Rijmende woorden en vlijmende woorden nopens Sint r Waarom 't luchtkasteel vernielen? Een van Frankrijks grootste schrijvers herdacht Agrariërs hebben administratieve zorgen Geestelijk leven Nieuwe richtlijnen voor '53 inzake bestrijding aardappelmoeheid 6.90 £en rompslomp die vereenvoudigd moet worden Beroepingswerk Loodkabel van de PTT verduisterd Assurantiebezorger in de Spaarnestad aangehouden Individueel kunnen er ontheffingen worden verleend De bootverbinding met Texel Oud-stoottroepers naar de Natfonale Reserve? Wij blijven zo graag in U geloven, Sint! Vicfor Hugo, 150 jaar geleden geboren W/E GAAN ER BOEREN OP ZUIDERZEEGRONDEN Engeland wil gegevens over de H-bom Nieuwe Niedorp Grote belangstelling voor douches Tafeltennisuitslagen Beneluxcommissies gaan moeilijkheden na Tomafenen erwfenregen voor Tino Rossi „Fanny-Hats" Een aparte Hoed I of ST. NICOLAAS GESCHENK DE VRIES VLAMINGSTRAAT 84 VRIJDAG 21 NOVEMBER 1952 enHttoVo&?ngebnkt?n' zelsV^ I nin^anT'loXlalinl de WaaSd wordt overrompslomp. L verbonden is aan de juiste uitvoering van de verschillende sociale voorzie ningen, welke voor de arbeiders in het leven zijn geroepen. Begrijpelijk is het daarom, dat herhaaldelijk op vereen voudiging wordt aangedrongen. Aan de Langedijk b.v. zijn er al verschillende tuinbouwers, die hun bedrijf dermate hebben ingekrompen, zodat zij het zon der arbeiders kunnen redden. Zij zijn dan bevrijd van de voor hen zeer on welkome administratie en bovendien wordt daarbij overwogen, dat een ar beider aan loon en sociale lasten op ongeveer f 3000 komt te staan, een be drag, waarmee vele tuinders blij zou den zijn, als zij het aan netto-inkomen verdienden, gezwegen nog van het voorrecht der sociale voorzieningen voor de arbeider, die de zelfstandige agrariër mist. In de laatste vergadering van het Ko ninklijk Ned. Landbouw Comité heeft de fungerende voorzitter, ir. Geure, een boekje opengedaan over de rompslomp, welke er voor de werkgevers in land en tuinbouw zoal aan administratieve werkzaamheden is te verrichten. „Als voorbeeld diene een landbouwer die 5 arbeiders in dienst heeft, waarvan 1 losse arbeider, leeftijden variërend van 19 t.e.m. 40, gehuwd en ongehuwd. Om zijn loonadministratie volgens de voorschriften te kunnen uitvoeren, dient hij te beschikken over 5 loonsta- ten, 5 rentekaarten, 5 zegelbladen in zake bedrijfspensioenfond, 1 verzamel loonstaat, 1 loonstaat voor zijn bedrijfs vereniging. Verder over rentezegels, pensioenzegels, ziekfondscoupons, va- cantiebonnen, alles van verschillende waarde. De rentezegels en ziekenfonds coupons zijn verkrijgbaar bij de post kantoren, pensioenzegels en vacantie- bonnen bij de Coöp. Boerenleenbanken. Dan volgt de wekelijkse loonbereke- ning, waarbij het bruto-loonbedrag in verband met verrichtte accoordwerk- zaamheden voor iedere arbeider per week verschuldigd is. Bij het bruto-loonbedrag dient nu sinds 1 Juli voor vaste arbeiders 1,1% loontoeslag W. en W. bijgeteld te wor den en voor losse arbeiders 4,4%. Van het dan verkregen bedrag moeten be lastingvrij worden afgetrokken boven genoemde percentages n.1. 1.1% en 4.4% als bijdrage werknemers in het Wacht geld en Werkloosheidsfonds (W. en W.) Tevens moeten nog 1% premie Ziektewet, de halve pensioenpremies en voor losse arbeiders 1/4 van de NED. HERV. KERK: Aangenomen naar Genemuiden: G. H. van Kooten te Brandwijk, die be dankte voor Elburg, Ermelo (derde predikantsplaats) en voor Aalst. Be dankt voor Lage Vuursche: G. Wiilem- sen te Hierden. GEREFORM. KERKEN: Beroepen te Ouddorp: C. van Kruyk, candidaat te Sprang-Capelle. GER. KERKEN (ond. art. 31 K.O.): Beroepen te Drogeham: P. Veldstra te Kantens; te Mussel (tweede maal): J. ten Hove te Terneuzen, die dit be roep ook aannam. Twee Amsterdammers, die voor de oorlog een particuliere radio-distri- butiedienst in de ndische buurt ex ploiteerden en die na de naasting van dit soort bedrijfjes door de PTT in staatsdienst waren overgegaan, ston den gisteren voor het Amsterdamse Gerechtshof terecht, beschuldigd van diefstal van loodkabel. Als PTT-beambten waren ze ge plaatst in dezelfde wijk waar ze vroe ger hun bedrijfjes hadden. Toen in opdracht van het staatsbedrijf de oude draadkabels door nieuwe vervangen moesten worden, hadden de twee ver dachten het oude materiaal verkocht, omdat daarvoor zo meenden zij destijds door de PTT niets was be taald. De Amsterdamse rechtbank nam dit niet aan en veroordeelde hen tot een jaar met aftrek. In hoger be roep hoorden ze negen maanden met aftrek tegen zich eisen. Verdacht van verduistering van een bedrag van f 34.000 is door de Haar lemse recherche de 45-jarige assuran tie-bezorger F. H. J. aangehouden, die in dienst was bij verscheidene verze keringmaatschappijen. In opdracht van deze maatschappijen moest hij verze keringspremies innen en vervallen be dragen uitbetalen. Volgens een voor lopig onderzoek heeft hij gedurende enkele jaren hiervan gedeelten achter gehouden. 'N KALENDER VAN DE MENS DER OERTIJD 0P de top van de Lindebooms- berg te Lunteren zal binnen af zienbare tijd een kalender van de prae-historische mens te bekijken zijn. Een inwoner van Lunteren heeft namelijk ontdekt, dat de drie grote zwerfstenen, die daar een kwart eeuw geleden nog la gen, tezamen een kalender vorm den. De stenen waren in een drie hoek geplaatst en wel zodanig, dat op de kortste dag de boven ste punt van de steen ov de top van de heuvel, de meest linkse steen op de helling en de onder gaande zon in één lijn lagen. Op de langste dag liep deze lijn over de meest rechtse steen, zodat onze verre voorvaderen de zomer, en winterzonnewende konden bepa len. De drie stenen zo moge lijk de oorspronkelijke zullen weer op hun oude plaatsen neer gelegd worden en zodoende een toeristische attractie van bijzonder belang gaan vormen. op de arbeider eventueel aanspraak maakt, worden bijgeteld. Om ten slot te aan het netto uit te betalen loon te Romen, moet nog worden ingehouuen loonbelasting, bedrag kinderbijslag, 1,9 procent ziekenfondspremie en voor los se arbeiders waarde vacantiebon. Bij de uitbetaling van het netto-loon bedrag dient een ziekenfondscoupon te worden afgegeven en aan losse arbei ders een vacantiebon. Voor ieder ar beider moet hij wekelijks een pensioen zegel en rentezegel plakken, benevens aparte loonstaten voor de bedrijfsver eniging en loonbelasting bijhouden. Per kwartaal moet men de loonbe lasting en vereveningsheffing afdragen aan de Inspectie der .Belastingen. Ten slotte berust de uitvoering van de In validiteitswet bij de Raad van Arbeid, de uitvoering van de Kinderbijslagwet, Ziekte- en Ongevallenwet, het Zieken- fondsbesluit en W. en W. bij de be drijfsvereniging, de pensioenregeling bij het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw en de Vacantieregeling bij het Vacantiefonds voor de Landbouw". Is het wonder, dat met groot verlan gen wordt uitgezien naar vereenvoudi ging in de uitvoering van de sociale verzekeringswetten? Ónder deze om slachtigheid is er van het bezongen ge noeglijke leven van de landman niet veel meer overgebleven. De politie van Bad Segeberg (.Duitsland) vond op een zolder kamertje een 9-jarig totaal ver waarloosd kind, dat hier van zijn vierde jaar door de moeder opge sloten was. Hieronder zullen we enkele richtlij nen voor 1953 laten volgen, welke voor het beoordelen van individuele onthef- fingsaanvragen inzake de bepalingen van het Besluit bestrijding Aardappel moeheid voor dit gewest van betekenis zijn. Verhouw op nieuwe grond. Op nieuwe grond, die nog nooit eer der in cultuur is geweest (geen ge scheurd grasland, herontginningen of verwaarloosde terreinen) kan men des noods drie jaren achtereen aardappelen verbouwen. Daarna zullen de vrucht- wisselbepalingen van kracht zijn. Wil men van deze ontheffing gebruik maken, dan dient men voor het tweede en derde jaar ontheffing aan te vragen. De ontheffingsaanvrage dient vergezeld te gaan van een bewijs van de Ontgin ningmaatschappij, waaruit het ontgin ningsjaar blijkt. Tevens kunnen individuele ontheffin gen ten aanzien van de preventieve vruchtwisseling worden gegeven, daar de teler door omstandigheden anders voor te grote moeilijkheden wordt ge plaatst, b.v. bij ruilverkaveling en ver plichte vloeivelden. Dit is ook het geval voor terreinen, die in 1954 voor bouwterreinen worden bestemd. Bij de aanvrage dient een be wijs van het gemeentebestuur worden overgelegd, waarin het bovenstaande wordt bevestigd. Verbouw op jonge boomgaarden. Eveneens kan ontheffing worden ge vraagd voor een jonge boomgaard, waarin in 1953 aardappelen als laatste onderteelt worden verbouwd. Behalve bij nieuwe grond, worden de ontheffingen slechts verleend, nadat door middel van grondmonsteronder- zoek op kosten van de aanvrager (f 2 plus omzetbelasting per monster geno men per 1/3 ha) geen cysten van het aardappelaaltjes zijn aangetoond. Geen ontheffing meer by overdracht van pacht. Met ingang van 1953 worden geen ontheffingen meer verleend in gevallen waar sprake is van overdracht van pacht. Ook voor bepaelde verkavelin gen binnen het bedrijf, b.v. samenvoe ging van percelen met de bedoeling hierop in het vervolg één gewas te ver bouwen, zullen niet meer voor onthef fing in aanmerking kunnen komen. Verbouw vóór 20 Juni. Op terreinen, waar aardappelen vóór 20 Juni zijn gerooid zal men een zo danige ontheffing kunnen krygen, dat men na één jaar weer aardappelen kan telen Het bovenstaande is niet van toe- KROEGEN ALS BANKEN VAN LENING De Winschotense politie heeft een onderzoek ingesteld in verschillende plaatselijke kroegen, waarvan de kas teleins als pandjesbaas fungeerden. Er werd hier en daar een rente in reke ning gebracht van 25 pet. In enkele gevallen werd er bovendien clandes tien getapt. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Hollands Noorderkwar tier te Alkmaar wendde zich met een schrijven tot het bestuur van de N.V. TESO te Den Burg (Texel) waarin werd verzocht te willen bevorderen, dat de afvaart van de boten in het volgend seizoen meer overeenkomstig de dienstregeling zal geschieden, dan zulks dit zomerseizoen weieens het geval is geweest. Door het missen van de treinaansluiting te Den Helder zouden n.1. verschillende naar-huis- terugkerende vacantiegangers min of meer gedupeerd zijn geweest. Met het oog op de huidige hoge prijzen van auto's en eventuele repa raties werd tevens verzocht zo mogelijk nog groter voorzichtig heid te betrachten bij het lossen en laden dezer voertuigen. Naar wij vernemen, heeft de Bond van oud-Stoottroepers van de minister van Oorlog verlof gekregen onder haar eigen leden een wervingsactie te be ginnen voor de Nationale Reserve. Het ligt in de bedoeling, dat oud-stoottroe pers zoveel mogelijk in eigen verband in de Nationale Reserve zullen worden opgenomen. De uiteindelijke beslissing over de indeling blijft echter berusten bij de inspecteur van de Nationale Re serve. passing op de aardappelteelt in tuinen (volkstuinen en particuliere tuinen). Wanneer men vóór 1 Juni 1953 onthef fing heeft aangevraagd en op 20 Juni blijkt, dat de aardappelen zijn gerooid, zal een ontheffing worden gegeven om op hetzelfde terrein reeds in 1955 weer aardappelen te verbouwen. Wij verzoeken belangstellenden van het bovenstaande goede nota te nemen. Het moet helaas gezegd worden, dat verschillende mensen het nog niet zo nauw nemen met de bepalingen en het er maar op wagen om naar eigen in zicht een teeltplan van aardappelen op te maken. We waarschuwen deze men sen, want in 1953 zal zonder pardon worden opgetreden tegen hen, die wil lens en wetens het Besluit bestrijding Aardappelmoeheid genegeerd hebben. In vrijwel alle gemeenten zijn schet sen gemaakt, zodat we bij het contro leren van de bedrijven onmiddellijk kunnen zien, waar de zaak niet klopt. En wie dan gesnapt wordt, zal zonder aanzien des persoons een proces-ver baal van de politie te incasseren krij gen. Benut de wintertijd om voor 1953 een teeltplan te ontwerpen, dat zo ingedeeld is, dat u safe zit. Met een beetje goede wil moet het toch mogelijk zijn hier aan te voldoen. Wat moeten dan de mensen, die slechts om de drie jaar met aardappelen mogen terugkomen? Inlichtingen te verkrijgen bij de P.D. te Wageningen of bij de Kringambte naren. DROST. MU ZWEEFT weer de geest van de hebzucht door 't land In dorpen, gehuchten en steden: Nu wordt weer een strijd Tussen hart en verstand In vreedzame felheid gestreden. Nu komt weer de tijd Van de stiekemmigheid, 't Is beurtelings geven en nemen Er wordt weer gezocht En geruild en gekocht. Er wordt weer gedicht en... geremen. 7 AL ER ooit een componist-dichter opstaan, die de treurige moed heeft te trachten een nieuw sinterklaasliedje te maken? En éls dat eens zou gebeu ren, zou er dan een schijntje van kans zijn, dat ons „zie de maan schijnt" er door wordt verdrongen? En hoe staat het met „Zie ginds komt de stoomboot"? Stel u voor, dat dit werd gemoderniseerd: Zie ginds komt de vliegboot Vit Spanje weer aan; Hij brengt ons Sint Nicolaas, Ik zie hem reeds staan. Hoe ratelt de motor! Wat riekt het naar smeer! H(j strijkt met z'n vliegboot In 't Rijn-kanaal neer... [MOGE er toch nimmer een hyper- supper-philantroop-paedagoochemerd opstaan, die de kinderen van droogge legde, niccrtinevrije, vegetarische, vita- mineuze ouders de charme van de Sin terklaas-illusie ontneemt! Hoe zalig, wie(n) de kinderbroek Nog aan de heupen zit; Hoe zalig, 'wie er nog niet vraagt: Hoe kan Sintniklaas dit? IK wil graag modern blijven en nóg moderner worden, maar tóch hoop ik de tijd niet te beleven, dat het les rooster van de éérste klasse der laagste school zal vermelden: Maandags en Donderdags van 10 tot 11: algemene voorlichting van alle mannelijke en vrouwelijke personen van 3 tot en met 5 jaar in zake legendarische langbaar- dige figuren en langbenige trekvogels; voorgeschreven studiemateriaal: „Mo gen wij zwijgen?", beknopte handlei ding ten dienste van het fröbel-onder- wfc's door mejuffrouw prof. mr dr Van Zuren Vergeten. Zwijgplicht [MOGEN wij zwijgen? Ik zou van alle ivl daken willen scheeuwen: wij moeten zwijgen! Ja, ja, ja! Wij moeten zwijgen Tegenover 't kleine kind. Dat in Sinterklaas zijn lichtpunt In 't vaak lichtloos leven vindt. Wadrom t luchtkasteel vernielen Met zijn kinderlijke vreugd? Wie nog twijfelt, denke even Aan zij eigen vroegste jeugd. Dit jaar is het 150 jaar geleden, dat een van Frankrijks meest beroemde schrijvers werd geboren, een feit, dat op verschillende wijzen in zijn vader land is herdacht. We laten de bewogen geschiedenis van zijn leven hier rusten, we zwijgen over zijn thans sterk verouderde to neelstukken en laten ook zijn histori sche en sociale romans buiten beschou wing evenals de „tekenaar" Hugo (overigens door niemand minder dan Rodin groot genoemd), om slechts enkele opmerkingen te kunnen maken over de dichter. In de eerste plaats treft ons het phae- nomenale van zijn vitaliteit, zich ma nifesterend in zijn particuliere leven, maar bovenal in de hoeveelheid van zijn productie. Hij schreef meer dan 300.000 verzen en tientallen jaren werk te hij tien tot twaalf uren per dag. Dit dichterlijke oeuvre toont verschillende facetten Hugo is de dichter van de huiselijke haard, van het familieleven en als zo- Een studiecommissie van de Stich ting voor de Landbouw heeft over de uitgifte van Zuiderzeegronden gerap porteerd, dat het recht van voorkeur tot plaatsing allereerst dient te wor den gegeven aan hen, die hun land verliezen door onteigening voor niet- agrarische doeleinden, door verlies van pachtrecht en voor hen die alleen door uitbreiding tot een rendabel be drijf kunnen komen, in het kader van ruil- of herverkavelingen, dus door sanering. Men denkt aan percentages van 20 voor noodgevallen, 50 voor sanenngs- gevallen en 30 voor andere gevallen. MARKT BARNEVELD Pluimveemarkt. Handel redelijk. Aanvoer ca. 19.000 stuks. Prijzen: oude lichte kippen 1.90—-2.05, oudé zware kippen 2.10—2.25, N. H. blauwe kui kens 2.30—2.65, alles per kg., overige per stuk: oude hanen 3.505.50, oude eenden 0.901.80, tamme konijnen 3.— 8.50, tamme jonge duiven 0.600.75. ganzen 7—9, hazen 46, fazanten 3 4.50, patrijzen 1.252.50. Eiermarkt. Handel kalm. Aanvoer ca. 875.000 stuks. Prijzen: kippeneieren 22.25-1-23.algemene prijs 22 50. kilo prijs 3.50, henneneieren 18.5020.25, algemene prijs 19.25, kiloprijs f 3.50. 1 danig door vorige generaties vooral ln ons land geliefd en bewonderd. Hij ver lustigde zich in de jeugd van zijn klein kinderen, maar is ook de vertolker van zijn oudersmart, als zijn dochter Léo- poldine kort na haar huwelijk ver drinkt. Hij is tevens de felle satiricus, die de dictator Napoleon III zijn haatzan- gen in het gezicht slingert. Bovenal is hij de visionnaire dichter, de ziener, die de pelgrimstocht der mensheid bezingt in „La Légende des Siecles", waarvan de bijbelse taferelen terecht beroemd zijn geworden. De huidige generatie moge sceptisch staan tegenover het oeuvre van de ro mantische dichters, een Gérard de Ner- val boven Lamartine verkiezen de rhetoriek in Hugo's oeuvre afkeuren, dit neemt niet weg, dat zelfs een André Gide moest erkennen, dat Hugo Frank rijks grootste dichter bleef, al veegde hij aan zijn uitspraak het woord „hélas" toe. Ook de meest-eisende cri ticus van heden blijft Hugo's meester schap in het gebruik van de metaphoor bewonderen, vooral in de omvangrijke philosofische en mystieke gedichten uit de laatste jaren. Premier Churchill heeft Woensdag te kennen gegeven, dat Engeland de V.S. zal vragen, hun geheimen betreffende de waterstofbom uit te wisselen tegen gegevens over de Britse atoomproeven in Australië. Schacht probeert het weer Dr Hjalmar Schacht heeft de autori teiten van Noord-Rijnland-Westfalen toestemming verzocht een bank te ope nen in Dusseldorp. Hetzelfde verzoek heeft hij reeds aan Kiel en Hamburg gedaan De Dusseldorpse autoriteiten zullen de uitspraak in de Hamburgse zaak afwachten alvorens een besluit te nemen. VRACHTSCHIP „PAX" IN URK BINNEN GESLEEPT Het vrachtschip „Pax" ,dat eergiste ren bij Urk is gezonken, is in zoverre gelicht, dat het kon worden vlot ge trokken en naar de Urker haven ge sleept. In de haven van Urk zal het schip voorlopig worden gerepareerd. W/EET u nog, als er op de deur ge- bernsd werd, hoe uw hart begon méé te bonzen en het ten slotte met bonzen wón? Weet u nog, met wat voor heilig- ontzaggevoel u naar die, paarse meest al veel te grote handschoenen keek? Weet u nog, hoe u zich zélf cfp hei ligschennis betrspte, toen u met uw scherpziend kinderoog bemerkte, dat de vrijgevige en onmetelijk rijke. Span jaard dóód-prozaische noordbrabantse schoenen aanhad met gelapte neuzen' Hóórt u nog uw bibberende stem metje, waarmee u uw éérste versje op zei? Voelt u nog dat dankbare weelde- Qlinge Qooien1'; o-i gevoel bij het zien van het nieuwe speelgoed? Kwaliteit noch kwantiteit speelde een rol: u kreeg het zó maar van die goede man, die het zo goed met élle goede kinderen méénde. Stel u vóór, dat iemand, vermoder- niseerd door een modern boek in zo'n moderne, gestyleerde band, toen in tens tegen u gezegd had.... Laat de kinderen hun illusies In hun gouden kindertijd; Zónder uwe interventie Raken ze die óók wel kwijt. Wat denken wij? 7IE de maan schijnt door de bomen juicht de blijde kindertroep met ge past hebzucht in het oog. Zie de maan schijnt door de bomen zingt de 10-jarige jongen, die door een wijzer vriend is voorgelicht, maar die het toch eigenlijk veiliger acht, om nog maar niet openlijk voor zyn „ket terij" uit te komen, vóór hy zyn ca deautjes binnen heeft. In zaken zal hy 'het vér brengen. Zie de maan schijnt door de bomen peinst de achttienjarige dochter, die juist een reuze-rose anoniem borst- plaathart heeft uitgepakt; ze wou dat ze de maan vanavond maar eens een half uurtje écht door de bomen kon zien schijnen. Zie de maan schijnt door de bomen gnuift haar broer in ongeduldige af wachting van de voorlezing van zyn met salon-onwaardige woorden ge kruide vers. Zie de maan schijnt door de bomen neuriet oom en hij begeleidt zich zélf door met zijn hand over de plaats te strijken, waar vroeger zijn kam hoog tij vierde. Zie de maan schijnt door de bomen klinkt het in de oren van de eenzame, koude zwerver, die door een kief van de gordijnen naar binnen probeert te kijken.... Zie de maan schijnt door de bomen Voor de jeugd: genot, plezier; Voor de oudjes: een weldadig En een heerlijk souvenir. CR dreigden de Sint veel gevaren; zijn prestige, zijn hele bestaan komt in het gedrang door de moderne tijd. Hoe moet het met de verdeling van het strooisel door de schoorsteen, wan neer zulks geschiedt in een wolken krabber van 42 verdiepingen? Waar zijn nog de échte pepernoten te krij gen? En als we ze hebben, komt het dan wel met de nieuwe hiezjéééne-be- grippen overeen om ze zomaar van de grond op te eten? Seizoenwerk. rw EEN ANDER gevaar voor de Sint is de Sint zélf. Sinterklaas is een vak, een seizoenvak en het moet ons Sedert de badinrichting van „Het Witte Kruis" met behulp van de gemeente aan, zienlijk is verbeterd, is de belangstelling van de zijde van de bevolking groter ge worden. Het aantal bezoekers is nu zo groot geworden, dat de Zaterdagmiddag en -avond niet verwerkt kunnen worden. Door het bestuur is nu bepaald, dat de inrichting ook open zal zijn van half tien 's morgens tot twaalf uur. Ten einde te bereiken, dat in die uren in hoofdzaak de kinderen van de douches gebruik zul len maken, heeft het bestuur het nodig geoordeeld, vast te stellen, dat de jeugd- abonnementen alleen Zaterdagsmorgens geldig zijn. Wil de jeugd in de middag uren baden, dan zal er 15 cent per bad moeten worden betaald. Be Quick deed uitstekend werk door het bezoekende TOS 2 met 6-4 te kloppen in een uitermate spannen de partij, waarbij de dubbel de door slag moest geven. C. Wiedijk en N. Bart wonnen daarbij in drie sets, 16- 21, 25-23 en 21-19 van Van Dijk en Van der Laan. In het enkelspel verloor Versluis van Van Dijk, Van der Laan en Tjalken, Wiedijk won twee en N. Bart alle drie partijen. niet verwonderen, dat er al een Sin- terklazenbcmd bestaat, daardoor is Sinterklaas druk bezig zich zelf te ver sinterklazen. Wat moet de jeugd er van denken, als er door dezelfde straat drie exemplaren tegelijk rijden, één te paard, één in een auto, en één met zijn knecht op een bromtandem? Honderden zijn er: gewóne, dure, goedkope, gehuurde, gekochte, ama teurs en professionals, stationnaire en ambulante gekleurde en neutrale, pu blieke en private, maar allemaal har telijke en gulle. Ze zijn gehuld in man tels van fluweel of overgordijn, ze heb ben baarden van vlas of touw; de één spreekt zuiver Nederlands, de ander heeft een klein Spaanse accentje. Sou, sou kindere en binne jullie nou wel altaad gehoursaam geweist jeiges uwes pa en moe? Kaareresan! Dan heppik four allemaal een faan ke- douwtje Ook hun declaraties verschillen, maar de meest gangbare zijn wel: Voor wds. Sinterklaas gelevert met knecht fl.25. 9 Geen taai na aar QOEIE BESTE brave Sinterklaas, wat hebt u veel onschuldige vreugde in ons aller leven gebracht en wat bent u vaak bemiddelaar geweest om kleine ruzietjes en geschillen door een klein presentje uit de weg te rui en: tussen hem en haar, haar en hem, hem en hem en zélfs tussen haar en haar! Wat deed de grote taaitaaivrijer, die u in de keuken bracht, wonderen! Een taaitaaivrijer! Dat was vroeger gered voor Jansje. Maar tegenwoordig heet Jansje Eleonora en ze wil geen taaie vrijer, want ze heeft een échte en die heet verloofde; en van hém heeft zij 's morgens vroeg al een com plete manicuur-installatie en een elec- trische onduleertang gekregen en een doos luxe postpapier met haar initia- 'len en een doos fondantborstplaatjes in negentien kleuren en een amerikaanse vliegeruitrusting voor op de bromfiets. Zij kijkt uw taaitaaivrijer niet meer aan. Bovendien is zij uit. Sinterklaas! Wij willen zo graag in u blijven geloven en wij hopen dat u dat óók in óns blijft doen. JHE de maan schijnt door de bomen, Vol verwachting klopt ons hart En wij dromen van atomen En het noodlot wordt getart: Sint! Als u ons iets wilt geven, Zoals Altijd, ieder jaar, Geeft ons 't rustig, vrédig leven Vóór en dóór en mét elkaar. Sint! Toe help ons weer naar bóven Doe die éne gróte daad, 'k Zal dan, nét als vroeger, g'loven, Dat u werkelijk bestaat. Na de in Octo-ber gehouden confe rentie van ministers der Benelux-anden zijn er bijzondere commissies gevormd, welke de moeilijkheden in bepaalde sectoren der Belgische industrie moeten onderzoeken, en plannen beramen om ze te ondervangen. Verschillende dezer commissies heb ben een paar maal vergaderd; enkele hebben concrete voorstellen geformu leerd, welke zullen worden voorgelegd aan de eerstvolgende, in December te houden conferentie van ministers. Dan zullen definitieve beslissingen worden genomen. Een paar commissies moeten eerst de aard der bestaande moeilijk heden nog nauwkeuriger omschrijven, alvorens voorstellen kunnen worden ontworpen. Het concert, dat de Franse zanger Tino Rossi dezer dagen gal in de stads schouwburg van Leuven, is niet zonder stoornissen verlopen. Tijdens het pro gramma, dat aan het optreden vooraf ging, maakten ongeveer honderd stu denten kabaal en drongen zijaan, dat Tino Rossi niet langer met zijn pro gramma moest wachten. Toen de zan ger evenwel op het podium verscheen, begonnen de studenten hem uit te flui ten. Kort daarop begonnen de studen ten hem echter oorverdovend toe te juichen. Niet omdat hun gedachten ten aanzien van de zanger plotseling waren veranderd, maar om hem ook op die wijze het zingen te beletten. Na een korte pauze liet men Rossi zonder verstoring een lied zingen, maai bij het begin van het volgende chanson begon het tomaten en erwten te regenen. De politie verwijderde de de monstranten uit de zaal, waarna de zanger zijn programma kon voortzet ten.... NIEUWE OBLIGATIE-EMISSIE VAN DE FRANSE SCHATKIST De Franse schatkist zal op 24 No vember een obligatielening met mid dellange looptijd van een nieuwe type uitgeven. De obligaties van deze lening zullen aflosbaar zijn in twee, vier, zes, of acht jaar. De houders der obligaties zullen elke twee jaar aflossing van hun stukken kunnen verlangen. De rege ring verwacht, dat voor vijftig milliard francs van deze obligaties geplaatst zullen kunnen worden. reeds vanaf Een aardige Shawl is een gewild maar dan van M

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 13