Nederlaag voor dr. Ad enauer Modderzuil hing secondenlang boven de Nieuwe Waterweg Bondsdag stemt in met boycot van Saar-verkiezingen Baby-waterstofbom ontploft op atol Eniwetok Internationale politiek Het wintert al in West-Europa Beslissing over Europese verdragen thans pas half December Tito's Engelse reis Maart in Wrak van Faustus op lijkbaar' de diepte in Woensdag 19 Nov. 1952 yERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargane No- 11572 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Dividendbeperking één jaar verlengd Geen verder onderzoek naar „illegal e groep Twee bejaarden omge komen in Achterveld BONDSDAG VOELDE NiETS VOOR OVERHAASTING Conferentie van drie Russische wens ALKMAARS BURGEMEESTER BECRiTiSEERD Adenauer: ,,Holfmann maakte accoord met Frankrijk onmogelijk' Verklaring van Schuman tegengesproken Krachtige Oostenwind WEERBERICHT VERMOORDE POLITIEMAN TER AARDE BESTELD Eerst behandeling voor Staatsgerechtshof Verklaring van atoomcommissie zeer voorzichtig DE EERSTE SPADE IN DE GROND Omwonenden een paar uur in de kou Vorst en sneeuw alom Directie: BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 44904] Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. ra.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.—. elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand f 2 02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 Kleine nederlaag voor Van de Kielt min. (Van onze parlementaire redacteur) In de Dinsdagmiddag gehouden ver gadering van de Tweede Kamer heeft de minister van financiën, de heer Van de Kieft, een nederlaag geleden, die hij overigens wel niet zo zwaar geno men zal hebben. De Kamer nam met 53 tegen 27 stemmen een amendement van de heer Lucas (KVP) aan, om de nog altijd geldende dividendbeper king met één jaar te verlengen tot eind 1953 in pteats van met twee jaar, zoals de bewindsman had voorge steld. Tegen stemden alleen de P.v.d.A. en de C.P.N. De Kamer nam daarna het wetsontwerp tot verlenging van de dividendbeperking aan met 69 tegen 12 stemmen (tegen VVD, SGP, KNP en van de ARP de heer C. v. d. Heu vel) Amerikanen steunden geen politieke activiteit De Amerikaanse hoge commissaris in West-Duitsland, Donelly, en de Hes- sische premier, Zinn, hebben bekend gemaakt, dat de AmerikaansDuitse commissie van onderzoek naar de ille gale werkzaamheid van een anti-Rus sische verzetsgroep haar werkzaamhe den heeft opgeschort. De hoge commissaris, aldus de ver klaring, is overtuigd en de min.-pre- sident aanvaardt, dat geen illegale binnenlandse politieke activiteit van enigerlei aard van de „technische groep" bekend was aan, of beschermd werd door de Amerikaanse autoritei ten. Alle leden der organisatie, die door de Duitse autoriteiten waren gearres teerd, zijn sindsdien vrijgelaten. De 81-jarige heer E. Hoosemans viel in Achterveld (bij Barneveld) van een stoep. Hij kreeg een hersenschudding. Het slachtoffer werd in huize Sint Joseph opgenomen, doch overleed de volgende dag. De 70-jarige J. Venema «tak onverwacht de rijweg over en werd gegrepen door een bromfietser. Het slachtoffer overleed in het zieken huis te Amersfoort. JJET STREVEN van dr Adenauer, om nog voor bet eind van deze maand de behandeling van de conventies van Bonn en hel verdrag inzake het Europese leger door de Bondsdag af te sluiten met de eindstemming, heeft schipbreuk geleden. De Bondsdag heel't gistermiddag met een kleine meerderheid een christelijk-democratisch voorstel verworpen, om de laatste debatten over de verdragen op 26 en 27 November te houden en op 28 November over de aan vaarding te beslissen. Het staatsgerechtshof te Karlsruhe zal zich op dezelfde dagen bezighouden met de vraag, of deze verdragen in overeenstemming zijn met de Westduitse grondwet. Adenauer's nederlaag is volledig verklaard door het feit, dat groepen uit alle partijen der regeringscoalitie hem bij de stemming over het voorstel afvielen. Deze viel met 17.9 tegen 166 stemmen en 2 ont houdingen in zijn nadeel uit. Vijftig Bondsdagleden waren afwezig. Amerikaans blad meent Proefballon van Moskou? De rubriekschrijver van de „New York Post", Robert Allen, schrijft Dins dag, dat de Russen „voelhorens hebben uitgestoken voor een conferentie tus sen Stalin en de Britse premier Chur- chill." Zij zouden bovendien een krach tige wenk gegeven hebben, dat Chur- chill van de voorgestelde conferentie een driemogendhedenbespreking zal maken, door de pas gekozen president der V.S., Eisenhower, uit te nodigen, er aan deel te nemen. Verder zouden de Russen te kennen geven, dat Stalin bereid is, „de Weste lijke leiders halverwege tegemoet te treden". Allen zegt, dat de communis ten hun initiatief hebben kenbaar ge maakt via een „neutraal" diplomatiek kanaal. (Van onze parlementaire redacteur) De heer Reuter van de CPN uitte gistermiddag in de Tweede Kamer cri- tiek op het beleid van de burgemees ter van Alkmaar, mr dr H. J. Wytema. Sprekend over de Bescherming-Burger bevolking, vestigde hij de aandacht van minister Beel op het feit, dat de burgemeester van Alkmaar buitenge wóón-dienstplichtigen heeft doen op roepen voor de Bescherming-Burger bevolking. De heer Reuter verwachtte, dat de minister hierover zijn afkeu ring zou uitspreken. Vandaag zal mi nister Beel op deze kwestie ingaan. DE. >x. WESTDUITSE BONDSDAG heeft gisteren zijn volle instemming uitge- - sproken met de pogingen van de verboden partijen in het Saargebied, om de verkiezingen van 30 November door een boycot tot een votum van trouw aan Duitsland te maken. Dr Adenauer heeft zelf de bevolking van het spreek gestoelte af toegeroepen: „Ik twijfel er niet aan dat de overwinning zal toe vallen aan degenen, die in deze strijd tegen de dwang moed tonen." Vertegen woordigers van het Saargebied zaten bij deze gelegenheid in de diplomatieke loge van de vergaderzaal. Zij zullen met genoegen hebben vernomen, hoe de Bondsdag in zijn verklaring protesteerde tegen de kneveling der democratische rechten in het Saargebied, en al bij voorbaat weigerde, een nieuwe Landdag als de wettige vertegenwoordiger van het volk te erkennen. de Saarlandse premier Hoffmann ligt. Hij zou een verklaring, die tot het op schorten van de verkiezingen in de Saar zou hebben kunnen leiden, on mogelijk hebben gemaakt, en het be houd van de economische unie met Frankrijk hebben geëist. Daardoor was een accoord onmogelijk geworden. Hoffmann heeft de hem door Bonn toegeworpen handschoen reeds opgeno men. Hij heeft doen weten, dat hij de democratische gevolgtrekking zou ma ken, indien inderdaad de meerderheid der Saarlanders niet naar de stembus zou gaan. De Westduitse regeringspartijen heb ben zich er nog niet over uitgelaten, wat hun houding zal zijn indien onver hoopt toch een meerderheid van de Saarlanders zou gaan stemmen. De so cialisten hebben evenwel doen weten, dat zij reeds een boycot van 30 tot 40 pet. van de kiezers als een belangrijke demonstratie zullen beschouwen. |~\R ADENAUER heeft in zijn rede on- danks de ontkenningen van minister Schuman volgehouden, dat de verant woordelijkheid voor het mislukken van de Frans-Duitse onderhandelingen bij Er zal voorlopig nog geen be langrijke verandering in het hui dige koude weertype optreden. De luchtdruk blijft hoog boven Scandinavië en daalt boven Frankrijk. Hierdoor is de Oosten wind aangewakkerd. De tempe ratuur komt overdag maar wei nig boven het vriespunt en des nachts treedt lichte vorst op. Een stroming, die uit Midden-Europa naar het Westen beweegt, kan vandaag enige regen of sneeuw veroorzaken. Voor midden No vember blijft het de komende dagen te koud, met af en toe een krachtige Oostenwind. Sterke vorst is evenwel niet te ver wachten, zoals deze bijv. in grote delen van Duitsland, Zwitser land en Italië voorkomt, waar het 's nachts al 15 tot 20 gr. C. vriest. Verwachting tot morgenavond. AANHOUDEND KOUD Nevelig en zwaar bewolkt met enige sneeuw of regen. Matige tot vrij krachtige Noordoostelij ke wind. Temperatuur om het vriespunt. DONDERDAG: Zon op 8.09, on der 16.42. Maan op 11.48, onder 18.48. Onder grote publieke belangstelling is gisteren te Woerden het stoffelijk overschot van de politie-agent Van Erk, die Donderdag j.1. door inbrekers lafhartig werd neergeschoten, ter aar de besteld. De kapel van het Utrechtse politiecorps ging voor de rouwkoets uit. Deputaties van verschillende po litiecorpsen volgden de auto met het stoffelijk overschot. Aan de groeve werd o.m. het woord gevoerd door een vertegenwoordiger van de minister van Binnenlandse Zaken. FRANS SCHIP GESTRAND BIJ DE KUST VAN ZUID BEVELAND. In de Schelde is gisteren het Franse s.s. „Magellah" ter hoogte van Bath op Zuid-Beveland, aan de grond gelo pen. Sleepboothulp is onderweg. ("jMDAT de voorzitter van de Bonds dag bij de normale procedure van handopsteken geen indruk van de uit slag der stemming kon krijgen, liet hij alle leden de zaal verlaten en hen door drie verschillende deuren weer binnenkomen. De rij, welke door de deur met het opschrift „Neen" trok, v/as ditmaal het langst, voor het eerst bij de stemming over een regerings voorstel. Adenauers wensen gingen in tegen het verzoek van het staatsgerechtshof, om de beslissende debatten in de Bonds dag niet te laten samenvallen met de openbare behandeling van het verzoek van president Heuss om een uitspraak over de grondwettigheid der verdragen. Zijn poging, om een snelle behandeling door te drijven, is definitief mislukt. Er is geen nieuwe datum vastgesteld. Men mag aannemen, dat de Bondsdag thans in de tweede week van Decem ber tot behandeling zal overgaan. In elk geval staat wel vast dat de coali tie zal trachten te voorkomen, dat de beslissing zal worden uitgesteld tot na de uitspraak van het staatsgerechtshof op 15 December. De beslissing van de Bondsdag viel, nadat de agendacommissie niet tot een besluit inzake de datum voor het debat had kunnen komen. Het voorstel van de CDU, om volgende week reeds een beslissing te nemen, ondervond echter slechts zeer geringe steun. Bovendien bleek de commissie voor buitenlandse zaken pas in de tweede week van De cember met de voorbereiding van het debat gereed te kunnen komen. De stemming zegt overigens niets omtrent de houding, die de Bondsdag tegenover de verdragen zal aannemen. Een aani.al leden stemde tegen, dat de verdragen zelf ongetwijfeld zal steu nen. Men kan er thans echter op rekenen, dat de oppositie een sterke actie zal beginnen, om de rechterlijke beslissing eerst af te wachten en de debatten tot na Nieuwjaar op te schorten. De op positie wordt daarbij gesteund door een besluit van de Bondsraad, die eveneens reeds heeft aangekondigd het advies van het Hof af te willen wach ten. Maarschalk Tito zal in de tweede helft van Maart een bezoek aan Enge land brengen, zo is te Belgrado en Londen bekend gemaakt; Er is tussen de Britse en de Joegoslavische rege ring overeenstemming bereikt over de datum. Zoals men weet, heeft de Britse minister van buitenlandse zaken, An- thony Eden. in September j.1. een be zoek aan Joegoslavië gebracht. Toen v/erd reeds over de mogelijkheid van een bezoek van Tito aan Engeland ge sproken. Tito heeft zijn land sedert de breuk met de Kominform in 1948 niet meer verlaten. 1000 boete voor Britse ,.Heil-Hitler '-man James Laratt Battersby, die de stilte bij de dodenherdenking te Londen op 11 November j.1. met een „Heil Hitier" verbrak, is wegens „beledigend gedrag" veroordeeld tot 100 pond sterling (ruim 1000 gulden) of twee maanden gevan genisstraf. Amerikaan se geleerden veronderstellen ^MERIKAANSE geleerden zijn van mening dat de mededeling van de Ameri kaanse commissie voor de atoomkracht over geslaagde, „met warmteontwik keling gepaard gaande proefnemingen met atoomwapens", een voorzichtige manier van zeggen is om aan te geven dat op Enitewok een „baby-waterstof- bom" tot ontploffing is gebracht. Zij voegen hieraan toe, dat de vernietigings mogelijkheden van een dergelijke „baby-waterstofbom" kunnen blijken uit de algemeen aanvaarde mening, dat slechts de warmteontwikkeling van een ont ploffende atoombom in staat is een waterstofbom tot explosie te brengen. President beslist over gebruik het ervan ^LECHTS de president der Verenigde Staten zou beschikken over dè be voegdheid om te bepalen of een der gelijk verschrikkelijk wapen al dan niet zal worden aangewend. President Truman nam in 1945 persoonlijk de be slissing om de eerste atoombom boven de Japanse stad Hirosjima te doen uit werpen. Hij heeft bij die gelegenheid gezegd, dat slechts de president in oor logstijd kan bepalen of een atoombom tegen vijandelijke doelen mag worden gebruikt. i ALS een enorme uitgespreide parapluis van ruim vijftien meter hoogte hing secondenlang een zuil water en slijk boven de waterspiegel in de monding van de Niéuwe Waterweg. Klokslag tien minuten vóór elf liet de marine de eerste dieptebom ontploffen: de eerste spade voor het graf van de „Faustus" ging in de grond. Een knal werd niet gehoord, doch diep onder het water, dat het geluid smoorde, scheurde de kleilaag waarop het wrak rust, gewelddadig vaneen. Een marine-vliegtuig cirkelde hoven de plaats waar de „Faustus" is gezonken, om waarnemingen te doen. Het scheepvaartverkeer was van half elf tot na twaalf uur gestremd en overal gloeiden rode waarschuwingslichten op liet water. De bommen werden electrisch tot ontploffing gebracht. TN een kring rond het wrak zal met dieptebommen een diepe voor wordengegraven, waardoor de „Faus tus" als het ware op een eilandje van klei komt te liggen. Op deze „baar" zal het wrak in de zandlaag verdwij nen. De zandzuigers zullen ongeveer een half millioen kubieke meter zand moeten verwerken. Neerlands grootste zandzuiger, de „Batavus", ligt al in Hoek van Holland gereed. Nog deze week zal de „Batavus", indien op het laatste moment geen andere zuiger wordt gecharterd (het werk moet na melijk onderhands aanbesteed worden) aan de slag kunnen. Hoewel een proef had aangetoond, dat het geweld van een onderzeese homontploffing boven de waterspiegel bijna niet merkaar is, had men toch voor alle zekerheid de omwonenden aangeraden de vensters open te zetten. Zo zat een deel van Hoek van Holland tijdelijk in de woonkamer te rillen van de kou. Meer dan de helft van de benodigde 18 dieptebommen hebben hun werk gisteren reeds gedaan. Met het echo lood zal men de uitwerking na-peilen. Het herstel van het Noorderhoofd is reeds begonnen. Twee zinkstukken In de Noorderpier te Hoek van Holland is gisteren het eerste zinkstuk, dat het door de FaustuS veroorzaakte gat moet helpen dichten, gelegd. Arbeiders werpen stenen op de mat van rijshout, om deze te doen zinken. van 20 bij 40 meter, waarvan er giste ren al één is neergelaten, zullen het gehele gat bedekken. De kosten van het herstel worden op een millioen gulden geschat. TOEN wij van de inhoud van het voor lopig verslag op hoofdstuk III van de Rijksbegroting (Buitenlandse Za ken) kennisnamen, hebben wij gedacht, dat het maar goed is, dat wij thans over twee ministers van buitenlandse zaken beschikken. Wij menen namelijk, dat één man de kamerleden niet tevreden zou kunnen stellen. Uit deze zee van vragen om opheldering blijkt in de eerste plaats hoe ontzaglijk belangrijk de internationale samenwerking in de ze tijd is, maar bovendien, dat Neder land eigenlijk maar een heel klein ra feltje van deze politiek in handen heeft. Het is dan ook niet anders, dan dat het genoemde voorlopige verslag op ons een ietwat onwezenlijke indruk maakt. Want het kan met niet genoeg nadruk worden gezegd, dat de inter nationale politiek nu eenmaal niet meer door Nederland wordt bepaald en dat ons land er in vele opzichten geen eigen denkbeelden op na kan houden. Deze situatie is in de wereld na 1945 gegroeid uit noodzaak, en eerst in de tweede plaats uit ideële overwegingen. Laten wij toch vooral niet denken, dat er ooit van internationale samenwer king in een mate als op het ogenblik sprake zou zijn geweest, indien de uitslag van de strijd tegen Hitier niet tot resultaat had gehad, dat eigenlijk maar twee landen tot de overwinnaars behoorden, namelijk Rusland en de Ver enigde Staten, en dat alle andere lan den de oorlog hebben „verloren"! Op dat ogenblik bleek een bundeling nood zakelijk te zijn uit een oogpunt van op portuniteit, uit eigenbelang en niet anders. Dat men op grond van deze op zichzelf kwade overwegingen ten slot te een huis vol idealen heeft gebouwd is een geluk bij een ongeluk. Wij geloven, dat wij dit bij een be schouwing over de buitenlandse poli tiek van ons land altijd nauwkeurig voor ogen moeten houden. De gedachte aan deze hiërarchie van waarden troost ons op moeilijke ogenblikken en zij is ons bovendien behulpzaam bij het be palen van een standpunt, dat zo objec tief mogelijk is. Vandaar, dat de opmer kingen van de kamerleden op het ter rein van de buitenlandse politiek op ons vaak een onwezenlijke indruk ma ken. HIT wil natuurlijk niet zeggen, dat wij in alles geheel met handen en voe ten aan dat buitenland en dat nog aan „de groten" gebonden zijn, maar van de andere kant zullen wij voor ogen moeten houden, dat de Neder landse minister van Buitenlandse Za ken evenmin als het Nederlandse ka binet beslissingen kan nemen, die te gen de algemene opinie ingaan. Zover zal het ook wel nimmer meer komen. Indien dan, zoals uit het voorlopige verslag blijkt, vele leden de mening zijn toegedaan, „dat zij in het algemeen geen voorstanders zijn van het druk ken van een partijloos stempel op het ministerie van Buitenlandse Zaken", omdat „de buitenlandse politiek ver bonden moet zijn met het nationale le ven en dit in een democratie zijn be lichaming vindt in de constructieve partijen", dan zijn wij geneigd daar aan toe te voegen, dat het er hele maal niets toe doet van „welke kleur" of van „welk geloof" de minister van Buitenlandse Zaken is, omdat hij geen eigen politiek kan voeren. En nooit meer zal kunnen voeren. De verdienste van mr. Stikker was dan ook niet ge legen in het feit, dat hij bijwijlen zo hardnekkig de opvattingen van zijn eigenlijke partij verwaarloosde, maar dat hij als „persoon", als „figuur", zui ver om individuele allure zulk een voortreffelijk vertegenwoordiger van ons land in het buitenland was. Het heeft eeen zin vandaag de dag de bui tenlandse politiek van ons land op een niveau te heffen, dat volkomen denk beeldig is. De beste Nederl. minister van Buitenl. Zaken is hij, die zijn land „als kundige persoonlijkheid" zo goed mogelijk ver tegenwoordigt en om die reden inter nationaal zeggenschap kan verwerven. Uit hoofde van zijn kennis van zaken, zijn wijsheid, zijn verdraagzaamheid enz. dus! THANS beschikken wij over twee ministers van Buitenlandse Zaken. Een novum, dat misschien wel een ge volg is van het feit, dat men van oor deel was, dat de minister meer op zijn departement zou moeten zijn en de conferenties in het buitenland gaven hem daarvoor maar weinig gelegen heid maar toch ook van de omstan digheid. dat er anders iets met de ver deling van de zetels bij de kabinetsfor matie in de knoop zou zijn geraakt. Welaan, wij hebben er twee! En zij zullen de Kamer binnenkort tevreden moeten stellen op tal van punten. Maar hoe zielig het klinkt, al deden zij zulks niet, dan zal de internationale politieke molen er niet langzamer of sneller om draaien. Het heeft geen zin ons belangrijker voor te doen dan wij zijn. Indien wij maar bereid zijn in het kleine onze grote taak te verrichten. Daarover wil len wij nog wel eens iets zeggen. Plotseling is in grote delen van Europa de winter ingevallen, vroeger dan we gewend zijn en wenselijk ach ten. In bepaalde delen van ons land Is de laatste dagen al natte sneeuw ge vallen, met name in het Oosten en op de Veluwe. Maar ook elders heeft men het geweten. Zo brachten gisteren Noordoostelijke poolwinden sneeuw en Vorst in Engeland, als gevolg waarvan met name in het Zuidoosten van het land op de gladde wegen vele ongeluk ken gebeurden. Londen kreeg zijn eer ste pak sneeuw en Schotland mat de laagste temperatuur van de dag: 23 graden Celsius onder nul, nabü Glen- more Lodge. r,1," - berggebieden van Frankrijk, Italië, Zwitserland en Oostenrijk zijn thans alle belangrijke bergpassen door sneeuw onberijdbaar geworden. Op hoge passen in Frankrijk is reeds veer tig centimeter sneeuw gevallen. Hier is het skiën al begonnen in de Alpen, de Pyreneeën, het Massif Central en de Jura. In de meeste delen van Frank- rijk schommelde de temperatuur gis- teren om het vriespunt; hier en daar werd echter vijf of zes graden vorst gemeten. Uit hooggelegen delen van Italië is twintig graden vorst gemeld.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1