Saargebied is verontwaardigd en verontrust over boycotparool VN zijn competent inzake apartheidspolitiek VIJFTIEN JAAR GEËIST IN DE HAARLEMSE MOORDZAAK Clemeritis en Slansky te Praag op de verdachtenbank Besprekingen in Djakarta maar nog geen beslissingen Vliegtocht via de Pool geslaagd Zijn SWG en BB concurrenten? Razzia's te Cairo Drastische tegenmaatregelen felle perscampagnes Foster Dulles volgt Acheson op en Duits probleem Massavlucht van straaljagers boven Atlantische Oceaan Vrijdag 21 Nov. 1952 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaan?ane No. 11574 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Kolonel Van Hinie acht een fusie gewenst Familie van slachtoffer was medeplichtig Beroep op noodweer verworpen WEERBERICHT Conflict in Egyptische regering Duits of met-Duits dat is de kwestie Uitwerking is nog niet te peilen Britse en Afrikaanse protesten baatten niet N.-Guinea Indonesisch kiesdistrict Vijftien ex-leiders in staat van beschuldiging Spanning bij Indon Strijdkrachten houdt aai Nederlandse vlag te Makassar neergehaald Thunderjets op eigen kracht naar Eindhoven Belangrijke proef Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes'tot 15 woor den f 1.—elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand f 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 049 Iww 'V, SEPCAVT* ARKrtS-UUig i...... De „Arild Viking" van de Scandina- vian Airlines System, welke zou po gen, via de Noordpool van Los Ange- les naar Kopenhagen te vliegen, heeft deze tocht gelukkig volbracht. Het toestel is gisteravond om 9.47 uur Ne derlandse tijd op het vliegveld Kastru nabij de Deense hoofdstad geland. Het vertrok gistermorgen van Ed- monton in Canada, waar het een tus senlanding had gemaakt, naar de Amerikaanse basis Thule op Groen land, waar men twee uur tijd had om op adem te komen. De passagiers had den hoegenaamd geen last van de kou. Zij konden in hun overhemd in de cabine zitten, ondanks het feit, dat het buiten veertien graden vroor. Toen zij moesten uitstappen, dienden zij zich echter warm te kleden. De SAS hoopt ook voor de lijnen naar het Verre Oosten van de route over de Pool gebruik te maken. Op onze foto het toestel bij het ver trek van Los Angeles; het schema geeft de route aan, welke de SAS in de toekomst wil vliegen. De inspecteur van de Nationale Re serve, kolonel Van Hinte, heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat een fusie tussen „Steunt Wettig Ge zag" en de organisatie Bescherming- Bevolking gewenst zou zijn, omdat er momenteel sprake is van een soort concurrentie tussen beide. Om ver schillende redenen, ook financiële, is voor vrijwilligers de dienstname bij de B.B. namelijk aantrekkelijker dan bij de Nationale Reserve. Onder grote belangstelling heeft gisteren de Haarlemse rechtbank de zaken behandeld tegen de dader en medeplichtigen van de moord op de Haarlemse scheepsbouwer Dikmans, in Juni van dit jaar. Een aanstaande schoonzoon van het slachtoffer had ruzie met Dikmans gekregen, nadat hij deze verteld had, dat diens dochter een kind verwachtte. De scheepsbouwer trok een kort mes, waarop de schoonzoon een hamer opnam en daarmee de oudere man de sche del insloeg. Met behulp van een vriend werd het lijk in het Spaarne gegooid, waar het de volgende dag door een voorbijganger werd gevonden. De aanstaan de van de moordenaar wiste de sporen van het misdrijf uit, terwijl haar moe der de vrouw van het slachtoffer dus het stilzwijgen over het gebeurde, waarvan zij op de hoogte moet zijn geweest, bewaarde. Tegen de moordenaar werd gisteren vijftien jaar gevangenisstraf geëist. Een getuige a décharge verklaarde, dat Dikmans een waar monster voor zijn gezin was geweest. De officier van justitie zei dit ook in zijn requisitoir. Misschien voelde de verdachte zich tij dens de twist bedreigd, ook al omdat hij meende, dat Dikmans zijn eerste vrouw had vermoord. Beroep op nood weer gaat echter niet op, als men het onbetekenende wapen ziet, waarmee Dikmans dreigde. Verzachtende om standigheden in aanmerking genomen, zoals de moeilijke jeugd van verdachte, kwam de officier tot een eis van 15 jaar met aftrek. De medeplichtigen van de moorde naar hoorden elk een half jaar gevan genisstraf tegen zich eisen. Uitspraak 4 December. De zaak tegen hem ondervond on verwachts moeilijkheden, doordat hij inmiddels is getrouwd met de dochter van Dikmans. De vrouw beriep zich nu op het verschoningsrecht. Uit het ver hoor van de hoofddader kwam vast te staan, dat zijn schoonvader op de be wuste avond, nadat hem de medede ling over zijn dochter was gedaan, woe dend was geworden. Hij had een klein mes getrokken en uitgeroepen: „Ik zal jullie allemaal opruimen." De verdach te had toen met een zware hamer zijn schoonvader drie klappen op het hoofd gegeven. Daarna stopte hij zijn slacht offer een prop in de mond, om het bloed te stelpen, dat daaruit liep. Daar na vertelde hij de toedracht aan de vrouw van Dikmans, die er echter niets van zou hebben begrepen. Later ontving ze het geld, dat in de beurs van haar vermoorde man had gezeten. Niet opgehelderd werd of de vrouw op dèt moment ook niet begreep dat haar man dood was. Tezamen met een vriend liet de Verdachte het lijk in het Spaarne zinken. Zijn aanstaande vrouw wiste de sporen van het mis drijf uit. Verwachting tot hedenavond. MEER BEWOLKING Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk regen of sneeuw. Over wegend matige wind, hoofdzake lijk tussen Oost en Zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZATERDAG: Zon op 8.12, onder 16.40. Maan op 12 55, onder 21.39. De politie te Cairo heeft gisteroch tend 124 personen gearresteerd, die als gevaarlijk voor de openbare veilig heid worden beschouwd. Dit gebeurde tijdens een razzia in twee buitenwijken van de stad, die onder leiding stond van generaal Ahmed Hassan. Een woordvoerder van het Egyptische opperbevel heeft tegengesproken, dat Naguib van plan zou zijn af te treden. Niettemin schijnt er een crisis in de Egyptische regering te zijn ontstaan. Er is een conflict uitgebroken tussen de ministers van financiën en van be voorrading over coördinatie op econo misch gebied. Verder zijn drie minis ters lid van de nieuwe nationalistische partij en kan men het over de mate hunner gebondenheid aan deze groepe ring niet eens worden. Nieuwe Amerikaanse min'sters Defensie en binnenlandse zaken eveneens bezet John Foster Dulles is door generaal Eisenhower aangewezen als Amerikaan se minister van buitenlandse zaken in het republikeinse kabinet. Eisenhower zal de Senaat verzoeken de benoeming van Charles Erwin Wilson als minis ter van defensie te bekrachtigen. De generaal heeft verder Douglas McKay, gouverneur van Oregon, aangewezen als zijn minister van binnenlandse zaken. Dulles is een vooraanstaande figuur uit de twee-partijen-politiek van bui tenlandse zaken, welke in de laatste tien jaar is gevoerd. Hij was republi keins adviseur voor buitenlandse aan gelegenheden van president Truman. Hij heeft ook het vredesverdrag van San Francisco met Japan opgesteld. QNDER de Saarlandse politici is grote verontrusting en verontwaardiging ont staan door de wüze, waarop Bonn probeert, invloed te krijgen op de verkie zingen van 30 November. De politie van het land heeft gereageerd met een tegenmaatregel. De FransDuitse leiding van het vakverbond is afgezet en vervangen door een aantal Frans-gezinde leden van de socialistische partij. Voorts is dr Schneider, een der leiders van het Duits-gezinde front, het vertrek naar Duitsland verboden; hij zou daar het woord hebben moeten voeren op het congres der liberalen in Bad Ems. De communisten hebben nu overal hun leus „De Saar was, is en blijft Duits", aangeplakt de leiders der andere par tijen beraden zich over de te volgen taktiek. Het gevaar, dat de verkiezingen inderdaad worden tot een soort volksstemming tegen Frankrijk wil men in elk geval bezweren. IVAARUIT valt te verklaren, dat de Saarlandse pers spreekbuis van Frankrijk dan wel van de voornaamste partij, de chr. democratische zo fel reageert. De gevaren, verbonden aan de opvolging van Adenauers parool Speciale politieke commissie beslist: De speciale politieke commissie der VN heeft zich gisteren niets gelegen laten liggen aan de protesten en waar schuwingen van de Zuidafrikaanse ge delegeerde Jooste en zijn Engelse col lega Llewelyn, volgens wie de V. N. verkeerd zouden^ handelen wanneer zij zich inlieten met de interne zaken der leden-staten. Zij heeft met 45 tegen 6 stemmen en acht onthoudingen uitge maakt, dat de Verenigde Naties be voegd zijn, de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika te bespreken, door een motie, waarin dat recht werd betwist, te verwerpen. Australië, België, Frankrijk, Luxem burg, Engeland en Zuid-Afrika zelf steunden het Afrikaanse standpunt, Nederland onthield zich onder meer van stemming. Het stemde tegen, toen de commissie vervolgens met 36 tegen 7 stemmen en 15 onthoudingen een verzoek tot de regering \an Zuid-Af rika richtte, om volle medewerking aan de commissie te verlenen. De kwestie der apartheid staat thans op de agenda voor de volgende zitting der algemene vergadering. Met 20 stemmen voor, 7 tegen en 32 onthoudingen is voorts een Scandina visch voorstel aangenomen. Dit be helst een beroep op alle leden, om hun politiek in overeenstemming te bren gen met de verplichtingen van het Handvest aangaande de rechten van de mens en de fundamentele vrijhe den. De regering van Zuid-Afrika moet thans uitmaken wat zij gaat doen. worden breed uitgemeten; nadrukke lijk wordt gesteld, dat de Saarlandse republiek waarschijnlijk heel wat de mocratischer is dan de Westduitse, waarbij wordt gewezen op de „gelijk schakeling der pers in de Saarkwestie". De Saarlandse bevolking maakt ove rigens allerminst de indruk, dat zij zich sterk voor de verkiezingen interesseert. De vergadering der vier toegelaten partijen worden matig bezocht. De straatpropaganda blijft beperkt tot enkele kleurige affiches, die men vrij wel overal aangeplakt ziet: het „Heim ins Reich" der communisten naast de Europese leuzen der andere groepen. Dezen trachten de communistische pro paganda te neutraliseren door te bewe ren, dat Duitse nationalisten en inter nationale communisten samenspannen om de Europese eenheid te voorkomen. Overigens is het niet wel mogelijk te weten te komen, welke de uitwerking is van het Westduitse boycotparool. In gewijden verwachten, dat ondanks al les, een meerderheid der bevolking naar de stembus zal gaan. Of Hoff- manns christelijk-democratische partij echter haar huidige invloed zal hou den, is een tweede zeker nu de deken van Saarbrücken dezer dagen demonstratief haar gelederen heeft verlaten. Het Indonesische blad „Abadi" ver neemt over de verdeling van Indone sië in kiesdistricten, dat ook Westejijk Nieuw-Guinea onder de kiesdistricten valt en dat in de ontwerp-kieswet een regeling is vastgelegd inzake de wijze, waarop de algemene verkiezingen in Nieuw-Guinea zullen worden gehou den. Te Praag is een proces begonnen te gen vijftien personen, die belangrijke posten in het bestuur der volksdemo cratie hebben bekleed, doch thans we gens „Tito-isme", „Trotskisme", „kapi talistische gezindheid" en nog enkele andere „zonden van hetzelfde gehalte" aan de kant zijn gezet. De voornaam ste verdachten zijn de oud-minister van buitenlandse zaken, Wladimir Cle- mentis, die tijdens de oorlog in Lon den verblijf hield, en de voormalige secretaris-generaal der Tsjechoslo- waakse communistische partij, Slans ky. De andere verdachten zijn plaats vervangend minister geweest of be kleedden een hoge functie in de partij. Clementis is onder meer beschul digd van spionnage en van het benoe men op posten in het buitenland van mensen, die vijandig stonden tegen over het regime. Aan Slansky wordt in de schoenen geschoven, dat hij tij dens de Slowaakse opstand in 1944 een communistische verzetsstrijder in de dood heeft gedreven, dat hij bij voort during Amerikaanse belangen heeft gediend en o.m. met de artsen van Gottwald heeft samengezworen om de- Het is nog niet bekend, wat de regering van Indonesië denkt te gaan doen tegen kolonel Warouw, die zijn commandant, de bevelhebber van Oost-Indonesië, heeft afgezet. Woensdag en Donderdag zijn er drukke besprekingen gevoerd. Premier Wilopo en vice-premier Prawoto hebben met Sukarno geconfereerd, Wilopo bovendien met de chef-staf van de strijdkrachten, generaal-majoor Si- matupang. Nadat de beide staatslieden met Sukarno hadden geluncht, hebben zü voorts besprekingen gevoerd met de ministers van defensie, binnenlandse zaken en gezondheid. Ook Hatta heeft met Sukarno een onderhoud gehad. Wilopo heeft verklaard, dat er wel snel, maar niet overijld moet worden ge handeld en dat binnenkort een oplossing te wachten is. ze ter dood te brengen. Hij zou Joodse en Zionistische organisaties hebben gesteund en hebben geprobeerd het land los te maken uit de Sowjet-sfeer. Wijlen president Benesj is in de aan klacht een verrader en een agent van het Amerikaanse imperialisme ge noemd. Negen van de verdachten zijn en dat is in dit geval ook een punt van beschuldiging van Joodse af komst en Zionist. De spanning bij de strijdkrachten blijft voortduren. Dat blijkt uit het feit, dat de gouverneur van Midden- Java, Budiono, het nodig achtte te verklaren, dat men zich niet door de berichten over de toestand in Makas sar en op Oost-Java van de wijs moest laten brengen. Die geven slechts de spanningen van deze tijd weer. De X-brigade op Zuid-Sumatra heeft zich nadrukkelijk achter Sukar no als opperbevelhebber der strijd krachten geschaard en zich gedistan- cieerd van die groepen, die de ere code van het leger hebben geschon den. Deze verklaring houdt klaarblij- gelegd. kelijk de wens in, dat de kwesties van 17 October de eis tot ontbinding van het parlement, dat hervormingen in ministerie van defensie en leger leiding verlangde door Sukarno moeten worden opgelost. De Nederlandse vlag voor de ambts woning van de commissaris der Ne derlanden te Makassar, de heer Van Straten, is Woensdag neergehaald door een Indonesiër. De man is ge arresteerd en vermoedelijk niet ge heel normaal. Volgens 't jaarverslag van een wa renhuis te Brussel was in Mei j.1. nog 18 procent der Belgische bevolking in het bezit van belangrijke overschotten van de voorraden, die zij na het uitbre ken van het conflict in Korea had aan- CLEMENTIS .misdaden tegen de staat LIET probleem Duitsland, zoals het zich de laatste maanden voordoet, is van tweeërlei aard. Enerzijds houdt het verband met de interne politieke verhoudingen, van de andere kant ligt het in de tegenstellingen tussen Duits land en Frankrijk. De oorsprong van de moeilijkheden vordt gevormd door de situatie, die na de oorlog ir. de we reld is ontstaan. De blokvorming als gevolg van het machtsbewustzijn van Rusland en de Verenigde Staten heeft met name Duitsland in een positie ge bracht, die de schaal naar de ene of naar de andere zijde zou kunnen doen overslaan. Wij hebben er nimmer twij fel over laten bestaan, dat de plaats van Duitsland in de democratische we reld kort na een verloren oorlog zeker niet zo belangrijk zou zijn geweest, in dien Russen en Amerikanen kans had den gezien werkelijk voor goed de strijdbijl te begraven. Daarbij zijn wij bereid te erkennen, dat niet het gehele Duitse volk verantwoordelijk kan wor den gesteld voor de wandaden van zijn leider, doch wij dienen te bedenken, dat het Duitse karakter, de Duitse „in borst" de eigenlijke voedingsbodem van die wandaden zijn geweest. En in dien wij de gedachte aan „collectieve schuld" afwijzen dan wil dit nog geens zins zeggen, dat wij pns niet herinne ren hoe de onschuldigste „Duitse bur german" de verwerpelijkste machts wellusteling van een bezettingstijd kon worden en de „degelijke politieman" een meedogenloos vervolger van on- schuldigen. Dat de democratische we reld thans reeds, nu de wonden nog lang niet zijn geheeld, met dat Duits land moet samenwerken, is zuiver een kwestie van opportuniteit. Het Westen heeft West-Duitsland doodeenvoudig nodig terwille van de militaire voorbe reiding en vanwege zijn economische potentie. WIJ zijn er volkomen van overtuigd, dat de behandeling van de proble men, die zich thans voordoen, vele malen gemakkelijker zou worden, in dien wij onze gedachten maar lieten uitgaan van zoëvengenoemde eenvou dige waarheid. Laten we niet spreken over sentimentaliteit en nog minder over affectie. Trouwens, wie heeft ken nis genomen van het feit, dat de bond van oud-politieke delinquenten, dus oud-NSB-ers enz., de minister-presi dent een proces wil aandoen, omdat de heer Drees op „heldengedenkdag" een kerkhof heeft gesloten, heeft voor gevoelens van nieuwe vriendschap geen ruimte meer over. Uit opportuniteit dus zullen wij met West-Duitsland tot overeenstemming moeten geraken over samenwerking in de defensiegemeenschap. Die samen werking moet zo degelijk en zo zake lijk mogelijk zijn. Dat is inderdaad het belang van het Westen. Maar wij heb ben toch niet geheel de vrees van tal van politici begrepen, die menen, dat de tegenstelling tussen Duitsland en Frankrijk in West-Duitsland een stem ming zou scheppen, welke aan samen gaan met Oost-Duitsland de voorkeur zou geven. Deze politici en schrijvers vergeten namelijk, dat West-Duitsland er minstens evenveel belang bij heeft de invloed van Oost-Duitsland (en de Russen) te ontgaan. Er js geen enkele reden voor ons door tumult en „vader landsliefde" in de Westduitse Bonds dag van de wijs te laten brengen. Inte gendeel, het zal goed zijn, dat de Ver enigde Staten en Engeland West-Duits land nadrukkelijk te verstaan geven, dat zij niet bereid zijn Duitsland in zijn steekspel met Frankrijk te steu nen of omgekeerd de oude bondgenoot Frankrijk af te vallen. Wij geloven, dat de bekende kreten, die thans aan de Rijn klinken, spoedig zullen ver stommen. JTNIGE tijd geleden hebben wij de kwesties van klein- en groot-Euro pa hier ter plartse behandeld. Onze le zers zullen zich herinneren hoe wij toen opmerkten, dat klein-Europa ons niet bijzonder aanstond, juist omdat wij daarin voor Duitsland een overheer sende positie zagen. Thans lijkt het alsof alle heil voor het Westen inderdaad ligt in een volle dige Atlantische gemeenschap, waarin door de positie van de Verenigde Sta ten en Engeland van eventuele belang- riike geschillen tussen Frankrijk en Duitsland geen sprake meer zal kun nen zijn. Inderdaad, dit vermindert het belang van Frankrijk's positie, maar het houdt de kans op vreedzame on derhandelingen mede over het Saar- probleem in. Wij nemen aan, dat onze vertegen woordigers in „supra-nationale" com missies deze zienswijze huldigen, op dat de kleine landen straks niet tussen de molenstenen van de groten fijnge wreven worden. Veertien Amerikaanse straaljagers van het type „Thunderjet", bestemd voor de Nederlandse luchtmacht, vliegen op het ogenblik over de Atlantische Oceaan, met als einddoel Eindhoven. De machines worden gevlogen door Amerikanen van de US Air Forcc Europc, die kort geleden per gewoon verkeersvliegtuig van Schiphol naar de Ver. Staten waren vertrokken. De veertien Thunderjets zijn van een vliegbasis in de Amerika rase staat Massachussets gestart. Dit is de eerste maal dat een dergelijke, voor Neder land bestemde zending door de lucht wordt afgeleverd. Het overvli ;gen be tekent een grote kostenbesparing, 'doch is tevens als een soort proef te be schouwen, omdat deze wijze van over brenging onder bepaalde omstandighe den van bijzonder belang moet worden g< acht. De toestellen, die een tussenlanding op Groenland maken, moeten een af stand van ongeveer 5.000 kilometer af leggen. Het moet od deze wijze moge lijk zijn, om tn een paar dagen een ge hele luchtvloot naar West-Europa te brengen. Volgens het Noorse blad „Arbel- derbladet" is in Glomford in Noorwe gen uranium gevonden. Hier zou zich tweemaal zoveel uranium bevinden als in de vindplaatsen bij Oslo Het is niet bekend of het lonend zal zijn deze nieuwe vindplaatsen te exploiteren.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1