht naar Zd Amerika zou een tegen-prestatie, zijn voor de komst van de Braziliaanse di rigent-componist-musicus Eleazar de Carvalho naar Nederland. De Carvalho, die aan vaderszijde van Nederlandse af komst is, en aan moederszijde van Indi aanse, zal in ons iand twee concerten van het Utrechts Stedelijk Orkest lei den, alsmede een vijftal concerten van het Radio Philharmonisch Orkest, voor VARA, KRO en NCRV. Met twee van de vier veenpolder: De Amerikaanse minister van Handel, Charles Sawyer, zal a.s Maandag een bezoek aan ons land brengen, om be sprekingen te voeren met vertegen woordigers van het Nederlandse be drijfsleven en met de autoriteiten van de Amerikaanse ambassade en van de M.S.A. Sawyer maakt een rondreis door Eu ropa om de uitkomsten van de Ameri kaanse economische politiek te bestu deren, zulks in opdracht van Truman. ■IllIIIIlIlllllllllllflllIW LIET zal nu niet lang meer duren, of op een fraai landgoed in de buurt van Amerongen zal een nationaal park voor noodlijdende dieren ge vestigd worden. Een rijke gravin heeft reeds een deel van haar be zitting op de Hazenberg afgestaan en op papier is alles al in orde. W/E hebben het in ons land nooit tot een Kruger-wildpark of tot een aanvaardbaar Indianen-reservaat kunnen brengen. Een plan van die meneer van Avifauna, om een Am bonezenkamp als nationale merk waardigheid te gebruiken is misge lopen, en nu hebben ze er dit rust oord voor straatkatten en loslopen de honden op gevonden. UEN ontdekking, dat is zeker. Vooral in de maand Maart zal het knusse hofje waarin de Amsterdamse straatkatten zijn ondergebracht veel publiek trekken, vooral van soort genoten. Dat geeft dan direct weer wat amusement voor de diverse kettinghonden, die hier komen om wat aan te sterken. TV/TIJ komt het voor, dat ze dit moeten opzetten als een stuk reclassering voor dieren. Onder ervaren leidsters kunnen de dakhazen op Zon- en feestdagen excursies maken naar de Heilige Landstichting te Nijmegen en het Rijksmuseum. De honden zou men kunnen laten kennismaken met de Hoogovens en de Staatsmij nen. P)E heren Jan P. Strijbos en Portielje kunnen als stafemloyé's worden aangenomen, terwijl we vertegen woordigers van diverse instellingen op maatschappelijk en kerkelijk ge bied, ook graag in het bestuur zou den zien. Als men de honden en katten reclasseren wil, dan moet men het goed doen. MEN moet de katten niet eerder in de maatschappij plaatsen, dan nadat ze een hecht, geestelijk fundament hebben, waarop ze later zelf het gebouw van haar algemene ontwik keling kunnen optrekken. Men moet ze dat jammeren in de nacht afleren, evenals de vogeltjesjacht. Uit de honden zou men enkele ver- trouwens-beesten kunnen selecteren, die direct de stichting alarmeren, als hun soortgenoten de katten aan vallen, 7E komen er wel, daar in Amerongen. Een schitterend arbeidsveld ligt er open voor de lieve gravin en de andere bestuursleden. En onbe perkt! Moet u maar eens opletten, als het weer voorjaar wordt. en waterschappen nabij de Noordoostool- der heeft „Waterstaat" een contract ge sloten, waarbij de polders en water schappen afstand doen van alle aan spraken, welke zij tot gelding menen te kunnen brengen, wegens schade, die naar hun oordeel mocht zijn ontstaan door indroging van de grond, tenge volge van de droogmaking van de Noordoostpolder. De waterstaatkundige werken zijn inmiddels aan de polders en waterschappen overgedragen. Het rijdend postkantoor zal door Nederland kruisen Gistermorgen is er een aanvang ge maakt met de grote jaarlijkse actie ten bate van het Nederlandse kind. De prinsessenkalender van Pro Juventute kwam namelijk uit, direct gevolgd door de nieuwe kinderpostzegels. Ter gelegenheid van de beginnende zegel verkoop, zag Amsterdam een fonkel nieuw, helrood, rijdend postkantoor, met ingebouwde telefoon en zelfs een telex, op de Dam verschijnen. Dit post kantoor op wielen zal op tournée door ons land gaan en talloze brieven te verwerken krijgen. De bij de auto ge poste brieven krijgen het stempel „auto-postkantoor". Mevrouw D'Ailly kocht de eerste kinderzegels van het jaar. Ze dankte de schooljeugd, die dit maal f 25.000.meer aan bestellingen heeft weten op te nemen dan in 1951. Zondagnacht is de bejaarde heer D. de Jong uit Siegerswoude, bij Drach ten, op tragische wijze om het leven ge komen. De heer De Jong was kort na middernacht per fiets naar De Wilp ge fietst, om de aldaar wonende arts voor een spoedgeval te waarschuwen. Op de terugweg reed de heer De Jong, ver moedelijk door het duister misleid, te water. Met veel moeite van omwonen den kreeg men de drenkeling op het droge. De geneesheer, die even te voren door de heer De Jong was gewaar schuwd, kon slechts de dood consta teren. Zuiderzeewerken Reeds geruime tijd houden deskun digen zich in opdracht van de Dienst van de Zuiderzeewerken Dezig met de stedebouwkundige kant van het pro bleem der Zuidelijke inpolderingen van het IJselmeer. Zij hebben als ste delijk verzorgingscentrum voor het ge hele poldergebied, met inbegrip van de Noordoostpolder en wellicht tevens als industriestad, de bewoningskern aan het Middenkanaal aangewezen. Gedurende de maand October losten vijftien schepen belangrijke ladingen oorlogstuig voor het Nederlande leger in onze havens. Ditmaal waren het Amerikaanse zendingen, voornamelijk bestaande uit voertuigen, licht afweer geschut, geniemateriaal en legerver- kenningsvliegtuigen. In de periode Au gustus tot en met September van dit jaar werd bijna driemaal zoveel krijgs tuig aangevoerd als in de overeenkom stige periode van 1951. In de laatste zes maanden kreeg Nederland 2000 mi litaire voertuigen. Volgende week Maandag, Dinsdag en Woensdag houdt de internationale federatie van variété-artisten (IFVA) haar derde congres te Amsterdam. Er is zeker plaats voor 150 Nederlandse musici LIONDERD en vijftig Nederlandse musici, welke o.m. geselecteerd zul len worden uit de leden of ex-leden van de verschillende dienstplichtige, militaire muziekcorpsen, zullen dienst kunnen nemen in Canadese legerbands. Er is reeds een groot aantal aanmel dingen, want de belangstelling is groot. Binnenkort beginnen de audi ties en de candidaten die aan de ge stelde eisen voldoen, zullen als immi grant in Canada worden toegelaten, waar ze direct in een band geplaatst zullen worden. De voorkeur wordt gegeven aan jon ge vrijgezellen, die reeds hebben deel uitgemaakt van militaire muziekcorp sen. De secretaris-generaal van het Bel gische ministerie van Onderwijs, Ju lien Kuypers, zal naar aanleiding van zijn 60ste verjaardag op 29 November in het academiepaleis te Brussel wor den gehuldigd. Prof. dr. E. Blanquaert, prof. dr. J. A. Goris, C. Burniaux en Herman Teirlinck zullen het werk en de verdiensten van Julien Kuypers op cultureel gebied belichten, terwijl de Nederlandse letterkundige prof. dr. Garmt Stuiveling een lezing zal hou den over het onderwerp „Het huidige aandeel van de Vlaamse letteren in de gemeenschappelijke literatuur". Het omroepkoor en het symphonie-orkest van de nationale radio-omroep zullen aan deze huldiging hun medewerking verlenen. Na de academische hulde zal in de rotonde van het Paleis voor Schone Kunsten een receptie worden gehouden, waar vrienden en vereerders van Julien Kuypers gelegenheid tot ge lukwensen wordt geboden. In de synagogen te Amsterdam en Den Haag zijn gisteren herdenkings diensten gehouden, gewijd aan de na gedachtenis van de Israëlische presi dent, prof. dr Chaim Weizmann. De diensten werden bijgewoond door een groot aantal autoriteiten. In Den Haag waren premier Drees, minister Beyen, de voorzitter der Eerste Kamer en vele andere officiële personen aanwezig. Evenals in 1950 is ook in 1951 het aantal buitenlandse motorvoertuigen geteld, dat gedurende de zomermaan den de Afsluitdijk passeerde. Dat wa ren in Juni in totaal 1470, in Juli 3411 en in Augustus 2403. Vergeleken met 1950 is het aantal buitenlandse motor voertuigen in 1951 met vijftien procent gestegen. De Zweden waren veruit het talrijkst, n.1. 2500, daarop volgden de Belgen met 996, de Fransen met 692, de Denen met 621, de Zwitsers met 575, de Engelsen met 540 en de Duitsers met 375. Opvallend was het toegenomen aantal motorvoertuigen van Duitse na tionaliteit, aldus het laatste nummer van het „Driemaandelijks bericht be treffende de Zuiderzeewerken". Een opgetogen stemming in de hoofdstad In Luxemburg heerste Maandag een feestelijke stemming naar aanleiding van d0 eersie officiële verschijning sedert hun verloving van erfhertog Jan en prinses Josephine Charlotte. Tegen het einde van de namiddag be gaven zich duizenden personen naar het groothertogelijk paleis in de oude stad. De bestuursgebouwen en de par ticuliere woningen waren met de Luxemburgse en Belgische kleuren bevlagd. Bovendien waren de openba re gebouwen verlicht. De receptie op het groothertogelijk paleis had te 18 uur plaats. Toen de verloofden na afloop daarvan op het balkon verschenen brak een warme ovatie los. De menigte hief vaderland se liederen aan. Toen de groothertogin en prins Felix op aandringen van de menigte, op hun beuit op het balkon kwamen zwol het gejuich opnieuw aan. Lang nadat de verloofden ver trokken waren, stonden nog duizen den personen, ondanks de koude, voor het paleis. LOONSTAKING IN DE JAPANSE ELECTRISCHE CENTRALEN Maandag zijn in Japan 120.000 arbei ders in de electrische centralen in sta king gegaan, om kracht bij te zetten aan hun looneisen. De besprekingen met de autoriteiten waren mislukt. De mijnwerkers staken al sinds half Oc tober. Schijn bedriegt. Als.U denkt, dat bovenstaande dunne lijn niet recht maar gebroken is, komt U even bedrogen uit als wanneer U denkt dat ieder hoofdpijntabletje Aspirin is. Controleert U het maar. Een Aspirin tablet herkent U aan het Baycrkruis. ">E directeur-generaal van de „Central Afri- can Airways", Kobert McCoy, is Zaterdag ver oordeeld tot een boete van vijfhonderd gulden of vijftig dagen hechte nis, wegens het toedie- ne van een lijfstraf aan een dertigjarige bij zijn maatschappij in dienst zijnde stewardes. McCoy maakte een dag later, Zondag J.I., bekend, dat hij zijn functie zal neer leggen JN een ziekenhuis in Os lo ligt een jongeman, die al meer dan twee weken achtereen de hik heeft. Men heeft hem al lerlei medicijnen en kal merende geneesmiddelen gegeven. Kinine hielp nog het best, maar gaf toch ook slechts een tij delijke verlichting. Om dat men het mogelijk acht, dat de jongeman een virusziekte heeft, wordt hij nu behandeld met een middel hier tegen. r\P het eiland Cyprus is een mozaieke vloer van meer dan tweedui zend jaar oud bloot gelegd. Het mozaïek stelt een tafereel voor uit de Ilias van Homerus en is buitengewoon goed be waard gebleven. Drie km ten Oosten van de plek van deze opgraving, heeft men verschillende graven van naar schat ting 1100 jaar voor C' ristus gevonden. rtE „Prawda", het or- gaan van de commu nistische partij in de Sowjetunie, is boos op de Russische geleerden. Diverse wijze heren zou den zich tegen critiek hebben geweerd door „nieuwe krachten die zich pogen te doen gel den", de mond te snoe ren. Voorts worden vol gens het blad te weinig critische beschouwingen gewijd aan de burgerlij ke ideologie met haar „menshatend karakter".... IAdvertentie. Ing. Med.j Woensdag of Donderdag zal India in de politieke commissie der V.N. een resolutie indienen, welke een oplos sing behelst voor het vraagstuk der krijgsgevangenen in Korea, het laatste punt, dat een wapenstilstand in de weg staat. Krachtens dit plan zullen de ge vangenen, op bepaalde uitwisselings- punten in bepaalde zones vrijgelaten, kunnen gaan waarheen zij willen en worden toevertrouwd aan een repa- triëiflngscommissie, welke beslaat uit vier landen, welke niet aan de vijan delijkheden deelnemen. Over het lot der gevangenen, die na drie maanden nog niet naar hun land zijn teruggekeerd, zal worden gespro ken op de politieke conferentie, welke volgens artikel 10 van de bestands overeenkomst zal worden bijeengeroe pen. Mocht de repatriëringscommissie het niet eens kunnen worden, dan zal er een scheidsrechter met beslissende stem moeten worden benoemd. Aan de voorzitter van de algemene vergadering, Lester Pearson, zal wor den verzocht, de voorstellen over te brengen van Noordkoreanen en Chine zen en hun te verzoeken, zich hiermee accoord te verklaren. De Amerikaanse regering zal vandaag bij het Federale Gerechtshof te Chica- go een proces beginnen met het doel de enorme industriële macht te breken van het Du Pont-concern, dat naar haar mening een monopolie is. De regering beweert, dat de familie Du Pont een meerderheidsbelang heeft in drie hol ding companies, die de meerderheid der aandelen in de E. I. du Pont de Ne mours and Company, de Chem.'tals Company and de General Motors In- corporated bezitten, en voorts een groot belang hebben in de United States Rub ber Company. E. I. du Pont de Nemours and Co. General Motors Inc. en de United States Rubber Co. «.uilen vandaag door de re gering worden aangeklaagd wegens overtreding van de antitrustwet. De maatschappijen maken zich volgens de regering schuldig aan beperkende han- deïspractiiken door middel van geheime overeenkomsten, waarbij zij elkaar prijskortingen toestaan, en door het ma ken van afspraken, waarbij elk der maatschappijen zich beperkt tot de ver vaardiging van bepaalde producten met het doel de onderlinge concurrentie te elimineren. De maatschappijen hebben reeds verklaard, niet schuldig te zijn aan hetgeen haar te laste zal worden gelegd. De regering zal het gerechtshof ver zoeken de Du Pont-maatschappij op te d-agen haar aandelen in de General Rondom het Waldfriedhof te München heeft men een grootscheepse drijf jacht op hazen en reeën gehouden. Het winterweer heeft er toe geleid, dat dit wild. de beplantingen om de graven ging wegvreten. De jagers maakten in het besneeuwde landschap een flink aantal dieren buit. Motors te verkopen. Dit jaar is reeds tweemaal door een federaal gerechts hof een uitspraak gedaan, waarbij ver breking van belangengemeenschappen tussen Du Pont en andere maatschap pijen, o.m. de Engelse maatschappij: de Imperial Chemical Industries Ltd., werd gelast. VIER manschappen van het corps ma riniers, die op Aruba gestationneerd zijn, hebben een zeer hachelijk avon tuur beleefd. Zij waren verleden week Maandag gaan zeilen in een zeewaar dige sloep en dreven daarbij zo lelijk af, dat zij de thuishaven niet meer kon den bereiken. Pas Zaterdagmorgen zijn zij opgepikt dqpr het ss Lilly Nielsen, dat in charter voor de KNSM vaart. De jongens dreven toen lelijk af in de richting van de Oceaan, hadden slechts een zwembroek aan en bezaten voedsel noch drinken. Het schip was onderweg van New Orleans naar Maracaibo. Wa ren de mannen buiten de scheepvaar- route geraakt, dan zouden zij het avon tuur waarschijnlijk niet hebben over leefd. Aangezien men verwachtte, dat zij waren afgedreven in de richting van Venezuela, is in die richting met vlieg tuigen gezocht, echter zonder resultaat. ARRESTATIES WEGENS HOOGVER RAAD IN WEST-DUITSLAND De politie te Arnsberg in Westfalen hoeft medegedeeld, dat zij „verscheide ne personen" heeft aangehouden die verdacht worden van „voorbereidingen tot hoogverraad en samenzwering". Na dere bijzonderheden konden niet wor den verstrekt, teneinde het onderzoek niet te bemoeilijken. Naar verluidt zijn zeven personen in arrest gesteld en verdenkt de politie hen van het organiseren van een onder grondse neo-nazistische beweging. De een en twintig staten, die troepen in Korea hebV—n, zijn Maandag tijeen geweest om het ontwerp te Bestuderen. Zij willen, dat de A.V. een beroep op de Noordelijken doet, om in te stem men met het beginsel van vrijwillige repatriëring en steun zal verlenen aan het standpunt der geallieerde onder handelaars te Panmoendjon. Communisme en het huwelijk „Liefde is niet de voornaamste factor in het huwelijk", schrijft Imre Bodnar, hoofd van een provinciale school, in het Hongaarse jeugdblad „Szabad Ifjusag". „Het meest hechte fundament voor een gelukkig huwelijk is over eenkomstig ideologisch denken door man en vrouw. Een veelvuldig voor komende oorzaak van een ongelukkig huwelijk is dat öf de man, öf de vrouw theoretisch niet zo ontwikkeld is als de ander. Zo is het voorgekomen dat twee uitstekende geleerden liefde voor el kander opvatten en huwden. Het hu welijk werd echter een mislukking, omdat eeji van beiden een sterk ont wikkeld godsdienstig gevoel bezat". Er heeft thans in „Szabad Ifjusag" een uitgebreide briefwisseling over huwelijksvraagstukken plaats, die be gon met het publiceren van een rap port van een rechter over het hoge percentage echtscheidingen onder jeug dige Hongaarse arbeiders en arbeid sters. Een vrouw schreef, dat de moei lijkheid was gelegen in het „nog niet kunnen uitroeien van het denkbeeld van de „liefde op het eerste gezicht", welke zij kenschetste als „een over blijfsel van de kapitalistische maat schappij en een onderwerp voor grote- oplagenromans van de burgerij, waar voor in een socialistische gemeenschap geen plaats bestaat...." Dezer dagen zal te Beaulieu sur Mer aan de Franse Rivièra een van de laat ste overlevenden van het huis Habs- burg, de 36-jarige prins Felix van Habsburg Aartshertog van Oosten rijk in het huwelijk treden met de 27-jarige Duitse prinses Anna Eugenie Paulina van Arenberg. Prins Felix is een broer van aarts hertog Otto. Hij is als zakenman werk zaam in Mexico, waar het paar zich na een huwelijksreis op Cuba zal vestigen. De Westduitse vereniging van Ka mers van Koophandel heeft er op aan gedrongen dat de Westelijke geallieer den de na de oorlog in beslag genomen handelsmerken aan West-Duitsland te rug zullen geven. Dit zou volgens de vereniging moeten geschieden vóór de Conventies van Bonn tussen West- Duitsland. en de Westelijke mogendhe den geratificeerd worden. De vereni ging schat de schade door het verlies der merken op 1 milliard mark. Het Amerikaanse hof van appèl heeft voor de tweede maal geweigerd het vonnis tegen het echtpaar Julius en Ethel Rosenberg, dat op beschuldi ging van spionnage op het gebied van de kernsplitsing ter dood is veroor deeld, te herzien. De Rosenbergs kun nen nu alleen nog door een gratiebe- sluit van president Truman van de electrische stoel worden gered. De Oostenrijkse minister van Buiten landse Zaken heeft Zaterdag op een openbare bijeenkomst verklaard, dat de Sowjet-autoriteiten in 1945 hebben voorgesteld aan Oostenrijk 50 pet af te staan van de aandelen van een Sovjet maatschappij, die de Oostenrijkse olie reserves zou exploiteren, door middel van een betaling door de Oostenrijkse regering aan de Sovjetunie van 10 mil- lioen dol'ars Minister Gruber heeft verklaard, dat de Oostenrijkse regering had gewei gerd vOor 10 millioen dollars van de Russen de helft te kopen van een zui ver Oostenrijkse natuurlijke rijkdom. De Sovjetautoriteiten exploiteren se dert 1945 onder voorwendsel dat het vijandig bezit zou zijn geheel te eigen bate het oliebekken van Zister- dorff ten Oosten van Wenen, waarvan zij ongeveer 3 millioen ton per jaar winnen. Minister Gruber deelde voorts nog mee, dat de Russen zich de algemene leiding van de gemengde Oostenrijks- Russische maatschappij hadden voor behouden en dat zij het aan Oostenrijk hadden overgelaten de vroegere eige naars en de vroegere buitenlandse aandeelhouders van de maatschappijen, die vóór de „Anschluss" van 1933 de Oostenrijkse olie exploiteerden, scha deloos te stellen. Guenther Pawelke, de Westduitse ambassadeur in Egypte, heeft Zondag een krans gelegd op het monument, dat op het slagveld van El Alamein is opgericht ter nagedachtenis van maar schalk Rommel en 't Afrikacorps. Een delegatie Egyptische officieren nam aan de plechtigheid deel.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3